Αποστολέας Θέμα: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn  (Αναγνώστηκε 10232 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #25 στις: 14/06/09, 20:46 »
Ας αρχισουμε με τα ως τωρα...
Η μητρικη βγηκε μεγαλυτερη απο οτι το κουτι (αυριο θα παω να κοιταξω για κουτι) οποτε τα εργα εχουν σταματησει...

Μου σκασε ομως ενας καινουριος "προβληματισμος" κ αυτο εχει να κανει με την καρτα ηχου...  κοιταξα στο pc κ δεν εχει καμια (οποτε λεω δεν θα εχω) , ομως το μηχανημα το χρειαζομαι/θελω τωρα και για να ηχογραφω (την ηλεκρικη κιθαρα, φωνη κτλ ), οποτε λεω χρειαζομαι μια. Απο αυτα δεν σκαμπαζω γρι και κοιταξα το αρθρο "σου" Βραζιλη περι ηχογραφησεως, καταλαβα οτι χρειαζομαι οποσδηποτε ενα μικροφωνο και μια καρτα ηχου...

με την καρτα ηχου τωρα....
εξωτερικη - εσωτερικη τι εχει η μια που δεν εχει η αλλη, εννοω πανω στην ηχογραφηση

παιδες αληθεια προβληματιζομαι κυριως στα λεφτα (ειδα στο αρθρο 220$ η εξωτερικη καρτα), οχι οτι δεν θα τα βγαλω αλλα πρεπει να περιμενω κανα 3-4 εβδομαδες μεχρι να ρθουν τα γκαφρα...τεσπα, περιμενω φωτιση πανω στο θεμα της καρτας................................................................
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #26 στις: 14/06/09, 23:58 »
- Μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν χωράει στο κουτί. Πόσο μικρό κουτί έχεις; mini ATX; Μήπως εννοείς ότι δεν συμπίπτουν οι βάσεις όπου βιδώνουν οι βίδες που συγκρατούν την πλακέτα;
- Οι μητρικές τώρα πια έχουν ενσωματωμένη κάρτα ήχου, δεν έχω δει καμία χωρίς.
-  Δεν έχω γράψει άρθρο για ηχογράφηση σε πισί, ο Νέος Κιθαρωδός έχει γράψει.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #27 στις: 15/06/09, 15:00 »


παιδες αληθεια προβληματιζομαι κυριως στα λεφτα (ειδα στο αρθρο 220$ η εξωτερικη καρτα), οχι οτι δεν θα τα βγαλω αλλα πρεπει να περιμενω κανα 3-4 εβδομαδες μεχρι να ρθουν τα γκαφρα...τεσπα, περιμενω φωτιση πανω στο θεμα της καρτας................................................................

θα σκασεις τοσα λεφτα για μια καρτα ηχου εξωτερικη σε ενα αρχαιο μηχανημα (που ουτε καν ξερεις αν τη σηκωνει-υποστηριζει) και σκεφτοσουν τα 150-200Ε για μια αναβαθμιση που ΚΑΙ ηχο θα ειχες και νεο μηχανημα θα ειχες ;πραγματικα δε καταλαβαινω τη λογικη ορισμενων.
Θελω να δω τι θα κανεις αυτη τη καρτα με τα απαραιτητα συνοδευτικα προγραμματα που θα σου λεει το μηχανημα απο μονο του "ωπα φιλος....μη με ζοριζεις μια - μια τις ηχογραφησεις"
απο εκει κ περα...δικα σου λεφτα ειναι , εσυ αποφασιζεις.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #28 στις: 15/06/09, 16:01 »
Απο οτι καταλαβα αυτη η μητρικη δεν κανει λογο διαστασεων
30,5 x 22 cm
η δικια μου 9,6 x 9,6 inch........

@Morpheus@ ,αυτό ήταν δικό μου λάθος. Όταν μιλούσες για τις διαστάσεις που δεν έπρεπε να υποθέσω έχεις ένα συνηθισμένο midi tower που χωράει και micro-atx και atx μητρικές.Πιθανότατα έχεις κάποιο mini tower.
Τέλωσπάντων,όπως και να έχει,είναι καλή πρόφαση να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο κουτί με καλύτερη ροή αέρα.Έτσι αυξάνεις και το χρόνο ζωής του μηχανήματος σου.
Έλεγξε επίσης τι τροφοδοτικό είχε το μηχάνημά σου πριν,είναι σημαντικό
Αν είχε κάποιο μικρό με λίγα (ας πούμε 300) watt σίγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερο.
Για την απόσταση των βιδών-τρυπων του motherboard μην ανησυχείς,σε όλα τα κουτιά είναι η ίδια.
Κάρτα ήχου έχει ενσωματωμένη η μητρική που πήρες,αλλά για ηχογραφήσεις μάλλον δεν κάνει.Ανέτρεξε σε παλαιότερα θέματα του forum για να δεις σχετικά θέματα (βρίσκεις κάρτα ήχου και με λιγότερα από $220).


θα σκασεις τοσα λεφτα για μια καρτα ηχου εξωτερικη σε ενα αρχαιο μηχανημα (που ουτε καν ξερεις αν τη σηκωνει-υποστηριζει) και σκεφτοσουν τα 150-200Ε για μια αναβαθμιση που ΚΑΙ ηχο θα ειχες και νεο μηχανημα θα ειχες ;πραγματικα δε καταλαβαινω τη λογικη ορισμενων.
Θελω να δω τι θα κανεις αυτη τη καρτα με τα απαραιτητα συνοδευτικα προγραμματα που θα σου λεει το μηχανημα απο μονο του "ωπα φιλος....μη με ζοριζεις μια - μια τις ηχογραφησεις"
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική ορισμένων οι οποίοι υποθέτουν πως ο καθένας μπορεί να διαθέσει 150 με 200 ευρώ για αναβάθμιση ανά πάσα στιγμή.Τα οποία από τα συμφραζόμενα (άλλο κουτί κτλ) θα του βγαίνανε ακόμα περισσότερα.Μιά χαρά μπορείς να ηχογραφήσεις και με ένα pentium 4 και μια εξωτερική κάρτα ήχου usb,αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.Τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνουν με αυτό που βρίσκεται ανάμεσα στην καρέκλα και τον υπολογιστή.  :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #29 στις: 15/06/09, 21:14 »
Απο οτι καταλαβα αυτη η μητρικη δεν κανει λογο διαστασεων
30,5 x 22 cm
η δικια μου 9,6 x 9,6 inch........

@Morpheus@ ,αυτό ήταν δικό μου λάθος. Όταν μιλούσες για τις διαστάσεις που δεν έπρεπε να υποθέσω έχεις ένα συνηθισμένο midi tower που χωράει και micro-atx και atx μητρικές.Πιθανότατα έχεις κάποιο mini tower.
Τέλωσπάντων,όπως και να έχει,είναι καλή πρόφαση να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο κουτί με καλύτερη ροή αέρα.Έτσι αυξάνεις και το χρόνο ζωής του μηχανήματος σου.
Έλεγξε επίσης τι τροφοδοτικό είχε το μηχάνημά σου πριν,είναι σημαντικό
Αν είχε κάποιο μικρό με λίγα (ας πούμε 300) watt σίγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερο.
Για την απόσταση των βιδών-τρυπων του motherboard μην ανησυχείς,σε όλα τα κουτιά είναι η ίδια.
Κάρτα ήχου έχει ενσωματωμένη η μητρική που πήρες,αλλά για ηχογραφήσεις μάλλον δεν κάνει.Ανέτρεξε σε παλαιότερα θέματα του forum για να δεις σχετικά θέματα (βρίσκεις κάρτα ήχου και με λιγότερα από $220).


θα σκασεις τοσα λεφτα για μια καρτα ηχου εξωτερικη σε ενα αρχαιο μηχανημα (που ουτε καν ξερεις αν τη σηκωνει-υποστηριζει) και σκεφτοσουν τα 150-200Ε για μια αναβαθμιση που ΚΑΙ ηχο θα ειχες και νεο μηχανημα θα ειχες ;πραγματικα δε καταλαβαινω τη λογικη ορισμενων.
Θελω να δω τι θα κανεις αυτη τη καρτα με τα απαραιτητα συνοδευτικα προγραμματα που θα σου λεει το μηχανημα απο μονο του "ωπα φιλος....μη με ζοριζεις μια - μια τις ηχογραφησεις"
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική ορισμένων οι οποίοι υποθέτουν πως ο καθένας μπορεί να διαθέσει 150 με 200 ευρώ για αναβάθμιση ανά πάσα στιγμή.Τα οποία από τα συμφραζόμενα (άλλο κουτί κτλ) θα του βγαίνανε ακόμα περισσότερα.Μιά χαρά μπορείς να ηχογραφήσεις και με ένα pentium 4 και μια εξωτερική κάρτα ήχου usb,αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.Τα περισσότερα προβλήματα έχουν να κάνουν με αυτό που βρίσκεται ανάμεσα στην καρέκλα και τον υπολογιστή.  :)


