Σελίδες:
  • #1 από Arg0 στις 05 Dec 2003
  • Τι πενα χρησιμοποιειται? Εγω μετα απο καιρο κατασταξα σε Medium (0.50-0.60) ειδικα τωρα που παιζω rhythm,,,
  • #2 από j_melt στις 05 Dec 2003
  • Κι εγώ το ίδιο. Στην αρχή που δεν ήξερα πως να την κρατήσω χρησιμοποιούσα όσο πιο μαλακή έβρισκα, γιατί αλλιώς κοπάναγα τις χορδές στραβά και ακουγόταν χάλια. Αφού συνήθισα λιγο, για τα rhythm που παίζω κι εγώ κυρίως, με βολεύει η μεσαία.
  • #3 από Dominius στις 05 Dec 2003
  • kai emena h medium me boleyei,,,tin thin den tin goustarw katholoy,,,ektos an einai mono gia arpisamata!Merikes fores xrisimopoiw kai Heavy,,,mexri kai mia metalliki exw xrisimopoihsei.Kala e,,,den xalaei me tipote,mono thelei ligo prosoxi me tis xordes!!!Genika pisteuw pws h idaniki pena einai auti pou boleuei to xeri soy.
  • #4 από paulchro στις 05 Dec 2003
  • egw paizw me hard synithws 1.00mm me pio m***kes den mporw na paiksw kala...
  • #5 από FiGaRo στις 06 Dec 2003
  • 0.5 - 0.8 αν παιζω ακουστικη. 0.8 κ πανω αν παιζω ηλεκτρικη...
  • #6 από D@ve Murray στις 06 Dec 2003
  • Συνηθως παιζω με μεσαιες...αλλα εξαρταται απο τα κεφια...καμια φορα και οι σκληρες κανουν δουλεια ειδικα στα σολο...
  • #7 από Witchking στις 06 Dec 2003
  • Με 1 σχεδόν πάντα.....
  • #8 από SKYLLAS στις 06 Dec 2003
  • Για εξασκηση -μελετη παντα με extra heavy, αν παιξω για μαγαζι   με medium, για να μην το αγριευει.
    Γενικα η μελετη θέλει σκληρή, για να βγαινουν καθαρες με τις πιο μαλακες μετα. οσο για τις μεταλλικες ειναι οι καλυτερες(για εξασκηση πάλι) μονο που δεν θελουν σκάψιμο, θελει ισα-ισα πανω, και ειναι και δυσκολο.
  • #9 από PoRtiS στις 06 Dec 2003
  • Egw pia de mporw na pexsw me meseou megethous penes ( tis pio sinithismenes) alla mono me poli mikres sa mpouzoukiou sto megethos. sigkekrimena
    Jim Dunlop Stubby 2mm ke 3mm
    Jim Dunlop Jazz II 2mm  
    ke gia sigkekrimenh douleia me to 50mm montelo tis Jim Dunlop se stubby

    ( oxi de kanw diafimisi stis dunlop :p)
  • #10 από Cool στις 06 Dec 2003
  • Κι εγώ συνήθως με medium. Αλλά αρκετές φορές παίζω και με thin.
  • #11 από Sound of Rock στις 06 Dec 2003
  • 0.5 - 0.8 αν παιζω ακουστικη. 0.8 κ πανω αν παιζω ηλεκτρικη...

    kai ego to idio.. an kai kapote varieme na koitaxo gia kati sigkekrimeno mesa stis thikes mou kai pezo me opia pena do mprosta mou.. epidi pantote exo kamia dekaria se diafora meri sto domatio mou... (grafio, vivliothiki, amp, ktl)  8) ;D
  • #12 από GnR στις 07 Dec 2003
  • Sinithos paizw me oso pio sklires pennes mporw na brw , an kai den exw idiaitero problima na prosarmostw kai se alles...
  • #13 από Σιδηρόπουλος στις 07 Dec 2003
  • i teleutea pou agorasa itan mia peavey . 73 trigoniki
    teleia:p
  • #14 από ερεβος στις 07 Dec 2003
  • ...με μαυρη... ;D

    Σοβαρα τωρα ακουστικη παιζω με μετριες ή μαλακές ενω στην ηλεκτρική παίζω με Jazz II της Dunlop...
  • #15 από Ikaros στις 07 Dec 2003
  •    Χρησιμοποιώ μια medium πρασινη και Jazz IIΙ της Dunlop... !Τις κοκκινες!Με τρελενει αυτο το χρωμα!Η μια κοκκινη εχει κανονικο μεγεθος και αλλη ειναι μικρη!Βοηθαει πολυ στα σφυριγματα!!!
  • #16 από Zoso στις 07 Dec 2003
  • 0.75...
  • #17 από Βραζίλης στις 08 Dec 2003
  • Κιθάρα, παιζω σχεδον παντα με τις Dunlop, αυτες με τη χελωνιτσα και τη μυτερη μυτη, και σε μεγεθη medium και thin.

    Μπουζούκι, παίζω με μεγαλύτερες και με καμπυλότερη μύτη (πχ Fender), σε medium.
  • #18 από mleo στις 08 Dec 2003
  • Dunlop 0.46 ή με τα δαχτυλα. Για ακουστική μιλαω βεβαια.
  • #19 από Arg0 στις 08 Dec 2003
  •  Η μια κοκκινη εχει κανονικο μεγεθος και αλλη ειναι μικρη!Βοηθαει πολυ στα σφυριγματα!!!

    Εννοεις στα scream?

    Παντως απο την εμπειρια μου σχεδον ολοι οι επαγγελματιες παιζουν με Heavy (1.00-1.20) και μου 'χει κινησει τηην περιεργεια το γιατι... Ξερω οτι υποτειθεται ειναι καλυτερη για γρηγορα παιξιματα και ειδικα για σολο, αλλα rhythm αυτοι οι ανθρωποι πως παιζουν???
  • #20 από olakala στις 08 Dec 2003
  • gia hard rock
    fender heavy kapoies apo tis opoies akoniza se gialoxarto gia ta grigora solo
  • #21 από Σιδηρόπουλος στις 08 Dec 2003
  •  Η μια κοκκινη εχει κανονικο μεγεθος και αλλη ειναι μικρη!Βοηθαει πολυ στα σφυριγματα!!!

    Εννοεις στα scream?

    Παντως απο την εμπειρια μου σχεδον ολοι οι επαγγελματιες παιζουν με Heavy (1.00-1.20) και μου 'χει κινησει τηην περιεργεια το γιατι... Ξερω οτι υποτειθεται ειναι καλυτερη για γρηγορα παιξιματα και ειδικα για σολο, αλλα rhythm αυτοι οι ανθρωποι πως παιζουν???
    to scream ti ine?
  • #22 από Arg0 στις 09 Dec 2003
  • to scream ti ine?

    To scream ειναι το τσιριγμα που κανουν μερικοι κιθαριστες αναμεσα στα ριφφ, για γεμισμα... Ακου Αμερικανους κυριως... Ειναι σαν artificial harmonics, περιπου, ειδικα στον ηχο... Μπορει να βοηθησει καποιος, γιατι δεν ξερω πως να το πω σωστα.
  • #23 από Βραζίλης στις 09 Dec 2003
  • Ναι, ειναι τεχνητες αρμονικες (artificial harmonics) που γινονται με τον αντιχειρα του δεξιου χεριου και μπορεις να βρεις και να ρωτησεις περισσοτερα, σε θεματα οπως τα παρακατω

    http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=13;action=display;threadid=4764;start=msg45001#msg45001
    http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=13;action=display;threadid=5123;start=msg48492#msg48492
  • #24 από Symeon στις 09 Dec 2003
  • Βασικά, παλιότερα έπαιζα με κάτι mediun fender μετά με κάτι Ibanez 0.60  μικρές και τελικά με ibanez medium 0.75...Πολύ ωραίες...
  • #25 από Καρχαρίας στις 09 Dec 2003
  • Σχεδόν πάντα με 0.60-0.75 Dunlop και καμιά φορά με 3 επίσεις Dunlop. Με την τελευταία μόνος σπίτι, σαν κοκάλινη είναι, λες και πέζεις με δάχτυλο!!
Σελίδες: