Αποστολέας Θέμα: ΚΟΨΙΜΟ ΑΝΑΠΝΟΗΣ  (Αναγνώστηκε 6903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exkaliber

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΕΣ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ
ΚΟΨΙΜΟ ΑΝΑΠΝΟΗΣ
« στις: 20/03/13, 21:52 »
Καλησπέρα στους χρήστες του φόρουμ!


Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια προσωπική εμπειρία που με προβλημάτισε ιδιαίτερα.
Το θέμα έχει να κάνει με τον ύπνο.
 Κατά τη διάρκεια του ύπνου ξύπνησα χωρίς να μπορώ να κουνηθώ σαν ολική παράλυση
όμως μπορούσα να βλέπω μόνο. Εμφανίστηκε κάποιος ζωντανός εφιάλτης μπροστά μου..
Διάβασα σε μια ιστοσελίδα ότι πρόκειται για τον ύπνο REM.
 Το πρόβλημα μου δεν είναι ο εφιάλτης..Πολλές φορές όχι συχνά όταν ονειρεύομαι (εφιάλτη)
τότε μου κόβεται η αναπνοή. Είχα ακούσει ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στο τρόπο που
κοιμάται κάποιος. Δηλαδή για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν κοιμάται κάποιος ανάσκελα ίσως
να του κοπεί η αναπνοή διότι κλείνει το "φράγμα" στο λαιμό (δε γνωρίζω την επιστημονική λέξη).
Όμως εγώ κοιμάμαι στα πλάγια. Με προβληματίζει γιατί κάποια στιγμή μπορεί να μη μπορώ να ξεφύγω
από αυτή τη κατάσταση! Αν αφήνω αυτή τη κατάσταση να συμβαίνει πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα τότε
βλέπω τον "ζωντανό εφιάλτη". Το έχω πάθει μόνο 2 φορές από μικρός.Έχω παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα
αναπνοής μια έως το πολύ 2 φορές στους δύο μήνες. Δεν είμαι ιδιαίτερα δραστήριος, ασκούμαι μια φορά τη
βδομάδα και η διατροφή είναι σχετικά καλή. Αν ξέρεις κάποιος κάτι θα του ήμουν ευγνώμον αν μου απαντούσε :)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: ΚΟΨΙΜΟ ΑΝΑΠΝΟΗΣ
« Απάντηση #1 στις: 20/03/13, 22:04 »
Τα συμπτωματα δειχνουν
   Σύνδρομο αποφρακτικής άπνοιας στον ύπνο
Υπαρχουν συγκεκριμενα εξειδικευμενα εργαστηρια σε συνεργασια κ με ωτ/γους,τα οποια σε παρακολουθουν κατα τη διαρκεια του υπνου...Ειναι μια σοβαρη ασθενεια και καλο θα ηταν αντι να περιμενεις συμβουλες απο ενα μουσικο φορουμ,να επισκεφθεις εναν ωτορ/γο!
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΨΙΜΟ ΑΝΑΠΝΟΗΣ
« Απάντηση #2 στις: 20/03/13, 22:44 »
Nομίζω ότι ο προλαλήσας συνάδελφος έκανε σωστή διάγνωση... οbstructive sleep apnoea, όπως λέμε και στο χωριό μου. Κοίτα την παρακάτω ιστοσελίδα για πιο αναλυτικές και έγκυρες πληροφορίες.

http://www.nhs.uk/conditions/Sleep-apnoea/Pages/Introduction.aspx
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΚΟΨΙΜΟ ΑΝΑΠΝΟΗΣ
« Απάντηση #3 στις: 20/03/13, 22:51 »
υπάρει ένα μασελάκι που το βάζεις όταν πας για ύπνο κ σου κρατάει την κάτω σιαγόνα ευθυγραμμισμένη με την άνω. με τον τρόπο αυτό κρατά το διάφραγμα ανοιχτό κ αναπνέεις ελεύθερα. επίσης περιορίζει στο ελάχιστο κ το ροχαλητό.
επειδή το κάθε στόμα, σαγόνι κ οδοντοστοιχία είναι διαφορετικά στο μασελάκι αυτό υπάρχει η δυνατότητα να το διαμορφώσεις με ζεστό νερό κ να έρθει στα μέτρα σου.
ψαξ'το , είναι μια πολύ φθηνή αλλά κ άκρως αποτελεσματική λύση.
εννοείται βέβαια να συμβουλευτείς κ γιατρό πρώτα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/17, 09:15
από panixgr