Αποστολέας Θέμα: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...  (Αναγνώστηκε 27278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #25 στις: 30/04/09, 19:05 »
Eχω ακουσει και γω διαφορες κακιες για την Behringer.Στο στουντιο που προβαρω εχει ενισχυτη Behringer.Μια χαρα αντεχει χρονια τωρα.Στο σπιτι μου εχω 6 χρονια εναν 60αρη Behringer με τον οποιο εχω βγαλει λαιβ πολλες φορες και τον ειχα τσιτα(μπας και ακουω τπτ πανω στην σκηνη)..και παρολα αυτα παιζει ακομα μια χαρα.


συμφωνω απολυτως οτι ιδιαιτερα σε χαμηλο badget οι behringer ειναι μια πολυ καλη επιλογη, ανεξαρτητως της φημης τους στην ελλαδα..


Οσον αφορα το δασκαλος η οχι.. Τα  περι του Ι-Νετ που ανεφερες ειναι μια πολυ καλη λυση για να αρχισεις μονος σου!

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #26 στις: 30/04/09, 23:11 »
:up Θα συμφωνήσω και εγώ με τον bassman. Αφού μιλάμε για ένα φτηνό ενισχυτή πάρε ότι σου κάνει κέφι.
Μία μικρή συμβουλή ως τεχνικός... πάρε ένα ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερα "μπιμπλίκια"!
Αυτά είναι που κάνουν τι ζημιά... αν τυχόν "χτύπα ξύλο" πάθει κάτι.

"Μπιμπλίκια"; Καμιά σχέση με τα ψιψιψίνια & τα κοψοψόψα έχει; :eee :-P

Παιδιά OK, θα έχω υπόψη αυτά που μου είπατε & θα κοιτάξω τι μου κάθεται πιο καλά σε αυτά τα χρήματα.

@ogyon21 το νετ έχει όντως πολλές πηγές...Απλώς αν έχετε γνώση για κάποιο συγκεκριμένο οδηγό/βιβλίο...let me know!
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #27 στις: 30/04/09, 23:52 »
συμφωνω απολυτως οτι ιδιαιτερα σε χαμηλο badget οι behringer ειναι μια πολυ καλη επιλογη, ανεξαρτητως της φημης τους στην ελλαδα..

Δεν εχουν μονο εδω κακη φημη. Στα διεθνη site πεφτει ακομα χειροτερο bashing.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #28 στις: 30/04/09, 23:54 »
πόσο στα 10 του βάζεις σε ποιότητα ήχου?
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #29 στις: 01/05/09, 00:09 »
:up Θα συμφωνήσω και εγώ με τον bassman. Αφού μιλάμε για ένα φτηνό ενισχυτή πάρε ότι σου κάνει κέφι.
Μία μικρή συμβουλή ως τεχνικός... πάρε ένα ενισχυτή με όσο το δυνατόν λιγότερα "μπιμπλίκια"!
Αυτά είναι που κάνουν τι ζημιά... αν τυχόν "χτύπα ξύλο" πάθει κάτι.

"Μπιμπλίκια"; Καμιά σχέση με τα ψιψιψίνια & τα κοψοψόψα έχει; :eee :-P
Όχι δεν έχει καμία σχέση! Άλλο τα ψιψιψίνια & τα κοψοψόψα και άλλο τα μπιμπλίκια! ;D

Συγνώμη για την έκφραση... εννοώ εφφέ, λαμπάκια, κτλ

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #30 στις: 01/05/09, 01:16 »
πόσο στα 10 του βάζεις σε ποιότητα ήχου?

Σε ποιο; Σ'εχασα...
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #31 στις: 01/05/09, 10:36 »
Στον Behringer. Πες μου λίγο για αυτούς. τι καλά εχουν...
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #32 στις: 01/05/09, 13:27 »
Στον Behringer. Πες μου λίγο για αυτούς. τι καλά εχουν...

Ειναι φτηνοι. Αυτο μονο. Τελος.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #33 στις: 12/05/09, 22:10 »
Γεια χαρά και πάλι, λοιπόν έκανα μια βόλτα σε κάποια καταστήματα για να αποκτήσω μια πρώτη επαφή με το όργανο.

Δοκίμασα ένα Warwick, ένα Fender Precision και το Ibanez GSRBK (http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200bk.htm).

Θα σταθώ λίγο στο τελευταίο γιατί ο υπάλληλος με ενημέρωσε για μια προσφορά, το Ibanez μαζί με τον Ibanez SW20 (http://www.zzounds.com/item--IBASW20), συν θήκη για το μπάσο στα 375€.

Κι εδώ ζητάω τη γνώμη σας, ξανά: Τι λέτε για αυτό το μπάσο; Το όλο πακέτο είναι μέσα στα χρήματα που μπορώ να δώσω και θα το πάρω άμεσα (μάλλον), αλλά από άποψη τεχνική πως σας φαίνεται (μαγνήτες κλπ);

Παραθέτω ξανά το link για το Fender Squier VM Jazz (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm) που είναι η αρχική επιλογή.

Ο λόγος που σκέφτομαι το Ibanez είναι όπως είπα η καλή τιμή και η άμεση αγορά (όχι ότι δε μπορώ να περιμένω κάποιες μέρες).

Προσωπικά,όντας απαίδευτος, δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα τρομερές διαφορές στον ήχο ή στην αίσθηση που μου άφησαν, αν και είμαι βέβαιος ότι κάποιος που ξέρει θα εντόπιζε.

Αν μπορεί κάποιος να ενημερώσει και τι παίζει με τους μαγνήτες, τι να κοιτάω δηλαδή για να τους κρίνω, ή να με παραπέμψει κάπου, θα με διευκόλυνε.

Ξανα-ευχαριστώ.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #34 στις: 13/05/09, 01:22 »
Απο τον thomann το πακετο http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200bk.htm + http://www.thomann.de/gr/ibanez_swx20.htm σου ερχεται στα 333 ευρα. Προσεξε οτι στο μπασο λεει οτι περιλαμβανει θηκη και ζωνη, ενω ο ενισχυτης ειναι πιο καινουργιο μοντελο (στην προσφορα του μαγαζιου μαλλον σου δινουν εναν παλιοτερο που τους εχει μενει στοκ).

Προσωπικα παντως θα επιμεινω στον συνδυασμο Squier VM και Laney RB2. Μια σημαντικη διαφορα μεταξυ των δυο μπασων ειναι οτι το Ibanez ειναι active (εχει μια προενισχυση η οποια απαιτει μπαταρια για να λειτουργησει), ενω το Squier ειναι passive (δεν θελει μπαταρια, αλλα εχει καπως χαμηλοτερο σημα και εναν ηχο που πολλοι βρισκουν πιο "φυσικο" σε σχεση με τα active μπασα). Γνωμη μου ειναι οτι για πρωτο μπασο ισως ειναι λιγο καλυτερα να παρεις ενα passive με απλα controls, αλλα γουστα ειναι αυτα.

Το πιο σημαντικο στο πρωτο μπασο ειναι να παρεις αυτο που θα σου κανει πιο πολυ "κλικ", ωστε να σε εμπνεει να παιζεις συνεχεια. Με την εμπειρια που σιγα-σιγα θα ερθει θα διαμορφωσεις πιο συγκεκριμενες (ηχητικες και αλλες) απαιτησεις απο το οργανο, και οταν παρεις το επομενο μπασο θα μπορεις να διαλεξεις ενα που θα ανταποκρινεται σε αυτες. :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #35 στις: 13/05/09, 10:05 »
Απο τον thomann το πακετο http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200bk.htm + http://www.thomann.de/gr/ibanez_swx20.htm σου ερχεται στα 333 ευρα. Προσεξε οτι στο μπασο λεει οτι περιλαμβανει θηκη και ζωνη, ενω ο ενισχυτης ειναι πιο καινουργιο μοντελο (στην προσφορα του μαγαζιου μαλλον σου δινουν εναν παλιοτερο που τους εχει μενει στοκ).

Προσωπικα παντως θα επιμεινω στον συνδυασμο Squier VM και Laney RB2. Μια σημαντικη διαφορα μεταξυ των δυο μπασων ειναι οτι το Ibanez ειναι active (εχει μια προενισχυση η οποια απαιτει μπαταρια για να λειτουργησει), ενω το Squier ειναι passive (δεν θελει μπαταρια, αλλα εχει καπως χαμηλοτερο σημα και εναν ηχο που πολλοι βρισκουν πιο "φυσικο" σε σχεση με τα active μπασα). Γνωμη μου ειναι οτι για πρωτο μπασο ισως ειναι λιγο καλυτερα να παρεις ενα passive με απλα controls, αλλα γουστα ειναι αυτα.

Το πιο σημαντικο στο πρωτο μπασο ειναι να παρεις αυτο που θα σου κανει πιο πολυ "κλικ", ωστε να σε εμπνεει να παιζεις συνεχεια. Με την εμπειρια που σιγα-σιγα θα ερθει θα διαμορφωσεις πιο συγκεκριμενες (ηχητικες και αλλες) απαιτησεις απο το οργανο, και οταν παρεις το επομενο μπασο θα μπορεις να διαλεξεις ενα που θα ανταποκρινεται σε αυτες. :)


+1  :)

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #36 στις: 13/05/09, 10:29 »
Ναι, το φαντάστηκα ότι το πακέτο θα βγαίνει πιο φθηνό από τον Θωμά, απλώς σκέφτηκα ότι απο εδώ θα το πάρω αμέσως.

Κάτι άλλο, σε αυτές τις τιμές τα jazz με τα rock μπάσα έχουν μεγάλες διαφορές στον ήχο;
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #37 στις: 13/05/09, 13:04 »
Ναι, το φαντάστηκα ότι το πακέτο θα βγαίνει πιο φθηνό από τον Θωμά, απλώς σκέφτηκα ότι απο εδώ θα το πάρω αμέσως.

Κάτι άλλο, σε αυτές τις τιμές τα jazz με τα rock μπάσα έχουν μεγάλες διαφορές στον ήχο;

Το jazz bass δεν ειναι "jazz" μπασο, στην πραγματικοτητα το μισο rock με jazz bass εχει γραφτει (και το αλλο μισο με precision). Γενικα (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) δεν υπαρχουν "jazz", "rock" "metal" κλπ μπασα. Με καθε μπασο παιζεις καθε ειδος μουσικης. :)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #38 στις: 13/05/09, 14:56 »
Ναι, το φαντάστηκα ότι το πακέτο θα βγαίνει πιο φθηνό από τον Θωμά, απλώς σκέφτηκα ότι απο εδώ θα το πάρω αμέσως.

Κάτι άλλο, σε αυτές τις τιμές τα jazz με τα rock μπάσα έχουν μεγάλες διαφορές στον ήχο;

Το jazz bass δεν ειναι "jazz" μπασο, στην πραγματικοτητα το μισο rock με jazz bass εχει γραφτει (και το αλλο μισο με precision). Γενικα (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) δεν υπαρχουν "jazz", "rock" "metal" κλπ μπασα. Με καθε μπασο παιζεις καθε ειδος μουσικης. :)

+1
Αναλογως με τις ρυθμισεις του καθενος.. ;)

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #39 στις: 13/05/09, 17:27 »
Μάλιστα. Ρώτησα κυρίως γιατί σε ένα κατάστημα μου είπανε πως είναι πιο πολύ για jazz/funk ήχο...Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά για να ξέρω.

Όσο για τον ενισχυτή, έχω ενδοιασμούς για 30άρη γιατί δε ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω πλήρως. Θέλω να πω στο σπίτι θα παίζω με χαμηλά την ένταση και με βλέπω και με ακουστικά (αλλιώς με βλέπω να παίζω στο δρόμο μπροστά απ'το σπίτι  ;D). Αλήθεια, θέλουν τίποτα διαφορετικά ακουστικά οι ενισχυτές, εννοώ συγκεκριμένα για ενισχυτές;
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος SirBlackBass

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Sithis Is Watching Us All..
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #40 στις: 13/05/09, 19:16 »
Κοιτα υπάρχουν 2 λύσεις... Η να αγοράσεις ακουστικά που απο την μάνα τους μπαίνουν στο βύσμα του ενισχυτή ή η πατέντα, να έχεις οτι ακουστικά 8έλεις και να αγοράσεις ενα accesory που μπαίνει μπροστά απο το κανονικό βύσμα και το ενώνει με τον ενισχυτή :)
ESP Eclipse Bass

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #41 στις: 13/05/09, 21:46 »
Μάλιστα. Ρώτησα κυρίως γιατί σε ένα κατάστημα μου είπανε πως είναι πιο πολύ για jazz/funk ήχο...Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά για να ξέρω.

Όσο για τον ενισχυτή, έχω ενδοιασμούς για 30άρη γιατί δε ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσω πλήρως. Θέλω να πω στο σπίτι θα παίζω με χαμηλά την ένταση και με βλέπω και με ακουστικά (αλλιώς με βλέπω να παίζω στο δρόμο μπροστά απ'το σπίτι  ;D). Αλήθεια, θέλουν τίποτα διαφορετικά ακουστικά οι ενισχυτές, εννοώ συγκεκριμένα για ενισχυτές;


Με jazz bass εχει παιχτει απο blues μεχρι black metal (βλ. Opeth).  :)

Και ο Ibanez και ο Laney  εχουν headphone out, οποτε μαλλον καθε ζευγαρι ακουστικα με 1/4" βυσμα (ιδιου μεγεθους με αυτο που βαζεις στο μπασο) θα κανουν.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #42 στις: 14/05/09, 12:55 »
Μην παρεις Ibanez ενισχυτη...Ποτε σου..!!
Εχουν αθλιο ηχο..Και δεν μπορεις να τους πουλησεις με τιποτα..
Γενικα ειναι κατι χειροτερο απο πεταμενα λεφτα.
Πιστεψε με την εχω πατησει χοντρα >:(

Παρε τον Laney να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.. :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #43 στις: 14/05/09, 12:57 »
γιατί εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη?? :P
για τι ενισχυτές μιλάς?

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #44 στις: 14/05/09, 13:08 »
Ibanez SW65 του 2007..Ειναι τραγικος στο θεμα του ηχου..
Ολα τα αλλα ειναι ΟΚ (ποιοτητα κατασκευης,αντοχης κτλ)

Βασικα το συγκεκριμενο ειναι και λιγο θεμα γουστου..
Καποιος αλλος μπορει να γουσταρει τρελα.Εμενα δεν μου κανει.. :P :P
+το θεμα της μεταπωλησης..Προσπαθω εδω και 7μηνες να τον στειλω αλλα τζιφος :(

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #45 στις: 14/05/09, 13:20 »
εγώ έχω τον Laney LX20 και βγάζει από τους χειρότερους ήχους που έχω ακούσει σε ενισχυτή....
δλδ πάω με τις ίδιες ρυθμίσεις στην πεταλιέρα σε άλλον ενισχυτή και γουστάρω και σε αυτόν....μούφα!

ενώ κάτι Ibanez μικρούς που έχω ακούσει και στον Τρίμμη και του δασκάλου μου ο ενισχυτής τα σπάνε!
ειδικά αυτοί που έχουν το διπλό διακόπτη για τα μεσαία....δν σου λέω τίποτα! :P

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #46 στις: 14/05/09, 14:21 »
Παιδες, να εχουμε ρεαλιστικες απαιτησεις. Και απο εναν ενισχυτη που κανει 100 και 200 ευρω η λογικη απαιτηση ειναι (κατα τη γνωμη μου) απλα να ακους τι παιζεις σπιτι σου.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #47 στις: 14/05/09, 14:28 »
ρε δν περιμένουμε να ακουστεί όπως ένας Marshall κεφαλή καμπίνα των 2000Ε! :P

σχετικά με το μέγεθος και την τιμή τους είπαμε...

Αποσυνδεδεμένος stepap#12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • H.
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #48 στις: 14/05/09, 14:52 »
Σαφως και μιλαμε για ενισχυτες αυτων των λεφτων..Και κανεις δεν περιμενει να ακουει παπαδες.

Κι γω κατι τετοιο επαθα..
Εβαλα μπασο και πεταλι σε αντιστοιχο Hartke 60αρη και επαθα πλακα..Μετα σε Fender και επαθα χειροτερη πλακα..
(αν και ο Fender ηταν του πανακριβου οποτε δεν μετραει)
Ασε που ειχα ενα Hartke 30αρη πριν τον Ibanez με ενα δανεικο Squire Affinity και οταν πηρα τον Ibanez απλα ξενερωσα..
Δυσκολευτηκα πολυ να βρω τον ηχο που θελω.. >:(
Ο συγκεκριμενος διακοπτης δεν υπαρχει στον δικο μου παντως..θα βολευε αρκετα

Anyway..Ξαναλεω, γουστα ειναι αυτα ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πριν ξεκινήσω λέω να ρωτήσω...
« Απάντηση #49 στις: 14/05/09, 15:50 »
Ibanez SW65 του 2007..Ειναι τραγικος στο θεμα του ηχου..
Ολα τα αλλα ειναι ΟΚ (ποιοτητα κατασκευης,αντοχης κτλ)

Βασικα το συγκεκριμενο ειναι και λιγο θεμα γουστου..
Καποιος αλλος μπορει να γουσταρει τρελα.Εμενα δεν μου κανει.. :P :P
+το θεμα της μεταπωλησης..Προσπαθω εδω και 7μηνες να τον στειλω αλλα τζιφος :(

Με βρήκες αδαή και προσπάθησες να μου τον πουλήσεις;  :roll  ;D

Αστειεύομαι βέβαια...Πάντως λόγω μπάτζετ με κόβω να πηγαίνω για τον RB1.Στον thomann είναι στα 90€ αν θυμάμαι καλά.Δεν είναι και σίγουρο βέβαια.Στα ίδια λεφτά παίζει τίποτα καλύτερο (τι ψάχνω τώρα ε...);

Και για να διασταυρώσω αυτά που μου είπανε, το πρώτο σετάρισμα βγαίνει στα 30-40€ (και με αλλαγή χορδών, έλεγχος στα τάστα, intonation κλπ), έτσι;
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
3575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 17:30
από Nef-Eli
18 Απαντήσεις
7445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:29
από Νεφελοβάτης
13 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 18:51
από MISTREATED
7 Απαντήσεις
4425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/09, 18:59
από Und3ad
20 Απαντήσεις
7621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 01:06
από k-chol
7 Απαντήσεις
4789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:12
από Μητσάκος
14 Απαντήσεις
5776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 16:05
από adr1anos
16 Απαντήσεις
6407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 17:48
από kbasilis
14 Απαντήσεις
17957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/12, 00:27
από foulis
4 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis