Αποστολέας Θέμα: pink floyd young lust cover  (Αναγνώστηκε 3806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
pink floyd young lust cover
« στις: 11/03/17, 12:40 »
https://www.youtube.com/watch?v=Rzmp5SE5bck

το σημαντικό εδώ δεν είναι το τραγούδι που το έκανα βιαστικά (σε 2 tracks - ρυθμικη - lead) αλλά το οτι ηχογράφηση, βιντεοσκόπιση, μίξη έγιναν όλα σε real time, και μάλιστα σε laptop του 2011  ;)

Equipment :

Kramer 210 w EMG85/81
Boss me-25
Sony Vaio Laptop Intel quad core i5
Logitech C310 webcam

Software :

Kubuntu 16.10
Qjackctl
Ardour5
Guvcview 2.0.5
PulseAudio

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #1 στις: 11/03/17, 15:01 »
Σπετσιαλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #2 στις: 11/03/17, 15:41 »

τεχνικά και ρυθμικά είσαι πάρα πολύ καλός αλλά το πήγες σε άλλο στυλ . δηλαδή δε μιμήθηκες το Δαβίδ ούτε στο ύφος ούτε στον ήχο και πρόσθεσες και κάποια δικά σου στο σόλο. προφανώς ήθελεσ να το κάνεις δικό σου, πιο 80ιλοhardrockάδικο στυλ , σωστά;

αν σκέφτεσαι να ξανακάνεις τη μίξη θα πρέπει να βγεί λίγο πιο μπροστά η κιθάρα σου ;)

πολυ καλή δουλειά ! :)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #3 στις: 11/03/17, 16:35 »

τεχνικά και ρυθμικά είσαι πάρα πολύ καλός αλλά το πήγες σε άλλο στυλ . δηλαδή δε μιμήθηκες το Δαβίδ ούτε στο ύφος ούτε στον ήχο και πρόσθεσες και κάποια δικά σου στο σόλο. προφανώς ήθελεσ να το κάνεις δικό σου, πιο 80ιλοhardrockάδικο στυλ , σωστά;

αν σκέφτεσαι να ξανακάνεις τη μίξη θα πρέπει να βγεί λίγο πιο μπροστά η κιθάρα σου ;)

πολυ καλή δουλειά ! :)

ευχαριστώ, παίδες, το παραπάνω σεταπ μου έλυσε τα χέρια... Γράψτε, ανεβάστε, τελειώσατε! Για την κιθάρα δίκιο έχεις, αν και θα έβγαινε πιο brutal δυνατά  ;D Επίσης στα ρυθμικά σε κάποια φάση δεν μου άρεσε ο ήχος στο 1:07, θέλει κανονικά δοκιμή και πάλι δοκιμή μέχρι να βρεί κανείς το τέλειο. Επόμενο κομάτι comfortably numb δαγκωτό!!!

Εν τω μεταξύ για να βγεί το βίντεο στα fps που βγήκε (15 fps) έπρεπε να μιλήσω με τον hacker του guvcview, και να κάνω custom compile την νέα έκδοση. Τώρα που καβάτζαρα αυτην την λειτουργία, νέο βήμα μίξη video μέσα απο το ardour..... Σε δουλιά να βρισκόμαστε...

πάντως το αποτέλεσμα (, δεδομένου οτι πρόκειτα για Rig αξίας 100 Euro (boss me-25), όλα τα άλλα είναι δωρεάν) είναι εντυπωσιακό... ένα studio ... φορητό!!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #4 στις: 12/03/17, 00:53 »
Καλό είναι και δε της τό 'χα της ΜΕ25 για τέτοια απόδοση drive αν και απέχει ακόμα απο το προσδοκώμενο.

Το παίξιμο μια χαρά, δε με χάλασε που δεν είναι πιστό στο πρωτότυπο.

Βουρ για comfortably numb αλλα μην το "επιμεταλλώσεις" πολύ!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #5 στις: 12/03/17, 06:57 »
Ευχαριστώ φίλε!

Καλό είναι και δε της τό 'χα της ΜΕ25 για τέτοια απόδοση drive αν και απέχει ακόμα απο το προσδοκώμενο.
Κοίτα ίσως να είμαι κουφός, και να μην βρίσκω διαφορες με τα ακριβά setup, (αν και ανήκω στον τύπο του κιθαρίστα που λόγω του οτι έβρισκα τον chopper πολύ μπάσο στο neck, σε in-series σύνδεση, έχασα τον ύπνο μου μέχρι να κάνω μια πατέντα μετατροπής του push/pull σε no-load), αλλά ειλικρινά οσον αφορά το me-25 δεν βρίσκω λόγο να πάω στο οτιδήποτε άλλο. Έχει προσομοίωση 10 ενισχυτών (+1 = χωρίς ενισχυτή=passthrough)=11, εκ των οποίων οι 8 έχουν παραμόρφωση, και μάλιστα πολύ καλή και 10 προσομοιώσεις πεταλιών OD/DS, οπότε μιλάμε για 11* 10 = 110 + 8 = 118 συνδιασμούς drive. + Compressor που δουλεύει σαν booster και μάλιστα πολύ καλά, τουέστιν 236 συνδιασμοί. Ο κάθε συνδιασμός με πετάλι έχει τα κλασικά tone/vol/drive , ενώ ο κάθε συνδιασμός με ενισχυτή έχει bass/mid/treble. + Delay + Επιπλέον 10 τύπους Modulation, οπότε πάμε πολύ μακριά.

Στο συγκεκριμένο τραγούδι είχα το setting στο 5150, που τον βρίσκω αρκετά γλυκό για σόλο. Το πρόβλημα στην 100% ψηφιακή ηχογράφηση είναι η έλλειψη ηχείων, δηλ η έλλειψη του βάθους και όγκου που δίνει ένα ηχείο. Και εδώ έρχεται το Ardour με τα plugins του, τα οποία δεν χρησιμοποίησα σε αυτό το τραγούδι, μιλάμε για Cab emulator. Η όλη έμφαση δόθηκε στο real-time digital-recording video.

Βουρ για comfortably numb αλλα μην το "επιμεταλλώσεις" πολύ!

δεν το εγγυώμαι  ;D σκέφτομαι κάποια arpeggios για τα ρυθμικά, ότι βγεί ...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/17, 06:59 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: pink floyd young lust cover
« Απάντηση #6 στις: 12/03/17, 07:31 »
τι λέει ο κόσμος για το me-25 (το οποίο btw δουλεύει και σαν USB Audio iface) - το 1ο τυχαίο search : http://www.tdpri.com/threads/boss-me-25-vs-me-50-vs-me-70.457157/

Παράθεση
The ME70 finally included some amp models, but a limited set of 6.  The ME25 has improved on the amp models in quantity (10),  and also as a debatable point some users found them to sound better than the ME70.


Παράθεση
The ME 25 most consider a recording tool which is how I use it. It may work well on stage but since I don't use it as such I can't speak to that part. It's cheaper than the 70 (presumably the 80 also) but the modeling is pretty nice.
 
 The modulation, delay, and reverb effects are all separate and very tweakable. Noise reduction is great and the models range from some decent Fender sounds to out of control metal. Lots of EQ upfront and in a sub program also.
 
 Expression pedal works as volume or wah controller and activates a thing called the Freeze.
 
 There's also a decent looper and boost for soloing. You can save any of the programs once they're tweaked to your liking and set them up sequentially so it could work on stage.


Παράθεση
A friend of mine uses the ME-25 with a loud clean SS amp at rehearsals sometimes. The distortion tones are monstrous - really gutsy.


....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/04, 12:08
από Αγγελος
10 Απαντήσεις
5321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 13:21
από Μαργαρίτα Π.
2 Απαντήσεις
2491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 23:54
από armagedon
8 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 19:00
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/11, 20:41
από johntziallas
9 Απαντήσεις
3388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/11, 20:48
από Free_Bird
12 Απαντήσεις
4905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/12, 23:39
από Γιάννης [nOiz]
8 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/14, 01:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
5360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/16, 23:11
από Fourier
11 Απαντήσεις
5041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/17, 06:39
από panixgr