Αποστολέας Θέμα: Σειρα Gt. Διαφορες;  (Αναγνώστηκε 3896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Σειρα Gt. Διαφορες;
« στις: 10/05/08, 17:32 »
Λοιπον... Ψαχνομαι για πεταλιερα και σκευτικα και το ενδεχομενο αντι να παρω την gt-10 η το Pod Xt Live ως τα πιο καινουργια να παρω καπια πιο παλια gt. η 8 ειναι εξερετικη, και αν δεν εβγαινε η 10 στο τελος του μηνα θα επερνα την 8. Ωστοσω μπορω να παρω και την 6 καινουργια, η μεταχειρισμενη απο εδω μεσα, και εχω βρει και ατομα που θελουν να πουλισουν την 3. Το θεμα ειναι, ποσο αξιζουν αυτες η πεταλιερες... Τι διαφορες εχουν μεταξυ τους; Την 6 και την 3 δεν μπορω καν να τις δοκιμασω γιατι δεν ξερω κανεναν που να τις εχει. Μεταξυ τους ομως τι αλλαζει; Ο ηχος εχει διαφορα; Καπιες εχουν καπια εφε παραπανω η κατι αλλο;...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #1 στις: 10/05/08, 22:16 »
..μακρυα απο BOSS!!!!

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #2 στις: 11/05/08, 21:33 »
Σωστά, μακριά και κατά τη δική μου άποψη. Η διαφορά μιας ΒΟSS από μια καλά στημένη πχ Pedaltrain είναι σαν τη διαφορά του να οδηγείς στο Playstation και όχι στην πραγματικότητα (ενώ αυτό ΔΕΝ ισχύει πχ για Line6 πεταλιέρες- τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό). Οι ΒΟSS μου ακούγονται σα να έχεις στήσει πολλά εφέ μαζί και να τα ακούς από μακριά, όχι από τα χέρια σου κ τον ενισχυτή σου. Τα δε distortion είναι σα να κάνουν κόντρα βεσπάκια (δίχρονα παρακαλώ). Στη θέση σου θα έψαχνα για τετράχρονο Harley ήχο. Σόρι για τις ασυναρτησίες, προσπαθώ απλά να περιγράψω δυσκολοπερίγραπτα(!) πράγματα. Άκου όμως τα πάντα πριν αποφασίσεις. Ο καθένας (κι εγώ εννοείται) μπορεί να λέει ό,τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #3 στις: 11/05/08, 21:45 »
Θεψρεις δηλαδη οτι δεν εχουν καθαρο ηχο, και οτι η line6 εχει; To pedaltrain ενοειτε οτι ειναι πολυ καλητερο, αλλα δεν εχω ουτε τα λευτα ουτε τις γνωσεις για να το στησω.
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #4 στις: 12/05/08, 00:24 »
Εννοώ ότι οι πεταλιέρες τέτοιου τύπου έχουν αδυναμίες μόνο κ μόνο λόγω του ότι εξομοιώνουν, μιμούνται άλλα θρυλικά εφέ, ενισχυτές ή καμπίνες. ΝΟΜΙΖΩ ότι ειδικά η BOSS τα πάει καλά με τους καθαρούς ήχους (εύκολο) αλλά χάλια με τους "βρώμικους", των οποίων η εξομοίωση γενικά είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Η Line6, η VOX και η Digitech (με αυτή τη σειρά) έχουν πιο ρεαλιστικούς παραμορφωμένους ήχους. Άκουσέ τις και βγάλε κι εσύ το συμπέρασμά σου.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #5 στις: 12/05/08, 10:18 »
 Εγώ θα ψήφιζα πεταλάκια αλλά μιας και δεν είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο δοκίμασε την Vox :) :) :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #6 στις: 12/05/08, 15:41 »
Η μπος εχει ΟΚ εφε, στις παραμορφωσεις πασχει για το ειδος που θελεις ειδικα. Λαιν6 μου ακουγοντε πολυ ψεμα, αλλα καλυτερο απο μπος για τον ηχο που θελεις.. Για πεταλοβαλιτσα θελει λευτα, αλλα δεν θελει και τοσες γνωσεις, διαβαζωντας 5 αρθρα και με λιγο πειραματισμο περνεις καλο αποτελεσμα (και κερδιζεις και την εμπειρια της γνωσης απο τον πειραματισμο).
Τα ακριβα ντιτζιτεκ εμενα μου αρεσουν (π.χ. GNX4), και τα Βοξ πολυ καλα επισης. Αλλα ολα εξαρτωντε και απο τον ενισχυτη και τις κιθαρες που εχεις. Αν εχεις εναν ενισχυτη και τον χρησιμοποιεις αποκλειστικα (και θελεις 3-4 ηχους), τοτε υπαρχουν καλυτερες λυσεις. Τωρα αν δεν εχεις στανταρ ενισχυτη και θελεις 20 ηχους να τους κουβαλας γυρω-γυρω, παρε λαιν6, βοξ, ντιτζιτεκ κτλ...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #7 στις: 12/05/08, 16:02 »
Προς το παρων εχω κατα νου οτι χρειαζομαι (η μαλλον θελω) τουλαχιστων 6 εφε. Εχω βεβαια ενα distorion, αλλα απο 100 να κανει το καθενα απο τα πεταλια, εφτασα στα λευτα τις πεταλιερας , με την οπια ομως θα εχω και πολλα περισσοτερα, και χωρις καλωδια κλπ. θα κοιταξω αν μπορω να δωκιμασω την καθε πεταλιερα (Vox και Digitech δεν πρεπει να υπαρχει καν καπιο μαγαζι, line6 ισως...) και θα δω αναλογος. Προς το παρων προσπαθω να πειραματιστω με μια Gt-6 μπασου για να μπω λιγο στο νοημα, ισως με βοηθισει και στην τελικη επιλογη, αλλα δεν ανταποκρινετε και πολυ καλα, αλλα φταιει και το οτι ειναι μπασου...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σειρα Gt. Διαφορες;
« Απάντηση #8 στις: 12/05/08, 16:18 »
επειδη εχουν/ειχαν φιλοι απο gt-3/5/6/8, μπορω να πω οτι ηχητικα λιγα αλλαζαν απο μοντελο σε μοντελο. Και η 3 ειχε αξιπρεπη εφε, αλλα οχι και παραμορφωσεις, κατι που μεχρι και την 8 δεν ειχε διορθωθει. Η 10 λενε οτι ειναι επιτελους ευχρηστη, αντιθετα με τις προηγουμενες. Παντως και την 3 να παρεις, αμα ειναι πολυ πιο φθηνη, δεν θα σου λειψουν και πολλα απο τα παραπανω της 8 (απο αυτα που καταλαβαινω οτι ψαχνεις παντα).
Επισης απο Τομαν κτλ, παιρνεις οτι θελεις και αν δεν σου αρεσει το επιστρεφεις. Εγω θα προτεινα το παλιο ποντ 2 παντως εναντι του ΧΤ, που και πιο φθηνο ειναι και πιο απλο στη χρηση και πιο καλους ηχους βγαζει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
15424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 17:54
από faser
3 Απαντήσεις
2650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 16:49
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
2 Wah pedals στη σειρά;

Ξεκίνησε από faser Εφέ

23 Απαντήσεις
8756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:02
από zebric
38 Απαντήσεις
18882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 12:15
από Dead Inside
7 Απαντήσεις
8773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/09, 23:16
από theodoropoulos
17 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 13:34
από tech21man
8 Απαντήσεις
4635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos
36 Απαντήσεις
9189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:35
από panicX
8 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/11, 12:08
από happydreamer