Αποστολέας Θέμα: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)  (Αναγνώστηκε 5585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« στις: 09/01/17, 02:24 »
Ένα από τα σόλο που ήθελα να παίξω από όταν πρωτοέπιασα κιθάρα στα χέρια μου!Ο Marty Friedman κεντάει σε όλο το album!! Παρ'όλα αυτά,πιστεύω πως έχω κάνει λαθάκια κυρίως στο expression! Περιμένω κ την γνώμη σας!


https://www.youtube.com/watch?v=ydIvDo6stUE

Αποσυνδεδεμένος el enano

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #1 στις: 13/01/17, 11:07 »





Μεγάλη!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #2 στις: 13/01/17, 13:02 »
Ένα από τα σόλο που ήθελα να παίξω από όταν πρωτοέπιασα κιθάρα στα χέρια μου!Ο Marty Friedman κεντάει σε όλο το album!! Παρ'όλα αυτά,πιστεύω πως έχω κάνει λαθάκια κυρίως στο expression! Περιμένω κ την γνώμη σας!


http://youtube.com/watch?v=ydIvDo6stUE


ωραίος... υπόψην το κομάτι θέλει ανοίγματα... το έκανες να φαίνεται εύκολο!! είχα πάθει τενοντίτιδα με αυτά τα ανοίγματα κάποιες δεκαετίες πρίν.. πολύ χαίρομαι που οι νέες γενιές ακούνε την ίδια μουσική με μας!!!!

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #3 στις: 13/01/17, 13:57 »
Ευχαριστω πολυ panixgr! Ναι εννοειται καποια ακουσματα πιστευω ειναι διαχρονικα! Νομιζω ειναι κ η στιγμη που θα πας να το βγαλεις...Πχ εγω το "χαλβαδιαζα" απο 15 χρονων,αλλα δεν ειχα σε καμια περιπτωση την τεχνικη,οποτε κ ταλαιπωρουσα τα χερια μου και δεν εβγαινε σωστο.Οταν το πιασα την καταλληλη στιγμη,βγηκε με πολυ λιγοτερο κοπο!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #4 στις: 13/01/17, 14:50 »
Τι ωραίο solo ρε παιδί μου έγραψε ο Friedman.. Μπράβο σου φίλε, συμφωνώ ότι το κάνεις να φαίνεται so easy που σε καμία περίπτωση δεν είναι. Μου αρέσει πολύ αυτό το άνετο παίξιμο που έχεις περνάς το μία χαλαρότητα σε αυτόν που το παρακολουθεί. Άξιος!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/17, 17:34 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #5 στις: 13/01/17, 17:17 »
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!! Ισχυει,ειναι απο τα καλυτερα σολο που εχω ακουσει ποτε μου..Αρχη,μεση,τελος,υπαρχει μια τελεια ισορροπια σ'αυτο το σόλο!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #6 στις: 13/01/17, 18:56 »
πολύ ωραία εκτέλεση , εύγε


έχω προσπαθήσει και εγώ να το βγάλω , όχι τόσο καλά όσο εσύ, αλλά κάτι κάνω. Με παραπάνω μελέτη θα το σκίσεις


Μην υποτιμούμε τα ρυθμικά, ε ;;; Άρρωστο κομμάτι σε όλα του


Προσπάθησε να κάνεις ένα cover όλο το τραγούδι, κάποια στιγμή
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/17, 18:57 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #7 στις: 13/01/17, 22:04 »
Ευχαριστω ! Δυστυχως δεν υπαρχει χρονος αμεσα γιατι ασχολουμαι και με αλλα βιντεο (καποια "μαθηματα" στο καναλι μου) , παρ'ολα αυτα το χω στα σχεδια μου να το φρεσκαρω κ να το ανεβασω με βελτιωμενη καλυτερη εικονα κ ηχο!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #8 στις: 13/01/17, 22:41 »
Πολύ καλή εκτέλεση, μπράβο, το "έχεις" το solo και με πολύ άνεση. Όντως υστερεί λίγο στο expression, όπως αναφέρεις και εσύ, κυρίως λόγω έλλειψης vibrato στο τέλος των φράσεων.

Κατά σύμπτωση, πριν λίγο καιρό χάζευα εκτελέσεις αυτού του solo στο youtube. Εύκολα η καλύτερη είναι αυτή του Loureiro, και μάλιστα σε live, ακριβώς λόγω του εκπληκτικού expression και vibrato που έχει το παίξιμό του. 

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #9 στις: 14/01/17, 00:04 »
Να σαι καλα για τα καλα σου λογια!Συμφωνω ο Loureiro ειναι μουσικαρα με τα ολα του!! Και ο broderick το επαιζε ωραια, απλα ειχε πιο "μηχανικα" vibrato.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #11 στις: 14/01/17, 13:22 »
όσες φορές έχω δει αυτή την κοπέλα, σκέφτομαι το παραπάνω σχόλιο περί Broderick . Ρομποτακια, άψυχοι, poker faces κλπ


Από θέμα τεχνικής το έχει τερματίσει σχεδόν, no doubt.  Όπως και ο Chris που είναι μεγάλος παίκτης αλλά κάτι με χαλούσε στους Megadeth, παρόλο που το 2012 στο λαηβ τους με είχε χαζέψει. Νομίζω φέτος, ο Κικο ήταν ακόμα καλύτερος π.χ. για μένα

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #12 στις: 14/01/17, 13:58 »
όσες φορές έχω δει αυτή την κοπέλα, σκέφτομαι το παραπάνω σχόλιο περί Broderick . Ρομποτακια, άψυχοι, poker faces κλπ

εκπαιδευτικό βίντεο είναι, δεν είναι τσίρκο.

απο την άλλη εδώ :

https://www.youtube.com/watch?v=cUiWyjEKCek

μπορείς να βαφτίζεις τα καταφανή λάθη ως "άνεση" "ψυχή" "αυτοσχεδιασμός" κτλ.

τεσπα για τα σημερινά δεδομένο δεν θεωρείται πλέον δύσκολο αυτό το σόλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/17, 14:03 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #13 στις: 14/01/17, 17:45 »
Εδω θα πω την ταπεινη μου γνωμη! Τα περι συναισθηματος κλπ,ειναι ουσιαστικα οι εκφραστικες τεχνικες τυπου vibrato κλπ αν θελουμε να τα ονοματισουμε μουσικα και οχι μονο "η ψυχη" :P ...Τωρα προφανως τα λαθη δε βαφτιζονται ως "συναισθημα".Αλλα συγκεκριμενα για την κοπελα (Τina) που τοσος ντορος εχει γινει,εχει κατι ξεχωριστο σιγουρα,αλλα γενικα το ιντερνετ αποθεωνει οτι του δωσουν να αποθεωσει απο οτι εχω δει...Γιατι πχ στα απαιτητικα σολος που παιζει δεν ειναι καθαρη,και το vibrato ειναι ανυπαρκτο κ πολλα απαιτητικα σημεια των κομματιων τα αλλαζει.Και δε τα λεω με κακεντρεχεια,απλα ξερεις , δεν ειναι και πχ govan ή vai (κ ουτε θα γινει πιστευω) ωστε να λατρευεται ετσι.Γενικα πολλα παιδια-μηχανες θα δεις,και ειναι το ασιατικο/γιαπωνεζικο προτυπο,που με σκληρη δουλεια κ εκπληκτικη πειθαρχεια εχουν τρομακτικα τεχνικα αποτελεσματα,αλλα οχι songwriting skills η improvisational skills και κυριως αναλωνονται σε covers...Η μουσικη δεν ειναι μονο μετρησεις ταχυτητας και τεχνικες εντυπωσιασμου δηλαδη,και εκει την πατανε.Θελει χρονια τριβη με ολα τα μουσικα ειδη,δεν ειναι αγωνισμα , πρωταθλητισμος,ο καθενας εχει να βαλει το δικο του λιθαρακι στο οικοδομημα που ονομαζεται "μουσικη" ή "κιθαρα" .
Αυτα,ελπιζω να μην κουρασα!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #14 στις: 14/01/17, 20:51 »


εκπαιδευτικό βίντεο είναι, δεν είναι τσίρκο.

ποιόν εκπαιδεύει δλδ;;; Εμάς τους θεατές; Επίδειξη ικανότητας κάνει


μπορείς να βαφτίζεις τα καταφανή λάθη ως "άνεση" "ψυχή" "αυτοσχεδιασμός" κτλ.

τεσπα για τα σημερινά δεδομένο δεν θεωρείται πλέον δύσκολο αυτό το σόλο...


Μπορείς επίσης να μην ενδιαφέρεσαι για λάθη.....Δεν βρήκα τίποτα που να με χαλάει στην εκτέλεση του Κικο. Όπως ποτέ δεν βρήκξα κάτι κακό σε εκείνες του Μπροντερικ....Όποιος θέλει πιστότητα, ας βάλει το cd να ακούσει και τον Φρηντμαν


Εδω θα πω την ταπεινη μου γνωμη! Τα περι συναισθηματος κλπ,ειναι ουσιαστικα οι εκφραστικες τεχνικες τυπου vibrato κλπ αν θελουμε να τα ονοματισουμε μουσικα και οχι μονο "η ψυχη" :P  ...Τωρα προφανως τα λαθη δε βαφτιζονται ως "συναισθημα".



Να εκφράζεται που και που, όμως και το κορμί / πρόσωπο , δεν είναι κακό . Ίσα ίσα για μένα, μεταδίδεις και την πόρωση σου στο κοινό ή τον θεατή του βίντεο
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/17, 20:58 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #15 στις: 14/01/17, 21:16 »
Ναι μα κ εγω ειμαι υπερ της θεατρικοτητας στη σκηνη σε ενα βαθμο!Αυτο που εγραψα το εγραψα κυριως για να θιξω το αλλο ακρο,οταν δλδ καποιος επικεντρωνεται μονο στη σκηνικη παρουσια κ παραταει το παιξιμο (βλ. πχ Malmsteen τα τελευταια χρονια) ! Παντως,κ εγω που ακουσα την εκτελεση του Kiko,δε ξερω δεν εντοπισα λαθη,απλα μια δικη του "version" κρατωντας τα βασικα μερη του αυτουσια.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #16 στις: 14/01/17, 21:24 »
δε διαφωνούμε πουθενά  :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #17 στις: 14/01/17, 21:27 »
Γενικα πολλα παιδια-μηχανες θα δεις,και ειναι το ασιατικο/γιαπωνεζικο προτυπο......,αλλα οχι songwriting skills η improvisational skills

Και εδώ βρίσκεται η ειρωνία. Είναι γνωστό οτι ο Φρήντμαν άντλησε μεγάλο μέρος της έμπνευσής του απο την λαϊκή Ιαπωνική μουσική, μάλιστα 2-3 φράσεις και απο το εν λόγω σόλο που κάλυψες επίσης βασίζονται σε Ιαπωνικές κλίμακες, και νομίζω οτι και ο ίδιος τα τελαυταία (αρκετά) χρόνια κατοικεί ή κατοικούσε στην Ιαπωνία, και γνωρίζει και την γλώσσα.
Η ειρωνία λοιπόν είναι οτι όταν ένας "λευκός"-"δυτικός" αντλεί έμπνευση απο κάποια εξωτική για αυτόν μουσική κουλτούρα αυτός είναι πρωτοπόρος/αυθεντία/διάνοια. Όταν όμως ένας μη "λευκός-δυτικός" ασχολείται με κάποιο δυτικό είδος, αυτομάτως πρόκειται για ρομπότ αντιγραφέα.

ΥΓ
ξέρω πολύ καλά τι εννοώ όταν γράφω λευκός-δυτικός και όχι σκέτο λευκός ή σκέτο δυτικός.

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #18 στις: 15/01/17, 06:21 »
Φιλε panix,σ'αυτα που λες με βρισκεις συμφωνο!Να σημειωσω οτι ακομα ζει Ιαπωνια ο Friedman κ λατρευεται σαν guitar idol εκει,κ δεν εχει καμια προθεση οπως λεει να γυρισει Αμερικη!Αλλο πραγμα ειπα...Για τον τροπο ενασχολησης με τη μουσικη ειπα.Δηλαδη να εξηγησω:Δε θεωρω οτι ενα παιδακι 8-9 χρονων πρεπει να μπαινει σε εντατικο και εξοντωτικο προγραμμα εκμαθησης κιθαρας για να ειναι το next big thing ! Μουσικη ειναι,it's all about expression που λενε κ οι αγγλοι,οποτε η καλη τεχνικη δε σου δινει αυτοματα εισιτηριο για το κιθαριστικο πανθεον.Και αρνουμαι να πιστεψω οτι κατα βουληση τα παιδακια λενε "ναι θελω να μαθω να παιζω king crimson (ή megadeth η dream theater etc. etc.) στα 8,9 τους χρονια! Αυτο λοιπον, για τον τροπο ελεγα .

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Megadeth-Tornado of Souls (Solo Cover)
« Απάντηση #19 στις: 15/01/17, 07:40 »
συμφωνώ φίλε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
9703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:56
από taxfreesax
2 Απαντήσεις
2320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 17:59
από Lightstringer
5 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 09:06
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 19:34
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 21:01
από Spell@lchemist!
2 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 17:17
από davemurrayaris
0 Απαντήσεις
1944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 23:55
από Jimmy7
4 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 01:44
από zefs
12 Απαντήσεις
4648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/17, 01:37
από konbourvaris
3 Απαντήσεις
1695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/20, 21:33
από bironi