Αποστολέας Θέμα: eden wtdi  (Αναγνώστηκε 16452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
eden wtdi
« στις: 28/01/15, 13:51 »

Καλησπερα.Θα κανω μια παρουσιαση για την προενησχηση eden wtdi
που ειναι σε στυλ πεταλι και οχι ρακ και ειναι και di μαζι.
Τα ρυθμηστικα ειναι τα εξης
   gain-το κλασικο gain δηλαδη η ενταση του εισερχομενου σηματος
   bass-ανεβαζει η χαμηλωνει τις μπασες συχνοτιτες στα 30Hz (15dB)
   mid-ανεβαζει η χαμηλωνει τις μεσαιες συχνοτητες αναλογα με την θεση του mid-shift (15dB)
   treble-ανεβαζει η χαμηλωνει τις πρημες συχνοτητες στα 4KHz (15dB)
   bass boost-ανεβαζει τα μπασα παλι πιθανων στην ιδια συχνοτιτα με το bass,αλλα κατι λεει για
μια fletcher-munson curve που δεν θυμαμαι τι ακριβως ειναι αυτο το ονομα
   mid shift-επιλεγουμε με ποιες συχνοτητες θα λειτουργησουμε το mid control αναμεσα στα 550Hz και 2.2KHz εγω δεν μπορω να
καταλαβω την διαφωρα εκτος αν εχει προβλημα το δικο μου και δεν λειτουργει σωστα
   enhance-ανεβαζει τα πολυ χαμηλα,πανω μεσαια και πανω πρημα.Αυτο μονο ανεβαζει,δεν κοβει και αν δεν θελει
καποιος να το λειτουργησει το βαζει στο 0
   compressor-ο κλασικος και γνωστος σε ολους μας κομπρεσορας
   master-το επισεις γνωστο μαστερ
Επεισης εχουμε και
   XLR direct output
   ground lift
   true bypass footswitch
Tην προενησχηση αυτην την πηρα κατοπην δοκιμης με τον δικο μου εξοπλησμο (μπασο-ενησχητη) οποτε ηξερα και τι να περιμενω
οταν θα αρχησω να το σκαλιζω.Ο λογος ηταν γιατι ηθελα ενα μπουσταρισμα στις χαμηλες και να διαμορφοσω τον ηχο μου με τροπο
που απο τον ενησχητη δεν μπορουσα.Αυτην την δουλεια την κανει και μαλιστα παρα πολυ καλα.Φωρτωνει τα χαμηλα και τα πρημα
χανοντε "ως δια μαγιας" πραγματηκα χανωντε ομως.Η αξια του δεν ειναι και πολυ ακρηβη και ειναι περιπου στα μισα χρηματα απο
το EBS microbass το οποιο σκεφτομουν να παρω αλλα δεν χρειαζομουν τα 2 καναλια που προσφερει,δεν ειχα πουθενα να το ακουσω
και δεν ηθελα να δωσω τοσα πολλα.Ως χρηστης του eden ειμαι απολητα ικανοποιημενος και ως μπασιστας που τον ενδιαφερουν σοβαρα
τα χαμηλα εχω βρει την υγεια μου.Τροφοδοτητε με το συμπεριλαβομενο τροφοδοτικο στα 15V και η κατασκευη του σκοτωνει ελεφαντα.


Οριστε και ενα μικρο διγμα οπου εκτως απο το οτι δεν ξερω να παιζω μπασο μπορει κανεις να ακουσει και την χρηση του wtdi
πρωτα το εχω κλειστο και μετα την παυση στο 54ο καπου δευτερολεπτο το ανοιγω.
Η σειρα παει μπασο (ολα flat)-wtdi-alpha lexicon-laptop-audacity στα 44100Hz mono 16-bit.
Οι ρυθμησεις στο εντεν ειναι ολα φλατ και το μπουστι ανοιχτο,compressor 4,5 και enhance 3


https://soundcloud.com/tsompanos/eden-wtdi-review


Και ενα φορυμε με διαφορες πληροφοριες επει του θεματος..
http://www.edenampsforum.com/index.php?topic=18060.0
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 01:29
από Symeon