Αποστολέας Θέμα: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)  (Αναγνώστηκε 10119 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konnos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« στις: 21/03/08, 18:54 »
Καλησπέρα παιδια,καλως σας βρήκα! Είμαι καινουριος στην παρεα αλλα μαλλον θα γινω τακτικος, γιατι μου αρεσει το κλιμα που επικρατει στο φορουμ. :)
Αν και λιγο μεγαλος (23)παντα ειχα καημο να μαθω κιθαρα, αλλα μια τα χρηματα μια ο χρονος δεν το επαιρνα αποφαση. Τωρα που οι συνθηκες ειναι καλυτερες ειπα να ξεκινησω!
Θα ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας στην επιλογη κιθαρας και ενισχυτη καθως δεν ξερω την τυφλα μου... ::)
Μετα απο πολυ ιντερνετικο ψαξιμο διαπιστωσα οτι καλυτερα ειναι να ψωνισω απο εξωτερικο αφου εχω βρει μεγαλες διαφορες σε οτι αφορα τις τιμες που ισχυουν εδω... >:(
Μου αρεσει πολυ αυτη http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_ch.htm?sid=8815b64609e8e1a19dbe13794ac871f4 η κιθαρα αν και δεν την εχω πιασει στα χερια μου... Σκεφτομαι να παω σε κανενα καταστημα να τη δοκιμασω, μιας και σε ολους προτεινετε να δοκιμασουν το οργανο προτου το αγορασουν. Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα, αφου ειμαι τελειως ασχετος και αμφιβαλλω αν θα καταλαβω τιποτα... :'( Στο ιντερνετ διαβαζω οτι για τα λεφτα της ειναι καλη κιθαρα και γενικα προτιμοτερη απο τις squire που ειναι στα ιδια λεφτα.
Σε ενισχυτη λεω να διαθεσω γυρω στα 100 ευρω, για το δωματιο μου κατι καλουτσικο θα μπορω να βρω... Εχω ξεχωρισει αυτα:
http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_15.htm
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb40r.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15cd.htm
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_15x.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_frontman_15r.htm

Η μουσικη που με ενδιαφερει να παιξω ειναι κυριως ελληνικες και ξενες ροκιες! Αν θελετε προτεινετε και κατι αλλο μην κολλατε σε αυτα που εγραψα, αλλα πανω κατω σε αυτα τα λεφτα, μη μου προτεινετε καμια gibson δηλαδη... ;D

Ακουω συμβουλες λοιπον! ;)

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #1 στις: 21/03/08, 19:05 »
Νομίζω την απάντηση την έδωσες μόνος σου. πάενε ( ;D ) σε μαγαζιά, δοκίμαζε κιθάρες, στον ίδιο ενισχυτή, σημείωσε το μοντέλο όποιας σου αρέσει στο χέρι, και κάνε την αγορά σου online από thomman.de ή κάποιο άλλο, γτ θα σου έρθει και φτηνότερα. Για ενισχυτή, ή κάποιον απ'αυτούς που είπες ή κάποιο μεταχειρισμένο που θα σου ρθει επίσης φθηνότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/08, 19:10 από Vampovorator »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #2 στις: 21/03/08, 19:10 »
Η κιθαρα που λες ειναι οτι πρεπει για το ειδος που σε ενδιαφερει, ειναι ανετη και μπορει να βασιστεις σε αυτη και σε Live (αν και ακομα δε σε απασχολει το γεγονος)...Αλλα ψαξου λιγο, πηγαινε σε ενα μαγαζι να την πιασεις, να παιξεις δυο νοτες, να αποκτησεις μια καλυτερη γνωμη τελοσπάντων...αν εχεις μαζι σου και καποιον που να ξερει ακομα καλυτερα...για ενισχυτη δεν ξερω να σου πω πολλα...εγω με τον Marshall που αναφερεις ξεκινησα και το εχω ακομα για practice.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #3 στις: 21/03/08, 22:33 »
Καλωσήρθες konnos! Θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να δοκιμάσεις πολλές διαφορετικές κιθάρες. Η συγκεκριμένη που έχεις επιλέξει θα σε καλύψει για πολλά είδη μουσικής. Από τους ενισχυτές που ανέφερες, προσωπικά θα επέλεγα μεταξύ του Line 6 και του Roland. Ειδικά για τον Roland έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από συν-φορουμίτες (εξάλλου με μία "αναζήτηση" θα βρεις στοιχεία για τους περισσότερους από αυτούς τους ενισχυτές σε παλαιότερα θέματα).

Θα προσέθετα απλώς να παρακολουθείς και τις αγγελίες, σε περίπτωση που εμφανιστεί κάποιο καλύτερο όργανο ή ενισχυτής στα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις.
 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #4 στις: 21/03/08, 23:06 »
Ως πρωτο ενισχυτη σου προτεινω να προτιμησεις κατι με μοντελινκ και ενσωματωμενα εφφε, παρα κατι με εναν μονο ηχο. Ειναι καλυτερα, αφου εισαι στην αρχη και θα θελεις να πειραματιστεις με διαφορους ηχους και εφφε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #5 στις: 22/03/08, 03:56 »
Μια χαρά είναι η κιθαρούλα που σκέφτεσαι...
Πάντως το ότι οι epiphone είναι καλύτερες από squier δεν ισχύει... Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε squier και cort που είναι πολύ καλά όργανα για τα λεφτά τους!! ;)

Για ενισχυτή τώρα, ο roland είναι πολύ καλός!! Μακριά από line6, απογοήτευση... Αν έχεις τα φράγκα πήγαινε για αυτόν αλλιώς roland με κλειστά μάτια!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #6 στις: 22/03/08, 13:25 »
ΑΣΦΑΛΩΣ και ισχυει οτι οι Επιφον ειναι καλυτερες απο τις Σκουαιερ.
Το τελευταιο σκουποξυλο ειναι καλυτερο απο τις Σκουαιερ!
Δεν σε προπαγανδιζω σε καμια περιπτωση υπερ της επιφον, αλλα κατα της Σκουαιερ, μαλιστα ;D

Η συμβουλη του ΕΝΕΜΑ ειναι σοφοτατη!
VOX AD-VT με χιλια για το ξεκινημα!
Με μια πλειαδα ηχων, και καποια εφε ενσωματωμενα, στοιχειωδως ποιοτικα, ωστε να εξοικειωθεις πριν χρειαστει να τα σκασεις για πεταλια/πεταλιερα.
Βασικα εγω θα σου προτεινα τον 30-βαττο AD30VT αντι του AD15VT, αλλα μονο επειδη θα σε καλυψει μεχρι και τα πρωτα σου λαιβ, ενω o 15αρης θα αποδειχτει λιγος σε ενταση.
Αυτο λιγη σημασια εχει. Ξεκινα εσυ, και να σαι καλα, και ν αγαπας το οργανο, και θα ρθουν και τα μεγαλυτερα κομματια.
Εχε παντως υποψιν οτι μπορεις να βρεις τους Ad vt μεταχειρισμενους σε αρκετα καλη τιμη και κατασταση εδω στο σαιτ, αν περιμενεις 2-3 βδομαδες.
Σε καθε περιπτωση, VOX AD VT για αρχη, κατηγορηματικα.
Εγω φαντασου οτι ξεκινησα με τον MG15CD, τον οποιον χρειαστηκε να αλλαξω το πρωτο κιολας εξαμηνο, γιατι ειναι απλα αθλιος ενισχυτης, ακομα απ τον πρωτο μηνα το σχετικα απειρο αυτι σου θα αρχισει να δυσαρεστειται! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΡΣΑΛ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 600-700 ΕΥΡΩ!

Αν δισταζεις να σκασεις τα απαραιτητα για τον VOX, τοτε Ρολαντ ειναι η αμεσως επομενη επιλογη!

Τελος σχετικα με την κιθαρα, η G-400 ειναι αψογη επιλογη, μ αυτην ξεκινησα, την εχω ακομα και την λατρευω.
Αρκετα ποιοτικη βαση, αρα με μια απλη αλλαγη μαγνητων αργοτερα, απογειωνεται.
Επιπλεον δεν εχω ιδιαιτερο παραπονο απο την ευκολια και την ανεση της.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #7 στις: 22/03/08, 13:54 »
Εγω φαντασου οτι ξεκινησα με τον MG15CD, τον οποιον χρειαστηκε να αλλαξω το πρωτο κιολας εξαμηνο, γιατι ειναι απλα αθλιος ενισχυτης, ακομα απ τον πρωτο μηνα το σχετικα απειρο αυτι σου θα αρχισει να δυσαρεστειται! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΡΣΑΛ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 600-700 ΕΥΡΩ!
MechTech, δοκίμασες να βγάλεις το ξύλο από το πίσω μέρος του ενισχυτή; Βγάζει 100% καλύτερο ήχο απ'ότι με το ξύλο πάνω.. Κατά τη γνώμη μου, η σειρά MG είναι η καλύτερη solid state σειρά στο χρηματικό εύρος € 100 - 250.. Οι Vox φημίζονται για την ποιότητα τους και για τον χαρακτηριστικό τους ήχο, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι και η καλύτερη τακτική να αρχίσεις με ενισχυτή με εφφέ.. Περισσότερο καιρό θα ξοδεύεις στο να τα ρυθμίσεις παρά να παίζεις :D.. Αγόρασε ένα αξιοπρεπή ενισχυτή χωρίς πολλά κόλπα και έπειτα αφού νιώσεις έτοιμος, με τα πρώτα χρηματάκια που θα μαζέψεις αγοράζεις και ένα πολυεφφέ..

Τώρα όσον αφορά τη πρώτη σου κιθάρα, καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ σημαντικό να σου κάθεται στο χέρι καλά γιατί η πρώτη κιθάρα μπορεί να είναι ο λόγος να αγαπήσουμε ή να μισήσουμε τις ηλεκτρικές κιθάρες γενικότερα.. Αν τις μισήσουμε δεν θα ξαναπιάσουμε ποτέ αυτή την μία που αγοράσαμε στην αρχή.. Αν τις αγαπήσουμε, θα φτάσουμε σε ένα σημείο που δεν θα ξέρουμε ποια να διαλέξουμε από τις 10 κιθάρες που θα είναι στο studio μας ;D..

Εντωμεταξύ δεν μας είπες και τι μουσική θα σου άρεσε να μάθεις/ακούς, κ.λπ..  Ίσως παίξει και αυτό το ρόλο του..

Ως κατακλείδα, θα πρέπει να επισκεφθείς αρκετά καταστήματα.. Δεν είναι τόσο σημαντικό να ακούσεις τις κιθάρες συνδεδεμένες με ενισχυτές.. Εγώ όσες φορές αγόρασα κιθάρα ποτέ δεν βασίστηκα στον randomly selected ενισχυτή που έτυχε εκείνη την ώρα να συνδέσει ο καταστηματάρχης.. Αν πάρεις μια σχετικά φθηνή κιθάρα και τις συνδέσεις με 10 διαφορετικούς ενισχυτές θα πάρεις 10 διαφορετικούς ήχους.. Πιάσε πολλές κιθάρες, ζήτα από τους υπαλλήλους να τις δοκιμάζεις χωρίς να στις συνδέει, δες πως σου κάθεται η ταστιέρα, δες σε ποιες κιθάρες δεν σε ενοχλούν τα ρυθμιστικά στη θέση που είναι και όταν κατασταλλάξεις σε κάποιες τις ακούς και σε ενισχυτή.. Δυστυχώς να ξέρεις ότι θα φας τουλάχιστον 2 Σάββατα στο Κέντρο με δοκιμές  :(..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #8 στις: 22/03/08, 14:20 »
ΑΣΦΑΛΩΣ και ισχυει οτι οι Επιφον ειναι καλυτερες απο τις Σκουαιερ. Το τελευταιο σκουποξυλο ειναι καλυτερο απο τις Σκουαιερ! Δεν σε προπαγανδιζω σε καμια περιπτωση υπερ της επιφον, αλλα κατα της Σκουαιερ, μαλιστα ;D


Θα μού επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα. Aκόμα κι αν τα πιο φτηνά μοντέλα δεν σε ικανοποιούν, μήπως είχες την ευκαιρία να δοκιμάσεις μια Squier 51, μια Deluxe Stratocaster ή κάποια από τις κιθάρες της σειράς Vintage Modified; Εντελώς αντικειμενικά και πέρα από προσωπικές προτιμήσεις, κάθε άλλο παρά σκουπόξυλα μπορούν να χαρακτηριστούν. Για τα λεφτά τους είναι πάρα πολύ καλά όργανα. Με πιθανή εξαίρεση τις Vintage (π.χ. V6 Strat), δεν νομίζω ότι υπάρχουν κιθάρες που να προσφέρουν καλύτερο value for money.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #9 στις: 22/03/08, 14:30 »
@Faser:
Ειναι MechMech ;D, και σε ευχαριστω για τη συμβουλη σου :). Θα το δοκιμασω αν μη τι αλλο απο περιεργεια, αν και δεν προκειται να τον χρησιμοποιησω πλεον.

@Απολλων: Σεβαστη η γνωμη σου φιλε. Ας δοκιμασει το παιδι κι ας κρινει ο ιδιος.Ο καθενας εδω μεταφερει την εμπειρια του.
Το διχως αλλο κουβαλας περισσοτερη απο εμενα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #10 στις: 22/03/08, 14:31 »
ΑΣΦΑΛΩΣ και ισχυει οτι οι Επιφον ειναι καλυτερες απο τις Σκουαιερ.
Το τελευταιο σκουποξυλο ειναι καλυτερο απο τις Σκουαιερ!
Δεν σε προπαγανδιζω σε καμια περιπτωση υπερ της επιφον, αλλα κατα της Σκουαιερ, μαλιστα ;D
Διαφωνώ όσο δεν πάει!! Οι squier (τουλάχιστον οι περισσότερες) είναι καταπληκτικά όργανα για τα λεφτά τους!! Εσύ μπορεί να έχεις σχηματίσει μια συγκεκριμένη άποψη για αυτές και δε με ενδιαφέρει αν θα την αλλάξεις, αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι να μην διατυπώνονται τόσο απόλυτες εκφράσεις στο φόρουμ, ειδικά όταν δεν έχεις πιάσει αρκετές squier στα χέρια σου..

Εγω φαντασου οτι ξεκινησα με τον MG15CD, τον οποιον χρειαστηκε να αλλαξω το πρωτο κιολας εξαμηνο, γιατι ειναι απλα αθλιος ενισχυτης, ακομα απ τον πρωτο μηνα το σχετικα απειρο αυτι σου θα αρχισει να δυσαρεστειται! ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΡΣΑΛ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 600-700 ΕΥΡΩ!
Διαφωνώ ξανά!! Θα συμφωνήσω με τον faser πως οι MG είναι οι καλύτεροι solid state ενισχυτές στην κατηγορία τους, τουλάχιστον συγκριτικά με όσους μπόρεσα να ακούσω!! Εκτός κι αν περιμένετε να παίξετε με τον mg και να βγάλετε ήχο jcm!! :P


Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #11 στις: 22/03/08, 14:33 »
οι Cort επίσης έχουν πολύ καλό value for money, αξίζει να τις δοκιμάσεις.
Πάντως κι εγώ αν είναι να θεωρήσω κάποιες σκουπόξυλα, πιο πολύ προς τις epiphone θα έτεινα παρά στις squier..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #12 στις: 22/03/08, 15:01 »
Διαφωνώ όσο δεν πάει!! Οι squier (τουλάχιστον οι περισσότερες) είναι καταπληκτικά όργανα για τα λεφτά τους!! Εσύ μπορεί να έχεις σχηματίσει μια συγκεκριμένη άποψη για αυτές και δε με ενδιαφέρει αν θα την αλλάξεις, αυτό όμως που με ενδιαφέρει είναι να μην διατυπώνονται τόσο απόλυτες εκφράσεις στο φόρουμ, ειδικά όταν δεν έχεις πιάσει αρκετές squier στα χέρια σου.


Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Εγώ κι εσύ μπορεί να είμαστε σε ένα στάδιο που μια τέτοια κιθάρα να μη μάς καλύπτει για διάφορους λόγους. Για έναν πρωτάρη όμως ίσως να αποτελεί την ιδανική λύση. Και όταν ένας αρχάριος ζητάει γνώμες και ακούει απόψεις που απορρίπτουν συλλήβδην όλα τα μοντέλα μιας συγκεκριμένης μάρκας ως "σκουπόξυλα" σίγουρα θα οδηγηθεί σε λάθος δρόμους. Γιατί τόσο η Squire όσο και η Epiphone βγάζουν ένα σωρό διαφορετικά μοντέλα, άλλα καλύτερα και άλλα χειρότερα. Είναι λάθος να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Έχει τεράστια διαφορά π.χ. μια Squire Bullet Strat από μια Vintage Modified Thinline, όπως επίσης και μια Epiphone Les Paul Special II από μια Les Paul Custom... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #13 στις: 22/03/08, 15:19 »
Συμφωνω με τους υπολοιπους για τις δοκιμες και εχω να προτεινω εναν ακομη ενισχυτη στην τιμη των 189€ περιπου ο οποιος εχει πολυ καλες κριτικες για παικτες εκτος μεταλ.Στην Ελλαδα κοστιζει καπου 270€

Orange Crush30R



http://www.thomann.de/gr/orange_cr30r_egitarrencombo.htm

Για κριτικες διαβασε εδω >>> http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Orange/Crush+30R+Combo/10/1

Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #14 στις: 22/03/08, 15:27 »
Εντελως εκτος των οικονομικων οριων που εχει θεσει το παιδι.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #15 στις: 22/03/08, 15:50 »
Ειναι 89€ παραπανω και μιλαμε για ενισχυτη 30W. Aν θελει ενισχυτη απολυτα στα 100€ τοτε εχεις δικιο.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #16 στις: 22/03/08, 16:26 »
προτείνω ->
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_dnb.htm
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_15x.htm
------------------------------------------------------------------
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_tele_custom_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_royal_8_valve_king.htm

για μένα μιας και είναι η πρώτη κιθάρα σου μην δώσεις πολλά λεφτά.Πάρε μια κάτω από 200Ε και έναν ενισχυτή λαμπάτο ή έναν modeling(καλύτερα modeling για να δεις και τα εφέ ώστε να παρασυρθείς στον να παίξεις περισσότερο.)Τώρα το να αγοράσεις έναν τρανζίστορ στα 15-20watt απλά θα προσθέσεις έναν ενισχυτή στις μελλοντικές αγγελίες...ενώ έναν modeling ή έναν μικρό λαμπάτο και να τους πουλήσεις, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα έχεις στο πρόγραμμα την αγορά ενός τέτοιου...είναι οτι πρέπει και οι δύο για μελέτη στο σπίτι...

για κιθάρα έχω ακούσει για την tele custom και χωρίς να έχω παίξει πιστεύω οτι και η squier bullet είναι οτι πρέπει για ξεκίνημα...εγώ είχα ξεκινήσει με μια samick και δεν το χάρηκα...αλλά σου λέω η tele έχει 180Ε περίπου και είναι maple με ωραίο μπράτσο και ηλεκτρικά τύπου les paul...
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος konnos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #17 στις: 22/03/08, 18:12 »
Καλησπερα παιδια! Πρωτα απ ολα, ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειξατε και τις απαντησεις σας! ;)
Θα προσπαθησω να απαντησω λιγο συγκεντρωτικα.
Σε οτι αφορα την κιθαρα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα κατεβω κεντρο για να δω κι απο κοντα τι παιζει η καθε μια. Τις cort δεν τις ηξερα, θα φροντισω να ριξω μια ματια και σ αυτες!
Απ οτι καταλαβα epiphone-squire ειναι σαν Ολυμπιακος - Παναθηναικος ενα πραγμα... ;D
Σχετικα με τους ενισχυτες, αν δεν κανω λαθος οι line6 και rolland που εχω παραθεσει ειναι modelling. Αν ειναι ετσι, μεταξυ των 2 μαλλον θα προτιμησω τον rolland.
Μερικες αποριες...
Αν εχω καταλαβει σωστα, οι λαμπατοι, ειναι πιο δυνατοι απο τους τρανζιστορατους στα ιδια watt?
Οσο περισσοτερες ιντσες το ηχειο τοσο καλυτερα?
Οι λαμπατοι θελουν ιδιαιτερη περιποιηση και εχουν συγκεκριμενη διαρκεια ζωης?
Σορρυ αλλα οσο περισσοτερα thread διαβαζω, τοσο περισσοτερες αποριες μου δημιουργουνται...  ???

Υ/Γ: Μπλεξατε με νουμπά... ::)

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #18 στις: 22/03/08, 18:31 »
εγώ δε θα σου πρότεινα να πάρεις λαμπάτο ενισχυτή τώρα που ακόμα είσαι νέος στο σπορ.
Αυτή την εποχή γίνεται μία στροφή στην αγορά και σιγά σιγά θα βγούνε πολλά μοντέλα μικρών λαμπάτων και λόγω ανταγωνισμού σε καλές τιμές. Είναι κρίμα να πάρεις τώρα ένα λαμπάτο που καλα-καλα δε θα μπορέσεις να τον εκτιμήσεις και να σκάσεις και τόσα παραπάνω λεφτά τη στιγμή που σε κανα-δυο χρόνια που θα ξέρεις πιο πολλά πράγματα και θα έχεισ δική σου άποψη θα βρείς λαμπάτους ενισχυτές με περισσότερα features και σε καλύτερες τιμές. Όντως οι λαμπάτοι στα ίδια ονομαστικα watt δίνουν πιο πολλή ένταση, ανάλογα και με το ηχείο βέβαια. Εγώ έχω έναν 5watt με 12" ηχείο και είναι πολύ πιο δυνατός από τον παλιό μου MG15.

Αν θές να δοκιμάσεις cort πήγαινε στο Δήμου στη Εμ.Μπενάκη, έχει πολλά κομμάτια στο μαγαζί και σίγουρα θα σ'αφήσει να δοκιμάσεις όσες θες  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #19 στις: 22/03/08, 18:36 »
Υ/Γ: Μπλεξατε με νουμπά... ::)

Κορυφαίο!!

Καταρχάς εγκυκλοπαιδικά και μόνο (γιατί δυστυχώς στα χρήματα που θες να διαθέσεις δεν γνωρίζω κάποιον λαμπάτο παρά μόνο αυτόν) οι λαμπάτοι ακούγονται περισσότερo δυνατοί λόγω των διαφορετικών αρμονικών που παράγουν και τη διαχείριση του clipping (δηλαδή φροντίζουν να μην παραμορφώνουν το σήμα που βγαίνει από το ηχείο όταν ο ενισχυτής είναι τσιτωμένος -- ως γνωστόν το clipping δίνει την ψευδαίσθηση ότι ο ήχος είναι πιο χαμηλός απ'όσο λέει το knob του volume).. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση, απλά δεν ανέχονται χτυπήματα όπως οι τσιπάτοι, και αν παίζεις καθημερινά και πολλές ώρες θα χρειάζεται να αλλάζεις λάμπες αρκετά συχνά (κάθε χρόνο απ'ότι ακούγεται).. Αν δεν παίζεις πολύ συχνά για 2-3 χρόνια θα είσαι ΟΚ.. Επίσης λαμπάτος + modelling δεν πάνε μαζί, επομένως αν σκέφτεσαι για κάποιον ενισχυτή με εφφέ, θα πρέπει να αποκλείσεις δυστυχώς τους λαμπάτους.. Γνώμη μου είναι ο πρώτος ενισχυτής σου να είναι τσιπάτος, έτσι ώστε να αντέχει στα χτυπήματα, να μην σε ταλαιπωρεί με τα standby και την αλλαγή λαμπών και επίσης όταν με το καλό αγοράσεις λαμπάτο θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά.. Θα τον εκτιμήσεις διαφορετικά.. Όσον αφορά τα ηχεία που ανέφερες, σε γενικές γραμμές αυτά που πρέπει να ξέρεις είναι ότι μετρούνται σε ίντσες και όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερο όγκο παίρνεις.. Φαντάσου να παίζει μουσική ένα τρανζιστοράκι και ένα ηχείο στερεοφωνικού.. Ακόμα και να έχουν την ίδια ένταση, το τρανζιστοράκι θα χάνει σε διασπορά και θα δίνει την ψευδαίσθηση ότι παίζει χαμηλότερα..

Οι Epiphone-Squire θα έλεγα ότι είναι μάλλον σαν Λάρισα - Νίκη Βόλου ;D.. Το ΠΑΟ - ΟΣΦΠ είναι το Fender - Gibson..

Αποσυνδεδεμένος konnos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #20 στις: 22/03/08, 21:45 »
OK, καπως ξεκαθαριζουν τα πραγματα με αυτα που μου ειπατε σχετικα με λαμπατους - τρανζιστορατους! 8)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #21 στις: 23/03/08, 12:07 »
Γενικά κινήσου σε modeling για να ακούσεις και προσομοιώσεις ενισχυτών ώστε να δεις στο μέλλον προς τα που θα κινηθείς ή ακόμη και να μείνεις με τον ίδιο.Αφού σου αρέσει ο roland τότε πάρε τον 15 watt μιας και ο 20 είναι ακριβώς ο ίδιος(διαστάσεις- μεγάφωνο) και απλά έχει σχεδόν τα διπλάσια χρήματα.

Πάντως να ξέρεις ότι οι φθηνές κιθάρες είναι όλες ίδιες...οπότε για μένα όπως σου είπα και ποιο πάνω πάνε πάρε την ποιο φθηνή που θα είναι από μια αξιοπρεπή μάρκα.
Τον πρώτο χρόνο μάλιστα, μην σου πω και τον δεύτερο...αν δεν ήξερες καθόλου κιθάρα πριν δεν θα καταλάβεις διαφορά...οπότε σε 1-2 χρόνια που θα μαζέψεις λίγο περισσότερο χρήμα(λογικά θα πάνε καλά οι δουλειές...) αγοράζεις μια καινούργια ή περιμένεις υπομονετικά στις αγγελίες(όπου βρίσκεις από soloist μέχρι 70s usa strat κ.τ.λ.)

Μια τελευταία συμβουλή: "βάλε μια αγγελία και ζήτα κιθάρα μέχρι 200-300Ε μπας και σου δώσει κανείς μια mexico strat, standard les paul(epi) ή καμια blade... "
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #22 στις: 23/03/08, 12:35 »
Υ/Γ: Μπλεξατε με νουμπά... ::)

Κορυφαίο!!

Καταρχάς εγκυκλοπαιδικά και μόνο (γιατί δυστυχώς στα χρήματα που θες να διαθέσεις δεν γνωρίζω κάποιον λαμπάτο παρά μόνο αυτόν) οι λαμπάτοι ακούγονται περισσότερo δυνατοί λόγω των διαφορετικών αρμονικών που παράγουν και τη διαχείριση του clipping (δηλαδή φροντίζουν να μην παραμορφώνουν το σήμα που βγαίνει από το ηχείο όταν ο ενισχυτής είναι τσιτωμένος -- ως γνωστόν το clipping δίνει την ψευδαίσθηση ότι ο ήχος είναι πιο χαμηλός απ'όσο λέει το knob του volume).. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση, απλά δεν ανέχονται χτυπήματα όπως οι τσιπάτοι, και αν παίζεις καθημερινά και πολλές ώρες θα χρειάζεται να αλλάζεις λάμπες αρκετά συχνά (κάθε χρόνο απ'ότι ακούγεται).. Αν δεν παίζεις πολύ συχνά για 2-3 χρόνια θα είσαι ΟΚ.. Επίσης λαμπάτος + modelling δεν πάνε μαζί, επομένως αν σκέφτεσαι για κάποιον ενισχυτή με εφφέ, θα πρέπει να αποκλείσεις δυστυχώς τους λαμπάτους.. Γνώμη μου είναι ο πρώτος ενισχυτής σου να είναι τσιπάτος, έτσι ώστε να αντέχει στα χτυπήματα, να μην σε ταλαιπωρεί με τα standby και την αλλαγή λαμπών και επίσης όταν με το καλό αγοράσεις λαμπάτο θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά.. Θα τον εκτιμήσεις διαφορετικά.. Όσον αφορά τα ηχεία που ανέφερες, σε γενικές γραμμές αυτά που πρέπει να ξέρεις είναι ότι μετρούνται σε ίντσες και όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερο όγκο παίρνεις.. Φαντάσου να παίζει μουσική ένα τρανζιστοράκι και ένα ηχείο στερεοφωνικού.. Ακόμα και να έχουν την ίδια ένταση, το τρανζιστοράκι θα χάνει σε διασπορά και θα δίνει την ψευδαίσθηση ότι παίζει χαμηλότερα..

Οι Epiphone-Squire θα έλεγα ότι είναι μάλλον σαν Λάρισα - Νίκη Βόλου ;D.. Το ΠΑΟ - ΟΣΦΠ είναι το Fender - Gibson..


Δεν κατάλαβα.... για την Νίκη Βόλου????

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #23 στις: 23/03/08, 12:38 »
ΑΣΦΑΛΩΣ και ισχυει οτι οι Επιφον ειναι καλυτερες απο τις Σκουαιερ.
Το τελευταιο σκουποξυλο ειναι καλυτερο απο τις Σκουαιερ!
Δεν σε προπαγανδιζω σε καμια περιπτωση υπερ της επιφον, αλλα κατα της Σκουαιερ, μαλιστα ;D


Μια δοκιμη θα σε πεισει...ελα να δοκιμασεις τη δικια μου squier ;D
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aγορα κιθάρας! (Πρωτάρης)
« Απάντηση #24 στις: 23/03/08, 13:08 »
Υ/Γ: Μπλεξατε με νουμπά... ::)

Κορυφαίο!!

Καταρχάς εγκυκλοπαιδικά και μόνο (γιατί δυστυχώς στα χρήματα που θες να διαθέσεις δεν γνωρίζω κάποιον λαμπάτο παρά μόνο αυτόν) οι λαμπάτοι ακούγονται περισσότερo δυνατοί λόγω των διαφορετικών αρμονικών που παράγουν και τη διαχείριση του clipping (δηλαδή φροντίζουν να μην παραμορφώνουν το σήμα που βγαίνει από το ηχείο όταν ο ενισχυτής είναι τσιτωμένος -- ως γνωστόν το clipping δίνει την ψευδαίσθηση ότι ο ήχος είναι πιο χαμηλός απ'όσο λέει το knob του volume).. Δεν χρειάζονται ιδιαίτερη μεταχείριση, απλά δεν ανέχονται χτυπήματα όπως οι τσιπάτοι, και αν παίζεις καθημερινά και πολλές ώρες θα χρειάζεται να αλλάζεις λάμπες αρκετά συχνά (κάθε χρόνο απ'ότι ακούγεται).. Αν δεν παίζεις πολύ συχνά για 2-3 χρόνια θα είσαι ΟΚ.. Επίσης λαμπάτος + modelling δεν πάνε μαζί, επομένως αν σκέφτεσαι για κάποιον ενισχυτή με εφφέ, θα πρέπει να αποκλείσεις δυστυχώς τους λαμπάτους.. Γνώμη μου είναι ο πρώτος ενισχυτής σου να είναι τσιπάτος, έτσι ώστε να αντέχει στα χτυπήματα, να μην σε ταλαιπωρεί με τα standby και την αλλαγή λαμπών και επίσης όταν με το καλό αγοράσεις λαμπάτο θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά.. Θα τον εκτιμήσεις διαφορετικά.. Όσον αφορά τα ηχεία που ανέφερες, σε γενικές γραμμές αυτά που πρέπει να ξέρεις είναι ότι μετρούνται σε ίντσες και όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερο όγκο παίρνεις.. Φαντάσου να παίζει μουσική ένα τρανζιστοράκι και ένα ηχείο στερεοφωνικού.. Ακόμα και να έχουν την ίδια ένταση, το τρανζιστοράκι θα χάνει σε διασπορά και θα δίνει την ψευδαίσθηση ότι παίζει χαμηλότερα..

Οι Epiphone-Squire θα έλεγα ότι είναι μάλλον σαν Λάρισα - Νίκη Βόλου ;D.. Το ΠΑΟ - ΟΣΦΠ είναι το Fender - Gibson..


Δεν κατάλαβα.... για την Νίκη Βόλου????


Τι δεν κατάλαβες αρχοντά μου; Εννοούσα ότι το derby "Squire - Epi" είναι πολύ πιο light από το derby "Fender - Gibson", όπως σε αναλογία πιο light είναι το τοπικό derby της Θεσσαλίας απ'οτι το derby της Αττικής..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 13:17
από heavyaris
2 Απαντήσεις
2271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 10:23
από FSL
13 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
11 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 20:16
από nikolix
18 Απαντήσεις
6431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 17:47
από proToolsLe
16 Απαντήσεις
5385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 15:17
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
9 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 00:57
από rudi
5 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/12, 12:44
από RORY GALLAGHER
3 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 01:44
από rainman30