Αποστολέας Θέμα: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW  (Αναγνώστηκε 11188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας. Ομολογω πως τεμπελιαζω να βρω λυση (η οποια σιγουρα ειναι απλουστατη) αλλα τελευταια εχω τη snauze voll  που λενε. Για να γραψω στο audiobox, λογω τραγικου delay, παιρνω ηχο με ακουστικα απο το μαραφετι για να ακουω το μπασο και απο τα ηχεια του πισιού ακουω το backing track. Η εκδοση artist που εχω στο studio one δεν υποστηριζει .mp3 κι ετσι το παιζω διπορτο. Τι θελω λοιπον: Να ακουω στο ιδιο καναλι backing track και τι γραφω αλλα δεν μου κατεβαινει τι να συνδεσω με τι. Παραθετω τις 2 οψεις του μαραφετιου κι ελπιζω σε βοηθεια. Ο τυχερος θα πιει μπυρα κερασμενη τον Αυγουστο που θα ειμαι Αθηνα για διακοπες  ;D
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #1 στις: 13/05/18, 17:06 »
Δηλαδή παίζεις ήχο ταυτόχρονα από δύο διαφορετικές πηγές?

Ή ρύθμισε τις πηγές σου να στέλνουν ήχο στο ίδιο output (ηχεία υπολογιστή π.χ.) ή μετέτρεψε το mp3 σου σε ό,τι μορφή υποστηρίζει το Studio One σου ή κατέβασε το Reaper, χώσ'τα όλα μέσα κι έτοιμος!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #3 στις: 13/05/18, 18:51 »
ένας πολύ καλός οδηγός για hardware/software monitoring απο το κορυφαίο open source DAW : http://manual.ardour.org/recording/monitoring/monitor-signal-flow/
πλεον στο πισι σου έχεις 2 κάρτες :1) το usb audio interface σου2) την κλασική PCI κάρτα ήχου σου
χρησιμοποίησε την usb σαν input και την PCI σαν output.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/18, 18:55 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #4 στις: 13/05/18, 18:59 »
Δοκίμασα να παίρνω ηχο απο μια πηγή αλλα ειχα φοβερο delay κι ετσι τα μοιρασα. Μετα δοκιμασα τουλαχιστον 4 μετατροπείς και για καποιον λογο δεν αναγνώριζε το παραχθεν .wav.... Περίεργα πράγματα. Πηρα εξοδο απο τα ακουστικά του audiobox και εδωσα στο μικροφωνο του υπολογιστη αλλα ειχε παρα πολυ θορυβο. Αχιλλεα το ardour ειναι μονο επι πληρωμη διαθεσιμο, οποτε θα τσεκαρω και reaper. Ως τωρα παιζω με το audacity αλλα ειναι πολυ ψευτικα τα εφε του και ειναι γενικοτερα πολυ δύσχρηστο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #5 στις: 13/05/18, 19:18 »
Φιλαρακι,το audacity τα σπαει ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΦΕ ΤΟΥ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #6 στις: 13/05/18, 19:19 »
και εγώ με το delay τα είχα βρει σκούρα και δεν μπορούσα να ηχογραφήσω με τίποτα. Μέχρι και ένας φίλος πολύ πιο γνώστης από μένα ήρθε και άκρη καλά καλά δε βρήκε (δεν άκουγα delay αλλά για κάποιο λόγο δεν έγραφε σωστά). Και η κάρτα ήταν ψιλοκαλή (έτσι νομίζω τουλάχιστον), μία audiolink pro. Άκρη βρήκα μόνο με το irig που δεν ηχογραφούσα στο pc αλλά στο iphone/ipad. Από το Δεκέμβρη πήρα imac (ο παλιός υπολογιστής τα είχε ψιλο φτύσει) και ω του θαύματος, η παλιά κάρτα δούλεψε άψογα χωρίς delay και μπορώ πλέον να ηχογραφήσω κυριλέ με garageband (που είναι και τσάμπα χεχε). Ντροπή  μου 40 χρόνια pcάκιας, αλλά βρήκα την υγειά μου!
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #7 στις: 13/05/18, 19:46 »
Α και κιθαριστας,και mac..μπαν τον mouz τωρα βραζιλη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #8 στις: 13/05/18, 20:00 »
Τα εχω παρει, επειδη εχω δοκιμασει καθε εφικτο συνδυασμο. η κατωτερη επιλογη ειναι 10ms στο latency ενω στην pro εκδοση ειναι τα παντα παραμετροποιησιμα. Μονο απευθειας απο τα ακουστικα δεν εχω delay.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #9 στις: 13/05/18, 20:08 »
Δοκίμασα να παίρνω ηχο απο μια πηγή αλλα ειχα φοβερο delay κι ετσι τα μοιρασα. Μετα δοκιμασα τουλαχιστον 4 μετατροπείς και για καποιον λογο δεν αναγνώριζε το παραχθεν .wav.... Περίεργα πράγματα. Πηρα εξοδο απο τα ακουστικά του audiobox και εδωσα στο μικροφωνο του υπολογιστη αλλα ειχε παρα πολυ θορυβο. Αχιλλεα το ardour ειναι μονο επι πληρωμη διαθεσιμο, οποτε θα τσεκαρω και reaper. Ως τωρα παιζω με το audacity αλλα ειναι πολυ ψευτικα τα εφε του και ειναι γενικοτερα πολυ δύσχρηστο.
μπορείς να περιγραψεις το σετ απ σου όταν είχες το delay?2ον, το audacity δεν κάνει για DAW, *ΑΛΛΑ* ειναι πολύ βολικό στο να μετατρέπεις τα mp3 σε wav.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #10 στις: 13/05/18, 20:08 »
Α και κιθαριστας,και mac..μπαν τον mouz τωρα βραζιλη


 :roll :roll


... θα πάρω μία βαρύτονη που θα πάει χαχαχαχ, και πάλι στον mac όμως θα ηχογραφώ :Ρ
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #11 στις: 13/05/18, 22:31 »
Δοκίμασα να παίρνω ηχο απο μια πηγή αλλα ειχα φοβερο delay κι ετσι τα μοιρασα. Μετα δοκιμασα τουλαχιστον 4 μετατροπείς και για καποιον λογο δεν αναγνώριζε το παραχθεν .wav.... Περίεργα πράγματα. Πηρα εξοδο απο τα ακουστικά του audiobox και εδωσα στο μικροφωνο του υπολογιστη αλλα ειχε παρα πολυ θορυβο. Αχιλλεα το ardour ειναι μονο επι πληρωμη διαθεσιμο, οποτε θα τσεκαρω και reaper. Ως τωρα παιζω με το audacity αλλα ειναι πολυ ψευτικα τα εφε του και ειναι γενικοτερα πολυ δύσχρηστο.
μπορείς να περιγραψεις το σετ απ σου όταν είχες το delay?2ον, το audacity δεν κάνει για DAW, *ΑΛΛΑ* ειναι πολύ βολικό στο να μετατρέπεις τα mp3 σε wav.
Δεν νομιζω πως κανω κατι λαθος. Καρφί στο ai μπροστά, ήχο παίρνω απο τα ηχεια του υπολογιστή, συσκευη εγγραφής επιλέγω το ai.Δοκιμασα στη συσκευη αναπαραγωγης ηχου να βαλω το ai αλλα τοτε επικρατει σιγη. Το ai μεσω usb 3.0 θυρας. Ποιοτητα ηχου στα 441000 khz παντού.  Μονο οταν παιρνω feedback απο τα ηχεια του υπολογιστή. Οταν παιρνω απο τα ακουστικά ειναι καμπανα. Να δοκιμαζα να βαλω αυτα τα Υ βυσματα στην εισοδο για τα ηχεια ή θα καψω την καρτα; Αχιλλεα το studio one δεν αναγνωρίζει τα .wav που φτιαχνω με το audacity καθως και απο κανεναν αλλον converter. Ανοιξα νωριτερα το απόγευμα ticket στην presonus να δω τι θα μου πουν. Οχι να δωσω και 200 μαρουλια για να κανω την πλακα μου!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #12 στις: 13/05/18, 23:26 »
Υποψιάζομαι ότι έχεις κάνει τελείως λάθος setup.
Ξεκινάμε με το πιο απλό. Παίζεις με asio drivers;

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #13 στις: 14/05/18, 07:39 »
Υποψιάζομαι ότι έχεις κάνει τελείως λάθος setup.
Ξεκινάμε με το πιο απλό. Παίζεις με asio drivers;
Οχι. Τι ειναι αυτοι;
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #14 στις: 14/05/18, 07:58 »
.. φορτηγατζήδες από το Βιετνάμ  ;D ;D ;D


(άσε, με αυτά είναι που δεν έβγαζα άκρη. Ελπίζω να μου λύσει και εμένα καμιά απορία ο mr vegos :-)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #15 στις: 14/05/18, 10:24 »
Αχιλλεα το studio one δεν αναγνωρίζει τα .wav που φτιαχνω με το audacity καθως και απο κανεναν αλλον converter. Ανοιξα νωριτερα το απόγευμα ticket στην presonus να δω τι θα μου πουν. Οχι να δωσω και 200 μαρουλια για να κανω την πλακα μου!

ok, αν είσαι σίγουρος οτι αυτο το studio one δεν αναγνωρίζει wav γενικά, τότε είναι η ωρα να αλλάξεις DAW :http://routenote.com/blog/the-top-10-best-free-daws-updated-for-2017/( εξαιρείς το audacity)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #16 στις: 14/05/18, 14:27 »
https://www.presonus.com/products/AudioBox-USB-96/downloads

Έριξα μια ματιά εδώ, (ξανα)κατέβασε τους drivers κλπ και κάνε μια (επαν)εγκατάσταση στο PC σου.

https://pae-web.presonusmusic.com/downloads/products/pdf/AudioBoxUSB96_OwnersManual_EN_25052017.pdf

Εδώ λέει ακριβώς με το Studio One τα βήματα για την παραμετροποίηση της κάρτας ήχου, μάλιστα στο 4.3.2 έχει ακριβώς αυτό που θες, "Creating Audio and Instrument Tracks" και μετά "Recording an Audio Track".

Aπ' ότι λέει έχει και WDM και ASIO drivers, το μυστικό είναι να χρησιμοποιήσεις τους ASIO (οι WDM: Windows Driver Model δεν είναι optimized για τη δουλειά που τους θέλουμε, real time playing & recording, πράγμα που οι ASIO κάνουν αρκετά καλά).

Η κάρτα σου γράφει στα 44,1, 48, 88, 96KHz. Μην το ανεβάσεις ψηλά, παίξε με 44.1 (CD Quality) ή 48KHz. Μετά, πέραν του τεράστιου αρχείου, θα χρειαστεί αρκετούς πόρους για το processing.

Τέλος, ΜΗΝ παίζεις με Audacity και με 2 κάρτες ήχου. Το μεν πρώτο δεν είναι daw, και οι 2 κάρτες ήχου με παράλληλο παίξιμο θα σου σκίζουν λίγο το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #17 στις: 14/05/18, 21:41 »
πως θα έχει auditioning απο την μαμίσια κάρτα χωρίς να χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες? τι εννοείς να παίζει full duplex την USB?
Οσον αφορά το processing, μπορει τα εφε να μην τα βάλει live όπως ηχογραφεί και να τα βάλει εκ των υστέρων off-line.

προσωπικά με αρχαίο laptop αλλά με low latency settings (και προαιρετικά Real Time kernel) δεν είχα ουδέποτε πρόβλημα, μάλιστα εδω και πολύ καιρό :
- ηχογραφω
- με κάμποσα plugins (IR, compressors, etc)
- ΚΑΙ βιντεοσκοπω 1080p
- όλα ταυτοχρόνως και live.....

απο την παραγωγη στην κατανάλωση με 0 processing ....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #18 στις: 14/05/18, 22:13 »
Κι εγώ τα ίδια, όταν είχα παλιό laptop, με Reaper και ASIO4ALL δεν είχα latency. Δοκίμασέ τα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #19 στις: 14/05/18, 22:37 »
πως θα έχει auditioning απο την μαμίσια κάρτα χωρίς να χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες? τι εννοείς να παίζει full duplex την USB?

Το βασικό των ASIO drivers (σε σχέση με τους WDM) είναι ότι μπορεί να στέλνει ήχο στην έξοδο της κάρτας και να λαμβάνει από τις εισόδους με χαμηλό latency.

Δεν χρειάζεσαι δύο κάρτες. Μία αρκεί.

Απλά δεν μπορείς να το κάνεις με τους WDM στα Windows.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #20 στις: 14/05/18, 23:12 »
Σαν να καταλαβα. Λοιπον μερικα screenshots. Περιεργως ενω γραφω απο το ai στο πανελ αναφερει το μικροφωνο..  ???
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #21 στις: 14/05/18, 23:16 »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #22 στις: 15/05/18, 07:54 »
πως θα έχει auditioning απο την μαμίσια κάρτα χωρίς να χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες? τι εννοείς να παίζει full duplex την USB?

Το βασικό των ASIO drivers (σε σχέση με τους WDM) είναι ότι μπορεί να στέλνει ήχο στην έξοδο της κάρτας και να λαμβάνει από τις εισόδους με χαμηλό latency.

Δεν χρειάζεσαι δύο κάρτες. Μία αρκεί.

Απλά δεν μπορείς να το κάνεις με τους WDM στα Windows.
Τωρα κάπως βγαίνει νόημα, (δεν έχω εμπειρία απο WDM, asio, αποφεύγω τα windows) αλλά ακόμα και έτσι, θα προτιμούσα το auditioning/monitoring να γίνεται εκεί που γίνεται το playback του backing track και η εγγραφή -δηλ εκεί που παράγεται το master track-, για τους ευνόητους λόγους. Οσο μικρότερο φορτίο έχει η κάρτα εισόδου (της πηγής στην οποία παίζουμε - τροφοδοτούμε) τόσο το καλύτερο, θέλουμε για το ελάχιστο φορτίο->latency να χρησιμοποιούμε ΟΣΟ το δυνατόν περισσότερο hardware υπάρχει διαθέσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/18, 15:09 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #23 στις: 15/05/18, 14:30 »
Μπορείς να βάλεις ένα screenshot από τον μίκτη του "μαραφετιού";
Το backing track (ο οποίο αν κατάλαβα καλά δεν έχεις καταφέρει να εισαγάγεις στο studio one - drag n drop δοκίμασες;) από πού το ακούς;
Η λύση για το latency, όπως είπε και ο vegos, είναι στους ASIO που θα τους βρεις στη λίστα που τώρα λέει Windows Audio. Αλλά το πρόβλημα με το backing track δε θα παραμείνει;

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία, backing tracks και DAW
« Απάντηση #24 στις: 15/05/18, 16:59 »
Μπορείς να βάλεις ένα screenshot από τον μίκτη του "μαραφετιού";
Το backing track (ο οποίο αν κατάλαβα καλά δεν έχεις καταφέρει να εισαγάγεις στο studio one - drag n drop δοκίμασες;) από πού το ακούς;
Η λύση για το latency, όπως είπε και ο vegos, είναι στους ASIO που θα τους βρεις στη λίστα που τώρα λέει Windows Audio. Αλλά το πρόβλημα με το backing track δε θα παραμείνει;
Εχω βαλει 2 ποστς ποιο πισω μερικα scrennshots. To backing track το παιζω μεσω windows media player.  Δοκιμασα κατι gom κτλ, αλλα το προβλημα ειναι στο studio one. Ουτε με drag and drop μπορω να κανω playback. Αυτο προσπαθησα να ξεκαθαρισω στο μηνυμα που τους εγραψα, διοτι .wav αρχεια θα επρεπε να τα παιζει κανονικοτατα. Μαλιστα αρχειο ηχου στη μιξη ακομα, του studio one, το εστειλα στον δασκαλο ο οποιος εχει το ιδιο προγραμμα και δεν του το ανοιγε!! Θα προσπαθησω μια τελευταια φορα με τους asio μολις βρω διαθεση και αν δεν βρω γιατρεια δεν θα ασχοληθω αλλο.
 Το χωριστο backing track με ενοχλει, αλλα το studio one ηρθε με ωραιο πακετο εφε και ειπα ας γραφω εστω και χωριστα το μπασο και κανω μετα μιξη σε wav. Αλλα ουτε κι αυτο δεν μπορω να κανω.
Do you remember when things seemed so eternal?