Ψηφοφορία: Πιστεύετε ότι ο ΟΣΦΠ πήρε με την αξία του το φετινό πρωτάθλημα;

ΝΑΙ
- 38 (39.2%)
ΟΧΙ
- 37 (38.1%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ\ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
- 2 (2.1%)
ΔΕΝ ΜΈΝΔΙΑΦΕΡΕΙ
- 20 (20.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 97


Σελίδες:
  • #526 από JP.M στις 04 Aug 2008
  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.ΤΑ ΜΠΑΜ θα ακουστούν όπου νά'ναι,έστω και την τελευταία στιγμή.
    Πάντως στον προγραμματισμό υστερούμε,όλα θα'πρεπε νά'χουν τελειώσει πολύ νωρίτερα.
  • #527 από JP.M στις 05 Aug 2008
  • Ηδη άρχισαν,ακολουθούν τουλάχιστον άλλες δύο.
  • #528 από philip the great στις 07 Oct 2008
  • παιδια επειδη πολλα ακουγονται.....γυρω-γυρω θελω να μου πειτε εαν πιστευετε οτι ηταν δικαιο το αποτελεσμα και να σχολιασετε γενικος την ολη κατασταση.......
  • #529 από Raz στις 07 Oct 2008
  • αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου 
    Γιατί να μην ήταν δίκαιο? Τί ακούγεται? Για διαιτησίες πάλι? Γενικώς ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη.
    αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου  αποψη μου 
  • #530 από VampireLestrat στις 07 Oct 2008
  • Και μόνο το γεγονός ότι Scorelive/Ώρα/Derby/Πράσινη δεν έγραψαν για τη διαιτησία τα λέει όλα. Σαφώς και ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. ;)
  • #531 από MACMISIAS στις 07 Oct 2008
  • Όσοι με ξέρετε ήδη θα ξέρετε κιόλας ότι είμαι Αεκτζής ως το μεδούλι.Στο προχθεσινό παιχνίδι δεν τίθεται ζήτημα διαιτησίας,μπορώ μάλιστα να πω ότι ήταν μια "χρυσή" ευκαιρία για την ΑΕΚ από διαιτητικής πλευράς, γιατί δεν αποβλήθηκε ο Κυριάκος που εάν ο διαιτητής ήταν κατά της ΑΕΚ θα τον είχε βγάλει σίγουρα με δεύτερη κίτρινη.
    Ο Ολυμπιακός φέτος έχει κάποιους παίκτες που αν θέλεις να τον παίξεις αμυντικά πρέπει να είσαι 100% τέλειος σε όλο το παιχνίδι, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.Και για του λόγου το αληθές ο καλύτερος μακράν και με "εξωγήινη" απόδοση μέχρι το 60' Πελετιέρι,ήταν και αυτός που έκανε ένα λάθος που είναι αρκετό σ'αυτές τις περιπτώσεις.
    Η ΑΕΚ δεν έχει παίκτη φέτος να δημιουργήσει και θα δυσκολευτεί πάρα πολύ. Η μοναδική της φάση έγινε όταν μπόρεσε να περάσει μια μπαλλιά ο Μπασινάς(το δοκάρι του Σκόκο δηλαδή).Αντίθετα ο Ολυμπιακός είναι πάρα πολύ δυνατός και το μεγάλο φαβορί για το πρωτάθλημα εκτός και αν εμείς δεν έχουμε απώλειες με τους μικρούς(πολύ δύσκολο) και ο Ολυμπιακός είναι απρόσεχτος.Δεν έχει και το taboo της Ευρώπης φέτος οπότε για μένα τα ποσοστά είναι περίπου 60% Ολυμπιακός, 30% Παναθηναικός και 10% Αεκ για το πρωτάθλημα.
  • #532 από master of puppets στις 07 Oct 2008
  • Ημασταν ανύπαρκτοι.....δικαια το πηρατε το ματς γαυρακια....συγχαρητήρια...και αντε να βαλει μυαλο ο δώνης.....ποτε ξανα μπασινας και μαιστοροβιτς στην 11αδα.....αντε....τα λεμε στο οακα.....
  • #533 από faser στις 07 Oct 2008
  • Ο Ολυμπιακός διακατέχεται από μια ιδιότητα την οποία καμία άλλη ομάδα στη Ελλάδα δεν την έχει.. Μπορεί σε μερικά παιχνίδια του να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τον νικήσεις.. Τι εννοώ; Ενώ μπορεί η ΑΕΚ για παράδειγμα να έχει κάνει ένα σερί καλών παιχνιδιών με καλή μπάλα, να παίξει με Ηρακλή ή Ιωνικό (τυχαία τα παραδείγματα :P) να αποδώσει καλά αλλά να χάσει.. Ή μπορεί ο ΠΑΟ να πηγαίνει "τρένο" μέχρι την Ξάνθη και στο Α΄ ημίχρονο να είναι 3 γκολ πίσω (άλλο τυχαίο παράδειγμα :P).. Με τον Ολυμπιακό δεν συμβαίνει εύκολα αυτό.. Για να νικήσεις τον Ολυμπιακό πρέπει να παίξεις πολύ καλή μπάλα, ενώ για να σε νικήσει φτάνει μόνο να είναι ελαφρά καλύτερος σου ή ακόμα και ίσος.. Δεν είναι εύκολο να πει κανείς από που προέρχεται αυτό.. Ίσως είναι η ψυχολογία που καλώς ή κακώς κουβαλάει στην Ελλάδα.. Η ψυχολογία των τόσων σερί πρωταθλημάτων, η ψυχολογία του νικητή.. Ίσως να είναι και η ποιότητα των παιχτών του.. Το μόνο που γνωρίζω στα σίγουρα είναι ότι ο Ολυμπιακός πριν καλά-καλά συμπληρωθεί η πρώτη αγωνιστική της κάθε σεζόν, έχει περισσότερες πιθανότητες από κάθε άλλη ομάδα για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος.. Κάτι σαν τον Schumacher στην F1 παλιότερα..
  • #534 από Moonchild_ στις 08 Oct 2008
  • Ε ναι όταν έχει πάρει τόσα σερί πρωταθλήματα, είναι αναμενόμενο να το σηκώσει και φέτος..
    Μιλώντας σαν φίλαθλος όμως, έχω απογοητευτεί από το ποδόσφαιρο που παίζουν οι υπόλοιπες μεγάλες ομάδες όπως ΑΕΚ, ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια, και με εξαίρεση τον Αρη, δεν υπάρχει άλλη ομάδα που να παίζει εξίσου θεαματικό ποδόσφαιρο...
  • #535 από Vaisilis στις 08 Oct 2008
  • Ο Ολυμπιακός διακατέχεται από μια ιδιότητα την οποία καμία άλλη ομάδα στη Ελλάδα δεν την έχει.. Μπορεί σε μερικά παιχνίδια του να μην παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά παρόλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να τον νικήσεις.. Τι εννοώ; Ενώ μπορεί η ΑΕΚ για παράδειγμα να έχει κάνει ένα σερί καλών παιχνιδιών με καλή μπάλα, να παίξει με Ηρακλή ή Ιωνικό (τυχαία τα παραδείγματα :P) να αποδώσει καλά αλλά να χάσει.. Ή μπορεί ο ΠΑΟ να πηγαίνει "τρένο" μέχρι την Ξάνθη και στο Α΄ ημίχρονο να είναι 3 γκολ πίσω (άλλο τυχαίο παράδειγμα :P).. Με τον Ολυμπιακό δεν συμβαίνει εύκολα αυτό.. Για να νικήσεις τον Ολυμπιακό πρέπει να παίξεις πολύ καλή μπάλα, ενώ για να σε νικήσει φτάνει μόνο να είναι ελαφρά καλύτερος σου ή ακόμα και ίσος.. Δεν είναι εύκολο να πει κανείς από που προέρχεται αυτό.. Ίσως είναι η ψυχολογία που καλώς ή κακώς κουβαλάει στην Ελλάδα.. Η ψυχολογία των τόσων σερί πρωταθλημάτων, η ψυχολογία του νικητή.. Ίσως να είναι και η ποιότητα των παιχτών του.. Το μόνο που γνωρίζω στα σίγουρα είναι ότι ο Ολυμπιακός πριν καλά-καλά συμπληρωθεί η πρώτη αγωνιστική της κάθε σεζόν, έχει περισσότερες πιθανότητες από κάθε άλλη ομάδα για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος.. Κάτι σαν τον Schumacher στην F1 παλιότερα..
    Συγνώμη αν ξέρεις απο πριν οτί θα πάρεις τα ματς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, (βλέπε απόφαση του CAS) γιατί να έχεις άγχος???
    Να 'ναι καλά ο Σωκράτης και η παρέα του... Το ξέρουμε όλοι παιδιά ότι το ποδόσφαιρο είναι μια στημένη διασκέδαση... πώς είναι οι ταινίες? μια τέτοια κατάσταση επικρατεί γι'αυτό τον πίνουμε παντού...
  • #536 από Vaisilis στις 08 Oct 2008
  • Ε ναι όταν έχει πάρει τόσα σερί πρωταθλήματα, είναι αναμενόμενο να το σηκώσει και φέτος..
    Μιλώντας σαν φίλαθλος όμως, έχω απογοητευτεί από το ποδόσφαιρο που παίζουν οι υπόλοιπες μεγάλες ομάδες όπως ΑΕΚ, ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια, και με εξαίρεση τον Αρη, δεν υπάρχει άλλη ομάδα που να παίζει εξίσου θεαματικό ποδόσφαιρο...
    Ο ολυμπιλαγός παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο? Τελευταία αγωνιστική πάντως εγώ θυμάμαι τον BLANKO να πετάει ψαλιδάκι στον Αστέρα... και κάποια άλλα που μ διαφεύγουν αυτή την στιγμή...
  • #537 από VampireLestrat στις 08 Oct 2008
  • Φίλε Vaisilis το ότι ο Μπλάνκο έβαλε ένα (πολύ όμορφο) ψαλιδάκι σημαίνει ότι η ΑΕΚ παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο; Αν είναι δυνατόν! Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια πάντα ο Ολυμπιακός ήταν κατά πολύ πιο επιθετικός και προσπαθούσε πολύ περισσότερο να προσφέρει θέαμα από τους δύο συνδιεκδικητές του. Σημειώνω πως δεν το λέω αυτό για να κατακρίνω τον τρόπο παιχνιδιού οποιασδήποτε ομάδας, απλά το έγραψα γιατί το σχόλιό σου είναι λανθασμένο. Τώρα τα περί CAS κλπ τι να πώ... Αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν ότι ο ΟΣΦΠ τόσα χρόνια παίρνει πρωταθλήματα μόνο λόγω διαιτητικής εύνοιας, πάω πάσο... ::) ::)
  • #538 από Moonchild_ στις 08 Oct 2008
  • Ο ολυμπιλαγός παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο? Τελευταία αγωνιστική πάντως εγώ θυμάμαι τον BLANKO να πετάει ψαλιδάκι στον Αστέρα... και κάποια άλλα που μ διαφεύγουν αυτή την στιγμή...
    Η ΑΕΚ δε μου αρεσει καθολου ετσι οπως παιζει τα τελευταια χρονια. Ισως γιατι εχω προλαβει να δω την ΑΕΚ οταν ειχε παιχταραδες οπως Σαβεφσκι, Τσιαρτα κλπ. Οι σημερινοι της παιχτες απλα σε αφηνουν αδιαφορο. Ο Ολυμπιακος τοσα χρονια, μπορει να σπρωχθηκε απο διαιτησιες κλπ (ολες οι μεγαλες ομαδες σπρωχνονται) αλλα ειχε και καποιους παιχτες που διναν αυτο το κατι παραπανω βλεπε Τζιοβανι (ο καλυτερος ξενος που περασε), Ριβαλντο Καρεμπε, Τζολε, Γκαλετι ....
  • #539 από MACMISIAS στις 08 Oct 2008
  • Φίλε Vaisilis το ότι ο Μπλάνκο έβαλε ένα (πολύ όμορφο) ψαλιδάκι σημαίνει ότι η ΑΕΚ παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο; Αν είναι δυνατόν! Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια πάντα ο Ολυμπιακός ήταν κατά πολύ πιο επιθετικός και προσπαθούσε πολύ περισσότερο να προσφέρει θέαμα από τους δύο συνδιεκδικητές του. Σημειώνω πως δεν το λέω αυτό για να κατακρίνω τον τρόπο παιχνιδιού οποιασδήποτε ομάδας, απλά το έγραψα γιατί το σχόλιό σου είναι λανθασμένο. Τώρα τα περί CAS κλπ τι να πώ... Αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν ότι ο ΟΣΦΠ τόσα χρόνια παίρνει πρωταθλήματα μόνο λόγω διαιτητικής εύνοιας, πάω πάσο... ::) ::)
    Φίλε μου δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά επειδή λες για τα τελευταία 15 χρόνια,δηλαδή από το 1993 και εδώ πρέπει να σου πω ότι υπερβάλλεις.Από το 1992 μέχρι και το 1998 (με εξαίρεση το 94-95 όπου ο ΠΑΟ ήταν εκπληκτικός ) το καλύτερο και το θεαματικότερο ποδόσφαιρο το έπαιζε η ΑΕΚ και αυτό έχει αναγνωριστεί από όλους τους ειδικούς.Άσχετα μάλιστα αν το τελευταίο πρωτάθλημα της ΑΕΚ ήταν το 1994.Ο Ολυμπιακός έγινε πραγματικά ομάδα τη τρίτη χρονιά του Μπάγεβιτς.Από εκεί και πέρα ενδεικτικά θα αναφέρω ότι οι χρονιές που πραγματικά ο ΟΣΦΠ ήταν απλησίαστος ήταν οι 98-99 (+10 από ΑΕΚ), 2000-01 (+12 από ΠΑΟ),2006-07 (+9 Από ΑΕΚ).Όλες τις άλλες χρονιές οι διαφορές (με εξαίρεση το 96-97 που ήταν +8 από την ΑΕΚ με αλήστου μνήμης διαιτησίες για ισόβια) κυμαίνονταν από ισοβαθμίες έως +4 βαθμούς('οπου σε πολλές περιπτώσεις επίσης η διαιτησία είχε παίξει καταλυτικό ρόλο).Και βέβαια ας μην ξεχνάμε και την περσινή "μαγκιά" του +2 από την υπόθεση Βάλνερ = -1 δηλαδή.
    Ο Ολυμπιακός είχε 3-4 πραγματικά ηγεμονικές χρονιές τα τελευταία 15 χρόνια και αυτές του αναλογούν. Οι υπόλοιποι τίτλοι των τελευταίων 11 χρόνων έχουν τη δική τους πικραμένη ιστορία...
  • #540 από JP.M στις 08 Oct 2008
  • Η εύκολη λύση για τις διοικήσεις των ομάδων είναι η κάλυψη των δικών τους λαθών και παραλήψεων με την μετατόπησή τους σε εξογενείς παράγοντες όπως η διαιτησία,η ΕΠΟ,η ΕΠΑΕ,το CAS κλπ.Εύκολη λύση επίσης για τους οπαδούς των ομάδων,η ομάδα μας χάνει μόνο με αδικία.Όταν όμως ξεφύγουμε από το οπαδικό επίπεδο είναι εμφανέστατο πως ο Ολυμπιακός είναι τουλάχιστον μία ταχύτητα μπροστά απ'τις υπόλοιπες ομάδες σ'όλους τους τομείς που συντελούν στην διμηουργία μίας μεγάλης ομάδας.
  • #541 από Vaisilis στις 08 Oct 2008
  • Φίλε Vaisilis το ότι ο Μπλάνκο έβαλε ένα (πολύ όμορφο) ψαλιδάκι σημαίνει ότι η ΑΕΚ παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο; Αν είναι δυνατόν! Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια πάντα ο Ολυμπιακός ήταν κατά πολύ πιο επιθετικός και προσπαθούσε πολύ περισσότερο να προσφέρει θέαμα από τους δύο συνδιεκδικητές του. Σημειώνω πως δεν το λέω αυτό για να κατακρίνω τον τρόπο παιχνιδιού οποιασδήποτε ομάδας, απλά το έγραψα γιατί το σχόλιό σου είναι λανθασμένο. Τώρα τα περί CAS κλπ τι να πώ... Αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν ότι ο ΟΣΦΠ τόσα χρόνια παίρνει πρωταθλήματα μόνο λόγω διαιτητικής εύνοιας, πάω πάσο... ::) ::)
    Και αλλα πολλα γκολ που πετυχε η ΑΕΚ ηταν θεαματικα... αν συγκρινουμε τον περσινο Ολυμπιακο με την περσινη ΑΕΚ, ε ναι λοιπον η ΑΕΚ ηταν πολυ πιο θεαματικη και καλυτερη στο γηπεδο... φετος θα δουμε...
    Οσο για τα 15 χρονια που ειπες απλα ειναι αστειο... πιστευω πως σου απαντησε ο φιλος μακμισιας..
    Όταν όμως ξεφύγουμε από το οπαδικό επίπεδο είναι εμφανέστατο πως ο Ολυμπιακός είναι τουλάχιστον μία ταχύτητα μπροστά απ'τις υπόλοιπες ομάδες σ'όλους τους τομείς που συντελούν στην διμηουργία μίας μεγάλης ομάδας.
    και που το στηριζεις αυτο ακριβως? στα κυπελλα uefa-champions league που χει ο ολυμπιακος, η στα 7 που χε μαζεψει απο την juventus?
  • #542 από VampireLestrat στις 08 Oct 2008
  • Φίλε Vaisilis το ότι ο Μπλάνκο έβαλε ένα (πολύ όμορφο) ψαλιδάκι σημαίνει ότι η ΑΕΚ παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο; Αν είναι δυνατόν! Τα τελευταία 15 περίπου χρόνια πάντα ο Ολυμπιακός ήταν κατά πολύ πιο επιθετικός και προσπαθούσε πολύ περισσότερο να προσφέρει θέαμα από τους δύο συνδιεκδικητές του. Σημειώνω πως δεν το λέω αυτό για να κατακρίνω τον τρόπο παιχνιδιού οποιασδήποτε ομάδας, απλά το έγραψα γιατί το σχόλιό σου είναι λανθασμένο. Τώρα τα περί CAS κλπ τι να πώ... Αν υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που να πιστεύουν ότι ο ΟΣΦΠ τόσα χρόνια παίρνει πρωταθλήματα μόνο λόγω διαιτητικής εύνοιας, πάω πάσο... ::) ::)
    Φίλε μου δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά επειδή λες για τα τελευταία 15 χρόνια,δηλαδή από το 1993 και εδώ πρέπει να σου πω ότι υπερβάλλεις.Από το 1992 μέχρι και το 1998 (με εξαίρεση το 94-95 όπου ο ΠΑΟ ήταν εκπληκτικός ) το καλύτερο και το θεαματικότερο ποδόσφαιρο το έπαιζε η ΑΕΚ και αυτό έχει αναγνωριστεί από όλους τους ειδικούς.Άσχετα μάλιστα αν το τελευταίο πρωτάθλημα της ΑΕΚ ήταν το 1994.Ο Ολυμπιακός έγινε πραγματικά ομάδα τη τρίτη χρονιά του Μπάγεβιτς.Από εκεί και πέρα ενδεικτικά θα αναφέρω ότι οι χρονιές που πραγματικά ο ΟΣΦΠ ήταν απλησίαστος ήταν οι 98-99 (+10 από ΑΕΚ), 2000-01 (+12 από ΠΑΟ),2006-07 (+9 Από ΑΕΚ).Όλες τις άλλες χρονιές οι διαφορές (με εξαίρεση το 96-97 που ήταν +8 από την ΑΕΚ με αλήστου μνήμης διαιτησίες για ισόβια) κυμαίνονταν από ισοβαθμίες έως +4 βαθμούς('οπου σε πολλές περιπτώσεις επίσης η διαιτησία είχε παίξει καταλυτικό ρόλο).Και βέβαια ας μην ξεχνάμε και την περσινή "μαγκιά" του +2 από την υπόθεση Βάλνερ = -1 δηλαδή.
    Ο Ολυμπιακός είχε 3-4 πραγματικά ηγεμονικές χρονιές τα τελευταία 15 χρόνια και αυτές του αναλογούν. Οι υπόλοιποι τίτλοι των τελευταίων 11 χρόνων έχουν τη δική τους πικραμένη ιστορία...

    Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση με αυτά που λές εσύ φίλε μου αλλά με αυτά που έλεγε ο Vaisilis. Η ΑΕΚ των Ντέμη, Σαβέβσκι, Ατματζίδη, Μπατίστα κλπ έπαιζε πολύ ωραία μπάλα, όπως και ο Παναθηναικός επί πχ Κυράστα αργότερα. Έχεις δίκιο ότι τα 15 χρόνια που λέω είναι πολλά, τα 10 τελευταία θα ταίριαζαν περισσότερο. Η ουσια είναι ότι τουλάχιστον από το 2000 και μετά θα προτιμούσα να έβλεπα ένα ματσ του ΟΣΦΠ παρά ένα της ΑΕΚ ή (πολύ περισσότερο) του ΠΑΟ και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου! ;)

    Υ.Γ. 23 είμαι, έχει σημασία;
  • #543 από MACMISIAS στις 08 Oct 2008
  • Μοναδική σημασία για την ηλικία σου το ότι είναι φυσικό να μην τα θυμάσαι εντελώς καλά.Δεν το λέω για κακό, εγώ είμαι 39 και η αντίστοιχη εποχή για μένα είναι το 1977 για παράδειγμα όπου θυμάμαι σαν σε όνειρο παίχτες και παιχνίδια που είχα δει πιτσιρίκος.Σίγουρα σε αυτό που έχεις απόλυτο δίκιο είναι ότι η ΑΕΚ από το 2000 και μετά δεν έχει να επιδείξει(σε αντίθεση με τον ΟΣΦΠ,αλλά και γιατί όχι και την αδίκως κατ'εμέ υποτιμημένη "γενιά της Λεωφόρου" για τον ΠΑΟ),ούτε καμμιά υπερ-ομάδα,ούτε καν την πολύ θεαματική έστω άνευ τίτλου ομάδα.Δυό καλές πορείες (για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα) και μερικά καλά παιχνίδια στο C.L μόνο.
    Το μεγαλύτερο αγκάθι για την ΑΕΚ σε επίπεδο πρωταθλημάτων που δεν πήρε είναι το θέμα του γηπέδου.Η ΑΕΚ αντικειμενικά ξεκινάει με ντεζαβαντάζ σε σχέση με τον Ολυμπιακό κάθε χρονιά.Το Καραισκάκη είναι πραγματικά καυτή έδρα που το να κερδίσεις βαθμό ή βαθμούς εκεί φαντάζει επιχείρηση κομμάντο.Η ΑΕΚ το είχε αυτό όσο είχε τη Φιλαδέλφεια.Τα τελευταία 6 χρόνια χάνει παιχνίδια και βαθμούς που δεν θα έχανε στη φυσική της έδρα.Έτσι έχει χάσει σίγουρα 2-3 πρωταθλήματα.Και τέλος
    Η εύκολη λύση για τις διοικήσεις των ομάδων είναι η κάλυψη των δικών τους λαθών και παραλήψεων με την μετατόπησή τους σε εξογενείς παράγοντες όπως η διαιτησία,η ΕΠΟ,η ΕΠΑΕ,το CAS κλπ.Εύκολη λύση επίσης για τους οπαδούς των ομάδων,η ομάδα μας χάνει μόνο με αδικία.Όταν όμως ξεφύγουμε από το οπαδικό επίπεδο είναι εμφανέστατο πως ο Ολυμπιακός είναι τουλάχιστον μία ταχύτητα μπροστά απ'τις υπόλοιπες ομάδες σ'όλους τους τομείς που συντελούν στην διμηουργία μίας μεγάλης ομάδας.
    Αυτή η καραμέλα έχει δύο πλευρές.Η μία είναι αυτή που αναφέρεις και η άλλη είναι αυτή που χρησιμοποιείς και εσύ αλλά και όλοι οι πορωμένοι γάβροι.Εν ολίγοις με αυτό το επιχείρημα "ησυχάζετε" κάθε φορά τη συνείδησή σας ενώ ξέρετε και εσείς την αλήθεια.Τα τελευταία 11 χρόνια ο ΟΣΦΠ του Κόκκαλη είναι χούντα σε ότι έχει να κάνει με την διαιτησία.Κι αυτό αδικεί πάνω απ'όλα την ίδια την ομάδα σου που ποτέ δεν θα καταξιωθεί στη συνείδηση των Ελλήνων(λέω των Ελλήνων και όχι των οπαδών) για αυτά τα 10 πρωταθλήματα μέχρι τώρα,παρ' όλο που άξιζε όπως είπα και πρίν 3-4 τουλάχιστον παίζοντας και πολύ καλό ποδόσφαιρο σε σχέση με τους άλλους.Και αυτός επίσης είναι και ένας βασικός λόγος που μειώθηκε και ο κόσμος που πάει στο γήπεδο ή που ασχολείτε με το ποδόσφαιρο.Τι να πάει να δει ο άλλος, ο νορμάλ φίλαθλος.Τη κωμωδία;Πάει στο Δελφινάριο και βλέπει τον Σεφερλή που είναι πιο ποιοτικός. :P
  • #544 από indie-anos laternative στις 08 Oct 2008
  • Θα μπορούσα να κάνω παράθεση γύρω στις 10 σελίδες αλλά δεν έχει νόημα. Αυτό που θέλω με λίγα λόγια να πω είναι ότι όσοι αγαπάμε τη μπάλα ΔΕΝ πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα των διαιτητών, της παράγκας, κλπ. Από αυτά ζούνε οι δημοσιογράφοι, γι' αυτό στην Ελλάδα υπάρχουν 50 αθλητικές εφημερίδες και στην Αγγλία μία (ή κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος).

    Οι μεγάλες ομάδες πάντα θα έχουν την εύνοια. Το ίδιο γίνεται και στην Ισπανία και στην Ιταλία και στην Αγγλία και αλλού. Εκεί όμως έχουνε ΟΜΑΔΑΡΕΣ, ο κόσμος βλέπει ΜΠΑΛΑ και γεμίζει τα γήπεδα κάθε βδομάδα. Αυτό θα πρέπει να ζητήσουν και οι φίλαθλοι από τις διοικήσεις των ομάδων: να φτιάξουν τις ομάδες τους και να αφήσουν τις καραμέλες περί διαιτητών σε αυτούς που δεν μπορούν να δουν πιο πέρα από αυτό.

    Το μπάσκετ στην Ελλάδα είναι μεγάλο σχολείο. Τι να πει κανείς για τον Παναθηναϊκό; Είναι βασιλιάς τα τελευταία χρόνια! Σε Ελλάδα και Ευρώπη. ΣΙΓΟΥΡΑ έχει βοηθηθεί από τη διαιτησία, ειδικά στο ντόπιο πρωτάθλημα, αλλά αυτό περνάει σε δεύτερη μοίρα. Το κατάλαβαν αυτό οι Αγγελόπουλοι και ρίχνουν κι αυτοί λεφτά εδώ και 2 χρόνια για να φτιάξουν ομάδα και όχι να κλαψουρίζουν.

    Ας το κάνουν και οι πρόεδροι στο ποδόσφαιρο. 11 στα 12 πρωταθλήματα από τον Ολυμπιακό ΔΕΝ ήρθαν από την παράγκα. Κάτι παραπάνω έχει αυτή η ομάδα τόσα χρόνια από τις υπόλοιπες στην Μπαναν-ελλάδα. ΝΑΙ, πέρυσι έπρεπε να το πάρει η ΑΕΚ. Δεν μου λέει τίποτε όμως. Αναλαμπή θα ήταν. Ίσως έπρεπε να χάσει και άλλα 1-2 πρωταθλήματα ο Ολυμπιακός. Πάλι δεν μου λέει τίποτε. Η ουσία είναι ότι ΓΕΝΙΚΑ έχει εδώ και 10-12 χρόνια καλύτερη ομάδα από τις υπόλοιπες. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ!!!

    Όταν οι ομάδες μας αποκτήσουν πραγματικό ευρωπαϊκό σεβασμό και υπόσταση, τότε θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Μέχρι τότε θα σπαταλάμε φαιά ουσία για τον Γκαγκάτση και το Βασσάρα...
  • #545 από JP.M στις 08 Oct 2008
  • Πρώτα απ'όλα τα 7 τά'φαγε από juventus κι όχι από άεκ.αν θες σύγκρινε τα μεταξύ μας παιχνίδια(δεν νομίζω πως θες).φίλε MACMISIAS επειδή είμαι παλιός σαν εσένα κι έχω δει πολλούς και καλούς παίχτες και ομάδες από το 1974,γι'αυτό λέω να κοιτάξουν οι διοικήσεις των ομάδων σας να ακολουθήσουν τα χνάρια του κόκκαλη(όσο μπορούν)μπας και δούμε λίγο μπάλα.εγώ έχω πλέον ξεπεράσει την οπαδική κατάσταση,και τα ίδια συμπεράσματα μ'εμένα έχουν και οι περισσότεροι που έχουν ξεφύγει απ'την οπαδική μιζέρια(ανεξάρτητα από ομαδική προτίμηση).Επιβεβαίωσε το και μόνος σου μιλώντας με άτομα διαφορετικών ομαδικών προτιμήσεων,εκτός αν δεν θες να το δεχτείς...δηλαδή εσύ πιστεύεις ΄΄οτι τόσα χρόνια είστε ίσοι ή καλύτεροι απ'τον Ολυμπιακό αλλά βρίσκεστε πίσω πάντα από αδικία!!!!!!Ο κόσμος πραγματικά μειώθηκε στην ομάδα σου γιατί πραγματικά θα περνάνε καλύτερα στον Σεφερλή.....
  • #546 από faser στις 08 Oct 2008
  • Πρώτα απ'όλα τα 7 τά'φαγε από juventus κι όχι από άεκ.αν θες σύγκρινε τα μεταξύ μας παιχνίδια(δεν νομίζω πως θες).φίλε MACMISIAS επειδή είμαι παλιός σαν εσένα κι έχω δει πολλούς και καλούς παίχτες και ομάδες από το 1974,γι'αυτό λέω να κοιτάξουν οι διοικήσεις των ομάδων σας να ακολουθήσουν τα χνάρια του κόκκαλη(όσο μπορούν)μπας και δούμε λίγο μπάλα.εγώ έχω πλέον ξεπεράσει την οπαδική κατάσταση,και τα ίδια συμπεράσματα μ'εμένα έχουν και οι περισσότεροι που έχουν ξεφύγει απ'την οπαδική μιζέρια(ανεξάρτητα από ομαδική προτίμηση).Επιβεβαίωσε το και μόνος σου μιλώντας με άτομα διαφορετικών ομαδικών προτιμήσεων,εκτός αν δεν θες να το δεχτείς...δηλαδή εσύ πιστεύεις ΄΄οτι τόσα χρόνια είστε ίσοι ή καλύτεροι απ'τον Ολυμπιακό αλλά βρίσκεστε πίσω πάντα από αδικία!!!!!!Ο κόσμος πραγματικά μειώθηκε στην ομάδα σου γιατί πραγματικά θα περνάνε καλύτερα στον Σεφερλή.....
    Αφού είσαι και εσύ παλιός σαν τον Macmisias, θα θυμάσαι φυσικά και την πέτρινη δεκαετία του Ολυμπιακού και το τι λέγανε τότε οι δικοί σας οπαδοί για τον Βαρδινογιάννη και την παράγκα του.. Τα χνάρια του Κόκκαλη δεν είναι τίποτε άλλο από τα ίδια χνάρια του Βαρδινογιάννη με ίσως μεγαλύτερη απληστεία.. Στο ελληνικό ποδόσφαιρο μια ζωή τα ίδια γινόντουσαν και τα ίδια θα γίνονται.. Καλό θα ήταν να σέβεσαι και τα λεγόμενα των άλλων (περί αδικίας κ.λπ.) γιατί μια ιστορική αναδρομή δείχνει ότι πάντα υπάρχουν άδικοι και αδικημένοι και πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα φωνάζουν και αυτοί που θα σωπαίνουν.. Όλα αυτά στα λέω όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί πολύ απλά με ενοχλεί οι οπαδοί μιας ομάδας ξαφνικά να γίνονται πολύ large και να λένε "αφήστε στη άκρη την αδικία, τις διαιτησίες και τις παράγκες και ασχοληθείτε με τη μπαλίτσα" ενώ πριν από χρόνια λέγανε τα ακριβώς αντίθετα.. Και μην πάμε μακριά, στο μπάσκετ οι οπαδοί του Ολυμπιακού τα ίδια λένε για τη μονοκρατορία του ΠΑΟ.. Συμφωνώ, είναι μεμψίμηρο να ασχολείσαι με τα εξωαγωνιστικά αλλά καλώς ή κακώς γίνεται.. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι γι' αυτό και αν διαβάσεις αθλητικό post μου στο forum δεν θα βρεις ούτε ψήγμα τέτοιων προσεγγίσεων.. Ομολογώ πάντως πως για να σταματήσει και ο τελευταίος να ασχολείται με τα εξωαγωνιστικά θα πρέπει να του δωθεί και το ανάλογο έρισμα.. Μέχρι στιγμής κάτι τέτοιο δεν έχει δωθεί..

    Θυμάμαι μια φορά είχα ρωτήσει έναν Άγγλο συμφοιτητή μου (υποστήριζε Άρσεναλ) πως αντιδρά και τι σκέφτεται όταν βλέπει ένα "πέτσινο" πέναλτι ή ένα φαλτσοσφύριγμα που εν τέλει αλλοιώνει αποτελέσματα.. Η απάντηση του ήταν αφοπλιστική: "The referee was unlucky".. Ούτε τα τσέπωσε, ούτε ήταν στημένος, ούτε τίποτα.. Εγώ όμως σαν διαολάκι συνέχισα :P.. Και αν μαθευτεί ποτέ ότι κάποιος διαιτητής δωροδοκήθηκε για να υποστηρίξει μια ομάδα πως θα αντιδρούσες.. Μου απάντησε ότι θα τον σκότωνε με τα ίδια του τα χέρια (οι Άγγλοι είναι και λίγο θερμόαιμοι όταν τα πράγματα βγαίνουν εκτός ελέγχου -- το έχουν τα γονίδια τους)..

    Συμπέρασμα, το μοντέλο Κόκκαλη δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.. Το να βγαίνει σε συνεντεύξεις τύπου και να λέει τους Παναθηναϊκούς "κότες" και να φανατίζει το πλήθος είναι ό,τι χειρότερο.. Ποιος μου λέει εμένα ότι ο ΠΑΟ θα δεχόταν 3 γκολ στη Ριζούπολη αν δεν του πέταγαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέτρες στο πούλμαν ή φωτοβολίδες καθώς έβγαιναν οι παίχτες του από τη φυσούνα.. Θα μου πουν πολλοί, ο Κόκκαλης δίνει χρήματα.. ΟΚ.. Και ο ΠΑΟ έδινε χρήματα τις τελευταίες χρονιές και ειδικότερα φέτος, έδωσε πολλά.. Ο Κόκκαλης φαίνεται καθαρότατα ότι όταν θέλει να αγοράσει ένα παίχτη, ρωτάει το team του πόσο τον κοστολογούν.. Αν μετά πάει στη ομάδα να τον ζητήσει και του πουν ότι τον πουλάνε παραπάνω τότε η συμφωνία χαλάει αυτομάτως.. Μόνο όταν πιέστηκε για μεταγραφές από τη κοινή γνώμη έκανε κάτι αδικαιολόγητες κινήσεις όπως το να δώσει 7,5 εκατ. για το 50% ενός παίχτη ο οποίος 1,5 χρόνο στην Ελλάδα δεν δείχνει καλύτερος από τον Νεμπεγλέρα για παράδειγμα ή φέτος που έδωσε ένα κάρο χρήματα για τον Ντιόγο ο οποίος κατά τη ταπεινή μου γνώμη δεν είναι καλύτερος από το Σαλπιγγίδη ή τον Τζιμπούρ μόνο για να φανεί ότι έκανε μια μεγάλη μεταγραφή μετά τον Ζιλμπέρτο Σίλβα.. 
  • #547 από JP.M στις 08 Oct 2008
  • Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν αφού ισχύει η αθλιότητα της παράγκας και την παίρνουμε σαν δεδομένο,δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι(ο οποιοσδήποτε΄όχι εσύ).τον Κόκκαλη τον ανέφερα σαν παράδειγμα επιχειρηματικά αφού οι ομάδες είναι επαγγελματικές,ισχύει δηλαδή ότι με όλες τις επιχειρήσεις.είναι εμφανέστατο λοιπόν ότι η επιχείρηση του κόκκαλη είναι καλυτερη και υγειώς αναπτυσσόμενη όπως ήταν και του βαρδινογιάννη παλιότερα.
  • #548 από MACMISIAS στις 08 Oct 2008
  • Έχεις δίκιο.Πρέπει να ακολουθήσουμε τα χνάρια του Κόκκαλη.Πολλοί το λένε αυτό.Μάλιστα περιμένουνε πως και πως την επιστροφή Μελλισανίδη.Για να δούμε τότε πια "φαμίλια" θα επικρατήσει.
    Τέλος για τον κόσμο που χάνει η ΑΕΚ.Εντελώς αλήθεια αυτό.Παλεύουμε να κρατήσουμε τα παιδιά μας στην ΑΕΚ.Η αναλογία είναι ακριβώς Ρουβάς και Τρύπες.Ο Ρουβάς γεμίζει το Ο.Α.Κ.Α για πλάκα.Οι Τρύπες με το ζόρι και βλέπουμε το Καραισκάκη.
    Και για να είμαστε και λίγο σοβαροί και να μιλάμε με στοιχεία σου παραθέτω τα εξής ενδεικτικά:
    Εισητήρια από 1979-80
    Ρεκόρ χρονιάς με πρωταθλητή ΠΑΟΚ                            1984-85: 3.104.696
    Πρωτάθλημα ΑΕΚ με διεκδικητή ΟΣΦΠ                          1988-89: 1.485.581
    Πρωτάθλημα ΟΣΦΠ με την "παράγκα" στο ζενίθ              2002-2003: 642.535
    Πρωτάθλημα ΟΣΦΠ με διεκδικητές ΑΕΚ,ΠΑΟ                  2005-2006:1.537.427


    Ξέρω πως άλλα συμπεράσματα θα βγάλει ο φίλαθλος και άλλα ο οπαδός.Ο φίλαθλος νοιάζεται στο να πηγαίνει καλά το Ελληνικό ποδόσφαιρο.Ο οπαδός η "ομαδάρα του να είναι καλά κι όλοι οι άλλοι να πάνε να μαμηθούν"

    Τέλος θα διαφωνήσω με τον φίλο τον Ινδιάνο και θα πω ότι ναι 7 από τα 10 πρωταθλήματα τα πήρε ο Κόκκαλης με τη βοήθεια της παράγκας.                    
  • #549 από faser στις 08 Oct 2008
  • Φίλε GIANNISPET,

    Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να είχα γεννηθεί στην Ισπανία και να έβλεπα ένα πρωτάθλημα όπου η τελευταία ομάδα της ισπανικής λίγκας παίζει εντυπωσιακό ποδόσφαιρο παρά στην Ελλάδα όπου παλεύει ο κουτσός με τον ανάπηρο για το ποιος θα κατακτήσει το πρωτάθλημα :D..

    Η αλήθεια όμως είναι πολύ πιο πίσω από παράγκες, από διαιτησίες και από όλα τα άλλα που κάποιοι συζητάνε.. Η αλήθεια είναι ότι στο ελληνικό ποδόσφαιρο έχουν εισχωρήσει άτομα τα οποία θέλουν να "κρεμαστούν" από τη δύναμη των οπαδών τους για να καταξιώσουν τις επιχειρήσεις τους στη συνείδηση των Ελλήνων .. Ο Κόκκαλης ποιος ήταν; Ένας πιθανός πράκτορας ο οποίος είχε την Intracom και τα σκάνδαλα για τα κότερα και για τους παράνομους δημόσιους διαγωνισμούς έσκαγαν το ένα μετά το άλλο.. Όταν αγόρασε τον Ολυμπιακό όλα αυτά έσβησαν.. Ποια κυβέρνηση θα τα βάλει με τον Κόκκαλη γνωρίζοντας ότι όποτε θελήσει ο Κόκκαλης με μια μόνο δήλωση του μπορεί να επηρεάσει τις ψήφους όλων των οπαδών του ΟΣΦΠ; Από την άλλη, ο Βαρδινογιάννης γιατί ανέλαβε τον ΠΑΟ; Μήπως επειδή είχε τα πετρέλαια τα οποία σαν τεχνητό μονοπώλιο είχε τη δύναμη να επηρεάζει την λιανική (όχι την χρηματιστηριακή) τιμή τους; Ο Βγενόπουλος γιατί ανέλαβε τώρα; Μήπως επειδή οι επιχειρηματικές του δραστηριότητες έπεσαν πάνω στο τείχος που ονομάζεται Υπουργείο Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών και Αλογοσκούφης (μιλάω σαφώς για τη νομοθετική ρύθμιση που ψηφίστηκε σε ένα βράδυ και έθεσε το ανώτερο ποσοστό μετοχών (20%) που μπορούσε ένας ιδιώτης να αποκτήσει στις δημόσιες επιχειρήσεις ίσα-ίσα για να σταματήσει την περαιτέρω ενδοχρηματιστηριακή εξαγορά του ΟΤΕ από την MIG).. Αν αύριο μεθαύριο, ο Βγενόπουλος καταφέρει (κατά όπως λέει) και κάνει € 5 δις. αύξηση κεφαλαίου της MIG και θελήσει να εξαγοράσει την ΕΤΕ ή την ΔΕΗ, θα μπορέσει πλέον κανένας Αλογοσκούφης να τον σταματήσει γνωρίζοντας ότι έτσι ίσως χάσει ένα τεράστιο ποσοστό πράσινων ψήφων;

    Για αυτό σας λεω.. Μην ασχολείστε με τα παρασκηνιακά γιατί τα πράγματα είναι πολύ πιο βαθύτερα απ' ότι νομίζουμε.. Ας βλέπουμε λίγο ελληνικό ποδόσφαιρο (4-5 παιχνίδια καλής μπάλας που βλέπουμε κάθε χρόνο) και ας μην μας απασχολεί ποιος τελικά παίρνει το πρωτάθλημα.. Μπορεί να ακούγομαι αιρετικός αλλά πιστεύω ότι πολλοί μετά από καιρό θα έρθουν στα λόγια μου..
  • #550 από JP.M στις 08 Oct 2008
  • Φιλε macmicias εσυ εβαλες στην κουβεντα την show biz..με τον κυριο σεφερλη και τωρα με τον ευγενη νεο σακη,(ας αφησουμε εξω τις τρυπες).για τον μελισσανιδη τωρα τα χρονια της παντοδυναμιας του δεν μιλαγε κανεις για το ποιον του(εσυ?).τα πρωταθληματα της αεκ τοτε,ποσο πιο καθαρα ηταν απ'τα σημερινα?ξεχαστηκαν και τα καπνογονα και οι διακοπες ρευματος που ηταν και για τις 2 περιπτωσεις ισαριθμα πρωταθληματα σε βαρος του ολυμπιακου?ξεχαστηκε αραγε η βουτια του μανωλα με την λαρισα,(κι αυτο το πεναλτυ 1 πρωταθλημα ηταν.το δουρειο πρωταθλημα?μπορω να γραφω ωρες,και να συμπεριλαβω και τον ολυμπιακο στους δραστες,αλλα οχι μονο αυτον.γιατι αυτο συμβαινει,οταν κερδιζει ο ολυμπιακος ολα ειναι μαυρα και συνομοτικα,αλλα στην αντιθετη περιπτωση δεν κουνιεται φιλο.υποκρισια λοιπον και ιδιοτελια κι οχι η αγαπη οπως ισχυριζεσαι για το ποδοσφαιρο.οσον αφορα τα εισιτηρια ειναι ενα ζητημα που δεν αφορα τον ολυμπιακο,γιατι προφανως αυτοι που πανε εκει το προτιμουν απο αλλες μορφες διασκεδασης.
Σελίδες: