Αποστολέας Θέμα: τι κιθαρα να παρω?  (Αναγνώστηκε 2922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
τι κιθαρα να παρω?
« στις: 05/11/10, 15:44 »

Γεια χαρα σε ολους !!θα ηθελα να σας ρωτησω τι κιθαρα μου προτεινετε να παρω??ειμαι φαν της δεκαετιας του 80 και οπως καταλαβαινετε και απο το ονομα μου εδω  :P  ειμαι φαν των νιρβανα ;D  αλλα και των AC/DC,iron maiden κτλπ...εχω ηδη μια κορτ μ200 αλλα δεν μου αρεσει για διαφορους λογους(βαρια,σκληρη στα μπεντ,ι ταστιερα δεν με βολευει-δεν ξερω αν φτεει και το ωψος των χορδων απο το μπρατσο που ειναι χαμηλο κτλ)και μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω μια καινουργια...η θεση μου σε ενα γρουπακι θα ηταν της 2ης κιθαρας καθως αυτον τον καιρο εξασκουμαι στα σολο...τι προτεινετε??να αλλαξω?και ποια να παρω?Α! και κατι αλλο!διαθετω για νεα κιθαρα μεχρι 500 ευρω αλλα για λιγα ακομα δεν χαλαει και ο κοσμος :P
Ολες οι απαντησεις ειναι δεκτες!(πειτε οτι θελετε να πειτε!και παραπανω πληροφοριες θα μου ειναι χρησιμες!!)
Σας ευχαριστω!


Υ.Σ θελω να ρωτησω και κατι για την πεταλιερα μου :) ,εδω μπορω,ή, πρεπει να παω σε αλλο ποστ??

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #1 στις: 05/11/10, 16:30 »

Γεια χαρα σε ολους !!θα ηθελα να σας ρωτησω τι κιθαρα μου προτεινετε να παρω??ειμαι φαν της δεκαετιας του 80 και οπως καταλαβαινετε και απο το ονομα μου εδω  :P  ειμαι φαν των νιρβανα ;D  αλλα και των AC/DC,iron maiden κτλπ...εχω ηδη μια κορτ μ200 αλλα δεν μου αρεσει για διαφορους λογους(βαρια,σκληρη στα μπεντ,ι ταστιερα δεν με βολευει-δεν ξερω αν φτεει και το ωψος των χορδων απο το μπρατσο που ειναι χαμηλο κτλ)και μου εχει καρφωθει η ιδεα να παρω μια καινουργια...η θεση μου σε ενα γρουπακι θα ηταν της 2ης κιθαρας καθως αυτον τον καιρο εξασκουμαι στα σολο...τι προτεινετε??να αλλαξω?και ποια να παρω?Α! και κατι αλλο!διαθετω για νεα κιθαρα μεχρι 500 ευρω αλλα για λιγα ακομα δεν χαλαει και ο κοσμος :P
Ολες οι απαντησεις ειναι δεκτες!(πειτε οτι θελετε να πειτε!και παραπανω πληροφοριες θα μου ειναι χρησιμες!!)
Σας ευχαριστω!


Υ.Σ θελω να ρωτησω και κατι για την πεταλιερα μου :) ,εδω μπορω,ή, πρεπει να παω σε αλλο ποστ??

Γεια σου φιλε,

Απο τα λεγομενα σου προκυπτει οτι η υπαρχουσα κιθαρα σου δε σε βολευει και γιαυτο θελεις να αγορασεις νεα. Εγω προσωπικα καταλαβαινω οτι η κιθαρα σου χρειαζεται ενα καλο σεταρισμα και τοτε να δεις αμα δε σε βολευει πραγματικα. Για παραδειγμα καποιος μπορει να εχει θεμα με το μπρατσο γιατι του φαινεται πολυ χοντρο και τον δυσκολευει και ισως πραγματικα να μην του κανει το οργανο...Αλλα το οτι η κιθαρα σου ειναι δυσκολη στα bends αυτο δεν εχει να κανει με το οργανο. Πηγαινε παρε ενα σετακι λεπτοτερες χορδες και το προβλημα σου λυθηκε. Το υψος των μαγνητων μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου.

Για να μην στα πολυλογω και σε μπερδευω ταυτοχρονα, σεταρε την κιθαρα σου (εσυ η ενας μαστορας) κρινε την ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ και απο εκει και περα τα ξανασυζηταμε.
Τωρα εαν σωνει και ντε θες να παρεις κατι καινουριο που θα σε ανανεωσει γενικοτερα πες μας τι budget διαθετεις να σου πουμε μερικες προτασεις.

ps: να ξερεις οτι ενα οργανο αρυθμιστο οποιο και να΄ναι ποτε δε θα σε βολευει...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #2 στις: 05/11/10, 23:09 »
Καταρχας σε αευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!
Τωρα,αυτο που ειπα για τα μπεντς ειναι οτι μου ειχε πει ο δασκαλος μου,οτι απλα ειναι καπως σκληρη κιθαρα σε συγκριση με μια στρατο(οχι οτι με δυσκολευουν) π.χ .Εγω τις λεπτες χορδες τις βαζω απο τοτε που την ειχα παει για επισκευη επειδη κουνουσε ολο το μπρατσο και ειναι πραγματι καλυτερες...
τωρα οταν λες σεταρισμα μπορεις να μου πεις ακριβως τι περιλαμβανει αυτο??συγγνωμη αλλα δεν ειμαι και πολυ ενημερωμενος σε αυτο :(

Αποσυνδεδεμένος panos470dxqm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #3 στις: 06/11/10, 02:11 »
    Λεγοντας σεταρισμα (απο τη λεξη setup) εννουμε τη γενικοτερη  ρυθμιση του οργανου που περιλαμβανει ενα συνολο πραγματων. Συνηθως γινεται μετα  απο αλλαγη χορδων και εχει να κανει κυριως με
 
  1)Ρυθμιση του μπρατσου γιατι λογω της βεργας (truss rod) που εχει μεσα πολλες  φορες στραβωνει με την εννοια οτι μπορει να κανει τοξο και να μας τριζουν οι  χορδες σε καποια ταστα
  2)ρυθμιση υψους χορδων απο την ταστιερα
  3)ρυθμιση υψους μαγνητων (αν και αυτο ισως ειναι το πιο υποκειμενικο - καθαρα  θεμα προτιμησης)
  4)Intonation
 
  Αμα ψαξεις λιγο στο φορουμ η στο google με τη φραση ''σεταρισμα ηλεκτρικης'' θα  μαθεις περισσοτερες πληροφοριες
 
  Η μονη μου ενσταση στο αρχικο σου μνμ ειναι το οτι και μια καλυτερη  ποιοτικα-κατασκευαστικα κιθαρα και αν παρεις, εαν δεν την συντηρεις (σεταρισμα  - ρυθμισμα) παλι θα καταληξεις να μην σε βολευει... Βεβαια ειπες οτι την ειχες  παει για επισκευη οποτε εκει στην σεταραν κιολας οποτε το προβλημα σου ειναι  οντως υπαρκτο...
 
  Γυρω απο τα 500 ευρω υπαρχουν παρα πολλες επιλογες και παιρνεις καλο οργανο.  Για να μην πελαγωσεις απο τις επιλογες κανε το εξης:
  1)αποφασισε τι σχημα σου αρεσει: πχ les paul οειδες?, ibanez οειδες?,  stratocaster οειδες? Ανεφερα τις 3 απο τις πιο γνωστες για να παρεις μια βαση.
  2)αφου βρηκες τι περιπου θελεις εμφανισιακα, κανε μια μικρη ερευνα στο google  να δεις μερικα μοντελα (εμφανιση κυριως) ωστε να αρχιζεις να καταληγεις σιγα  σιγα. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σαν βαση αυτο http://www.thomann.de/gr/index.html  οπου θα βρεις πολυ μεγαλη ποικιλια απο ολες τις μαρκες να δεις που κυμαινονται  και οι τιμες...
  3)εχοντας καταληξει σε μερικα μοντελα πηγαινε σε μερικα μαγαζια να ζητησεις να  τα δοκιμασεις ωστε να σιγουρευτεις τι σου καθεται καλα στο χερι αλλα και στο  αυτι...
 
  Αυτα και γενικα ψαξτο λιγο γιατι εχει συζητηθει απειρες φορες το θεμα και θα  βρεις τις απαντησεις σου με λιγο search...
 
  καλα ψωνια...

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: τι κιθαρα να παρω?
« Απάντηση #4 στις: 06/11/10, 10:01 »
οκ φιλε,με καλυψες πληρως.Σε ευχαριστω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
10697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
4 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 18:51
από no_one
41 Απαντήσεις
14537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 04:26
από Lo.Lee.Ta
5 Απαντήσεις
2514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
13 Απαντήσεις
5178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 01:15
από Nosferatu
3 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/12, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
9601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 14:26
από modfori
35 Απαντήσεις
18141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 00:59
από GVen
6 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL