Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για αγορα πρωτης ηλεκτρικης κιθαρας  (Αναγνώστηκε 17934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολα τα παιδια(γυναικες αντρες)!

Θα ηθελα τη βοηθεια σας για την αγορα της παρακατω κιθαρας.


http://www.thomann.de/gr/ibanez_ndm4_sb_noodles.htm?ref=search_rslt_noodles_379165_0
http://www.ibanez.com/products/eg_detail.php?year=2016&area_id=3&cat_id=1&series_id=26&data_id=263&color=CL01


Να διευκρινισω οτι η κιθαρα θα ειναι δωρο στον αδερφο μου ο οποιος ειναι τελειως αρχαριος.
Τα ηδη μουσικης που του αρεσουν ειναι ειναι Punk rock,Grunge,Alternative rock και λιγο metal.
Σκεφτηκα να του κανω δωρο αυτη τη κιθαρα λογω του οτι του αρεσουν πολυ οι offspring!!!
Επειδη κι εγω δεν εχω καμια ιδεα πανω στα μουσικα οργανα θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.
Θα ειναι ευκολοπαιχτη για ενα αρχαριο?Αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ.Να ειναι ευκολοπαιχτη για να μην ξενερωσει.Αξιζει η αγορα της?Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?
Ξερω οτι θα μου πειτε καλο θα ηταν να παει σε ενα καταστημα και να δοκιμασει ποια του ταιριαζει στα χερια του αλλα θελω να του την κανω εκπληξη...
Επισης απο τα λιγα που καταλαβαινω,επειδη η κιθαρα αυτη δεν εχει το σχημα που εχουν αλλες(strato-tele κλπ),θα βρισκει ανταλλακτικα αν χρειαστει ποτε?
Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!Ειμαι σιγουρος για τη βοηθεια σας!

Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ξεκίνησα με strato και μετά μεταπήδησα σε les paul, άρα δεν μπορώ να σου πω γι αυτές που μας δείχνεις. Η strato με την γυαλιστερή ταστιέρα που είχα είναι σαφώς πιο εύκολη και ίσως από τις πιο εύκολες γενικά κιθάρες. Αλλά δεν ξέρω τι τιμές παίζουν τώρα και αν υπάρχει θέμα χρημάτων, υπάρχουν και οι squier strato μιας και είναι αρχάριος.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Πιστεύω το γεγονός ότι είναι signature του Noodles θα τον ωθήσει να ασχοληθεί περισσότερο και γενικά φαίνεται καλή κιθάρα για αρχάριο, ίσως και για μη αρχάριο υπό ορισμένες συνθήκες. Θέμα "ανταλλακτικών" δεν υπάρχει, απλά το σχήμα της είναι λίγο ασυνήθιστο και δεν ξέρω αν θα τον βολέψει. Για το τελευταίο προφανώς δεν υπάρχει άλλη λύση από το να την δοκιμάσει ο ίδιος αν την βρεις κάπου σε stock.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ τους φιλους για τις γρηγορες απαντησεις!
Αυτο σκεφτηκα κι εγω οταν ειδα αυτη τη κιθαρα,οτι τουλαχιστον θα τον ωθησει αφου ειναι μια κιθαρα αγαπημενου του κιθαριστα.
Βεβαια αγαπημενος του ειναι και ο κομπειν φιλε animapura...αλλα ξεφευγουν πολυ τα λεφτα εκει και ειδικα για αρχαριο.
Περιμενω και απαντησεις και απο αλλους φιλους που ισως καποιος ειναι κατοχος μιας τετειας κιθαρας(λεμε τωρα).
LazyRocker και animapura σας ευχαριστω πολυ παλι!Υγεια,ευτυχια και επιτυχια σε οτι και αν κανετε!!!


Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
[size=0px]ίσως και για μη αρχάριο υπό ορισμένες συνθήκες...?????[/size]
[/size][size=0px]Θελεις να μου το εξηγησεις?
[/size][size=0px]




Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η κιθάρα φαίνεται αξιοπρεπής, έχει βολικά χαρακτηριστικά όπως body contours, μοντέρνο neck joint, string-through body, κτλ. Αλλά ενισχυτής υπάρχει;
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Καλησπερα φιλε μου jamesio.Με ενθαρυνει που λες οτι εχει βολικα χαρακτηριστικα.Ενισχυτης δεν υπαρχει αλλα απο οτι μελεταω..δες αυτους και πες μου τη αποψη σου.
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_1.htm?ref=search_rslt_peavey_314171_15
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_vip_2.htm?ref=search_rslt_peavey_314173_2
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii_v2.htm?ref=search_rslt_modelling+amp_305260_0
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_v2.htm?ref=search_rslt_modelling+amp_305258_4
Αυτα μετα απο μελετη στο φορουμ σας και απο προτασεις χρηστων που διαβαζω γενικα.Μεσα στην ασχετοσυνη μου προσπαθω....χαχαχα.
Το θεμα ειναι να το ευχαριστηθει και να παει παρακατω.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Οι επιλογές είναι μιά χαρά. Προχώρα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Να ειστε καλα ρε παιδια.Να πω την αληθεια δεν το περιμενα να πεσω μεσα στις σωστες επιλογες.
Γι αυτο το λογο ζητησα τη βοηθεια σας μιας και ειστε εμπειροι.
Εγω το μονο που μπορω να κανω και εχω κανει δλδ εως τωρα ειναι να διαβαζω στο ιντερνετ. Κοντευω να τυφλωθω.Αλλα το αξιζει το αδερφακι.
Λετε να προχωρησω δλδ?Τα ματια μου κανουν πουλακια.Δεν αντεχω αλλο μπροστα στην οθονη.χαχαχα.
Πραγματικα ευχαριστω γιατι με βοηθησατε πολυ.Μου ανοιξατε το δρομο...Δεν εχω λογια.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Φιλε μου δες και αυτη την Squier Vintage mod Jaquar... αφου ειναι φαν του κομπειν, πιστευω θα του αρεσ'  ;)  (ειδικα αν βαλει αργοτερα εναν Dimarzio Super distortion στη γεφυρα, θα πεταει...)


http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_mod_jaguar_3tsb.htm


http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp_218_super_distortion_s_wh.htm

Και ο Peavey Vip 2 ειναι μια χαρα!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/16, 15:12 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Φιλε μου δες και αυτη την Squier Vintage mod Jaquar... αφου ειναι φαν του κομπειν

+11.5

και σε θέμα value for money είναι καλυτερη επιλογή διότι στη noodles (και σε κάθε signature κιθάρα, ενισχυτή , πετάλι, ζώνη κτλ) θα πληρώσεις και τη τζίφρα ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@modfori ενώ συμφωνώ με αυτά που λες για τις signature κιθάρες, στην προκειμένη περίπτωση που πρόκειται για έναν αρχάριο νομίζω ότι δεν ταιριάζει η jaguar για έναν λόγο: το τρέμολο (και κατ' επέκταση την γέφυρα).
+1 για τον Fender Mustang II. Έχει ένα σωρό ήχους που μπορεί να εκτιμήσει κάποιος που τώρα ξεκινάει το κιθαριστικό ταξίδι του.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Την εχω δει και αυτη που προτεινετε παιδια!Σιγουρα θα του αρεσει και αυτη.
Αυτα μου κανετε και με μπερδευετε....
Προσεξα οτι το βαρος της ibanez σε σχεση με το βαρος της Squier Vintage mod Jaquarειναι το μισο.2.40kg η μια και 5.40kg η αλλη.?Γιατι τοση διαφορα?
Εχει να κανει με τα ξυλα,τα μηχανικα μερη και ολα αυτα τελος παντων?
Επισης η κλιμακα στη Squier Vintage mod Jaquar ειναι μικροτερη.Αυτο σημαινει οτι η αποσταση των ταστων θα ειναι μικροτερη απο οτι καταλαβαινω?Οχι οτι εχει και τα μακρυα δαχτυλα που δεν θα χωρανε...Να του ειναι βολικη θελω.
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις,αλλα το επιπεδο μου.....καταλαβαινετε....
Τουλαχιστον να γνωριζω τι θα παρω.
Α,οσο για Dimarzio Super distortion νομιζω ειναι νωρις ακομα.Θα τι βρει αυτος την ακρη του αργοτερα.
Μιας και το αναφερατε ομως θα του το προτεινω.
Πφφφφφ....αντε να δουμε τελικα....
Ακουω ολες τις γνωμες παιδια προσεκτικα!!!

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
ενώ συμφωνώ με αυτά που λες για τις signature κιθάρες, στην προκειμένη περίπτωση που πρόκειται για έναν αρχάριο νομίζω ότι δεν ταιριάζει η jaguar για έναν λόγο: το τρέμολο (και κατ' επέκταση την γέφυρα).+1 για τον Fender Mustang II. Έχει ένα σωρό ήχους που μπορεί να εκτιμήσει κάποιος που τώρα ξεκινάει το κιθαριστικό ταξίδι του.
Σε καταλαβαινω φιλε ]jamesio

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Δεν θα πρότεινα την jaguar λόγω τρέμολο και πολυπλοκότητας όσον αφορά τα controls. Από τους ενισχυτές θα πήγαινα για έναν Mustang.


Η Jaguar είναι πιο ελαφριά από την Noodles γιατί η πρώτη έχει σώμα από basswood και η άλλη από rosewood (για τους υπόλοιπους, σπάνιο, έτσι?). To basswood είναι ελαφρύ ξύλο.


Η κλίμακα δεν σχετίζεται με το μέγεθος των τάστων αλλά με συγκεκριμένα ηχητικά χαρ/κα, καθώς και με την αίσθηση των χορδών. Στο ίδιο κούρδισμα, μια κιθάρα με μικρότερη κλίμακα θα έχει πιο "εύκαμπτες" χορδές και έναν πιο μαλακό ήχο. Μην σε απασχολεί αυτό σε αυτό το σημείο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσεξα οτι το βαρος της ibanez σε σχεση με το βαρος της Squier Vintage mod Jaquar ειναι το μισο. 2.40kg η μια και 5.40kg η αλλη.


Είσαι σίγουρος για το 2.4 κιλά; Λίγο μου φαίνεται. Αυτό έχει να κάνει με το ξύλο που είναι φτιαγμένη η κιθάρα και απ'το αν είναι chambered, δηλαδή αν είναι κούφια από μέσα (που δεν μου φαίνεται να είναι).


Επισης η κλιμακα στη Squier Vintage mod Jaquar ειναι μικροτερη. Αυτο σημαινει οτι η αποσταση των ταστων θα ειναι μικροτερη απο οτι καταλαβαινω;
Μιλάμε για 2-3mm και αν.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/search_compare.html?art%5B%5D%3D=290067&art%5B%5D%3D=379165&pc=cb


Δειτε τη διαφορα στο βαρος γιατι και εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Εκτος αν εχει γινει λαθος.
Κατανοητό για τα ταστα.
Ενταξει,δεν θα προτιμήσω την jaguar λογω πολυπλοκότητας.
Για ενισχυτη με οδηγησατε στον fender οποτε εκλεισε το κοματι αυτο.
Αν εχετε καμια αλλη προταση για κιθαρα ευχαριστως να ακουσω.
Σας ευχαριστω και παλι ολους ρε παιδια.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Και οι 2 έχουν παρόμοιο μπράτσο..θα τον βολέψουν και τα 2.


Το scale length είναι η αποσταση απο το bridge μεχρι το nut..οπως είπε και ο [/size]animapura :
[/size]Η κλίμακα δεν σχετίζεται με το μέγεθος των τάστων αλλά με συγκεκριμένα ηχητικά χαρ/κα, καθώς και με την αίσθηση των χορδών. Στο ίδιο κούρδισμα, μια κιθάρα με μικρότερη κλίμακα θα έχει πιο "εύκαμπτες" χορδές και έναν πιο μαλακό ήχο

[/size]Απο ότι είδα πρεπει να έχει γίνει λάθος στο thomann..basswood σωμα είναι και στις 2 και η διαφορα στο βάρος μπορει να έχει να κάνει και με τα ρυθμιστικά που έχει πανω η jaguar.




Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Εγω βλεπω rosewood soundboard για την ibanez και basswood για την jaguar.
Βεβαια μετα απο τοσες ωρες μπροστα στο pc μπορει να βλεπω οτι θελω  :P
Τωρα που το βλεπω στο επισημο site της ibanez εχεις δικιο.Baaswood ειναι.Εχει γινει λαθος στο Thomann.Οποτε δεν αποκλειεται να εχει γινει λαθος και στο βαρος.
Λοιπον παιδια κατεληξα στο ΟΧΙ στη jaguar.Tη συγκεκριμενη τουλαχιστον.
Αλλες προτασεις???



« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/16, 18:37 από blks9791 »

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Εγώ θα προτιμούσα τον Peavey Vip 2 αντί των Mustang
Γιατί να μην έχω και εγώ ένα τέτοιο αδερφό ;  ???
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Εγώ θα προτιμούσα τον Peavey Vip 2 αντί των Mustang
Γιατί να μην έχω και εγώ ένα τέτοιο αδερφό ;  ???


χαχαχαχα.Τι να τον κανω που του εχω αδυναμια.Ασε που μπορει να μπω κι εγω στο τρυπακι να μαθω τιποτα αμα βρω χρονο.
οPeavey Vip 2 ειναι μια χαρα.Δεν σκαω τοσο για ενισχυτη οσο για την κιθαρα.Να μπορει να την δουλεψει ευκολα ωστε να του δωσει ωθηση να συνεχισει.
Νομιζω ολοι αυτοι οι τυπου modelling ενισχυτες πανω κατω τα ιδια ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/16, 18:58 από blks9791 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω θα διαφωνισω με τον φιλο μου τον Παναγιωτη.Το scale φυσικα και εχει να κανει με το μεγεθος των ταστων(οχι ποσο μεγαλο ειναι το σιρματακι αλλα η αποσταση τους) καθος και οτι σε μεγαλυτερο scale χρεισημοποιουμε λεπτοτετες χορδες και ειναι πιο ευκαμπτες ( πιο ευκολα στραβονουμε ενα σιδερο 1 μετρου απο το ιδιο σιδερο με το μισο μηκος).
Τωρα βεβαια με 3-5 mm δεν υπαρχει διαφορα,αλλα οταν μηλαμε για 5-6cm..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος blks9791

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Εληφθη φιλε saved.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tα 2,4 κιλά της Ιbanez μού φαίνονται λίγα. Είναι εξακριβωμένο αυτό το νούμερο; Πάντως η Jaguar δεν υπάρχει περίπτωση να ζυγίζει πεντέμιση κιλά. Τόσο δεν ζύγιζαν ούτε καν οι παλιές Les Paul που ως γνωστό ήταν τέρατα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Οντως.
5.4 ειναι υπερβολικα για μια κιθαρα
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 19:44
από ταξίμης
13 Απαντήσεις
5218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/08, 22:05
από Giorgos K.
36 Απαντήσεις
11180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
3156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
14 Απαντήσεις
8464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 20:01
από Απόλλων
31 Απαντήσεις
10228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/10, 11:53
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
21 Απαντήσεις
7647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
40 Απαντήσεις
10506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/18, 13:00
από zanxion72