Αποστολέας Θέμα: 12-χορδη κιθάρα  (Αναγνώστηκε 9620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yiannikos anoxis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
  • Μισησε με Καμπαρου, μισησε με.....Γιατι Χαγιατε;
    • Προφίλ
    • Biomedical Sciences club
12-χορδη κιθάρα
« στις: 17/11/02, 02:22 »
poia einai ta pleonekthmata kai poia ta meionekthmata ths 12xordhs ki8aras se sxesh me thn 6xordh;
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:16 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
''Μην εμπιστεύεσαι ποτέ άνθρωπο που δε συγκινείται απο τη γλυκειά μελωδεία των ήχων και που δεν κλείνει μεσα του την μουσική.''Σαιξπηρ.

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:12xordh ki8ara
« Απάντηση #1 στις: 21/11/02, 15:38 »
Οι 12χορδες κιθάρες έχουν πιο "γεμάτο" και δυνατό ήχο. Ειδικά για καταστάσεις unplugged, ιδιαίτερα σε παρέα που είναι λίγο φασαριόζικη, οι 12χορδες μπορούν και ξεπροβάλουν πάνω από τον θόρυβο.

Για το δεξί χέρι: αν παίζεις με πένα (δεν νομίζω βέβαια να μπορούσες να παίξεις με νύχια 12χορδη...) δυσκολεύουν λίγο τους αρπισμούς γιατί οι χορδές είναι πιο κοντά μεταξύ τους. Αυτό βέβαια συνηθίζεται. Για ροκ ρυθμούς μου φαίνονται συνήθως πιο εύκολες (καθαρά υποκειμενικό), ειδικά στις γρήγορες αλλαγές.

Για το αριστερό χέρι: Λίγο πιο δύσκολα τα μπαρέ και ακόμα πιο δύσκολο το να καταφέρεις να παίξεις σολάκια με σηκώματα.

Κατά τα άλλα ακριβώς επειδή έχουν 2πλάσιες χορδές από τις απλές ακουστικές, είναι πιο απαιτητικές στην ποιότητα κατασκευής τους αφού το μπράτσο τους πρέπει να αντέξει διπλάσιες τάσεις. Δύσκολα θα εμπιστευόμουν μια φτηνή 12χορδη από αυτήν την άποψη. Έχω παίξει με φτηνές και ακριβές και διαπίστωσα επείσης ότι ειδικά στις 12χορδες παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το σετάρισμα της. Μία ακουστική ακόμα και αν έχει ψηλά τις χορδές της δεν θα σε κουράσει όσο μία κακορυθμισμένη 12χορδη...φτάνει σε σημείο να νομίζεις ότι κάνεις γυμναστήριο! Μην ξεχάσουμε και το κόστος του να αλλάξεις τις χορδές, είναι σχεδόν διπλάσιο...
Αν είναι η μόνη σου κιθάρα θα σου πρότεινα να μην την  επιλέξεις. Μία ακουστική είναι καλύτερη επιλογή από την άποψη ότι στα ίδια λεφτά θα είναι καλύτερη και πιο "all round". (ειδικά αν θέλεις να παίξεις σολάκια στην 12χορδη είναι πολύ δύσκολο, πχ ένα unison bend του τύπου
e----------5-------------------
b--------5---------------------
g----7>9(let ring)--------------
d------------------------------
a------------------------------
E------------------------------
είναι σχεδόν αδύνατο να μην το θεωρήσεις άσκηση επιδεξιότητας...)
Τώρα αν έχεις παραπάνω από μία κιθάρα, τότε με κάθε τρόπο αξίζει μία καλή δωδεκάχορδη, αν είναι καλορυθμισμένη είναι πραγματικό ποίημα ο ήχος και ο ρυθμός της.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:12χορδη κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 22/09/03, 20:52 »
exi 12 xordes anti gia 6 :D :D :D
kourdisma ine to idio ektos ke an kourdisis tin mia POLI LIGO pio xamila gia na exis ena poli elafri 'chorus; effect nomizo..
th ponane ta daxtila gia ligo
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος jimaras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • wanna whole lotta love???
    • Προφίλ
Re:12χορδη κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 22/09/03, 23:01 »
poly pio gemato hxo kanei gia backing se alles kithares pio platia tastiera kai ligo pio kourastikh ta kourdismata einai ta idia px oi dio prwtes mi me mia oktava diafora klp.
egw exw mia eko ranger 12 kalhhhhh ;)
Την ηθικη των αφεντικων την αντιπαθησα
            οσο και την ηθικη των δουλων
  μια τριτη ηθικη εβλεπα να διαμορφωνεται μεσα μου
         
           Δινε το χερι σε οποιον σηκωνεται

Αποσυνδεδεμένος geonahta

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • πάμε...2ημίτονα και μετά βιμπράτο
    • Προφίλ
Re:12χορδη κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 23/09/03, 13:40 »
Συμφωνώ με του προηγούμενους.
Το εφέ είναι flange νομίζω.. ένας ελαρφύς αποσυντονισμός δηλαδή. Καταφέρνει να γεμίζει πολύ τον ήχο για ρυθμικά ροκ κομμάτια.
Πήγαινε να δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν αγοράσεις.. Εϊναι αρκετά δύσκολη για το αριστερό χέρι. Αν παίζεις κάθε μέρα θα την συνηθίσεις, και μετά οι 6χορδες σου φαίνονται "αέρα". Δοκίμασε παραπάνω από 1 γιατί από εταιρεία σε εταιρεία θα βρεις μεγάλες διαφορές στην ευκολία με την οποία παίζουν.. Η δικιά μου (samick) είναι κάπου στην μέση..

Ηθικό δίδαγμα. Αν είναι η μόνη σου κιθάρα, θα σε περιορίσει πολύ (μόνο ρυθμό...) και ίσως αν σε κουράζει να σε αποτρέψει να παίζεις παραπάνω. Είναι όμως η στιγμή που παίζεις το πρώτο σου ακόρντο σε μία 12χορδη που σε κάνει να σου φαίνονται οι άλλες μετά άδειες..

Καλή δύναμη!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:12χορδη κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 24/09/03, 13:18 »
Επισης δεν κανουν για παραλιοκατασταση...ειναι σπαστικό να κουρδίζεις 12 χορδες με τις αρμονικές....εδω 6 και βαριεσαι
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από x-versous
3 Απαντήσεις
2850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/09, 03:24
από GEO_ZZZZ
1 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:05
από Jezus
5 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 01:32
από Anaximandros
13 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:50
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/14, 14:00
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
9732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/15, 16:50
από AnimaPura
0 Απαντήσεις
3485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/16, 19:01
από Naxios
0 Απαντήσεις
6996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/18, 14:08
από STEFANOS604