Αποστολέας Θέμα: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt  (Αναγνώστηκε 13025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« στις: 30/01/09, 00:03 »
Γεια σας παιδες,

Πολυ συντομα,δηλαδη σε διαστημα 3-4 ημερων,προκειται να αγορασω μια απο τις τρεις αναγραφομενες...Δοκιμασα την περιφημη GT-10 της Boss,και η αληθεια ειναι οτι οι ηχοι της μου φανηκαν λιγο ψευτικοι,και γενικοτερα δε μου εκανε μεγαλη εντυπωση αν εξερεσουμε τα πολυ ωρεα εφε της!!

Για τις αλλες δυο, εχω γυρισει ολα τα forums του πλανητη  :P και ειδα και πολλα βιντεο στο youtube.Δεν μπορω να πω οτι εχω καλυφθει πληρως,αλλα πηρα μια εικονα.

Η κιθαρα μου ειναι μια Squier!!Μη σας απαταει το ονομα :P, της εχω αλλαξει bridge με Seymour Duncan HotRails και neck με DiMarzio YJM!Επισης της εχει κλειδια Schaller locking tuners,και συντομα θα αλλαχτει και το nut της!Βεβαια τιποτα δεν την κανει συγκρισημη με μια original Fender,η τελοσπαντων με οποιοδηποτε απο τα μεγαλα ονοματα  ;D!!Καποια στιγμη θα την αλλαξω μολις πιασουν πολλα λεφτα τα χερια μου προς το καλοκαιρι :P μαλλον για κατι με 2 Humbuckers η εστω εναν bridge!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ :P

Τωρα εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχω μια πεταλιερα που να εχει "πραγματικο" ηχο, και βασικα πανω απο ολα να μπορω να ρυθμισω μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια.Παιζω απο πολυ χαλαρα Blues μεχρι Rock και Heavy Metal!Ψαχνω για καλο ηχο σε solo προτιστως (μιας και τους εχω μια αδυναμια :P) που να περιεχει αρκετο reverb και delay,oποτε θελω και καλα εφε!Βεβαια χρειαζομαι και πολυ καλο ηχο με μπολικο sustain και οχι μονο,για τα ρυθμικα!Επισης ενδιαφερομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ενα καλο αξιπρεπες wah-wah!Και απο κει και περα,ηχους σε clean και ξερετε διαφορους "διαστημικους" περιεργους ηχους, που οκ καθε πεταλιερα εχει  :P 

Ενα που ειχε η GT-10 και με ενδιεφερε ηταν το loop!Βεβαια δε με βλεπω να πηγαινω για αυτην...παω για ΖΟΟΜ G9 2tt η POD X3 Live!Σε loop φανταζομαι μακροπροθεσμα οτι μπορω να παρω κατι εξωτερικο...Κατι αλλο που ακουσα ειναι οτι με τα POD μπορεις να κανεις κατι σαν "αναβαθμιση" στο λογισμικο εναντι καποιου ποσου βεβαια!Το οποιο μου ακουγεται αρκετα βολικο!!Απο την αλλη διαβασα παλι οτι η ΖΟΟΜ εχει 2 εσωτερικες λυχνιες.Μιας και δεν εχω ενισχυτη με λαμπα και εχω εναν ταπεινο Marshall DFX-30 λετε να εκανε μεγαλη διαφορα??η απλα να περιμενω οταν θα αλλαξω με το καλο τον ενισχυτη??

Θα ηθελα λοιπον παιδια να με διαφωτισετε λιγο,και να μου πειτε την γνωμη σας,ειδικα απο αυτους που εχουν καποια εμπειρια με αυτα τα πεταλια!!!Οποια απο τις δυο και να παρω να ξερετε οτι προοριζεται για πολυ καιρο ;D!!

Ευχαριστω πολυ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/09, 09:16 από O_Menelaos »
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #1 στις: 30/01/09, 10:50 »
Γειά σου φίλε και καλώς ήλθες στο forum.
Επειδή το θέμα που ανοίγεις είναι τεράστιο, προτείνω να κάνεις μία ψηφοφορία, ώστε οι φίλοι που δεν έχουν χρόνο να μπαίνουν γραπτώς σε βάθος, να αφήνουν γρήγορα την άποψη τους για να την αξιοποιήσεις.
Εγώ πχ. ψηφίζω Pod X3 live.
Καλή συνέχεια!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #2 στις: 30/01/09, 12:34 »
Eγώ θα προτιμούσα τη Ζοοm. Οι ήχοι της μου φαίνονται πολύ πιο φυσικοί και λιγότερο ψηφιακοί από όσα προϊόντα της Line6 έχω δοκιμάσει. Έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, αρκετά μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης, τα εφφέ και οι προσομοιώσεις της είναι πολύ ικανοποιητικά και πιστεύω ότι προσφέρουν μια μεγάλη γκάμα καθαρών ήχων, χωρίς να υστερούν ιδιαίτερα σε πιο high gain επιλογές. Ειδικά τα reverb και τα delay τα βρίσκω άψογα, ενώ το noise gate λειτουργεί αξιοθαύμαστα σε όσες πεταλιέρες Zoom έχω δοκιμάσει, ακόμα και στη G2.1u που έχω εγώ. Οι λάμπες στις G7 και G9 δίνουν μια άλλη διάσταση στον ήχο, αν και δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι θα σού δώσουν ακριβώς ήχο λαμπάτου ενισχυτή (δεν είμαι και ειδικός σε αυτό το θέμα). Τέλος η G9 έχει δύο πετάλια (το ένα εκ των οποίων είναι τρισδιάστατο!), οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ένα ως wah και το άλλο για volume ή κάτι άλλο. Πάντως θα σού έλεγα πριν καταλήξεις να προσπαθήσεις να τις δοκιμάσεις και τις δύο. Σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη πεταλιέρα, υπάρχει αυτή που σού αρέσει εσένα. Και να έχεις υπόψη σου ότι οποιαδήποτε πεταλιέρα κι αν επιλέξεις, ίσως να μην δεις τις πραγματικές της δυνατότητες στον ενισχυτή που έχεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #3 στις: 30/01/09, 17:43 »
Πάντως θα σού έλεγα πριν καταλήξεις να προσπαθήσεις να τις δοκιμάσεις και τις δύο. Σε τελική ανάλυση δεν υπάρχει καλύτερη και χειρότερη πεταλιέρα, υπάρχει αυτή που σού αρέσει εσένα.

+1

Και να έχεις υπόψη σου ότι οποιαδήποτε πεταλιέρα κι αν επιλέξεις, ίσως να μην δεις τις πραγματικές της δυνατότητες στον ενισχυτή που έχεις.

+436.562.994,7  :)

Με κίνδυνο να βγω off-topic και συγγνώμη προκαταβολικά:

1) Άλλαξε πρώτα ενισχυτή αν μπορείς.
2) Προσπάθησε να σκεφτείς προσεκτικά πόσα από τα εκατοντάδες εφφέ της όποιασδήποτε πεταλιέρας χρειάζεσαι πραγματικά. Μήπως για αρχή σου αρκούν ένα overdrive/distortion, ένα delay και ένα wah (δηλαδή 2-3 πετάλια);


Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #4 στις: 30/01/09, 23:15 »
1) Άλλαξε πρώτα ενισχυτή αν μπορείς.
2) Προσπάθησε να σκεφτείς προσεκτικά πόσα από τα εκατοντάδες εφφέ της όποιασδήποτε πεταλιέρας χρειάζεσαι πραγματικά. Μήπως για αρχή σου αρκούν ένα overdrive/distortion, ένα delay και ένα wah (δηλαδή 2-3 πετάλια);

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το πρώτο. Και γενικά μού φαίνεται άτοπο να κοιτάς για πεταλιέρα αυτής της κατηγορίας όταν το rig σου αποτελείται από μια Squier, έστω και αναβαθμισμένη, και ένα φτηνό Marshall ενισχυτή.

Ως προς το δεύτερο εγώ θα έλεγα μήπως θα ήταν καλύτερα για αρχή να πάρεις κάποιο πιο απλό και φτηνό πολυεφφέ (π.χ. το Zoom G2.1u, ένα Behringer V-amp, κανένα Pod ή κάτι τέτοιο), ειδικά αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία από πεταλιέρες. Έτσι θα μπορέσεις να εξερευνήσεις το θέμα των διαφόρων εφφέ χωρίς να μπλέξεις με κάποιο πολύπλοκο μηχάνημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/09, 15:22 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #5 στις: 31/01/09, 12:58 »
Εχω ηδη εδω και 1,5 χρονο ενα πεταλι της Digitech RP80!Ενταξει εχω φτιαξει 1 ηχο που αξιζει αλλα απο κει και περα ειναι πολυ ελλειπης!

Οσο για τον ενισχυτη ειναι αρκετα δυσκολο να παρω αλλον...Η πεταλιερα που θα παρω θα ειναι δωρο,και δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα χρηματα αλλου...απλα δηλαδή εχω να διαλεξω αναμεσα σε οποιο πεταλι θελω,και κατεληξα σε αυτα τα τρια!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #6 στις: 01/02/09, 11:21 »
Να σου πω και εγω την γνωμη μου...
Εχω ακουσει εκτενως τις gt-10, x3l και tonelab se
Δεν εχει περασει απο τα χερακια μου ακομα η zoom (ομολογω οτι εχω ακουσει πολυ καλα λογια ομως)

Λοιπον απο τις παραπανω πεταλιερες δεν υπαρχει καποια που να με καλυπτει απολυτα (καθαρα προσωπικη ειναι η αποψη)
πιστευω οτι καθε μια κανει καποια πραγματα καλυτερα και καποια οχι κ τοσο καλα

Δεν θα κατσω να αναλυσω τις δυνατοτητες του καθε μηχανηματος καθως με ενα search μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες για ολες τις πεταλιερες

Τωρα εμενα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχω μια πεταλιερα που να εχει "πραγματικο" ηχο
Tonelab

και βασικα πανω απο ολα να μπορω να ρυθμισω μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια.
Boss gt-10

Επισης ενδιαφερομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ενα καλο αξιπρεπες wah-wah!
Tonelab, Gt-10

Και απο κει και περα,ηχους σε clean και ξερετε διαφορους "διαστημικους" περιεργους ηχους, που οκ καθε πεταλιερα εχει  :P 
Gt-10, X3L

Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ειναι καθαρα προσωπικες οι απαντησεις στα παραπανω
Το x3l ειναι πολυ καλο μηχανημα (ασχετα αν επαιξε στις απαντησεις μου μονο στους διαστημικους ηχους) αλλα το προτιμω μονο για direct φαση
Εγω θα σου προτινα tonelab γιατι ειναι τοσο παραμετροποιησιμη οσο χρειαζεται, ειναι ευκολη στην χρηση σαν stompboxes, τα βασικα fx που χρειαζεσαι σε καλυπτει

Παντως εχε υποψιν σου οτι ολες οι πεταλιερες δεν θα αποδωσουν τα αναμενομενα στον ενισχυτη που εχεις

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #7 στις: 01/02/09, 14:50 »
και κάτι άλλο: Για ηχογραφίσεις και χαμηλές εντάσεις X3L, για live και δυνατές εντάσεις GT-10.

Και οι δυο μπορούν να τα κάνουν αντίστροφα, αλλά θέλουν πολύ tweaking...


Επίσης, αν ψάχνεις κάτι πολύ εύκολο στη χρήση X3L, η gt-10 απαιτεί εξοικείωση και το manual κολλημένο στο χέρι σου τον πρώτο καιρό,
και κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι παραπάνω αλλά...είναι απίστευτα παραμετροποιήσιμη και αξίζει κατά την γνώμη μου...

Επίσης από ποικιλία ήχων στο νετ, X3L (οι περισσότεροι ήχοι όμως να ξέρεις δεν θα σου κάνουν).

Εγώ έχω την Boss, αλλά έχω περάσει και από την line6, και η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλύτερη η GT-10..

Καλές αγορές..!  ;)


Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #8 στις: 02/02/09, 11:49 »
Έχω πρόσφατα δοκιμάσει τις δύο από τις τρεις που αναφέρεις. Line 6 POD X3 live και Boss Gt-10...Τα συμπεράσματα μου είναι τα εξής:

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι τα factory presets και στις δύο πεταλιέρες είναι για τον *μπιπ*...Θέλει ψάξιμο για να βγάλεις ήχο...

Από ήχο η Χ3, κερδίζει κατά κράτος την GT, ακούγεται λιγότερο digitized, έχει καλύτερα distortions και πιο ``φυσικά`` καθαρά...
Από την άλλη, τα μενού της είναι μπερδεμένα και δυσνόητα και θα σου πάρει πολύ χρόνο μέχρι να μάθεις να ρυθμίζεις την πεταλιέρα σωστά. Στην GT τα μενού είναι πιο user friendly
και από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις τι παίζει...
Το καλό με την GT είναι τα εφφέ (αν είσαι φαν βέβαια). Έχει κυριολεκτικά τα πάντα πάνω και μπορείς να φτιάξεις τρελούς ήχους. Η Χ3 έχει αρκετά εφφέ και αυτή, αλλά δεν σε
αφήνει να παίξεις τόσο πολύ όσο με την GT.
H X3 έχει πολύ καλύτερο wah. Της GT είναι πολύ μέτριο...
Και οι δύο πεταλιέρες είναι καλοφτιαγμένες και αντέχουν κακοποίηση (περισσότερο φαίνεται να αντέχει η X3).
Ένα άλλο που θέλω να σημειώσω είναι ότι για την Χ3 έχουν ακουστεί προβλήματα με το firmware και ότι παίζει να σου ``παγώσει`` live. Για να πάρει πρός μετά θέλει ξανατοποθέτηση του firmware.

Από εκεί και πέρα για private παίξιμο, home recording και με την προυπόθεση ότι δεν ψάχνεις το monster tone, είναι καλές και οι δύο.

Εγώ προσωπικά δεν τις προτείνω αυτή την στιγμή, γιατί στην αγορά στα σχεδόν ίδια λεφτά παίζει floor unit που είναι κλάσεις ανώτερο.
Μιλάω για την Rocktron Utopia G300. Χωρίς να θέλω να γίνω υπερβολικός, φτάνει σε απόδοση, καταστάσεις rack. Ο ήχος της είναι σχεδόν λαμπάτος. Πχ. αν την βάλεις δίπλα σε ένα prophesy II (που είναι λαμπάτο pre-amp) δεν έχει μεγάλες διαφορές.


Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #9 στις: 03/02/09, 00:54 »
Νομιζω ο Plusyear με προλαβε και ειπε οσα ειχα σκοπο να πω. Παρολαυτα οσον αφορα το Boss και γενικοτερα τα Boss multieffects, σαν κατοχος της gt8 γνωριζω οτι εχουν σε σημειο αηδιας την δυνατοτητα ρυθμισης λεπτομερων παραμετρων. Σε σημειο που προσωπικα σταθηκα ανικανος να την σεταρω ολοκληρωτικα. Και η αληθεια ειναι οτι ακομα δε ξερω να το κανω και ας εκανα ευαγγελιο το μανιουαλ. Κοινως ειναι καπως δυσχρηστες. Για την Line6 (την εχει φιλος) νομιζω ειναι καπως ευκολοτερη με τεραστια γκαμα δυνατοτητων! Και μαρεσαν πολυ τα Overdrive της. Η tonelab ειναι η πλεον "αληθινη" .. και ειναι καπως πιο ζεστη αν μπορω να το πω ετσι.. vintagoφερνει λιγο αλλα αρκετα ποιοτικη απο οσα εχω ακουσει (βεβαια αυτο ειναι απορροια του συνδιασμου , ενισχυτη-ρυθμισεις) και τελος για την zoom , οπως ειχα πει παλαιοτερα ημουν κατοχος zoom και ημουν απολυτα ικανοποιημενος παρα το φτηνο μοντελο που ειχα!

Εν τελει θα σου προτεινα να μην πας με το ονομα .. η με τις υποσχομενες δυνατοτητες (οπως την πατησα εγω  :-[ ) αλλα να πας με το ποια αντικειμενικα ειναι πιο λειτουργικη και ευκολοχρηστη για να μην μπλεξεις με υπεβολικη λεπτομερεια και χασεις την μπαλα. Δε μπορεσα 2 χρονια να σεταρω μια gt8 και σεταρα σε 3 μερες ολο to rack rig μου με το που το παρελαβα! Λειτουργικοτητα και ευκολια χρησης ! 2 πολυ σημαντικες παραμετροι! (κατα μενα παντα)  8)

ΥΓ: σαφως και ο ενισχυτης παιζει σπουδαιο και καθοριστικο ρολο στο τελικο αποτελεσμα αλλα και αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο...
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #10 στις: 03/02/09, 01:32 »
Νομιζω ο Plusyear με προλαβε και ειπε οσα ειχα σκοπο να πω. Παρολαυτα οσον αφορα το Boss και γενικοτερα τα Boss multieffects, σαν κατοχος της gt8 γνωριζω οτι εχουν σε σημειο αηδιας την δυνατοτητα ρυθμισης λεπτομερων παραμετρων. Σε σημειο που προσωπικα σταθηκα ανικανος να την σεταρω ολοκληρωτικα. Και η αληθεια ειναι οτι ακομα δε ξερω να το κανω και ας εκανα ευαγγελιο το μανιουαλ. Κοινως ειναι καπως δυσχρηστες.

Εν τελει θα σου προτεινα να μην πας με το ονομα .. η με τις υποσχομενες δυνατοτητες (οπως την πατησα εγω  :-[ ) αλλα να πας με το ποια αντικειμενικα ειναι πιο λειτουργικη και ευκολοχρηστη για να μην μπλεξεις με υπεβολικη λεπτομερεια και χασεις την μπαλα.

+1

Κι εγω παλιος κατοχος gt-8 που την εδωσα ακριβως για τους πιο πανω λογους που αναφερει ο φιλος...και πηρα ενα zoomακι g2.1u που εχει "λιγα", απλα και καλα ;)

Θα σου προτεινα λοιπον (αν και η gt-10 απ'οτι ακουω και διαβαζω εχει γινει πιο απλη σε χειρισμο απο την gt-8) να πας κατευθειαν ειτε σε x3l ειτε σε g9.2tt, η x3l που την δοκιμασα που αρεσε αρκετα μπορω να πω αλλα και η zoom πιστευω αμα την ακουσεις θα σε καταπληξει (ειναι πολυ καλα πολυεφε αυτα της τελευταιας σειρας της).

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #11 στις: 03/02/09, 17:38 »
Χιλια ευχαριστω σε ολο το φορουμ!!!

Τελικα μετα απο αρκετη σκεψη και πολυ ψαξιμο,κατεληξα να παρω το POD X3 Live ;D!

Την αγορα θα κανω βεβαια μεσω internet απο το site DV247!Το εψαξα και μου βγαινει πολυ καλυτερη η τιμη,λογω πτωσης της λιρας ;)!!

Πηρα μαζι και την θηκη για μεταφορα της Line 6 επισης,και συνολο μου βγηκε κατω απο 440 μαζι με μεταφορικα!Σε αντιθεση με την τιμη του Τhomann που ηταν κοντα 500 ευρω χωρις τη θηκη βεβαια και να μη μιλησω καν για την απαραδεκτη τιμη του ΝΑΚΑ που την δινει 550 ευρω σκετη :P

Οταν "τριφτω" λιγο με την πεταλιερα,θα σας στειλω εντυπωσεις ;D

Ευχαριστω και παλι ολο το φορουμ και οσους καθισαν και διαβασαν και ασχολιθηκαν!!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #12 στις: 03/02/09, 21:56 »
Χιλια ευχαριστω σε ολο το φορουμ!!!

Τελικα μετα απο αρκετη σκεψη και πολυ ψαξιμο,κατεληξα να παρω το POD X3 Live ;D!

Την αγορα θα κανω βεβαια μεσω internet απο το site DV247!Το εψαξα και μου βγαινει πολυ καλυτερη η τιμη,λογω πτωσης της λιρας ;)!!

Πηρα μαζι και την θηκη για μεταφορα της Line 6 επισης,και συνολο μου βγηκε κατω απο 440 μαζι με μεταφορικα!Σε αντιθεση με την τιμη του Τhomann που ηταν κοντα 500 ευρω χωρις τη θηκη βεβαια και να μη μιλησω καν για την απαραδεκτη τιμη του ΝΑΚΑ που την δινει 550 ευρω σκετη :P

Οταν "τριφτω" λιγο με την πεταλιερα,θα σας στειλω εντυπωσεις ;D

Ευχαριστω και παλι ολο το φορουμ και οσους καθισαν και διαβασαν και ασχολιθηκαν!!!
μπράβο φίλε καλορίζικη....δώσε και εντυπώσεις μετά....

question: αν είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω μια από τις τρείς στο loop του ενισχυτή και να ΜΗΝ χρησιμοποιώ το distortion της εκτός για λίγο πιο βρώμικες καταστάσεις ποιά θα προτείνατε...?

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #13 στις: 04/02/09, 15:41 »
Αν εννοείς να παίρνεισ την προενίσχυση του ενισχυτή σου και τα εφέ από την πεταλιέρα,
μεταξύ Boss και line6 λέγεται ότι πιο Transparent είναι η boss, δεν χρωματίζει δλδ καθόλου το σήμα.

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #14 στις: 04/02/09, 16:37 »
Αν εννοείς να παίρνεισ την προενίσχυση του ενισχυτή σου και τα εφέ από την πεταλιέρα,
μεταξύ Boss και line6 λέγεται ότι πιο Transparent είναι η boss, δεν χρωματίζει δλδ καθόλου το σήμα.

ναι αυτό ακριβώς εννοώ....για τη zoom?

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #15 στις: 22/02/09, 15:06 »
Γεια σε ολο το φορουμ και παλι!!!!

Παιδια ηρθε το POD X3 Live!!!!

Δεν εχω λογια να το περιγραψω!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πεταλιερα,και πραγματικα δεν το περιμενα τοσο πολυ,αλλα εχει γαματο ηχο,με ολη την εννοια!!!!Δυστυχως το manual ειναι σαν το βιβλιο της ιστοριας μου ;D και το διαβαζω σιγα σιγα,και δεν μπορουσα να φτιαχω καποιον ηχο η να επεξεργαστω καποιον,γιατι απλα ειχα χαθει με ολες της λειτουργιες της!!

Το site της line6 εχειπροσφερει παρα πολλα!!Εχω κατεβασει πανω απο 80 ηχους απο την ιστοσελιδα τους,απο τους οποιους το 90% ειναι παρα πολυ αξιολογοι!!Νιωθω πραγματικα οτι εχω τα εφφε ολων των κιθαριστων!!Οταν πχ παιζω το eruption με τον ηχο του Van Halen που εχω κατεβασει,ακουγεται ακριβως οπως το ακουτε στο CD!Και αν δε σε ικανοποιει ο ενας,εχει αλλους 5000 να διαλεξεις!

Την προτεινω σε ΟΛΟΥΣ!!Δεν εχω σταματισει να παιζω, να πειραματιζομαι και να ηχογραφω απο την ωρα που την πηρα!!   

Οποιος θελει να του περιγραψω με μεγαλυτερη λεπτομερεια,να μου στειλει μηνυμα και θα χαρω πολυ να του απαντησω!! :)

Ευχαριστω και παλι ολο το φορουμ για το ενδιαφερον που εδειξε!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #16 στις: 22/02/09, 15:19 »
Ωραιος φιλε ! Καλοπαιχτη και καλα jamαρισματα ! Εχει πολλες δυνατοτητες η Line 6 και θεωρω οτι ειναι η πιο ευχρηστη στο θεμα του downloading patches ! Εχει βολικο site ... Αντε ανεβασε και κανα κομματακι σου να ακουσουμε οταν την σεταρεις :)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #17 στις: 23/02/09, 17:21 »
Καλησπέρα...
Θα θελα να σε ρωτήσω αν έχουν κανει καθόλου πρόοδο με το pitch shifter και το harmonizer..
Kαι επίσης αν είχες τπτ προβλήματα με την πεταλιέρα,
γιατι είχαν πει ότι στην αρχή είχαν βγει προβληματικές, και μετα τις διόρθωσαν με κάποιο update στο firmware.

Kαλόπαιχτη φίλε!

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #18 στις: 24/02/09, 17:40 »
Καλησπέρα...
Θα θελα να σε ρωτήσω αν έχουν κανει καθόλου πρόοδο με το pitch shifter και το harmonizer..
Kαι επίσης αν είχες τπτ προβλήματα με την πεταλιέρα,
γιατι είχαν πει ότι στην αρχή είχαν βγει προβληματικές, και μετα τις διόρθωσαν με κάποιο update στο firmware.

Kαλόπαιχτη φίλε!


Γεια σου φιλε Silent Scream,         

Με το θεμα του firmaware οντως ειχα ακουσει καποια παραπονα σε φορουμ κλπ ,προσωπικα δεν εχω παρατηρισει καποιο προβλημα!Βεβαια ειναι νωρις για να μιλησουμε για αυτο γιατι η πεταλιερα ειναι μιας εβδομαδας!!εγω το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να αναβαθμισω το firmaware!απο οτι καταλαβα και διαβασα στη σελιδα της Line 6 δεν υπαρχουν πια προβληματα στη λειτουργεια..παντως αν παρατηρησω κατι θα σας το γραψω αμεσως!!

Οσο για το αλλο θεμa,το shifter κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολυ αξιοπρεπες και ποιοτικo!!!Για το harmonizer δεν μπορω να σου πω ακομα γιατι εχει κατι περιεργες ριθμισεις που ακομα δε μπορω να καταλαβω πληρως :P !! Για την ωρα που εχω δοκιμασει οκταβες,ειναι αρκετα καλο,για αρμονιες τριτες ,πεμπτες κλπ θα πρεπει να περιμενετε λιγο ;D

Παντως,αν και την εχω λιγοτερο απο μια εβδομαδα,εχω ενθουσιαστει παρα πολυ,και ουσιστικα δεν εχω δει ΤΙΠΟΤΑ ακομη!!!


Ωραιος φιλε ! Καλοπαιχτη και καλα jamαρισματα ! Εχει πολλες δυνατοτητες η Line 6 και θεωρω οτι ειναι η πιο ευχρηστη στο θεμα του downloading patches ! Εχει βολικο site ... Αντε ανεβασε και κανα κομματακι σου να ακουσουμε οταν την σεταρεις :)


Θα ανεβασω και κατι καποια στιγμη για να ακουσετε τις δυνατοτητες της,απλα περιμενω να τη μαθω λιγο καλυτερα  ;D

Ακουω κι αλλες ερωτησεις ;D!!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #19 στις: 24/02/09, 17:41 »
Δεν εχω σταματισει να παιζω, να πειραματιζομαι και να ηχογραφω απο την ωρα που την πηρα!!   

Αυτό είναι και το πιο σημαντικό!  ;D Καλορίζικη!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #20 στις: 22/03/09, 12:24 »
παιδια θα με ενδιεφερε και μενα η αγορα ενως pod x3pro το rack....αξιζει καθολου το κοπο? τα εφφε λενε τιποτα?  μηπως να προτιμησω κανα g-force η κανα g-major 2 για τα εφφε? το κακο ειναι οτι δεν εχω ερθει ποτε σε επαφη με pod και δεν ξερω τι παιζει...αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι τοσο pro η φαση τους...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #21 στις: 22/03/09, 12:47 »
Οταν πχ παιζω το eruption με τον ηχο του Van Halen που εχω κατεβασει,ακουγεται ακριβως οπως το ακουτε στο CD!

Αυτό σημαίνει ότι το παίζεις και όπως ο EVH :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #22 στις: 22/03/09, 17:31 »
Οταν πχ παιζω το eruption με τον ηχο του Van Halen που εχω κατεβασει,ακουγεται ακριβως οπως το ακουτε στο CD!

Αυτό σημαίνει ότι το παίζεις και όπως ο EVH :P :P :P


χαχαχαχαχαχαχα :P :P

Το εφφε του EVH μπορει να το πιανω...αλλα τον ηχο που βγαζει δε θα τον πετυχω ουτε εγω...ουτε κανενας ;D
Συγκεκριμενα απο το eruption μιλαω για το διασημο μερος του με το tapping και οκ μπορει ιδιο να μην ειναι...αλλα μοιαζει αρκετα ;D

Αλλωστε και συ Guitarero δεν εχεις τον ιδιο ηχο στο POD XT σου?? :)
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος proToolsLe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #23 στις: 01/04/09, 13:00 »

η γνώμη μου είναι ότι πολύ καλύτερη η GT-10..

Καλές αγορές..!  ;) ;D


+1

Αποσυνδεδεμένος bourandr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Pod X3 live -- GT-10 -- Zoom G9 2tt
« Απάντηση #24 στις: 20/09/10, 17:58 »
Γεια σας παίδες!Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στο ερωτημα μου!Έχω την x3 live, πως δεν ξέρω πως θα κάνω εναλαγή μεταξύ tone 1 και tone 2 δηλαδή να παίζω μία με το ένα μία με το άλλο..Μαζί γνωρίζω πως γίνετε!Θα εκτιμούσα την βοήθεια...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
14235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 18:03
από kotas
ZOOM G9.2TT VS ......

Ξεκίνησε από rockrules Εφέ

3 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 14:51
από tech21man
6 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
0 Απαντήσεις
2048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/09, 20:23
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
4627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 15:56
από TASOSGR
2 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:16
από Holyshock
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
Zoom G2 - Ρυθμίσεις

Ξεκίνησε από St3ven Εφέ

5 Απαντήσεις
3876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/11, 13:44
από Vaiking
3 Απαντήσεις
2171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 01:15
από metalmike
ZOOM G3 Patch Select Mod

Ξεκίνησε από vegos « 1 2 » Εφέ

33 Απαντήσεις
13271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/14, 22:49
από vegos