Σελίδες:
  • #26 από Como Esta Loco στις 17 Jun 2008
  • Εμ ετσι ειναι .....

    Οταν λεμε  εδω μεσα οτι οι κιθαρες με τις οποιες παιζουν αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι ευρειας παραγωγης καποιοι δεν ακουνε...


    Όχι ότι αν παίζανε με κιθάρες ευρείας παραγωγής δεν θα τα βγάζανε πέρα όμως... Απλά όταν ασχολείσαι με την κιθάρα σε τέτοιο επίπεδο και τόσο πολύ, λογικό είναι να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και να το αποκτήσεις...
    Ναι ποτε δεν ειπαμε οτι οι ευρειας παραγωγης δεν ειναι καλες ή οτιδηποτε... Απλα για τις signature οτι δεν ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που παιζουν οι καλλιτεχνες.. (εκτος απο μερικες εξαιρεσεις - Gus G. ας πουμε , τον ειχαν ρωτησει και ειχε πει οτι παιζει με απλες ESP.)
  • #27 από 7 στις 17 Jun 2008
  • Εμ ετσι ειναι .....

    Οταν λεμε  εδω μεσα οτι οι κιθαρες με τις οποιες παιζουν αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι ευρειας παραγωγης καποιοι δεν ακουνε...


    Όχι ότι αν παίζανε με κιθάρες ευρείας παραγωγής δεν θα τα βγάζανε πέρα όμως... Απλά όταν ασχολείσαι με την κιθάρα σε τέτοιο επίπεδο και τόσο πολύ, λογικό είναι να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και να το αποκτήσεις...
    Ναι ποτε δεν ειπαμε οτι οι ευρειας παραγωγης δεν ειναι καλες ή οτιδηποτε... Απλα για τις signature οτι δεν ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που παιζουν οι καλλιτεχνες.. (εκτος απο μερικες εξαιρεσεις - Gus G. ας πουμε , τον ειχαν ρωτησει και ειχε πει οτι παιζει με απλες ESP.)
    Μπαααα,δε νομιζω να παιζει αυτο.Σιγα μην ελεγε κατι αντιθετο αλλοστε.Ολο και καποια ταρζανια παραπανω θα εχει κανει κι αυτος.
  • #28 από Como Esta Loco στις 17 Jun 2008
  • Εμ ετσι ειναι .....

    Οταν λεμε  εδω μεσα οτι οι κιθαρες με τις οποιες παιζουν αυτοι οι ανθρωποι δεν ειναι ευρειας παραγωγης καποιοι δεν ακουνε...


    Όχι ότι αν παίζανε με κιθάρες ευρείας παραγωγής δεν θα τα βγάζανε πέρα όμως... Απλά όταν ασχολείσαι με την κιθάρα σε τέτοιο επίπεδο και τόσο πολύ, λογικό είναι να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και να το αποκτήσεις...
    Ναι ποτε δεν ειπαμε οτι οι ευρειας παραγωγης δεν ειναι καλες ή οτιδηποτε... Απλα για τις signature οτι δεν ειναι ακριβως ιδιες με αυτες που παιζουν οι καλλιτεχνες.. (εκτος απο μερικες εξαιρεσεις - Gus G. ας πουμε , τον ειχαν ρωτησει και ειχε πει οτι παιζει με απλες ESP.)
    Μπαααα,δε νομιζω να παιζει αυτο.Σιγα μην ελεγε κατι αντιθετο αλλοστε.Ολο και καποια ταρζανια παραπανω θα εχει κανει κι αυτος.

    Δεν ξερω... γιατι το ειπε σε κατι φιλους μου που τον ειδαν σε ενα clinic στην Καβαλα και τον ρωτησαν ακριβως τι παιζει...απο κει περα παιζει να παιζει και με καμια custom shop...
  • #29 από gers στις 18 Jun 2008
  • Νομίζω πως η κιθάρα του Gus G. (αυτή με την οποία παίζει συνήθως) είναι από το custom shop της esp..
  • #30 από JaYmZ στις 18 Jun 2008
  • Σας εχω νεα
    "A California luthier named "MAX" Ghostbuilds most of Slash's guitars that say Gibson on them."

    Αυτο σημαινει οτι οταν βλεπετε τον Σλας να παιζει με μια Γκιμπσον πολυ απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΚΙΜΠΣΟΝ αλλα ετσι γραφει πανω... αυτο για οσους ειναι κολημενοι με το τι γραφει το χεντστοκ και που πιστευουν οτι το ονομα χαριζει και τον ηχο... (βλεπω κοσμο να ψαχνει τον ΜΑΧ ηδη...  :-\ )
    Εξαλου ο γκιμπσον δεν ειναι ενας που φτιαχνει τις κιθαρες, εργοστασιο ειναι, που δουλευουν τα ιδια ατομα που δουλευουν και σε αλλα εργοστασια που φτιαχνουν τις ιδιες κιθαρες με τα ιδια υλικα και διαφορετικο ονομα...

    αυτό δεν σημαίνει κάτι...μόνο ίσως για τον slash...για τον τύπο που είναι φαν(γιατί αλλιώς δεν θα πάρει slash signature...), πίστεψέ με του φτάνει και αυτή...(καταντήσαμε να λέμε, "του φτάνει", μία gibson custom shop... ::))

    και τέλος πάντων, η gibson και η fender και η prs κτλ...είναι εταιρίες που φτιάχνουν πολύ καλές κιθάρες χρόνια τώρα...σίγουρα υπάρχουν και άλλες που φτιάχνουν ιδίου επιπέδου όργανα...αλλά εκεί έρχεται και η προτίμηση του καθενός + το πόσο ψαγμένος είναι...(και δεν είναι όλοι τόσο ψαγμένοι όσο ο slash... ;))

    ειδικά αν μιλήσουμε για όργανα πάνω από 3-4 χιλιάδες ευρώ, εκεί η ποιότητα δεν αμφισβητείται και πλέον είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα...στις λεπτομέρειες...

    εκτός αν είσαι ο slash... :)
  • #31 από Gabriel6th στις 18 Jun 2008
  • Σας εχω νεα
    "A California luthier named "MAX" Ghostbuilds most of Slash's guitars that say Gibson on them."

    Αυτο σημαινει οτι οταν βλεπετε τον Σλας να παιζει με μια Γκιμπσον πολυ απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΚΙΜΠΣΟΝ αλλα ετσι γραφει πανω... αυτο για οσους ειναι κολημενοι με το τι γραφει το χεντστοκ και που πιστευουν οτι το ονομα χαριζει και τον ηχο... (βλεπω κοσμο να ψαχνει τον ΜΑΧ ηδη...  :-\ )
    Εξαλου ο γκιμπσον δεν ειναι ενας που φτιαχνει τις κιθαρες, εργοστασιο ειναι, που δουλευουν τα ιδια ατομα που δουλευουν και σε αλλα εργοστασια που φτιαχνουν τις ιδιες κιθαρες με τα ιδια υλικα και διαφορετικο ονομα...

    αυτό δεν σημαίνει κάτι...μόνο ίσως για τον slash...για τον τύπο που είναι φαν(γιατί αλλιώς δεν θα πάρει slash signature...), πίστεψέ με του φτάνει και αυτή...(καταντήσαμε να λέμε, "του φτάνει", μία gibson custom shop... ::))

    και τέλος πάντων, η gibson και η fender και η prs κτλ...είναι εταιρίες που φτιάχνουν πολύ καλές κιθάρες χρόνια τώρα...σίγουρα υπάρχουν και άλλες που φτιάχνουν ιδίου επιπέδου όργανα...αλλά εκεί έρχεται και η προτίμηση του καθενός + το πόσο ψαγμένος είναι...(και δεν είναι όλοι τόσο ψαγμένοι όσο ο slash... ;))

    ειδικά αν μιλήσουμε για όργανα πάνω από 3-4 χιλιάδες ευρώ, εκεί η ποιότητα δεν αμφισβητείται και πλέον είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα...στις λεπτομέρειες...

    εκτός αν είσαι ο slash... :)

    Όταν μιλάμε για sold body όργανα πάνω απο 2,000 ευρώ πλέον δεν τίθεται θέμα ποιότητας αλλά ικανοποίησης προσωπικών βίτσιων του καθενός που έχει να κάνει με στολίδια, εμφάνιση, νερά σε ξύλο κλπ. Πχ ξύλινα bindings, τρελά inlays, χρώματα,σχέδια κλπ. Την ποιότητα που προσφέρει κάποια εταιρία την κρίνουμε κυρίως με αυτές που αντικατοπτρίζουν τον μεγαλύτερο κύκλο παραγωγής και πωλήσεών της, όχι με βάση το ΤΟΠ μοντέλο της. Και γώ,με τις λίγες γνώσεις μου, αν μου δώσεις 4-5 χιλιάδες, εργαλεία και χρόνο, θα φτιάξω μια φοβερή κιθάρα αφού το ποσό καλύπτει επαρκώς κάμποσες try-and-fail δοκιμές.

    Σχετικά τώρα με τους καλλιτέχνες. Δε νομίζω ότι καταφεύγουν στους καστομάδες επειδή δεν μπορούν να ανταποκριθούν οι κατασκευαστές. Απλά αν ο Σλας πάει στον φίλο που είπαμε και του πεί μεγάλε θέλω μια κιθάρα, θα τον βάλει σε μια προτεραιότητα θα του τη φτιάξει και θα του τη δώσει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Αν πάει στι gibson, θα αρχίσει το πανηγύρι με τα signature models,  τα specs, τι σκοπεύουν να βγάλουν, τι κάνει το custom shop κλπ. Και μην ξεχνάτε ότι άλλο να μιλάς από την αρχή μέχρι το τέλος με αυτόν που θα φτιάξει αποκλειστικά την κιθάρα σου παρά με τον υπάλληλο του custom shop. Μην πάτε μακρυά. Δείτε λίγο πως λειτουργεί η εγχώρια αγορά στα μπουζούκια και τις ρεμπέτικες κιθάρες και θα καταλάβετε.

    Είναι όπως στο basket. Άλλοι παίζουνε με τα super duper air max bla bla και ο γκάλης έπαιζε με πόνυ και αλλ σταρ. Σαφώς υπάρχουν συμβόλαια και κάποιοι καλλιτέχνες είναι αναγκασμένοι να τα τηρούν. πχ χάμετ με ράνταλ, μέζα μπούγκι παλιότερα κλπ. Θυμάστε τους τοίχους καμπινών στα stages τη στιγμή που ο ήχος ερχότανε από τα PA...

    Αυτός που θα πάρει Slash signature, Rory Gallagher Signature Strat, SRV Strat, Hendrix Strat κλπ, μάλλον δε νοιάζεται τόσο για ποιότητα και εργονομία όσο να έχει ένα συλλεκτικό κομμάτι στην κατοχή του να το βλέπει και να καμαρώνει. Ακόμα και αν είναι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου.

    Πχ κάποτε οι Gilmour και Knopfler χρησιμοποιούσανε Clapton signature strats. Προφανώς όχι επειδή δεν ήταν αρκετά ψαγμένοι... την πιάσανε, τους έκανε οπότε ασχολήθηκαν με το να δημιουργήσουν μουσική, όχι trademarks.
  • #32 από Jezus στις 19 Jun 2008
  • αυτό δεν σημαίνει κάτι...μόνο ίσως για τον slash...για τον τύπο που είναι φαν(γιατί αλλιώς δεν θα πάρει slash signature...), πίστεψέ με του φτάνει και αυτή...(καταντήσαμε να λέμε, "του φτάνει", μία gibson custom shop... ::))


    Δεν ειπα οτι δεν του φτανει, απλα ειπα οτι ειναι κοροιδια. Παιρνει την κιθαρα που  ΝΟΜΙΖΕΙ οτι παιζει ο Σλας, ενω αυτος παιζει με αλλη κιθαρα!

    και τέλος πάντων, η gibson και η fender και η prs κτλ...είναι εταιρίες που φτιάχνουν πολύ καλές κιθάρες χρόνια τώρα...σίγουρα υπάρχουν και άλλες που φτιάχνουν ιδίου επιπέδου όργανα...αλλά εκεί έρχεται και η προτίμηση του καθενός + το πόσο ψαγμένος είναι...(και δεν είναι όλοι τόσο ψαγμένοι όσο ο slash... ;))

    ειδικά αν μιλήσουμε για όργανα πάνω από 3-4 χιλιάδες ευρώ, εκεί η ποιότητα δεν αμφισβητείται και πλέον είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα...στις λεπτομέρειες...


    Θα μου επιτρεψεις, αν και φαν των ΛεςΠολ, να διαφωνισω, ειδικα οσον αφορα την γκιμπσον. Αυτο που εχω παρατηρισει ειναι αυτο που λεει και ο τυπος στα λινκ πιο κατω, δηλαδη, κιθαρες που σπανε πολυ ευκολα, υπερτιμημενες (4 φορες πανω απ'οσο θα επρεπε να τις δινουν), και κιθαρες που σου χρεωνουν ΜΠΡΟΣΤΑ την πιθανη μελλοντικη συλλεκτικη αξια, και ΟΧΙ την πραγματικη αξια, ασε που πολλες φορες μονο συλλεκτικες δεν γινονται. Το εχω παρατηρισει και εγω με την ενασχοληση μου, αλλα δες τι γραφει και ενας πιο εμπειρος

    http://www.edroman.com/rants/overpriced.htm

    http://www.edroman.com/rants/les_paul_necks.htm

    http://www.edroman.com/rants/ghost.htm

    Το οτι μου αρεσει να παιζω αυτες τις κιθαρες δεν σημαινει οτι πιστευω οτι ειναι σωστα σχεδιαμενες και αξιζουν τα χρηματα τους. Εχουμε δει εδω μεσα αλωστε πολλες σπασμενες Γκιμπσον και Επιφον, καθως και προβληματικες ΠΡΣ να αλλαζουν αρκετα χερια σε χαμηλη τιμη...
  • #33 από Xaris(πρωην Jizm) στις 19 Jun 2008
  • Θα πω κατι ασχετο αλλα σχετικο με το αρχικο ποστ του θεματος... απλα επειδη δεν το ειπα κανενας μεχρι τωρα και για να βοηθησω το παιδι που θελει τη συγκεκριμενη κιθαρα..εγω απο gibson δε ξερω,αλλα εφαγα χρονια κολλημενος με το slash και καθομουν και διαβαζα οτι σχετικη μα***α υπηρχε.. απ'οτι ξερω,η κιθαρα αυτη δεν γνωριζω ποια goldtop ειναι(εννοω οπως λεμε για παραδειγμα les paul custom 83',goldtop 82' κτλ ) ,ξερω ομως οτι λεγοταν darkback και ηταν απτις ελαχιστες goldtop που το πισω μερος ηταν καφε.. ελπιζω να βοηθησα.μονο μια φορα εχω δει μια τετοια στο e bay και σε πολυ υψηλη τιμη..
  • #34 από JaYmZ στις 19 Jun 2008
  • αυτό δεν σημαίνει κάτι...μόνο ίσως για τον slash...για τον τύπο που είναι φαν(γιατί αλλιώς δεν θα πάρει slash signature...), πίστεψέ με του φτάνει και αυτή...(καταντήσαμε να λέμε, "του φτάνει", μία gibson custom shop... ::))


    Δεν ειπα οτι δεν του φτανει, απλα ειπα οτι ειναι κοροιδια. Παιρνει την κιθαρα που  ΝΟΜΙΖΕΙ οτι παιζει ο Σλας, ενω αυτος παιζει με αλλη κιθαρα!

    και τέλος πάντων, η gibson και η fender και η prs κτλ...είναι εταιρίες που φτιάχνουν πολύ καλές κιθάρες χρόνια τώρα...σίγουρα υπάρχουν και άλλες που φτιάχνουν ιδίου επιπέδου όργανα...αλλά εκεί έρχεται και η προτίμηση του καθενός + το πόσο ψαγμένος είναι...(και δεν είναι όλοι τόσο ψαγμένοι όσο ο slash... ;))

    ειδικά αν μιλήσουμε για όργανα πάνω από 3-4 χιλιάδες ευρώ, εκεί η ποιότητα δεν αμφισβητείται και πλέον είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα...στις λεπτομέρειες...


    Θα μου επιτρεψεις, αν και φαν των ΛεςΠολ, να διαφωνισω, ειδικα οσον αφορα την γκιμπσον. Αυτο που εχω παρατηρισει ειναι αυτο που λεει και ο τυπος στα λινκ πιο κατω, δηλαδη, κιθαρες που σπανε πολυ ευκολα, υπερτιμημενες (4 φορες πανω απ'οσο θα επρεπε να τις δινουν), και κιθαρες που σου χρεωνουν ΜΠΡΟΣΤΑ την πιθανη μελλοντικη συλλεκτικη αξια, και ΟΧΙ την πραγματικη αξια, ασε που πολλες φορες μονο συλλεκτικες δεν γινονται. Το εχω παρατηρισει και εγω με την ενασχοληση μου, αλλα δες τι γραφει και ενας πιο εμπειρος

    http://www.edroman.com/rants/overpriced.htm

    http://www.edroman.com/rants/les_paul_necks.htm

    http://www.edroman.com/rants/ghost.htm

    Το οτι μου αρεσει να παιζω αυτες τις κιθαρες δεν σημαινει οτι πιστευω οτι ειναι σωστα σχεδιαμενες και αξιζουν τα χρηματα τους. Εχουμε δει εδω μεσα αλωστε πολλες σπασμενες Γκιμπσον και Επιφον, καθως και προβληματικες ΠΡΣ να αλλαζουν αρκετα χερια σε χαμηλη τιμη...


    έχει δίκιο ο τύπος δεν διαφωνώ...σίγουρα καμία κιθάρα από ότι και να είναι φτιαγμένη δεν δικαιολογεί π.χ. 10.000ευρώ... ;)

    αλλά επίσης ένα αντικείμενο όπως οι κιθάρες, τα supercars, τα πανάκριβα ρούχα και κοσμήματα, γενικότερα όλα τα είδη πολυτελείας κουβαλάνε και ένα άλλο είδος αξίας εκτός από την πραγματική τους..(κάπως το λένε οι οικονομολόγοι, αλλά δν θυμάμαι τώρα...)..σαφώς και μία bugatti veyron δεν κοστίζει 1.5 εκατομμύριο ευρώ, ούτε ένα κουστούμι armani 3000 ευρώ...αλλά πληρώνεις το όνομα και κάτι άλλο πολύ πιο σημαντικό, που για μένα είναι ο καθοριστικός παράγοντας διαμόρφωσης της τιμής...ότι δεν μπορεί να το αγοράσει ο καθένας!...είναι ματαιοδοξία, σαφώς, αλλά έτσι είναι...για κάποιον που έχει να δώσει 10000 για μια explorer 100th anniversary, μετράει...

    για φαντάσου να πούλαγαν τις ferrari 30000 ευρώ... :P...πάει ο μύθος...νομίζω είναι ολόκληρο κεφάλαιο στα οικονομικά η κουβέντα που κάνουμε, κάπου είχα διαβάσει σχετικά, θα το ψάξω...

    α και δεν νομίζω να δεις σπασμένη gibson-prs-fender custom η οποία έσπασε από μόνη της και δεν είχε καννίβαλο ιδιοκτήτη... ;) μην τα ισοπεδώνουμε όλα... :)
  • #35 από Gabriel6th στις 19 Jun 2008



  • έχει δίκιο ο τύπος δεν διαφωνώ...σίγουρα καμία κιθάρα από ότι και να είναι φτιαγμένη δεν δικαιολογεί π.χ. 10.000ευρώ... ;)

    αλλά επίσης ένα αντικείμενο όπως οι κιθάρες, τα supercars, τα πανάκριβα ρούχα και κοσμήματα, γενικότερα όλα τα είδη πολυτελείας κουβαλάνε και ένα άλλο είδος αξίας εκτός από την πραγματική τους..(κάπως το λένε οι οικονομολόγοι, αλλά δν θυμάμαι τώρα...)..σαφώς και μία bugatti veyron δεν κοστίζει 1.5 εκατομμύριο ευρώ, ούτε ένα κουστούμι armani 3000 ευρώ...αλλά πληρώνεις το όνομα και κάτι άλλο πολύ πιο σημαντικό, που για μένα είναι ο καθοριστικός παράγοντας διαμόρφωσης της τιμής...ότι δεν μπορεί να το αγοράσει ο καθένας!...είναι ματαιοδοξία, σαφώς, αλλά έτσι είναι...για κάποιον που έχει να δώσει 10000 για μια explorer 100th anniversary, μετράει...

    για φαντάσου να πούλαγαν τις ferrari 30000 ευρώ... :P...πάει ο μύθος...νομίζω είναι ολόκληρο κεφάλαιο στα οικονομικά η κουβέντα που κάνουμε, κάπου είχα διαβάσει σχετικά, θα το ψάξω...

    α και δεν νομίζω να δεις σπασμένη gibson-prs-fender custom η οποία έσπασε από μόνη της και δεν είχε καννίβαλο ιδιοκτήτη... ;) μην τα ισοπεδώνουμε όλα... :)

    To Group VAG, που κατασκευάζει την Veyron χάνει χρήματα με κάθε αυτοκίνητο που παράγει. Το κόστος εξέλιξης και R&D ανά μονάδα είναι μεγαλύτερο από αυτό που χρεώνεται. Το ίδιο έχει ισχύσει για άλλα υπεραυτοκίνητα στο παρελθόν όπως η Porsche 959. Δεν θα μπορούσαν να πουλάνε τις Ferrari 30.000 όταν μόνο η πολλαπλή εξαγωγής κοστίζει 5-6χιλιάδες ευρώ. Και οι ζάντες 4000.

    Ωστόσο αν έχεις παρακολουθήσει την αγορά των εξωτικών αυτοκινήτων, θα δείς ότι ο αριθμός παραγωμένων αυτοκινήτων είναι αντιστρόφως ανάλογος της τάσης να διατηρούν την αξία τους.

    Επίσης, ένα Casio ίσως να είναι πιο ακριβές στη μέτρηση χρόνου από ένα IWC Portuguesse ή ένα Panerai Luminor αλλά κάνει 100 ευρώ ενώ τα άλλα 10.000. Γιατί έχει κάτσει ένας χριστιανός και έχει βγάλει τα μάτια του για ένα ρολόι.

    Άλλο όμως όταν μιλάμε για κόστος εξέλιξης, άλλο όταν μιλάμε για εξωτικα υλικά και άλλο όταν μιλάμε για μια σχετικά απλοϊκή κατασκευή όπως η ηλεκτρική κιθάρα που δεν απαιτεί ούτε εξειδικευμένη αεροδυναμική, ούτε απαγωγή θερμότητας, ούτε κοψίματα και συναρμολόγηση με ακρίβεια δεκάκις χιλιοστού...

    Δέχομαι να πληρώσω 3000 για μια κιθάρα one of a kind που θα είναι ακριβώς όπως την θέλω, καλοφτιαγμένη και όμορφη. Δεν δέχομαι να πληρώσω 2500 όμως για μια κιθάρα μαζικής παραγωγής...

    Ένα ακριβό διαμάντι μπορεί να μην έχει αξία χρήσης πέρα από το ότι λάμπει, αλλά δεν πρόκειται να χάσει την τιμή του, ούτε είναι υπερτιμημένο. Οι αγορές διαμορφώνονται από τη ζήτηση.

    Μια ράβδος χρυσού, χωρίς να είναι ότι πιο πρακτικό είναι πανάκριβη και δε χάνει την αξία της...

    Ενας πίνακας δεν κοστίζει τίποτα
  • #36 από studio54 στις 19 Jun 2008
  • #37 από Jezus στις 19 Jun 2008
  • Ακριβως αυτο ημουν ετοιμος να γραψω, οτι για καθε Veyron  που πωλειτε το VAG ΧΑΝΕΙ χρηματα, μην τα ισοπεδωνουμε και ολα...  ;)
    Επισης αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου, δεν εχω προβλημα να δωσεις 15000 για να παρεις μια κιθαρα φεραρι, αλλα για γκιμπσον δινεις 15000 και περνεις κιθαρα φιατ! (χωρις να εχω και με τα φιατ παντα).
    Και το οτι καποιος πληρωνει για να παρει κιθαρα ιδια με αυτη που παιζει το ειδολο του, και τελικα αυτο παιζει με αλλη! (ασχετα με το αν ειναι καλη η κιθαρα).
    Να ξαναπω οτι ειμαι φαν των ΛεςΠολ, αλλα αυτο ειναι κοροιδια.
    Επισης υπαρχουν και εδω μεσα παραδειγματα απο κιθαρες που εχουν σπασει με μικροχτυπηματα (π.χ. η Επιφον προσφατα του παιδιου που εσπασε με ενα μικροχτηπημα ΤΕΛΕΙΩΣ, κοπηκε το χεντστοκ τερμα, και αλλες κιθαρες πιο παλια).
  • #38 από Como Esta Loco στις 20 Jun 2008
  • Παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο, μια Gibson LP των 2 χιλιαρικων οπως και καμια JP τα αξιζουν τα λεφτα τους (τα λεφτα τους στην Αμερικη, οχι εδω που πεφτει κοροιδια...). Οπως και να το κανουμε μερικες κιθαρες ειναι ενα επιπεδο πανω απο τις αλλες... Αλλα οταν βλεπω πχ. την KH-20 (Anniversary) να την πουλανε 10.000 τοτε μου αναβουν τα λαμπακια...
  • #39 από Vaisilis στις 20 Jun 2008
  • Ακριβως αυτο ημουν ετοιμος να γραψω, οτι για καθε Veyron  που πωλειτε το VAG ΧΑΝΕΙ χρηματα, μην τα ισοπεδωνουμε και ολα...  ;)
    Επισης αυτο ακριβως ειναι το προβλημα μου, δεν εχω προβλημα να δωσεις 15000 για να παρεις μια κιθαρα φεραρι, αλλα για γκιμπσον δινεις 15000 και περνεις κιθαρα φιατ! (χωρις να εχω και με τα φιατ παντα).
    Και το οτι καποιος πληρωνει για να παρει κιθαρα ιδια με αυτη που παιζει το ειδολο του, και τελικα αυτο παιζει με αλλη! (ασχετα με το αν ειναι καλη η κιθαρα).
    Να ξαναπω οτι ειμαι φαν των ΛεςΠολ, αλλα αυτο ειναι κοροιδια.
    Επισης υπαρχουν και εδω μεσα παραδειγματα απο κιθαρες που εχουν σπασει με μικροχτυπηματα (π.χ. η Επιφον προσφατα του παιδιου που εσπασε με ενα μικροχτηπημα ΤΕΛΕΙΩΣ, κοπηκε το χεντστοκ τερμα, και αλλες κιθαρες πιο παλια).
    συγνωμη που κολλαει η επιφον με την γκιμπσον? Heritage εχεις δοκιμασει? ειναι πολυ φθηνοτερες και ποιοτικες κιθαρες... αλλα μην τρελαθουμε κιολας οτι οι γκιμπσον ειναι φιατ! ενταξει μπορει να εχουν εξωφρενικες τιμες αλλα ειναι πολυ αξιολογα οργανα! εκτος αν μιλας συγκεκριμενα για τα signature οργανα που οι τιμες απογειωνονται...  :-\
  • #40 από RoyBatty στις 20 Jun 2008
  • Goldtop κάτω από 2 χιλιάρικα:
    http://www.thomann.de/gr/gibson_lpstd6_gt.htm
    Απλώς βγάζεις το pickguard.
    Τους μαγνήτες ο Slash τους αλλάζει σε SD Alnico II Pro,αλλά σε περίπτωση που δεν παίζεις με τσιτωμένο 100ρι λαμπάτο Marshall ,οι Burstbuckers είναι μια χαρά  ;)
  • #41 από Vaisilis στις 20 Jun 2008
  • Goldtop κάτω από 2 χιλιάρικα:
    http://www.thomann.de/gr/gibson_lpstd6_gt.htm
    Απλώς βγάζεις το pickguard.
    Τους μαγνήτες ο Slash τους αλλάζει σε SD Alnico II Pro,αλλά σε περίπτωση που δεν παίζεις με τσιτωμένο 100ρι λαμπάτο Marshall ,οι Burstbuckers είναι μια χαρά  ;)
    Σωστος!
  • #42 από Jezus στις 20 Jun 2008
  • συγνωμη που κολλαει η επιφον με την γκιμπσον? Heritage εχεις δοκιμασει? ειναι πολυ φθηνοτερες και ποιοτικες κιθαρες... αλλα μην τρελαθουμε κιολας οτι οι γκιμπσον ειναι φιατ! ενταξει μπορει να εχουν εξωφρενικες τιμες αλλα ειναι πολυ αξιολογα οργανα! εκτος αν μιλας συγκεκριμενα για τα signature οργανα που οι τιμες απογειωνονται...  :-\

    Κολλαει γιατι αν δεις πιο πανω μιλουσαμε για γενικοτερο σχεδιαμο της κιθαρας. Οκ, οι Heritage ειναι καλλες, το ιδιο και οι Τοκαι και πολλες αλλες, αλλα δεν ηταν αυτο το θεμα μας. Και με το φιατ ηθελα να δειξω οτι το ποσο που πληρωνεις ειναι τρελα δυσαναλογο με την ποιοτητα που περνεις! Οκ, δεν ειναι φιατ, ειναι BMW η κατι τετοιο ας πουμε αν κολλατε στις μαρκες, η παρομοιωση ειπα ηταν για να διξει την διαφορα παροχων προς την τιμη που ζηταει. Αν δεις τα λινκ που εδωσα, γραφει οτι σε καποιες κιιθαρες η γκιμπσον εχει κερδος πανω απο 400%, ενω σε καποιες αλλες σε χρεωνει απο πριν για την συλλεκτικη αξια που πιστευουν οτι πιθανως να αποκτησει στο μελλον η κιθαρα σου!!! Απαραδεκτο, ειδικα για καποιες κιθαρες που τις εδειναν 10 χιλιαρικα και τωρα πιανουν 2....
  • #43 από Gabriel6th στις 20 Jun 2008
  • Οι ενστάσεις μου δεν αφορούν την τιμολογιακή πολιτική της Gibson. Γούστο τους και καπέλο τους. Αφορούν κυρίως την ποιότητα που προσφέρουν στα χρήματα που ζητάνε. Και εννοώ κυρίως τάστα, διακόπτες και βάψιμο (κυρίως στο neck pocket) που έχω κατα καιρούς παρατηρήσει σε κάποιες Studio. Θεωρώ ότι η φροντίδα που δείχνουν στα high end όργανα θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει όλη τη γκάμα μιας και σε αντίθεση με τη φέντερ, δεν έχουν "φτηνή" σειρά με το λογότυπο gibson και αποτελούν "premium" όργανα. Με το πιο αντάξιο των προσδοκιών κατά τη γνώμη μου να είναι η Classic που θα έπρεπε να κοστίζει όσο μια στούντιο με 100 ευρώ παραπάνω για το binding.

    Δεν υπάρχει ποιοτητόμετρο. Που να βάζεις την κιθάρα και να σου λέει είναι τόσο καλοφτιαγμένη. Από το πόσο συμπαγής είναι η αίσθηση που αποκομίζεις μέχρι κάποια long term προβλήματα κρίνεται η ποιότητα.
  • #44 από don spiretos στις 20 Jun 2008
  • http://cgi.ebay.com/Greco-Gold-Top-EG-500-GS-MIJ-Fujigen_W0QQitemZ320264631036QQihZ011QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    http://cgi.ebay.com/Greco-Mid-70s-Gold-Top-LP-Standard-Rare-MIJ_W0QQitemZ190230645273QQihZ009QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    Για να μην μακρυγορούμε..... βρες μια τέτοια και χτύπα την χαλαρά...


    Ωραιος ρε! Θα μπορουσα να προτεινω την ΤΟΚΑΙ που μου εδωσες....αλλα δε σφαξανε! ;D

    Παρεπιπτοντως καπου ειχα διαβασει οτι καθε VEYRON κοστιζει στη VW περιπου 7 εκατομμυρια ευρω.Οπως καταλαβαινετε το 1,5 μυριακι που ζητανε ειναι σουπερ προσφορα κατω του κοστους, κοψοχρονια, σκοτωμα και αλλα παρομοια...Αφου σκεφτομαι να παραγγειλω μια για να τη δωσω ανταλλακτικα! ;D ;D ;D
  • #45 από JimiDS στις 20 Jun 2008
  • Δέχομαι να πληρώσω 3000 για μια κιθάρα one of a kind που θα είναι ακριβώς όπως την θέλω, καλοφτιαγμένη και όμορφη. Δεν δέχομαι να πληρώσω 2500 όμως για μια κιθάρα μαζικής παραγωγής...
    +άπειρο...
  • #46 από studio54 στις 20 Jun 2008
  • http://cgi.ebay.com/Greco-Gold-Top-EG-500-GS-MIJ-Fujigen_W0QQitemZ320264631036QQihZ011QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    http://cgi.ebay.com/Greco-Mid-70s-Gold-Top-LP-Standard-Rare-MIJ_W0QQitemZ190230645273QQihZ009QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    Για να μην μακρυγορούμε..... βρες μια τέτοια και χτύπα την χαλαρά...


    Ωραιος ρε! Θα μπορουσα να προτεινω την ΤΟΚΑΙ που μου εδωσες....αλλα δε σφαξανε! ;D

    Παρεπιπτοντως καπου ειχα διαβασει οτι καθε VEYRON κοστιζει στη VW περιπου 7 εκατομμυρια ευρω.Οπως καταλαβαινετε το 1,5 μυριακι που ζητανε ειναι σουπερ προσφορα κατω του κοστους, κοψοχρονια, σκοτωμα και αλλα παρομοια...Αφου σκεφτομαι να παραγγειλω μια για να τη δωσω ανταλλακτικα! ;D ;D ;D


    Άσε.... ακόμη κλαίω.....
    Κάνε μας μια παρουσίαση, στην ΤΟΚΑΙ σου, πες είχα άδικο οτι η κιθάρα τα σπάει? και δεν λογαριάζει Gibson ούτε για πλάκα???
  • #47 από JaYmZ στις 24 Jun 2008
  • όσον αφορά την Veyron, το έψαξα και έχετε δίκιο, και αν το καλοσκεφτείς, λογικό είναι...περισσότερο επένδυση στην τεχνολογία είναι, παρά παραγωγή ενός αυτοκινήτου... ;)(άσχετο...)

    όσον αφορά την Gibson φίλε Jezus, υπάρχουν και φτηνά κομμάτια από αυτή την τρισκατάρατη μάρκα.. :P..http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=gieglp&bn=GIBSON&sw=&oa=pra..απλά διακρίνω μία εμπάθεια και δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε...each one has his point of view... ;).. :)

    http://cgi.ebay.com/Greco-Gold-Top-EG-500-GS-MIJ-Fujigen_W0QQitemZ320264631036QQihZ011QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    http://cgi.ebay.com/Greco-Mid-70s-Gold-Top-LP-Standard-Rare-MIJ_W0QQitemZ190230645273QQihZ009QQcategoryZ2384QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

    Για να μην μακρυγορούμε..... βρες μια τέτοια και χτύπα την χαλαρά...


    Ωραιος ρε! Θα μπορουσα να προτεινω την ΤΟΚΑΙ που μου εδωσες....αλλα δε σφαξανε! ;D

    Παρεπιπτοντως καπου ειχα διαβασει οτι καθε VEYRON κοστιζει στη VW περιπου 7 εκατομμυρια ευρω.Οπως καταλαβαινετε το 1,5 μυριακι που ζητανε ειναι σουπερ προσφορα κατω του κοστους, κοψοχρονια, σκοτωμα και αλλα παρομοια...Αφου σκεφτομαι να παραγγειλω μια για να τη δωσω ανταλλακτικα! ;D ;D ;D


    Άσε.... ακόμη κλαίω.....
    Κάνε μας μια παρουσίαση, στην ΤΟΚΑΙ σου, πες είχα άδικο οτι η κιθάρα τα σπάει? και δεν λογαριάζει Gibson ούτε για πλάκα???


    αυτό πως ακριβώς το μετράμε?..
  • #48 από studio54 στις 24 Jun 2008
  • Στο χέρι, στη "μούρη" στον ήχο....
  • #49 από Johnie Darko στις 25 Jun 2008
  • Η Gibson πουλαει ονομα και ιστορια. Ουτε κανοτομιες πουλαει (εδω ειναι για γελια), ουτε κανα τρελο playability (μαλλον το αναποδο), ουτε καμια ηχητικη/παικτικη ευελιξια, ουτε καμια ιδιατερη ομορφια (αν και θα δεχτω οτι αυτο ειναι υποκειμενικο)...
    Η τιμη μιας USA Les Paul standard θα επρεπε να ειναι max 1300€ αλλα εδω στην Ελλαδα επειδη ακριβως πολλοι καταναλωτες λειτουργουν με λογικη "αγοραζω οτι ειναι διασημο και οτι βλεπω στα video clips", οι εισαγωγεις εκμεταλλευονται την αγνοια του κοσμου και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες, δλδ μια Les Paul για κανα 3-3.5 χιλιαρικα, την στιγμη που μπορεις με τα ιδια χρηματα να παρεις πραγματικα αξιολογη κιθαρα και οχι μια... ιστορια.
  • #50 από blackie στις 25 Jun 2008
  • Η Gibson πουλαει ονομα και ιστορια. Ουτε κανοτομιες πουλαει (εδω ειναι για γελια), ουτε κανα τρελο playability (μαλλον το αναποδο), ουτε καμια ηχητικη/παικτικη ευελιξια, ουτε καμια ιδιατερη ομορφια (αν και θα δεχτω οτι αυτο ειναι υποκειμενικο)...

    +100000

    Κουπια...
    τελος...
Σελίδες: