Αποστολέας Θέμα: Όνειρα...  (Αναγνώστηκε 28236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #50 στις: 08/04/03, 03:50 »
Λοιπόν τι θές να πάρεις μαζί σου; Την καρφίτσα μου για τα μαλλιά;.... ή το κεφάλι μου; " και μου δείχνει παραπέρα στο δωμάτιο που ήταν το κομμένο κεφάλι της και η καρφίτσα της. Εγώ εδω ταράχτηκα τελείως, αλλά μιας και δεν είμαι πολύ μακάβριος της λέω "την καρφίτσα σου". "σοφά διάλεξες" μου λέει. και τότε με κοιτάει κάπως θλιμμένα και μού λέει "αλλά σίγουρα δε θές το κεφάλι μου;" και τότε αυτή πεθαίνει εγώ ξυπνάω σχεδόν κλαμμένος και με μία μαύρη διάθεση όλη τη μέρα. oh well just a dream. όνειρα γλυκά σε όλους


Klassikh gynaika...akoma kai prin thn parei o Mayros Kavalarhs na mathei an thn thes gia to myalo (kefali) ths h gia ta ylika agatha kai thn ekswterikh emfanish (karfitsa) :P :)

Pantws kefali-karfitsa einai symplhrwmatika agatha...einai dynaton na sou vazei tetoia dilhmmata?...aparadekth!!!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #51 στις: 08/04/03, 03:54 »
Πάντως βρε Διόνυσε λάθος ώρα βρήκες να μας διηγηθείς το όνειρό σου... ή μάλλον εγώ βρήκα λάθος ώρα να το διαβάσω... άντε να κοιμηθώ τώρα...  :-\
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #52 στις: 08/04/03, 09:34 »
Εγώ παίδες δεν θυμάμαι ποτέ τα όνειρα που βλέπω...δυστυχώς...!

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #53 στις: 08/04/03, 13:37 »
Το καθημερινό μου σχεδόν όνειρο είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ!!!
Σε διάφορες μορφές:
Άλλοτε άγρια και σκούρα, άλλοτε ήρεμη και καταγάλανη, άλλοτε με γλάρους να πετάνε, ή πάλι με μεγάλα παλειρριακά κύμματα τεράστιου ύψους που με τρομάζουν και ξυπνάω...
Υπάρχουν φορές που κολυμπάω και νιώθω ευτυχισμένη και άλλες πάλι που την κοιτάω από μακριά αλλά τότε είμαι θλιμμένη.
Το χειρότερο είναι όταν δεν μπορώ να μπώ μέσα για κάποιο μυστήριο λόγο ή όταν είμαι μέσα και κάτι με εμποδίζει να βγώ...
Σύμφωνα με τον Φρόυντ η θάλασσα συμβολίζει την μητρότητα  ??? Ψιλοάσχετο μου ακούγεται!!  ???
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #54 στις: 08/04/03, 13:55 »
Παράθεση
Σύμφωνα με τον Φρόυντ η θάλασσα συμβολίζει την μητρότητα  ??? Ψιλοάσχετο μου ακούγεται!!  ???


mh to les tosa kai tosa palhkaria megalwse ayth h thalassa!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #55 στις: 08/04/03, 13:59 »
Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας 2 εμπειρίες που είχα με όνειρα πολύ παράξενες:

1) Περπατούσα σε κάτι πλακόστρωτα στενά δρομάκια μόνη μου. Δεν ήξερα που βρισκόμουνα. Δεν ήτανε σύγχρονη εποχή.
Όλα έμοιαζαν πολύ παλιά.
Καθώς περπατούσα βρίσκομαι μπροστά σε ένα λιμάνι. Ητανε βράδυ και είχε ένα κόκκινο τεράστιο φεγγάρι.
Κοιτούσα το λιμάνι και ξαφνικά βλέπω το φεγγάρι να ανοίγει στα δύο και να βγαίνουν δυο τεράστια πουλιά - κάτι σαν αητοί - και να πετάνε μακριά. Μετά ξύπνησα.
Είχα την αίσθηση σαν να βρισκόμουνα στην παλιά Ρόδο, έτσι ενστικτωδώς! Γιατί στην Ρόδο δεν έχω πάει ποτέ.
Επίσης το όλο σκηνικό με τα πουλιά ήτανε μαγικό!! Ήτανε λες και έβλεπα video clip των Pink Floyd.

2) Μπήκα μέσα στο σπίτι μου και βλέπω τα πάντα βυθισμένα στο σκοτάδι και την μητέρα μου ξαπλωμένη στο πάτωμα. Μετά βλέπω την γιαγιά μου που δεν ζεί πιά αλλά έμενε μαζί μας στο σπίτι. Και μετά ξύπνησα.
Το όνειρο αυτό το είδα μεσημέρι. Σηκώθηκα για να πάω στην δουλειά και το βράδυ που γύρισα σπίτι καθώς άνοιξα την πόρτα παραξενεύτηκα γιατί δεν υπήρχε κανένα φώς ανοιχτό.
Μπήκα μέσα και άρχισα να φωνάζω την μητέρα μου. Την βλέπω ξαπλωμένη στο πάτωμα.
Είχε πέσει από την καρέκλα καθώς προσπαθούσε να ανοίξει το γενικό διακόπτη του ρεύματος ο οποίος είχε πέσει από υψηλή τάση.
Έπαθα πλάκα καθώς ότι ονειρεύτηκα το μεσημέρι το είδα να επαναλαμβάνεται το βράδυ.

Μου έχει συμβεί και άλλες φορές να μου βγούνε όνειρα αλλά αυτό ήτανε το πιο έντονο!

Για το πρώτο όνειρο που περιγράφω αν κάποιος θα μπορούσε να μου το εξηγήσει θα χαιρόμουνα ιδιαίτερα, γιατί ήτανε πολύ αληθινό.

Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #56 στις: 08/04/03, 14:09 »
Παράθεση
Περπατούσα σε κάτι πλακόστρωτα στενά δρομάκια μόνη μου. Δεν ήξερα που βρισκόμουνα. Δεν ήτανε σύγχρονη εποχή.
Όλα έμοιαζαν πολύ παλιά.
Καθώς περπατούσα βρίσκομαι μπροστά σε ένα λιμάνι. Ητανε βράδυ και είχε ένα κόκκινο τεράστιο φεγγάρι.
Κοιτούσα το λιμάνι και ξαφνικά βλέπω το φεγγάρι να ανοίγει στα δύο και να βγαίνουν δυο τεράστια πουλιά - κάτι σαν αητοί - και να πετάνε μακριά. Μετά ξύπνησα.
Είχα την αίσθηση σαν να βρισκόμουνα στην παλιά Ρόδο, έτσι ενστικτωδώς! Γιατί στην Ρόδο δεν έχω πάει ποτέ.
Επίσης το όλο σκηνικό με τα πουλιά ήτανε μαγικό!! Ήτανε λες και έβλεπα video clip των Pink Floyd.

Ma einai pasifanes pws vriskosoun sto Iraq (kammia Vasora h Mosoulh to kovw) kai evlepes ta Gerakia tou Pentagwnou na eformoun...tyfla na xei h Kassandra ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/03, 14:11 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #57 στις: 08/04/03, 14:33 »
 ;D ;D ;D Καλό!!!
Θα μπορούσε να είναι και αυτό! Σε μια πιο σύγχρονη και επίκαιρη εκδοχή!!  :P
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #58 στις: 09/04/03, 01:57 »

Ήμουν λέει με μια κοπέλα που αγαπιόμασταν τρομερά (δεν ήταν όμως υπαρκτό πρόσωπο). Κάποια στιγμή μού λέει ότι θέλει να πάμε μαζί ένα ταξίδι για να δούμε πόσο αγαπάμε ο ένας τον άλλο. Φεύγουμε λοιπόν και μετά ΄βρισκόμασταν σε μια σπήλια που ήταν όμως αρκετά φωτεινή, σα να έμπαινε φως από τη στέγη. ξαφνικά από το σκοτάδι πετάγεται ένα ανθρωπόμορφο τέρας πετάει ένα τσεκούρι και της το καρφώνει στο στήθος και τρέχει αμέσως να ξεφύγει. Εγώ φρικάρω τελείως τρέχω αμέσως και την πιάνω. και αυτή μου λέει ετοιμοθάνατη: " Θα πεθάνω τωρα σίγουρα... Όμως αν μπορούσες θα είχες φάει αυτό το τσεκούρι για μένα;" Εγώ της λέω σίγουρος ναι. Εντάξει μου λέει. και βγάζει το τσεκούρι από το στήθος της και το καρφώνει στο δικό μου. Πόνεσα τρομερά, αλλά δεν ένοιωσα να απειλείται η ζωή μου και αυτή έμοιαζε να είναι καλύτερα και σα να χαμογελούσε λιγο, οπότε εγώ χάρηκα λίγο. Όμως μετά από λίγο ξανασκοτείνιασε το πρόσωπό της ΄και μου είπε: "Όμως δε έγινε έτσι..."  και όταν είδα το στήθος της είδα ότι το τσεκούρι ήταν πάλι εκεί. "Τώρα νοιώθεις την οργή να φουντώνει έτσι; Θέλεις να εκδικηθείς;" Ναι της απαντάω κι εγώ. " Θέλεις όμως να πάρεις κάτι δικό μου για να παίρνεις θάρρος και δύναμη και να μη με ξεχάσεις έτσι;". ναι της λέω. και αυτή μου λέει :" Λοιπόν τι θές να πάρεις μαζί σου; Την καρφίτσα μου για τα μαλλιά;.... ή το κεφάλι μου; " και μου δείχνει παραπέρα στο δωμάτιο που ήταν το κομμένο κεφάλι της και η καρφίτσα της. Εγώ εδω ταράχτηκα τελείως, αλλά μιας και δεν είμαι πολύ μακάβριος της λέω "την καρφίτσα σου". "σοφά διάλεξες" μου λέει. και τότε με κοιτάει κάπως θλιμμένα και μού λέει "αλλά σίγουρα δε θές το κεφάλι μου;" και τότε αυτή πεθαίνει


Το ξερεις οτι αυτο το απιθανο ονειρο σου ειναι πρωτης ταξεως υλικο για διηγημα?Ενδιαφερεσαι? :)

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #59 στις: 09/04/03, 17:31 »
Παράθεση
Το ξερεις οτι αυτο το απιθανο ονειρο σου ειναι πρωτης ταξεως υλικο για διηγημα?Ενδιαφερεσαι?
χεχε πέρασε από το μυαλό μου αλλά δεν είμαι τόσο καλός στο γράψιμο.  ;) ή απλά δε θέλω να γράψω κάτι που θα έχει το όνομα μου . δεν μου αρέσουν τα φώτα της δημοσιότητας (αυτόγραφα κλπ  ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/03, 17:52 από Dionysos »
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Sapfw^_^

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τι κι αν με ρίχνουν στο κενό...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #60 στις: 10/04/03, 21:50 »
τώρα τελευταία βλέπω κάτι πολύ περίεργα όνειρα-ο όρος εφιάλτες θα ταίριαζε καλύτερα.Βλέπω τον εαυτό μου(στο όνειρο-εφιάλτη) στο κρεββάτι μου καθώς κοιμάμαι και βλέπω να μου συμβαίνουν παράξενα πράγματα,πραγματικά τρομακτικά!Προχθές έβλεπα πως καθώς κοιμόμουνα δίπλα μου υπήρχε ένα πνεύμα και με κρατούσε απ'το λαιμό,ενώ μπροστά μου είχαν ανοίξει δυο πύλες σαν από άλλη διάσταση και με τραβούσαν απ'τα πόδια.Τα μάτια μου ήταν κλειστά,αλλά δεν μπορούσα να τ'ανοίξω,προσπαθούσα να κινηθώ,ν'ανοίξω το φως μα δεν μπορούσα να κινηθώ,προσπαθούσα να φωνάξω μα η φωνή μου δεν έβγαινε.Σε κάποια φάση αφού άρχισα να λέω το "κύριε ελέησον" και το "ιησούς χριστός νικά" κατάφερα να ανασηκωθώ και να ανοίξω τα φώτα.Τότε ήταν που άνοιξα έντρομη τα μάτια μου περιμένοντας να τους δω,μα δεν είδα τίποτα.Ήταν τελικά όνειρο,μα έμοιαζε τόσο πολύ με πραγματικότητα.Ήταν τόσο πραγματικό που ακόμα να πιστέψω ολοκληρωτικά πως ονειρευόμουν.
Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το τι συμβαίνει; Μήπως τρελλαίνομαι και υποφέρω από παραισθήσεις;;;  ??? ??? ???
Οι φίλοι μας έφυγαν
Ίσως να μην τους είδαμε ποτές
Ίσως να τους συναπαντήσαμε όταν
ακόμη ο ύπνος μας έφερνε πολύ κοντά
στο κύμα που ανασαίνει...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #61 στις: 11/04/03, 11:33 »
Εγω τον τελευταιο καιρο βλεπω το εξης...ειμαι λεει στο κρεββατι και ειμαι ξεσκεπαστος...και κρυωνω...και τοτε ξυπνω τις περισοτερες φορες για να διαπιστωσω οτι ειμαι...και οτι εχω ξεπαγιασει...σημερα ας πουμε εχω βηχα απο αυτο μου το ονειρο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #62 στις: 11/04/03, 16:05 »
Παράθεση
Ήταν τελικά όνειρο,μα έμοιαζε τόσο πολύ με πραγματικότητα.Ήταν τόσο πραγματικό που ακόμα να πιστέψω ολοκληρωτικά πως ονειρευόμουν.
Μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του για το τι συμβαίνει; Μήπως τρελλαίνομαι και υποφέρω από παραισθήσεις;;;  


Δε νομίζω να τίθεται θέμα τρέλλας  :) όμως από ότι ξέρω τα λεγόμενα ζωντανά όνειρα δεν είναι κάτι περίεργο. όμως πηγάζουν από πολύ ίσχυρη αντίληψη ότι κάτι ανήκει στη πραγματικότητα ενώ αυτό μπορεί να είναι φανταστικό. για παράδειγμα άν πιστεύεις πολύ ισχυρά στα πνεύματα, τότε μπορεί να τα δείς να εξελίσσονται πολύ ρεαλιστικά στο όνειρό σου, ακόμα και αν πρόκειται για πραγματικό χώρο. με λίγα λόγια κοιμόσουν, ενώ το σώμα σου είχε την εντύπωση ότι κινείται, και δεν αποκλείετάι να συνέβαινε κιόλας. (το γεγονός ότι σηκώθηκες και άναψες το φως σε πολύ άμεση διαδοχή με αυτό που γινόταν στο όνειρό σου σα να ήταν συνεχής πράξη). εγώ για παράδειγμα όταν ήμουν μικρός (8-9 χρονών) είχα δεί εναν εφιάλτη που με είχε τρομάξει. οπότε ξυπνάω απότομα και κοιτάω γύρω μου και λέω "εντάξει εφιάλτης ήταν" και κοιτάω έξω από την πόρτα και έβλεπα θηρία και δαίμονες, τα παιχνίδια μου να έχουν ζωντανέψει και να με κηνυγουν και να΄ανεβαίνουν απειλητικά στο κρεβάτι μου. εκεί τα έπαιξα τελείως γιατί ήμουν σίγουρος ότι ήμουν ξύπνιος. οπότε κρύβομαι κάτω από τα σκεπάσματα, μετά κλείνω τα μάτια μου δυνατά και τα ξαναανοίγω, κοιτάω δειλά έξω από τα  και βλέπω ότι τα πάντα ήταν κανονικά. Χωρίς να νοίωθω ότι ξύπνησα, σα να ήταν συνεχή τα στιγμιότυπα. υποψιάζομαι ότι και το δικό σου όνειρο σε τέτοια κατηγορία θα υπάγεται. οπότε μην ανησυχείς δεν είσαι η μόνη που βλέπεις τέτοια όνειρα  ;) εκτός αν είμαι και εγώ λίγο τρελλός.  ;D
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #63 στις: 15/04/03, 08:44 »
Με αφορμή και κάτι που αναφέρθηκε σχετικά με εικόνες σε ένα Thread παραθέτω αυτή την ιστορία που ο πατέρας μου μου είπε.
Κάπου στα 60 η οικογένειά μας απόκτησε ένα νέο χωράφι.Ξέκήνησαν λοιπόν να το σκάβουν για να το στρώσουν και να φυτέψουν σταφίδα.Ένα βράδυ ο παππόυς μου, καλή του ώρα, είδε στο όνειρό του την Παναγία.Και εκείνη του μίλησε και του είπε ότι εκεί που θα σκάβει θα χτηπήσει μια μεγάλη κεραμύδα.Αυτό θα είναι το σημάδι του είπε.Θα πρέπει να συνεχίσεις να σκάβεις.Το βράδυ που θα σου πούν να γυρίσετε πίσω στο χωριό εσύ θα μείνεις και θα συνεχίσεις να σκάβεις.Εγώ θα έρθω με το φανάρι μου και θα σου φέγγω για να βλέπεις.Κάποια στιγμή θα χτυπήσεις μια κασέλα και εκεί θα βρείς μια εικόνα.Στο σημείο αυτό θα χτίσεις ένα παρεκκλήσι όπου και θα έχεις την εικόνα αυτή.
Την επόμενη μέρα όντως σκάβοντας χτύπησε την κεραμύδα.Για κάποιο λόγο όμως φοβήθηκε και δεν θέλησε να συνεχίσει και με το που βρήκε την κεραμύδα ξαναέριξε το χώμα πίσω και δεν μίλησε στην οικογένεια παρά μόνο όταν το χωράφι πια ήταν έτοιμο και είχε ήδη καρποφορήσει.Ούτε ποτέ αποκάλυψε το σημείο.Εγώ αναρωτήθηκα γιατί κανείς από την οικογένεια δεν μπήκε στον κόπο να το ψάξει,αλλά μαλλον η απάντηση είναι απλή.Γιατί μόνο ο παππούς μου είχε το πρόσταγμα και κανείς αλλος.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #64 στις: 12/05/03, 02:33 »
Y.G Exete stamatisei pote ena efialti? ???
Nai,file Iordani,arketes fores!Egine me tropo periergo,dld an hmoun mesa se ena dwmatio opou diadramatizotan o efialths mou k yphrxe mia porta,synh8ws dysprosith,ekeinh me ekane molis thn anoiga na ksypnhsw.8ymamai se enan efialth mou pou eprepe na anoiksw mia porta sto tavani pou odhgei sthn sofita gia na ksypnhsw!Genikws eimai syxna se katastash miso miso opou oneireuomai kati poly entono gia 5 lepta enw niw8w pws mporw na kinh8w alla d mporw na exw optikh epafh me to perivallon mou.Ekei einai pragmatika dyskolo na anoikseis ta matia sou k na ksypnhseis!Einai omws entypwsiako k poly alh8ino,ase pou enw krataei 5 lepta miazei gia oloklhrh wra!
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #65 στις: 13/05/03, 15:06 »
Εγω τον τελευταιο καιρο βλεπω το εξης...ειμαι λεει στο κρεββατι και ειμαι ξεσκεπαστος...και κρυωνω...και τοτε ξυπνω τις περισοτερες φορες για να διαπιστωσω οτι ειμαι...και οτι εχω ξεπαγιασει...σημερα ας πουμε εχω βηχα απο αυτο μου το ονειρο...

Να δεις στον ύπνο σου ότι πας σε γιατρό για να πας στον γιατρό.

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #66 στις: 24/09/03, 13:44 »
Τα όνειρα είναι τις περισσότερες φορές, το καταπιεσμένο υποσυνείδητο σε σύγκρουση με το ΕΓΩ και το ΥΠΕΡΕΓΩ. Άλλες φορές μπορεί να γίνουν απλά προειδοποιήσεις για κάτι που πρόκειται να συμβεί (προφητικά που λέμε).
Πέφτοντας για ύπνο, λογικό είναι να κάνεις απολογισμό των όσων έγιναν κατά τη διάρκεια της ημέρας και καθώς κοιμάσαι να τα βλέπεις ξανά.

Δείτε και αυτό:

http://www.pinelies.com/oneirokritis/

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #67 στις: 25/09/03, 14:56 »
Στον ύπνο μου βλέπω συνήθως πράγματα που έχω στο μυαλό μου την ώρα που χαλαρώνω πριν με πάρει ο ύπνος.
Από το τέλος Αυγούστου που πέθανε η γιαγιά μου, την βλέπω συνέχει αστον ύπνο μου, αν δεν την δω μια βραδιά, θα την δω την άλλη. Η μαμά μου λεει, ότι επειδή το πνευμα της δεν έχει φύγει ακόμα (μέχρι τα 40αντα λένε είναι κοντά μας), για αυτό την βλέπω....
Πολλές φορές όταν έχω άγχος για κάτι, βλέπω ότι πέφτω από ένα γκρεμό και πετάγομαι μούσκεμα από τον υδρώτα!!!!!
Άλλες φορές βλέπω ότι πάω στην δουλεια (και παλαιότερα στο σχολειο) με τις παντόφλες!!!!! Τι εφιάλτης!!!!

I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

Αποσυνδεδεμένος Papamix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ELEOS RE!
    • Προφίλ
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #68 στις: 25/09/03, 15:20 »
Y.G Exete stamatisei pote ena efialti? ???

Παλιά όταν ήμουν πιο μικρός γ**ώτο τα κατάφερνα... αυτό πιστεύω είναι και το άκρον άωτον της αποφασιστικότητας, αφού πρέπει να το καταφέρεις μες στον ύπνο σου..  Έτσι θυμάμαι μια φορά που έβλεπα στο όνειρο μου ότι μου επιτίθονταν 2 τεράστια άγρια σκυλιά εγώ κάθομαι ατάραχος και λέω στον ύπνο μου..: ''Άντε φάτε με! Αφού όνειρο είναι..'' , έπρεπε να δείτε τα μούτρα τους σ εκείνη τη φάση... ;D   ....και έτσι ξύπνησα και σταμάτησα τον εφιάλτη..

Ίσως να μπλέκω και ένα άλλο θέμα, αυτό του αν καταλαβαίνετε μες στον ύπνο σας, οτι βλέπετε όνειρο, ότι έκανα δηλαδή εγώ παραπάνω. Και αυτό, το είχα καταφέρει αρκετές φορές αλλά έτσι τα όνειρα έχαναν την ρομαντικότητα τους.. αφού θα γυρίζονταν μπροστά μου μια ''ταινία'' και εγώ θα έκανα τα δικά μου...
I must be reborn as a whole...

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Όνειρα...
« Απάντηση #69 στις: 31/10/03, 18:41 »
Μία άλλη φορά, έβλεπα ότι κοιμόμουν και προσπαθούσα να ξυπνήσω γιατί πνιγόμουν, αλλά φωνή δεν μου έβγαινε για να ξυπνήσω τον δίπλα μου και προσπαθούσα να τον σκουντήξω, αλλά ούτε να κουνηθώ δεν μπορούσα και, ξύπνησα... κοιμήθηκα την επόμενη μέρα

Αποσυνδεδεμένος mpapak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #70 στις: 05/05/05, 18:55 »
[color=Red]τι εχετε να πειτε αν καποιος δεν πιστευει σε αγιους κ τετοια κ δει στο ονειρο του καποιο αγιο να τον καθοδηγει καποθυ κ να του λεει ειμαι αληθινος αγγιξε με!τοτε τον αγγιξα κ ειδα το χερι μου να περναει μεσα του!  :oτρομαξα κ κυπνησα! οταν με πηρε παλι ο υπνος ειδα τη συνεχεια!με ειχε παει σε ενα λιβαδι κ ηταν ενα εκκλησακι εκει κ μου λεει ελα μεσα!του ειπα οχι γιατι ξερω οτι οταν βλεπεις αγιους να σε καθοδηγουν σε εκκλησια ειναι θανατος!μου λεει τοτε φυγε!κ ξυπνησα παλι!!!

ενα που ειδα χτες ηταν η κα8υγητρια μου , μου ειπε πως κατι εχει να μου πει αλλα δεν ειναι ωρα,την παρακαλεσα αλλα δεν ειπε.τοτε με χαστουκησε χωρις λογο αλλα θυμωμενα!εκανα κ γω το ιδιο!κ της ειπα με απειλητικο υφος" θα τα πουμε συντομα!!" ξυπνησα , πηγα στο κολλεγιο κ μου δινει μια συμμα8ητρια μου ενα χαρτακι που ελεγε" come and meet at 2:00" πηγα στο γραφειο της κ τι ρωτησα τι εγινε.ειπε οτι εχουμε προβλημα με μια εργασια μου!!!κολησα της λεω τι εννοεις?μια ελληνιδα εχει την ιδια εργασια με σενα τα ιδια λογια!πηρες την εργασια της κ την αντεγραψες!!οριστεεεε της λεω!!!ποια ειναι αυτη!η μαθητρια βρεθηκε!ηταν μια που ειχα καλεσει στα γεννεθλια μου λιγες μερες πριν κ δεν καταλαβα οτι ειχε μπει στο δωμ μου κ αντεγραψε την εργασια μου! το αποτελεσμα?η καθηγητρια ντραπηκε μου ζητησε συγνωμη!η μαθητρια διωχτηκε απο πανεπιστημιο αγγλιας! το χαστουκι ξερω ειναι προδωσια κ οποιος δεν πιστευει σε ονειρα ειναι πολυ....
[/b] [/color] >:(

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #71 στις: 09/07/06, 03:19 »
δν ειδα αν ηταν εδω που ειχα πει οτι ο χειροτερος εφιαλτης μου ειναι να μου σπανε τα δοντια ... + καπου αλλου εχω μοιραστει εναν αλλον γκαου μπιου εφιαλτη που εβλεπα κατι για μαστουρες κλπ ....
παντως τωρα γραφω γιατι εχω φρικαρει με ενα αρκετα ασχημο ονειρο που ειδα πριν κανα 2ωρο .... + απλα δν θελω να κοιμηθω για να μην δω παρακατω!!! :P τεσπα ...

το ονειρο εχει ως εξης ::: ημουν σε μια μπαροκαφετερια με κατι φιλους......+ ο ενας απ'αυτους ο + καλα πιο κοντινος μου στην πραγματικοτητα.....ειχε ενα απιστευτα κακο βλεμμα..+ με την ανεση του στυλ " σ'εκμεταλεβομαι οποτε θελω,+ αντε τραβα κοψε το λαιμο σου"........(μιλαμε για πολυ τρομαχτικο βλεμμα ομως!) οσπου αφου εχει νυχτωσει ξεκιναω να φυγω να γυρισω σπιτιιιιι.....παω μετρο κλασσικα, + φτανω α.δημητρηδν βγαινω απο τη γνωστη εξοδο της βουλιαγμενης αλλα απο μια αλλη κρυφη,οπου σε εβγαζε ενα στενο πισω απο τη βουλιαγμενης οπου δν υπηρχαν φωτa... με το αυτι καταφερα να βρω την βουλιαγμενης! Οποτε ξεκιναει το "περιμενω για λεωφορειo!"...αφου περιμενα απειρες ωρες (+ καλα) πηρα λαθος λεωφ!! μεσα ηταν κατι a8λιοι τυποι....κατι πρεζονιa,κατι αλλοδαποi,+ μια κυρια με ενα τικ στο λαιμο να κανει συνεχεια μια σπασμοδικη κινηση!!!(την ειχα δει σημερα κανονικα αυτη+ ειχα φρικαρει :P)
Αφου καταλαβαινω οτι ειμαι σε λαθος λεωφ. κατεβαινω σττην επομενη σταση,με σκοπο να γυρισω με τα ποδια!! κοιταω αριστερα μου + ηταν μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανηφορa... οποθ φυσικα δν ανεβηκα

+ εκει επιτελους ξυπνησa... + μου πηρε ΠΑΡΑ πολλη ωρα να καταλαβω τι ειχε γινει + οτι ηταν ονειρo...ηταν απιστευτα ζωντανo...+ με εβαλε σε κατι σκεψεις βραδιατικa....σκατουλες.. ηταν η 1η φορα που ειδα οτι δν μπορω να φτασω εκει που θελω..με κανεναν τροπo... ηταν ΑΘΛΙΟΟΟΟ :(
you'll never see the lonely me at all

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #72 στις: 09/07/06, 11:54 »
Να σας πω ένα όνειρο εγώ και να δείτε τι νόημα βγάζετε. Είναι ταυτόχρωνα πολύ αστείο, και πολύ τραγικό. Τέλος πάντων. Είχα πάει που λέτε με τη μητέρα μου και δύο απ' τα αδέρφια μου, σε ένα πράγμα σαν το mall, το οποίο, πειρττό να σας πω, το μισώ. Που λέτε ενώ είμασταν εκεί, είχα απομακρυνθεί λίγο απ' τους άλλους, να δω κάτι μαραφέτια που έκαναν το μάτι μου να γυαλίσει. Νομίζω κάτι σιντί ήταν αλλά δεν είναι σημαντικό. Οπότε εκεί που χαζεύω, τελος πάντων, σκάει μύτη ένας παππάς και μου λέει: "Άμα τελειώσεις εδώ σε κάνα μισάωρο, έλα να με βρεις στην έξοδο." Εγώ όμως θυμήθηκα ότι είχα αγώνες ξιφασκίας (Κάνω ξιφασκία. Άσχετο), και έφυγα πιο νωρίς από κει, και δε τον συνάντησα. Πήγα στους αγώνες, και ξαναγύρισα το βράδυ πτώμα (το πώς είχα πάει στους αγώνες δεν έδειξε το όνειρο...). Αλλά τον θυμήθηκα τον παππά, οπότε πήγα στη μάνα μου να τη ρωτήσω μην τον είδε εκεί το μωλλ, και εκεί που μπαίνω στο σαλόνι, τον βλέπω μπροστά μου να κάθεται στο καναπέ!!! Οπότε του λέω εγώ "Α γεια σας, με ζητήσατε, υγνώμη που δεν ήρθα να σας βρω... κλπ." Και μου λέει αυτός "Μην ανυσυχείς, τέκνο μου, είμαι εδώ να ου δώσω παράσημο φιλανθρωπιάς" "Άλλο και τούτο", του λέω "Αξίζω εγώ τέτοια τιμή?" "Μα φυσικά" κάνει εκείνος "Δεν έχω δει άλλον που ταξιδεύει τόσο πολύ με το ηλεκτρικό (πράγματι) και μόλις μπαίνει κάποιος ζητώντας βοήθεια είσαι απ' τους πρώτους που του δίνει...". Εγώ ήμουν έτοιμος να πω 'άντε από 'κει' αλλά κρατήθηκα. Οπότε μου δίνει το παράσημο ο παππά(ρα)ς και μου λέει: "Θες να σου δείξω σε τι χρηίμευσαν αυτά τα λεφτά που έδωσες". "Άντε καλά" Κάνω. Οπότε με πηγαίνει σε μι φτωχογειτονειά, ιδέα δεν έχω πού ήταν ή πώς την έλεγαν. Απλά την ήξερα. Και κανονικά εκεί ήταν όλο παράγκες και ξυπόλυτα παιδάκια και σχολείο γιοκ (τα τυχερά). Αλλά τώρα είχαν χτιστεί ένα δυο κανονικά σπίτια, τα παιδάκια φορούσαν abibas αθλητικά, και πηγαίνανε στο σχολείο. Συνέχιζαν, φυσικά οι άνθρωποι εκεί να είνα άφραγκοι. "Α, οκεϊ" λέω "καλή φάση". Και μου λέει ο παππάς: "Και δεν είναι μόνο αυτό, έχει κι άλλα, γιατί ενύσχησες και την πίστη" . "Ωχ αμάν" Σκέφτηκα μέσα μου. Ξαφνικά λυποθυμάω και ξυπνάω σε ένα μικρό δομάτιο με δίπλα μου δυο μοναχούς. Και μου λένε αυτοί "είσαι έτοιμος να δεις ένα απ'τα θάυματά σου?" "Τελειώνετε!" λέω. Και ανοιγιε μια πύλη μπροστά μου, και τι να δω ο κακομοίρης. Ένα Ολόχρυσο άγαλμα της παναγίας με το θείο βρέφος. Τα παίρνω στο κρανίο και λέω: "Αει στο διάολο. Εγώ το'κανα αυτό?". "Ναι" μου λένε "Αλλά μην εξάπτεστε, έχετε κάνει και πιο σπουδαίο πράγμα.". Και ξυπνάω σ' ένα άλλο μέρος και μια πόρτα ανοίγει μπροστά μου και... Να ένας ολόχρυσος σταυρός (5 μέτρα ύψος 3,5 μέτρα πλάτος, μου είπανε) γεμάτος διαμάντια, σμαράγδια, ρουμπίνια, κλπ. Μετά ξύπνησα. Με μια αίσθηση αδίας μέσα μου. Και τώρα αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι σωστό να βοηθάς τους δίπλα σου...

Αποσυνδεδεμένος mousmoulo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #73 στις: 09/07/06, 13:23 »
 Όταν ήμουν πιο μικρή είχα απίστευτη σχέση με τα όνειρα.. Μπορούσα να τα ελέγξω και να τα αλλάξω κατά βούληση, ακόμα και να σκηνοθετήσω και να σκηνογραφήσω συνειδητά το κάθε όνειρο! Έχω όμως πολύ καιρό να το κάνω... Πλέον όταν θέλω να δώ κάτι συγκεκριμένο, απλώς το σκέφτομαι πολύ έντονα πρίν κοιμηθώ.. και το βλέπω!!! Είναι σαν να διαλέγεις ταινία ;D Όσο για τους εφιάλτες, έβλεπα για χρόνια έναν σχεδόν κάθε βράδυ: Ήμουν σε ένα γνωστό σκηνικό, όπου διαδραματιζόταν κάθε φορά μιά ιστορία με μικρές διαφοροποιήσεις κάθε βράδυ. Υπήρχε ένας τύπος που άλλοτε έπαιζε στο όνειρο ώς φίλος, άλλοτε σάν εχθρός κτλ, γενικά άλλαζε πολλούς ρόλους. Όμως δέν φαινόταν το πρόσωπό του, κάθε φορά που τον κοίταζα έβλεπα κάτι σαν σκοτεινή ομίχλη.. Στο τέλος του ονείρου, (ό,τι κι άν είχε προηγηθεί αυτό ήταν στάνταρ) περπατάω σε έναν σκοτεινό δρόμο και αισθάνομαι κάποιον να έρχεται πίσω μου -ξέρω ότι είναι αυτός. Κι όταν γυρίζω να τον αντικρύσω αυτός βάζει τα χέρια του γύρω απ' το λαιμό μου και αρχίζει να με πνίγει! Πάντα όταν το έβλεπα αυτό το όνειρο ξυπνούσα μουδιασμένη από την κορφή ώς τα νύχια, κοντανάσαινα και είχα τρομερή ταχυκαρδία! Κάποιος μου είπε μετά ότι αυτός που έβλεπα ήταν λέει ένας συγκεκριμένος δαίμονας, πολύ κοινός, ότι τον έχουν δεί πολλοί κ πως άν σε κυριεύσει ο πανικός, το όνειρο συνεχίζεται, σε πνίγει και πεθαίνεις από ανακοπή!! Σταμάτησα νομίζω να τον βλέπω μιά φορά που -μέσα στο όνειρο- του είπα κάτι σάν: "Άσε καλύτερα σήμερα, δεν βαρέθηκες να με πνίγεις; Πάμε για κανένα τσίπουρο;(!!!!)" Αλήθεια λέω! Δν ξέρω πώς μου ήρθε. Το γεγονός ότι δεν τον ξαναείδα νομίζω ότι έγκειται στο ότι σταμάτησα να τον φοβάμαι και τον αντιμετώπισα...  ::)
Out of the ground/ Into the sky/ Out of the sky/ Into the dirt

Αποσυνδεδεμένος Axlmaniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένα τρελό παιδί χαρά γεμάτο!!! (λέμε τώρα..)
    • Προφίλ
Απ: Όνειρα...
« Απάντηση #74 στις: 09/07/06, 14:35 »
Εγώ έχω δυο ''κουφά'' ονειρα και είναι ερκετά πρόσφατα. Και πιστεύω πως τα όνειρα είναι μια σουμα των σκέψεων που κάνουμε όλη μέρα. Ακούστε όνειρο: είναι μερα των γενεθλίων μου κ η μητέρα μου εχει κάνει δώρο κάτι παντόφλες ::) και ετοιμαζόμαστε με φίλους να πάμε για μπάνιο... όταν βγαίνουμε στην αυλή του σπιτιού μου πετάγεται από μια γλάστρα η γάτα μου(η οποία είναι νεκρη) έγω χάρικα πολύ κ άρχισα να ρωτάω την μάνα μου ''μα δεν την ειχες βρεί στον κήπο δηλητηριασμένη?'' και μετά άρχισαν να έρχονται όλες οι γάτες που μου έχουν σκοτώσει ???. Τέσπα, κάποια στιγμή φεύγουμε για την παραλία αλλα εντελός ξαφνικά βρισκομαστε στην γερμανια όπου κάνουν συναυλία οι guns n' roses!!! Εμεις όμως κ αν είμαστε γερμανία το μέρος είναι σαν την γειτονιά μου κ η συναυλία γινεται στην αυλή του παιδικού σταθμού... Ερχεται ο Axl Rose εκεί και εγώ άρχισα να του μιλάω(μπλα-μπλα-μπλα...). Μετά ανεβαίνει στην σκηνή και τραγουδάει το ''Under the bridge'' των RHCP... και όταν βγαίνει το συγγρότημα που ανοίγει την συναυλία όλοι οι θεατές αρχιζουμε να παίζουμε μπουγέλο επειδή δεν ξέρουμε κανένα τραγούδι!!!!!!!
Σας είπα εγώ οτι ήταν ΚΟΥΦΟ!!!! ;D
ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/04, 01:18
από dora
12 Απαντήσεις
4744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 00:21
από Shu_Ji
8 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/05, 20:21
από sugarbaby
1 Απαντήσεις
1829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 16:42
από dramatic_life
0 Απαντήσεις
1654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 00:17
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
1808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/17, 09:03
από mackay
0 Απαντήσεις
2088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/17, 19:37
από diji grampsas
1 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 08:04
από panixgr
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/18, 13:30
από Dagoth
0 Απαντήσεις
597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/21, 10:35
από ivikos