Αποστολέας Θέμα: Επιλογή σωστού ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 14764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 28/11/15, 17:19 »
Αρχισα να κάνω μια μικρούτσικη έρευνα για να δώ στο μακρινό μέλλον τί τελικά θα είναι η ποιο συμφέρουσα λύση. Ρώτησα εδώ και πήρα καποιες απαντήσεις, οπως επίσης ρώτησα και ενα μουσικό που γνωρίζω για να κατατοποιστώ λιγο περισσότερο.. Σε αυτην την έρευνα πρέπει να πώ πως δεν άκουσα, έπαιξα η χειρίστηκα τα προιόντα που θα αναφέρω ποιό κάτω.(Είναι μια έρευνα αγοράς εαν προτειμάτε!)
Αρχίζουμε. Καταρχάς θα δουμε λίγο τα προιόντα μας.
-          Laney IRT-Studio
-          Laney IRT212 Ironheart(στη περίπτωση μου προερετικό μέχρι νεοτέρας)
-          Blackstar ID60 TVP
-          Blackstar Foot Controller FS-10
Ενα καλό review για τον Blackstar ID60 TVP έγεινε απο τον adr1anos εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87936.msg707417#msg707417
μετα το review είναι ώρα να δούμε λίγο απο οικονομικής άποψης το θεμα αρα έχουμε και λέμε           
       –Blackstar ID60 TVP                                                €549                                                                                                      
       –BlackstarFootControllerFS-10(χρειάζεται για να έχεις πληρη έλενχο παντου και για να χρησιμοποιησεις την λειτουργια επαναληψης μεχρι και 30 δευτερόλεπτα.                            €68
   

SUM: 607                                                                                   


Για μικρά live νομίζω δεν χρειάζεται μικρόφωνο...

Για το επόμενο προϊον δεν βρήκα reviews ομως μπορείτε να βρείται λίγα και καλά εδω
http://www.thomann.de/gb/laney_irtstudio.htm


Laney IRT-Studio(footswitch included)                                                      €539                                                                                                                                            
LaneyIRT212 (προερετικο για εμένα προς το παρόν)                                  €259                                                                                         

SUM:798                                                                                                                                         

Ως εδω λοιπόν οι τιμές , τώρα για pros and cons μπορει να μην αναφέρω κάτι, μπορει να κάνω λαθοι, πεστεμου να τα διορθώσω!Επίσης τα καλά και κακά θα ειναι απλα πράγματα, για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ψαχτήτε περετέρο στο ιντερνετ.


PROS
Laney IRT-Studio 
Blackstar ID60 TVP
·         Footswitch included
·         Balanced D.I.
·         Usb for recording (same as using external audio card)
·         Μπορεις να κάνεις χρήση
reamp- output και  Balanced D.I.- output για πέξιμο και ταυτόχρονη ηχογράφηση σε ζωντανές παραστάσεις.
·         Δυνατότητα αλλαγης απο 1-watt σε 15-watt αντιστίχος για σπιτι/live.
·         Μπορείς επίσης να κάνεις χρήση του Headphone jack σαν σήμα προς το μεγάφωνο η να το χρησιμοποιήσεις σαν εξωτερική καρτα ήχου.
·         Usb for recording (same as using external audio card or you can use it as reamp!).
·         Δυνατότητα χρήσης και αλλαγής μεταξυ 6 valves με τη νεα τεχνολογια TVP της Blackstar που δείνει διαφορετική χρειά στον ήχο που έχετε κάνει dial.
·         Είναι compo οπότε έχουμε και ήχο εδω!
·         Μνήμη για αποθήκευση 128 presets(αναγκαία όμως η αγορά footswitch).
·         Μultieffects (4x modulation, 4x delays - 4x reverbs)
·         ISF για επιλογη αμερικάνικου η βρετανικού.
 
·          CONS                                                                                                                                       
             Δεν εχει εφέ όπως ο Blackstar άρα σε μια μεγαλη πορία θα φας αρκετα χρήματα σε άλλα πετάλλια.
·         Δεν εχει ηχείο ίσως χρειαστεί(εδώ ίσως θεωρηθεί πλεονέκτημα, γιατι στη πορεία αναζητησης ηχείου ίσως βρεις ενα καλο για σένα που θα χρωματιζει τον ήχο οπως σου αρέσει.)
·         Έξοδα συντήρησης.
 
·     
         
            Έξτρα χρήματα για αγορά footswitch για να μπορείς να χρησιμοποιάς ολα τα feature.
                                                                     
                                                   
Ευχαριστώ όλους σας που μου δείξατε νεα πράματα για να αποφασίσω... Η απόφαση όσο μαζοχιστικό και αν ακούγετε μετα την ποιο πάνω έρευνα(σε καποιον που επίσης αφορα το συγκεκριμένο θέμα) κλείνει στον Laney IRT-Studio   για όλα το pros του σε τελική ανάλυση.Ξέρω οτι μια κάρτα ήχου δεν θα μου έδεινε την δυνατοτητα direct monitoring με ακάθαρτο κανάλι(τουλαχιστον καμια απο αυτες που εψαξα κοντά στα 200 ευρο..) Άρα στο τελος πέρνεις ένα πράγμα για να σε καλύψει απο home studio μέχρι και live.
END OF STORY! Εκτος και αν έχουμε χρήματα γ'αυτο http://www.thomann.de/gb/kemper_profiling_amplifier.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/15, 21:29 από pampos94 »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 28/11/15, 19:16 »
προσοχη στο Rode M5 MP καθως μιλαμε για ¨παντρεμένο" ζευγαρι μικροφωνων και ΟΧΙ ενα μόνον μικρόφωνο!!!  δηλαδη πληρώνεις τα διπλά για ενα μικρόφωνο που προσωπικα δεν θα το κουβαλουσα σε live (η προστασια της καψας του δεν ειναι για τούμπες και πολλες μεταφορες-  μιλω εκ πειρας, το εχω και αυτό το ζεύγος αλλα κυριως για χώρο, κρουστά και για καμπινες)

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #27 στις: 28/11/15, 19:26 »
Φίλε pampos94 ωραία η έρευνά σου και σεβαστή. Υπάρχει όμως ένα μειονέκτημα. Απ'όσα έγραψες για τους λαμπάτους, έχεις σχετική άγνοια επί του θέματος. Δεν είναι κακό αυτό φυσικά. Μπορείς όμως να ενημερωθείς. Όπως ειπώθηκε και στην πρώτη σελίδα, υπάρχουν έτοιμα θέματα ώστε να δεις τί σου ταιριάζει και να προσανατολιστείς προς μία μεριά.

Παραπέρα, συγχέεις τα πράγματα. Για παράδειγμα, βάζεις στην εξίσωση το μικρόφωνο την στιγμή που απ'όσο καταλαβαίνω δεν κάνεις ακόμα live. Παραπέρα, μικρόφωνο φέρνει ο ηχολήπτης. Στην τελική ανάλυση όμως, ακόμα κι αν πάρεις μικρόφωνο εσύ και είναι καλό, από που θα βγαίνει ο ήχος? Από το pa φυσικά. Θεωρείς πως τα ηχεία του μαγαζιού θα είναι τόσο ποιοτικά ώστε να αναδειχτεί ο ήχος σου? Αντίστοιχα κι έχοντας τα παραπάνω υπ'όψιν, θεωρείς πως ο ηχολήπτης θα είναι τόσο καλός ώστε να σου βγάλει σωστά τον ήχο που θες?

Συνεχίζουμε. Θες κάτι που να τα κάνει όλα. Αυτό δεν υπάρχει. Αν βρεις κάτι τέτοιο για live, δεν θα σε ικανοποιήσει στη μελέτη στο σπίτι για παράδειγμα. Θα ζητάς συνεχώς παραπάνω πράγματα. Παραπέρα, αν παίξεις με κάποιον καλό λαμπάτο και μετά επιστρέψεις στον modelling κλπ, τότε πάλι θ'αναθεωρήσεις.

Το θέμα το χρηματικό σαφώς και είναι ένα ζήτημα. Αν εξαιρέσουμε τα μεταχειρισμένα όπου βρίσκεις πραγματικά διαμάντια, ισχύει πως σε καινούρια θα πρέπει ν'ανέβεις στα 650 - 700Ε ώστε να πάρεις κάτι που θα σε καλύψει, για παράδειγμα Marshall DSL15 combo, Blackstar HT Studio 20, orange dual terror ή dark terror (αν και νομίζω δεν βγαίνουν σε combo), marshall SL5 (o signature του Slash αλλά 5 Watt σε αντίθεση με τους άλλους), κλπ.

Δεν είναι δυνατόν όμως να σου προτείνει κάποιος λύσεις αν δεν διαβάσεις λίγο τα θέματα που έχουν χιλιογραφτεί ώστε να κατανοήσεις την όλη φιλοσοφία. Οι ενισχυτές modelling δεν είναι κακοί. Προσωπικά όμως τα θεωρώ πολλά τα χρήματα και θα προτιμούσα να χτίσω τον ήχο μου σιγά - σιγά, μεθοδικά και σωστά.

Γενικότερα, σε βρίσκω πολύ μπερδεμένο, θες να πάρεις κάτι καλό που να κάνει πολλά πράγματα μαζί και ταυτόχρονα με λίγα χρήματα. Μην βιάζεσαι για την αγορά, διάβασε, ψάξε, παίξε κι εδώ είμαστε εμείς για όποιες απορίες έχεις. :)

Φιλικά,
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 28/11/15, 20:17 »
Νε το μικροφονο αδικα το εβαλα στην εξίσωση γιατι και στην επιλογή του laney παλι δεν θα είχα καμπίνα. Οσο αφορα το μικρόφωνο, πιστευα πως με ενα τετοιο ίσως να μπορούσες να έχεις μια διαφορα φάσης ας πούμε(εννοώ που έχει 2 μικροφονα)? η οποια θα βοηθούσε σε ποιό καθαρο ήχο?


Χέρετε Mistral. Για να είμε ειλικρινής ποτέ μου δέν θα προτημούσα ενα μόντελινγκ η τρανζιστοράτο αντι για λάμπα εαν δεν ήτανε στη μέση τα λευτά. 2 Πραγματα κατάλαβα. 1) Ο μοντελινκ θα είναι έτιμος με τα εφε του και θα σε καλύψει σε live άνετα γιατι να μην ξεχνάμε πως ο περισσότερος κόσμος δεν καταλαμβένει τον ήχο οπως οι περισσότεροι μουσικοι και προπάντον οταν καλυπτεται απο ντραμς μπασο ρυθμικη κιθαρα πληκτρα κλπ. 2)Όμως μιας και χρειαζόμουν μια καρτα ήχου γιατι η ηχογράφιση μου εχει 30 ms delay οχι ιδιαιτερα αισθητη μέχρι να φτάσω στο mixing. Το Laney IRT-Studio προσφέρει ακριβώς αυτο μαζί με τα άλλα. Τώρα θα μου πείς τοσοι και τόσοι στο youtube ηχογραφουνε με free vst plugins εσύ τί θα κάνεις τέτοι πράμα? Και εδω είναι που μπορεις να παίς οτι το χρησιμοποιας και σε live.
Απο την άλλη και εγω συμφονώ μαζί σου στο κομμάτι φτιαξε τον ήχο μόνο σου σιγά σιγά , αλλα εδώ είναι που δεν κατάλαβα τι ακριβός εννοείς. Εννοείς πως καλο θαταν να ξεκινήσεις με μοντελινγκ μεχρι να κατασταλάξεις και μετα πηγαίνεις και για λάμπα?
ή παίρνεις λαμπα και σιγα σιγα δοκιμάζεις και χτίζεις το τελικό σου σέτ rack,cabinet pedals κλπ.?

Ναι η αλήθεια είναι οτι θέλω κατι που να μου προσφέρει απο ηχογράφηση μέχρι και live, δεν βγήκες έξω σε αυτό! ;D !
ξεκινησα να διαβάζω απο παλαιότερα για λαμπάτους σε αυτο το φόρουμ και είχα δει πόσο ακριβή επιλογή ήταν, πόση "προσοχη" ηθελαν εναντι τρανζίστορ και πόσο αχρίαστοι ήταν για μένα τότε που κατάληξα με τον marshall mg 30fx  και μέχρι τώρα το μετανιόνω.


