Αποστολέας Θέμα: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!  (Αναγνώστηκε 9168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« στις: 19/05/11, 00:32 »
  Χαιρετο σας.
Εδω και μερικο καιρο  μαζι με τον αλλον κιθαριστα που παιζω  μαζι,προσπαθουμε να καταληξουμε στο  ποια κιθαρα ειναι καλυτερη για shred φαση  περιπου στα 1000 ευρο!Βαλαμε κατω πολλες  παραμετρους, οπως χωρα  κατασκευης,μαγνητες,ποιοτητα  κατασκευης(συμφωνα με την φημη της καθε  εταιριας),τι γραφει το headstock,ξυλα,δεσιματα  και τελος τιμη!Βαλαμε τα 1000 ευρο ως  σημειο αναφορας χωρις να αποκλειουμε  αυξομειωσεις του ποσου!Βεβαια φτασαμε  σε 1 σημειο που ειπαμε αφου ειναι να  δωσεις 1000 ευρο δεν βαζεις αλλα 500 να  παρεις μια π.χ ESP Horizon  να τελειωνεις.Απο  την αλλη υπαρχει και μια γενικη οικονομικη  δυσκολια που σε εμποδιζει να δωσεις  τοσα χρηματα για χομπυ,σαν να σε τραβαει  1 χερι και να λεει τι κανεις ρε φιλε, εδω  ο κοσμος καιγετε και εσυ πετας λεφτα σε  κιθαρες!
Η καταληξη τελικα της  ολης κουβεντας μας οδηγησε σε 5-6 κιθαρες!
1)Ibanez Prestige κατα γενικη  ομολογια πολυ καλα οργανα και καλοφτιαγμενα  στη Ιαπωνια!
Οι ενστασεις μου bolt on  λαιμος,γενικα μετριοι μαγνητες,εκτος  απο τα μοντελα με dimarzio και μια αισθηση  οτι ολος ο κοσμος εχει Ibanez οπως μια  περιοδο ολοι στην Ελλαδα ειχαν ΤΟΥΟΤΑ  :P
2)Ibanez jem555.Την βαλαμε  ξεχωριστα γιατι πολυ απλα ειναι η VAI! Αν  εξαιρεσεις το χερουλι και ισως το  τρομολο(οπως και ολες οι Ibanez) ειναι πολυ  καλη κιθαρα!Οταν σε ρωτανε τι κιθαρα  εχεις λες,μια Vai εχω μωρε και το παιζεις  και μουρι!
3)Jackson made in Japan κλασικες  μεταλοκιθαρες με πολυ καλα χαρακτηριστικα  αλλα γενικα υστερουνε πολυ σε σχεση με  της αμερικανες και η ποιοτητας τους δεν  ειναι και οτι καλυτερο σε σχεση με τα  λεφτα που δινεις!Τελος γενικα δεν  ξεφευγουν απο τον μεταλ ηχο ειναι το  λιγοτερο all around οργανο(αναφερομαι  σε  μοντελα οπως οι SL3)
4)Schecter. Πολυς ντορος με  αυτες τις κιθαρες Κορεατικες με setup στην  Αμερικη χαρακτηριστικα που εχουν πολυ  ακριβοτερες κιθαρες!Γενικα μολις  δοκιμασα την hellreiser μου εμοιασε τιμιο  οργανο για τα λεφτα του αλλα δεν με  βολεψε πολυ,ισως το μπρατσο να ηταν πολυ  φαρδυ για τα γουστα μου και με ενοχλησαν  και τα 2 volume στον τροπο που ειναι  τοποθετημενα!Υπαρχει βεβαια και η  SCHECTER C-1 CUSTOM FR STB που λενε ειναι φοβερη,αλλα  δεν την εχω δοκιμασει!
5)ESP LTD.Μεγαλο θεμα και  εδω.Στα ακριβα μοντελα,δλδ σε αυτα του  χιλιαρικου ειναι σαν να παιρνεις ESP  χωρις να το γραφει στο headstock!Φυσικο μου  φαινετε αφου η M-1000FM ειναι copy των Μ-ΙΙ  και η ΜΗ-1000 των  Horizon οπως βεβαια και η   Schecter  hellreiser(νομιζω ο ιδιος τυπος εχει  και τις 2 εταιριες).Αυτο ομως το LTD μου  γυριζει τα εντερα χωρις να υπαρχει  ιδιαιτερος λογος!!!!
6)PRS se Torrero και μονο που  γραφει PRS κολας!Σε οσα review εχω διαβασει  λενε οτι ειναι σαν να περνεις μια Usa high  end PRS.Και αυτη με ολα οσα χρειαζετε μια  shred type κιθαρα με φοβερη ποιοτητα  κατασκευης.Γενικα παντα μου αρεσαν οι  PRS δεν μπορω να βρω κατι αρνητικο!Ισως  το οτι εχει ΕΜG(πλακα κανω φυσικα),απλα  αν τους αλλαζες με Bareknuckle h original Prs θα  ηταν το ιδανικο για εμενα!
Δεν ξερω ποιες ειναι  οι αποψεις σας και αν το σκεπτικο  μου(μας)ειναι λαθος!
Το δηλημα ειναι μεγαλο  μιας και θα γινει μια μελοντικη τετοια  αγορα(με εκτενεις δοκιμες) αλλα προς το  παρον ειναι σε θεωριτικη υποσταση!
Νομιζω ειναι αρκετα  ενδιαφερον θεμα για συζητηση!
Sorry για την εκθεση :P
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #1 στις: 19/05/11, 01:27 »
Με εξαιρεση τις Jackson και την Torero (η οποια δε μου αρεσει για shred-ο-κιθαρο, προτιμω τις κλασικες PRS), θα χτυπαγα ανετα οτιδηποτε αλλο εχεις γραψει, με σαφη προτιμηση στις ESP/LTD και τις Prestige της Ibanez.

Εγω αυτο που θα σου πω παντως ειναι οι επομενες 1000 λεξεις, πακεταρισμενες σε μια εικονα :P



Uploaded with ImageShack.us
 
Aμα δν εχουν προβλημα επαγγελματιες μουσικοι με το LTD, γιατι να εχεις εσυ?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #2 στις: 19/05/11, 01:49 »
..τι γραφει το headstock,ξυλα,δεσιματα ..

Οταν σε ρωτανε τι κιθαρα  εχεις λες,μια Vai εχω μωρε και το παιζεις  και μουρι!

ειναι σαν να παιρνεις ESP  χωρις να το γραφει στο headstock!

6)PRS se Torrero και μονο που  γραφει PRS κολας!

Θα κρατηθω   >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #3 στις: 19/05/11, 01:50 »
Eσυ δεν φαινεται να θες κιθαρα να παιξεις, μαλλον μουρη σε γκομενες θες να πουλησεις  ;)


ΕΝΤΙΤ Ισα ισα με προλαβε ο kopaniamento!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #4 στις: 19/05/11, 02:13 »
Eσυ δεν φαινεται να θες κιθαρα να παιξεις, μαλλον μουρη σε γκομενες θες να πουλησεις  ;)

Εσυ δεν κρατηθηκες ομως  ;D Κι εγω δυσκολευτικα εδω που τα λεμε

Vaig, εχετε παιξει με αυτες τις κιθαρες ? Καλα κανετε και το ψαχνετε για πληροφοριες στο internet, αλλα σε αυτη την φαση, το επομενο βημα αυτο ειναι... Ειδικα για shreddin το πως θα σου κατσει ο λαιμος ειναι πολυ βασικο.


Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #5 στις: 19/05/11, 02:20 »
Οπα ρε παλικαρια μαλλον με παρεξηγησατε,ολες τις κιθαρες που ανεφερα τις θεωρω πολυ καλες,σχεδον ισαξιες, ασχετα τι μαρκα ειναι.Απλα θελησα να βαλω ολες τις παραμετρους!Εχω παιξει με ολες εκτος την PRS,λεω πχ οτι η hellreiser δεν μου εκατσε καλα!Διευκρινιζω οτι οταν θα αποφασιστει η αγορα θα γινουν εκτενεις δοκιμες!!!
Το να πουλησω μουρη σε γκομενα με κιθαρα ισως να επιανε πριν 10 χρονια, γιατι στην ηλικια που ειμαι μαλλον μειονεκτημα ειναι!
Ξαναδιαβασα το ποστ και δεν μπορω να καταλαβω που βγηκε ολη αυτη η αρνητικοτητα!!! Τεσπα μια κουβεντα ειπα να κανουμε!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #6 στις: 19/05/11, 02:21 »

Παράθεση
Eσυ δεν φαινεται να θες κιθαρα να παιξεις, μαλλον μουρη σε γκομενες θες να πουλησεις   
</blockquote>


Εσυ δεν κρατηθηκες ομως   Κι εγω δυσκολευτικα εδω που τα λεμε
</blockquote>

Δεν σου λεω οτι εγω δεν το προσπαθω  :P  Αλλα παιζουν και καλα οι ατιμες!



Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #7 στις: 19/05/11, 03:08 »
Το να πουλησω μουρη σε γκομενα με κιθαρα ισως να επιανε πριν 10 χρονια, γιατι στην ηλικια που ειμαι μαλλον μειονεκτημα ειναι!
Πες τα ρε Vaig, παλια καλα χρονια
Καμια αρνητικοτητα απο μενα, πιστεψε με.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #8 στις: 19/05/11, 08:19 »
Φιλε vaig εγω σε αυτα τα λεφτα θα κοιτουσα τις παρακάτω κιθαρες (με την ακολουθη σειρα) και οποια με βολευε καλυτερα στο neck και γενικα σαν αισθηση στο παιξιμο, αυτη θα διαλεγα:

3 διαφορετικές κιθάρες σε εμφανιση, χαρακτηριστικα και ηχο, αλλα πολυ ποιοτικες και <γρηγορες> (αν και αυτο ειναι προσωπικο θεμα προτιμησης παχους & σχηματος λαιμου, αλλα και συνηθειας)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #9 στις: 19/05/11, 11:27 »
Εκτος απο τις παραπανω τσεκαρε και την σειρα arkane  απο lag...οι lag κιθάρες αυτης της σειρας παραπεμπουν σε shred καταστασεις απο οποια πλευρα και αν το δεις...εμφανιση ...ηχος...αλλα εχουν και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και υλικα επισης.Αν δεν θελεις ακομα μια ibanez prestige(και εγω τετοια εχω) παιρνεις μια lag και δεν συμβιβαζεσαι σε τιποτα απολυτως.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #10 στις: 19/05/11, 13:53 »
Πέρα από αρνητικές διαθέσεις και κατηγορίες για ποζεράδικη προσέγγιση του θέματος (ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω κλπ), θα είχα να παρατηρήσω τα εξής:

Αν δεν σού άρεσε το μπράτσο της Schecter, λογικά δεν θα σού αρέσει και το μπράτσο της ESP, αφού έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις (πράγματι η Schecter πλέον ανήκει στην Hisatake Shibuya η οποία βγάζει τις ΕSP, εξ ού και οι πολλές ομοιότητες). Δυσκολεύομαι πάντως να πιστέψω ότι σού φάνηκε φαρδύ, αφού είναι μόνο 42 χιλιοστά. Οι PRS αντίθετα έχουν και πιο παχύ και πιο φαρδύ μπράτσο, οπότε αν βρήκες άβολο το Thin-U των Schecter/ESP, τότε θα σού έλεγα να αποφύγεις την PRS και να κοιτάξεις για κάποια Ibanez.

Πάντως από προσωπική εμπειρία με μια Schecter C-1 Plus, μπορώ να βεβαιώσω ότι πρόκειται για κιθάρα με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Ήταν ίσως η πιο καλοφτιαγμένη κιθάρα που έχει περάσει από τα χέρια μου. Την πούλησα γιατί δεν με βόλεψε ιδιαίτερα το μπράτσο, καθώς προτιμώ κάτι σε στυλ PRS, αλλά για πολύ καιρό σκεφτόμουν να αγοράσω μια 7 χορδη Schecter μόνο και μόνο για να έχω μια κιθάρα με την ίδια ποιότητα και με πιο φαρδύ μπράτσο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #11 στις: 19/05/11, 14:24 »
Αδερφέ...συνέχισε να πηγαίνεις σε μαγαζιά και δοκίμαζε όσο πιό πολλά όργανα μπορείς.Ξέχνα τα κοσμικά-κοινωνικά standard (η υπερηφάνεια,η διαφήμιση και η μούρη θα μας φάνε στο τέλος!).Το ζητούμενο είναι να βρείς μία που θα κάθετε καλά μόνο στα δικά σου χέρια και όχι στα δικά μας. Όσο αναφορά τα ηλεκτικά της κιθάρας μπορείς να κάνεις μελλοντικές αναβαθμίσεις αν μπείς στην μπρίζα κάποτε...τότε το ξανασυζητάμε. Πάντα φιλικά,  :)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #12 στις: 20/05/11, 18:49 »
Χτες πηγα να συγκρινω Ltd με Schecter συγκεκριμενα Hellreiser & M1000 επαιξα περιπου 10 λεπτα με την καθε μια. Σε γενικες γραμμες ιδιες κιθαρες. 2 πραγματα δεν μου αρεσαν,
η Hellreiser το μπρατσο τελικα δεν ειναι πολυ φαρδυ οπως αρχικα νομιζα αλλα λιγο πιο χοντρο,ομως το συνιθησα γρηγορα.Η Μ 1000 ειχε οντος το ιδιο φαρδος αλλα ηταν πιο λεπτο πραγμα που με βολεψε αμεσως(παιζω με Epi Custom με 60s neck).Αυτο που με χαλασε(πολυ) ηταν οτι ενω λενε οτι εχει original floyd εχει 1 που λεγεται Floyd Rose 1000 series :S
Αρα η Μ σειρα της LTD μαλλον αποριπτεται.Θα κοιταξω την H 1001QM FR & την MH-1000FR αν της βρω!
Επισης ερωτηση,η Prs se custom εχουν το ιδιο μπρατσο με τις Αμερικανες Custom?
Φιλε vaig εγω σε αυτα τα λεφτα θα κοιτουσα τις παρακάτω κιθαρες (με την ακολουθη σειρα) και οποια με βολευε καλυτερα στο neck και γενικα σαν αισθηση στο παιξιμο, αυτη θα διαλεγα:

3 διαφορετικές κιθάρες σε εμφανιση, χαρακτηριστικα και ηχο, αλλα πολυ ποιοτικες και <γρηγορες> (αν και αυτο ειναι προσωπικο θεμα προτιμησης παχους & σχηματος λαιμου, αλλα και συνηθειας)


H Santana δεν ειναι το στυλ μου ασε που θελει 1 σωρο μετατροπες(tuners,μαγνητες)δεν εχει FR και ειναι 22 ταστα.
Η CHARVEL εχει και αυτη 22 ταστα κατα τα αλλα ειναι Τοp!Την Hanneman δεν την εχω ακουσει αλλα δεν εχω ιδεα τι τρεμολο ειναι αυτο και δεν την κοβω πολυ ευελικτη(ολο Slayer θα bγαινει απο μεσα της :P )
Κανενα λινκ για τις lag να δω τιμες και χαρακτηριστικα!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #13 στις: 20/05/11, 19:15 »


Βρές κάτι τέτοιο ρε αδερφέ.....


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #14 στις: 23/05/11, 10:15 »
Πάντως -και για να ολοκληρώσω το φασμα των επιλογων σου στα 1000 κατι ευρω- μπορεις να δεις και τις RAN custom made, όπως αυτη εδω την crusher στα 1020 ευρω με το πλεονεκτημα οτι στην φτιαχνουν οπως τους πεις εσυ... (δες και τα specs της για να καταλαβεις - η ποιοτητα πιστευω ειναι ανωτερη απο κιθαρες γραμμης παραγωγης, οσο καλο Quality Control και αν εχουν οι τελευταιες). Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν μπορεις να τις δοκιμασεις (φυσικο αφου ειναι custom made :) ) και οτι λογικα θα περιμενεις ενα (ευλογο?) χρονικο διαστημα για να στη φτιαξουν.

http://www.ranguitars.com/ran_models/crusher

Το οτι επαιζε για χρονια με αυτες (μεταξυ αλλων κιθαριστων) και ο Jeff Waters των Annihilator και ηχογραφησε μερικα απο τα κλασσικοτερα thrash albums (Alison Hell, Never Neverland κτλ), νομιζω κατι σημαινει ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #15 στις: 23/05/11, 17:09 »
Ειχα στειλει μαιλ στην Ran για μια καστομ κιθαρα οπως την θελω χωρις πολλα με βαση την crusher με διαφορα οτι εβαλα FR,bareknackle,neck thru και η τιμη εφτασε 1800-1900 ευρο :S
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #16 στις: 23/05/11, 18:57 »
Ειχα στειλει μαιλ στην Ran για μια καστομ κιθαρα οπως την θελω χωρις πολλα με βαση την crusher με διαφορα οτι εβαλα FR,bareknackle,neck thru και η τιμη εφτασε 1800-1900 ευρο :S
Σε αυτα τα λεφτα παιρνεις και μια horizon που θα εχει και καποια μεταπωλητική αξια μετα.....η παιρνεις μια prestige χωνεις και τους μαγνητες που θες και εισαι jet.....για μενα δωσε τα περισσοτερα λεφτα σου σε εξοπλισμο και οχι σε κιθαρα....... πανω απο 1200 αρχιζεις και πληρωνεις κερατιατικα απο καθε αποψη....δωστα για ενισχυτη δωστα για το axefx...αλλα οχι για κιθαρα...δεν κανουν τη διαφορα....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #17 στις: 23/05/11, 19:12 »
Ειχα στειλει μαιλ στην Ran για μια καστομ κιθαρα οπως την θελω χωρις πολλα με βαση την crusher με διαφορα οτι εβαλα FR,bareknackle,neck thru και η τιμη εφτασε 1800-1900 ευρο :S
Σε αυτα τα λεφτα παιρνεις και μια horizon που θα εχει και καποια μεταπωλητική αξια μετα.....η παιρνεις μια prestige χωνεις και τους μαγνητες που θες και εισαι jet.....για μενα δωσε τα περισσοτερα λεφτα σου σε εξοπλισμο και οχι σε κιθαρα....... πανω απο 1200 αρχιζεις και πληρωνεις κερατιατικα απο καθε αποψη....δωστα για ενισχυτη δωστα για το axefx...αλλα οχι για κιθαρα...δεν κανουν τη διαφορα....
Απο ενυσχητες ειμαι μια χαρα,εχω dual recto sto studio και Koch studiotone για το σπιτι, αν και μαλλον θα αλλαξω τον δευτερο!
Γενικα την κουβεντα την ξεκινησα πιο πολυ σαν θεωρια ωστε και εγω και καποιος αλλος να ξερει 5 πραγματα,και να εχει στο μυαλο του μερικες επιλογες πριν παρει "ζβαρνα" τα μαγαζια!!!!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #18 στις: 23/05/11, 20:19 »
Ειχα στειλει μαιλ στην Ran για μια καστομ κιθαρα οπως την θελω χωρις πολλα με βαση την crusher με διαφορα οτι εβαλα FR,bareknackle,neck thru και η τιμη εφτασε 1800-1900 ευρο :S
Σε αυτα τα λεφτα παιρνεις και μια horizon που θα εχει και καποια μεταπωλητική αξια μετα.....η παιρνεις μια prestige χωνεις και τους μαγνητες που θες και εισαι jet.....για μενα δωσε τα περισσοτερα λεφτα σου σε εξοπλισμο και οχι σε κιθαρα....... πανω απο 1200 αρχιζεις και πληρωνεις κερατιατικα απο καθε αποψη....δωστα για ενισχυτη δωστα για το axefx...αλλα οχι για κιθαρα...δεν κανουν τη διαφορα....

Μάλλον δεν είχες ΠΟΤΕ πραγματικά καλή κιθάρα.....

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #19 στις: 23/05/11, 21:18 »

Μάλλον δεν είχες ΠΟΤΕ πραγματικά καλή κιθάρα.....

Εξηγησε μου τι εννοεις με το καλη.......ισως μαλλον εννοεις πολυ ακριβη γιατι καλη κιθαρα που να κανει οσα θελω εχω(μια ibanez prestige 1570 γυρω στο χιλιαρικο με αλλαγη μαγνητων).Ναι δεν ειχα ποτε Prs που να κανει 3 και 4 χιλιαρικα ουτε καμια fender αντιστοιχου βεληνεκους αλλα ποτε δεν ειδα το λογο...για ηχο σιγουρα οχι....σε τυφλο τεστ δεν παιρνεις χαμπαρι μια....και ας χτυπιουνται ολοι οι gasακηδες για το αντιθετο...Στο playability βεβαια υπαρχουν διαφορες πολλες φορες αρκετα σημαντικες δεν ξερω ομως αν μονο αυτο αξιζει τα δυο χιλιαρικα + παραπανω...

Διαφωνεις μήπως οτι ενας που εχει prs custom 24  πχ με μετριο ενισχυτη θα βγαλει χειροτερο ηχο απο εναν με ενα καλο λαμπατο και "μετρια" κιθαρα? και οχι μονο θα εχει καλυτερο ηχο αλλα και  με πολυ λιγοτερα φραγκα.... οταν λοιπον ανεβαινει το μπατζετ και εχεις να σκορπισεις χιλιαρικα.....για μενα αξιζει περισσοτερο να τα επενδυσεις σε εξοπλισμο.....εχεις καλυτερο αποτελεσμα αναλογικα με τα λεφτα που ξοδευεις......
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #20 στις: 23/05/11, 22:00 »
Φίλε μου η καλή κιθάρα δεν έχει να κάνει με την τιμή της αλλά με τον ήχο της τις αρμονικές τις το Sustain της κλπ
Μου τύχανε πολύ καλές κιθάρες σε όλες τις κατηγορίες λχ μια Historical Reisue Firebird, μιά Les Paul Deluxe, μιά G&L ASAT Special...  μια Electra Phoenix και μια Hamer των 250 Euro!!!
Σε όποιο ενισχυτή (της προκοπής) κι αν τις έπαιξα με έβγαλαν παληκάρι. Αν παίξεις λοιπόν σε τέτοια κιθάρα και σου πούν ότι αυτή η κιθάρα κοστίζει 2-3 χιλιάρικα θα πείς χαλάλι ρε φίλε πως παίζει έτσι???
Αν δεν έχεις μεγαλη πείρα αλλά δεν έχεις και μεγάλες απαιτήσεις βολεύεσαι με οτιδήποτε μέτριο.



Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #21 στις: 23/05/11, 22:28 »
Φίλε μου η καλή κιθάρα δεν έχει να κάνει με την τιμή της αλλά με τον ήχο της τις αρμονικές τις το Sustain της κλπ
Μου τύχανε πολύ καλές κιθάρες σε όλες τις κατηγορίες λχ μια Historical Reisue Firebird, μιά Les Paul Deluxe, μιά G&L ASAT Special...  μια Electra Phoenix και μια Hamer των 250 Euro!!!
Σε όποιο ενισχυτή (της προκοπής) κι αν τις έπαιξα με έβγαλαν παληκάρι. Αν παίξεις λοιπόν σε τέτοια κιθάρα και σου πούν ότι αυτή η κιθάρα κοστίζει 2-3 χιλιάρικα θα πείς χαλάλι ρε φίλε πως παίζει έτσι???
Αν δεν έχεις μεγαλη πείρα αλλά δεν έχεις και μεγάλες απαιτήσεις βολεύεσαι με οτιδήποτε μέτριο.
Στα λογια μου ερχεσαι... αλλα μαλλον αναδιπλωθηκες λιγουλακι.....σε τι λοιπον διαφωνησες με την αρχική μου δηλωση και λες οτι ΠΟΤΕ με κεφαλαια γραμματα κιολας δεν επαιξα με καλη κιθαρα? Διαφωνεις οτι η μεταπωλητικη αξια μιας partcaster ειναι μηδαμινη(καλως η κακως) ή οτι ο καλος εξοπλισμος παντα προηγειται σε ηχο σε σχεση με μια καλη κιθαρα? Μηπως διαφωνεις οτι η σειρα ειναι δαχτυλα-ενισχυτης- εφε-μαγνητες-κιθαρα στη παραγωγη καλου ηχου?
Λεω οτι απο μια τιμη και πανω..(εβαλα ενδεικτικα 1200) δεν αξιζει το κοπο να τα σκας και εσυ στελνεις απαντηση...μαλλον δεν επαιξες ΠΟΤΕ με καλη κιθαρα....αυτο τι σημαινει? οτι ποτε δεν επαιξες με ακριβοτερη για να δεις το θαυμα....και τωρα μου αναδιπλωνεσαι λεγοντας για την απιστευτη hamer  των 250 ευρω? φασκεις και αντιφασκεις....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #22 στις: 23/05/11, 22:54 »
+1 σε οτι λεει ο denisgiann...δαχτυλα-ενισχυτης-εφε-μαγνητες-κιθαρα ειναι η σειρα...και μια καλη κιθαρα της ταξης των 1000 ευρω αν εχεις ολα τα υπολοιπα σιγουρα βοηθαει...τωρα για πιο ακριβη για 'μενα προσωπικα δεν εχει νοημα, παιζουν αλλα θεματα μετα...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #23 στις: 24/05/11, 08:03 »
Όχι, απλά λέω ότι μιά ακριβή κιθάρα έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι απίστευτη, από μια μέτρια.
Αλλά αν πέσεις σε καλή ακριβή θα καταλάβεις ότι αξίζει τα λεφτά της 100%

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Shred κιθαρα των 1000 ευρο!
« Απάντηση #24 στις: 24/05/11, 08:25 »
Συμφωνω με τον Denisgiann στο οτι σε αυτα τα λεφτα που σου ειπαν για την Ran ισως θα ηταν καλυτερα μια ESP Horizon FR ή ακομα καλυτερα σαν value/money μια PRS SE Torero http://www.dv247.com/guitars/prs-se-torero-electric-guitar-gray-black--71398

ομως θα διαφωνησω στο οτι η ran δεν εχει μεταπωλητικη αξια... Δεν ειναι partcaster ;)
Κατι παραπανω ξερει αυτος ο τυπος απο εμας  ;D

http://cgi.ebay.com/Jeff-Waters-Custom-RAN-Flying-V-ANNIHILATOR-METAL-/380306560539

AAAA και μια Horizon απο Εβαυ στα 1000 ευρω περιπου:

http://cgi.ebay.com/ESP-HORIZON-FR-II-/180669497501?pt=Guitar&hash=item2a10bdc09d

Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:30
από nikolix
16 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:42
από groovymood
20 Απαντήσεις
7798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/08, 22:41
από Panos the Greek
15 Απαντήσεις
7608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 10:21
από sokob
1 Απαντήσεις
2412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:40
από Arg0
10 Απαντήσεις
4117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 04:07
από master of puppets
10 Απαντήσεις
4027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
0 Απαντήσεις
1568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/12, 13:44
από pickaddict09
25 Απαντήσεις
7161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/13, 16:44
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
3179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/13, 12:32
από DeniaHD