Αποστολέας Θέμα: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!  (Αναγνώστηκε 9042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #25 στις: 08/02/09, 15:38 »
Κάποια σχολιάκια και από εμένα..

1) Ο ήχος σίγουρα δεν είναι υψηλού επιπέδου αλλά για το gear που είχες στη διάθεση σου, νομίζω ότι πήρες το 100% των δυνατοτήτων του..
2) Ενώ το κομμάτι είναι καλοπαιγμένο, εν τούτοις προσωπικά όταν βλέπω ένα video που ονομάζεται "How to play...." περιμένω να δω ή ένα tutorial όπου ο κιθαρίστας δείχνει το κομμάτι μέτρο-μέτρο ή ένα cover ακριβείας.. Το video σου δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο οπότε ένα άλλο όνομα θα ταίριαζε περισσότερο..
3) Το κομμάτι αυτό έχει δύο δυνατά σημεία.. Την ατμόσφαιρα και τα slides.. Δεν έχει bends και ο τρόπος που το παίζεις θυμίζει περισσότερο bluezοκόμματο παρά το FTLOG..

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι η επιφανειακή σου αφορμή να ποστάρεις ένα video όπου θα δείχνεις ότι με μικρό budget μπορούμε να πάρουμε καλό ήχο ήταν αρκετά πετυχημένη και γενικά σε αυτό σου το σχόλιο συμφωνώ και εγώ.. Έχω βαρεθεί να βλέπω posts όπου ένας ρωτάει ποια κιθάρα να αγοράσει και όλοι του προτείνουν κιθάρες από € 1800 και πάνω, λες και θα καταλάβει καμία διαφορά αν τελικά αγοράσει κιθάρα στα € 1000 ή ακόμα και στα € 700.. Παρόλα αυτά, οι μη επιφανειακές αφορμές (show-off) νομίζω ότι επισκιάζουν την όλη σου προσπάθεια.. Να σου πω την αλήθεια, προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος να ηχογραφεί/βιντεοσκοπεί τα πρώτα λεπτά ενός κομματιού ή το βασικό riff μόνο.. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όταν κάποιος κάνει cover αλλάζει τα φώτα στο κομμάτι αλλά το τελευταίο είναι θέμα άποψης.. Προσωπικά και χωρίς να περιαυτολογώ, μπορεί να ξέρω να παίζω τα βασικά riffs ή ακόμα και τις βασικές μελωδίες σε πάνω από 100 instrumental κομμάτια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα ποστάρω κιόλας.. Περιμένω να μάθω όλο το κομμάτι και μετά πιστεύω ότι έχω κάτι να προσφέρω (να δείξω δαχτυλοθεσία σε κάποιον που θέλει) ή να κερδίσω (σχόλια που θα με κάνουν καλύτερο κιθαρίστα).. Το να αρχίσω με το βασικό riff του Shouting Fire at a Funeral για παράδειγμα, και μετά μόλις αρχίσουν τα solo να αρχίσω να ανεβοκατεβαίνω σκάλες χωρίς κανένα σχεδιασμό, δεν νομίζω ότι θα διασκεδάσει κανέναν παρά μόνο εμένα.. Για αυτό το λόγο θα σε παρότρυνα να μάθεις όλο το FTLOG και έπειτα να το ποστάρεις.. Τότε πιστεύω θα βλέπαμε κάτι πιο ενδιαφέρον..

Φιλικά πάντα..

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #26 στις: 08/02/09, 15:49 »
Παράθεση από το youtube και τελευταίο μου σχόλιο γιατί το κουράσαμε:

i realize I may not play it exactly like Vai (hell, I CANNOT play like Vai :D) but it is the way i like it to be played...

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Για όνομα του θεού!!!
« Απάντηση #27 στις: 09/02/09, 12:39 »
Και βρήκα ένα συνονόματο που έχει και την κιθάρα του Vai... >:D


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #28 στις: 09/02/09, 14:08 »
lol, σαν καμμένη ταινία από τα 80s... :P

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Για όνομα του θεού!!!
« Απάντηση #29 στις: 19/02/09, 16:38 »
Και βρήκα ένα συνονόματο που έχει και την κιθάρα του Vai... >:D

http://www.youtube.com/watch?v=tlRCmHBudjQ&NR=1
αυτη ειναι το φθηνο μοντελο...http://www.thomann.de/gr/ibanez_jem555wh.htm

 :-*

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #30 στις: 19/02/09, 20:26 »
Ναι αλλά αναπλήρωσε με πολυ...συναίσθημα! >:D ;D >:D

Αποσυνδεδεμένος rockdaisy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #31 στις: 08/03/09, 14:56 »
Με την Kitty και με τα όλα του!

http://www.youtube.com/watch?v=t94VBjenTV0

Και κάτι για τους νεότερους φίλους του site και της κιθάρας εν γένει. Μην ψαρώνετε με τις τόσες συζητήσεις για πανάκριβες κιθάρες που γίνονται εδώ μέσα. Ένας λόγος που χάρηκα τόσο όταν ο master of puppets ζήτησε αυτό το κομμάτι παιγμένο με την Kitty ήταν για να δείξω ότι με μια κιθάρα των 200 Euro, ένα μαγνήτη της προκοπής και ένα POD μπορεί κάποιος να γράψει πολύ όμορφο ήχο (για playability μετά το scalloping που της έκανα κι ένα καλό setup δεν το συζητάμε!!!). Το feedback που κάνει το POD στο συγκεκριμένο sound patch και με το συγκεκριμένο μαγνήτη είναι το κάτι άλλο.

Ας υπολογίσει τώρα κάποιος πόσο κοστίζουν:
- μια κιθάρα τύπου Suhr
- ένας boutique ενισχυτής
- ένα rack με όλα τα καλούδια
- μια κονσόλα και καναδύο μικρόφωνα επιπέδου
- το ωρομίσθιο ενός καλού τεχνικού ήχου

και ας τα ηχογραφήσει να τα βάλουμε δίπλα δίπλα! Ξέρω ότι γίνομαι προβοκάτορας αλλά It's all about the music και θεωρώ πιο θετικό για νέους που ξεκινάνε να εστιάζουν στο να μάθουν να παίζουν σωστά και με feel παρά να κάνουν 3 δουλειές ταυτόχρονα για να μαζέψουν λεφτά να πάρουν μια κιθάρα όνειρο (που μετά θα φοβούνται μην τη γρατζουνίσουν και θα την έχουν μόνιμα στη θήκη της όπως κάνω εγώ με τη Gibson :P :P :P).

Για να μην παρεξηγούμαστε: δεν λέω ότι δεν αξίζει τον κόπο να πάρει κάποιος μια πανάκριβη κιθάρα ή ένα φοβερό ενισχυτή κτλ. Απλά λέω ότι είναι μακράν πιο ικανοποιητικό να βγάζεις ένα ωραίο αποτέλεσμα με φτωχά (σχετικά) μέσα παρά να έχεις τα τέλεια μέσα και να μη μπορείς να τα αξιοποιήσεις στο έπακρο...


Ερχομαι να συμφωνησω!Μου άρεσε πολυ το παιξιμο σου οσο και η αποψη σου περι του μουσικου εξοπλισμου!Το οργανο μου δεν ειναι η κιθαρα αλλα χαιρομαι πολυ να διαβαζω την προτροπη μουσικων σε φιλους μουσικους να παιζουν, ο,τι οργανακι και αν εχουν στα χερια τους,οχι οτι δεν παιζει ρολο η ποιοτητα του ηχου,οσο οτι μια ζωη την εχουμε και παιξε σημερα με ο,τι εχεις,απολαυσε τη μουσικη και τα ταξιδια στο μουσικο χωροχρονο!Κeep on rockin φιλε!

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: For the love of God - Όπως σας υποσχέθηκα!
« Απάντηση #32 στις: 08/03/09, 18:20 »
Να'σαι καλά! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/05, 09:42
από Epiphone
3 Απαντήσεις
2151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/06, 23:31
από eleos* (Βάλια πια....)
1 Απαντήσεις
1915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:50
από quasar
49 Απαντήσεις
14430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 20:38
από taxfreesax
3 Απαντήσεις
3362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/12, 09:53
από φεντεράκιας
2 Απαντήσεις
27680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/12, 14:47
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
4059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 23:09
από gkirle
6 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/15, 18:41
από saved
0 Απαντήσεις
1505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/15, 16:14
από ivikos
2 Απαντήσεις
2049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/20, 18:48
από ΠΟΙΟΣ