Αποστολέας Θέμα: Floyd Rose και κουρδισμα ( προβληματα-προτασεις )  (Αναγνώστηκε 68900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον...ενώ στο Lo-Pro μου το γράφει, με Edge Pro δεν έχω παίξει δυστυχώς...φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερο ακόμα.

Όσο για τις πατέντες...αυτό που έχει βγάλει η Ibanez είναι έτη φωτός μπροστά απο το Floyd...όσον αφορά προδιαγραφές...Δεν έχει καμία σχέση με τον προκάτοχο...αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είναι και τα 2 Floating.
Ευκολία τοποθέτησης χορδών, ακόμα περισσότερη εργονομία σε σχέση με το Lo-Pro, μέχρι και τα Knives αποσπώνται!!!! Το τελευταίο πολύ καλό πάντως...έπρεπε να γίνει γιατί με τον καιρό τα knives φαγώνονταν.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κλασσικα κοιτατε ολοι σας την επιφανεια και οχι βαθυτερα την ουσια..........τα lo pro ειναι ωραια στο ματι και στα τεχνασματα.....αλλα και παλι.......στον ηχο γιοκ συγκριτικα με το FR original..........και καλα εγω σας λεω παπατζιλικια...........κοιταξτε τι λενε σε αλλα φορουμ του εξωτερικου και ισως αλλαξετε γνωμη..... ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Κατι τελευταιο....οσον αφορα την διαφορα τιμης μεταξυ των δυο...........το FR μπορει και εχει σαφως χαμηλοτερη τιμη απο το LO PRO οχι επειδη ειναι χειροτερο .......απλα επειδη πουλιεται σε μεγαλυτερες ποσοτητες και στο 99% ολων των κατασκευαστων σοβαρων κιθαρων...........πλην της ibanez που ......για να παιξουμε και λιγο ξυλο  ;D ;D ;D ε δεν ειναι και πολυυυυυυυυυ σοβαρες κιθαρες.............. :o ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Κάνε μου μια χάρη :)
Πήγαινε πάρε μια Ibanez με Edge Pro, Wizard Neck, μ'εναν DiMarzio Fred ή έναν Paf, παίξε μαζί της 2-3 μέρες
και μετά έλα να μιλήσουμε για κιθάρες :D
Σοβαρά τώρα, μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις το net για να κρίνω αν ένα tremolo είναι καλό ή όχι.
Για να ακούσω κόσμο να θάβει το Edge χωρίς καν να το έχει δοκιμάσει.
Αυτή η μανία με το original.... Σαν να σου έλεγα εγώ ότι η πρώτη Rolls Royce είναι καλύτερο αυτοκίνητο από την F. Enzo μόνο και μόνο
επειδή ήταν το 1ο, το original αυτοκίνητο και όλα τα άλλα είναι αντιγραφές.....
Το μόνο στο οποίο δε μπορώ να σε αντιμετωπίσω είναι το θέμα του ήχου. Δεν το έχω ψάξει τόσο.
Αλλά μιας και το λες θα το κάνω.
Εφόσον μιλάμε για tremolo όμως, και όχι για string-thru κιθάρες, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα έχουν διαφορά στον ήχο.
Θα επανέλθω όμως. Beware!!! :)
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Εφόσον μιλάμε για tremolo όμως, και όχι για string-thru κιθάρες, δε μπορώ να φανταστώ ότι θα έχουν διαφορά στον ήχο.
Θα επανέλθω όμως. Beware!!! :)


 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν κατι επηρεαζει τον ηχο περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο ειναι το τρεμολο (μαζι με τους μαγνητες..........και επονται ξυλα κ.λ.π)...............

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Φυσικά και επηρρεάζουν τον ήχο.
Εννοώ δεν μπορώ να φανταστώ τι διαφορά θα έχουν τα 2 tremolo μεταξύ τους.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Και μάλιστα Floating Tremolo...το οποιό έχει σαφώς μειονέκτημα έναντι ενός σταθερό.

Πήγαινε μια βόλτα στα Forum να διαβάσεις το τραγικό πρόβλημα του Floyd Rose με τα Knife Edges και τα Pull ups....κάνε Pull up με το FR και αν δεν το επαναφέρεις ΜΟΝΟΣ σου αλλά το αφήσεις ελεύθερο....μπορεί να τις δείς κουρδισμένες και 1.5 τόνο.

Απο την άλλη βγάζεις κιθάρες με τις οποίες παίζουν, Satriani, Vai, Petrucci, Paul Gilbert etc etc etc....Άχρηστες!!!??? Έλεος....

Σαν να μας λές....οι P4 είναι καλύτεροι απο τους AMD γιατί η Intel ήταν η πρώτη που έφτιαξε τους 8086 CPU.

Εδώ η Fender που πλέον της ανήκουν τα πνευματικά δικαιώματα του FR κατασκευάζει ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ του Edge.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
mallon den gnwrizeis tous nomous tou endorsement..............oi typoi pou les plhrwnontai adra apo thn ibanez gia na paizoun me tis kithares tis.................Twra an thes na suggrinoume tis ibanez me tis kithares pou anefera parapanw......e nai einai axrhstes...... ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Νόμιζα ότι μιλάγαμε για tremolo bars και όχι για το αν είναι άχρηστες οι Ibanez :)
Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει τις προτιμήσεις του.
Αν θέλει κάποιος να δίνει 2500 και 3000 για μια strat του 57 ή μια LP classic του 65, τί να του πω εγώ;
Αφού του αρέσει;;;; :)
Το θέμα είναι να ξέρει κι ο ίδιος τί είναι αυτό που του αρέσει.

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Με το απαράδεκτο ελλάτωμα του Floyd Rose με την επαναφορά όμως δεν μας είπες...όλα τα Forum έχουν βουήξει εδώ και χρόνια με αυτό το πρόβλημα. Να δώσω 3000€ να πάρω κιθάρα με FR Original και να μου πηγαίνει Sharp 1 και 1.5 τόνο όταν κάνω Pull up....έ όχι....
Να φοβάμαι κάθε φορά που αλλάζω χορδές μη βρεί το Allen πάνω στο ξύλο που κοστίζει τετραγωνικό εκατοστό και ευρώ....έ όχι και πάλι.

Όσο για τις κιθάρες που μου προανέφερες...πραγματικά δεν μου κάνουν αίσθηση. Ίσως για διακοσμητικό δίπλα απο το πανάκριβο σαλόνι ναι....Σε συναυλίες σπάνια έχω δεί ποτέ να τις παίζουν...αντιθέτως τις έχω δεί πολλές φορές να φιγουράρουν σε περίοπτες θέσεις στον τοίχο.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Κάνε μου μια χάρη :)
Πήγαινε πάρε μια Ibanez με Edge Pro, Wizard Neck, μ'εναν DiMarzio Fred ή έναν Paf, παίξε μαζί της 2-3 μέρες
και μετά έλα να μιλήσουμε για κιθάρες :D
Σοβαρά τώρα, μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις το net για να κρίνω αν ένα tremolo είναι καλό ή όχι.
Για να ακούσω κόσμο να θάβει το Edge χωρίς καν να το έχει δοκιμάσει.
Είχε ποτέ κανείς και από τα τρία για να συγκρίνει,η απλώς έχετε "παίξει" μια φορά και σχηματίσατε άποψη από αυτό;
Είχα την JS1000 (μοντέλο 2000) με Lo Pro Edge.Δεν ξέρω αν το έχουν καλυτερέψει,πάντως κατ'εμένα είναι ίσως από τα χειρότερα Locking tremolo,και σαν ποιότητα κατασκευής,και σαν σχέδιο.Το μόνο Εdge που ίσως αξίζει κάπως είναι το αρχικό Edge,το οποίο φορούσε μια Vai Floral του 95 που είχα δανειστεί για ένα δίμηνο.
Επίσης είχα και κιθάρα με Original Floyd (μια ESP USA Custom) καθώς και μια Ηamer Diablo με Schaller.Και ναι,έκανα αρκετά Pull Up.Από τα τρία,(δεδομένου ότι το set up και των τριών οργάνων το έκανε ένας αξιόλογος τεχνίτης) το πιό σταθερό ήταν το FR Original.Mε διαφορά.Δεν παρατήρησα ποτέ μου νότες να πηγαίνουν sharp.Επίσης,τo original ήταν το μόνο που μπορούσα να χρησιμοποιήσω με επιτυχία σαν D-Tuna,χωρίς να ξεκουρδίζονται και οι υπόλοιπες χορδες.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πώς θεωρούν κάποιοι "κατασκευαστικό πλεονέκτημα" την πλαστική ασφάλεια που συγκρατεί το tremolo arm στο Lo Pro...δοκιμάστε να γυρίσετε το tremolo arm προς τα πίσω και χτυπήστε το  μερικές φορές "α λα Vai" με φαγωμένη αυτήν την ασφάλεια.Δείτε το tremolo arm να σας μένει στο χέρι.  ;D (ναι,μου έχει συμβεί..).Αντιθέτως,δεν ξέρω κατά πόσο "εμποδίζει" μερικούς η βίδα του tremolo arm στο FR Original (ακόμα προσπαθώ να φανταστώ πως μπορεί να συμβεί αυτό...) αλλά τα τελευταία 3 χρόνια που χρησιμοποιούσα την ESP δεν έπαθε απολύτως τίποτα.Oύτε με εμπόδισε ποτέ.Επίσης είναι το μόνο tremolo που τα "μαχαιράκια" του είναι από ατσάλι.Το Schaller το βρήκα demi,ούτε με ενθουσίασε,ούτε με απογοήτευσε.
Από κει και πέρα...όταν αλλάζεις χορδές,δεν είναι ανάγκη να σφίγγεις τη βίδα λές και σφίγγεις την βρύση στο μπάνιο σου που στάζει(κινδυνεύοντας να χτυπήσεις την κιθάρα σου).Η χορδή δεν πρόκειται να φύγει,εκτός και αν έχει φαγωθεί το string block.Το ίδιο ισχύει και για τις βίδες του nut.Tα φαινόμενα που περιγράφουν κάποιοι ότι κάνοντας Pull Up η κιθάρα πηγαίνει sharp ,οφείλονται συνήθως σε κακομεταχείριση του nut.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Α,συγγνώμη,και κάτι άλλο που με έκανε να γελάσω...."σε κάτι άκυρες jackson";;;;;;;;;;;;;;;;
  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μάλλον όποιος το είπε αυτό δεν έχει πιάσει ποτέ του Jackson Soloist SL-1 ή SL2H USA......
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Εχω παίξει με ένα σωρό κιθάρες και έχω σχηματίσει άποψη...
Με Jackson βλέπετε τί συγκροτήματα παίζουν....όλοι οι κάφροι...η πλειοψηφία των Virtuoso χρησιμοποιεί Ibanez....

Σαφώς και η πλαστική ασφάλεια είναι κατασκευαστικό πλεονέκτημα. Καταρχήν αν σηκώσεις μία κιθάρα απο το Lo-Pro(όπως κάνει ο Vai) δεν θα πάθει απολύτως τίποτα. Αν σηκώσεις μία κιθάρα απο το FR θα σου μείνει το FR στο χέρι....
Επιπλέον άν πάθει οτιδήποτε η μεταλλική βίδα(ή οι βόλτες) πρέπει να αλλάξει όλο το τρέμολο(Parts δεν βρίσκετε στην Ελλάδα ξεχάστε το). Άν χαλαρώσει το πλαστικό απλά το αλλάζεις με 50 λεπτά.

Αν και θάβεις το Lo-Pro Πάντως...δεν φαίνεται να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου...απλά εκφράζεις μία δογματική άποψη...

Για ποιό λόγο είναι σα σχέδιο ή σαν κατασκευή χειρότερο απο το FR....μήπως επειδή όταν αλλάζεις χορδές στο FR πρέπει να προσεύχεσαι μη σου φύγει και γρατσουνίσεις την 1500€+ κιθάρα σου;

Τα φαινόμενα με το Pull Up να πηγαίνει Sharp εμφανίζεται σε ΟΛΑ τα FR. Σε όλα τα Edge τα "μαχαιράκια" είναι απο ατσάλι....στο FR μόνο μαχαιράκια δεν λέγονται τόσο στρογυλλά που είναι...που είναι και ο λόγος που έχει τόσα προβλήματα στην επαναφορά. Εδώ έχει βουήξει η κιθαριστική υφήλιος με αυτό το πρόβλημα.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Παίδες νομίζω ότι μια συζήτηση για σύγκριση συστήματα τρέμολο χάνει την ουσία της από το σημείο που δε συζητάμε και την κιθάρα η οποία θα φορέσει το σύστημα.
 
Προσωπικά έχω μια custom Fender Strat (σώμα αμερικάνικο και μανίκι γιαπωνέζικο με βιδωμένο το DiMarzio στο ξύλο στα lead) για το σκοπό του να έχω ήχο crispy αλλά και πλούσια μεσαία.To Floyd Rose Original έχει παίξει τεράστιο ρόλο για τον ήχο που θέλω (και είναι Floyd Rose Original  αντί του μεγάλου κομματιού μετάλλου που θα ήθελα να έχω στον καβαλλάρη γιατί παίζω στυλ Satriani-Vai και χρησιμοποιπώ το μοχλό συνέχεια). Επίσης η Fender είναι σκαμμένη για reverse 9 ημιτόνια στη σολ, και κάνω reverse συχνότατα.
 
Έχω επίσης μια Ibanez RG1570 του εμπορίου, που φοράει Edge Pro από τη μάνα της. Την πήρα για μελέτη.
 
Με το reverse υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στα δύο. Κάθε μέρα  το Floyd Rose Original χάνει πάντα μέσα σε μισό ημιτόνιο (με μηχάνημα), αλλά μετά από πολύωρο παίξιμο. Προσωπικά δεν το θεώρησα πρόβλημα, ανώ πιο πολύ με πείραξε το ότι πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα το κλείδωμα στον καβαλάρη του μανικιού του Edge-Pro στα καντήνια για να μην έχω ξεκούρδισμα από εκεί (και φοβάμαι μως θα μου φαγωθούν κάποια στιγμή οι πλάκες). Σαφέστατα όμως με τοEdge-Pro μικρο-κουρδίζω μία στις 2-3 μέρες.
 

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Το Floyd Rose Original το φοράει η Fender από το 1991. Της Fender της έχω αλλάξει τάστα δύο φορές (τρίτο σετ) και πάω για τέταρτο. Το Floyd Rose Original μου παρουσίασε πρόβλημα μόνο στα 9 χρόνια, οι στροφές της βίδας άρχισαν να χαλαρώνουν ελαφρώς. Ένας Γερμανός τεχνικός πρότεινε να μου βάλει ένα κλιπ που να στερεώνει τομοχλό από πάνω και κάτω από την τρύπα. Ήταν καταπληκτική δουλειά και βόλεψε απίστευτα. Με το Floyd Rose Original συχνότατα σηκώνω  την κιθάρα από το μοχλό α-λα Vai, σε πρόβες, συναυλίες, μελέτη, διότι έχω κάποιoυς πολύ wide πυροβολισμούς σε κάποιες φράσεις. Με το Edge Pro δε μου βγαίνουν τα ίδια διότι είναι πολύ πιο μαλακό και
προφανώς η Ibanez δεν είναι ούτε σκαμμένη για αυτή τη δουλειά ούτε ταιριάζει το βάρος με το μοχλό. Επίσης το Floyd Rose Original κάνει σαφέστατα καλύτερες γαργάρες από το Edge Pro που έχω (η άποψή μου είναι ότι φταίει ο σχεδιασμός και τα ελατήρια του Edge Pro που εξυπηρετούν το να είναι μαλακότερο το τρέμολο).
 
Δυστυχώς όμως πρόσφατα έσφιξα πολύ το κλιπ και η βάση του  Floyd Rose Original ράγισε μέχρι κάτω (εύθραυστο μέταλλο). Από αξιοπιστία, δεν περίμενα ότι το Floyd Rose Original θα το άλλαζα μετά από 14 χρόνια. Για το Edge Pro θα σας πω, στον τέταρτο χρόνο είμαι, πάντως αλλάζω πλαστικά κάθε 2-3 μήνες (σφίγγω πολύ το μοχλό στη βάση όμως).
 
Φυσικά πέρασα το Edge Pro στη Fender. Mου ευνούχισε την ατάκα στους ψηλούς τόνους και μου θάμπωσε τα μεσαία. Επίσης μου  κατέβασε τη νότα συντονισμού κατά ένα ημιτόνιο (οι καβαλάρηδες παίζουν τεράστιο ρόλο, όχι μόνο τα ξύλα). Προτίμησα να μην παίζω καθόλου με τη Fender μέχρι να μπει το σωστό τρέμολο πάλι.
 
Παλιότερα ένας γνωστός μου είχε βάλει Floyd Rose Original αντί  Edge Pro σε μία Ibanez Satriani, JS1200. Έκανε μεγάλη διαφορά στις ατάκες και τις αρμονικές (είχα παίξει και πριν και μετά). Αλλά και πάλι πιστέυω ότι του Satriani είναι πολύ διαφορετικές οι δικές του από τις "ίδιες" του εμπορίου. 'Αλλη φορά στο House of Guitars στο Rochester, NY, είχα πάρει μια Fender Strat του Greg Howe στα χέρια μου (εκεί φτιάχνει κάποιες από τις κιθάρες του οGreg Howe ), και ήταν απλώς μη επίγειος ήχος (μοχλός custom made από υλικά της Kahler και όπως είπε ο τεχνικός καλή επιλογή σώματος και μανικιού).
 
Προσωπικά δε θα έβαζα το Floyd Rose Original αντί του Edge Pro σε Ibanez του εμπορίου, διότι δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και τα επιπλέον χρήματα (οι Ibanez του εμπορίου είναι κυρίως για ευκολία στο παίξιμο και υστερούν σε ήχο όταν θες να παίξεις blues ή fusion με χαμηλή παραμόρφωση και λίγα εφέ). Από την άλλη το Edge Pro είναι σαφέστατα μακριά από το να φορεθεί σε μία καλοπροσεγμένη Fender. Ακόμη και το Floyd Rose Original δεν είναι το τέλειο ταίρι μιας Fender στον ήχο, αλλά,  από ό,τι ξέρω, για μένα, είναι η καλύτερη λύση αν θέλει κανείς και σύγχρονο παίξιμο και ψυχή και όγκο στα μεσαία για οτιδήποτε από blues/fusion ως heavy metal.
 
Παίδες υπάρχουν και αρχαίοι καβαλάρηδες που είναι εκτός κυκλοφορίας και μπορούν να λύσουν τεράστια προβλήματα όσον αφορά το tone που φαντάζεται κάποιος και δε μπορεί να βγάλει. Το να συζητάμε για την ευκολία στο να αλλάζεις χορδές, είναι (κατά τη γνώμη μου) αμελητέας σημασίας μπροστά σε ήχο και τεχνικό ορίζοντα στο παίξιμο (σκληρότητα, επαναφορά, γαργάρες κλπ.). Ακόμη και για το πόσο κρατάει μέχρι να χαλάσει, λίγο θα με ενδιέφερε αν ήταν να γίνεται η σωστή δουλειά στον ήχο και το παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος slashas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
εχω την ibanez grg170dx.Mporo na bro edge pro i floyd rose sthn agora.Kai poso kanei????

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Edge pro πουλάει ο τρίμης και έχει 220 €.μετρητά ίσως σου κόψει κάτι.
Ρώτα όμως για συμβατότητα μιας και νομίζω θα πρέπει να σου φάνε λίγο ξύλο για να χωρέσει.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχω ακόμα 3 απορίες και υποθέτω δεν είμαι ο μόνος.
1)Τελικά δε βοηθάει σε ταχύτητα κάποιο από τα δύο?
2)το ένα από τα δύο είναι με διαφορά και αντικειμενικά καλύτερο?
3)μπορεί κανείς να πει αντικειμενικά σε ποια σημεία είναι καλύτερο το ένα από το άλλο?
Ευχαριστώ.



Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
1) Σε λεπτομερειακό επίπεδο ίσως...αλλά η ταχύτητα είναι θέμα εξάσκησης
2) Αντικειμενικα...είδες ότι τελικα δεν βγάλαμε αντικειμενική άποψη παρ'όλο που πλακωνόμαστε. Ίσως ένα συμπέρασμα που πρέπει να βγεί είναι ότι αν βάλεις τελικα Floating Tremolo θα βάλεις ένα απο τα δύο. Οι διαφορές πιστεύω ότι είναι κυρίως σε επίπεδο προσωπικού γούστου
3) Για μένα είναι το Edge-Pro γιατι είναι καλύτερα εργονομικά σχεδιασμένο, και είναι πολύ άνετη η αλλαγή χορδών...κάτι που είναι βάσανο στο FR.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος LykP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
  Αρχικά νομίζω οτι οι κιθάρες που δν έχουν FR to original γράφουν liscenced by Floy Rose.Μια άλλη μλκ που συμβαίνει είναι η εξής : αν σου χαλάσιε κάτι σε ένα FR που δεν είναι original το ανταλλακτικό που θα βάλεις θα είναι του original, γιατί , απ'οτι νομίζω δν υπάρχουν μη-original ανταλλακτικά.Για να γίνω συγκεκριμένος θα πω την παρακάτω
story που συνέβει σε εμένα.

  Μια ωραία μέρα που άλλαζα τις χορδές μου(κιθ : BcRich) όταν πήγα να σφίξω τη βίδα που πατάει τη χορδή [σε FR μιλάμε(όχι original)]αυτή έσπασε!!!Δν νομίζω οτι έβαλα περισσότερη δύναμη από άλλες φορές..Το τραγικό είναι οτι έσπασε και το ένα κομμάτι (της βίδας) έμεινε μέσα στο "θηλυκό" που βιώνει και το άλλο στο χέρι μου.Αποτέλεσμα αυτού να μν μπορώ ούτε τη χορδη να βγάλω...Ρώτησα πόσο κάνει ένα καινούργιο βαγονάκι(δηλ το κυρίως βαγονάκι, η βίδα που πατάει στη χορδή και η μλκια μεταξύ βίδας και χορδής) και τρελάθηκα από τις απαντήσεις.Καταρχήν όλοι μου είπαν αυτο που είπα στην αρχή το οποίο συνεπάγεται οι τιμές των ανταλλάκτικων να είναι πολυ υψηλές.Τελίκα, για να μν σας πρήζω, τα βρήκα 25€ από Καγμάκη(20 τα πήρα τελικά  ;D).

Α και το κουλό που μου είπαν σε ένα κατάστημα : Δεν μπορώ να στο πουλήσω ξεχωρίστα(!) ,πρέπει να τη φέρεις στο service(!)(πρόφανως θα μου χρέωνε original, ενώ θα έβαζε ένα που είχε ξεμείνει από κάποια άλλη κιθάρα...το λαμόγιο >:( ...) γιατί δν μπορώ να κόψω οτι στο πούλησα..(!)(μν κόψεις...στο πλήρωνα και ήταν σαν να το έβαζες απο το service...)και το αποκορύφωμα :
-πόσο θα στοιχήσει?
-φέρτη και βλέπουμε...(!)
-ποσο θα μου παεί περίπου?
-φέρτη να το βάλουμε και θα δούμε...
-μα καλά να μν ξέρω πόσο θα κάνει?
   (μετά από υποτιθέμενους υπολογισμούς..)
-θα κοστίσει περιπου 60€(!) ??? ??? ??? ??? :o :o :o
(60€ είναι η ελάχιστη τιμή.μπορεί να είχε πει και 90€ αλλά δν το βάζω γιατί δν είμαι σιγουρος..)
Και μιλάμε για απλή αλλάγη,ένα βαγονάκι.....ΕΛΕΟΣ + το οτι από αυτό το μαγαζί είχα πάρει και τν κιθάρα μου(ΒcRich...)(!)(που να μν είχα δηλ... ::) )

ΥΓ1 : αν εδώ είναι κάποιος από το μαγαζί(που φανταζομαι καταλάβατε ποιό είναι.....) ελπίζω να μν προσβληθεί...έτσι και αλλιώς τν αλήθεια λέω ::)
ΥΓ2 : Αν θέλετε και είναι πρέπον σας λέω το μαγαζί.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
  Αρχικά νομίζω οτι οι κιθάρες που δν έχουν FR to original γράφουν liscenced by Floy Rose.Μια άλλη μλκ που συμβαίνει είναι η εξής : αν σου χαλάσιε κάτι σε ένα FR που δεν είναι original το ανταλλακτικό που θα βάλεις θα είναι του original, γιατί , απ'οτι νομίζω δν υπάρχουν μη-original ανταλλακτικά.

Not true.
Το Edge Pro δε γράφει πλέον Licensed under Floyd Rose. Ίσως το έχει πατεντάρει η Ibanez.
Επίσης υπάρχουν ανταλλακτικά για οτιδήποτε χρειαστεί κανείς. Μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο, δεν ξέρω τί γίνεται με άλλα licensed fr.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
να πω και εγω την αποψη μου...


δουλευω το floyd rose εδω και 6 χρονια.

ποτε δεν ειδα ουτε δυσκολια στο λουρδισμα, ουτε στην αλλαγη χορδων, ουτε σπασιμο χορδης αλλα ουτε και ξεκουρδισμα.


αν καποιος αφηνει χορδες 4-5 η 6 εβδομαδες με καθημερινη μελετη, ειναι απολυτως λογικο πως θα γινει κατι τετοιο.


οπως και με το αλλαγμα χορδων.δε μπορω να φαντασω καποιον που κανει πανω απο 10 λεπτα να αλλαξει χορδες...ειναι ΚΑΘΑΡΑ θεμα εμπειριας.δηλαδη...δε νομιζω καποιος να περιμενει να κανει μια "γρηγορη αλλαγη" ενω εχει αλλαξει 2 φορες χορδες στη ζωη του.


και ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ειναι θεμα χειρισμου του floyd αν θα ξεκουρδιστει καποια χορδη η οχι.βγαζω 4ωρες συναυλιες με τραβηγματα σε αρμονικες και το τρεμολο να ΠΑΤΑΕΙ πισω πισω στην κιθαρα και να μην εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ξεκουρδισμα...

οποτε μαλλον καλο ειναι αντι να λεμε για το "ποιο ειναι καλυτερο" να προχωρησουμε λιγο σε μελετη... ;) και μετα, αν δε μας κανει, δοκιμαζουμε και κατι αλλο και ειμαστε σε θεση να κρινουμε κατι.

κατι τελευταιο...αν και ο jeff beck ΔΕΝ εχει floyd, μπορει να πει κανεις γιατι δεν ξεκουρδιζεται ΚΑΜΙΑ χορδη η δεν σπαει?...

απαντηση:τεχνικη ;)

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Παράθεση
απαντηση:τεχνικη  ;)
pes ta xrusostome

Kalytera na einai original Floyd Rose (egyimeni poiotita) para na grafei Takeuchi (prosopiki empeiria) apo katw  :P
To Edge kai Lo kai Hi kai oti na einai,ftiaxtike apo mia etairia pou den exei kan oute diko tis ergostasio, eleos
as ma8oun merikoi loipon ,pou 8eloun na ypostirizoun oti ta koupia (en onomati Ibanez), oti kataskeuazontai sto
ergostasio tis Epiphone.

Filika kai xwris pareksigisi panta  ;)
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


κατι τελευταιο...αν και ο jeff beck ΔΕΝ εχει floyd, μπορει να πει κανεις γιατι δεν ξεκουρδιζεται ΚΑΜΙΑ χορδη η δεν σπαει?...

απαντηση:τεχνικη ;)

+10000      AMHN

Δυστυχως εμεις οι κοινοι θνητοι ομως που δεν εχουμε ουτε το 1% της τεχνικης του J.Beck ουτε μπορουμε να πληρωνουμε τον Phil Taylor να μας προσεχει τις κιθαρες μας χρειαζομαστε ολα τα "εξωτερικα" βοηθηματα......... ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Φυσικά και χρειαζόμαστε όλα τα βοηθήματα. Γιατί κανείς μας δε γεννήθηκε, ούτε θα γίνει ποτέ, ούτε beck ούτε eddie ούτε satch.

Παράθεση
as ma8oun merikoi loipon ,pou 8eloun na ypostirizoun oti ta koupia (en onomati Ibanez), oti kataskeuazontai sto
ergostasio tis Epiphone.
Που το είδες αυτό ρε φιλάρα;
Αν αναφέρεσαι στα κορεάτικα μοντέλα της ibanez, τότε ναι, κάποιες ibanez κατασκευάζονται και εκεί (όπως και ένα σωρό άλλες κορεάτικες), οι οποίες κάθε άλλο παρά κουπιά είναι.
Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν αναφερόμαστε σε αυτές.

Όποιος έχει, τώρα, άποψη για τα 2 bars ας τα πει.
Από εξυπνάδες ανθρώπων που είχαν μόνο το ένα από τα δύο, ή ακόμη χειρότερα ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο, άλλο τίποτα.
Εγώ είπα. Το ένα το έχω, το άλλο το είχα για ένα ΣΚ. Είναι το χτές και το σήμερα των tremolo bars.

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Παράθεση
Που το είδες αυτό ρε φιλάρα;

Sorry alla den se kserw kai apo x8es gia na me apokaleis etsi

Ma8e loipon oti o Trimis (O antiproswpos stin Ellada) mou to eipe oti oles oi Ibanez kataskeuazontai poia stin korea.
Ama esy anaferesai se montela perasmenis dekaetias tote problima sou.Egw etsi kai alliws Gibson SG Standard exw me tune-o-matic kai den exw kanena apolytws problem.Oso gia ton ksaderfo mou pou exei ESP MH-2 Deluxe me Original floyd rose panw kai ekeinos den exei kanena apolytws problem me inotation kai diafora alla.I Ibanez omws pou eixe prin omws itan mono gia mprizoles (dld kausoksylo) olo problimata me to floyd eixe.

Mporei na einai ligo dyskolo na to xwresei to myalo sou alla oi xeiroteres ki8ares (apo apopsi poiotitas TOULAXISTON) einai oi Ibanez.
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:40
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
12759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
62 Απαντήσεις
69735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 02:08
από john f.
4 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/07, 14:41
από parlats
26 Απαντήσεις
14017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
6 Απαντήσεις
4320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
7483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
51 Απαντήσεις
16459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 19:05
από Scorps182
3 Απαντήσεις
3267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 17:34
από zeromancer
11 Απαντήσεις
4984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/14, 23:02
από Spyros Delta