Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζει κανείς για μαθήματα ηχοληψίας και digital recording?  (Αναγνώστηκε 4131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Λοιπόν, όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να με πληροφορήσετε αν έχει πέσει στην αντίληψη σας κάποιος χώρος όπου να γίνονται μαθήματα ηχοληψίας και ηχογράφησης με τη βοήθεια software (ήτοι digital recording και όχι analog recording).. Όσο και αν προσπάθησα να ψάξω στο internet για tutorials, how to, κ.λπ. δεν μπόρεσα να ηχογραφήσω κάτι για το οποίο θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος διότι όπως φαντάζομαι θα υπάρχουν κάποια μυστικά τα οποία θα τα μαθαίνεις δίπλα σε κάποιον δάσκαλο.. Ίσως βέβαια και να μην έψαξα αρκετά, διότι έχω δει δουλειές πολλών παιδιών όπου μεγαλουργούν όντας αυτοδίδαχτοι.. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει πολύς χρόνος για πειραματισμούς οπότε θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να παρακολουθήσω μια σειρά τέτοιων μαθημάτων..

Δεν ενδιαφέρομαι για κάποιο ΙΕΚ και ο λόγος είναι διότι τα ΙΕΚ (απ' όσο γνωρίζω) κάνουν μεν καλή δουλειά αλλά από την άλλη δεν είναι ευέλικτα όσον αφορά το ωράριο (δεν μπορώ πρωϊνά) και αφετέρου ο σκοπός τους είναι να προετοιμάσουν τους σπουδαστές τους για τις εξετάσεις πιστοποίησης στο Υπουργείο.. Το τελευταίο μου φαντάζει πολύ devoted και δεν είναι κάτι το οποίο επιθυμώ.. Αυτό που θα ήθελα θα ήταν ιδανικά κάτι σαν ένα φροντιστήριο αγγλικών όπου δεν θα προετοιμαζόμουν για να δώσω εξετάσεις για το Proficiency αλλά θα έκανα ένα απλό brush-up..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)..

Σημείωση προς mods: Δοκίμασα να περάσω αυτό το post στις αγγελίες, αλλά μου "πετούσε" κάτι παράθυρα για Java errors και μετά από λίγο το παράτησα.. Αν κρίνεται σκόπιμο ας διαγραφεί και μπορώ να ξαναπροσπαθήσω..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πριν ξεκινησει καποια απαντηση, πρεπει να εχεις κατα νου πως μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα εχει και ο εξοπλισμος που εχεις στην κατοχη σου :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
οχι μονο ο εξοπλισμος, αλλά ο χώρος , οι γονεις οι γείτονες κλπ ;D.



επισης παρε κανα βιβλίο και πολλά περιοδικά (S.O.S,EQ,performing musician,Future music  ,Recording ) δίνουν πολυ καλές συμβουλές  (Αυτες ασπαστηκα για πρπ 10 χρόνια ;))
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Δοκίμασε και το Computer music στην ελληνική ή αγγλική έκδοση. Εστιάζει κυρίως την προσοχή του σε ηχογραφήσεις και μουσική παραγωγή με τη χρήση Η/Υ και τη χρήση software.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Λογικές οι ερωτήσεις σας έτσι ώστε να κάνουμε narrow-down τις επιλογές μας ;)..

Λοιπόν, όσον αφορά τον εξοπλισμό.. Από κιθαριστικό εξοπλισμό πιστεύω ότι βρίσκομαι σε αρκετά καλό επίπεδο.. Και επειδή αυτό είναι ως ένα βαθμό υποκειμενικό σπεύδω να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρω ότι βρίσκομαι σε καλό επίπεδο διότι αυτό που ακούω live μου αρέσει.. Από άποψη κάρτας ήχου έχω μια firewire (συγκεκριμένα Mackie Onyx Satellite) η οποία αν και φθηνή σε δουλειές άλλων που την έχω ακούσει με είχε εντυπωσιάσει.. Για μικρόφωνο χρησιμοποιώ το κλασικό 57άρι της Shure, ενώ τα τύμπανα προσωρινά γράφονται με software.. Μπάσα γράφονται με real thing :P, πλήκτρα ακόμη δεν έχω γράψει αλλά σκέφτομαι για midi σύνδεση με ένα παλιό (αλλά αρκετό για τις ανάγκες μου) Yamaha και τέλος φωνή δεν με ενδιαφέρει επί του παρόντος :P..

Τώρα όσον αφορά το χώρο.. Βασικά όταν προσπαθώ να ηχογραφώ, ηχογραφώ σε ένα άδειο δωμάτιο χωρίς ηχομόνωση, μόνο ο εξοπλισμός αποτελεί εμπόδιο στην ανάκλαση του ήχου, με μικρόφωνο στον ενισχυτή.. Η ένταση δεν είναι issue εδώ διότι μάλλον έχω ανεκτικούς γείτονες :D.. Στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον, σκέφτομαι να φτιάξω ένα ειδικό χώρο για ηχογράφηση, δηλαδή με σωστό layout και ηχομόνωση όπου και θα μπορώ να στήνω τα μηχανήματα μόνιμα (κυρίως τη κάρτα, τα monitors, ένα laptop, τα drums που θα αγοράσω και τα μικρόφωνο) χωρίς να είμαι υποχρεωμένος κάθε φορά να πακετάρω ή να μετακινώ.. Κάτι δηλαδή σαν ερασιτεχνικό home studio..

Τώρα ποιο είναι το πρόβλημα μου.. Το βασικότερο όλων είναι ότι, ό,τι διαβάζω στο internet ή ακούω από άλλους δεν μπορώ να τα εφαρμόσω ικανοποιητικά στις συνθέσεις μου.. Τα plug-ins δεν μου δουλεύουν σωστά (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλα ακούω στο preview τους και άλλα ακούω όταν τα εφαρμόζω!!), άλλο πράγμα ακούω τη πρώτη φορά που θα ακούσω μια ηχοληψία και άλλο τη δεύτερη, και άλλα τέτοια τα οποία δεν έχω υπομονή να κάτσω να βρω τι φταίει.. Γενικά πιστεύω ότι μου λείπουν οι τεχνικές μιας ηχογράφησης.. Τις προάλλες, για παράδειγμα, έβλεπα ένα instructional video όπου παρουσίαζε τη New York Compression τεχνική.. Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα και απ΄ότι άκουσα στο video στα samples που παρουσίασε "πριν και μετά" χρήσιμη.. Θα ήθελα να δω και άλλα τέτοια κολπάκια μαζεμένα σε μια σειρά μαθημάτων.. Ελπίζω να σας έδωσα κάπως να καταλάβετε τι εννοώ..

Να σημειώσω ότι το όλο εγχείρημα το βλέπω σαν hobby..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 13:48
από Tagima
7 Απαντήσεις
10870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 19:13
από pureanalog
3 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 17:29
από MiXoLydian
1 Απαντήσεις
2517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 18:21
από xTitan
4 Απαντήσεις
4266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 12:11
από Ibanezακιας
20 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 17:58
από DimitriS_P
5 Απαντήσεις
5261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 13:38
από onfire
0 Απαντήσεις
2069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/10, 13:41
από RON14
2 Απαντήσεις
3343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 13:15
από mpakakas