Αποστολέας Θέμα: κουφαμάρα  (Αναγνώστηκε 8015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
κουφαμάρα
« στις: 29/07/09, 10:40 »
χαίρεται, μετα από ακόμη μια συναυλία φίλων κατάλαβα πως είναι καιρός να ρωτησω κανέναν για τα αυτάκια μου (μας) που μετά απο λαιβ κυριως απο ταπα-τουπα βουήζουν. σύνηθες φαινόμενο αλλα τι μπορούμ να κάνουμε για να το αποφυγουμε? οι ωτοασπίδες είναι χρήσιμες? και αν παίζεις με ωτοασπίδες καταλαβαίνεις τίποτα ή θα είναι σαν να παίζω μόνος μ?!
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: κουφαμάρα
« Απάντηση #1 στις: 29/07/09, 11:06 »
Σε καθε περιπτωση οι οτοασπίδες ειναι αναγκαιες σε μεγαλες εντασεις. Εγω χρησιμοποιω τις Elacin, οι οποιες ειναι κατασκευαζμενες για τα αυτια μου, με φίλτρο -15db, υπάρχουν και με 25. Η ποιότητα του ηχου μενει ίδια, απλα χαμηλώνει σε όλες τις συχνότητες η ένταση...επίσης, καλά φίλτρα ειναι και της alpine (νομίζω), και αυτά κανουν καλη δουλεια...

Σε πρόβες ή σε δυνατες μουσικλές φροντίζω να έχν πάντα η το ένα ή το άλλο..αν τυχόν δεν τα έχω μαζί μου, κόβω χαρτομάντηλα και τα χρησιμοποιώ.

Οι βιομηχανικές οτοασπίδες μεν προστατεύουν τα αυτιά, και ειναι σχετικά φτηνά, αλλα καταστρεφουν και τον ήχο.

Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: κουφαμάρα
« Απάντηση #2 στις: 29/07/09, 15:33 »
και πόσο κάνουν πάνω κάτω και απο που τις προμιθευομαστε? και στο ενισχυτη του μπάσου μου λέει -15db για τον ίδιο λόγο είναι δηλαδή χαμηλότερη συχνότητα?

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: κουφαμάρα
« Απάντηση #3 στις: 29/07/09, 16:06 »
τα elacin κοστίζουν 160 ΕΥΡ, τα πηρα στην Γερμανια, τα alpine κοστίζουν γύρω στα 20/30 ΕΥΡ, και αυτα τα πηρα στην Γερμανια, στον THOMANN μαλλον θα τα βρεις..

το db ειναι ενα μετρο για την ένταση, to hz ειναι το μετρο για τις συχνοτητες...-15db σημαινει πως κατεβαινει η ένταση κατά 15 db..
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis