Αποστολέας Θέμα: Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος  (Αναγνώστηκε 4946 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« στις: 13/08/04, 16:33 »
Ένα ποίημα του Σπήλιου που είχε δημοσιεύσει ( ένα μέρος του ) παλαιότερα στο Portal...
Μου το έστειλε ολόκληρο. Η αλήθεια είναι ότι με παίδεψε αρκετά και ελπίζω ότι η προσπάθειά μου δεν αδικεί τους πραγματικά καταπληκτικούς στίχους...
Φυσικά και η ηχογράφηση έχει τα προβλήματά της ( άλλωστε για τις ανάγκες της έπιασα την ηλεκτρική μετά από πάρα πολύ καιρό )

Στην κρίση σας.... 8)

http://www.kitharagr.com/parp/na_drapeteueis_128.mp3
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #1 στις: 13/08/04, 17:08 »
Λοιπον..παλι εδω ο Παρης..
Πρεπει να κανω το παραπονο οτι ειναι πολλα τα 5.1ΜΒ που πρεπει να κατεβ..ε...μολις με ενημερωσαν οτι ο λογαριασμος μου στην τραπεζα ειχε καποια καταθεση..οποτε..νομιζω οτι για ενα τοσο μεγαλο ποιημα, ειναι λογικο και το μεγαλο μεγεθος του τραγουδιου :)
Απο αποψη συνθεσης, ειναι πολυ μεγαλο ποιημα, οποτε πρεπει να υπαρχει μια συγκεκριμενη δομη.Το ανεβασμα τονικοτητας που γινεται σε καποια σημεια, θυμιζει Μικρουτσικο ( δηλαδη τη δομη που εχει ο Μικρουτσικος σε καποια κομματια του...για παραδειγμα το Μαχαιρι ).Απλα ειναι ωραιο που το κομματι στηριζεται στους στιχους κυριως.
Για σπιτικη ηχογραφηση και δεδομενου οτι χρησιμοποιεις το Cool edit, νομιζω οτι ειναι καλη δουλεια.Και τα εφφε του εχει, και τον καθαρο ηχο απο τις κιθαρες εχει και σωστο mastering εχει.Στο κατω κατω, ο Σιδηροπουλος καποτε ειχε ενα κασσετοφωνο και πιο χαλια ποιοτητα ;)
Ειναι ωραιο κομματι..βεβαια παντα περιμενουμε και την απαντηση του ιδιου του στιχουργου, που δεν πιστευω να μην ειναι θετικη ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #2 στις: 14/08/04, 02:21 »
poli kalo!idiaitera kali edipwsi mou ekane o rithmos sti kithara kai ta transporto...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #3 στις: 15/08/04, 02:56 »
Πάρα πολύ καλό !!!
Εγώ στα τραγούδια,πάντα κοιτάω αν γίνεται αυτό το ''πάντρεμα'' μελωδίας / στίχου...και εδώ το αποτέλεσμα...μου αρέσει πολύ !!!! :)
Μπράβο Σπήλιο !!!!
Μπράβο Πάρη !!!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #4 στις: 20/08/04, 09:05 »
Το τραγούδι είναι πολύ μεγάλο και πολύ μονότονο! Η μόνη καλή στιγμή ήταν όταν τελείωσε! ...χεχε, συγνώμη κιόλας Πάρη... θα δικαιολογήσω γιατί:

- 5:30 είναι πολλά λεπτά για να παίζεις μόνο 2 ακόρντα μόνο με μια κιθάρα. Το transpose που κάνεις, δε σώζει τη κατάσταση.
- Η μελωδία είναι ρηχή και η φωνή δεν κάνει κανένα ξέσπασμα για να σε ξυπνήσει και να σου κρατήσει το ενδιαφέρον. Λείπουν και τα ρεφρέν... Τελικά δε σου μένει τίποτα στο μυαλό από τη μελωδία ή τους στίχους.
- Η φωνή, απ'οτι κατάλαβα, είναι γραμμένη σε απλό δωμάτιο και δεν έχει υποστεί καμμία επεξεργασία (εφφέ), γι'αυτό και ακούγεται πολύ "σπιτική" ηχογράφηση. Επίσης, δεν ακούγεται καθαρά τι λέει, ίσως θα'πρεπε να έρθει πιο "μπροστά".

Βέβαια, το αν αρέσει ή όχι είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Ήδη έχεις πάρει 3 θετικές κριτικές ;)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #5 στις: 20/08/04, 09:32 »
Το τραγούδι είναι πολύ μεγάλο και πολύ μονότονο! Η μόνη καλή στιγμή ήταν όταν τελείωσε! ...χεχε, συγνώμη κιόλας Πάρη... θα δικαιολογήσω γιατί:

- 5:30 είναι πολλά λεπτά για να παίζεις μόνο 2 ακόρντα μόνο με μια κιθάρα. Το transpose που κάνεις, δε σώζει τη κατάσταση.
- Η μελωδία είναι ρηχή και η φωνή δεν κάνει κανένα ξέσπασμα για να σε ξυπνήσει και να σου κρατήσει το ενδιαφέρον. Λείπουν και τα ρεφρέν... Τελικά δε σου μένει τίποτα στο μυαλό από τη μελωδία ή τους στίχους.
- Η φωνή, απ'οτι κατάλαβα, είναι γραμμένη σε απλό δωμάτιο και δεν έχει υποστεί καμμία επεξεργασία (εφφέ), γι'αυτό και ακούγεται πολύ "σπιτική" ηχογράφηση. Επίσης, δεν ακούγεται καθαρά τι λέει, ίσως θα'πρεπε να έρθει πιο "μπροστά".

Βέβαια, το αν αρέσει ή όχι είναι και θέμα προσωπικού γούστου. Ήδη έχεις πάρει 3 θετικές κριτικές ;)

Χμ..δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά το τραγούδι έχει 6 τετράστιχα...Άρα η διάρκειά του δεν μπορεί να είναι μικρότερη εκτός και αν κοπούν κάποια από αυτά...Επίσης δεν είναι μόνο μια κιθάρα...Έχει τρεις κιθάρες. Ακουστική που κρατάει τον ρυθμό , ακουστική που τονίζει κάποια σημεία και ηλεκτρική που γεμίζει με εφφέ. Εννοείται ότι χρειάζεται ενορχήστρωση και άλλα όργανα όπως μπάσο πλήκτρα και τύμπανα...αλλά εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα.

Δεν ξέρω τι ακούς αλλά σίγουρα δεν είναι 2 ακόρντα. Εαν έφτιαχνα και ρεφρεν θα πήγαινε στα 7 λεπτά.
Εαν θεωρητικά βάλεις κάποιους διαλόγους με όργανα, πάλι θα μεγαλώσει πάρα πολύ.

Σαφώς και η ηχογράφηση είναι σπιτική...εφφέ ναι θα μπορούσα να βάλω στη φωνή αλλά δεν με ενδιέφερε αυτό σε πρώτη φάση....όπως και σαφώς στην φωνή χωράει αρκετό παιγνίδι ;)

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #6 στις: 23/08/04, 20:21 »
xexe ena megalo geia apo hamburg epitelous brhka internet

toys stixoys toy sphlioy toys eixa diabasei fysika kai den xreiazetai na pv th gnvmh moy alla h synthesi SOY par m arese epishs poly
balto sth lista  gia ta live u know,kataplhktiko!!!!

brazilh otan drapeteyeis m ena ploio fortigo dystixws h monotonia einai kyrio stoixeio, to  nohma kai h oysia omws einai ligo pio vathia ki afhnei apla ena arwma kai mia geysh tipota perissotero h ligotero

loipon paidakia epeidh paraekatsa kai den petyxa kanenan mesa polloys xairetismoys filia kai kalh synexeia
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #7 στις: 24/08/04, 01:28 »
Πάρη.. αν και συνήθως η φωνή σου καί τα τραγούδια σου μου αρέσουν το συγκεκριμένο δε με ενθουσιάσε..

ειναι οντως λιγο βαρετό..  :-\
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Mp3. Να δραπετεύεις - Σπήλιος
« Απάντηση #8 στις: 24/08/04, 08:53 »
Χμ..δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά το τραγούδι έχει 6 τετράστιχα...Άρα η διάρκειά του δεν μπορεί να είναι μικρότερη εκτός και αν κοπούν κάποια από αυτά...

Ο μελοποιός μπορεί να κόψει και να ράψει αν το ποίημα έχει "τραγουδιστικές ατέλειες".

Επίσης δεν είναι μόνο μια κιθάρα...Έχει τρεις κιθάρες. Ακουστική που κρατάει τον ρυθμό , ακουστική που τονίζει κάποια σημεία και ηλεκτρική που γεμίζει με εφφέ.

Ναι, το κατάλαβα, αλλά δεν παίζουν τίποτα συνταρακτικό. Τα ίδια ακόρντα με άλλο ήχο.

Δεν ξέρω τι ακούς αλλά σίγουρα δεν είναι 2 ακόρντα.

Εντάξει, έχει και και άλλα 2 λίγο πριν το "κόψιμο" που κάνεις... Αλλά στο 95%(ας πούμε) του χρόνου παίζεις μόνο 2.

Εαν θεωρητικά βάλεις κάποιους διαλόγους με όργανα, πάλι θα μεγαλώσει πάρα πολύ.

Ίσως.... ίσως όμως αποκτούσε ποικιλία. Θα μπορούσες επίσης να το πεις με πιο γρήγορο τέμπο ή με λιγότερο κενό ανάμεσα στις στροφές των στίχων.

Τεσπα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
88 Απαντήσεις
111901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 09:47
από kuiper
18 Απαντήσεις
12521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 01:00
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
2509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 21:40
από Lo.Lee.Ta