Αποστολέας Θέμα: Zeitgeist!!!!  (Αναγνώστηκε 8672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #25 στις: 25/01/10, 18:12 »
Εχει μεγαλη διαφορα ο "ιδεολογος" απο τον ιδεολογο ;) Μη μπερδευουμε το χρυσο με τα σ$#@α :D

Εμενα βεβαια με εκ-πλητει το γεγονος πως αυτοι που μιλανε συνηθως για ταξικα ειναι κι αυτοι που εχουν τα παντα ;) Αρα, καποιο λακο εχει η φαβα!
Oταν λες αυτοί που μιλάνε εννοείς στο κιθάρα ή γενικά?Και στα 2 λάθος είσαι πάντως.
Γενικά μάθε ότι ένας άνθρωπος δεν κρίνεται ούτε από το πόσο ακριβά ρούχα φοράει,ούτε από το επάγγελμα,ούτε από το εάν του αρέσει η τζένιφερ άνιστον.Απλά και μόνο τις απόψεις του θα πρέπει να παίρνεις υπόψιν σου.
Όλα τα άλλα είναι κομπλεξισμοί και δείγμα έλλειψης σοβαρών επιχειρημάτων.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #26 στις: 25/01/10, 18:19 »
Μιλαω παντα γενικα, διοτι γενικα ξεκινησες τη κουβεντα. Εαν θελεις εσυ να βρεις ατομα που να ταιριαζουν στα χαρακτηριστικα μου, ευχαριστως.

Απο εκει και περα, δεκτη η κριτικη σου απεναντι στο προσωπο μου, εχεις δικιο, ολα καλα, τελος :D

Η συζητηση ειναι για το zeitgeist. Για οποιοδηποτε προβλημα με μενα, μπορεις να ανοιξεις ενα αλλο θεμα στο οποιο ευχαριστως να αναλυσουμε. Εδω ομως αξιζει τον κοπο να το αφησουμε το θεμα να εκτυλιχτει για μια ενδιαφερουσα ταινια ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #27 στις: 25/01/10, 18:24 »
Οκ σίγουρα θα τα ξαναπούμε σύντομα σε κάποιο θέμα

οντοπικ
Οι ταινίες είναι πράγματι αρκετά ενδιαφέρουσες και ειδικά η δεύτερη σαφώς ανώτερη από την πρώτη(αν εξαιρέσουμε την κοιλιά στο τέλος).
Ισχύει βέβαια ότι υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες και ειδικά στο θέμα των θρησκειών(μία ιδιαίτερα με τον Διόνυσο βγάζει μάτι).
Κατα τα άλλα είναι πραγματικά αξιοπεριέργο που έχει γίνει σημαία και για αρκετά λιακοπουλικάκια,μάλλον παίζουν ρόλο σε αυτό τα τσιπ.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #28 στις: 11/02/10, 13:56 »
Το μονο λαθος που παρατηρησα ειναι πως συνδεει τη πιστη με τον ελεγχο, πραγμα για το οποιο οφειλεται το κλασσικο μπερδεμα μεταξυ πιστης και αντιπροσωπων αυτης ;)

Α ρε free, κάποια πράγματα μένουν αναλλοίωτα στο χρόνο.. :P

Χρήσιμα ντοκυμαντέρ, δίνουν τροφή για σκέψη, αναμένω εναγωνίως το τρίτο. Αν δεν κάνω λάθος έχει απαγορευθεί η προβολή τους σε κάποιες χώρες (αν το γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει) και μέσα σε αυτές είναι και οι ΗΠΑ. Κρίμα, γιατί ειδικά με το πρώτο μέρος ήταν ευκαιρία να ξυπνήσουν τα αμερικανάκια και να συνηδειτοποιήσουν οτι ο ποιο επικίνδυνος εχθρός δεν είναι η τρομοκρατία, αλλά είναι αυτός που την επικαλείται και βρίσκεται εντός των συνόρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/10, 15:42 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #29 στις: 13/02/10, 20:49 »
Αν δεν κάνω λάθος έχει απαγορευθεί η προβολή τους σε κάποιες χώρες (αν το γνωρίζει κάποιος ας το αναφέρει) και μέσα σε αυτές είναι και οι ΗΠΑ.

εισαι σιγουρος; εγω νομιζω οτι ειχα δει το πρωτο στην ν.υορκη οταν ειχε βγει.

γενικα παντως μη νομιζεις οτι κοιμουνται και τοσο πολυ απεναντι, ασχετα με το τι αποψη κυκλοφορει γενικοτερα, μια βολτα στο ground zero και λιγο κουβεντα με τον κοσμο γύρω θα σε πεισει οτι καταλαβαινουν περισσοτερα απο οτι φανταζεσαι, ασε που η περιοχη ειναι γεματη αυτοκολλητα του τυπου "wake the fuck up america, 9/11 was an inside job" ;)

When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #30 στις: 15/02/10, 01:34 »
Ούτε εγώ νομίζω τι έχει απαγορετεί, τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάτι.

και αν τέτοια πράγματα κυκλοφορούν νόμιμα, φοβάμαι για το τι αλήθειες κρύβονται πλέον...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #31 στις: 16/04/10, 01:19 »
Έχω δει και τα δύο μέρη από 2 φορές το καθένα και θεωρώ οτι έπρεπε επιτέλους κάποιος να κάνει μια αρχή για να μας δείξει τα σ@&#α που μας περιβάλλουν.Επίσης πιστεύω ότι κοιμόμαστε κα-νο-νι-κα.Από την ώρα που γεννιόμαστε μπαίνουμε σε μια διαδικασία αποχαύνωσης.Δεν είναι τίποτα τυχαίο παίδες..Δεν νομίζω ότι μπορεί να αρνηθεί κανείς ότι στις μέρες μας τα πάντα γίνονται στο όνομα του χρήματος.Αυτό και μόνο τα λέει όλα.Αν συμφέρει την "ελίτ" να είμαστε καλά,τότε θα είμαστε.Αν μας θέλουν νεκρούς, τότε τη βάψαμε.Όλοι το ξέρουμε αλλά κανείς δεν κάνει τίποτα.Είμαστε όλοι βολεμένοι στις ανέσεις που μας δίνουν για να κρατάμε το μυαλό μας απασχολημένο.Η σημερινή νεολαία δεν διαβάζει βιβλία.Δεν μένει χρόνος στα παιδιά από τo σερφάρισμα στο "fakelobook".Συνεπώς η νεολαία δεν μορφώνεται.Άρα χειραγωγείται και πιο εύκολα.
Όποιον ενδιαφέρουν πάντως τέτοιου είδους θέματα,του προτείνω να δει άλλα δύο ντοκυμαντέρ, το Corporation και το EndGame.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 01:21 από happydreamer »
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #32 στις: 16/04/10, 09:07 »
και αν τέτοια πράγματα κυκλοφορούν νόμιμα, φοβάμαι για το τι αλήθειες κρύβονται πλέον...

Κι εγω το ιδιο πιστευω. Εαν οντως "χτυπουσε" πραγματα που ενοχλουσαν την αρχουσα ταξη ( ειτε παγκοσμια, ειτε συνομωτικη, ειτε οτιδηποτε μας διοικει στο συνολο μας τελοσπαντων ) θα ειχε "εξαφανιστει" οπως καποια αλλα βιντεακια απο το youtube.

Αρχιζω να αμφιβαλλω για οτιδηποτε κυκλοφορει ελευθερο πλεον και μας θελει να αντιδρουμε απεναντι σε κατι που ελεγχει ηδη την αντιδραση μας! Ισως μας το κανουν για να αισθανομαστε μια δοση ελευθεριας στο δικαιωμα επιλογης των αποψεων μας...

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #33 στις: 16/04/10, 10:14 »
Ή πολυ απλα δεν τους ενδιαφερει πλεον αν καποιος/καποιοι  λενε αληθειες κτλ γιατι ξερουν οτι οι περισσοτεροι που τα βλεπουν/ακουν, ειτε θα τα δουν/ακουσουν, μπορει να τα δεχτουν και να μην τα απορριψουν, αλλα και παλι δεν θα κανουν τπτ (να οργανωθουν, να κανουν κατι κτλ), ειτε θα το ενταξουν στην κατηγορια "συνομωσιολογικα", ειτε θα σκεφτουν αυτο που μολις ειπες, οτι δλδ για να κυκλοφορει ελευθερα ενω λεει αληθειες, κατι παιζει... Κι αυτο ειναι κλασσικη προπαγανδα που γινεται χρονια... Αφηνουμε να κυκλοφορουν ΚΑΙ αληθειες, αλλα τις πασαρουμε μαζι με 1.000.000 αλλες μλκιες και ψεματα, ετσι που να μην φαινεται πλεον τι ειναι αληθεια και τι ψεμα, με αποτελεσμα να μην εμπιστευεσαι κανεναν και τπτ τελικα. Ετσι, εμεις μενουμε να αναρωτιομαστε τι πραγματικα συμβαινει και αυτοι συνεχιζουν να κανουν το "θεαρεστο" εργο τους.
Παντως οτι το οικονομικο/νομισματικο συστημα λειτουργει ετσι οπως περιγραφει το ντοκυμαντερ ειναι (κατ'εμε) σιγουρο. Εχω κατεβασει και το βιβλιο zeitgeist (το δινουν free) που εχει μεσα πολυ βιβλιογραφια που μπορει καποιος να μελετησει κτλ. Τα στοιχεια που παραθετει με πινακες, μελετες και βιβλιογραφιες κτλ, νομιζω ειναι περαν αμφισβητησης τουλαχιστον οσων αφορα τα οικονμικα θεματα. Για τα μονα που κραταω καποιες επιφυλαξεις ειναι για το αν η λυση του ολου προβληματος βρισκεται πχ σε ενα σχεδιο τυπου Αφροδιτη οπως προτεινουν στο ντοκυμαντερ και κατα ποσο ειναι κατι τετοιο εφικτο, γιατι ναι μεν δεν θα υπαρχουν πχ πλεον χρηματα, αλλα ακομα και τα αγαθα και οι υπηρεσιες ΠΑΛΙ απο ΚΑΠΟΙΟΥΣ θα "περνανε" και ειναι πολυ δυσκολο ο ανθρωπος να "ξεφυγει" απο τον τροπο σκεψης που εχει τοσες χιλιαδες χρονια, ο οποιος τροπος σκεψης, τον κανει να νοιαζεται για τον εαυτο του και οχι για τους αλλους, με αποτελεσμα νομιζω, ακομα και σε περιπτωση που εφαρμοζοταν κατι σαν το Venus project, παλι καποιοι θα εβρισκαν τροπο να εκμεταλλευονται τους αλλους και να ελεγχουν πορους, ενεργεια, προϊοντα κτλ.
Αλλα το βασικο μηνυμα της ταινιας/ντοκυματερ κατ'εμε, δεν ειναι το σχεδιο αφροδιτη, ή αν πρεπει να δουμε τις θρησκειες μονο σαν φιλοσοφιες και οχι σαν μερος του συστηματος που δουλευουν μαζι του και αποτελουν τροχοπεδη του πνευματος κτλ. Το βασικο νοημα της ταινιας νομιζω οτι ειναι πως ο ανθρωπος πρεπει επιτελους να κανει μια πνευματικη επανασταση, μια επανασταση της συνειδησης οπως λεει ο Κρισναμουρτι. Οτι πρεπει πλεον να σταματησουμε να κοιταμε και να βασιζομαστε στις παλιες ιδεες και αντιληψεις και πρεπει να προσαρμοστουμε επιτελους στα δεδομενα που υπαρχουν αυτη την στιγμη και να μην "αναπολουμε καλυτερες παλιοτερες εποχες". Το παρελθον θα πρεπει να το μελεταμε ΜΟΝΟ για να μαθαινουμε απο τα λαθη μας και ΟΧΙ για να προσκολλομαστε πανω του, συνεχιζοντας και διαιωνιζοντας τα λαθη μας. Οσο κολλαμε στο παρελθον, τοσο δεν αφηνουμε τους εαυτους μας να αλλαξουμε ενω ΟΛΑ γυρω μας αλλαζουν ειτε το θελουμε ειτε οχι. Παρολα αυτα, λογω της ανασφαλειας μας, προτιμουμε να παραχωρουμε δικαιωματα μας, ιδεες και αποψεις μας, αρχες μας κτλ προκειμενου να νιωθουμε "ασφαλεις" στον μικροκοσμο μας, αφηνοντας αλλους να παιρνουν για εμας τις ευθυνες, βαζοντας τους σε θεσεις ισχυος και διοικησης ωστε με πεισμα να κρατηθουν αυτες οι παλιες νορμες γιατι ετσι εχουμε συνηθισει κι ετσι νιωθουμε ασφαλης.
Οσο δεχομαστε τις ανασφαλειες μας να μας κυβερνουν, τοσο θα ειμαστε ερμαια των εξελιξεων και οχι ενεργα μελη αυτων.
Οποτε το θεμα ειναι δικο μας... Ασχετα με τα οσα λεει ενα ντοκυμαντερ, εμεις πως νιωθουμε; Γιατι προσωπικα εγω νιωθω πως ΤΠΤ απολυτως σε αυτον τον κοσμο δεν παει καλα. Δεν δεχομαι ολο αυτο το καθεστως, την εκμεταλλευση, την αδικια, τους διαχωρισμους, τα μιση, τον ωχαδερφισμο, το "εχει ο Θεος". Ολα αυτα μας φτασαν εδω που ειμαστε... Μηπως ειναι καιρος λοιπον να αλλαξουμε τον τροπο σκεψης μας; Μονο ετσι θα περασουμε απο το απλα να σκεφτομαστε, στο να αρχισουμε να δρουμε. Γιατι μονο ετσι θα γινουμε ανθρωποι και οχι ρομποτ που ειμαστε σημερα. Η επανασταση πρεπει να ξεκινησει απο το πνευμα μας, την σκεψη μας και τις αντιληψεις μας. Οταν και αν αυτο γινει, τοτε θα ειμαστε ετοιμοι να προχωρησουμε μπροστα και να συνεργαστουμε ολοι μαζι για το κοινο καλο, οχι μονο των ανθρωπων, αλλα ολου του πλανητη.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 10:19 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #34 στις: 16/04/10, 10:48 »
Johnie, ωραία η πνευματική επανάσταση, αλλά θέλει συντοχρόνο, εμπρός καλά μου χεράκια και ποδαράκια! και ποιο το ρίσκο, όταν αφήσουμε την ασφάλεια μας και τον εαυτό μας ? όχι απλώς να χάσουμε την βόλεψή μας, αλλά ακόμη και την ίδια τη ζωή μας. Όλα δε αυτά, χωρίς να σκεφτούμε αν θα το κάνει αυτό και ο διπλανός μας. Όπως έλεγε, θέλει αρετή και τόλμη δεν είναι πέσε πίτα να σε φάω!Θέλει και νεκροί χιλιάδες, θέλει και οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους. Παίρνοντας το ρίσκο να κάνω το μελλοντολόγο και να με χαρακτηρίσετε Λαλάκη, θέλω να πω φίλε μου, ότι ακόμη και αν γίνουν όλα αυτά, δεν θα αλλάξει τόσο η ισορροπία, αλλά το ύφος του συστήματος! Όλα θα υπάρχουν πάλι, αλλά με διαφορετική ενεργητικότητα.Τα καλά καλύτερα και τα κακά χειρότερα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #35 στις: 16/04/10, 13:24 »
Ευτυχως ή δυστυχως, ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ων και ως τετοιο, δεν μπορει να ζησει μονο του. Αρα η δημιουργια ενος καποιου συστηματος που θα κανει εφικτη την παγκοσμια συμβιωση ειναι απαραιτητο. Το θεμα ειναι το συστημα, οποιο κι αν ειναι αυτο, να δουλευει για τον ανθρωπο και οχι ο ανθρωπος να δουλευει για το συστημα (οπως γινεται σημερα). Ενα συστημα που θα εξελισσεται δλδ αναλογα με τις αναγκες και τις καταστασεις που υπαρχουν στην δεδομενη στιγμη, ενα συστημα που δεν θα διοικουν οι λιγοι εκμεταλλευομενοι τους πολλους, αλλα ολοι για το κοινο συμφερον, ειναι αυτο το συστημα που θα ειναι και το ιδανικο. Τον τροπο με τον οποιο αυτο μπορει να πραγματοποιηθει ειναι το θεμα. Το zeitgeist προτεινει καποιες λυσεις. Δεν λεω οτι ειναι η μονη λυση, αλλα κατ'εμε σιγουρα ενα οποιοδηποτε συστημα το οποιο θα επιτρεπει σε καποιους να εχουν προσβαση σε πορους ενω σε αλλους οχι, εξαντλωντας ταυτοχρονα τους πορους αυτους και ουσιαστικα καστρεφοντας τον πλανητη, ειναι καταδικασμενο να πεθανει αργα η γρηγορα. Το θεμα ειναι να προλαβουμε να αλλαξουμε το συστημα πριν το συστημα πεθανει συμπαρασυροντας κι εμας μαζι του στο θανατο.
Σιγουρα χρειαζεται οργανωση και συνεργασια για να γινει κατι τετοιο, αλλα πρωτα απο ολα πρεπει να υπαρχει θεληση για αλλαγη σε ολους τους τομεις της ζωης μας κι αυτο ειναι που εννοω οτι πρεπει η επανασταση να ξεκινησει απο το ανθρωπινο πνευμα...
Δυστυχως ομως στις μερες μας, τα ανθρωπινα τπτ (δεν θα αναφερω παραδειγματα, ολοι μας τους ξερουμε) τα εχουμε εξιδανικευσει και τους φιλοσοφους και στοχαστες που θα μπορουσαν να προσφερουν λυσεις, τους εχουμε ειτε περιθωριοποιησει, ειτε τους αφηνουμε ανεκμεταλλευτους, ειτε με τον τροπο μας και μεσω του συστηματος τους σωπαινουμε.
Οσο ο ανθρωπος θα φοβαται την αλλαγη, τοσο αυτη δεν θα ρχεται. Και για να ερθει η αλλαγη, πρεπει πρωτα απο ολα να αλλαξουμε τον τροπο σκεψης μας. Απο κει πιστευω οτι ολοι πρεπει να ξεκινησουμε. Οι ιδεες ειναι σαν ιοι... εξαπλωνονται... Προς το παρον, απλα και μονο μεταδιδοντας τετοιες ιδεες και συζητωντας για αυτες, μπορουμε να κανουμε το 1ο βημα για να αρχισουμε να βγαινουμε απο τον δογματισμο, τις παλαιωμενες αντιληψεις και πεποιθησεις και να ανοιξουμε τα αυτια μας, τα ματια μας και κυριως το μυαλο μας για εναν πραγματικο brave new world και οχι αυτον που προσπαθουν να μας πασσαρουν για να διαιωνισουν την κυριαρχια τους μερικοι λιγοι.
Αν η αλλαγη ξεκινησει απο το ανθρωπινο πνευμα, τοτε θα μετουσιωθει αργοτερα και σε αλλαγη ουσιαστικη και πρακτικη.
Οσο ομως παραμενουμε πεισματικα στο παρελθον, μια ζωη εκει θα ζουμε... εκτος πραγματικοτητας δλδ...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/04/10, 13:26 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Zeitgeist!!!!
« Απάντηση #36 στις: 19/04/10, 01:25 »
και ποιο το ρίσκο, όταν αφήσουμε την ασφάλεια μας και τον εαυτό μας ? όχι απλώς να χάσουμε την βόλεψή μας, αλλά ακόμη και την ίδια τη ζωή μας. Όλα δε αυτά, χωρίς να σκεφτούμε αν θα το κάνει αυτό και ο διπλανός μας.
Για αυτό ακριβώς τον λόγω οι επαναστάσεις γίνονται όταν ο κόμπος φτάνει στο χτένι και η μάζα δεν έχει πλέον τίποτα να χάσει. Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι "σηκώνουμε" ακόμα αρκετή παρακμή πρίν αντιδράσει ο λαός. Έχει νόημα όμως να είναι όσο πιο καλά ενημερωμένος γίνεται, για να βγει κάτι καλό από την οποιαδήποτε ανατροπή γίνει.