Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτροακουστική κιθάρα από 1000€ και πάνω  (Αναγνώστηκε 3473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Παιδιά γεια σας,
Είμαι καινούριο μέλος του forum και θα ήθελα στο τέλος του έτους να αγοράσω μια κιθάρα (Gibson ή Martin) από 1000€ και πάνω.  Τα ερωτήματα που θα ήθελα να απευθύνω είναι δύο:
Πρώτον: Υπάρχει κάποιο μαγαζί (Αθήνα) που να έχει σε έκθεση μοντέλα των συγκεκριμένων μαρκών για να μπορέσει κανείς να δοκιμάσει έναν αξιοσέβαστο αριθμό προϊόντων πριν να αποφασίσει και
Δεύτερον: Υπάρχει η δυνατότητα μορφοποίησης της επιθυμητής κιθάρας (χρώμα, τελείες στην ταστιέρα κλπ) και από τις δύο εταιρίες με ό,τι θέλω εγώ; Συγκεκριμένα θα ήθελα  μια κιθάρα με εξωτερική εμφάνιση σαν κι αυτή http://www2.gibson.com/Products/Acoustic-Instruments/Square-Shoulder/Gibson-Acoustic/Hummingbird-Pro/Specs.aspx αλλά σε τιμή χαμηλότερη. Μια αντίστοιχη λύση Martin μπορεί να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Και τις δύο μάρκες τις φέρνει το Guitar Store (Σουλτάνη 4). Μπορείς να πας εκεί και να δοκιμάσεις, τα παιδιά είναι πολύ εξυπηρετικά!

Θα πρότεινα πρώτα να καταλήξεις χοντρικά σε τί θέλεις (ξύλα, ηλεκτρικά κτλ) και μετά να δεις χρωματικές κτλ επιλογές που έχεις.

Επίσης το >1000 ευρώ δεν μας λέει κάτι. Αν θέλεις γράψε και το ανώτερο που θέλεις να δώσεις..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Από ξύλα δεν έχω ιδέα τι θέλω...υποθέτω mahogany αλλά χωρίς να το δένω κόμπο. Επίσης η τιμή να κυμαίνεται γύρω στα 1000 με 2000€. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ σημαντικό για μένα η εξωτερική εμφάνιση της κιθάρας μου (σύμφωνα με το στυλ της Gibson Hummingbird Pro που έδειξα πιο πάνω) όσο κι αν αυτό ακούγεται περίεργο ή παράλογο. (απ' ότι είδα το Guitar Store έχει μόνο Martin ακουστικές/ηλεκτροακουστικές και όχι Gibson)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεύτερον: Υπάρχει η δυνατότητα μορφοποίησης της επιθυμητής κιθάρας (χρώμα, τελείες στην ταστιέρα κλπ) και από τις δύο εταιρίες με ό,τι θέλω εγώ; Συγκεκριμένα θα ήθελα  μια κιθάρα με εξωτερική εμφάνιση σαν κι αυτή http://www2.gibson.com/Products/Acoustic-Instruments/Square-Shoulder/Gibson-Acoustic/Hummingbird-Pro/Specs.aspx αλλά σε τιμή χαμηλότερη. Μια αντίστοιχη λύση Martin μπορεί να γίνει;


Αυτά τα πράγματα να ξέρεις οτι κοστίζουν πολύ ακριβά...αν πχ ζητήσεις απο μία εταιρεία σαν την martin να φτιάξει ειδικά για σένα custom inlays, η τιμή θα εκτοξευτεί.

Το guitar store πάντως δεν έχει μόνο martin, πήγαινε μια βόλτα και βλέπεις. (είχα δει και 1-2 gibsons θυμάμαι, αρκετές taylor αλλά και διάφορες άλλες μάρκες..)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Ναι σίγουρα έχει Gibson το Guitar Store και Taylor όπως είπε και ο groovymood001  :)

Επίσης μπορείς να περάσεις και από τον Καγμάκη που είναι στην Μπενάκη (δεν θυμάμαι νούμερο). Ο Ηρακλής είναι πολύ εξυπηρετικός και καλό παιδί, θα σε βοηθήσει σίγουρα..

Μια καλή ιδέα πάλι (αφού σε ενδιαφέρει προτίστως το εμφανισιακό) είναι να εντοπίσεις τί θέλεις από το internet και μετά να δεις αν/που μπορείς να το βρεις :)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/10, 16:09 από Dr Wolf »
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος glambrakop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Μια καλή ιδέα πάλι (αφού σε ενδιαφέρει προτίστως το εμφανισιακό) είναι να εντοπίσεις τί θέλεις από το internet και μετά να δεις αν/που μπορείς να το βρεις :)
Από εμφάνιση έχω ξεκαθαρίσει τι θέλω αλλά η Hummingbird Pro μου φαίνεται λίγο ακριβή. Από τα άλλα (μεγέθη, ξύλα κλπ) δεν έχω ιδέα και γι' αυτό έχω επικεντρωθεί στην εμφάνιση. Πάντως ο παράγοντας εμφάνιση είναι απαραίτητη προϋπόθεσή για την κιθάρα μου. Άπαξ και εξασφαλίσω την εμφάνιση μετά κατασταλάσσω και σε όλα τα άλλα. Γι' αυτό ρωτάω πως θα μπορέσω να το κάνω αυτό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 17:29
από Vicarious
2 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
0 Απαντήσεις
3275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 17:39
από PanouleXxX
4 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 15:25
από zeromancer
51 Απαντήσεις
32131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
5 Απαντήσεις
4584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 22:51
από Valantis
12 Απαντήσεις
6701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 19:09
από yiannakis
14 Απαντήσεις
5541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
8 Απαντήσεις
7408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
12 Απαντήσεις
6646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 13:49
από soner