Αποστολέας Θέμα: Επιλογή από 3 ενισχυτές.  (Αναγνώστηκε 2919 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος icedearth_qwe

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« στις: 24/09/11, 01:21 »
Παιδιά σας χαιρετώ..Ειμαι ανάμεσa σ'αυτούς τους 3 ενισχυτές:
Peavey Vypyr 30,Vox vt 20+,roland cube 30x.
EΠίσης έχω διαβάσει για προβλήματα αξιοπιστίας στον peavey και για τον vox για κάποιο βουητό από το μεγάφωνο.Δώστε τα φώτα σας  pls
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/11, 11:23 από icedearth_qwe »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« Απάντηση #1 στις: 24/09/11, 10:28 »
Τωρα οσο για το βουητο δεν ξερω αν με κανενα noise compressor λυθει το προβλημα.

noise supressor  λέγεται και δεν θα κάνει καμμία δουλειά γιατί ο βόμβος προέρχεται απο τον ενισχυτή και όχι απο την κιθάρα!

απο μουσική καταλαβαίνω πως παίζεις βαριά πράματα (λόγω ονόματος χρήστη)

προσωπικά προτιμώ τον Cube.μεγαλύτερη ευελιξία και σεβαστά εφε.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« Απάντηση #2 στις: 24/09/11, 11:04 »
Λοιπον,καταρχην,εχω βαρεθει να το λεω  :) .
Τι ειδος μουσικης παιζεις?
Ότι και να παίζει...για έναν μη έμπειρο χρήστη που ακόμα ψάχνεται με τον ήχο είναι η καλύτερη επιλογή οι modelling ενισχυτές...
Και όπως είπε και ο Απόλλων το Cube σου δίνει περισσότερα εφφε και πιο πολλούς ήχους για να ψαχτείς... Οπότε κι εγώ για τον Roland θα πήγαινα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« Απάντηση #3 στις: 24/09/11, 11:23 »
Ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα, γιατί η συζήτηση έχει αρχίσει να γίνεται σουρεαλιστική...

Κατ' αρχήν ο Cube 30X δεν κυκλοφορεί πλέον. Φυσικά είναι δυνατόν να βρεις κανένα κομμάτι που έχει ξεμείνει κάπου, αλλά δεν βλέπω το λόγο να αγοράσεις το συγκεκριμένο ενισχυτή. Μπορείς να πάρεις τον Cube 40XL, ο οποίος είναι πιο καινούργιο μοντέλο, κοστίζει περίπου το ίδιο και έχει αρκετά παραπάνω χαρακτηριστικά και δυνατότητες από τον 30Χ. Όσο για τον Peavey 30, φαντάζομαι ότι εννοείς τον Vypyr;;; Tέλος πάντων, δεν μού δίνεις την εντύπωση ότι έχεις κάνει σοβαρή έρευνα.

Δεύτερον, φίλε Livetoplaylive, είναι λίγο περίεργο που μέχρι πριν 1-2 εβδομάδες έκανες ερωτήσεις για πολύ στοιχειωδη πράγματα και τώρα δίνεις συμβουλές σε άλλους. Αναπόφευκτα πέφτεις σε λάθη, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση που αποκαλύπτεις την άγνοιά σου ακόμα και σε όσους δεν την είχαν υποψιαστεί.

Η δική μου άποψη:

Ο Vypyr 30 είναι αρκετά καλός ενισχυτής, με αρκετές προσομοιώσεις και εφφέ, τα οποία είναι γενικά προσανατολισμένα σε πιο heavy ιδιώματα. Μπορεί να δώσει και καθαρούς ήχους αλλά η δύναμή του είναι μάλλον οι πιο high gain ήχοι. Επίσης είναι σχετικά φτηνός (γύρω στα 170 Ευρώ), οπότε αν όντως ενδιαφέρεσαι για metal και έχεις περιορισμένο προυπολογισμό, ίσως να είναι η πρώτη σου επιλογή. Yπάρχει και το μοντέλο των 15 Watt, που έχει τα περισσότερα χαρακτηριστικά του 30άρη (όχι όλα) και είναι αρκετά φτηνότερο.

Ο Vox τα έχει όλα και συμφέρει. Έχει μια απίστευτη ποικιλία από προσομοιώσεις, εφφέ, presets, μνήμες... ότι μπορείς να επιθυμήσεις από έναν ενισχυτή (εκτός από ένα πράγμα που έχει ο Cube). Είναι μια πολύ καλή λύση για modelling ενισχυτή χωρίς να ξοδέψεις πολλά λεφτά και σχεδόν αναιρεί την ανάγκη για επιπλέον πεταλιέρα ή πολυεφφέ. Τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά, η καλή ποιότητα ήχων και η χαμηλή τιμή (γύρω στα 150-160 Ευρώ) κάνουν τον συγκεκριμένο ενισχυτή πολύ δελεαστικό. Πιστεύω ότι είναι μια αγορά που μάλλον δεν θα μετανιώσεις.

Όσο για τον Cube 40XL, γύρω στα 200 Ευρώ είναι από τους ακριβότερους ενισχυτές της κατηγορίας. Έχει καμιά δεκαριά προσομοιώσεις, και μάλλον λίγα εφφέ από πλευράς αριθμού, συνδυασμών και δυνατοτήτων παραμετροποίησης. Έχει όμως πολύ καλή ποιότητα ήχου (ειδικά το "καθαρό" κανάλι  που είναι προσομοίωση του JC120 είναι φανταστικό), είναι πολύ ήσυχος, πανεύκολος στη χρήση (μπορεί και να μην χρειαστείς καν το manual) και έχει looper το οποίο δεν προσφέρει κανένας άλλος ενισχυτής σε αυτή την κατηγορία. Γενικά δεν θα έλεγα ότι έχει την ευελιξία και τις δυνατότητες των άλλων δύο (ούτε έχω πει κάτι τέτοιο στο παρελθόν), αλλά αυτά που κάνει τα κάνει πολύ καλά, ίσως καλύτερα από τους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/11, 11:25 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος icedearth_qwe

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« Απάντηση #4 στις: 24/09/11, 11:32 »
Μολις το διόρθωσα για τον peavey εννοούσα vypyr πολύ σωστά μάντεψες!οσο για τον 30x τον βρήκα σε stock γύρω στα 160 ενώ ο 40xl εχει 200...Περισσότερα θα ήθελα να ακούσω από κάποιον που έχει τον vt20+ ή τον peavey  vypyr 30 αν είχαν κάποιο πρόβλημα όπως αναφερα στην αρχή του θέματος.Και για να απαντήσω και στον άλλο φίλο τα ακούσματα μου είναι icedearth,metallica,maiden αλλά και pink floyd kai deep purple πχ ακούω

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιλογή από 3 ενισχυτές.
« Απάντηση #5 στις: 24/09/11, 11:39 »
Συγγνώμη Γιώργο, είδα λάθος και νόμιζα πως εσύ έκανες το πόστ απο πάνω μου, ενώ ήταν ο Korgy...my bad

@ Απόλλων έχεις πμ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
12440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 04:26
από Jezus
18 Απαντήσεις
7704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 21:17
από ScullShot
24 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 16:36
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/08, 23:20
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
4250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 14:12
από bassman(4 String Suicide!)
13 Απαντήσεις
7424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:44
από morsanimi
76 Απαντήσεις
24468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:32
από master of puppets
8 Απαντήσεις
3339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 09:15
από Shockrates
28 Απαντήσεις
8952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 22:18
από Jezus