Σελίδες:
  • #1 από Alex Flouros στις 16 Sep 2008
  • Γεια σας..
    Για τα παιδια τα οποια με ρωτανε ανα καιρους τι γινεται με το προσωπικο μου αλμπουμ,να τους πω πως εδω και κανα μηνα και μετα απο μεγαλο διαλειμα,εχω μπει πλεον στο στουντιο για τα καλα και σιγα σιγα το τελειωνω το δισκακι...Σε κανενα μηνα το πολυ θα το εχω τελειωσει..
    Εχω λοιπον νεο υλικο και ειπα να μοιραστω κανενα νεο κοματι μαζι σας για να μου πειτε καμια γνωμη..

    Το συγκεκριμενο κοματι ονομαζεται Soulmates και ειναι ενα απλο και μελωδικο γενικα τραγουδακι..Ξερω πως οι περισσοτεροι φιλοι εδω δεν πολυγουσταρουν τις μπουρμπουλιθρες και ειπα να μην σας κουρασω με αυτα.. ;D
    Αφηστε που μετα το live του Gary Moore εχω πεσει σε bluesy mood και δεν λεω να συνελθω.. ;D
    Θα κανω post και κανενα τεχνικο κοματι αλλα λιγο αργοτερα και για τους λιγους και "αρωστους".. ;D

    Το mix ειναι αρκετα προχειρο και αντικατοπτριζει το 50% περιπου του τελικου αποτελεσματος που θα εχει στο δισκο..
    Να προτεινω σε οσους το ακουσουν να δωσουν λιγη ενταση στην ακροαση γιατι μαλλον θα φανει καλυτερα το κοματι μια και mixαριστηκε προχειρα για "πιο δυνατες εντασεις"...

    Να αναφερω φυσικα τους μουσικους που συμμετεχουν στο αλμπουμ και χωρις την βοηθεια τους δεν θα γινοταν δουλεια...
    Ακης Γαβαλας - Drums
    Μανωλης Γαβαλας - Πληκτρα
    Γιαννης Γρυπαιος - Μπασο

    Μπορειτε να το ακουσετε streaming η να το κατεβασετε εδω:
    http://www.musicv2.com/listen.php?m=54014

    Καθε κριτικη ειναι ευπροσδεκτη για να προσπαθησω και εγω να βελτιωσω μερικα πραγματα...
    Ευχαριστω..
    Αlex



    PS:Εξαιρετικα αφιερωμενο στην Ε. για την οποια ειναι γραμμενο..
  • #2 από Stergios Kourou στις 16 Sep 2008
  • Μπράβο Άλεξ!!!
    Η μελωδία είναι πάρα πολύ ωραία, με πολύ όμορφη ανάπτυξη και κορύφωση. Ο Ακης, ο Μανώλης και ο Γιάννης έχουν βάλει άκριβως ότι χρειάζεται και η ατμόσφαιρα χτίζει σιγά σιγά ένα όμορφο κουκούλι με εσοχές και έξοχές όπου χρειάζεται με γεμισματάκια φιλικά προς το "περιβάλον". Δεν γνωρίζω αν έχει γίνει συλλογική δουλειά στην ανάπτυξη της σύνθεσης, αλλά το αποτέλεσμα πείθει ότι ακούς μπάντα...

    Να πω επίσης ότι το stroking σου στη lead, σε ένα τέμπο σαν το 96 (κάπου εκει το μέτρησα) πάνω στις κορυφώσεις, μου φώναζαν μια overdrive ή distorted κιθάρα να παίζει το σχήμα της ακουστικής πίσω στο βάθος. Σκέψου το...

    Επίσης η παραγωγή προβλέπω ότι θα είναι πάρα πολύ καλή.
  • #3 από bassman(4 String Suicide!) στις 16 Sep 2008
  • Γεια και χαρα!Λοιπον..πολυ ωραιο το κομματι :D.Μπορω να πω οτι απο την πρωτη κιολας ακροαση μου αρεσε πολυ.Ειμαι γενικα φαν της μελωδικοτητας(την οποια συναντησα στο κομματι αυτο)..και οχι τοσο του shredding..το οποιο βρισκω ανουσιο,επιδεικτικο και πολυ κουραστικο.Η μαγκια δεν ειναι να δειχνεις στον κοσμο αν μπορεις να σολαρεις πιο γρηγορα κ απο την διαρροια(γιατι πολυς κοσμος το κανει αυτο και δεν λεει και απολυτως τπτ)..αλλα αν μπορεις με ενα απλο κομματι κ με μια σωστη μελωδια να προκαλεσεις καποια συναισθηματα στον αλλο.Και το κομματι το πετυχαινει.Συγχαρητηρια λοιπον..επιτελους και ενα ομορφο πραγματικα κομματι  ;).


    Υ.Γ. :Οι shredders..μην πεσετε να με φατε.Την αποψη μου ειπα απλα για το shredding την οποια εχω κ δικαιωμα να παραθετω δημοσια.
  • #4 από Symeon στις 16 Sep 2008
  • Πολύ ωραίο κομμάτι master Alex. Θα πρέπει να το ακούσω πάρα πολλές φορές για να γράψω κάτι και πάλι δεν θα είναι ουσιαστικό φοβάμαι...Ξεκινάει πάρα πολύ όμορφα. Δίνει σαφή προσανατολισμό στο κομμάτι. Στο 55-1.05 μου θυμίζει λίγο petrucci. ΠΟλύ ωραία συνέχεια μέχρι το 2.10. Το γυρισμα ( 2.15 ) είναι γ**άτο, αλλά να την πω την κακία μου, θα ήθελα λίγο πιο επιθετική προσέγγιση στο κλείσιμό της (2.20) ( αν και φαντάζομαι στα υπόλοιπα κομμάτια του δίσκου θα μου φύγει η κάψα ;D ). Από εκέι και έπειτα το "φερνεις σπίτι" που λένε και οι τουρίστες...Η αυξανόμενη ένταση στο 3.20 λογικά θα αποκτήσει τον χαρακτήρα της με την τελική παραγωγή. Γενικά όμορφες εκφράσεις, χαρακτηριστικό vibrato    και τόνος, στα περισσότερα σημεία σαφές αυτό που θέλεις να πεις ( για μένα το πιο σημαντικό ). Τα σχόλια σε καμία περίπτωση δεν είναι πικρόχολα, και αν ακούγονται έτσι ελπίζω να με συγχωρέσεις. Σαν ακροατής και μόνο, δεν διατηρώ αυταπάτες εκτελεστή ( για να ορίσω και την θέση μου...:P ). Αν η αποδέκτης αντικατοπτρίζεται στο κομμάτι, ο θεός είχε κέφια όταν την σχεδίαζε ;D . Και πάλι μπράβο, αντε να τον δούμε και στα ράφια.
  • #5 από BluesMe στις 16 Sep 2008
  • Alex πραγματικά το κομμάτι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!! Ξέρεις, σπάνια συναντώ κομμάτια που λέω..."αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ". Πάρα πολύ ωραίο, μελωδικό, "απλό", άμεσο, ακούγεται ευχάριστα ως Instrumental.

    Αυτό είναι shred παίδες...!!!!  :P  ::)  ;D


    Με το καλό το δισκάκι λοιπόν, που σύμφωνα με αυτό που ακούω τώρα...δεν θα είναι δισκάκι, αλλά δισκάρα!!!  ;)
    Μπράβο ρε μάγκα...
  • #6 από Alex Flouros στις 16 Sep 2008
  • Μπράβο Άλεξ!!!
    Η μελωδία είναι πάρα πολύ ωραία, με πολύ όμορφη ανάπτυξη και κορύφωση. Ο Ακης, ο Μανώλης και ο Γιάννης έχουν βάλει άκριβως ότι χρειάζεται και η ατμόσφαιρα χτίζει σιγά σιγά ένα όμορφο κουκούλι με εσοχές και έξοχές όπου χρειάζεται με γεμισματάκια φιλικά προς το "περιβάλον". Δεν γνωρίζω αν έχει γίνει συλλογική δουλειά στην ανάπτυξη της σύνθεσης, αλλά το αποτέλεσμα πείθει ότι ακούς μπάντα...

    Να πω επίσης ότι το stroking σου στη lead, σε ένα τέμπο σαν το 96 (κάπου εκει το μέτρησα) πάνω στις κορυφώσεις, μου φώναζαν μια overdrive ή distorted κιθάρα να παίζει το σχήμα της ακουστικής πίσω στο βάθος. Σκέψου το...

    Επίσης η παραγωγή προβλέπω ότι θα είναι πάρα πολύ καλή.

    Σε ευχαριστω φιλαρακι...
    Τα παιδια ειναι πολυ καλοι μουσικοι και καταλαβαινουν απολυτα τις "περιεργειες" μου..Αυτο σημαινει πως αν και εγω δινω την κατευθυνση για το ολο κομματι,ξερουν αμεσως πως να πιασουν το feel του τραγουδιου,να αποδωσουν μουσικα αυτο που σκεφτομαι και πολυ απλα να βελτιωσουν την συνθεση με το παιξιμο τους..Αν ησουν και εσυ Αθηνα πλευρα ξερεις πως στανταρ θα μου εγραφες μερικα κομματια για τον δισκο.. :)
    Για το αν θα μπει η οχι ρυθμικη drive κιθαρα στα refren,εχουμε ενα debate με τον παραγωγο μου εδω και αρκετες μερες..Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακομα αποφασισει..Δεν ηθελα να το φορτωσω αρχικα με γκαζια στο background αλλα ισως τελικα υπαρχουν στην τελικη μιξη..Θα ξερουμε συντομα.. ;D
    ΑΑ!!! Σηκωσε το τηλ σου! Ε ε ερχομαι Σαλονικα βολτα το σκ!!!!!


    Γεια και χαρα!Λοιπον..πολυ ωραιο το κομματι :D.Μπορω να πω οτι απο την πρωτη κιολας ακροαση μου αρεσε πολυ.Ειμαι γενικα φαν της μελωδικοτητας(την οποια συναντησα στο κομματι αυτο)..και οχι τοσο του shredding..το οποιο βρισκω ανουσιο,επιδεικτικο και πολυ κουραστικο.Η μαγκια δεν ειναι να δειχνεις στον κοσμο αν μπορεις να σολαρεις πιο γρηγορα κ απο την διαρροια(γιατι πολυς κοσμος το κανει αυτο και δεν λεει και απολυτως τπτ)..αλλα αν μπορεις με ενα απλο κομματι κ με μια σωστη μελωδια να προκαλεσεις καποια συναισθηματα στον αλλο.Και το κομματι το πετυχαινει.Συγχαρητηρια λοιπον..επιτελους και ενα ομορφο πραγματικα κομματι  ;).


    Υ.Γ. :Οι shredders..μην πεσετε να με φατε.Την αποψη μου ειπα απλα για το shredding την οποια εχω κ δικαιωμα να παραθετω δημοσια.

    Ευχαριστω φιλαρακι..Να'σαι καλα...
    Γνωριζεις ηδη την αποψη μου επι του θεματος..Αν και ανηκω στους κιθαριστες που γουσταρουν τα γρηγορα περασματα και την τεχνικη οπου χρειαζεται,βαζω πανω απ'ολα την μελωδικοτητα,την εκφραση και την συνθεση..Μετα τα υπολοιπα...
    Τωρα το αν καταφερνω κατι με αυτα που εχω στο κεφαλι μου δεν ξερω..Αλλα απο οτι μου λετε μαλλον σε καλο δρομο ειμαι.. :)


    Πολύ ωραίο κομμάτι master Alex. Θα πρέπει να το ακούσω πάρα πολλές φορές για να γράψω κάτι και πάλι δεν θα είναι ουσιαστικό φοβάμαι...Ξεκινάει πάρα πολύ όμορφα. Δίνει σαφή προσανατολισμό στο κομμάτι. Στο 55-1.05 μου θυμίζει λίγο petrucci. ΠΟλύ ωραία συνέχεια μέχρι το 2.10. Το γυρισμα ( 2.15 ) είναι γ**άτο, αλλά να την πω την κακία μου, θα ήθελα λίγο πιο επιθετική προσέγγιση στο κλείσιμό της (2.20) ( αν και φαντάζομαι στα υπόλοιπα κομμάτια του δίσκου θα μου φύγει η κάψα ;D ). Από εκέι και έπειτα το "φερνεις σπίτι" που λένε και οι τουρίστες...Η αυξανόμενη ένταση στο 3.20 λογικά θα αποκτήσει τον χαρακτήρα της με την τελική παραγωγή. Γενικά όμορφες εκφράσεις, χαρακτηριστικό vibrato    και τόνος, στα περισσότερα σημεία σαφές αυτό που θέλεις να πεις ( για μένα το πιο σημαντικό ). Τα σχόλια σε καμία περίπτωση δεν είναι πικρόχολα, και αν ακούγονται έτσι ελπίζω να με συγχωρέσεις. Σαν ακροατής και μόνο, δεν διατηρώ αυταπάτες εκτελεστή ( για να ορίσω και την θέση μου...:P ). Αν η αποδέκτης αντικατοπτρίζεται στο κομμάτι, ο θεός είχε κέφια όταν την σχεδίαζε ;D . Και πάλι μπράβο, αντε να τον δούμε και στα ράφια.

    Ευχαριστω Σιμο..Να'σαι καλα μαν..
    Δεν μου φαινεται τπτ πικροχολο..Καλα κανεις και τονιζεις καποιες λεπτομερειες..
    Ευχαριστω και παλι..


    Alex πραγματικά το κομμάτι είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!! Ξέρεις, σπάνια συναντώ κομμάτια που λέω..."αυτό θα ήθελα να το είχα γράψει εγώ". Πάρα πολύ ωραίο, μελωδικό, "απλό", άμεσο, ακούγεται ευχάριστα ως Instrumental.

    Αυτό είναι shred παίδες...!!!!  :P  ::)  ;D


    Με το καλό το δισκάκι λοιπόν, που σύμφωνα με αυτό που ακούω τώρα...δεν θα είναι δισκάκι, αλλά δισκάρα!!!  ;)
    Μπράβο ρε μάγκα...

     :)
    Σε ευχαριστω πολυ..
    Γενικα προσπαθω να γραφω instrumental που ειναι αυτο που λεμε "τραγουδια" και οχι μια φλυαρη κιθαρα με μερικα ακομα οργανα στο background...
    Τωρα για το αν τα καταφερνω καλα,εσεις θα μου πειτε στην πορεια... :)
    Ελπιζω οταν κυκλοφορησει το cd να σου αρεσει και να δικαιωνει το σχολιο σου...
    Να'σαι καλα...




  • #7 από Υπνοβάτης... στις 16 Sep 2008
  • Συγκινήθηκα.... :'(
    Φανταstique...
    Η παραγωγή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση...
    Τι να πω, Φλουρος....
  • #8 από butler στις 16 Sep 2008
  • εγω δεν θα πω τιποτα παραπανω απο το οτι ρε φιλε ταξιδευω με τη μουσικη σου τελος.......απλα καταπληκτικο
  • #9 από Alex Flouros στις 16 Sep 2008
  • Συγκινήθηκα.... :'(
    Φανταstique...
    Η παραγωγή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση...
    Τι να πω, Φλουρος....

     :) Σε ευχαριστω πολυ...
    Συγκινηθηκες ε? ;D Καλο μαλλον ειανι αυτο...
  • #10 από faser στις 16 Sep 2008
  • Τι κομμάταρος θέε μου!!!!!!  :-X :-X Αν τα άλλα κομμάτια είναι αυτού του επιπέδου, δεν κάνω πλάκα αλλά ο δίσκος που θα βγει θα είναι ένα instrumental διαμάντι παγκόσμιας εμβέλειας..

    Μπράβο Alex!!! Απίστευτη σύνθεση.. Σε μερικά σημεία κορύφωσης νιώθεις λες και πετάς όταν τα ακούς!!! Απίστευτο feeling (πιστεύω ότι στα live αποκλείεται να μην σου έρχεται μια γλυκιά μελαγχολία όταν θα το παίζεις).. Καλά το wah είναι λες και ακούς Roine Stolt (το καλύτερο wah μακράν).. Το μόνο που θα άλλαζα προσωπικά θα ήταν το "ξύσιμο" της πένας στις χορδές όπου φαντάζομαι θα μειωθεί με μια πιο τελική μίξη (εκτός βέβαια αν σου αρέσει οπότε εκεί δεν μιλάω ;D) καθώς επίσης και το ότι ίσως εφάρμοζα λίγο περισσότερο feedback στο σημείο όπου παίζεις το αρχικό θέμα μια οκτάβα κάτω (ίσως να άφηνα κάποιες νότες μεγαλύτερης διάρκειας να "μικροφωνήσουν")..

    Τι να πω.. Keep us posted για το release date και περιμένουμε να σε ακούσουμε να αποδίδεις τα κομμάτια και live.. Επίσης μπράβο και στα άλλα παιδιά τα οποία φαντάζομαι ότι εσκεμμένα δεν προσπάθησαν να κλέψουν την παράσταση με τεχνικούς ακροβατισμούς στα όργανα τους αλλά να υποστηρίξουν την σύνθεση..

     
  • #11 από zaeko στις 16 Sep 2008
  • Ταξιδιάρικο και πανέμορφο. Εξαιρετικά όλα: ερμηνεία, συναίσθημα και κυρίως σύνθεση. Πάντα τέτοια εύχομαι!
  • #12 από Spell@lchemist! στις 16 Sep 2008
  • με μια λεξη: Άψογο!
    δεν υπαρχει δικαιολογηση και γιατι,μονο οτι το εχω ακουσει απειρες συνεχομενα...γι αυτο κρινεται Αψογο!
    μπραβο νεαρε Αλεξ!
  • #13 από Progducts στις 16 Sep 2008
  • Μπραβο Αlex,το κομματι ειναι πολυ καλο και βασικα μ αρεσει πολυ η παραγωγη,εχει αυτο που λεμε ''βαθος'',τουλαχιστον στα αυτια μου!
    Ευγε!!!
  • #14 από hot_sauce (φλουτσ) στις 16 Sep 2008
  • Εγώ όσο έπαιζε το κομμάτι δυνάμωνα συνεχώς την ένταση μέχρι που τίγκαρε αλλά ήθελα κι άλλο...
    ισχύει αυτό που είπαν παραπάνω πως όλο το κομμάτι σε τραβάει μέχρι εκεί που θέλει να καταλήξει...

    Πάρα πολύ ωραίο Alex Flouros, ανυπομονώ κι εγώ για το cd....

     :up:

    υ.γ. Μου φαίνεται καλή ιδέα στο τέλος η ακουστική να παίξει τις φρασούλες της σαν μίνι σρεντ....(βλ. Rodrigo y Gabriela στο Stairway to Heaven....)
  • #15 από Alex Flouros στις 16 Sep 2008
  • εγω δεν θα πω τιποτα παραπανω απο το οτι ρε φιλε ταξιδευω με τη μουσικη σου τελος.......απλα καταπληκτικο

    Ευχαριστω Μαρουλε...Ξερεις πως εκτιμω πολυ την γνωμη σου φιλε...Να'σαι καλα..
    Για οσους δεν το γνωριζουν οι 4bitten (μπαντα του Γιωργου) εχουν ετοιμο τον πρωτο τους δισκο ο οποιος ΤΑ ΣΠΑΕΙ! Συντομα θα ακουσετε και θα καταλαβετε... ;)
    Α Μαρουλε...Π****ς? Πουυυυυ????????? ;D ;D

    Τι κομμάταρος θέε μου!!!!!!  :-X :-X Αν τα άλλα κομμάτια είναι αυτού του επιπέδου, δεν κάνω πλάκα αλλά ο δίσκος που θα βγει θα είναι ένα instrumental διαμάντι παγκόσμιας εμβέλειας..

    Μπράβο Alex!!! Απίστευτη σύνθεση.. Σε μερικά σημεία κορύφωσης νιώθεις λες και πετάς όταν τα ακούς!!! Απίστευτο feeling (πιστεύω ότι στα live αποκλείεται να μην σου έρχεται μια γλυκιά μελαγχολία όταν θα το παίζεις).. Καλά το wah είναι λες και ακούς Roine Stolt (το καλύτερο wah μακράν).. Το μόνο που θα άλλαζα προσωπικά θα ήταν το "ξύσιμο" της πένας στις χορδές όπου φαντάζομαι θα μειωθεί με μια πιο τελική μίξη (εκτός βέβαια αν σου αρέσει οπότε εκεί δεν μιλάω ;D) καθώς επίσης και το ότι ίσως εφάρμοζα λίγο περισσότερο feedback στο σημείο όπου παίζεις το αρχικό θέμα μια οκτάβα κάτω (ίσως να άφηνα κάποιες νότες μεγαλύτερης διάρκειας να "μικροφωνήσουν")..

    Τι να πω.. Keep us posted για το release date και περιμένουμε να σε ακούσουμε να αποδίδεις τα κομμάτια και live.. Επίσης μπράβο και στα άλλα παιδιά τα οποία φαντάζομαι ότι εσκεμμένα δεν προσπάθησαν να κλέψουν την παράσταση με τεχνικούς ακροβατισμούς στα όργανα τους αλλά να υποστηρίξουν την σύνθεση..

     

    Φιλε τι να πω...Με τιμουν τα λογια σου...Σε ευχαριστω πολυ..

    Ταξιδιάρικο και πανέμορφο. Εξαιρετικά όλα: ερμηνεία, συναίσθημα και κυρίως σύνθεση. Πάντα τέτοια εύχομαι!

    Ευχαριστω φιλε Zik..  ;)
  • #16 από Alex Flouros στις 17 Sep 2008
  • με μια λεξη: Άψογο!
    δεν υπαρχει δικαιολογηση και γιατι,μονο οτι το εχω ακουσει απειρες συνεχομενα...γι αυτο κρινεται Αψογο!
    μπραβο νεαρε Αλεξ!

    Νεαρος?? ;D ;D
    Ευχαριστω παππουλη.. ;D
    Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε..Να΄σαι καλα..

    Μπραβο Αlex,το κομματι ειναι πολυ καλο και βασικα μ αρεσει πολυ η παραγωγη,εχει αυτο που λεμε ''βαθος'',τουλαχιστον στα αυτια μου!
    Ευγε!!!


    Ευχαριστω πολυ...Αν και οπως εχω ξαναπει θα υπαρξει βελτιωση,χαιρομαι που ηδη ακουγεται καλο το αποτελεσμα στα αυτια σου..
  • #17 από Vaisilis στις 17 Sep 2008
  • οκ γ**ησες! κι αλλα τετοια ! πολλες ομορφες πινελιες στο κομματι σου... Ευγε ΑΛΕΞΗ! ;)
  • #18 από Υπνοβάτης... στις 17 Sep 2008
  • Συγκινήθηκα.... :'(
    Φανταstique...
    Η παραγωγή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση...
    Τι να πω, Φλουρος....

     :) Σε ευχαριστω πολυ...
    Συγκινηθηκες ε? ;D Καλο μαλλον ειανι αυτο...

    Εννοείται πως συγκινήθηκα γιατί δεν έχω ακούσει κάτι χειρότερο στη ζωή μου και είπα τουλάχιστον έχω μέλλον υπάρχουν ΠΟΛΥ χειρότερoi από εμένα... :P
    Να σοβαρευτούμε!
    Αν είχα κάτι να πω επάνω στο κομμάτι θά ήταν ότι οι rythm ακουστικές θα μπορούσαν να γεμίζουν λίγο παραπάνω τον ήχο αλλά αυτό είναι κάτι που το λέει ένας φαν των Opeth που αμα ακούς έστω και λίγο θα ξέρεις ότι το χέζουν λίγο το θέμα με την ποσότητα των ακουστικών... :P
    Kαταπληκτικό... Πλέον τον περιμένω το δίσκο...;D

    edit: ορθογραφικό λάθος :P
  • #19 από freemind στις 17 Sep 2008
  • Πραγματικα μαγευτικο κομματι!! Δεν εχω κανενα παραπονο με τα πραγματα οπως ειναι τωρα ( δεν κρινω παραγωγη εννοειται )! Αντε, ποτε με το καλο να περιμενουμε;!
  • #20 από Jimi Pap στις 17 Sep 2008
  • Φανταστικο κομματι,φοβερο παιξιμο ηχος και συνθεση!!!Μπραβο και απο μενα!! :)
  • #21 από Θοδωρής στις 17 Sep 2008
  • Είναι λίγες οι φορές που αποφασίζω να πώ κάποιες απόψεις για την σύνθεση κάποιου μέλους μας ,γιατί πολλές φορές υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις .Ομως επειδή έχω καταλάβει και την ευγένεια του χαρακτήρα σου ,αλλά και το μεγάλο σου ταλέντο (ελπίζω να το καταλάβουν και κάποιοι παραγωγοί εδω..),θέλω να σου πώ να συνεχίσεις με αυτο τον δρόμο που έχεις χαράξει .Το κομμάτι μου άρεσε πολύ ,τόσο απο πλευράς ιδέας ,όσο και εκτέλεσης .Το άκουσα με ακουστικά και σε μεγάλη ένταση και το απόλαυσα .Εξαιρετικό ύφος απο 02.27 έως 03.10 που μου θύμησε Dire Straits .Να είσαι πάντα καλά για να δημιουργείς .
  • #22 από Alex Flouros στις 17 Sep 2008
  • Εγώ όσο έπαιζε το κομμάτι δυνάμωνα συνεχώς την ένταση μέχρι που τίγκαρε αλλά ήθελα κι άλλο...
    ισχύει αυτό που είπαν παραπάνω πως όλο το κομμάτι σε τραβάει μέχρι εκεί που θέλει να καταλήξει...

    Πάρα πολύ ωραίο Alex Flouros, ανυπομονώ κι εγώ για το cd....

     :up:

    υ.γ. Μου φαίνεται καλή ιδέα στο τέλος η ακουστική να παίξει τις φρασούλες της σαν μίνι σρεντ....(βλ. Rodrigo y Gabriela στο Stairway to Heaven....)

    Σε ευχαριστω φιλε μου...
    Πιστευω γενικοτερα πως οντως το κομματι χρειαζεται μια "Α" ενταση για να αποδωσει..Δεν το ευχαριστιεμαι ιδιαιτερα σε χαμηλες εντασεις και εγω..
    Ευχαριστω για τον χρονο και το σχολιο σου..



    οκ γ**ησες! κι αλλα τετοια ! πολλες ομορφες πινελιες στο κομματι σου... Ευγε ΑΛΕΞΗ! ;)

     ;D Να'σαι καλα.. ;)


    Πραγματικα μαγευτικο κομματι!! Δεν εχω κανενα παραπονο με τα πραγματα οπως ειναι τωρα ( δεν κρινω παραγωγη εννοειται )! Αντε, ποτε με το καλο να περιμενουμε;!

    Ευχαριστω φιλε Θαναση..
    Υπολογιζω σε ενα μηνα περιπου να εχω τελειωσει με τις μιξεις των κομματιων..Μετα παει το cd στο Sterling Sound για mastering..Και μετα βεβαια επεται το θεμα της εταιριας..Σε εκεινο το σημειο εξαρταται το ποσο θα καθυστερησει η κυκλοφορια του αλμπουμ..
    Παντως το cd καθεαυτο θα ειναι ετοιμο συντομα..
  • #23 από Joevaicci στις 17 Sep 2008
  • Πλέον δεν εκπλήσσομαι απ' αυτά που ακούω. Μας έχεις συνηθίσει σε πανέμορφες και ταξιδιάρικες συνθέσεις. Πιο μεγάλη έκπληξη ήταν ότι επιτέλους τελειώνει ο δίσκος παρά το κομμάτι καθαυτό ;D Τα συγχαρητήριά μου και τις ευχές μου για επιτυχία και αναγνώριση!
  • #24 από freemind στις 17 Sep 2008
  • ( ο κλασσικος Ελληνας )
    ...Απο που θα το κατεβασουμε οταν βγει? :D

    Καλη κυκλοφορια ευχομαι..Κι ενα καλο mastering πριν απ'ολα αυτα ( γιατι εχουμε δει και κατι δουλειες που μετα το mastering ειναι Εφη Θωδη στα μπουζουκια )
  • #25 από Alex Flouros στις 17 Sep 2008
  • ( ο κλασσικος Ελληνας )
    ...Απο που θα το κατεβασουμε οταν βγει? :D

    Καλη κυκλοφορια ευχομαι..Κι ενα καλο mastering πριν απ'ολα αυτα ( γιατι εχουμε δει και κατι δουλειες που μετα το mastering ειναι Εφη Θωδη στα μπουζουκια )



    Χαχαχα...Σαν να εχεις δικαιο σε σχεση με καποια mastering που εχω ακουσει...Καθε αλλο ομως..
    Το Sterling Sound ειναι ισως το πιο διασημο mastering lab του πλανητη..
    Εκει κανουν mastering ονοματα οπως πχ απο Madonna και Michael Jackson,μεχρι Metallica,ACDC,Aerosmith και τοσα αλλα ονοματα που δεν ξερω τι να πρωτοαναφερω..
    Αν σε ενδιαφερει να τσεκαρεις και να δεις τις ατελειωτες λιστες μπορεις να δεις αυτο το λινκ..
    http://www.sterling-sound.com/

    Γενικα απλα μπορω να σου πω με σιγουρια πως αν αξιζει η μιξη που θα κανω εδω,το Sterling μπορει να εγγυηθει ενα καλο mastering..  ;)

    Τωρα για το κτεβασμα κλπ..Τι να σου πω...Θα δειξει..Ολο και καπως θα βρεθει ολοκληρο για download υποθετω..

    Φανταστικο κομματι,φοβερο παιξιμο ηχος και συνθεση!!!Μπραβο και απο μενα!! :)


    Σε ευχαριστω πολυ..


    Είναι λίγες οι φορές που αποφασίζω να πώ κάποιες απόψεις για την σύνθεση κάποιου μέλους μας ,γιατί πολλές φορές υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις .Ομως επειδή έχω καταλάβει και την ευγένεια του χαρακτήρα σου ,αλλά και το μεγάλο σου ταλέντο (ελπίζω να το καταλάβουν και κάποιοι παραγωγοί εδω..),θέλω να σου πώ να συνεχίσεις με αυτο τον δρόμο που έχεις χαράξει .Το κομμάτι μου άρεσε πολύ ,τόσο απο πλευράς ιδέας ,όσο και εκτέλεσης .Το άκουσα με ακουστικά και σε μεγάλη ένταση και το απόλαυσα .Εξαιρετικό ύφος απο 02.27 έως 03.10 που μου θύμησε Dire Straits .Να είσαι πάντα καλά για να δημιουργείς .


    Το ξερω και σε ευχαριστω πολυ για αυτο φιλε Θοδωρη...
    Να΄σαι παντα καλα..
Σελίδες: