Αποστολέας Θέμα: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.  (Αναγνώστηκε 12352 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα, θέλω βοήθεια σε ένα μικρό δίλημμα!

Epiphone Les Paul Custom Limited Edition 2006

ή

Epiphone Les Paul με EMG Zakk Wylde μαγνήτες

με λίγα χρήματα παραπάνω, υπάρχει και αυτή στις επιλογές μου:

Epiphone Les Paul Custom Classic Antique (Limited Edition)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/13, 10:49 από Απόλλων »
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #1 στις: 26/02/13, 10:12 »
Καλημερα,ειχα κ εγω το διλημμα σου πριν λιγους μηνες και τελικα μετα απο συγκρισεις και ψαξιμο κατεληξα σε Michael Kelly patriot custom...πραγματικα δε συγκρινονται με καμια epiphone μεχρι custom που δοκιμασα....εβενος ταστιερα,επωνυμα ηλεκτρικα-κλειδια,μαγνητες που σκοτωνουν,γενικα ενα πολυ προσεγμενο οργανο...σε καμια περιπτωση μην πας σε καστομ πανω απο 350,αυτη με τα 450 δεν εχει κατι που να αξιζει...επισης δεν υπαρχει λογος να παρεις αυτη του 94'....αυτα τα 'τοτε φτιαχνονταν οργανα,οχι σα τα σημερινα κινεζικα μπλα μπλα μπλα' εμενα μου ακουγονται παρωχημενα....μια χαρα ειναι σημερα τα οργανα,αφου ολη η παραγωγη ειναι αυτοματοποιημενη και τα λαθη λιγοτερα!Καπου στις αγγελιες υπαρχει και μια prophesy που ειναι καλο οργανο,εχει κ 24 ταστα νομιζω,που θα σε βολεψουν ή θα πηγαινα σε μια απο τις zakk wylde καθαρα λογω σχεδιου!!!

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #2 στις: 26/02/13, 10:56 »
Η αλήθεια είναι πως την τελευταία την είχα κάποτε δοκιμάσει σε μαγαζί και μου άρεσε πάρα πολύ το όλο feeling της. (και σίγουρα η εμφάνιση της μιας και το ανέφερες).
Π.χ. αυτή του '94 δεν την έχω δει/ακούσει ποτέ ενώ γενικά για την custom ούτε έχω ακούσει πολλά άσχημα σχόλια ούτε και εγώ η ίδια θα έλεγα κάτι κακό για την κιθάρα.
Την προηγούμενη zakk wylde (με emg-hz) την είχα και μετά από ένα χρόνο την έδωσα καθώς η ταστιέρα ήταν πιο χοντρή από την καθιερωμένη 60s' που με έχει βολέψει όσο τίποτα τα τελευταία 7 χρόνια.



Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #3 στις: 26/02/13, 11:11 »
Θα συμφωνήσω με τον noe13 στο ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά. Eγώ τουλάχιστον δεν θα έδινα ούτε 350 για μια Epiphone Les Paul* όταν υπάρχουν επιλογές από Michael Kelly, Cort (η CR280 στα 380 Ευρώ είναι σκάλες ανώτερη από αυτές που κοιτάς), Ηagstrom (διαφορετικό στυλ με πιο λεπτό μπράτσο, αλλά εξαιρετικά όργανα)και άλλες. Ειδικά όταν μιλάμε για μεταχειρισμένες κιθάρες που δεν τις έχεις δει από κοντά και δεν ξέρεις χαρακτηριστικά κλπ.


* Εξαιρούνται μοντέλα όπως η Ultra ή ίσως κάποια άλλα πιο προσεγμένα όπως η Tribute Plus...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #4 στις: 26/02/13, 12:30 »
Θα συμφωνήσω με τον noe13 στο ότι μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά. Eγώ τουλάχιστον δεν θα έδινα ούτε 350 για μια Epiphone Les Paul* όταν υπάρχουν επιλογές από Michael Kelly, Cort (η CR280 στα 380 Ευρώ είναι σκάλες ανώτερη από αυτές που κοιτάς), Ηagstrom (διαφορετικό στυλ με πιο λεπτό μπράτσο, αλλά εξαιρετικά όργανα)και άλλες. Ειδικά όταν μιλάμε για μεταχειρισμένες κιθάρες που δεν τις έχεις δει από κοντά και δεν ξέρεις χαρακτηριστικά κλπ.


* Εξαιρούνται μοντέλα όπως η Ultra ή ίσως κάποια άλλα πιο προσεγμένα όπως η Tribute Plus...


Αχ, αυτές οι Hagstrom ... να έβγαιναν και με κανένα πιο παχύ μπράτσο.


btw πρόσφατη ιστορία σχετικά με τις Epiphone: πήγα να πληρώσω κοινόχρηστα προχτές και επέστρεψα με μια Epi LP (η γυναίκα μου φρίκαρε "αντί να μαζέψουν υπογραφές να σε διώξουν σου δίνουν κι άλλες κιθάρες") ;D
Μετά από ένα καθαρισματάκι στις χορδές και λίγο ρύθμισμα στο ύψος των μαγνητών το όργανο μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Μικρή εξαίρεση το ηλίθιο wiring που είχε ως αποτέλεσμα έτσι κι έφευγες από το 10 στο volume από Λες Πωλ γινότανε ΛαςΠώλ ;D
Ήταν του '99 από το εργοστάσιο της Samick. Ο διαχειριστής μου είπε ότι την είχε πάρει στην Αγγλία όταν ήταν φοιτητής πριν κάμποσα χρόνια γύρω στις 500 Λίρες και  ήταν "καλό" μοντέλο.


Άλλη, πάλι Κορεάτικη, που είχα δοκιμάσει για φίλο που ενδιαφερόταν παλιότερα, ήταν απίστευτο βατόμουρο.

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #5 στις: 26/02/13, 13:17 »
Zoey, έτσι λοιπόν η Κορεάτικη ε; Θεωρητικά η ποιότητα κατασκευής σε Κορεάτικα προιόντα είναι ανώτερη των Κινέζικων. Πες μου κι άλλα τέτοια να μου φύγει ένα βάρος γιατί ακόμα το μετανιώνω που δεν είχα αγοράσει όταν είχα βρεθεί Κορέα (και μάλιστα επί εποχή δραχμών!)

Πάντως με τη δικιά μου Epi LP δεν έχω πρόβλημα. Μου πέφτει βέβαια η μέση από το βάρος αλλά τουλάχιστον δεν τη νιώθω ψεύτικη, βατόμουρο δεν θα την έλεγα. Btw, αρκετοί φίλοι που την έχουν ακούσει είναι της άποψης ότι οι stock μαγνήτες δεν είναι το χάλι που περίμεναν. Αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, αν το δούμε ρεαλιστικά βάσει specs πράγματι η φίλη μας μπορεί να βρει πολύ καλύτερο όργανο σε αυτή την οικονομική κατηγορία.

Τώρα για τις Hagstrom τι να πούμε; Απίστευτες! Σε λίγες μέρες θα βρίσκομαι Κοπεγχάγη που σίγουρα έχει dealer και σκέφτομαι να πάω να δοκιμάσω και ό,τι ήθελε προκύψει...  :guitar
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #6 στις: 26/02/13, 13:56 »
Αχ, αυτές οι Hagstrom ... να έβγαιναν και με κανένα πιο παχύ μπράτσο.

Aυτό είναι το μεγάλο μου πρόβλημα με τις Hagstrom. Όλα καλά, αλλά αυτό το μπράτσο δεν βολεύει καθόλου...

Kαι για να μη θεωρηθεί ότι θάβω όλες αδιακρίτως τις Epiphone, υπάρχουν πολλά μοντέλα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή (π.χ. Les Paul Ultra, Nighthawk, Sheraton, Lucille, Riviera) ή παλιότερα (Βoneyard, Wildkat, Alleykat, κορεάτικες LP) που είναι πολύ καλά. Aπλά σε μια σύγκριση με άλλες μάρκες που βγάζουν αντίγραφα Les Paul (π.χ. Vintage, Cort, Hagstrom, Peavey), τα αντίστοιχα μοντέλα της Epiphone δεν προσφέρουν την καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής.

Zoey, έτσι λοιπόν η Κορεάτικη ε; Θεωρητικά η ποιότητα κατασκευής σε Κορεάτικα προιόντα είναι ανώτερη των Κινέζικων.

Σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει κατά τη γνώμη μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα Κινέζικα όργανα δεν είναι καλά. Απλά τα Κορεάτικα, ειδικά παλιότερα μοντέλα, φαίνεται να έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #7 στις: 26/02/13, 14:07 »
Απλά τα Κορεάτικα, ειδικά παλιότερα μοντέλα, φαίνεται να έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικών.


Έχει να κάνει πιο πολύ απ'ό,τι λένε με το εργοστάσιο. Το εργοστάσιο της Samick εκείνης της εποχής (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και σήμερα) λένε ότι έβγαζε πολύ καλά όργανα. Αν κρίνω από μια Squier Tele από Samick (mid 90's αν θυμάμαι καλά ήταν) που είχα για ένα φεγγάρι, έχουν δίκιο.


Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να δοκιμάζεις μόνος σου το όργανο και αν είναι δυνατόν και με το δικό σου ενισχυτή ή τέλος πάντων με κάτι που το ξέρεις καλά.
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις παίρνεις τα ρίσκα σου, λίγα ή πολλά.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #8 στις: 26/02/13, 14:08 »
είχα στο μυαλό μου και μια άλλη επιλογή, του να βάλω λίγα
ακόμη να πάω για μία prs se, σε αυτή π.χ.

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-singlecut-electric-guitar-orange--82909
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/13, 14:22 από Απόλλων »
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #9 στις: 26/02/13, 14:32 »
Έχει να κάνει πιο πολύ απ'ό,τι λένε με το εργοστάσιο. Το εργοστάσιο της Samick εκείνης της εποχής (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και σήμερα) λένε ότι έβγαζε πολύ καλά όργανα. Αν κρίνω από μια Squier Tele από Samick (mid 90's αν θυμάμαι καλά ήταν) που είχα για ένα φεγγάρι, έχουν δίκιο.

Kαι όχι μόνο της Samick. Οι περίφημες Squier Pro Tone series της δεκαετίας του '90 που τώρα πωλούνται στο ebay σε τιμές ανώτερες των Μεξικάνικων Fender  ήταν φτιαγμένες στο εργοστάσιο της Cort στην Κορέα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #10 στις: 26/02/13, 14:39 »
Σαν πανευτιχης κατοχος μιας κορεατισας epi του 98 snakepit να πω οτι οντως ποιοτικα ειναι ανωτερη και απο μερικες gibson. Μην παρεξηγηθω. Δεν ξερω αν επεσα στο κοματι η αν ολες οι κορεατισες ειναι το ιδιο.
Περα απο τους μουντους μαγνιτες τιποτα αλλο δεν ηθελε αλλαγη απο τοτε. Ειχα βαλει jb/jazz και πρινα απο κανα χρονο αλλαξα και ταστα. Το οργανακι ειναι σαν καινουριο, ειναι η κυρια κιθαρα μου τοσα χρονια και το οτι αλλαξα ταστα προσφατα δηλωνει οτι δεν εχω λογο να την αντικαταστισω με κατι θεωρητικα καλιτερο.
Ειναι πολυ ελαφρια για les paul. Τα ηλεκτρικα δουλεβουν ακομα. Εχει slimtaper. Πολυ καλο playability. Αρκετο sustain. Ειναι κουκλα. Μπορει να την ειχα παρει μια περιουσια σε δραχμες κοντα στα λευτα μιας gibson αλλα οχι μονο δεν το εχω μετανιωσει αλλα πλεον ειμαι σιγουρος οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα.

Για μενα το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις τα οργανα που θες και να διαλεξεις! Μπορει να ειναι σουπερ. Μπορει και μαπα. Αν δεν την πιασεις στα χερια σου δεν θα το μαθεις ποτε!

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #11 στις: 26/02/13, 14:45 »

Για μενα το καλυτερο ειναι να δοκιμασεις τα οργανα που θες και να διαλεξεις! Μπορει να ειναι σουπερ. Μπορει και μαπα. Αν δεν την πιασεις στα χερια σου δεν θα το μαθεις ποτε!


Και εγώ να είμαι ειλικρινής αυτό έχω στο μυαλό μου. Έχω παίξει με epiphone που ήταν σκουπόξυλα, έχω παίξει και με epiphone που σπέρνανε. Απλά το όλο θέμα το πόσταρα επειδή και οι 3 είναι στην ίδια τιμή, και έλεγα μήπως αποκλείσω εξ' αρχής κάποια μην τρέχω από τη μία μεριά της Αθήνας στην άλλη.
Όσον αφορά vintage, prs και λοιπά, δυστυχώς έχω δώσει υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναπάρω όργανο χωρίς να το δοκιμάσω και αυτό έγινε επειδή πρόσφατα έπαιξα με μία gibson studio ίδια με τη δική μου και για πολλούς μυστήριους λόγους μου άρεσε περισσότερο..
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #12 στις: 26/02/13, 17:25 »
Μια κορεάτικη Epi LP Custom που έχω παίξει είναι από τις πιο ωραίες κιθάρες που είχα την τύχη να βασανίσω. Aρχές 2000 μοντέλο νομίζω. Πρέπει να είναι γενικό το θέμα με τις κορεάτικες Epiphone.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #13 στις: 26/02/13, 19:09 »
Και εμενα η Epi LesPaul custom toy 2000 ειναι απιστευτη(αυτη που εχω στην φωτο).Το μονο που αλλαξα ειναι 2 pots se pushpull, JB/Jazz μαγνητες και nut σε tusq!
Δεν την συγκρινω με καμια prs se kai με καμια GIBSON studio.
Ερωτηση... ολες οι Epi τωρα ειναι κινεζες;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/13, 19:11 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #14 στις: 27/02/13, 06:06 »
Ερωτηση... ολες οι Epi τωρα ειναι κινεζες;


όχι, η custom και η limited edition δεν είναι. είναι από Κορέα. Μόλις ανέβηκε και μια custom του '99 στις αγγελίες,
αν είναι να δω και αυτή;
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #15 στις: 27/02/13, 11:26 »
Ερωτηση... ολες οι Epi τωρα ειναι κινεζες;

Aπ' ό,τι έχω διαβάσει, οι Epiphone κατασκευάζονταν στην Κορέα μέχρι το 2002. Από τότε η παραγωγή μεταφέρθηκε στην Κίνα και πλέον όλες οι Epiphone (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις) κατασκευάζονται εκεί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #16 στις: 27/02/13, 13:00 »
Ερωτηση... ολες οι Epi τωρα ειναι κινεζες;

Aπ' ό,τι έχω διαβάσει, οι Epiphone κατασκευάζονταν στην Κορέα μέχρι το 2002. Από τότε η παραγωγή μεταφέρθηκε στην Κίνα και πλέον όλες οι Epiphone (εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις) κατασκευάζονται εκεί.

Απόλλων, χωρίς να το έχω ψάξει, μάλλον δεν ισχύει αυτό καθότι η korina μου είναι από κορέα, μοντέλο 2006...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #17 στις: 27/02/13, 14:26 »
Όταν λες Κorina, σε ποιό μοντέλο αναφέρεσαι; Les Paul, SG, Explorer, Flying V...; Γιατί κάποιες από αυτές ήταν Limited Edition, οπότε δεν αποκλείεται να φτιάχτηκαν σε άλλο εργοστάσιο. Γι αυτό είπα ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #18 στις: 27/02/13, 14:32 »
Flying V, το αντίγραφο της Gibson 58'

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #20 στις: 01/03/13, 19:18 »
Καλημερα,ειχα κ εγω το διλημμα σου πριν λιγους μηνες και τελικα μετα απο συγκρισεις και ψαξιμο κατεληξα σε Michael Kelly patriot custom...πραγματικα δε συγκρινονται με καμια epiphone μεχρι custom που δοκιμασα....εβενος ταστιερα,επωνυμα ηλεκτρικα-κλειδια,μαγνητες που σκοτωνουν,γενικα ενα πολυ προσεγμενο οργανο...σε καμια περιπτωση μην πας σε καστομ πανω απο 350,αυτη με τα 450 δεν εχει κατι που να αξιζει...επισης δεν υπαρχει λογος να παρεις αυτη του 94'....αυτα τα 'τοτε φτιαχνονταν οργανα,οχι σα τα σημερινα κινεζικα μπλα μπλα μπλα' εμενα μου ακουγονται παρωχημενα....μια χαρα ειναι σημερα τα οργανα,αφου ολη η παραγωγη ειναι αυτοματοποιημενη και τα λαθη λιγοτερα!Καπου στις αγγελιες υπαρχει και μια prophesy που ειναι καλο οργανο,εχει κ 24 ταστα νομιζω,που θα σε βολεψουν ή θα πηγαινα σε μια απο τις zakk wylde καθαρα λογω σχεδιου!!!



so.... σε κάτι τέτοιο;.....


http://smart.noiz.gr/details.php?id=125357
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #21 στις: 01/03/13, 21:09 »
Την χτυπας επι τοπου και ασυζητητι χωρις κανενα φοβο και παθος....και αν δε σου αρεσει το χρωμα την ανταλλαζεις με τη δικια μου την ολομαυρη...πηγαινε δοκιμασε τη κ θα με θυμηθεις!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #22 στις: 01/03/13, 22:07 »
Μια διευκρίνιση μιας κι έχω τους ίδιους μαγνήτες (τουλάχιστον τον bridge). Δεν είναι low output αλλά ούτε και κανά τρελό high output (a la EMG κλπ).
Για μένα αυτό είναι προτέρημα για άλλους μπορεί να είναι μειονέκτημα.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #23 στις: 02/03/13, 11:24 »
Μια διευκρίνιση μιας κι έχω τους ίδιους μαγνήτες (τουλάχιστον τον bridge). Δεν είναι low output αλλά ούτε και κανά τρελό high output (a la EMG κλπ).
Για μένα αυτό είναι προτέρημα για άλλους μπορεί να είναι μειονέκτημα.


Κοίτα, δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά είμαι φαν των burstbuckers...!
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Epiphone Les Paul Stanard '94 birdseye or Custom Chrome Ltd.
« Απάντηση #24 στις: 02/03/13, 12:21 »
Μια διευκρίνιση μιας κι έχω τους ίδιους μαγνήτες (τουλάχιστον τον bridge). Δεν είναι low output αλλά ούτε και κανά τρελό high output (a la EMG κλπ).
Για μένα αυτό είναι προτέρημα για άλλους μπορεί να είναι μειονέκτημα.


Κοίτα, δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά είμαι φαν των burstbuckers...!





Rockfield SWC
Bridge Pickup
Product code:
Black: RSWCBB Chrome: RSWCCHB
Gold: RSWCGDB Zebra: RSWCZB
D.C. Resistance: 9.15K
Magnets: USA Alnico V
Lead wire: 4 Conductor


Burstbucker #1 Alnico II 8k PAF sticker
BurstBucker #2 Alnico II 8.5k PAF sticker
Burstbucker #3 Alnico II 8.8k PAF sticker
Burstbucker Pro (#5) Alnico V 802k neck and 8.7k bridge PAF sticker


Νομίζω μια χαρά θα σου κάτσουν οι Rockfield  ;)




 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 00:54
από Jezus
23 Απαντήσεις
7527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
6045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 20:01
από Fteo
8 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 02:30
από tech21man
7 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
55 Απαντήσεις
18653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/11, 14:30
από panicX
13 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
12 Απαντήσεις
5192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
17 Απαντήσεις
7900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/16, 14:51
από zeoy