οκ....πραγματικα ειναι οπως τα λες.οτι το προβλημα ξεκιναει ανεμσα στη καρεκλα και στον υπολογιστη.
Σα γνωστης του ειδους θα πρεπε να ξεχωριζεις τι ειναι λογικο και τι οχι.Θα πρεπε επισης να ξερεις οτι τουλαχιστον στη πληροφορικη το πρωτο πραγμα που κοιτας(και γενικως πριν απο καθε αγορα ) ειναι σχεση αποδοση τιμης του προιον.
Αν τωρα η δικια σου λογικη ειναι οτι αξιζει να σκαει λεφτα για νεα μητρικη σε ενα τοσο παλιο μηχανημα και μετα να σκασει κοντα 200+ ευρω για μια καρτα ηχου και συν τα εξοδα απο νεο κουτι , απο το να περιμενει λιγο ακομα και να παρει καινουργιο μηχανημα.ετοιμο κιολας.Οκ παω πασσο.
εννοειται οτι δε συμφωνω καθολου.Αλλα οχι ομως να λεμε οτι αξιζει στο ζασταβα να βαλεις 100αρα βενζινη...
μη τρελαθουμε



Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #30 στις: 15/06/09, 22:26 »
...κάθε τρεις και λίγο τα ίδια λεω.

Σα γνωστης του ειδους θα πρεπε να ξεχωριζεις τι ειναι λογικο και τι οχι.Θα πρεπε επισης να ξερεις οτι τουλαχιστον στη πληροφορικη το πρωτο πραγμα που κοιτας(και γενικως πριν απο καθε αγορα ) ειναι σχεση αποδοση τιμης του προιον.
GoMaR η προσωπική σου άποψη είναι ακριβώς αυτό:άποψη.Δεν είναι αξίωμα.
Γνωρίζω ανθρώπους που τα σκάνε καθε τρεις και λίγο σε καινούριο pc γιατί θέλουν να έχουν το κορυφαίο,και αυτούς που πάνε να πάρουν το φτηνότερο,αρκεί να τους κάνει τη δουλειά.Φυσικά κανένας δεν έχει άδικο.Το ότι εσύ ανήκεις στην κατηγορία του value for money δεν ισχύει για όλους.
Τα παραπάνω ισχύουν για κάθε αγορά,πόσο μάλλον σε ένα μουσικό forum στο οποίο ένα μεγάλο μέρος των συζητήσεων έχει να κάνει με εξοπλισμό.Αφού θέλεις να ενημερωθείς γι'αυτο,το μόνο που έχεις να κάνεις για να το διαπιστώσεις είναι να κάνεις ένα search στο forum για "αγορά κιθάρας".
Το value for money μπορεί να ισχύει για πολλά πράγματα,αλλά αυτό που δεν έχεις αντιληφθεί ακόμη είναι πως στο χώρο της τεχνολογίας έχει πολύ μικρό χρόνο ημιζωής.

Αν τωρα η δικια σου λογικη ειναι οτι αξιζει να σκαει λεφτα για νεα μητρικη σε ενα τοσο παλιο μηχανημα και μετα να σκασει κοντα 200+ ευρω για μια καρτα ηχου και συν τα εξοδα απο νεο κουτι , απο το να περιμενει λιγο ακομα και να παρει καινουργιο μηχανημα.ετοιμο κιολας.Οκ παω πασσο.
εννοειται οτι δε συμφωνω καθολου.Αλλα οχι ομως να λεμε οτι αξιζει στο ζασταβα να βαλεις 100αρα βενζινη...
μη τρελαθουμε
Αυτή δεν είναι η δική μου λογική.Κάθε άλλο.Από την άλλη,θα έλεγα πως η δική σου λογική είναι αυθαίρετη και ασυνάρτητη.
Με τη δική σου συλλογιστική δηλώνεις πως το μηχάνημα του @Morpheus@ είναι αρχαίο.Aρχαίο για ποιον;Για σένα;Γιατί για τον μέσο χρήστη-και όχι για αυτόν που έχει Studio ή κάνει data mining-που θέλει ενας P4 με 2GB είναι υπερ-αρκετός με βάση τα τωρινά δεδομένα όσον αφορά το software.Ακόμα και να ηχογραφήσει μουσική.Η ηχογράφηση μουσικής σε υπολογιστή υπάρχει πριν τον P4 και το Socket 775.
Η άποψή σου περί αρχαιότητας έχει πλαστεί κατά ένα μεγάλο μέρος λόγω του μάρκετινγκ.Και αυτό ακριβώς εξήγησα στα παραπάνω post μου τα οποία δυστυχώς δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις.Είτε δίνεις λίγα χρήματα και κάνεις τωρα τη δουλειά σου (εαν παρατήρησες η προηγούμενη μητρική κάηκε-δεν υπήρχε κάτι να περιμένει) είτε παίρνεις κάτι καλύτερο.
To ότι ο περισσότερος κόσμος δεν χρειάζεται ότι πιο καινούριο βγαίνει από τεχνολογικής άποψης δεν σημαίνει βέβαια πως δεν πρέπει να προχωράει η τεχνολογία.Αλλά σήμερα  η λογική του "less is more"  είναι επίκαιρη  όσο ποτέ.Δες τα netbooks.Το πρώτο Asus EEE 701,ακόμα και με τα στανταρ της εποχής θα μπορούσαν μερικοί να το πουν "αρχαίο".Αλλά ευτυχώς για την τεχνολογία-και το πως αλληλεπιδράμε μαζί της-δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Το σχόλιο περί της κάρτας ήχου ήταν το εντελώς ασυνάρτητο της υπόθεσης.Στο αμέσως προηγούμενο post έγραψα:
Ανέτρεξε σε παλαιότερα θέματα του forum για να δεις σχετικά θέματα (βρίσκεις κάρτα ήχου και με λιγότερα από $220).
δεν είπα πουθενά να πάει να δώσει 200+ ευρώ,αν και είμαι της άποψης πως σε μια κάρτα ήχου αξίζει να επενδύσεις κάτι παραπάνω γιατί η τεχνολογία δεν έχει να προσφέρει κάτι το δραστικά καινούριο.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #31 στις: 15/06/09, 22:51 »
Ακριβως.συμφωνω σε αυτα που λες.Οποτε το παν ειναι για τι πραγμα το θελεις και να ξερεις και τι κανει το καθε ενα που αγοραζεις.
Οταν λοιπον βλεπεις οτι ενας ανυποψιαστος καταναλωτης που δε ξερει τα βασικα (δεν τον κατηγορω προσθεου - ολοι απο καπου αρχισαμε) δε θα δεχτω με τη δικια μου λογικη και εμπειρια (μιας και εχω χαλασει απειρα λεφτα με τη τεχνολογια) να του προτεινω μια καρτα ηχου εξωτερικη σε ενα παλιο μηχανημα.που αν μη τι αλλο μιλαμε και για επεξεργασια ηχου.(λογικα ετσι ;)Γιατι αν μιλαμε για απλες ηχογραφησεις τοτε και ενα κινητο σε καλυπτει που λεει ο λογος.
Προφανως δε γνωριζω τα προγραμματα επεξεργασιας και με τι προγραμματα και το ποσο μνημη τρωνε αλλα μιας και μιλαμε για multimedia εφαρμογες υπεθεσα οτι θα ειναι βαριες και θα θελουν και το multithreading και τα gb του απο τη ραμ κ.ο.κ.
Γιαυτο ειμαι της αποψης να εχει δυνατη "βαση" και μετα ολα τα αλλα..

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #32 στις: 16/06/09, 15:18 »
Οποτε το παν ειναι για τι πραγμα το θελεις και να ξερεις και τι κανει το καθε ενα που αγοραζεις.

Συμφωνούμε απόλυτα.
Το θέμα με την κάρτα ήχου είναι πολύ σχετικό πάντως.Κάποια πράγματα δεν είναι όπως παρουσιάζονται.Σκέψου πόσες κάρτες ήχου διαφημίζονται πως έχουν "fast usb connection" και στην πραγματικότητα είναι usb 1.1.Επομένως ποιος είναι ο αδύναμος κρίκος στην υπόθεση(όσον αφορά το hardware πάντα),ένα αξιοπρεπές P4 με μπόλικη μνήμη και  USB2 θύρες,ή η κάρτα;  ;)
Από κει και πέρα έχουμε να κάνουμε με το software,στο οποίο εαν πάρει κανείς σαν παράδειγμα το Sonar,θα διαπιστώσει πως το multi-core support έχει πολύ δρόμο ακόμα (εδώ έχει δρόμο ακόμα στο να αξιοποιηθεί πλήρως στα games  :))
Προσωπικά αν ήταν να αγοράσω μια κάρτα ήχου,θα αγόραζα firewire (υπάρχoυν και thread στο forum στο οποίο έχει αναλυθεί εκτενώς το θέμα) γιατί μπορεί να δώσει καλά αποτελέσματα και σε μικρότερης εμβέλειας μηχανήματα.Τουλάχιστον ώσπου να βγεί USB 3.0.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Αναζητηση μητρικης πλακετα...Foxconn
« Απάντηση #33 στις: 17/06/09, 19:58 »
Λοιπον με τα πολλα κ τα πολλα τωρα ξανα, ναι ναι ξανα, υπαρχει ενα προβληματακι...
Εχω στον σκληρο ενα σωρο αρχεια, απο ετσι...μεχρι αλλιως, και δεν ξερω πως θα μπορεσω να τα βγαλω πριν φανε διαγραφη........................
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
0 Απαντήσεις
1971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 22:00
από Theoektos
4 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/06, 17:58
από P.D.L.
12 Απαντήσεις
5837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:16
από PlusYeaR
1 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 23:12
από V a n
1 Απαντήσεις
2935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 22:54
από fake7
7 Απαντήσεις
8631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 17:45
από valex_van_halen
0 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 23:15
από Gus Riskas
0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 14:13
από mystic
4 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 15:37
από modfori