Αποστολέας Θέμα: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.  (Αναγνώστηκε 25256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #50 στις: 19/09/08, 16:04 »
Καλή τεχνική αλλά θα πω κάτι που μου έμαθε ο Ρωσσόπουλος το 90 (άσχετα αν το ακολούθησε ή όχι), το λίγο είναι και πολύ! Αν σταματήσεις και να γράφεις LOL θα είναι πολύ καλύτερα τα posts σου.  ;) Άλλο το μουσικό forum, άλλο το gaming forum  8)

   Οκ,σταματώ να γραφω "LOL".Από 'δω και πέρα θα γράφω "ΓΕΔ" (Γελώ Έξω Δυνατά). ;D

Με κάθε σεβασμό, έχεις καταλάβει οτι συμβάλλεις και σύ ο ίδιος στην απαξίωση των θεμάτων σου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #51 στις: 19/09/08, 16:15 »

    Και κατι τελευταιο, αρνητικη κριτικη απο καποιους δε σημαινει οτι ειναι κακοι ανθρωποι. Ειναι απλα μια γνωμη και πρεπει να την αποδεκτεις γιατι εσυ την ζητησες με το που ποσταρες αυτο το λινκ. Αλλωστε μονο τα αρνητικα σχολια αμα παρεις στα σοβαρα, και δουλεψεις πανω σε αυτα που σου αναφερουν θα γινεις πολυ καλυτερος και θα το δεις.. Τα καλα σχολια δε σ λενε τπτ που δε ξερεις.. Τα αρνητικα ομως... ?  ;)

   Κάνεις ένα λάθος φίλε.Άλλο αρνητική κριτική,άλλο προσβολές και προσωπικές επιθέσεις(μέχρι και τα πολιτικά επικαλέσθηκαν κάποιοι).Δεν νομίζω πως κάποιος,όταν σου κάνει επιθέσεις του στυλ "εσύ,που προβάλλεις τον Χ πολιτικό" έχει διάθεση να κάνει κριτική.όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
   Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.Σ'ευχαριστώ και ελπίζω το επόμενο να σου αρέσει περισσότερο!Keep Rockin'!  
Καλή τεχνική αλλά θα πω κάτι που μου έμαθε ο Ρωσσόπουλος το 90 (άσχετα αν το ακολούθησε ή όχι), το λίγο είναι και πολύ! Αν σταματήσεις και να γράφεις LOL θα είναι πολύ καλύτερα τα posts σου.  ;) Άλλο το μουσικό forum, άλλο το gaming forum  8)

   Οκ,σταματώ να γραφω "LOL".Από 'δω και πέρα θα γράφω "ΓΕΔ" (Γελώ Έξω Δυνατά). ;D

Με κάθε σεβασμό, έχεις καταλάβει οτι συμβάλλεις και σύ ο ίδιος στην απαξίωση των θεμάτων σου?
    Με κάθε σεβασμό,κατάλαβες ότι κάνω πλάκα?Φαντάζομαι λίγη πλάκα καμια φορά δεν βλάπτει.Αν θεωρείς πως το θέμα έχει απαξιωθεί δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να το παρακολουθείς και να σχολιάζεις.Ελπίζω το επόμενο σου σχόλιο(αν υπάρξει)να είναι σε μουσική βάση.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #52 στις: 19/09/08, 16:30 »
    Με κάθε σεβασμό,κατάλαβες ότι κάνω πλάκα?Φαντάζομαι λίγη πλάκα καμια φορά δεν βλάπτει.Αν θεωρείς πως το θέμα έχει απαξιωθεί δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να το παρακολουθείς και να σχολιάζεις.Ελπίζω το επόμενο σου σχόλιο(αν υπάρξει)να είναι σε μουσική βάση.
Δεν είναι ανάγκη να καταλάβεις γιατι το παρακολουθώ και το σχολιάζω. Ο καθένας έχει τους λόγους του για αυτά που επιλέγει να κάνει.
Ιδου το μουσικού περιεχομένου πόστ:


Ξαναγραφω αυτό που σβήστηκε, καθώς δεν είδα την απάντηση, αν αυτή υπάρχει

Αυτό που μου κακοφάνηκε είναι οτι οι περισσότερες νότες ήταν ή "Κοιτάχτε-όλοι-τι-γ**άτο-sustain-έχει-η-κιθάρα-μου" ή sweep. ή μισά δλδ, ή 32ερα..Και ρωτάω τώρα: Σε ήταν κάτι το μελετημένο, ή απλά είπες να πάρεις μερικά take του κομματιού, και όποιο κάτσει καλύτερα, να το στείλεις? Ενω δλδ τη τεχνική την έχεις,δίνεις την εντύπωση οτι όλο το βίντεο ήταν μια αρπαχτή...Ισχύει?

Αν ισχύει, θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως αν ΔΕΝ μου αναλύσεις την έννοια αυτοσχεδιασμός, και οτι δεν είναι κάτι μελετημένο κλπ, και θα το εκτιμήσω ακόμα περισσότερο, αν το ξαναγράψεις, αλλα με ΥΠΑΡΚΤΗ αυτή τη φορά φρασεολογία....Τί θέλω να πω: Αν στις επαναλήψεις του κομματιού, επαιζες τα ίδια, έβαζες κάποια μοτίβα, θα έδινες μια δομή στο κομμάτι, και θα γινόταν πραγματικά η δική σου διασκευή.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 610
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #53 στις: 19/09/08, 16:30 »
   Να ξεκαθαρίσω πως από 'δω και 'περα θα απαντώ μονο στα σχόλια για την διασκευή και για τίποτα άλλο.όποιος θέλει γενική συζήτηση ύπαρχει το chat,το π.μ,το msn κτλ.

Έχω λιώσει χαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #54 στις: 19/09/08, 18:36 »
   Να ξεκαθαρίσω πως από 'δω και 'περα θα απαντώ μονο στα σχόλια για την διασκευή και για τίποτα άλλο.όποιος θέλει γενική συζήτηση ύπαρχει το chat,το π.μ,το msn κτλ.

Έχω λιώσει χαχαχαχαχαχα
 
     Μήπως μπορείς να πας να λιώσεις και να χαχανίσεις στο chat? ;)


Δεν είναι ανάγκη να καταλάβεις γιατι το παρακολουθώ και το σχολιάζω. Ο καθένας έχει τους λόγους του για αυτά που επιλέγει να κάνει.
Ιδου το μουσικού περιεχομένου πόστ:


Ξαναγραφω αυτό που σβήστηκε, καθώς δεν είδα την απάντηση, αν αυτή υπάρχει

Αυτό που μου κακοφάνηκε είναι οτι οι περισσότερες νότες ήταν ή "Κοιτάχτε-όλοι-τι-γ**άτο-sustain-έχει-η-κιθάρα-μου" ή sweep. ή μισά δλδ, ή 32ερα..Και ρωτάω τώρα: Σε ήταν κάτι το μελετημένο, ή απλά είπες να πάρεις μερικά take του κομματιού, και όποιο κάτσει καλύτερα, να το στείλεις? Ενω δλδ τη τεχνική την έχεις,δίνεις την εντύπωση οτι όλο το βίντεο ήταν μια αρπαχτή...Ισχύει?

Αν ισχύει, θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως αν ΔΕΝ μου αναλύσεις την έννοια αυτοσχεδιασμός, και οτι δεν είναι κάτι μελετημένο κλπ, και θα το εκτιμήσω ακόμα περισσότερο, αν το ξαναγράψεις, αλλα με ΥΠΑΡΚΤΗ αυτή τη φορά φρασεολογία....Τί θέλω να πω: Αν στις επαναλήψεις του κομματιού, επαιζες τα ίδια, έβαζες κάποια μοτίβα, θα έδινες μια δομή στο κομμάτι, και θα γινόταν πραγματικά η δική σου διασκευή.


   Σου κακοφάνηκε γιατί παρεξήγησες τις προθέσεις.Καταρχήν να πω πως η συγκεκριμένη κιθάρα ΔΕΝ έχει κανένα τρομερο sustain,ειδικά με το distortion το οποίο χρησιμοποιώ.Οι "μεγάλες" νότες και τα sweeps ήταν εκεί διότι,ένας σωστός-φυσιολογικός αυτοσχεδιασμός έχει και αργά και γρήγορα μέρη.Την περισσότερη ώρα μάλιστα παίζω αργά και όχι γρηγορα.Δεν φταίω εγώ αμα παίζω καλα sweeps,δηλαδή δεν σημαίνει πως επειδή κατέχω αυτήν την τεχνική σε μεγάλο βαθμο και μπορώ να την ενσωματώνω στο παίξιμο μου ότι το κάνω για "φιγούρα"!Στο you tube έχω πολλά βίντεο τα οποία θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν αυτό το σκοπό.Δεν τα ανέβασα εδώ όμως επειδή εδώ δεν κάνουμε επίδειξη αλλά μουσικές  προσπάθειες.
   Το βίντεο αυτό είναι το ένα και μοναδικό "take".Μόλις είχα κατεβάσει την tab για το guitar pro και αυτό που ακούτε είναι η πρώτη μου προσπάθεια στο κομμάτι.Καμία πρόβα,κανένα πλάνο.όπως και στο brothers.Τώρα αν σου φάνηκε "αρπαχτή" δικαίωμα σου.Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια άλλη λέξη,αλλά ίσως δεν θεωρείς πως είναι ενοχλητικό και προσβλητικό να λες στον άλλον "αυτό που έκανες είναι μια αρπαχτή".Δεν ξέρω,ίσως δίνω μεγάλη σημασία στις λέξεις.Πάντως η ελληνική,δόξα τω θεώ,έχει πολλές λέξεις.Μια άλλη λέξη θα ήταν καλύτερη πιστεύω.
   Για την δομή στην οποία αναφέρεσαι πρέπει να τονίσω πως η κιθάρα στην δική μου διασκευή παίζει σε πολλές περιπτώσεις το ρόλο της φωνής.Σε κάποια σημεία μάλιστα παίζει σχεδόν τις ίδιες νότες με την φωνητική γραμμή.Οπότε δεν βλέπω πως θα γίνει αυτό που λες.
   Τεσπα,χαίρομαι που επιστρέψαμε σε μουσικό επίπεδο και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #55 στις: 19/09/08, 18:53 »
   Σου κακοφάνηκε γιατί παρεξήγησες τις προθέσεις.Καταρχήν να πω πως η συγκεκριμένη κιθάρα ΔΕΝ έχει κανένα τρομερο sustain,ειδικά με το distortion το οποίο χρησιμοποιώ.Οι "μεγάλες" νότες και τα sweeps ήταν εκεί διότι,ένας σωστός-φυσιολογικός αυτοσχεδιασμός έχει και αργά και γρήγορα μέρη.Την περισσότερη ώρα μάλιστα παίζω αργά και όχι γρηγορα.Δεν φταίω εγώ αμα παίζω καλα sweeps,δηλαδή δεν σημαίνει πως επειδή κατέχω αυτήν την τεχνική σε μεγάλο βαθμο και μπορώ να την ενσωματώνω στο παίξιμο μου ότι το κάνω για "φιγούρα"!Στο you tube έχω πολλά βίντεο τα οποία θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν αυτό το σκοπό.Δεν τα ανέβασα εδώ όμως επειδή εδώ δεν κάνουμε επίδειξη αλλά μουσικές  προσπάθειες.
   Το βίντεο αυτό είναι το ένα και μοναδικό "take".Μόλις είχα κατεβάσει την tab για το guitar pro και αυτό που ακούτε είναι η πρώτη μου προσπάθεια στο κομμάτι.Καμία πρόβα,κανένα πλάνο.όπως και στο brothers.Τώρα αν σου φάνηκε "αρπαχτή" δικαίωμα σου.Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια άλλη λέξη,αλλά ίσως δεν θεωρείς πως είναι ενοχλητικό και προσβλητικό να λες στον άλλον "αυτό που έκανες είναι μια αρπαχτή".Δεν ξέρω,ίσως δίνω μεγάλη σημασία στις λέξεις.Πάντως η ελληνική,δόξα τω θεώ,έχει πολλές λέξεις.Μια άλλη λέξη θα ήταν καλύτερη πιστεύω.
   Για την δομή στην οποία αναφέρεσαι πρέπει να τονίσω πως η κιθάρα στην δική μου διασκευή παίζει σε πολλές περιπτώσεις το ρόλο της φωνής.Σε κάποια σημεία μάλιστα παίζει σχεδόν τις ίδιες νότες με την φωνητική γραμμή.Οπότε δεν βλέπω πως θα γίνει αυτό που λες.
   Τεσπα,χαίρομαι που επιστρέψαμε σε μουσικό επίπεδο και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Φαίνεται οτι δεν έγινα κατανοητός, αλλα τέλοσπάντων, μετά απο αυτό το πόστ, δεν ξέρω τί να σου πρωτοεξηγήσω οτι παρεξήγησες. Πλεον κρατάς εσύ το σκήπτρο του επιθετικού στη κουβέντα, γιατι τώρα εσύ σε κάθε κουβέντα θεωρείς οτι σου κάνω επίθεση. Αν και ΑΥΤΟ το ποστ σου φαίνεται επιθετικό,κρίμα.

Ουδέποτε μίλησα στο ποστ για φιγούρα, ουδέποτε είπα οτι είναι αρπαχτη, αντιθέτως, είπα δίνεις την εντύπωση. Και όπως μου το περιέγραψες οτι το ηχογράφησες, βρες μου εσύ καλύτερη λέξη.

Ξέρω οτι υπάρχουν και αργά και γρήγορα μέρη, αλλα αυτό που ήθελα να τονίσω είναι οτι αμέλησες τα μέρη της ενδιάμεσης ταχύτητας.Πήγες στα άκρα, και παρέλειψες μια πιο στρωτή ταχύτητα.

Όσον αφορά τη δομή, δε μπορω να προσέξω καμια φράση που να τη παίζεις πάνω απο μια φορά.



 Παρόλα αυτά, με αφορμή το βίντεο σου, θέλω να θίξω ένα ζήτημα που αφορά τους αυτοσχεδιασμούς.

Μας λές οτι δεν ήταν μελετημένο, οτι το έβαλες να παίζει και ότι σου βγεί πάνω στο παίξιμο. Το οποίο δεν ήταν κακό, αντιθέτως έγιναν κάποια ωραία περασματάκια, κάποιοα sweeps που όλοι θα ήθελαν να κάνουν. Ωραία ως εδώ. Αλλα θα ήθελα να μου εξηγήσεις  αυτό το κάτι το μή μελετημένο, και πρόχειρο ουσιαστικά, γιατι κακά τα ψέματα, αυτό που μου περιέγραψες είναι πρόχειρο, σε ποιο τομέα μπορεί να σηκώσει κριτική.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #56 στις: 19/09/08, 18:53 »
Απλά θα ξανακάνω μια φορά την ερώτηση γιατί μάλλον δεν θα την είδες στο χαμό.. Στο youtube account του kitharagr, ποιος είναι ο admin έτσι ώστε να του στέλνουν τα μέλη τα instructional videos για να τα ανεβάζει; 

Τα video θα στέλνονται σε μένα, με τρόπο που θα καθοριστεί κατόπιν επικοινωνίας με ΠΜ.

(Υπόψη ότι το ανέβασμά τους δεν πρέπει να θεωρείται δεδομένο, αλλά είναι κατόπιν επιλογής)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #57 στις: 19/09/08, 21:28 »
 Μολις ειδα κι εγω το "περιβοητο" βιντεο. Ως φαν του "Malmsteen" θα πω πως η τεχνικη σου ειναι παρα πολυ καλη! Μετα ομως τι; Μου εδωσες την εντυπωση πως σε ολο το βιντεο εψαχνες να βρεις που θα βαλεις καποιο sweep arpeggio η καποιο γρηγορο περασμα με legato -μιας και εισαι φαν του Σουηδου θα ηθελα να δω και κλιμακες να ανεβοκατεβαινουν με πενιες μιας και ο μεγαλος ειναι ο "μαστορας" του ειδους- αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.. Εσυ ευχαριστηθηκες πραγματικα παιζοντας ευτο το θεσπεσιο κομματι; Ενιωσες να σε συνεπαιρνει; Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο.. Εχω περασει απο το σταδιο που βρισκεσαι ακριβως και χρειαστηκε μια τενοντιτιδα στο αριστερο χερι για να με βαλει να σκεφτομαι πιο μουσικα και να χρησιμοποιω δυσκολες τεχνικες πλεον μονο οταν νιωθω πως κατι εξυπηρετουν. Δεν κατακρινω τις τεχνικες που εβαλες μεσα στο κομματι, αυτη ειναι η αποψη σου αλλωστε.. Στεκομαι ομως αρνητικα στο οτι εβαλες μονο αυτες και αφησες τις μελωδικες φρασεις απ'εξω σα να μην ειχαν αξια για εσενα. Επειδη βλεπω πως εισαι πολυ καλος τεχνιτης σε προτρεπω να μη κανεις την τεχνικη μουσικο σου αυτοσκοπο. Θα ερθει η μερα που δε θα ικανοποιεισαι απο το παιξιμο σου και θα βλεπεις την κιθαρα ως "γυμναστηριο δακτυλων" και οχι ως αυτο που πραγματικα ειναι... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/08, 21:32 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #58 στις: 20/09/08, 01:18 »
Ρε παιδια, τελειωνετε πια μ αυτην την ιστορια... Το χουμε χεσει...

3 σελιδες εφτασε πια το ξεκατινιασμα, συν αλλες 2 που μεταφερθηκαν...

Ξεκολλατε.
Εβαλε ενα backing το παλληκαρι, και επαιξε απο πανω οτι του κατεβηκε. Ε του κατεβηκανε sweeps. Ωραια και καλα τα επαιξε, μπραβο και εις ανωτερα.

Τωρα απο κει και περα, απ τη μια αυτος ειναι ανεπιδεκτος και λιγο υπερφυαλος,
 οι δε υπολοιποι λετε και ξαναλετε τις ιδιες γραφικοτητες, οτι
 " δεν παιζεις blues, και δεν υπαρχει συναισθημα, και το παιξιμο σου ειναι μονοπλευρο, και, και, και.... "

Λες και καθε φορα που πιανετε κιθαρα και πατατε οπου σας καπνισει σας παιρνουνε τα δακρυα απ την πολλη καταθεση ψυχης...

Νταξει, ειπωθηκαν μερικες σωστες κουβεντες (βλ. φλουρο κλπ), αλλα εκτοτε τον εχετε βαλει στη μεση και τον βαρατε ετσι για να περναει η ωρα, πικαρει κι αυτος απ τη μερια του, και παει τραμπαλα το πραμα.

Αντε και πουθενα αλλου να παιξετε....Αντε..

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #59 στις: 20/09/08, 01:32 »
Παράθεση
Καλύτερα τώρα Blues Me:D (σ.σ. το ίδιο χρώμα επιλέγω για όλους πάντως  ;D)

Θα προτιμούσα το BluesMe !!! hehehehehe..... ;D

Προφανώς αστειέυομαι, μπορείς να χρησιμοποιείς όποιο χρώμα σε βολεύει  :)

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #60 στις: 20/09/08, 02:40 »
Ρε παιδια, τελειωνετε πια μ αυτην την ιστορια... Το χουμε χεσει...

3 σελιδες εφτασε πια το ξεκατινιασμα, συν αλλες 2 που μεταφερθηκαν...

Ξεκολλατε.
Εβαλε ενα backing το παλληκαρι, και επαιξε απο πανω οτι του κατεβηκε. Ε του κατεβηκανε sweeps. Ωραια και καλα τα επαιξε, μπραβο και εις ανωτερα.

Τωρα απο κει και περα, απ τη μια αυτος ειναι ανεπιδεκτος και λιγο υπερφυαλος,
 οι δε υπολοιποι λετε και ξαναλετε τις ιδιες γραφικοτητες, οτι
 " δεν παιζεις blues, και δεν υπαρχει συναισθημα, και το παιξιμο σου ειναι μονοπλευρο, και, και, και.... "

Λες και καθε φορα που πιανετε κιθαρα και πατατε οπου σας καπνισει σας παιρνουνε τα δακρυα απ την πολλη καταθεση ψυχης...

Νταξει, ειπωθηκαν μερικες σωστες κουβεντες (βλ. φλουρο κλπ), αλλα εκτοτε τον εχετε βαλει στη μεση και τον βαρατε ετσι για να περναει η ωρα, πικαρει κι αυτος απ τη μερια του, και παει τραμπαλα το πραμα.

Αντε και πουθενα αλλου να παιξετε....Αντε..
MechMech σου χω πει πως γαμας ρε φιλε? τα διαβαζω απο χτες τα ποστ και δεν καταλαβαινω προς τι ολη αυτη η επι8εση... το παλικαρι εκανε μια διασκευη στο κομματι και επαιξε οτι του ερχοταν εκεινη την στιγμη ! αυτο ειναι αρπαχτη? εγω το λεω αυτοσχεδιασμο.... και ο καθενας αυτοσχεδιαζει αναλογα με τα ακουσματα που εχει!  :-*

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #61 στις: 20/09/08, 04:51 »
λοιπον ωραιος ο αυτοσχεδιασμος σου , ειχε αρκετη ενεργεια και κατελληγες ωραια τις φρασεις σου,
θα σου ελεγα να προσεξεις λιγο τα bends σου , αρκετα φευγουν απο την τονικοτητα , τι ιδιο και με το vibrato σου,πολλες φορες ειναι εκτος χρονου και ψιλοφαλτσαρει . γενικα παντος φενεσαι πορωμενος και αυτο σου βγαινει επανω στο οργανο.  Οραια κιθαρα,  πρεπει να τσιμπησω μια καποια στιγμη. Με ποιο marshall επαιξες στο κλιπ?

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #62 στις: 20/09/08, 10:03 »
λοιπον ωραιος ο αυτοσχεδιασμος σου , ειχε αρκετη ενεργεια και κατελληγες ωραια τις φρασεις σου,
θα σου ελεγα να προσεξεις λιγο τα bends σου , αρκετα φευγουν απο την τονικοτητα , τι ιδιο και με το vibrato σου,πολλες φορες ειναι εκτος χρονου και ψιλοφαλτσαρει . γενικα παντος φενεσαι πορωμενος και αυτο σου βγαινει επανω στο οργανο.  Οραια κιθαρα,  πρεπει να τσιμπησω μια καποια στιγμη. Με ποιο marshall επαιξες στο κλιπ?

   Είναι ο JCM 2000,60 W,με δύο μεγάφωνα.Καλός?Έχει κανείς να μου προτείνει λυχνίες γιατί αυτές που έχει από το εργοστάσιο έχουν παραδώσει πνεύμα.
   Για τα bends και το vibrato,μήπως γίνεται να μου δώσεις συγκεκριμένα χρονικά σημεία,ώστε να καταλάβω?
   Τέλος,για την κιθάρα έχεις απόλυτο δίκιο!Ειδικά η scalloped ταστιέρα είναι όλα τα λεφτά!Ευχαριστώ για την κριτική!


 Μολις ειδα κι εγω το "περιβοητο" βιντεο. Ως φαν του "Malmsteen" θα πω πως η τεχνικη σου ειναι παρα πολυ καλη! Μετα ομως τι; Μου εδωσες την εντυπωση πως σε ολο το βιντεο εψαχνες να βρεις που θα βαλεις καποιο sweep arpeggio η καποιο γρηγορο περασμα με legato -μιας και εισαι φαν του Σουηδου θα ηθελα να δω και κλιμακες να ανεβοκατεβαινουν με πενιες μιας και ο μεγαλος ειναι ο "μαστορας" του ειδους- αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.. Εσυ ευχαριστηθηκες πραγματικα παιζοντας ευτο το θεσπεσιο κομματι; Ενιωσες να σε συνεπαιρνει; Δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο.. Εχω περασει απο το σταδιο που βρισκεσαι ακριβως και χρειαστηκε μια τενοντιτιδα στο αριστερο χερι για να με βαλει να σκεφτομαι πιο μουσικα και να χρησιμοποιω δυσκολες τεχνικες πλεον μονο οταν νιωθω πως κατι εξυπηρετουν. Δεν κατακρινω τις τεχνικες που εβαλες μεσα στο κομματι, αυτη ειναι η αποψη σου αλλωστε.. Στεκομαι ομως αρνητικα στο οτι εβαλες μονο αυτες και αφησες τις μελωδικες φρασεις απ'εξω σα να μην ειχαν αξια για εσενα. Επειδη βλεπω πως εισαι πολυ καλος τεχνιτης σε προτρεπω να μη κανεις την τεχνικη μουσικο σου αυτοσκοπο. Θα ερθει η μερα που δε θα ικανοποιεισαι απο το παιξιμο σου και θα βλεπεις την κιθαρα ως "γυμναστηριο δακτυλων" και οχι ως αυτο που πραγματικα ειναι... :)


   Είναι ξεκάθαρο πως δεν πέρασε σωστά προς τα έξω αυτό που έκανα.Δεν έψαχνα να βάλω καποιο πέρασμα,δεν έχω τέτοια ευχέρεια άλλωστε στον αυτοσχεδιασμό,να ψάχνω-σκέφτομαι πολλά την ώρα που παίζω,το αντίθετο μάλιστα!Ειλικρινά εγώ το καταευχαριστήθηκα και πρέπει να σου πω πως ήταν ευχάριστο(και απαραίτητο) διάλειμα από τις ασκήσεις και το shred.Πάντως έχεις δίκιο σε αυτό που λες για την τεχνική.Δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός.Αλλά τι να κάνω που αυτά που ακούω έχουν ως βασικό συστατικό-δομικό στοιχείο την τεχνική?
   Τεσπα,σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και υπόσχομαι να ανεβάσω κάτι που θα έχει μέσα ΚΑΙ κλίμακες με πενιές(αν και όχι ακριβώς στο στυλ του Malmsteen).Το έχω σκεφτεί και αν βρω χρόνο θα το κάνω.
   Y.Γ:Φοβού την τενοντίτιδα...πρόσεχε φίλε...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/08, 10:18 από MichaelYiochalas »
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #63 στις: 20/09/08, 10:17 »
....ακούς εκεί πολύ φτωχό παίξιμο....δε ζητάω ελειμοσύνη....δουλειά ζητάω κύριος....πόσα ξέρεις ρε Spell@lchemist! ....!! αααχ....

παντως με τετοιο παιξιμο μαλλον ανεργο σε βρισκω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #64 στις: 20/09/08, 12:22 »
Παραμεινετε στην κριτικη, σας παρακαλω. Και οι 2 πλευρες! Αλλιως το θεμα θα μεταφερθει αυτουσιο στον Καδο..Και κριμα ειναι και για το κομματι, αλλα και για τις κριτικες που εγιναν με ορθο τροπο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #65 στις: 20/09/08, 12:23 »
Σεμνάαααααα.....!!!!  8)

 0:) 0:) 0:) 0:) 0:) 0:) 0:) 0:)

Αποσυνδεδεμένος kotsadoros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #66 στις: 20/09/08, 16:33 »
πολυ καλος ο tsl , τον δοκαμασα πριν μια βδομαδα και δεν τον περιμενα τοσο καλο.
Για λυχνιες θα σου προτεινα τισ JJ tubes , αυτες χρησημοποιω καιρο τωρα και εχουν παρα πολυ καλο ηχο.
Θα κοιταξω το βιντεακι παλι και θα σου πω σε ποια σημεια ακριβως αν θες. Παντως σε γενικες γραμμες συνεχισε να τα δουλευεις και θα ερθει μονο του το πραγμα.
Τι ηχεια εχει η καμπινα σου? Εχεις δοκιμασει τα vintage 30 της celestion? μαμανε με Marshall.
Μολις αγορασα ενα silver jubilee και τον τρεχω σε μια καμπινα με 2 τετοια ηχεια και σπερνει.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #67 στις: 21/09/08, 10:49 »
πολυ καλος ο tsl , τον δοκαμασα πριν μια βδομαδα και δεν τον περιμενα τοσο καλο.
Για λυχνιες θα σου προτεινα τισ JJ tubes , αυτες χρησημοποιω καιρο τωρα και εχουν παρα πολυ καλο ηχο.
Θα κοιταξω το βιντεακι παλι και θα σου πω σε ποια σημεια ακριβως αν θες. Παντως σε γενικες γραμμες συνεχισε να τα δουλευεις και θα ερθει μονο του το πραγμα.
Τι ηχεια εχει η καμπινα σου? Εχεις δοκιμασει τα vintage 30 της celestion? μαμανε με Marshall.
Μολις αγορασα ενα silver jubilee και τον τρεχω σε μια καμπινα με 2 τετοια ηχεια και σπερνει.
 ;)

     Πάντως ο δικός μου πλέον τα έχει φτήσει εντελώς.Να φανταστείς τον βάζω στα 3/4 της έντασης(σε gain και volume) και ίσα που ακούγεται κάποιες φορές! :P
     Τα ηχεία είναι τα Wolverine-κάτι νομίζω.Πόσο πάει για λυχνίες και vintage 30?
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1703
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #68 στις: 21/09/08, 11:29 »
Μήπως έχετε ξεφύγει εντλώς απο το θέμα ??
Το θέμα είναι άλλο,αν θελετε να μιλήσετε για ενισχυτές ή ότι άλλο ανοίξτε άλλο θέμα σε άλλη κατηγορία .

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #69 στις: 21/09/08, 11:38 »
Πάντως μ'αρέσει που όταν κάνει κάποιος το μπαμ (βλ. MechMech) κ σταματήσει το σιδηρόδρομο από flame replies (δν ήξερα οτι λέγονται έτσι,σήμερα το'μαθα) αρχίζουν να ξεπετάγονται τα θετικά ποστς...κάτι σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή ένα πραμα....
συμφωνώ κι εγώ με MechMech....σχολιάστε το βιντεάκι....όπως το κρίνετε....δικαίωμα σας...γι'αυτό ανέβηκε άλλωστε...

@MichaelYiochalas: Φίλε μου ανέβασες το βιντεάκι....ωραία...μετά κάτσε και δες τις κριτικές και δοκίμασε ότι σε συμβουλεύουν....
δεν λέω να μν απαντάς όταν σε προσβάλλουν προσωπικά....αυτό εννοείται!
αλλά εδώ εσύ απάντησες σε κάθε ανεξαιρέτως ποστ σχετικό ή άσχετο με το βίντεο!

ontopic: Πολύ καλή διασκευή κατά τη γνώμη μου...κ ωραίος ήχος...

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #70 στις: 21/09/08, 12:44 »
Πάντως μ'αρέσει που όταν κάνει κάποιος το μπαμ (βλ. MechMech) κ σταματήσει το σιδηρόδρομο από flame replies (δν ήξερα οτι λέγονται έτσι,σήμερα το'μαθα) αρχίζουν να ξεπετάγονται τα θετικά ποστς...κάτι σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή ένα πραμα....
συμφωνώ κι εγώ με MechMech....σχολιάστε το βιντεάκι....όπως το κρίνετε....δικαίωμα σας...γι'αυτό ανέβηκε άλλωστε...

@MichaelYiochalas: Φίλε μου ανέβασες το βιντεάκι....ωραία...μετά κάτσε και δες τις κριτικές και δοκίμασε ότι σε συμβουλεύουν....
δεν λέω να μν απαντάς όταν σε προσβάλλουν προσωπικά....αυτό εννοείται!
αλλά εδώ εσύ απάντησες σε κάθε ανεξαιρέτως ποστ σχετικό ή άσχετο με το βίντεο!

ontopic: Πολύ καλή διασκευή κατά τη γνώμη μου...κ ωραίος ήχος...


   Ευχαριστώ φίλε!Σχετικά  τις απαντήσεις το βλέπω ως εξής:εφόσον κάποιος αφιέρωσε χρόνο για να δει το βιντεάκι και να το σχολιάσει μπορώ και εγώ να αφιερώσω χρόνο για να απαντήσω στο σχόλιο του,ακόμα και λέγοντας απλά και μόνο "ευχαριστώ".Για τα άσχετα πάντως έχεις δίκιο.cheers!
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #71 στις: 29/09/08, 19:58 »
Φίλε να σου πώ , το videaki σου το είδα και αν και καινούριος στο χόρο αυτό όχι μόνο στο forum αλλά και στη μουσική κατάλαβα ότι είσαι άψογος.  ;) ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7786 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 22:05
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 19:17
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:22
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 13:54
από slideguitar
8 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 18:13
από let me know 796
17 Απαντήσεις
5346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 15:49
από P.D.L.
68 Απαντήσεις
17487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 12:58
από djkostas
12 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 14:03
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 10:46
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 10:18
από moorepanos