Θα ψάξω καλυτερα εννοείτε, την παθένεις μια , δυο την τρίτη όμως ξεκινας να μαθένεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 28/11/15, 21:03 »
Φίλε pampos94 αρχικά να σου πω το κλασσικό, όλοι στη θέση σου βρεθήκαμε κι αρκετοί από εμάς ακόμα ψαχνόμαστε. Οπότε μη νοιώθεις μειονεκτικά ούτε και να μετανοιώνεις. Δυστηχώς αν δεν πάθεις, δεν μαθαίνεις :)

Να σου απαντήσω τα εξής στα θέματα που βάζεις.
1. Μην σε απασχολεί τί ακούει ο κόσμος. Παίζεις για εσένα, οπότε σημασία έχει τί ακούς εσύ. Παραπέρα, σαφέστατα κι ακούει ο κόσμος. Ένα ωραίο delay για παράδειγμα προφανώς και θ'ακουστεί. Τώρα αν παίζει δυνατά ο drummer κι ο ηχολήπτης είναι χάλια, δεν σε σώζει τπτ :)

2. Εννοώ πως θα ήταν καλύτερο ν' αγοράσεις ένα λαμπάτο. Να δεις μέχρι που σε ικανοποιεί ο ήχος του και ν'αρχίζεις να χτίζεις τον ήχο σου με πετάλια (ή πεταλιέρα). Αρχικά μπορείς να χρησιμοποιείς το πετάλι που ήδη έχεις ή να πάρεις ένα για τα metal. Εν συνεχεία και με τον καιρό βλέπεις τί έφέ χρειάζεσαι (π.χ delay, chorus, phaser κλπ) κι αγοράζεις αναλόγως με την ησυχία σου. Μπορεί να μην χρειαστείς τπτ άλλο κι απλά να πάρεις ακόμα καλύτερο ενισχυτή για παράδειγμα στο μέλλον :) .

3. Τονίζω πως ο modelling δεν είναι κακός. Εξαρτάται όμως πόσο ικανοποιημένος θα είσαι εσύ από όλο αυτό που περιγράφεις ότι θες να κάνεις.

4. Υπάρχει και η λύση που δεν αναφέρεις, αγορά σύγχρονης πεταλιέρας (τύπου HD500X / Boss Gt100). Για το σπίτι την συνδέεις κατευθείαν στον υπολογιστή και κάνεις τις ηχογραφήσεις σου. Σε live είτε την στέλνεις κατευθείαν στο pa κι ακούς από τα monitor του μαγαζιού είτε αγοράζεις κάποιον στο μέλλον ώστε να τα έχεις όλα μαζί. Βέβαια, θα χρειαστείς καλά ηχεία στο σπίτι (monitor) για ν'ακούς σωστά.

Όλα λοιπόν έχουν πλην και συν. Ενδεχομένως για την περίπτωσή σου ο modelling να είναι η καλύτερη λύση μιας και δεν έχεις κατασταλάξει ακριβώς στο τί θες, ενώ σε περιορίζουν και τα χρήματα (το τελευταίο απόλυτο λογικό, σεβαστό και σωστό φυσικά). Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :)


Edit: Βγάλε από την εξίσωση την αγορά μικροφώνου.  ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 28/11/15, 21:10 »
Νε το μικροφονο αδικα το εβαλα στην εξίσωση γιατι και στην επιλογή του laney παλι δεν θα είχα καμπίνα. Οσο αφορα το μικρόφωνο, πιστευα πως με ενα τετοιο ίσως να μπορούσες να έχεις μια διαφορα φάσης ας πούμε(εννοώ που έχει 2 μικροφονα)? η οποια θα βοηθούσε σε ποιό καθαρο ήχο?


χωρις να θελω να σε μειωσω ή  ότι αλλο νομιζεις, απο την στιγμη που το εγραψες αυτό, καλυτερα μην ασχοληθεις ακομα με μικροφωνισμό!  ειναι ενα πολυ πολύ τεράστιο κεφάλαιο που απαιτεί  χρονο
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #31 στις: 28/11/15, 21:20 »
Ναι έχω ακούσει απο κοντα line 6 [size=0px]HD500X έχει ωραία εφέ που ενθουσιάζουν πραγματικά όμως δεν ξέρω, ώρες ώρες μου αρεσει ο ήχος τους και άλλες όχι.. Πάντος νομίζω αξίζουνε οι συγκεκριμένες τα λευτά τους και θα ήτανε μάλλον το μόνο πράγμα που θα αγόραζα με την ονομασία line 6(χωρίς βαιβεα να θελω να υποβαθμίσω τα αλλα τους προϊόντα αλλα εμένα δεν μου κάθοντε καλα στα αυτιά)[/size] :-\  Γεννικα εχω υλικό να ψάξω πλέων όμως όπως πάντα πρέπει να γίνεται μια εξονυχιστική χρήση των προϊόντων απο κοντα για την καλύτερη αποφαση. ;D




Συγχώνευση μηνυμάτων: 29/11/15, 01:06
Νε το μικροφονο αδικα το εβαλα στην εξίσωση γιατι και στην επιλογή του laney παλι δεν θα είχα καμπίνα. Οσο αφορα το μικρόφωνο, πιστευα πως με ενα τετοιο ίσως να μπορούσες να έχεις μια διαφορα φάσης ας πούμε(εννοώ που έχει 2 μικροφονα)? η οποια θα βοηθούσε σε ποιό καθαρο ήχο?


χωρις να θελω να σε μειωσω ή  ότι αλλο νομιζεις, απο την στιγμη που το εγραψες αυτό, καλυτερα μην ασχοληθεις ακομα με μικροφωνισμό!  ειναι ενα πολυ πολύ τεράστιο κεφάλαιο που απαιτεί  χρονο


Ίσως αργότερα τότε ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/15, 01:06 από Korgy »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #32 στις: 29/11/15, 00:07 »
Το πρόβλημα μετά και την τοποθέτηση του Mistral έχει να κάνει (και εγώ) πιστεύω με το γεγονός ότι όπως όλοι μας, θες κάτι που να τα κάνει όλα και με συγκεκριμένα χρήματα. Δυστυχώς, σε τέτοια λεφτά μπορείς να πάρεις ή έναν μικρό και πολύ καλό modelling ο οποίος θα έχει παρα πολλές επιλογές ως προς τον τόνο, μαζί με κάποια εφέ, ή έναν ακόμα μικρότερο λαμπάτο, ο οποίος δεν έχει εφέ.


Το μικρόφωνο πρέπει να αφαιρεθεί τελείως από το μυαλό σου, μιας και όταν θα παίζεις κάπου αυτό θα είναι ευθύνη του καταστήματος. Αντίστοιχα για ηχογράφιση στο σπίτι, αν επιλέξεις modelling, έχουν θύρα USB αλλά και emulated output, όπου θα χρειαστείς όμως κάρτα ήχου. Αντίστοιχα, αν επιλέξεις κάποιον μικρό λαμπάτο, υπάρχουν πολλοί πλέον με emulated output. Γενικότερα το μικρόφωνο δεν θα πρέπει να σε απασχολεί στο σημείο αυτό. Πρώτα παίρνεις τον ενισχυτή που καλύπτει τις ανάγκες σου και μετά "χτίζεις" τον υπόλοιπο εξοπλισμό πάνω σε αυτόν.


Κάνοντας μια έρευνα, θεωρώ ότι κάποιος λαμπάτος τύπου lunchbox της Orange θα είναι η καλύτερη επιλογή για εσένα. Θυμάμαι ότι σε ένα ποστ παραπάνω ψιλοχαλιέσαι από την συντήρηση του λαμπάτου, οπότε όσοι μικροί λαμπάτοι της Orange έχουν "λιγότερες" λάμπες θα είναι καλή φάση για τις ανάγκες σου. Μικροί, ακούγονται φανταστικά με καμπίνα, έχουν emulated output και είσοδο για ακουστικά. Είναι και σχετικά φτηνοί.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #33 στις: 29/11/15, 10:17 »
... Επείσης η λάμπα είναι ενα προιστορικό πλέων είδως ενίσχυσης και έχει πολυ λίγα ψωμια ακόμη(2-3 χώρες και μικρα εργωστάσια λειτουργουνε στον κοσμο και βγένει αυτη η παραγωγή).. Το μελλον ειναι τα μοντελινκ amp

Για να είμε ειλικρινής ποτέ μου δέν θα προτημούσα ενα μόντελινγκ η τρανζιστοράτο αντι για λάμπα εαν δεν ήτανε στη μέση τα λευτά.

τα παραπάνω έρχονται λίγο σε αντίθεση μεταξύ τους.

ψάξε λίγο την κάθε επιλογή, γνώρισέ τη απο κοντά και μη βιάζεσαι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #34 στις: 29/11/15, 12:15 »
... Επείσης η λάμπα είναι ενα προιστορικό πλέων είδως ενίσχυσης και έχει πολυ λίγα ψωμια ακόμη(2-3 χώρες και μικρα εργωστάσια λειτουργουνε στον κοσμο και βγένει αυτη η παραγωγή).. Το μελλον ειναι τα μοντελινκ amp

Για να είμε ειλικρινής ποτέ μου δέν θα προτημούσα ενα μόντελινγκ η τρανζιστοράτο αντι για λάμπα εαν δεν ήτανε στη μέση τα λευτά.

τα παραπάνω έρχονται λίγο σε αντίθεση μεταξύ τους.

ψάξε λίγο την κάθε επιλογή, γνώρισέ τη απο κοντά και μη βιάζεσαι.


Άκουσα και λάμπα απο κοντα και μοντελινκ(μου φανηκε ο λαμπάτος πολυ ποιο καθαρός παντού και είναι κατι που χρειάζεσε ειδικα σε βρόμικο κανάλι. Το καλοκαίρι δούλευα σε ένα κατάστημα επιδιώρθοσης ηλεκτρονικών και είχαμε αυτη τη συζήτηση με την λάμπα μαζι με τον μάστρο μου. Τα παραπάνω τα είπα για ενα λόγο, μετα το 1992 ας πουμε ξεκίνησαν τα D.A.W. όμως ξεκίνησαν να γίνοντε ποιο διάσημα στις μέρες μας, για τα λίγα λευτα που απετούσαν αλλα και τα free vst plugins (όπως Amplio 2 by VST Zone κλπ). Σε κάθε νεα δεκαετία βλέπουμε κατι καινουργιο, και την συνεχή ανάπτυξη του... Τα νέα αλλα και μεγαλύτερα ατομα χρησιμοποιούν αυτα τα μεσα για να απαλλαγουν απο περιττά έξοδα περιττές μετακινήσεις και άλλους λόγους που μας δείχνουν κάποια σημάδια εξάλειψης της λάμπας στα επόμενα χρόνια. Ας σημειωθεί οτι απο πολλους ηλεκτρολόγους η λάμπα αναφέρετε σαν μια παλλία ενισχυση που πλέων χρησιμοποιάτε μόνο στην μουσική βιομηχανια με πολυ λίγα εργοστάσια πλέων να τις κατασκευάζουν. Πιστεύω οτι απο την στιγμη που θα κλείσει όμως και αυτο το κομμάτι, θα μείνουν αποθέματα για κάλυψη για λιγα χρονια  ακόμη. ;)
[/color]
[/color]Άρα συνεχείζω να πιστεύω σε αυτή την "αντίθεση" φίλε modfori όμως μέχρι τότε... (εικασίες πάντα κάνουμε) :)

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #35 στις: 29/11/15, 12:30 »
Το πρόβλημα μετά και την τοποθέτηση του Mistral έχει να κάνει (και εγώ) πιστεύω με το γεγονός ότι όπως όλοι μας, θες κάτι που να τα κάνει όλα και με συγκεκριμένα χρήματα. Δυστυχώς, σε τέτοια λεφτά μπορείς να πάρεις ή έναν μικρό και πολύ καλό modelling ο οποίος θα έχει παρα πολλές επιλογές ως προς τον τόνο, μαζί με κάποια εφέ, ή έναν ακόμα μικρότερο λαμπάτο, ο οποίος δεν έχει εφέ.


Το μικρόφωνο πρέπει να αφαιρεθεί τελείως από το μυαλό σου, μιας και όταν θα παίζεις κάπου αυτό θα είναι ευθύνη του καταστήματος. Αντίστοιχα για ηχογράφιση στο σπίτι, αν επιλέξεις modelling, έχουν θύρα USB αλλά και emulated output, όπου θα χρειαστείς όμως κάρτα ήχου. Αντίστοιχα, αν επιλέξεις κάποιον μικρό λαμπάτο, υπάρχουν πολλοί πλέον με emulated output. Γενικότερα το μικρόφωνο δεν θα πρέπει να σε απασχολεί στο σημείο αυτό. Πρώτα παίρνεις τον ενισχυτή που καλύπτει τις ανάγκες σου και μετά "χτίζεις" τον υπόλοιπο εξοπλισμό πάνω σε αυτόν.


Κάνοντας μια έρευνα, θεωρώ ότι κάποιος λαμπάτος τύπου lunchbox της Orange θα είναι η καλύτερη επιλογή για εσένα. Θυμάμαι ότι σε ένα ποστ παραπάνω ψιλοχαλιέσαι από την συντήρηση του λαμπάτου, οπότε όσοι μικροί λαμπάτοι της Orange έχουν "λιγότερες" λάμπες θα είναι καλή φάση για τις ανάγκες σου. Μικροί, ακούγονται φανταστικά με καμπίνα, έχουν emulated output και είσοδο για ακουστικά. Είναι και σχετικά φτηνοί.


Νε το μικρόφωνο έφυγε απο το νού μου προς το παρόν αν και καθισα με τις ώρες ψες για να καταλάβω τις διαφορες τους :)


Για ναμε ειλικρινείς είδα στην αρχη για τους micro terror και πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις εφε απο υπολογιστη και μου αρεσε η ιδεα και η τιμη αν και θα προτιμούσα να μου έδεινε περισσότερες επιλογιές οπως EQ and more outputs options! ;)   Όμως όπως είπατε και εσείς πρέπει να πάω να δοκιμάσω μερικούς και να ακουσω... Μεταφέρετε λιγο η αναμονή για άνοιξη λογο άλλων εξόδων όμως οταν παω θα παω με κιθάρα και το πετάλι για να σιγουρεφτώ γιαυτο που θα ακούσω. ::)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #36 στις: 29/11/15, 12:31 »
Φίλε pampos94 να σε καλοσορίσω και εγώ στην παρέα μας,
Είσαι νέος και φανερά έχεις όρεξη να μάθεις, και γράφτηκες εδώ προφανώς για να σε συμβουλέψουν κάποιοι ποιό έμπειροι.
Η δική μου συμβουλή είναι να αφήσεις πίσω προκαταλήψεις και απολυτότητες όπως αυτά που διάβασα πριν, που είναι παντελώς άκυρα και να ακούσεις με ανοιχτό μυαλό ότι πληροφορία σου προσφέρεται από τους πρόθυμους και παντελώς ανιδιοτελείς φίλους-μέλη τους οποίους συμβουλεύεσαι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #37 στις: 29/11/15, 12:55 »
Φίλε pampos94 να σε καλοσορίσω και εγώ στην παρέα μας,
Είσαι νέος και φανερά έχεις όρεξη να μάθεις, και γράφτηκες εδώ προφανώς για να σε συμβουλέψουν κάποιοι ποιό έμπειροι.
Η δική μου συμβουλή είναι να αφήσεις πίσω προκαταλήψεις και απολυτότητες όπως αυτά που διάβασα πριν, που είναι παντελώς άκυρα και να ακούσεις με ανοιχτό μυαλό ότι πληροφορία σου προσφέρεται από τους πρόθυμους και παντελώς ανιδιοτελείς φίλους-μέλη τους οποίους συμβουλεύεσαι.


Χέρετε βεβαίως και ακούω τι μου λένε φιλε adr1anos όμως για να σου φύγουν απορίες πρέπει να βάλεις κατω κάποια δεδομένα και να τα συζυτήσεις και έτσι να πάρεις μια καλύτερη ιδέα. Αν με τις προκαταλήψεις  εννοείς το θέμα λαμπα - μοντελλινκ, αυτα είναι πραγματα που ακούγοντε απο διαφορους, πχ στο διαδύκτιο θα σου πουν πώς η λάμπα θα βγενει στον αιώνα τον άπαντα με απόλυτη σιγουριά. Αυτές τις αμφιβολείες τις είχα απο πάντα και έτσι διαβαζα και εδω, πολυ πριν γείνω μέλος όμως ρώταγα επείσης και ακομα δεν πήρα μια απαντηση με αιτιολόγιση όπως αυτη που έγραψα ποιο πάνω στον [size=0px]modfori [/size] που είναι και η γεννική μου άποψη επι του θέματος.

Στην αρχή ηρθα εδώ για κοθοδ΄γηση προς μόντελινκ όμως αργότερα άκουσα και απόψεις για λάμπα. Όπως κατάλαβα όμως πέρα απο τον όρο εμπειρία εντάσσετε ο ρόλος γούστο και σε αυτό ο μόνος οδηγός σου είναι η πόροση και το αυτί σου(Ο Dimebag Darell έκανε χρήση solid state στην αρχή γιατι κανένας άλλος ενισχυτής δεν του εδεινε την παραμόρφωση που ζητούσε, o Θριλικός  BB King εαν κανω λάθος διορθόστε, χρησιμοποιουσε Lab series SS σε κάποια φάση και αλλοι πολλοι) γιαυτο και ακούο προτάσεις για καλύτερη καθοδήγηση και πραγματικα ευχαριστώ το φόρουμ για την ανταπόκριση του :) .
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/15, 13:24 από pampos94 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #38 στις: 29/11/15, 14:06 »
Για να καταλαβεις τι περιπου γινετε με τους μουσικους..
Η κιθαρα (μπασο,αρμονιο,μπουζουκι κτλ)ειναι τρυπιος κουμπαρας.Παντα θα θελεις κατι ακομα απο αυτα που εχεις,εξου και οι GASοσυναντησεις που μπωρεις να πας και να δεις/ακουσεις διαφορα ομορφα πραγματα.
Οσο για τα περι λαμπας και τεχνολογιας και απλοτητας..μην ψαχνεις λογικη.
Ο μουσικος παιρνει εξοπλησμο 3000 ευρω σε μεταχειρισμενο αμαξι 1000αρι των 1500 ευρω και οδηγαει 200 χλμ για να παιξει και να παρει 30 ευρω..
Οποτε ποτε δεν θα κουραστει να κουβαλαει,να ξοδευει,να ψαχνει "πιο vintage" ηχο κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #39 στις: 29/11/15, 14:19 »
Για να καταλαβεις τι περιπου γινετε με τους μουσικους..
Η κιθαρα (μπασο,αρμονιο,μπουζουκι κτλ)ειναι τρυπιος κουμπαρας.Παντα θα θελεις κατι ακομα απο αυτα που εχεις,εξου και οι GASοσυναντησεις που μπωρεις να πας και να δεις/ακουσεις διαφορα ομορφα πραγματα.
Οσο για τα περι λαμπας και τεχνολογιας και απλοτητας..μην ψαχνεις λογικη.
Ο μουσικος παιρνει εξοπλησμο 3000 ευρω σε μεταχειρισμενο αμαξι 1000αρι των 1500 ευρω και οδηγαει 200 χλμ για να παιξει και να παρει 30 ευρω..
Οποτε ποτε δεν θα κουραστει να κουβαλαει,να ξοδευει,να ψαχνει "πιο vintage" ηχο κτλ





 :D  Νε όντως αυτο!



 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #40 στις: 29/11/15, 14:26 »
Αυτο ακριβως.Και εγω στο ιντερνετ το διαβασα.Δεν πιστευω να νομισες οτι το σοφιστικα μονος μου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #41 στις: 29/11/15, 14:28 »
 Είτε το έκανες είτε όχι αυτή είναι η πραγματικότητα. Η γελία επίπονη αλλα τρελλα ποροτική πραγματικότητα!! >:D

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #42 στις: 29/11/15, 14:37 »
Αυτό που είναι κοινώς αποδεκτό είναι το γεγονός πως την 'ζεστασιά' στον ήχο που σου δίνει η λάμπα δεν θα την βρεις πουθενά. Επίσης, την διαφορά θα τη νοιώσεις όταν παίξεις με λάμπα καιρό και μετά επιστρέψεις σε modelling ή solid state. Από εκεί κ πέρα, το λάθος σου είναι το internet. Διαβάζεις, διαβάζεις, διαβάζεις. Δεν ξέρεις όμως ποιος γράφει αυτά που γράφει, τί απαιτήσεις έχει ο καθένας, κλπ, ενώ κρατάς μόνο την μία άποψη όπως δείχνεις. Παραπέρα, επίσης λάθος να βλέπεις με τί παίζει ο καθένας, αν προτιμάει solid state ή όχι. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Ακόμα κι έτσι όμως, το μεγαλύτερο ποσοστό παίζει με λάμπα.

Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ΣΩΣΤΟ και ΓΑΜΑΤΟ ήχο με λίγα χρήματα. Για παράδειγμα ακόμα και το Axe Fx / Kemper να πάρουμε που κατά την άποψή σου 'χτυπάει' τους ενισχυτές και είναι το μέλλον, κοστίζει 1500Ε και περισσότερο. Από που θ'ακούς όμως? Άλλο κεφάλαιο εκεί. Υπολόγισε ένα σεβαστό ποσό για τα ηχεία. Αν πάρεις πεταλιέρα τύπου HD500X / GT100, πάλι έρχεται το ερώτημα από πού θ'ακούς. Οπότε πάλι ξεπερνάς τα 1000Ε.

Τις λύσεις modelling προσωπικά τις θεωρώ ημίμετρα. Ταυτόχρονα όμως τις θεωρώ πολύ καλές λύσεις για κάποιον που έχει συγκεκριμένες ανάγκες ή απλά ψάχνεται γιατί δεν έχει βρει τον ήχο που του ταιριάζει.

Γενικότερα λοιπόν, έχουν γραφτεί πολύ ωραία άρθρα στο forum αυτό από άτομα που πραγματικά γνωρίζουν αρκετά. Με όλο το θάρρος λοιπόν, θα σου πω με κάθε σεβασμό 'ξεκόλλα το μυαλό σου', διάβασε αυτά τα άρθρα, κάνε μία γύρα και στο internet στα ξένα forum, να είσαι δεκτικός σε όλες τι απόψεις, πήγαινε σε κάποιο μαγαζί και δοκίμασε με την κιθάρα σου, μην βιάζεσαι κι όλα θα γίνουν. Μην έχεις όμως απόλυτες απόψεις όπως 'η λάμπα είναι παρελθόν' γιατί σίγουρα θα χάσεις. ;) :)

Φιλικά,
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #43 στις: 29/11/15, 14:43 »
Αυτό που είναι κοινώς αποδεκτό είναι το γεγονός πως την 'ζεστασιά' στον ήχο που σου δίνει η λάμπα δεν θα την βρεις πουθενά. Επίσης, την διαφορά θα τη νοιώσεις όταν παίξεις με λάμπα καιρό και μετά επιστρέψεις σε modelling ή solid state. Από εκεί κ πέρα, το λάθος σου είναι το internet. Διαβάζεις, διαβάζεις, διαβάζεις. Δεν ξέρεις όμως ποιος γράφει αυτά που γράφει, τί απαιτήσεις έχει ο καθένας, κλπ, ενώ κρατάς μόνο την μία άποψη όπως δείχνεις. Παραπέρα, επίσης λάθος να βλέπεις με τί παίζει ο καθένας, αν προτιμάει solid state ή όχι. Ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Ακόμα κι έτσι όμως, το μεγαλύτερο ποσοστό παίζει με λάμπα.

Τέλος, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ΣΩΣΤΟ και ΓΑΜΑΤΟ ήχο με λίγα χρήματα. Για παράδειγμα ακόμα και το Axe Fx / Kemper να πάρουμε που κατά την άποψή σου 'χτυπάει' τους ενισχυτές και είναι το μέλλον, κοστίζει 1500Ε και περισσότερο. Από που θ'ακούς όμως? Άλλο κεφάλαιο εκεί. Υπολόγισε ένα σεβαστό ποσό για τα ηχεία. Αν πάρεις πεταλιέρα τύπου HD500X / GT100, πάλι έρχεται το ερώτημα από πού θ'ακούς. Οπότε πάλι ξεπερνάς τα 1000Ε.

Τις λύσεις modelling προσωπικά τις θεωρώ ημίμετρα. Ταυτόχρονα όμως τις θεωρώ πολύ καλές λύσεις για κάποιον που έχει συγκεκριμένες ανάγκες ή απλά ψάχνεται γιατί δεν έχει βρει τον ήχο που του ταιριάζει.

Γενικότερα λοιπόν, έχουν γραφτεί πολύ ωραία άρθρα στο forum αυτό από άτομα που πραγματικά γνωρίζουν αρκετά. Με όλο το θάρρος λοιπόν, θα σου πω με κάθε σεβασμό 'ξεκόλλα το μυαλό σου', διάβασε αυτά τα άρθρα, κάνε μία γύρα και στο internet στα ξένα forum, να είσαι δεκτικός σε όλες τι απόψεις, πήγαινε σε κάποιο μαγαζί και δοκίμασε με την κιθάρα σου, μην βιάζεσαι κι όλα θα γίνουν. Μην έχεις όμως απόλυτες απόψεις όπως 'η λάμπα είναι παρελθόν' γιατί σίγουρα θα χάσεις. ;) :)

Φιλικά,
:) ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #44 στις: 29/11/15, 14:46 »
η λάμπα μπορεί να είναι ξεπερασμένη τεχνολογία αλλά θα παραμένει επίκαιρη όσο οι οργανοπαίχτες τη ζητάνε.
Απ'όσο βλέπω αλλά και διαβάζω σε φόρα κτλ υπάρχει ακόμα μεγάλη ζήτηση οπότε θα'ναι τρελοί να κλείσουν τα εργοστάσια παραγωγής τους.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #45 στις: 30/11/15, 09:16 »
Μετα απο ενα περιπειωδες Σ/Κ επανερχομαι  ;D
 
Καταρχας, ωσπου να παρεις τον επομενο ενισχυτή/πεταλιερα/καμπινα σου, σου προτεινω να δοκιμασεις ενα απο τα καλυτερα high gain (και με ωραια καθαρα ομως) free VST,  το Emissary ;)
 
http://www.kvraudio.com/product/emissary-by-ignite-amps
 
Θα συμφωνησω με τους συμφορουμιτες παραπανω οτι ακομα δεν χρειαζεσαι μικροφωνο/βαση/κτλ. Άλλωστε, τον τελευταιο καιρο οι εταιριες βγάζουν περισσοτερους καινουριους λαμπατους ενισχυτες (και μαλιστα μικρους, οι οποιοι ειναι usable για σπιτικη χρηση/ home studio), παρά modeling ή Solid state, οποτε μην ανησυχεις για... εκλειψη των λυχνιων.
 
Ερχομαι λοιπον να σου προτεινω να ακουσεις/ψαξεις τους παρακατω high gain combo amps για χρηση στο σπιτι/studio αλλα και σε προβες (μην ανησυχεις για την μικρη ονομαστικη ισχυ τους, με μια 4Χ12΄΄ ή 2Χ12’’ καμπινα με ευαισθητα μεγαφωνα θα ακουγονται μια χαρα παντου ):
 
1)Marshall DSL5c: 2καναλος high gain λαμπατος με 10ρι Celestion μεγαφωνο. Ελαφρυς και με λιγες λαμπες, θα σε βγαλει παντου και με αρκετο gain για αυτα που θες.
 
http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl5c_combo.htm
 
2)Blackstar HT Metal 5r: Και αυτος 2καναλος high gain λαμπατος με 12ρι όμως μεγαφωνο και λιγο πιο ευελικτος ηχητικα λογω του ISF
 
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_metal_5r_combo.htm
 
 
3)Randall RD5c: Μονοκαναλος high gain λαμπατος σχεδιασμενος απο Mike Fortin με 10ρι μεγαφωνο.  http://www.thomann.de/gr/randall_rd5c.htm
 
Απο κεφαλες high gain στα λεφτα σου θα σου πρότεινα για αυτα που θες να παιξεις κάτι σε 5150, οπως πχ ο αναμενομενος EVH 5150 III 15w ή ο Peavey 6505 mini head, ομως εκει ξεπερνας το budget σου (ειδικα αν συνυπολογισεις και μια καλη καμπινα 1Χ12’’ για να τους ακους). Βεβαια υπαρχει και ο μικρουλης υβριδικος (λαμπα & τρανζιστορ) Orange Micro Dark, που βγαινει και οικονομικα με μια καλη καμπινα, ομως δοκιμασε τον με την κιθαρα σου για να δεις πώς καθαριζει (μονοκαναλος και αυτος γαρ  ;) )
 
 
http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_15w_lbx_top.htm
 
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_mini_head.htm
 
http://www.thomann.de/gr/orange_micro_dark.htm
 
Άντε, σου εύχομαι καλες δοκιμες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/15, 09:34 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #46 στις: 01/12/15, 18:51 »
Μετα απο ενα περιπειωδες Σ/Κ επανερχομαι  ;D
 
Καταρχας, ωσπου να παρεις τον επομενο ενισχυτή/πεταλιερα/καμπινα σου, σου προτεινω να δοκιμασεις ενα απο τα καλυτερα high gain (και με ωραια καθαρα ομως) free VST,  το Emissary ;)
 
http://www.kvraudio.com/product/emissary-by-ignite-amps
 
Θα συμφωνησω με τους συμφορουμιτες παραπανω οτι ακομα δεν χρειαζεσαι μικροφωνο/βαση/κτλ. Άλλωστε, τον τελευταιο καιρο οι εταιριες βγάζουν περισσοτερους καινουριους λαμπατους ενισχυτες (και μαλιστα μικρους, οι οποιοι ειναι usable για σπιτικη χρηση/ home studio), παρά modeling ή Solid state, οποτε μην ανησυχεις για... εκλειψη των λυχνιων.
 
Ερχομαι λοιπον να σου προτεινω να ακουσεις/ψαξεις τους παρακατω high gain combo amps για χρηση στο σπιτι/studio αλλα και σε προβες (μην ανησυχεις για την μικρη ονομαστικη ισχυ τους, με μια 4Χ12΄΄ ή 2Χ12’’ καμπινα με ευαισθητα μεγαφωνα θα ακουγονται μια χαρα παντου ):
 
1)Marshall DSL5c: 2καναλος high gain λαμπατος με 10ρι Celestion μεγαφωνο. Ελαφρυς και με λιγες λαμπες, θα σε βγαλει παντου και με αρκετο gain για αυτα που θες.
 
http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl5c_combo.htm
 
2)Blackstar HT Metal 5r: Και αυτος 2καναλος high gain λαμπατος με 12ρι όμως μεγαφωνο και λιγο πιο ευελικτος ηχητικα λογω του ISF
 
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_metal_5r_combo.htm
 
 
3)Randall RD5c: Μονοκαναλος high gain λαμπατος σχεδιασμενος απο Mike Fortin με 10ρι μεγαφωνο.  http://www.thomann.de/gr/randall_rd5c.htm
 
Απο κεφαλες high gain στα λεφτα σου θα σου πρότεινα για αυτα που θες να παιξεις κάτι σε 5150, οπως πχ ο αναμενομενος EVH 5150 III 15w ή ο Peavey 6505 mini head, ομως εκει ξεπερνας το budget σου (ειδικα αν συνυπολογισεις και μια καλη καμπινα 1Χ12’’ για να τους ακους). Βεβαια υπαρχει και ο μικρουλης υβριδικος (λαμπα & τρανζιστορ) Orange Micro Dark, που βγαινει και οικονομικα με μια καλη καμπινα, ομως δοκιμασε τον με την κιθαρα σου για να δεις πώς καθαριζει (μονοκαναλος και αυτος γαρ  ;) )
 
 
http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_15w_lbx_top.htm
 
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_mini_head.htm
 
http://www.thomann.de/gr/orange_micro_dark.htm
 
Άντε, σου εύχομαι καλες δοκιμες!!!

¨ακουσα όλους τους ενισχυτες το σαββατοκυρίακο και εχω την ίδια γνώμη με εσένα.. Δηλαδή αν και μου αρεσε σε ήχο ο marshall πιστεύω πως ο blackstar θα προσφέρει κάτι παραπάνω...



Όμως μετα απο Κυριακή απόγευμα άρχισε μια ερευνα η οποια μου ταιριάζει. Τι πιστεύεται για την εξής επιλογή:
-Σύνδεση multieffect πεταλιέρας(τρανζίστορ) η οποία θα πέρνει ενίσχυση στην έξοδο απο valve amp η http://www.thomann.de/gr/art_tube_mpc.htm?
μπορει να γινει κάτι τέτοιο εφικτό?
Ξέρω πως ο micro dark και ο micro terror πέρνουν προενίσχυση απο τρανζίστορ και μετα απο λαμπα...




Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #47 στις: 01/12/15, 19:05 »
Το αντίθετο συμβαίνει, η micro σειρά της Orange, έχει λαμπάτη προενίσχυση και solid state τελικό.

Παρόλα αυτά με αυτό που θες να κάνεις δεν θα δεις καμία έως και ελάχιστη διαφορά στον ήχο. Αυτό που κάνουν αρκετοί χρήστες multieffects όταν θέλουν να χρησιμοποιήσουν και κάποιο στάδιο λαμπάτης ενίσχυσης είναι να χρησιμοποιούν κάποιον λαμπάτο τελικό (VHT 2/90, Marshall 9100, Mesa Boogie 50/50 κτλ) και να συνδέσουν τη πεταλιέρα τους εκεί χρησιμοποιώντας μόνο τα ψηφιακά preamps χωρίς το speaker simulator, και από εκεί σε κάποιο ηχείο/ηχεία (2x12 ή 4x12 συνήθως).


*Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό που έβαλες στο link είναι μία φθηνή λαμπάτη (όχι τπτ ιδιαίτερο) προενίσχηση, η οποία θα πάρει το line σήμα της πεταλιέρας σου θα το χρωματίσει, και πάλι line θα το βγάλει. Δεν μπορείς με αυτό να οδηγήσεις καμπίνα πχ όπως σου έγραψα πάνω. Θα σου έκανε δουλειά αν η πεταλιέρα σου είχε ασθενές σήμα και έφτανε στο mixer/καρτα ήχου/κτλ αναιμικό να το το τονώσει και να το χρωματίσει όπως σου είπα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/15, 19:18 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #48 στις: 01/12/15, 19:44 »
Το αντίθετο συμβαίνει, η micro σειρά της Orange, έχει λαμπάτη προενίσχυση και solid state τελικό.

Παρόλα αυτά με αυτό που θες να κάνεις δεν θα δεις καμία έως και ελάχιστη διαφορά στον ήχο. Αυτό που κάνουν αρκετοί χρήστες multieffects όταν θέλουν να χρησιμοποιήσουν και κάποιο στάδιο λαμπάτης ενίσχυσης είναι να χρησιμοποιούν κάποιον λαμπάτο τελικό (VHT 2/90, Marshall 9100, Mesa Boogie 50/50 κτλ) και να συνδέσουν τη πεταλιέρα τους εκεί χρησιμοποιώντας μόνο τα ψηφιακά preamps χωρίς το speaker simulator, και από εκεί σε κάποιο ηχείο/ηχεία (2x12 ή 4x12 συνήθως).


*Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό που έβαλες στο link είναι μία φθηνή λαμπάτη (όχι τπτ ιδιαίτερο) προενίσχηση, η οποία θα πάρει το line σήμα της πεταλιέρας σου θα το χρωματίσει, και πάλι line θα το βγάλει. Δεν μπορείς με αυτό να οδηγήσεις καμπίνα πχ όπως σου έγραψα πάνω. Θα σου έκανε δουλειά αν η πεταλιέρα σου είχε ασθενές σήμα και έφτανε στο mixer/καρτα ήχου/κτλ αναιμικό να το το τονώσει και να το χρωματίσει όπως σου είπα.


Μάλιστα δικό μου λάθος έχεις δικαιο το ψαξα καλύτερα τώρα, βασικά κάπου διάβασα το αντίθετο και δεν το έψαξα παραπάνω, μάλον θα έγεινε λαθος στην σελιδα, η εγώ κατάλαβα άλλα :-\


Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #49 στις: 02/12/15, 11:56 »
Όμως μετα απο Κυριακή απόγευμα άρχισε μια ερευνα η οποια μου ταιριάζει. Τι πιστεύεται για την εξής επιλογή:
-Σύνδεση multieffect πεταλιέρας(τρανζίστορ) η οποία θα πέρνει ενίσχυση στην έξοδο απο valve amp



Αν κοιτας εναλλακτικα και πεταλιερες, θα σου προτεινα να δοκιμασεις την Zoom G5 (η οποια εχει και επιλογη για active/passive μαγνητες στο πισω μερος της), έχει και μια προενισχυτρια 12ΑΧ7 (η οποια δεν ειναι καθολου διακοσμητικη ;) ) και να την ακους προσωρινα  στο σπιτι μπροστα απο το καθαρο καναλι του Marshall σου (δεν θυμαμαι αν εχει effects loop, οποτε και θα ηταν πιο "σωστο" να την ακουγες απο το effects return) ή απο ακουστικα, στα δε μελλοντικα live, μπορεις να τη συνδεεις με αυτοενισχυομενο μονιτορ και ταυτοχρονα να δινεις εξοδο στην κονσολα/PA.


http://www.thomann.de/gr/zoom_g5.htm


...μπορεις βεβαιως να κανεις λιιιγη υπομονη  ;D  και να πας κατευθειαν στην κορυφη των state of art modelers:


http://www.fractalaudio.com/ax8-amp-modeler-multi-effects.php
! No longer available



! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/15, 11:57 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983
16 Απαντήσεις
5429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 16:19
από bozosd
56 Απαντήσεις
13163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 02:02
από Απόλλων