Αποστολέας Θέμα: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...  (Αναγνώστηκε 9973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #25 στις: 14/11/08, 00:08 »
Συμφωνω απολυτα, Το ειπαμε και παραπάνω εξαλλου, απο ενα σημειο και μετα παυουμε να πληρωνουμε το καλυτερο, αλλα το διαφορετικο. Βρισκω το παραδειγμα με τους μουγκι ατυχες διοτι αυτοι οι ενισχυτες ειναι τοσο ξεχωριστοι ( και αποδεκτοι απο διασημο και μη κοσμο - εαν αυτο παιζει ρολο), εχουν τοσο δικη τους προσωπικοτητα που αξιζουν τα λεφτα τους. Επισης δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να σκασει τοσα λεφτα για να τους παρει απο Ελλαδα. Για παραδειγμα εχω τσεκαρει τον Roadster απο playback, περι 2200€ την στιγμη που Ελλαδα τον δινουν 2900!!!! Βεβαια εσυ μπορει για τα γουστα σου να μην σου αρεσει το δυτικο ηχοχρωμα και να θεωρεις πολλα αυτα τα λεφτα. Παω πασο αλλα μονο σε αυτη την περίπτωση.  ;)

Εδω και οι τιμες που βρηκα. http://shop.elmwood.se/  (χωρις ΦΠΑ)
Στην Ελλαδα ολα ειναι υπερτιμημενα  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/08, 00:30 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #26 στις: 14/11/08, 16:07 »
Τι ειναι αυτα που γραφετε, ξαναδιαβαστε παρακαλω το μυνημα μου!!!
Δεν ειπα οτι ο μουγκι δεν αξιζει, ειπα οτι η τιμη που πωλειτε εδω δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη του αξια, αν σκευτει κανεις οτι στις ΗΠΑ ειναι ενα εναλλακτικο του Μαρσαλ π.χ. και οτι το να πετυχεις μεταχειρισμενο σε πολυ χαμηλη τιμη ειναι οτι πιο κοινο!!!
Μην βαζετε λογια στο στομα μου, δεν ειπα ποτε οτι οποιος επιλεξει τον μπουγκι ειναι κουφος, ουτε οτι δεν μου αρεσει, ουτε τιποτα απ'ολα αυτα!!!
Ειπα απλα πως "οτι πληρωνεις περνεις", εκτος απο περιπτωσεις σαν τον Μπουγκι, που πληρωνεις 3000 για εναν ενισχυτη που κανονικα θα επρεπε να παρεις 1500!!!
Οσο αφορα το αν ολα στην Ελλαδα ειναι υπερτιμημενα, οι Ελμγουντ στην Ελλαδα εχουν πιο φθηνα με ΦΠΑ απο οσο εχουν στη Σουηδια χωρις ΦΠΑ.
:)
Οσο αφορα τα ηχητικα ενοειτε οτι ειναι καθαρα προσωπικο θεμα, γι'αυτο και καθε φορα που αναφερω την αποψη μου για κατι που αφορα τα ηχητικα, αναφερω τος πως μου ακουστηκε εμενα προσωπικα... σε αλλον αρεσει να παιζει σε ενα φεντερ τζουνιορ καθαρα σε χαμηλη ενταση, σε αλλον σε εναν 5150 τερματισμενο, οποτε περι ορεξεως...  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #27 στις: 14/11/08, 16:52 »
Και εγω ξαναλεω, 3000 που κοστιζει στην Ελλαδα ο Roadster ειναι κλεψια. Μεχρι εδω συμφωνουμε. Απο τη στιγμη που μπορεις να τον βρεις καινουριο ενα 700αρικο πιο κατω απο εξωτερικο (Γαλλια) γιατι εξακολουθεις να λες οτι ειναι υπερτιμημενοι. Και οι elmwood υπερτιμημενοι ειναι απο την στιγμη που τον βρηκα εγω στα 3000 και εσυ μου λες οτι τον δινεις πολυ πιο φτηνα. Το θεμα ειναι να ψαξεις, αλλοι κλεβουν και αλλοι οχι τοσο. Ενα προιον γενικοτερα μπορεις να το βρεις σε 200 διαφορετικες τιμες. Εχω βρει τον παραπανω μπουγκι 3500 να τον δινουν στο εξωτερικο. Εννοειται πως δεν αξιζει αυτα τα αστρονομικα ποσα.

Bασικα ας μην παρεκτραπουμε απο το θεμα.

Ο 6505 απο τον 5150 τι διαφορες εχουν ηχητικα? Αναμεσα σε dual rectifier και τους δυο προηγουμενους που ανεφερα τι θα διαλεγατε για ηχους metallica, nevermore, dream theater, cradle of filth. Τους 6505/5150 δεν τους εχω ακουσει απο κοντα



Cheers :beer:
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/08, 17:07 από panos470dxqm »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #28 στις: 14/11/08, 17:03 »
Στην Ελλαδα ολα ειναι υπερτιμημενα

Φϊλε Πάνο, στα περισσότερα αξιόλογα καταστήματα που έχω επισκευθεί εγώ εδώ στην Ελλάδα και έχω μιλήσει για το χρηματικό, έχουν κάνει μεγάλη προσπάθεια να είναι τουλάχιστον ανταγωνιστικοί με τον Thomann που αποτελεί γνωστό σημείο αναφοράς για την Ευρώπη.
Τώρα όμως δεν πρέπει να συγχέουμε τιμές που βλέπουμε στην Αμερική, με τιμές προϊόντων που εισάγονται και εκτελωνίζονται κανονικά, φέρουν δασμούς και οι αντιπρόσωποι τους έχουν νομικές υποχρεώσεις να συντηρούν τοπικά παραρτήματα με εξειδικευμένο προσωπικό τεχνικής υποστήριξης και εξυπηρέτησης πελατών.
Καλό είναι να μην κάνουμε τέτοιες απόλυτες γενικεύσεις, δεν είμαστε τόσο πίσω στην Ελλάδα.
Πράγματι έχεις δίκαιο ότι υπάρχουν extreme περιπτώσεις και καλό είναι να τις αποφεύγουμε, άλλωστε εδώ είμαστε στο forum για να τις καταγγέλουμε και να τις εξαλείφουμε με την δική μας οργάνωση, αλληλο-ενημέρωση και πληροφόρηση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #29 στις: 14/11/08, 17:40 »
Ο 6505 απο τον 5150 τι διαφορες εχουν ηχητικα? Αναμεσα σε dual rectifier και τους δυο προηγουμενους που ανεφερα τι θα διαλεγατε για ηχους metallica, nevermore, dream theater, cradle of filth. Τους 6505/5150 δεν τους εχω ακουσει απο κοντα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #30 στις: 15/11/08, 21:18 »
Εγω θα επελεγα Ρεκτιφαιερ, οι 5150 κτλ δεν μου αρεσουν καθολου. Κυριως τους χρησιμοποιουν για πιο "σουηδικο" ηχο (In Flames κτλ), αν και εχουν γραψει με αυτους και ωραιους ηχους (π.χ. machinehead). Εμενα παντως δεν μου αρεσουν, ακουσε τους, εσυ μπορει να τους γουσταρεις!  :)
Μεταλικα παιζουν με μπουγκι, αλλα κυριως με μαρκ4c αν δεν κανω λαθος. Ντριμ θιατερ με διαφορους μπουγκι (λοουνσταρ, μαρκ, rectumfrier...). νεβερμορ με κρανκ τελευταια, παλια δεν ενθυμουμε αυτη τη στιγμη.

Παντως ειχα βρει τον Μπογκνερ μου στη Γαλλια 4250 ευρω, και μαλιστα ηταν και παλια εκδοση χαχα!
Ενοειτε κανεις ερευνα αγορας, εκτος αν δεν σε ενδιαφερει και τοσο, και βλεπεις τι τιμες παιζουν και τι προσφερει ο καθε πωλητης.
Και βεβαια εδω ειμαστε να βοηθησουμε οσο μπορουμε, η κοινοτητα των τρελαμενων με την κιθαρα στην Ελλαδα ειναι πολυ μικρη και καλο ειναι οσο μπορουμε να διατηρουμε ενα φιλικο κλιμα και οσο μπορουμε να βοηθαμε οταν καποιος το ζητησει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #31 στις: 16/11/08, 02:09 »
νεβερμορ με κρανκ τελευταια, παλια δεν ενθυμουμε αυτη τη στιγμη.

οι nevermore(jeff loomis) παίζουν με ρεκτιφίσιερ λάιβ και έχουν αυτή την περίοδο endorsement απο engl
παλιότερα έιχαν και krank
πάντως στα πιο παλιά τους άλπουμ ο ρεκτιφαιερ κάνει ΜΠΑΜ
όπως και στο σόλο άλπουμ του warrel dane ακούγεται καθαρά ρεκτιφάιερ και κυρίως απο τα palm mutes το καταλαβαίνεις
πηχτός φριζάτος ήχος παχύς ομό κρέας
καλή φάση
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Χαμενος στα γκαζια τα τρελα...
« Απάντηση #32 στις: 16/11/08, 12:35 »
Και βεβαια εδω ειμαστε να βοηθησουμε οσο μπορουμε, η κοινοτητα των τρελαμενων με την κιθαρα στην Ελλαδα ειναι πολυ μικρη και καλο ειναι οσο μπορουμε να διατηρουμε ενα φιλικο κλιμα και οσο μπορουμε να βοηθαμε οταν καποιος το ζητησει.

 :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/05, 15:13
από kiseichukan
0 Απαντήσεις
1508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 19:05
από DEROS
28 Απαντήσεις
9099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 17:17
από Jezus
25 Απαντήσεις
7377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 21:06
από Ogun-Sotis
5 Απαντήσεις
2067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/09, 21:35
από gkou
2 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/10, 08:17
από skiaxtro
64 Απαντήσεις
17361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 20:57
από tech21man
1 Απαντήσεις
1665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 17:49
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/14, 16:44
από ivikos
2 Απαντήσεις
4046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 18:33
από mouz