Αποστολέας Θέμα: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )  (Αναγνώστηκε 50829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #75 στις: 01/05/07, 11:45 »
Μάλιστα οκ ευχαριστώ πάντως.
Παρόλ'αυτά, αναρωτιέμαι αν θα παίξει ρόλο η καλή κάρτα ήχου ή αν παίζει ρόλο μόνο αν δεν χρησιμοποιείς καθόλου το midi controller και τα κάνεις όλα μέσω pc.
Anyway μάλλον πρέπει να δοκιμάσουμε.
Thnx again, c ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #76 στις: 01/05/07, 11:58 »
Η πεταλιερα που προσφερει το guitar rig ειναι απο μονη της μια καρτα ηχου.
Ομως ενα PC με μια καλη καρτα ηχου ειναι ο,τι το καλυτερο εαν ελεγχεις το guitar rig χωρις πεταλιερα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #77 στις: 13/05/07, 15:26 »

Ένα δεύτερο πάλι προβλημα που παρουσιάζει είναι με το Cubase...
Eνώ ακούω ότι ηχογραφείται, στην αναπαραγωγή δεν έχω ήχο...


Αυτό μάλλον δεν είναι πρόβλημα της κάρτας σου.Απλά πριν την αναπαραγωγή(play) πρέπει να κλείσεις το μόνιτορ(κίτρινο κουμπάκι με το ηχειάκι στο track που γράφεις

Και κάτι για το latency,εγώ έχω μια ενσωματωμένη στη motherboard realtech νομίζω και μόλις έβαλα asio for all drivers τη ρύθμισα και μείωσα την latency στα 2ms(φυσικά κατεβάζοντας το buffer)...Oπότε ειδικά για τα προβλήματα καθυστέρησης δε χρειάζεται επαγγελματική κάρτα(λύνεται κι αλλιώς εννοώ)

Και μια ερώτηση:Ξέρετε τι παίζει μ'αυτό το high/low res στο  Rig?Παλιότερα ηχογραφούσα στο high αλλά τελευταία μου βγάζει πολύ θόρυβο και μόνο με το low res κάνω δουλειά....Μήπως πείραξα κάτι καταλάθος?Ξέρετε πως να το διορθώσω,και στην τελική αν είναι τόσο σημαντικό?

Κι άλλη μια ερώτηση για όποιον έχει όρεξη:Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να φτιάξω έναν καλό καθαρό ήχο?Στα βρώμικα είμαι οκ,αλλά με τα καθαρά δε μπορώ να φτιάξω κάτι καλο....Κάτι με λίγο κόρους,απλό...Ξέρω ότι είναι ασαφές αυτό που ζητάω,αλλά πείτε μου πχ τι χρησιμνοποιείτε εσεις-τι ενισχυτές κτλ

ΥΓ:προγραμματάρα πάντως το rig!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #78 στις: 13/05/07, 19:30 »
Απο την ελαχιστη εμπειρια που εχω, μπορω να σου πω πως καθαρος ηχος στο Rig δεν βγαινει αν δεν πληρεις τις παρακατω προϋποθεσεις:

1) Εχεις μια καλη κιθαρα, σεταρισμενη να παιζει και ωραια καθαρα
2) Εχεις μια καλη καρτα ηχου που δεν υποβιβαζει το σημα που λαμβανει ( με λιγα η realtek δεν σου κανει )

Εαν δεν εχεις κατι απο τα παραπανω, δεν προκειται να βγαλεις καλο καθαρο ηχο.

Οσο για το low και high resolution, αφορα τους χρηστες αργων ή γρηγορων CPU αντιστοιχα. Στο high resolution, το guitar rig χρησιμοποιει περισσοτερη CPU για να επεξεργαστει το σημα και να το κανει πιο "γλυκο" ( αν προσεξεις στο low resolution, η ποιοτητα του ηχου θυμιζει digitιλα μεχρι αηδιας ).

Μηπως εχεις πειραξει το threshold του noise gate?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #79 στις: 13/05/07, 23:38 »
Το ξέρω ότι είναι για τα μπάζα η κάρτα,αλλά αυτή παίζει προς το παρόν κι έχω βγάλει κάτι συμπαθητικές παραμορφώσεις...κάποια στιγμή θα πάρω μια σοβαρή....anyway

Αυτό με το threshold στάνταρ το χω πειράξει...αυτό στο input δεν λες?...αλλά τι σχέση μπορεί να έχει αυτο?απ΄ότι έχω καταλάβει είναι κάτι σαν κομπρέσορας στην είσοδο που σου αυξομειώνει την ένταση για να μην μπεί το σήμα πικαρισμένο
εξήγησε μου αν μπορείς τι ακριβώς κάνει...

και για τα καθαρά,ο μόνος ενισχυτής που μου έχει βγάλει ψιλοκαθαρό ήχο είναι ο twang reverb(fender).ποιους χρησιμοποιείς εσυ?
Ας βγεί απλά κάτι αξιοπρεπές,δεν περιμένω να βγάλω τα απίστευτα καθαρά(αν βοηθάει έχω λεσπολ και την βάζω κατευθείαν στο line in-χωρις DI κτλ)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #80 στις: 14/05/07, 01:09 »
Να τονισω πως δεν ειμαι κιθαριστας, επομενως ειναι πολυ υποκειμενικο, μην πω αδυνατο, για μενα να σου πω τι κανω για να βγαλω καθαρο ηχο.

Το threshold στο noise gate, οριζει στα ποσα dB θα "κοβει" το σημα. Ετσι, εαν ενας βομβος ειναι στα -20dB, εσυ απλα οριζεις το threshold σε εκεινο το σημειο περιπου, και ετσι οταν το noise gate αντιληφθει πως εφτασε σε εκεινο το οριο το σημα, απλα το κανει mute.
Πλεονεκτημα ειναι πως οσο πιο ψηλα εχεις το threshold, τοσο λιγοτερος θορυβος ακουγεται ( κατι που ειναι καλο για μπουκωμενα ρυθμικα ), ομως το μειονεκτημα ειναι πως αμα η κιθαρα ειναι χαλια, σε ενα σολο, το noise gate θα "κοψει" το sustain της νοτας.
Αρα, πρεπει να πειραματιστεις ξανα για το threshold, μεχρι να βρεις το καταλληλο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #81 στις: 09/08/09, 16:13 »
Eδω και λίγο καιρό χρησιμοποιώ μια εξωτερική κάρτα ήχου σε συνδυασμό με το guitar rig 3. Επειδή τυχαίνει να έχω και αρκετά Joysticks στο σπίτι λόγω του ότι
ασχολούμαι αρκετά χρόνια με flight simulators, είχα την απορία αν θα μπορούσα μέσα από ένα joystick να ελέγξω διάφορες λειτουργίες μέσα στο guitar rig.
Βασικά ο "καημός" μου ήταν το wah και ήθελα να μπορώ να ελέγξω το slider που έχει και αλλάζει τον ήχο.
Τελικά με αρκετό ψάξιμο έπεσα σε αυτή τη σελίδα  http://blogs.howtogeek.com/mysticgeek/2008/07/31/turn-a-gamepad-into-a-midi-controller-to-use-with-audio-software/ όπου περιγράφει πως μπορεί να γίνει και ποια προγράμματα χρειάζονται για αυτό. Μάλιστα στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιείται διαφορετικό πρόγραμμα από to guitar rig.

Oπως περιγράφεται στη σελίδα αυτή χρειάζονται 2 προγράμματα για να γίνει αυτό, το MIDI YOKE και το Rejoicε (ψάχνοντας βρήκα και άλλο ένα πρόγραμμα το MIJOY PRO3 το οποίο λειτουργεί μόνο του αλλά πρέπει να το αγοράσεις. Το demo που δίνει δεν έχει τίποτα μέσα παρά κάτι pdf manuals).

Αρχικά πρέπει να γίνει install το MIDI YOKE. Σε αυτό δεν πείραξα καθόλου τις ρυθμίσεις που έχει. Btw δεν μπορούσα να βρώ και που έχει εγκατασταθεί (!)και τελικά ανακάλυψα πως δημιουργεί ένα εικονίδιο μέσα στο control panel.

Μετά γίνεται install το Rejoice. Οταν γίνεται εκκίνηση του προγράμματος πρέπει να έχετε ήδη συνδέσει το Joystick σε θύρα USB και καλό είναι να τσεκάρετε στο cpanel>game controllers>properties ότι ανταποκρίνεται στις κινήσεις που κάνετε. Αν θέλετε να μπορείτε να ελέγχετε τα sliders ή τα knobs του G.Rig θα πρέπει οπωσδήποτε να έχετε ένα Joystick ή gamepad με κίνησεις σε axis. Ενα απλό gamepad με κουμπιά μπορεί μόνο να ανοιγοκλείνει αντίστοιχα κουμπιά on/off μέσα στο πρόγραμμα.

Rejoice

Για να συνδεθεί το Joystick με το πρόγραμμα πρέπει να κάνουμε assign τα κουμπιά και τους άξονες. Αν όλα είναι εντάξει, κινώντας το joystick και πατώντας τα κουμπιά του
θα πρέπει να αλλάζουν οι αριθμητικές αξίες στο σημείο που λέει joystick Values στους xyz άξονες και να εμφανίζεται ένας αριθμός ανάλογα με το πιο κουμπι πατάμε.
Ακόμα και τα πιο φτηνά Joystick έχουν τουλάχιστον 3 άξονες και 3-4 κουμπιά. Οι άξονες αντιστοιχούν στην κίνηση του μοχλού εμπρός-πισω, δεξιά-αριστερά και συμβολίζονται
με τα x,y και συνήθως υπάρχει ένας ξεχωριστός μοχλός ( για χρήση σαν γκάζι συνήθως) και αντιστοιχεί στο z. Αυτός είναι και ο πιο πρακτικός για να γίνει assign.
Πατάμε εκεί που λέει calibrate και έπειτα κλικάρουμε μέσα στο πεδίο που λέει axis ή button, ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε assign.
Κουνάμε το μοχλό και εμφανίζεται μέσα στο πεδίο το όνομα του axis με ένα γράμμα. Μόλις γίνει αυτό πατάμε add και εμφανίζεται στο μεγάλο πεδίο επάνω
ο axis που έχουμε κάνει assign.
Με το Rejoice ανοιχτό ρυθμίζουμε το Guitar Rig. Επίσης όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι ανοιχτό.




Guitar Rig



Αρχικά πάμε options>preferences>midi channel και επιλέγουμε omni . External switch mode το είχα σαν toggle.
Μετά πηγαίνουμε στο controller και κάνουμε add assignment στο external controller assignment. Κάθε ένα add που κάνουμε αντιστοιχεί
και σε μια λειτουργία. Αν πχ θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε 2 κουμπιά και 1 axis χρειαζόμαστε 3 ξεχωριστα assignments.
Οταν κάνουμε ένα assignment πηγαίνουμε στο κουμπί που λέει global ή sound. Το global αφορά λειτουργίες όπως audio in/out, metronome, tapedeck κλπ
και το sound τα διάφορα πετάλια, ενισχυτές και επιλέγουμε ανάλογα τι θέλουμε να ελέγξουμε.
Έστω ότι θέλουμε να ελέγξουμε το knob που ρυθμίζει το volume στο screamer που φαίνεται στην εικόνα.
Επιλέγουμε sound και κλικάρουμε εκεί που λέει not assigned κάτω ακριβώς από το my switch 1 ( στην εικόνα δεν γράφει not assigned επειδή έχω βάλει μια λειτουργία
στο matched cabinet). Στο αναδυόμενο παράθυρο πάμε screamer>volume. Τέλος, πατάμε learn και κουνάμε το μοχλό που ήδη έχουμε επιλέξει στο Rejoice. Επίσης κάτω από το learn πάρχει μια μπάρα που ρυθμίζει το εύρος της κίνησης που θα κάνει το knob που έχουμε επιλέξει.
Λογικά θα βγάλει αυτό το μήνυμα αν το έχει αναγνωρίσει:



Με αυτόν τον τρόπο μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα πολύ οικονομικό joystick των 10-15€ και να το μετατρέψει αφαιρώντας τα ηλεκτρονικά του και το καλώδιο usb, σε μια midi πεταλιέρα ή απλώς σε ένα πετάλι όπως τα wah, χρησιμοποιώντας μόνο ένα ποτενσιόμετρο από τα 3 που συνήθως υπάρχουν μέσα σε αυτό.
Νομίζω πως ένα αυτοσχέδιο πετάλι από ξύλο ή και μέταλλο ακόμα, είναι σχετικά εύκολο να γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/09, 16:15 από Minotaur »

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #82 στις: 09/08/09, 16:23 »
πολυ ενδιαφερον!!

ξερεις αν γινεται να κανεις assign καποιο συγκεκριμενο ηχο - preset σε ενα κουμπί?  δηλαδη να εχεις πχ 4 ηχους και να του επιλεγεις με 4 κουμπιά.

η να εχεις περισσοτερους και να τους αλλάζεις με 2 πληκτρα τύπου + -

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #83 στις: 09/08/09, 16:48 »
Δεν το είχα ψάξει ως τώρα αυτό που λες, καλή ιδέα! Λοιπόν γίνεται αυτό από ότι είδα αλλά όχι σε κάθε preset να βάλεις και από ένα κουμπί.
Απλά φτιάχνεις ένα αρχείο στο menu του browser και μέσα σε αυτό βάζεις τα 4 πχ preset που ανέφερες. Εκεί τώρα κάνεις assign 1 ή 2 κουμπιά για next ή και previous sound
με επιλογή στο global. Έτσι κάθε φορά που πατάς σου βγάζει τον επόμενο ήχο.


Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #84 στις: 09/08/09, 17:10 »
Αν κάποιος έχει ιδέα από ηλεκτρονικά θα ήθελα να με βοηθήσει σε αυτό αν μπορεί. Επειδή εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν να φτιάξω ολόκληρη πεταλιέρα,
αλλά μόνο ένα πετάλι που θα λειτουργεί με ένα ποτενσιόμετρο και τίποτα παραπάνω, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως να φτιάξω ένα κύκλωμα με καλώδιο usb που
όταν το συνδέω να το αναγνωρίζουν τα windows; Εχω βρεί ένα κιτ αλλά κανει περίπου 50 € και μπορείς να συνδέσεις πάρα πολλά κουμπια και ποτενσιόμετρα πράγμα που εγώ δεν χρειάζομαι. http://www.segor.de/suche.shtml?foto=1&Q=joywarrior . Μια και θα έχει μόνο ένα ποτενσιόμετρο ελπίζω να είναι απλό και να μη χρειάζεται πλακέτα.

Εκτός αυτού συνήθως τα φτηνά Joysticks έχουν μικρά ποτενσιόμετρα και όχι και τόσο ανθεκτικά και έλεγα να βρώ κάτι σε μεγαλύτερο με πιο μεγάλο άξονα και μεταλλικό
για να μπορέσω να φτιάξω το πετάλι.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #85 στις: 10/08/09, 02:14 »
θα πας να πάρεις ένα κινέζικο joystick με 5-10€
http://www.skroutz.gr/c/663/joypads.html?keyphrase=joypad
http://www.skroutz.gr/c/663/joypads/m/381/Logic+3.html
(προσοχή, με 15€ μπορείς να είσαι ο πρώτος στην ιστορία με wireless midi controller wah (WMCW)  :P ;D)
και θα βαλεις την πλακέτα του ολόκληρη μέσα στο κουτί που θα φτιάξεις.
το μικρο ποτενσιόμετρο που έχει θα το αφαιρέσεις θα το μετρήσεις και θα βαλεις ένα κανονικό μεγάλο.

οτιδήποτε άλλο σκέφτεσαι πχ ακριβότερο joystick, να φτιάξεις πλακέτα κτλ ΔΕΝ σε συμφέρει αφού με 50€ μπορείς να
βρεις μεταχειρισμένο αυτό  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/09, 02:30 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #86 στις: 10/08/09, 05:16 »
Ναι φίλε μου το ξέρω ότι πρέπει να βάλω όπως είναι την πλακέτα μέσα, 3 joystick δοκίμασα ως τώρα και τα 2 τα έχω κάνει βίδες.
Και γώ το έγραψα παραπάνω ότι θέλω να αποφύγω την πλακέτα αλλά επειδή η λειτουργία που θέλω είναι μόνο μια για αυτό και ρωτάω μήπως γίνεται χωρίς αυτή.
Οι μοχλοί στα gamepad δεν ξέρω πως λειτουργούν και αν ο μηχανισμός τους βολεύει για να γίνει όπως το θέλω. Πάντως αποκλείεται να είναι με τα κλασσικά pots. Θα πάω να πάρω απο το ανιψάκι μου ένα που έχει για τo playstation να το λύσω και αυτό  ;D
Πάντως ναι, αυτό που λες να αλλάξω μόνο το pot είναι καλή λύση.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Guitar Rig ( Προβληματα-Επιλυση )
« Απάντηση #87 στις: 10/08/09, 14:28 »
Ασχετο προς αυτα που γραφετε, αλλα σε ξενο φορουμ που ειχα ρωτησει, μου ειχαν πει για ενα δημοφιλη τροπο που χρησιμοποιουν για το Guitar Rig. Παιρνουν ενα απλο πληκτρολογιο για υπολογιστη, αφαιρουν καποιες ομαδες πληκτρων και σε αυτες που μενουν αναθετουν λειτουργιες του Guitar Rig και ετσι εχουν πεταλιερα απο πληκτρολογιο στο πατωμα!
Ninjammer | Guide | Blog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
133 Απαντήσεις
75536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/15, 00:07
από alvasilakis
35 Απαντήσεις
25484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 11:36
από mogli
8 Απαντήσεις
7476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
0 Απαντήσεις
34464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta
13 Απαντήσεις
7885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 19:23
από Korgy
1 Απαντήσεις
3699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/14, 10:58
από Απόλλων
41 Απαντήσεις
31194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/16, 16:52
από saved
4 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/16, 14:30
από neeckos