Αποστολέας Θέμα: Studio Headphones  (Αναγνώστηκε 3145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kg_90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Studio Headphones
« στις: 31/12/14, 14:41 »
Καλησπέρα στο forum!Τελευταία μέρα του χρόνου σήμερα και είπα να κλείσω το 2014 με μια ερώτηση ακόμα. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ακουστικά καθώς βλέπω ότι συνεχίζω την μελέτη μου όλο και πιο οργά το βράδυ σε ώρες ακατάλληλες για τους γείτονες  τα οποία θα μπορω να συνδέω με το line6 podxt αλλά και με το laptoπ μου για να ακούω λιγο μουσική ή για καμια ταινία.Αυτό που θέλω απο τα ακουστικά είναι το να έχουν μια σχετικά καλή ποιότητα ήχου και να είναι flat ώστε να μπορώ να παίζω με αρκετό drive πράγμα που μου συνιστά και ο δασκαλός μου για να φτιάξω την τεχνική μου. Δυστηχώς το budget είναι μικρό καθότι οι καιροί είναι αρκετά δύσκολοι βίαια 50ε!
2 προτάσεις που έβλεπα χθες είναι οι εξής:


http://www.thomann.de/gb/superlux_hd_681_evo_wh.htm
http://athensproaudio.gr/perifereiaka-genika/akoustika-el/akoustika-studio/akg-k77.html 


Επειδή τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι λίγα θα προτειμούσα η αγορά να γίνει απο ελληνικό καταστημα ωστε να μην πάει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων  στα μεταφορικά.
ενδεικτικά σας λέω ακόμα ότι δεν με ενδιαφέρουν στην παρούσα στιγμή μίξεις και λοιπά μόνο το να μορώ να κάνω την δουλεία με όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπή τρόπο.


ευχαριστώ εκ των προτέρων, χρόνια πολλά και καλή χρονία σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Studio Headphones
« Απάντηση #1 στις: 01/01/15, 18:49 »
Αν και στο ευρος της τιμης που εχεις ορισει σιγουρα δεν θα βρεις "flat" ακουστικα, νομιζω πως η λυση των Κ77 ειναι η καλυτερη δυνατη, με καθε επιφυλαξη για χρωματισμους που μπορει να εχει το ακουστικο ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Studio Headphones
« Απάντηση #2 στις: 02/01/15, 02:57 »
Αν και όπως είπε ο freemind, σε αυτή την κατηγορία δεν μπορείς να βρεις τοπ επιδόσεις, μπορείς παρ' όλα αυτά να πάρεις κάτι αξιόλογο, που δεν θα κάνει τα αυτιά σου να υποφέρουν.
Δυστυχώς δεν ξέρω αυτά τα συγκεκριμένα που αναφέρεις, πάντως θα σου πρότεινα αν μπορείς κάπου να βρεις και να ακούσεις τα ακουστικά που θέλεις, αν είναι δυνατόν σε σύγκριση με κάποια άλλα. Δεν ξέρω όμως ποια μαγαζιά έχουν αυτή τη δυνατότητα. Αλλιώς, αν δεν μπορείς να δοκιμάσεις ο ίδιος, σίγουρα μπορείς να βρεις τεστ και κριτικές στο διαδίκτυο.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος kg_90

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Studio Headphones
« Απάντηση #3 στις: 02/01/15, 17:47 »
Αν και όπως είπε ο freemind, σε αυτή την κατηγορία δεν μπορείς να βρεις τοπ επιδόσεις, μπορείς παρ' όλα αυτά να πάρεις κάτι αξιόλογο, που δεν θα κάνει τα αυτιά σου να υποφέρουν.


Και αυτό είναι που θέλω....στην εποχή που ζούμε το ότι πληρώνεις παίρνεις είναι κανόνας γνωρίζω λοιπόν ότι με τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω δεν γινεται να πάρω κάτι εξωπραγματικό! Θεωρώ όμως ότι κάτι το αξιοπρεπές μπορεί να βρεθεί.

[/size]
Αν και στο ευρος της τιμης που εχεις ορισει σιγουρα δεν θα βρεις "flat" ακουστικα, νομιζω πως η λυση των Κ77 ειναι η καλυτερη δυνατη, με καθε επιφυλαξη για χρωματισμους που μπορει να εχει το ακουστικο ;) .


Ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο συγκεκριμένο budget?


π.χ εχω δει και τα k99 αλλά και τα sennheiser HD 205 II στα 49 και 46Ε αντίστοιχα...δικαιολογήται νομίζεις η διαφορά στην τιμή γιατι έχω διαβάσει διάφορα πραγματα που με έχουν μπερδεψει τις τελευταίες ημέρες πάνω στην έρευνα που κάνω!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 15:03
από Baroness
10 Απαντήσεις
5458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/10, 17:54
από Fteo
30 Απαντήσεις
12587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
19 Απαντήσεις
7251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 00:10
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
7 Απαντήσεις
2932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/12, 16:29
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/13, 08:58
από adr1anos
3 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy
3 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/17, 11:57
από saved
4 Απαντήσεις
10187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/18, 12:08
από Guitar Fan