Αποστολέας Θέμα: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)  (Αναγνώστηκε 5431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Έχω μια ηλεκτρική κοντά 2 χρόνια.
Την γρατζουνάω αραιά και που προσπαθώντας να μάθω μερικά τραγουδάκια που μ’ αρέσουν (ακούω ροκ – metal)
Κάτι έχω καταφέρει με τις ταμπλατούρες αλλά πλέον θέλω να το δω πιο σοβαρά το θέμα. Κάποιος να μου δείξει, να μου μάθει και να με ‘σπρώξει’ και λίγο.
Λόγω ηλικίας (37), δουλειάς (λίγος χρόνος) σκέφτομαι περισσότερο τα ιδιαίτερα και όχι το ωδείο. Ποια η γνώμη σας;
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις;
Πχ αν πάω σε ιδιαίτερα πόση πως μπορώ να ξέρω ότι ο δάσκαλος είναι της προκοπής; Διαλέγω πχ έναν στην τύχη από κάποιο περιοδικό που διαβάζω (πχ Metal Hammer);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/11, 02:34 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)
« Απάντηση #1 στις: 10/12/10, 10:56 »
Δεν θα προτεινα ωδειο, μιας και λογικα θα ξεκινησουν απο την αρχη μαζι με μικροτερους ηλικιακα μαθητες, πραγμα που θα σε κανει να μην πολυγουσταρεις. Βεβαια υπαρχουν και ωδεια που εχουν τμηματα ενηλικων, αλλα αν ειναι καποιο τετοιο κοντα σου, μονο εσυ το γνωριζεις. Εξαλλου στα ωδεια, συνηθως κανουν κλασσικη θεωρια και πρακτικη σε κλασσικη κιθαρα...
Απο κει και περα, τα ιδιατερα φανταζουν σαν ιδανικη λυση για σενα, ειδικα αν βρεις καποιον που μπορει να ερχεται στον χωρο σου.
Μπορεις να βρεις δασκαλους απο αγγελιες και μπορεις να παρεις πληροφοριες απο αλλους μαθητες, απο videos που μπορει να εχει ανεβασει ο καθε δασκαλος κτλ για να εχεις μια αποψη γενικα, αλλα νομιζω οτι μονο η προσωπικη επαφη θα σου δειξει αν μπορεις να "κανεις χωριο" με εναν δασκαλο.
Τωρα, αν σε ενδιαφερουν μαθηματα για ηλεκτρικη σοβαρα και εισαι διατεθιμενος να πηγαινεις εσυ στον δασκαλο, θα προτεινα τον Οικονομακη (www.enigmagt.gr)
Aν σε ενδιαφερει ομως κυριως καποιος να ερχεται σπιτι σου, θα πρεπει να ψαχτεις απο αγγελιες, ισως να βαλεις κι εσυ καμια εδω στο Kithara οτι ψαχνεις δασκαλο με αυτα και αυτα τα χαρακτηριστικα κτλ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος spg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)
« Απάντηση #2 στις: 10/12/10, 11:08 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Κι εγώ για ιδιαίτερα το βλέπω (ειδικά από την στιγμή που το μάθημα στο χώρο μου ειναι μαλλον απαραίτητο - λόγω έλλειψης χρόνου).
 
Από τιμές τι παίζει χοντρικά;
 
Από δάσκαλο, καμια πρόταση; (θα θελα να ειναι κοντα στο metal που ακουω - να μπορω να έχω σχετικα ''αμεσα'' αποτελεσματα - να μη βαρεθω :p)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)
« Απάντηση #3 στις: 10/12/10, 11:16 »
Δυστυχως σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω, μπορεις σιγουρα να ριξεις μια ματια στις αγγελιες αν και ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησουν και τα υπολοιπα παιδια.
Κι εγω ειμαι σε παρομοια φαση με σενα, με την διαφορα οτι παιζω αρκετα χρονια μεν, αλλα πλεον θελω να προχωρησω πιο πολυ την τεχνικη μου κτλ, αλλα λογω ηλικιας χρειαζομαι ιδιατερα και δεν μπορω να τρεχω (δεν προλαβαινω), οποτε πρεπει να βρω καποιον που να ερχεται αυτος...
Τεσπα, προς το παρον δεν παιζουν καν χρηματα μιας και ειμαι σε φαση μετακομισης (=εξοδα), αλλα αργοτερα κατι θα κανω μαλλον...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)
« Απάντηση #4 στις: 13/12/10, 09:52 »
Γύρω στα 20-25 ευρώ η ώρα (μπορεί να φτάνει και μέχρι τα 30) πάει η τιμή για τα ιδιαίτερα...Το είχα ψαξει αρκετα πριν 2 χρόνια που ξαναάρχισα μαθήματα, και για να έρθει στο χώρο σου ο καθηγητής πήγαινε χοντρικά γύρω στα 25 ευρώ...Στα ωδεία (είχα ρωτήσει ένα απο τα πιο γνωστά...) πήγαινε περίπου 130 ευρώ ο μήνας...Βέβαια σου παρείχαν και άλλα πράγματα, πχ κάποια μαθήματα μουσικής τεχνολογίας (στούντιο) δεν θυμάμαι αν είχε και κάθε εβδομάδα πρόβα με παιδιά απο το ίδιο ωδείο πάνω σε κάποιο κομμάτι κτλ...Ψάξε το αλλα νομίζω ότι και αυτοί πρέπει να βάλουν λίγο νερό στο κρασί τους γιατί οι τιμές είναι αρκετά υψηλές για τα σημερινά δεδομένα...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος guitarmania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ωδείο ή Ιδιαίτερα; (νέος στην ηλεκτρική)
« Απάντηση #5 στις: 23/07/11, 23:40 »
Έχω μια ηλεκτρική κοντά 2 χρόνια.
Την γρατζουνάω αραιά και που προσπαθώντας να μάθω μερικά τραγουδάκια που μ’ αρέσουν (ακούω ροκ – metal)
Κάτι έχω καταφέρει με τις ταμπλατούρες αλλά  πλέον θέλω να το δω πιο σοβαρά το θέμα. Κάποιος να μου δείξει, να μου μάθει και να με ‘σπρώξει’ και λίγο.
Λόγω ηλικίας (37), δουλειάς (λίγος χρόνος) σκέφτομαι περισσότερο τα ιδιαίτερα και όχι το ωδείο. Ποια η γνώμη σας;
Υπάρχουν κάποιες προτάσεις;
Πχ αν πάω σε ιδιαίτερα πόση πως μπορώ να ξέρω ότι ο δάσκαλος είναι της προκοπής; Διαλέγω πχ έναν στην τύχη από κάποιο περιοδικό που διαβάζω (πχ Metal Hammer);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

καλησπέρα spg. Είμαι και εγώ μεγάλος στην ηλικία (41 ετών) και επειδή έκανα ιδιαίτερα και έδινα ένα σωρό λεφτά (20 ευρώ το μάθημα Χ 4 μαθήματα το μήνα = 80 ευρώ), βρήκα το ωδείο Όπερα που είναι πολύ φτηνό και καλό. Δίνω 64 ευρώ το μήνα (τιμή με πιστωτική κάρτα) και κάνω 2 μαθήματα την εβδομάδα ηλεκτρική κιθάρα και 1 ώρα την εβδομάδα θεωρία της μουσικής. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και στο πρτείνω. Σου παραθέτω και το link του ωδείου για περρσσότερα https://sites.google.com/site/odeioopera/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/07, 11:38
από ονομα_χρηστη
26 Απαντήσεις
27157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
2 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 16:12
από Ikaros
21 Απαντήσεις
11765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
21 Απαντήσεις
10499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 19:49
από chrisko97
2 Απαντήσεις
2836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 17:36
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 12:30
από minas11
3 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 00:16
από yiannakis
7 Απαντήσεις
3236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/12, 01:35
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
4191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/13, 17:23
από tassos.m