Αποστολέας Θέμα: Trizei to sympan..  (Αναγνώστηκε 2669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος r4diohead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Trizei to sympan..
« στις: 25/08/10, 00:13 »
Geia sas paidia. Paizw kithara edw kai 2 mines k exw paratirisei oti sti prwti xordi (E)  ta 1,2,3,4 tasta i xordi trizei, otan paizw, exw alla3ei 2 fores xordes alla pali to idio! Einai provlima tis kitharas i ginetai pantou? Den kserw giati eimai aytodidaktos

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #1 στις: 25/08/10, 00:36 »
Λογικά είναι θέμα setup της κιθάρας σου. Αν δεν την έχεις πάει, επιβάλλεται ειδικά αν είναι καινούρια. Επίσης προσπάθησε να γράφεις με ελληνικά γιατί τα greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ.  :)

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #2 στις: 25/08/10, 10:09 »
Ενα σετάπ επιβάλλεται...
Δεν λες βέβαια αν πρόκειται για ακουστική ή ηλεκτρική. Στην περίπτωση που είναι ηλεκτρική, αν αυτό το τρίξιμο δεν ακούγεεται μέσα απο τον ήχο του ενισχυτή σου, δεν νομίζω ότι πρέπει και να σε αγχώνει, συμβαίνει γενικότερα. Αυτό όμως μόνο μάστορας θα στο πεί.... Τώρα, αν ειναι καινούρια η κιθάρα ίσως στην Μι χορδή να θέλει λίγο διόρθωση το nut (συνήθως δεν είναι σωστό απο το εργοστάσιο). Απο εκεί και πέρα παίζουν πολλά ρόλο, από το άν είναι ίσιο το μπράτσο, οι αποστάσεις των χορδών σου.... κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος r4diohead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #3 στις: 25/08/10, 11:16 »
Συγνωμη για τα γκρικλισ. Στις χορδες εχω κανει αλλαγη 2 φορες. Ηλεκτρικη ειναι κ το setup  του μπρατσου ειναι ΟΚ. Ειναι ισιο δηλαδη. Το nut τι ακριβως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #4 στις: 25/08/10, 11:24 »
αυτό....
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Guitar_nut.jpg
συνήθως απο το εργοστάσιο δεν είναι σωστά κομμένο (αυλάκια, αποστάσεις σε ύψος).

Αρα την έχεις πάει σε μάστορα για σετάπ. Δεν σου είπε τίποτα αυτός? Εκτός και άν κρίνεις μόνος σου ότι είναι οκ. Με 2 μήνες το μάτι δεν έχει την εμεπειρία να καταλάβει αν έχει «πάρει» ένα μπράτσο.

Αποσυνδεδεμένος strativarious

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #5 στις: 25/08/10, 12:15 »
Τι κιθάρα είναι? Την κιθάρα την έχεις και αυτή 2 μήνες? Αν την έχεις αγοράσει απο κατάστημα εδώ ίσως να μπορείς να την πάς πάλι πίσω να το δούνε αυτοί το πρόβλημα. Είναι αρκετοί παράγοντες που μπορεί να στο κάνουν αυτό (το τρίξιμο).... αντιλαμβάνεσαι ότι απο εδώ μέσα και με ερωτήσεις-απαντήσεις είναι πιο δύσκολο να βρείς την λύση. Καμμιά φορά (σπανια πια....) μπορεί να έχουν πρόβλημα τα τάστα σου σε εκείνα τα σημεία που τρίζει, μπορεί να έχει να κάνει με το ύψος που έχεις ρυθμισμένες στην κιθάρα σου τις χορδές απο την γέφυρα της κιθάρας, κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #6 στις: 27/08/10, 12:12 »
Παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα εχω το ιδιο σχεδον προβλημα.Ομως σημερα πηγα να αλλαξω χορδες στην ακουστικη κιθαρα μου.Αλλα στην μι(μπασο)και στην λα τα πρωτα 4-5 ταστα τριζουν ενω με τις παλιες χορδες δεν γινοταν αυτο.Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να την φτιαξω;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #7 στις: 27/08/10, 12:16 »
Παιξε για λιγες ωρες και μετα νομιζω πως δεν θα σου παρουσιαζαει προβλημα.Θελει λιγο χρονο να "στρωσουν" οι χορδες

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Trizei to sympan..
« Απάντηση #8 στις: 27/08/10, 13:08 »
Σε ευχαριστω παρα πολυ σου χρωσταω τα παντα  :beer :shake :hug :kiss
children of bodom