Σελίδες:
  • #1 από South49 στις 15 May 2008
  • Παιδία μία ερώτηση!! Οι κιθάρες Les Paul έχουν πιο σκληρές χορδές απο τις Stratocaster? Ρωτάω επειδή εχω 2 κιθάρες και με την Strato παίζω πολύ χαλαρά , κάνω σηκώματα πολύ εύκολα ενώ στην les paul τα δάχτυλά μου τρίβωνται πάνω στις χορδές και τα σηκώματα είναι δύσκολα...

    Παρακαλώ κάποιος που ξέρει να με βοηθείσει!!!

    Ευχαριστώ.
  • #2 από whocares στις 15 May 2008
  • τις χορδες τις βαζεις εσυ στην κιθαρα, αναλογα με το κουρδισμα που θα παιζεις, η τον τονο που απαιτεις.προφανως η λες πολ που επαιξες φοραγε χορδεσ μεγαλυτερης διαμετρου, η μπορει και να ηταν ρυθμισμενες ψηλοτερα απο την ταστιερα απο αυτο που προφανως ειχες συνηθισει.αυτο ομως μπορεις παντα να το αλλαξεις.:P  ;D δεν υπαρχουν δηλαδη ''στανταρ'' σκληροτερες χορδες που φοραει η λες πολ αν αυτο θες να μαθεις τελικα
  • #3 από South49 στις 15 May 2008
  • Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Οταν κατεβάζω πιο κατο τη γεφυρα (στη Les paul) τριζει στα τελευταια και τα πρώτα τάστα.Επίσεις γίρισα και εκείνο το σιδερο που υπάρχει μεσα στον κορμό για να δώ ποτε δεν θα τρίζει αλλα δεν είμαι και πολύ εμπείρος. Μήπως μπορείσ να με βοηθήσεις και σε αυτό?
  • #4 από Stergios Kourou στις 16 May 2008
  • Επίσεις γίρισα και εκείνο το σιδερο που υπάρχει μεσα στον κορμό για να δώ ποτε δεν θα τρίζει αλλα δεν είμαι και πολύ εμπείρος. Μήπως μπορείσ να με βοηθήσεις και σε αυτό?

    Αν το γυρισες πολύ, και τελικά δεν πάρεις απόφαση εγκαίρως να την πάς σε κάποιον για σετάρισμα, θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά βέλη και έναν στόχο....
  • #5 από Vaisilis στις 16 May 2008
  • Επίσεις γίρισα και εκείνο το σιδερο που υπάρχει μεσα στον κορμό για να δώ ποτε δεν θα τρίζει αλλα δεν είμαι και πολύ εμπείρος. Μήπως μπορείσ να με βοηθήσεις και σε αυτό?

    Αν το γυρισες πολύ, και τελικά δεν πάρεις απόφαση εγκαίρως να την πάς σε κάποιον για σετάρισμα, θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά βέλη και έναν στόχο....
      ;D  ;D ποτε μην πειραζεις το μπρατσο αν δεν ξερεις ακριβως τι κανεις! γι αυτο υπαρχουν οι μαστορες ;)
  • #6 από m@ster k@frer στις 16 May 2008
  • Επίσεις γίρισα και εκείνο το σιδερο που υπάρχει μεσα στον κορμό για να δώ ποτε δεν θα τρίζει αλλα δεν είμαι και πολύ εμπείρος. Μήπως μπορείσ να με βοηθήσεις και σε αυτό?

    Αν το γυρισες πολύ, και τελικά δεν πάρεις απόφαση εγκαίρως να την πάς σε κάποιον για σετάρισμα, θα σου πρότεινα να πάρεις μερικά βέλη και έναν στόχο....
    +100

    Απαγορευονται οι ακραιες ρυθμισεις στον λαιμο.....
    Και περα απο την πλακα παντην για ενα σερβις και σεταρισμα με πιο λεπτες χορδες...
    Βεβαια δεν θα γινει ποτε στρατ, οπως και να το κανουμε ειναι διαφορετικες κιθαρες, αλλα λογικα θα ψιλοστρωσει...
  • #7 από Σκίρων στις 16 May 2008
  •  Ελπίζω να ειναι ηδη στο μαστορα για set up ...
    Κανονικά θελει 1 φορα το εξαμηνο ..
    άλλοι πανε για σετ απ συμφωνα με τις εποχες ..
  • #8 από South49 στις 16 May 2008
  • Δεν νομίζω οτι είναι και δύσκολο να καταλάβει κανείς οτι αν γυρνάς το σίδερο που υπάρχει στο μπράτσο απο τη μία κάνει καμπύλη προς τα μέσα και αν το γυρνάς απο την άλλη προς τα έξω. Το πρόβλημε το έλυσα γυρίζοντας το λίγο και χαμηλώνοντας λίγο την γέφυρα. Δεν τρίζει τίποτα πια και πέζω πανεύκολα. Ευχαριστώ  :P
  • #9 από GreekDudeCovers στις 16 May 2008
  • Για καλό στο είπαν τα παιδιά. Κατ'αρχήν το σίδερο λέγεται truss rod, και όλα τα παραπάνω σχόλια τύπου "πήγαινέ την σε μάστορα" ήταν γιατί υπάρχουν πολλοί που δεν ξέρουν, και παίρνουν και το στρίβουν μέχρι να γυρίσει το μανίκι ανάποδα. Μην τρελαίνεσαι.
  • #10 από Gabriel6th στις 17 May 2008
  • Είναι και θέμα κλίμακας το πόσο εύκολα είναι τα bends.
  • #11 από Johnie Darko στις 19 May 2008
  • Εφοσον η Strat εχει tremolo, ακομα και ιδιο παχος χορδες να εχουν οι δυο κιθαρες, παλι θα σου φαινεται πιο "μαλακη" η strat μιας και μερος της πιεσης που ασκεις για να κανεις bends την δεχονται τα ελατηρια του τρεμολο με αποτελεσμα να τραβας (εστω και ελαχιστα) την γεφυρα. Αντιθετα σε μια Les Paul που η γεφυρα ειναι σταθερη, οσο bend και να κανεις αυτο δεν προκειται να γινει... Τελικο αποτελεσμα, σε μια Les Paul μπορει να ειναι λιιιιγο δυσκολοτερα τα bends απο οτι σε μια Strat με τρεμολο εφοσον εχουν και οι 2 το ιδιο παχος χορδων (αν και η μικροτερη κλιμακα των Les Paul ευνοει τα bends, αλλα αυτο ψιλοακυρωνεται απο την σταθερη γεφυρα).
    Τωρα απο κει και περα, οπως ειπαν ολα τα παιδια, παιζει ρολο εκτος απο το παχος της χορδης, ακομα και η μαρκα/τυπος χορδης, το γενικοτερο σεταρισμα της κιθαρας κτλ.
Σελίδες: