Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΑ.... Ο.ο  (Αναγνώστηκε 3995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Morticia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« στις: 22/05/10, 15:09 »
-Παιδια,να ρωτησω κατι....
-οταν παιζουμε ενα τραγουδι με συγχορδιες...
-πως ξερουμε ποτε ανεβαινει και ποτε κατεβαινει η πενα?!
-...........και ποιες χορδες χτυπαμε?!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #1 στις: 22/05/10, 15:15 »
Αναλογα, αν θες να το παιξεις πιστα οπως το ακους στο CD, τοτε ή πρεπει να βρει τη σωστή παρτιτούρα/ταμπλατούρα ή να κάτσεις με τις ώρες ακούγοντα ξανά κ ξανά μεχρι να βρεις τι παιζει...

Αν απλά θες να κρατάς τα ακόρντα στο ρυθμό, τότε απλα παιζεις ενα ρυθμό κοντά σε αυτόν που ακούς...
 
(κατι μου λεει πως  δε βοηθησα πολυ...)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #2 στις: 22/05/10, 15:27 »
Εξασκήσου εσύ στην κίνηση πάνω-κάτω-πάνω-κτλ και μην ανησυχείς, θα σου βγαίνει χωρίς σκέψη. Το (σχετικά) δύσκολο ειναι να βρεις το ρυθμό, και όχι να αποφασίσεις για το πάνω ή κάτώ.

Σχετικά με το ποιές χορδές χτυπάς, πάιζοντας με πένα συνήθως πάιζεις σχεδόν όλες τις χορδές, εξαιρώντας ίσως τις μπάσες ανάλογα την περίπτωση. Καλά είσαι σε αυτή την φάση να εξασκηθείς πάιζοντας όλες τις χορδές. 

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #3 στις: 22/05/10, 15:46 »
Οπωσδηποτε θα σου απαντησει καποιος με περισσοτερες θεωρητικες γνωσεις και γνωσεις μουσικης απο οτι εγω, αλλα επειδη απο οτι καταλαβαινω κι εσυ μαλλον αυτοδιδακτη εισαι, θα επιχειριρησω μια προσεγγιση

-Για το ποιες χορδες χτυπαμε, η απαντηση ειναι σχετικα ευκολη. Χτυπας μονο τις χορδες απο τις οποιες απαρτιζεται η συγκεκριμενη συγχορδια. πχ αν παιζεις Dm χτυπας μονο τις 4 πρωτες χορδες (ξεκινωντας το μετρημα απο τα καντινια), ή αν παιζεις Bm δεν χτυπας την Ε μπασα... αν και αυτος ειναι ο σωστος τροπος, εντουτοις μερικες φορες αισθανομαι οτι θελω να "γεμισω" τον ηχο μου περισσοτερο, πειραματιζομαι και με παραπανω χορδες (κατι που δεν εχει παντα καλο αποτελεσμα), αλλα μετα απο μερικες δοκιμες μπορεις να καταλαβεις τι ακουγεται καλυτερα στα αφτια σου.

-Για τον ρυθμο και το ανεβοκατεβασμα τις πενας, τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα. Ενταξει εαν θελεις να βγαλεις το τραγουδι ακριβως οπως παιζει η κιθαρα στο cd, τοτε χρειαζεσαι τη σωστη ταμπλατουρα με slash notation απο πανω, για να βρεις το ρυθμο, και τα καταλληλα συμβολα που δειχνουν ποτε ανεβαινει ή κατεβαινει η πενα, να τα βαλεις κατω και με εναν μετρονομο να το βγαλεις τελεια. Φυσικα αυτο ισχυει 100% οταν παιζεις μαζι με αλλους, γιατι διαφορετικα θα υπαρχει ενα μπερδεμα.
Επειδη αυτο πολλες φορες δεν ειναι εφικτο, ή δεν ειναι επιθυμητο (προσωπικα μου φαινεται "λιγο" το αποτελεσμα αυτης της προσεγγισης οταν με μονο μια κιθαρα προσπαθεις να παιξεις ενα τραγουδι στο οποιο ειτε δεν παιζει κιθαρα, ειτε παιζουν και αλλα 4-5 οργανα... παιζοντας αυστηρα οπως ο ρυθμικος κιθαριστας της πρωτοτυπης μπαντας, το αποτελεσμα μου ακουγεται σαν ενα "κομματι" του τραγουδιου, πιστευω οτι οταν προσπαθεις να αντικταστησεις πολλα οργανα μονο με ενα οφειλεις να εισια λιγο πιο ελευθερος, ειδικα αν τραγουδας ταυτοχρονα) δοκιμασε να κανεις το εξης:
Καταρχην φροντισε να εχεις καταλαβει ποιες ειναι οι σωστες συγχορδιες και να τις αλλαζεις με ευχερεια.
Προσπαθησε αφοτου εχεις ακουσει πολλες φορες το τραγουδι και "το εχεις στα αφτια σου", να το παιξεις μονη σου
Ακολουθως, προσπαθησε να παιζεις ταυτοχρονα με το τραγουδι. Δηλαδη βαλτο να παιξει σε ηχεια, και προσπαθησε να παιξεις απο πανω, για να καταλαβεις καλυτερα τι συμβαινει.
Τελος, αφου θα εχεις πλεον καταλαβει καλα τι συμβαινει, προσπαθησε με εναν μετρονομο να επαναλαβεις αυτο που επαιξες πριν, αλλα χωρις να παιζεις πανω στο τραγουδι.
Νομιζω καπως ετσι θα τη βρεις την ακρη.

Αποσυνδεδεμένος Morticia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #4 στις: 22/05/10, 16:05 »
- ;D ;D ;D ;D
-σας ευχαριστω πολυυ.....
-κατεληξα στο οτι ειμαι υπερβολικα παρα πολυ αρχαρια ακομα..  :P
-ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #5 στις: 23/05/10, 02:14 »
Όλοι αρχάριοι ξεκινάμε, don't worry.
Θα σου έλεγα στην φάση σου να επικεντρωθέις στον ρυθιμό και το να μάθεις τις συγχορδίες. Και όταν τα βρίσκεις κάπου σκούρα, συνέχιζε μεν να προσπαθείς για το να φτάσεις την σωστή τεχνική, άλλά κάνε και διαλείματα φέρνοντας τα κομμάτια στο στύλ σου όπως σε βολεύει. Εκτός του οτι θα αναπτύξεις το προσωπικό σου στυλ, θα κάνεις τον χαβαλέ σου. Άλλωστε η κιθάρα είναι κάτι που πρέπει να είναι ευχάριστο και να σε γεμίζει,  δεν είναι μάθημα με ύλη και διαγωνίσματα

Αποσυνδεδεμένος Morticia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕΝΑ.... Ο.ο
« Απάντηση #6 στις: 23/05/10, 23:46 »
-εχεις δικιο...!!!
-να σαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/02, 14:21
από Σωτήρης
64 Απαντήσεις
41696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 19:40
από jkstigma
165 Απαντήσεις
77777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/09, 13:50
από Eddie~Maiden
12 Απαντήσεις
7133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 17:16
από Stoyo
1 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 13:42
από strativarious
17 Απαντήσεις
13478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 16:00
από Fearless
4 Απαντήσεις
3706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/15, 10:32
από sfanfan
1 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/15, 18:13
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/20, 16:12
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 19:26
από Ioannis Anastassakis