Αποστολέας Θέμα: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3  (Αναγνώστηκε 18407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Ας χτίσουμε σιγά σιγά τον τομέα με τυφλά τεστ εξοπλισμού! 
Μιας και είναι η αρχή, όποιος διαθέτει εξοπλισμο για Α/Β τεστάκια, μπορώ να διαθέσω τον χώρο μου για να γίνουν οι δοκιμές αυτές. Πιστεύω πως θα βοηθήσει όχι μόνο το πορτοφόλι μας και τα αυτιά μας (καθώς καποιοι σίγουρα θα αρχίσουν να καταλαβαίνουν τις μικροδιαφορές) αλλά και θα κάνει τον καθένα μας πιο διστακτικό απέναντι στο ανελέητο μάρκετιγκ των προιοντων signature/ boutique κλπ!

παραθέτω 3 μικρόφωνα τοποθετημένα ώστε να δέχονται ίδιες πιέσεις απο τις πηγές που εκπέμπουν ήχο.
τα μικρόφωνα αυτά είναι τα εξής

Shure SM57
Rode M3
AKG C1000s

Οι σύνδεσμοι για να κατεβάσετε τα κανάλια αυτά :
http://www.box.net/shared/a9mm153njc       track1
http://www.box.net/shared/k5x15oxphp        track2
http://www.box.net/shared/9xrm4umk3c       track3


κανένα απο αυτά δεν φέρει κάποιο πρόσθετο που να επιρρεάζει τον ήχο (low cut,αλλο polar diaphragm κλπ)

ηχογραφήθηκε ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας και κάποια φυσικά κρουστά.

ίσως η επιλογή της τριάδας αυτής να αδικεί κάποια μικρόφωνα  (Γιατί ρε χριστιανέ μου δεν έβαλες να γίνει η δουλειά με το e906 και το Κ2? . αυτό είναι άλλο θέμα! συν τω χρόνω όλα θα γίνουν)


rec specifications

Esi ESP1010 soundcard >  Art X-direct (converting to Hi-Z) > VHT special 6 > Mackie VLZ3 1642 (all mics w/ gain @ 0dBu max signal)


Δεν αναφέρω ακόμα πιο τρακ είναι πιο μικρόφωνο. Ας ιδρώσουν κάποια αυτιά λίγο ;D


Για καλύτερα αποτελέσματα περάστε και τα 3 αρχεία σε ένα DAW πρόγραμμα και σολάρετε ανελέητα το κάθε κανάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/11, 18:00 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #1 στις: 09/03/11, 17:27 »
Μια παρατηρηση μονο:

Ειναι αδικο να συγκρινεις μικροφωνα διαφορετικων κατηγοριων μεταξυ τους ;) Με πιο high end μηχανηματα το καθε μικροφωνο θα παρουσιαζε και τις ατελειες του ( που το πιο πιθανον ειναι να ηταν και το χαρακτηριστικο τους ως μικροφωνα ). ;) Ιδιαιτερα τα 2 πυκνωτικα θα εκαναν μια αισθητη διαφορα ως προς την αποδοση τους στις αλλαγες της πιεσης ( ειναι θεμα αρχιτεκτονικης, δεν εχει να κανει με την εταιρια ή τη γενικη επιδοση τους ).

Επισης εξηγησε μου λιγο για ποιο λογο χρησιμοποιεις το Art X-Direct, αφου η κιθαρα συνδεεται κατευθειαν στον ενισχυτη ( απο τον οποιον παιρνεις τον ηχο με το μικροφωνο ).  Δε βρισκω κανενα λογο να υπαρχει στην αλυσιδα σηματος!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #2 στις: 09/03/11, 18:00 »
άδικο ξεάδικο έτσι είναι η ζωή και ο καθένας μας δεν μπορει να έχει τον τάδε προενισχυτή για το τάδε μικρόφωνο.ατοιμη κοινωνια που αλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους κατεβάζεις στα τάρταρα.

επειδή είναι πυκνωτικά δεν σημαίνει πολλά επί της παρούσης ,επειδή δεν έχω σκοπό ούτε  θελω να βγει νικητής κάποιο μικρόφωνο απο το θέμα αυτό αλλά να ακούσουν και άλλα άτομα τι συμβαίνει με το κάθε μικρόφωνο και να γυμναστούν πολλών τα αυτιά.


το DI παρεμβάλεται μεταξύ Η/Υ και ενισχυτή για να γίνει η διαδικασία του reamping σωστά ( το κατα δύναμη) .
Δεν υπάρχει εύκαιρος κιθαρίστας. Ειχε γραφτεί μέρες πριν με DI στον υπολογιστή.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #3 στις: 09/03/11, 18:05 »
Μια στιγμη γιατι μπερδευτηκα...

Η κιθαρα που ακουμε ειναι προηχογραφημενη στον υπολογιστη, ο οποιος την αναπαραγει προς τον ενισχυτη ηχου; :P

Το γεγονος πως συγκρινεις δυναμικο με πυκνωτικα ειναι η αδικια. Κυριως προς το shure το οποιο η διαφορετικη αρχιτεκτονικη του του δινει κι αλλα χαρακτηριστικα ως μικροφωνο :/.

Αδικο ξεαδικο, τετοια tests καλο ειναι να γινονται σε anechoic chambers με συγκεκριμενες τεχνικες και συγκεκριμενο group μικροφωνων :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #4 στις: 09/03/11, 18:07 »

Αδικο ξεαδικο, τετοια tests καλο ειναι να γινονται σε anechoic chambers με συγκεκριμενες τεχνικες και συγκεκριμενο group μικροφωνων :P

ας μου δώσει το φορουμ κανα μπικικινι να τα φτιάξω και σου ετοιμάζω ότι τεστ θελεις  :P
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #5 στις: 09/03/11, 18:14 »
ζήτα ποσοστά από τον thomann... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #6 στις: 09/03/11, 18:22 »
Και τα τρία μου αρέσαν με σειρά 3 1 2

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #7 στις: 09/03/11, 18:24 »
Και τα τρία μου αρέσαν με σειρά 3 1 2



πονηρούλη ;D ;D ;D ;D    χωρίς πλάκα με άρεσε ο τρόπος που το έκφερες!

έλα και οι υπόλοιποι :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #8 στις: 09/03/11, 18:39 »
Ίσως θα ήταν προτιμότερο να είχες παίξει κάτι στην κιθάρα το οποίο δεν θα ήταν μόνο 2-3 νότες σε μιά πολύ περιορισμένη περιοχή του οργάνου.
Να χτύπαγες και τα καντίνια λίγο πχ, θα βοηθούσε πολύ αυτό στο να κατανοήσουμε πως συμεριφέρεται το κάθε mic.


Έχεις φτιάξει βέβαια μετά ειδικό section για τις υψηλές συχνότητες, αλλά ειδικά για την κιθάρα θα ήθελα ένα παίξιμο με αρκετά μεγαλύτερο range.


...και μια ερωτησούλα...Πόσο κοντά στο μεγάφωνο του ενισχυτή ήταν τα μικρόφωνα?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #9 στις: 09/03/11, 18:48 »
Ωραιο τεστακι !!! Γιατι το λεμε Α/Β τεστ και οχι Α/Β/Γ αφου ειναι 3 μικς ???? :P :P :P :P
 
Σοβαρα τωρα μπραβο φιλτατε για την πρωτοβουλια και το χρονο σου για το τεστ αυτο !!
 
Η προτιμηση μου ειναι 2-3-1
 
Κερδισα ??? ανυπομονω για τα αποτελεσματα γιατι ειμαι στο παρα5 για αγορα ενος απο των 3 μικς !!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #10 στις: 09/03/11, 20:04 »
Ίσως θα ήταν προτιμότερο να είχες παίξει κάτι στην κιθάρα
...και μια ερωτησούλα...Πόσο κοντά στο μεγάφωνο του ενισχυτή ήταν τα μικρόφωνα?


δεν παιζω κιθάρα ;D

και τα τρια μικρόφωνα σε αποσταση 15 εκατοστών. απο τον κώνο.   

ξεχάστηκα και δεν εβγαλα φωτογραφίες της διάταξης. επομενη φορά οχι μονο φωτό απο το γεγονος αλλά  και μπακστειτζ.
γενικα δεν εκατσα πολύ με αυτό το τεστ (κανονικά οταν τεστάρω για δική μου χρήση κανω πάρα πολλά τυφλά τεστ σε διάφορα όργανα ) για να βολιδοσκοπίσω την αντίδραση των μελών του φορουμ
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #11 στις: 09/03/11, 21:00 »
Εγώ έχω τα δύο από τα τρία C 1000 / SM 57 αλλά γράφω με Shure 545 παραμορφώσεις, καθαρά με το C1000.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #12 στις: 09/03/11, 21:06 »
ΩΩΩΩΩΩΩΩραία !!!  ;D

Λοιπόνε, Αυτό που έχει "πιάσει" τον περισσότερο θόρυβο είναι το Rode ... (to track 2 αν δεν απατώμαι ...)
Και βέβαια, αυτό που ακούγεται πιο δυνατά είναι το AKG (το track 3 προφανώς ...)
και το shure είναι το track 1
(βέβαια, πάντα μπορεί να κάνει λάθος κανείς ...  :-X )

Φίλτατε Κorgy, έπρεπε να "ματσάρεις" τις στάθμες τους ... χωρις αυτή τη διαδικασία και αναγνωρίζονται μάλλον εύκολα αλλά και η σύγκριση είναι μάλλον άδικη (αφού το αυτό "προτιμά" το δυνατότερο ήχο ...)

Από τον ήχο τους δεν μπορεί να βγάλει κάποιος συμπέρασμα γιατί έχει ήδη μεσολαβήσει το pc (-ήδη επεξεργασμένος ήχος - δεν πρόκειται για φυσική ηχογράφιση όπου θα φαινόταν ο διαφορετικός χαρακτήρας του καθενός μικροφώνου ...)

Αυτά από μένα ...
/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #13 στις: 09/03/11, 21:34 »
Κι εγω θα έλεγα οτι το sm57 είναι το πρώτο και λόγω χαμηλότερης στάθμης αλλά και λόγω μικρότερου detail στο τελικό αποτέλεσμα.


Τώρα, το 3ο ακούγεται πιο εντυπωσιακό, όχι λόγω έντασης αλλά και λόγω τονισμένων συχνοτήτων (και στα μπάσα και στα πρίμα), και πιστεύω οτι είναι το akg, το οποίο είναι μάλλον λιγότερο flat απο το rode...


Βρήκα κανένα ή τζίφος?  :D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #14 στις: 09/03/11, 21:41 »

Φίλτατε Κorgy, έπρεπε να "ματσάρεις" τις στάθμες τους ... χωρις αυτή τη διαδικασία και αναγνωρίζονται μάλλον εύκολα αλλά και η σύγκριση είναι μάλλον άδικη (αφού το αυτό "προτιμά" το δυνατότερο ήχο ...)
/nEwBiE  8)



τι εννοεις να ματσαρω σταθμες?  και τα τρια μικρόφωνα ενισχύθηκαν ώστε σε whitenoise σήμα να αποδίδουν ακριβώς 0 dBu.
αν οπτικα βλεπετε καποια peaks στο daw εχει να κανει με την κατασκευή του κάθε μικροφώνου και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του.

και κάτι που μπορεί να σας βοηθήσει γενικά για μικρόφωνα είναι αυτό το σαιτ (θελει ρετζιστερ!)   http://www.microphone-data.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/11, 21:55 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #15 στις: 09/03/11, 22:11 »
Δεν έχω δουλέψει με μικρόφωνα πολύ...αλλά με σειρά προτίμησης...

2 - 3 - 1

πιο συγκεκριμένα...στα καθαρά, λόγω απαίδευτου ωτού  ;D δεν διέκρινα και τραγικές διαφορές...( μη βαράτε οι μορφωμένοι τον ανεπίδεκτο)
στα βρώμικα εστιάζεται κυρίως η σειρά....
 ΑΛΛΑ, στους ήχους στο τέλος θα έλεγα ότι μου άρεσε περισσότερο το 3ο κλιπ και μετά τα 2ο και 1ο....


Αυτάαπό εμένα και έχω περιέργεια να δώ ποιό θα είναι ποιό στο τέλος... 

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #16 στις: 09/03/11, 22:11 »
για να ειμαι ειλικρινης μονο το τριτο audio μου αρεσε  :-\

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #17 στις: 09/03/11, 22:36 »
στα βρώμικα εστιάζεται κυρίως η σειρά....


Δεν ξέρω, βρήκα αυτόν τον ήχο στα βρώμικα αρκετά "κακό" (για τα γούστα μου πάντα, ας με συγχωρέσει αυτός που το έπαιξε, nothing personal.. ;) ..)
Ήθελα κι εγω δηλαδή να βασιστώ λίγο και στα βρώμικα αλλά προσπέρασα... :-\
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #18 στις: 10/03/11, 00:24 »
Τα ακουστικά μου είναι μέτρια ,είναι αργά , δεν έχω στημένα μόνιτορ , οι υπόλοιποι κοιμούνται τώρα που είδα το test και άλλα τέτοια  :( :( .


στην καθαρή κιθάρα στην αρχή μου άρεσε το 3 .. αλλά στα κλαπατσίμπανα (γκλαν γκλουν) στο τέλος το 1ο ήταν πολύ καλύτερο , άφηνε πιο σαφείς ουρές στα πρίμα .


μπράβο για το τεστ πάντα τέτοια :up
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #19 στις: 10/03/11, 19:48 »

τι εννοεις να ματσαρω σταθμες?  και τα τρια μικρόφωνα ενισχύθηκαν ώστε σε whitenoise σήμα να αποδίδουν ακριβώς 0 dBu.
αν οπτικα βλεπετε καποια peaks στο daw εχει να κανει με την κατασκευή του κάθε μικροφώνου και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του.


 :o :o τι εννοείς οτι σε  whitenoise σήμα αποδίδουν ακριβώς 0 dBu. ??  :o :o ;D ;D :P :P

Αυτό που εγώ παρατήρησα είναι ότι οι στάθμες τους ( ? ) ήταν σαφώς διαφορετικές ...
Ίσως να σημαίνει ότι ένα πιο"ευαίσθητο" μικρόφωνο να δίνει πιο "δυνατή" έξοδο, με συνέπεια να προτιμάται σε blind tests, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο ...
Τώρα που το ξανασκέφτομαι βέβαια, δεν ξέρω κάποιον τρόπο γαι να μετρηθεί αυτή η διαφορά των εξόδων ...
Μπα ... μάλλον πρέπει να διαβάσω περισσότερο ... κάτι μου ξεφεύγει ...  :-\

/nEwBiE  8)

Τα βρήκα τα μικρόφωνα ?  :P

Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #20 στις: 15/03/11, 14:35 »
'εφτασε η ώρα  ;)

http://www.box.net/shared/0u8fpyjt4h
η απάντηση του γρύφου.

καλό είναι για όσους δεν γνωρίζουν καλά να "ακούν" μικρόφωνα να ξαναακούσουν τα αρχεία άνωθεν,να δουν έπειτα τα αποτελέσματα και κατόπιν να τα ακούσουν πάλι
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #21 στις: 15/03/11, 16:33 »
καλό είναι για όσους δεν γνωρίζουν καλά να "ακούν" μικρόφωνα να ξαναακούσουν τα αρχεία άνωθεν,να δουν έπειτα τα αποτελέσματα και κατόπιν να τα ακούσουν πάλι
Να ρωτήσω κάτι τώρα λοιπόν...
Αν είχα καταλάβει σωστά, μας λες ότι και τα 3 μικρόφωνα απείχαν εξίσου από την πηγή (15cm) και ότι η πηγή έπαιζε και για τα τρία στην ίδια ακριβώς ένταση.Σωστά μέχρι εδώ?
Πως εξηγείται τότε το μικρόφωνο με το μικρότερο sensitivity να έχει καταγράψει το αρχείο με τον δυνατότερο ήχο?


Στα μετρητικά του wavelab οι τιμές που πήρα για maximum loudness ήταν οι εξής...


track1    -15.39db
track2    -14.20db
track3    -13.81db


Ενω το average του καθενός ήταν...


track1    -19.61db
track2    -18.64db
track3    -18.33db


(Χρησιμοποίησα μόνο την περιοχή 1:00-1:30 minutes , όχι ολόκληρα τα αρχεία..)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #22 στις: 15/03/11, 16:45 »



και τα τρια μικρόφωνα ενισχύθηκαν ώστε σε whitenoise σήμα να αποδίδουν ακριβώς 0 dBu.
αν οπτικα βλεπετε καποια peaks στο daw εχει να κανει με την κατασκευή του κάθε μικροφώνου και των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών του.



επανέθεσα το σημείο αναφοράς των μετρήσεων  σχετικά με το τελικό output του κάθε μικροφώνου.  το κάθε ενα συμπεριφέρεται διαφορετικά λόγω κατασκευής και χαρακτηριστικώνοπότε και είναι φυσικό να έχουμε διαφορές.  ελπίζω να ακουτε με τα αυτιά και όχι με τα μάτια. (το γράφω με φιλική διάθεση και όχι για να μειώσω κάποιους.  hearing is believing )

επόμενη φορά για να με πιστέυουν οσοι βλέπουν τον ήχο να παραθέτω ενα κλιπ στην αρχή (whitenoise βασικά) για να ικανοποιούνται.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #23 στις: 15/03/11, 16:52 »
Άρα αυτό πρακτικά σημαίνει οτι στο δυναμικό μικρόφωνο το gain της προενίσχυσης ήταν αρκετά ψηλότερα?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #24 στις: 15/03/11, 16:53 »
Άρα αυτό πρακτικά σημαίνει οτι στο δυναμικό μικρόφωνο το gain της προενίσχυσης ήταν αρκετά ψηλότερα?

δεν φαντάζεσαι ποσο ;D ;D ;D ;D . αν το gain pot στα άλλα έδειχνε σαν ρολόι πως είναι 10 ή 11 ,στο 57 έδειχνε 2+
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
7480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 10:42
από Symeon
5 Απαντήσεις
4570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 22:05
από kotsikos
17 Απαντήσεις
6209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 21:31
από gkou
11 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:42
από spider3
31 Απαντήσεις
18524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 18:14
από Jezus
19 Απαντήσεις
12751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 17:57
από Jezus
12 Απαντήσεις
11309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 11:16
από Korgy
2 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 18:00
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:53
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan