Σελίδες:
  • #1 από drakoumel στις 18 Sep 2008
  • Πάει αρκετός καιρός απο τότε που ανέβασα κάτι δικό μου εδώ....
    Μια πρόσφατη μικρή συζήτηση με τον freemind με έκανε να το ξανασκεφτώ λίγο....
    Και προέκυψε μια ευκαιρία με μια ιδέα που είχε ο Kostas Laiho σε ένα thread που είχε ανοίξει πρόσφατα..
    Και ορίστε το αποτέλεσμα....

    http://sordidpyx.googlepages.com/MySaviour.mp3

    Τα πλήκτρα είναι το ίδιο track απο το κομμάτι που είχε ανεβάσει o Κώστας, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι δημιουργημα δικό μου...

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο στον Κώστα για την ιδέα του...
    Κριτικες και σχόλια, όλα ευπρόσδεκτα και δε μασάω κιόλας.... :P
  • #2 από Kostas Laiho στις 18 Sep 2008
  • Να και η εξέλιξη! ;)
  • #3 από Spell@lchemist! στις 18 Sep 2008
  • αθλιο...που ειναι τα sweep?
    diminished arps?
    ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΤΟ...



    πλακα κανω..:P
    μια χαρα πολυ ομορφο!μπραβο!
  • #4 από drakoumel στις 18 Sep 2008
  • Ευχαριστώ πολύ απο μεριάς μου Spell@lchemist! ....
    Τα arpeggio είναι εκεί ρε...απλά απο το πολύ reverb έχουν θαφτεί λίγο...μαμάει το backing track πάλι? :P :P

    Σ'ευχαριστώ και παλι...!!
  • #5 από Alex Flouros στις 18 Sep 2008
  • Ωραιο το κομματι..Δικο σας?? Δεν καταλαβα αν ειναι καποια διασκευη η δικο σας..
    Οπως και να εχει μου αρεσε παντως σαω συνθεση και μελωδιες..
    Ωραια και τα παιξιματα..
    Στο μονο που θα κανω μια ενσταση ειναι στη μιξη των πλητρων και της lead κιθαρας..
    Τα πρωτα ειναι πολυ ψηλα και η δευτερη πολυ χαμηλα και θαμενη λογο reverb για τα γουστα μου..
    Αλλα γενικως καλο το αποτελεσμα..
    Keep it up..
    Alex
  • #6 από drakoumel στις 18 Sep 2008
  • Να'σαι καλά και συ δάσκαλε....δεν άντεχα άλλο ...γκαγκάνιασα με τη μίξη τόσες ώρες και λεω...τέλος..ότι έγινε έγινε...
    Thnx για τις παρατηρήσεις...... Υπάρχουν αυτά και άλλα που θα ήθελα να φτιάξω ακόμα...σίγουρα όχι σήμερα..απλά με έτρωγε η αγωνία..
    Με καταλαβαίνεις πιστεύω....
    Όσο για το κομμάτι...ναι δικό μας είναι...δηλαδή ο Κώστας έβαλε την μελωδία με τα πλήκτρα....και εγώ τα υπόλοπα.....
    Τhnx και πάλι!
  • #7 από newGuitarMan στις 18 Sep 2008
  • Πολύ καλό και με τις κιθάρες του δρακουμέλ απογειώνεται! Ο ήχος της κιθάρας είναι spot on σουηδικό power metal. Σε καλό δρόμο δηλαδή! Τα πλήκτρα όντως θέλουν λίγο διόρθωμα κυρίως στον ήχο αλλά όχι κάτι σπουδαίο.

    Ολοκλήρωσε το Kώστα Λάιχο αξίζει :guitar:
  • #8 από taxfreesax στις 19 Sep 2008
  • πολυ Δυνατο!!!ενα εχω να πω....καλη συνεχεια!!  ;)


    ((drakoumel...μη γλυφεσαι..!!!! :P :P :P))
  • #9 από drakoumel στις 19 Sep 2008
  • Σλουρπ......!
  • #10 από Lightstringer στις 19 Sep 2008
  • ...μπορει καποτε να με εκραξες :P ....αλλα απλα...δεν εχω λογια....Γ@ΜΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #11 από Vaisilis στις 19 Sep 2008
  • καλες ιδεες αλλα πολυ φτωχο παιξιμο... σε αυτο το στυλ μουσικης θα μ πηγαιναν καλυτερα καποια πιο γρηγορα περασματα στο σολο... παντως εχει προοπτικες... ;)
  • #12 από drakoumel στις 19 Sep 2008
  • George να'σαι καλά και παλι.......δε λέω ούτε εγώ περισσότερα...

    Vaisilis, ε η αλήθεια είναι πως το παίξιμο μου θέλει δουλειά ακόμα πολύ....
    Αλλά επέτρεψε μου να κάνω ένα μικρό σχόλιο...το είδος μουσικής αυτό το ξέρω αρκετά καλά και με βάση αυτό, ακόμα και αν η τεχνική μου ήταν εκεί που δεν έπαιρνε βελτιώση πάλι θα είχα περιορίστει σε κάτι μελώδικό και απλό....
    Σ'ευχαριστώ βέβαια για το χρόνο σου.....
  • #13 από BluesMe στις 19 Sep 2008
  • Μια χαρά. Πολύ καλή προσπάθεια. Και λέω προσπάθεια γιατί αφ'ενός πρόκειται για clip και οχι για ολοκληρωμένο τραγούδι και γιατί λείπει το EZDrummer. hehehe. Συγχωρέστε με, αλλά κάνει θαύματα το εν λόγω vst στα τύμπανα και στους ρυθμούς. ;D


    Πολύ ωραία μελωδία στα ρυθμικά και τα solo ακριβώς αυτό που εγώ θέλω να ακούω...λογικές ταχύτητες και μελωδικότητααα!!!!  :) Rock On...
  • #14 από faser στις 19 Sep 2008
  • Καταρχάς drakoumel και Kostas LaihoKostas Laiho και drakoumel) συγχαρητήρια για το κομμάτι.. Είναι αρκετά μελωδικό και ευκολοάκουστο.. Ωραίες φράσεις και καλές εκτελέσεις.. Αυτά όσον αφορά τα θετικά.. Ως αρνητικά (αυτά που ενδιαφέρουν δηλαδή όσους ποστάρουν κάποιο έργο) έχω να αναφέρω τη μικρή του διάρκεια (η οποία δεν ξέρω βέβαια αν θα παραμείνει ως έχει) απλά μου έδωσε την αίσθηση του ανολοκλήρωτου και η κατά τη γνώμη μου μη εύηχη "συνύπαρξη" των μελωδιών των πλήκτρων και της κιθάρας στο 0:42 onwards.. Προσωπικά με μπέρδεψαν σαν ταυτόχρονο άκουσμα ενώ θα προτιμούσα να τις ακούσω χωριστά, πρώτα την μία και μετά την άλλη.. Πάντως το σημείο στο 1:29 ανασταίνει και νεκρούς ;D..
    Πολύ καλή προσπάθεια πάντως.. Επειδή το μήνα που μας πέρασε ασχολήθηκα ελαφρώς με το home recording και τα βρήκα κάπως σκούρα, τρέφω άπλετο σεβασμό σε όσους ασχολούνται με αυτό.. Keep it up!
  • #15 από drakoumel στις 20 Sep 2008
  • Thnx και τους 2 σας BluesMe και faser (με έλιωσες....).....
    Η αλήθεια είναι πως η μιξη είναι μια αέναη και μαλλον πάει προς άνιση, πάλη για μένα... :roll: ...είναι και η ανίκητη βαρεμάρα μου απο την άλλη!!
    Για το σημείο στο κέντρο έχεις δίκιο....και εγώ θα το προτιμούσα χίλιες φορές να ήταν κάπως διαφορετική η δομή του...αλλά πήρα το track του Κώστα και αφού μου έκανε σαν ήχος δε μπήκα στον κόπο να το ξαναγράψω ώστε να μπορώ να αλλάξω την δομή του και προφανώς την διάρκεια καταλαβαίνεις πια είναι η μαγική λέξη εδώ...
    Και μετά βασανίστηκα να αποφασίσω για το αν θα το άφηνα έτσι....αν θα έβαζα απλά κάποια διφωνία ίσως απο πάνω ή ένα μικρό απλό σόλο όπως τελικά έκρινε ο δικαστής πάνω στον πανικό του "αντε για το export και πεθάναμε..".
    Blues....ειλικρινά.....δεν κατάλαβα αυτό που είπες για το ez drummer...εκτός αν αναφερόσουν στον προγραμματισμό όπου ....ναι.....i suck...χαχα...είναι κάτι το οποίο όσο χρησιμο είναι, άλλο τόσο τις περισσότερες φορές προτιμώ να μην το είχα ξεκινήσει καν το όλο project παρά να ξεκινήσω τον προγραμματισμό...
    Πες μου όμως αν έπεσα έξω...θέλω να μάθω....
    Επίσης..για να ήταν τραγούδι θα έπρεπε κάποιος να τραγουδάει..!!  :P
    Ευχαριστώ κ πάλι παιδιά....!
  • #16 από BluesMe στις 20 Sep 2008
  • Ωραία λοιπόν...δεν είναι τραγούδι, αφού κανείς δεν τραγουδάει. Αλλά παραμένει clip, γιατί δεν είναι ολοκληρωμένο ορχηστρικό κομμάτι. hehehe...Έτσι για να στην σπάσω  ;)  ;D  >:D


    Τα υπόλοιπα σχετικά με τα τύμπανα μέσω Pm φίλε μου, μην βγούμε Offtopic. :)
  • #17 από zeromancer στις 20 Sep 2008
  • γεια σας κυριε δρακουμελ(k Kostas Laiho)...απλα τα ΓΑΜΑΕΙ....τελος

    Υγ το σκεφτομαι με λιγο περιεργα φωνητικα σε φαση Draconian...δεν ξερω αν τους ξερεις
  • #18 από vartanis στις 20 Sep 2008
  • Μπραβο παιδια, ωραιο κομματι.

    Ο ηχος στην κιθαρα ΤΕΛΕΙΟΣ.(για μενα)Μπραβο.

    Λεπτομερειες; :P
  • #19 από drakoumel στις 20 Sep 2008
  • Ναι τους ξέρω τους draconian. Και ναι υπο κάποιες συνθήκες αν το κομμάτι αποκτήσει άλλη δομή (...κανονική ίσως. ..:P ) θα πήγαιναν γάντι...
    Τhnx και πάλι απο μεριάς μου....

    Vartanis ...τι ακριβώς θες?
    Α ν εννοείς για εξοπλισμό.....χμ...
    Νομίζω είναι άδικο για τον "εξοπλισμό" να τον εκθέσω έτσι λέγοντας πως χρησιμοποίησα "αυτό κ αυτό" για τις κιθάρες καθώς το αποτέλεσμα δεν είναι κ το καλύτερο....δηλαδή....δε θα έπρεπε να αποτελεί μέσο σύγκρισης για να χαρακτηριστεί το μέσο ως αυτό που ακούς εδώ....δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα και αν χρησιμοποιούσα ένα κάρο άλλα πράγματα...και ένα 5150 να μου έδεινες....μπορεί πάλι σκατά να τα έκανα....:P
    Πες μου όμως οτι θες να στο πω σε pm...
    Επαναλαμβάνω πως ο μόνος λόγος είναι το ότι το αποτέλεσμα ΔΕΝ ειναι αυτό που θα ήθελα και πως όλες μου οι μίξεις είναι πάντα αποτέλεσμα πειραματισμού...αν ήταν αυτό που ήθελα κ ημουν ευχαριστημένος και περηφανος θα το έβγαζα σε γιγαντοαφίσες....:P
  • #20 από freemind στις 21 Sep 2008
  • Πρωτη εικονα: Το κομματι μπαινει παρα πολυ ωραια με αυτο το grammophone effect και την power εισοδο των κιθαρων και των Drums. Μ'αρεσει παρα πολυ το γεμισμα που γινεται απο τις κιθαρες ( θυμιζει Nightwish ) και ο ηχος του solo της κιθαρας! Ο χρονος του κομματιου ειναι ακριβως οσο πρεπει, μιας και ολη η δουλεια γινεται πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα!

    Δευτερη εικονα: Το πιανο στο πρωτο σημειο πριν το break και το χωσιμο των φωνων ειναι ασταθες σε σχεση με τη κιθαρα. Νομιζω πως πρεπει να το απαλλαξεις απο τη "μιζερια" του και να το εμφανισεις παλι στο σημειο του "χωσιματος". Η κιθαρα στεκει μια χαρα ανετα εκει :D
    Λιγο μπασιλα η παραγωγη, αλλα αυτα ειναι θεμα γουστου και εξοπλισμου σιγουρα. Καλος ειναι ο πειραματισμος παντως ( αλλιως ολοι θα καναμε fix παραγωγες σαν τους RHCP :D ).

    Τριτη εικονα: Νομιζω πως παιζεις παρα πολυ λιγες νοτες :P  Απαραδεκτο κομματι! :P
  • #21 από vartanis στις 21 Sep 2008
  • ...............Νομίζω είναι άδικο για τον "εξοπλισμό" να τον εκθέσω.........


    Πιστευω φιλε μου, οτι ο ηχος στην κιθαρα σου, ειναι απο τους καλυτερους ( για μενα ) που εχω ακουσει και πιστευω αν μας ελεγες, τι ακριβως εκανες και εβαλες, θα εκανε καλο σε αρκετους απο εμας.

    Τωρα αν επιμενεις να το κρατας   .....μυστικο, πες το, να σου στειλω π.μ. ;D ;D ;D
  • #22 από King Lui στις 21 Sep 2008
  • Πολύ ωραίο κομμάτι και πολύ καλός ήχος (εμένα τουλάχιστον μου άρεσε).

    Πιστεύω ότι τα drums είναι λίγο χαμηλά στη μίξη, ίσως να τους έπερνε λίγο παραπάνω.

    Και εμένα μου ακούστηκε λίγο "μπερδεμένη" η συνύπαρξη του πιάνου με την κιθάρα. Ίσως αν το πιάνο έπαιζε κάτι πιο συγκεκριμένο (μια μελωδία-riff συνέχεια) ή αν γινόταν κάτι σε μορφή διαλόγου-ερωτοαπαντήσεων να ακουγόταν πιο καθαρό.

    Είναι κομμάτι πάντως που θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω ολοκληρωμένο.
  • #23 από zeromancer στις 21 Sep 2008
  • Σορρυ που θα βγω για λιγο off απλα ηθελα να υπογραμμισω την διαφορα των κριτικων σε αυτο το θεμα και στην αντιμετωπιση τους απο τα παιδια.ολες ηταν πολυ πολιτισμενες κριτικες και πιστευω πως σε αυτο βοηθισαν τα παιδια Kostas Laiho και δρακουμελ(κυριως ο δρακουμελ γιατι ο κωστας δεν εχει παρει θεση αν δεν κανω λαθος)που ακομα και στα αρνητικα σχολια δεν αντεδρασαν οπως εχουμε δει σε αλλα τετοια θεματα(σε φαση σταριλικι) γιατι πιστευω πως οντως θελαν να ακουσουν και τα αδυνατα σημεια...αυτα
  • #24 από drakoumel στις 21 Sep 2008
  • Όχι ρε συ Vartanis...ποιο μυστικό :P σιγά μην είμαι και η ΚΥΠ...
    Ένα Engl 530 preamp χρησιμοποίησα στις κιθάρες με ένα vst του BBE Sonic Maximizer και eq να κόψω λίγο απο τις μεσαίες στις ρυθμικές για τον χώρο για τα υπόλοιπα, και hi και low pass φιλτρα στα 80 κ 12κ αντίστοιχα....
    Απλά πχ...όποιος σκεφτόταν να το πάρει...τώρα θα αλλάξε γνώμη...!!!
    Θα το τονίσω άλλη μια φορά γιατί για μένα αυτή είναι η αλήθεια....ότι κάνω είναι πειραματισμός...όταν καταλήξω σε κάτι το οποίο θα είναι καλό για τα δικά μου κριτήρια...όχι συμβουλές...δοκίμιο θα γράψω....μέχρι τότε νομίζω πως δεν είμαι σε θέση να "εκθέτω" έτσι πράγματα...

    Για το κιθάρα VS πιάνο...νομίζω 2 λύσεις υπήρχαν...
    1)άλλη δομή....
    2)να μην κατέβαζε σκατά το κεφάλι μου και να είχα απαλλάξει το κομμάτι απο το παίξιμο στη μέση....

    King Lui φυσικά έχεις δίκιο...τα drums ΕΠΡΕΠΕ να είναι πιο μπροστά...
    Σ'ευχαριστώ πάντως κ σένα....!
  • #25 από Moonchild_ στις 13 Oct 2008
  • Η σολο κιθαρα είχε προβληματα ρυθμου σε καποια σημεια. Η μιξη ηταν μετρια. Τα eq ηθελαν περισσοτερη επεξεργασια. Το κομματι θα μπορουσε να ηταν ολοκληρωμενο. Στα καλα, ωραια ιδεα,  αν διορθωθουν ολα τα παραπανω, μπορει να γινει ενα καλο instrumental.
    Καλη συνεχεια.
Σελίδες: