Ψηφοφορία: Ποιός ήταν ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής;

Μ.Παπαιωάννου
- 6 (5.5%)
Μ.Δομάζος
- 21 (19.3%)
Β.Χατζηπαναγής
- 35 (32.1%)
Γ.Κούδας
- 3 (2.8%)
Κ.Νεστορίδης
- 0 (0%)
Ν.Αναστόπουλος
- 2 (1.8%)
Θ.Μαύρος
- 11 (10.1%)
Δ.Σαραβάκος
- 12 (11%)
Θ.Ζαγοράκης
- 3 (2.8%)
Στ.Μανωλάς
- 2 (1.8%)
Β.Τσιάρτας
- 2 (1.8%)
Ν.Σαργκάνης
- 0 (0%)
Γ.Σιδέρης
- 3 (2.8%)
Αντ.Αντωνιάδης
- 1 (0.9%)
Άλλος
- 8 (7.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 76


Σελίδες:
  • #1 από MACMISIAS στις 15 Jun 2008
  • Ποιός ήταν για εσάς ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής;Από αυτά που έχετε ζήσει,έχετε διαβάσει ή έχετε δει σε παλιά βίντεο;
  • #2 από *stefanos* στις 15 Jun 2008
  • Ο Μίμης Δομάζος
  • #3 από Vaisilis στις 15 Jun 2008
  • Μαυρος μακραν! ;)
  • #4 από Joevaicci στις 15 Jun 2008
  • Παιδιά ο Χατζηπαναγής γέμιζε το Καυταντζόγλειο όταν έπαιζε. Δεν είναι μικρό κατόρθωμα να γεμισεις αυτό το γήπεδο ;D ;D (σόρρυ EPALLE)
  • #5 από MACMISIAS στις 15 Jun 2008
  • Kαι όχι μόνο.Πηγαίνανε και εδώ στην Αθήνα από άσχετες ομάδες ,να δούνε παιχνίδια του Ηρακλή μόνο και μόνο για τον Βάσια...Εγώ πάντως ψήφισα Παπαιωάννου και Μαύρο γιατί όταν το 1965 σε ζητάει η Ρεάλ Μαδρίτης τα λέει όλα αυτό (για τον Μίμη λέω) και τον Θωμά γιατί είναι ο πρώτος σκόρερ ever της Α΄Εθνικής και τέλος πάντων όποιος τον πρόλαβε μπορεί να καταλάβει.Χώρια ότι ήταν ο πρώτος Έλληνας που κλήθηκε στη Μικτή Κόσμου...Α και παιδιά...έχετε 2 ψήφους αν θέλετε...
  • #6 από blackie στις 15 Jun 2008
  • Βασια και Μητσαρας...
    Η τριτη στο "στρατηγο"...
  • #7 από parlats στις 15 Jun 2008
  • Χατζηπαναγής καθαρά σαν ποδοσφαιρική αξία και ικανότητα.
  • #8 από s.s. στις 15 Jun 2008
  • τωρα σορρυ αλλα εχουν μπει στη λιστα ζαγορακη,τσιαρτας,μανωλας και δεν εχουν μπει λουκανιδης,δεληκαρης(κυριως),μπεμπης???ελεος...
  • #9 από Raz στις 15 Jun 2008
  • Χαλαρά ο Χατζηπαναγής..
    Δείτε κανα βίντεο στο youtube..
  • #10 από TAXIS στις 15 Jun 2008
  • Λειπουν απο τη λιστα πολλοι παλιοι καλοι ποδοσφαιριστες, Οικονομοπουλος, Δεδες, Γιουτσος, Σαραφης, Καμαρας και αλλοι. Ψηφισα απο τη λιστα παντως.  8)
  • #11 από mesimeriaris στις 15 Jun 2008
  • Νομιζω οτι ειναι ατοπο να συγκρινουμε ποδοσφαιριστες ο χρονος δρασης τους εχει διαφορα μισου αιωνα.(Νομιζω οτι ολοι ξερουμε πολυ καλα πως αν οι τεχνιτες του παρελθοντος καλουνταν να αντιμετωπισουν τους σημερινους παικτες θα την ειχαν ασχημα)
    Και στο κατω κατω της γραφης ποιος προλαβε τους νεστοριδη,δελικαρη,καμαρα και λοιπους στα καλα τους για να τους κρινει;
    Παντως ο χατζηπαναγης υπηρξε μεγαλος μπαλαδορος.
  • #12 από MACMISIAS στις 16 Jun 2008
  • Νομιζω οτι ειναι ατοπο να συγκρινουμε ποδοσφαιριστες ο χρονος δρασης τους εχει διαφορα μισου αιωνα.(Νομιζω οτι ολοι ξερουμε πολυ καλα πως αν οι τεχνιτες του παρελθοντος καλουνταν να αντιμετωπισουν τους σημερινους παικτες θα την ειχαν ασχημα)
    Και στο κατω κατω της γραφης ποιος προλαβε τους νεστοριδη,δελικαρη,καμαρα και λοιπους στα καλα τους για να τους κρινει;
    Παντως ο χατζηπαναγης υπηρξε μεγαλος μπαλαδορος.

    Έχεις δίκιο αλλά αναλογικά με τις συνθήκες κάθε εποχής ,μπορείς να αξιολογήσεις.Για το ποιοί είναι στη λίστα ,νομίζω ότι αν βγεί το άλλος πρώτο,αυτό θα πει ότι είναι λάθος...Αντιπροσωπευτικά ονόματα κάθε εποχής ,είναι τα ονόματα που παραθέτω και με προσπάθεια να μην αδικηθούν και κάποιες θέσεις.Φυσικά θα μπορούσανε να είναι και άλλοι αλλά δεν θα είχε τελειωμό...
  • #13 από Joevaicci στις 16 Jun 2008
  • Nαι προφανώς ο Ντι Στέφανο δεν πιάνει μία μπροστά στον Καραγκούνη αν τους συγκρίνουμε απευθείας , αλλά για την εποχή του ήταν όπως είναι σήμερα ο Κρ. Ρονάλντο. Αναλογικά μιλάμε πάντα...
  • #14 από faser στις 16 Jun 2008
  • Συμφωνώ με Joevaicci..

    Επίσης είναι πολύ δύσκολο να εκφέρουμε γνώμη για ποδοσφαιριστές που δεν είδαμε είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω του γεγονότος ότι δεν υπήρχε τηλεοπτική κάλυψη εκείνη την εποχή.. Απορώ όλοι αυτοί που ψήφισαν Παπαϊωάννου, Δομάζο, κ.λ.π. και έχοντας μια ιδέα για την μέση ηλικία των μελών του forum, πότε και αν είδαν ολόκληρο παιχνίδι όλων αυτών των ποδοσφαιριστών.. Και εγώ γνωρίζω ότι όλοι αυτοί ήταν κορυφαίοι ποδοσφαιριστές αλλά δυστυχώς δεν είχα την τύχη να τους παρακολουθήσω από την τηλεόραση μου, οπότε πιστεύω ότι το (άκρως ενδιαφέρον κατά τα άλλα) εγχείρημα να εξαχθεί ένα συμπέρασμα για το ποιος ήταν ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής φέρει έναν αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας..

    Για τον "Ρώσο" δεν μπορεί κανείς να πει πολλά πράγματα.. Απλά respect.. Βέβαια, δεν είμαι σίγουρος αν είναι ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής για 2 λόγους.. Πρώτον γιατί όπως και οι περισσότεροι, έχουμε δει videos του Χατζηπαναγή, οπότε δεν ξέρουμε πως πρόσφερε στην ομάδα μέσα στο παιχνίδι (σημαντικό κριτήριο για να κρίνεις ένα ποδοσφαιριστή).. Αν ήταν μόνο τακουνάκια και ντρίπλες αλλά μηδέν ουσία τότε ήταν απλά ένας απλός τεχνίτης χωρίς ποδοσφαιρική ευφυία (δεν έχω δει αγώνα του οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει).. Δεύτερον, κανείς δεν αμφιβάλει για την τεχνική του, αλλά αν δεν έχεις δει ένα παίχτη για 90 λεπτά δεν μπορείς να ξέρεις αν οι ντρίπλες που φαίνονται στα videos ήταν το βούτυρο στο ψωμί του παίχτη ή απλά το αποτέλεσμα μίας επιτυχημένης από είκοσι αποτυχημένες προσπάθειες να περάσει αντίπαλο.. Φαντάζομαι ότι θα είναι εύκολο να μαζέψει κάποιος 10 ωραίες ενέργειες του Γεωργέα, για παράδειγμα, και να τις δείξει σε ένα Γερμανό που δεν τον έχει ξαναδεί να παίζει έτσι ώστε ο τελευταίος να αναφωνήσει "τι παιχτούρα είναι αυτή; εκδόστε του γερμανικό διαβατήριο αμέσως!!!".. Κάτι το οποίο απέχει πολύ από την πραγματικότητα.. :P

    Όπως και να έχει πάντως, φαίνεται ότι ο Χατζηπαναγής ήταν αρκετά κλικ πιο πάνω σε τεχνική από τους σύγχρονους του..
  • #15 από Spell@lchemist! στις 16 Jun 2008
  • Παίζει να ημουν εγω,πριν ξεκινησω το τσιγάρο!
  • #16 από 7 στις 16 Jun 2008
  • Που ειναι ο Καραπιαλης ρε Μακ;Που ειναι η παιχτουρα ναουμ;  ;D

  • #17 από MACMISIAS στις 16 Jun 2008
  • Που ειναι ο Καραπιαλης ρε Μακ;Που ειναι η παιχτουρα ναουμ;  ;D


    Δίκιο έχεις...Και για έναν ακόμα που μετάνοιωσα που ξέχασα είναι ο Δεληκάρης.Ο Τζόρτζ Μπέστ της Ελλάδας...Απλά "φοβάμαι" και λίγο να "απλώνω" τέτοια θέματα γιατί το κιθάρα ,κακά τα ψέμματα μουσικό site είναι και δεν πρέπει να του αλλάξουμε και τον χαρακτήρα...
  • #18 από harris68 στις 19 Jun 2008
  • Από αυτούς που έχω δεί Χατζηπαναγής και μετά Σαραβάκος. Πάντως ο Αναστόπουλος από που ως πού σε αυτή τη λίστα; Τερματοφύλακας Σαργκάνης σίγουρα
    Εντάξει ήταν γκολτζής αλλά κυρίως λόγω της δυνατότητας του να παίρνει σωστές θέσεις και όχι σε φυσικά/τεχνικά προσόντα
  • #19 από 7 στις 19 Jun 2008
  • Από αυτούς που έχω δεί Χατζηπαναγής και μετά Σαραβάκος. Πάντως ο Αναστόπουλος από που ως πού σε αυτή τη λίστα; Τερματοφύλακας Σαργκάνης σίγουρα
    Εντάξει ήταν γκολτζής αλλά κυρίως λόγω της δυνατότητας του να παίρνει σωστές θέσεις και όχι σε φυσικά/τεχνικά προσόντα
    Ε αυτη ειναι η δουλεια του σεντερ φορ.Να παιρνει την καταληλη θεση για να τα κολλαει.Τι αλλο προσον να εχει;Να ξερει να φτιαχνει καλο μουσακα;
  • #20 από EPALLE στις 30 Jun 2008
  • ενταξει λογικο ειναι να ψηφισω χατζηπαναγη. ειμαι περηφανος που αυτος ο παιχτης επαιξε για την ομαδα μου
  • #21 από κωνσταντινος στις 30 Jun 2008
  • ο στελιος μανωλας ειναι ο καλυτερος ελληνας ποδοσφαιριστης που εβγαλε ποτε αυτο το εθνος.
    τωρα απο τους ενεργεια κατα την γνωμη μου ειναι ο σαμαρας,γκεκας,αμανατιδης,λυμπεροπουλος,κατσουρανης,κυργιακος,και παπασταθοπουλος
  • #22 από MACMISIAS στις 30 Jun 2008
  • ο στελιος μανωλας ειναι ο καλυτερος ελληνας ποδοσφαιριστης που εβγαλε ποτε αυτο το εθνος.
    τωρα απο τους ενεργεια κατα την γνωμη μου ειναι ο σαμαρας,γκεκας,αμανατιδης,λυμπεροπουλος,κατσουρανης,κυργιακος,και παπασταθοπουλος
    Κωνσταντίνε είδα ότι είσαι ΑΕΚτζης και σε καλωσορίζω στο κιθάρα ρε φίλε.Δεν ξέρω αν είδες αλλά έχεις 2 ψήφους και επειδή νομίζω ότι ψήφισες 1 ,δεν τη ρίχνεις στον Μίμαρο;
  • #23 από EPALLE στις 30 Jun 2008
  • Παιδιά ο Χατζηπαναγής γέμιζε το Καυταντζόγλειο όταν έπαιζε. Δεν είναι μικρό κατόρθωμα να γεμισεις αυτό το γήπεδο Grin Grin (σόρρυ EPALLE)

    συμφωνω μαζι σου οτι ερχοταν κι αλλος κοσμος στο γηπεδο αλλα δεν παει να πει οτι ο ηρακλης δεν εχει κοσμο. δηλ την γνωστη καραμελα ''σας το γεμιζαμε'' και τετοιες παπα.ιες ας τις πουνε αλλου. και γω εχω παει στην τουμπα 2 φορες. τι παει να πει? οτι οι ηρακλειδεις γεμιζουμε την τουμπα?
  • #24 από Ιππέας στις 04 Aug 2008
  • Καλύτερος ποδοσφαιριστής,σχετικά με τι;Με βάση τη μπάλα που ήξερε ή με βάση τα αποτελέσματα,τους τίτλους;Ας τα πάρουμε με τη σειρά.Με βάση την τεχνική κατάρτιση ο Χατζηπαναγής προηγείται,σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει ,αν και εγώ δεν συμφωνώ και εξηγούμαι.Μπαλαδόρος,ζογκλέρ,βιρτουόζος.Ναι,αλλά με ποιους αντιπάλους;Τον είδε κανείς στην Ευρώπη;Δυο φορές για το ΟΥΕΦΑ ο Ηρακλής αποκλείστηκε από ομάδα της Κύπρου,τότε Γ΄Εθνική συκγριτικά,έχοντας  ως συμπαίκτες παίκτες μεγάλου βεληνεκούς,'οπως ο Λάκης Παπαϊωάννου,ο Μπάμπης Ξανθόπουλος.ο Γιώργος Καραϊσκος,ο Γκέσιος και άλλοι.Πού ήταν ο μεγάλος παίκτης τότε,να πάρει την ομάδα στις πλάτες του και να την προχωρήσει έστω ένα γύρο παραπέρα;Τι θα έκανε δηλαδή, αν έπαιζε με αντιπάλους μεγάλους Ευρωπαίους παίκτες,παγκόσμιους πρωταθλητές,τους οποίους κοίταξαν κατάματα και τους κέρδισαν οι άλλοι,που υπάρχουν στην ψηφοφορία;Οι δύο Μίμηδες,ο Μαύρος και οι άλλοι χόρευαν κυριολεκτικά την τότε πανίσχυρη Γερμανία,τη Σοβιετική Ένωση και άλλες μεγάλες ομάδες της εποχής.Για μένα οι παικταράδες που μπορούσαν να σταθούν στην καλύτερη ομάδα του κόσμου για την εποχή τους,είναι ο Γιώργος Δεληκάρης ,ο Θωμάς Μαύρος και ο Μίμης Παπ/νου.Απορώ βέβαια που δεν είναι ο Δεληκάρης και ο Κούης στη λίστα,αλλά δεν πειράζει.Για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου,αν υπάρχει η δυνατότητα,το αποδεικνύουν τα δύο προκριματικά παιχνίδια με τη Γερμανία 2-2 και 1-1 μέσα στο Μόναχο και πολλά άλλα βέβαια.
  • #25 από Ibanezακιας στις 03 Oct 2008
  • Χατζηπαναγής.Ο Έλληνας Zidane
Σελίδες: