Αποστολέας Θέμα: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....  (Αναγνώστηκε 47231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #25 στις: 02/01/08, 15:45 »
Κι εγω κολλημενος με αυτα... Για μενα σαφως και υπαρχουν... ειναι θεμα του πως αντιλαμβανεται ο καθενας την "πραγματικοτητα" υποθετω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #26 στις: 02/01/08, 16:45 »

Αποσυνδεδεμένος hipy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #27 στις: 05/01/08, 03:14 »
Δεν ξέρω αν υπάρχουν.Ξέρω ότι με έχουν εμνέυσει οι ιστορίες των παραμυθάδων γι'αυτές,επίσης κάθε φορά που είμαι σε ένα πανέμορφο δάσος με πολλά νερά ,παρακαλάω να είμαι αλφρο'ί'σκιωτος μπας και τις ακούσω να τραγουδούν,μπας και δω τα άσπρα τους φορέματα να φωτίζουν στον ήλιο ή το φεγγάρι.Ισως και να καταφέρω να δω τον φύλακα των 2 κόσμων,αυτόν που δεν ανοίγει ποτέ τα μάτια του μάλλον γιατί δεν αντέχει να δει τον κόσμο μας, να σκίζει στα 2,με το σπαθί που δεν έχει αγγίξει αίμα, το τοπίο για να φανέρωσει τον κόσμο της μαγείας και της αίσθησης....

Ίσως δεν έχει σημασία αν υπάρχουν ή όχι,αλλά τι τροφή και όνειρα έχουν δώσει στον καθένα από εμάς και τις στιγμές που εχει αφήσει

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #28 στις: 05/01/08, 05:28 »
Για τους Θεσσαλονικείς, στη Ναυαρίνου υπάρχει ένα τέλειο μαγαζί που είναι αφιερωμένο στον κόσμο της φαντασίας και στα κόμικς και λέγεται ''Η Άγνωστη Καντάθ''!! Το προτείνο φυσικά!!  ;)

Πολύ ωραίο μαγαζί, Εχεί πολλά βιβλία, και έιχα πάρει απο κει το "Μικρό Κθούλου"...΄Ισως κάποια στιγμή να ξαναπάω...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #29 στις: 05/01/08, 12:43 »
Για τους Θεσσαλονικείς, στη Ναυαρίνου υπάρχει ένα τέλειο μαγαζί που είναι αφιερωμένο στον κόσμο της φαντασίας και στα κόμικς και λέγεται ''Η Άγνωστη Καντάθ''!! Το προτείνω φυσικά!!  ;)

Πολύ ωραίο μαγαζί, Εχεί πολλά βιβλία, και έιχα πάρει απο κει το "Μικρό Κθούλου"...΄Ισως κάποια στιγμή να ξαναπάω...

Εγω από εκεί προμηθεύτηκα όλα τα βιβλία του Λάβκραφτ καθώς και την ουτόπια του Μορ..! ;) Που σημειωτέον δεν τα βρήκα σε κανένα άλλο βιβλιοπωλείο!! >:( :-\

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #30 στις: 05/01/08, 21:46 »
τι ωραία που επανήλθε το θεματακι μου!!!  :) :) :)
καλα, μόλις γύρισα από ένα μέρος που σίγουρα υπήρχαν νεράιδες κρυμμένες καπου.... δάσος, ομήχλη, χίονι, ποτάμακια.... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #31 στις: 05/01/08, 22:06 »
τι ωραία που επανήλθε το θεματακι μου!!!  :) :) :)
καλα, μόλις γύρισα από ένα μέρος που σίγουρα υπήρχαν νεράιδες κρυμμένες καπου.... δάσος, ομήχλη, χίονι, ποτάμακια.... :) :) :)

Ποιό καλε??Πες μας να πάμε και εμείς οι υπόλοιποι νεραιδόπληκτοι!! :D

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #32 στις: 05/01/08, 22:07 »
χεχε...να πατε... είναι κατί πολύ μικρά χωριουδάκια ανάμεσα στον παρνασό και την γκιόνα και αυτές τις μέρες είχε όμήχλη και χιόνι και ήταν μαγικά...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #33 στις: 06/01/08, 21:24 »
Πωπω... σήμερα έφυγαν τα καλικαντζαράκια..  :(
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #34 στις: 07/01/08, 23:11 »
και για να μπούμε και λίγο στο κλίμα, να κάτι που θα ενδιέφερε τους νεραιδόφιλους:

ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΝΕΡΑΙΔΟΧΩΡΑΣ


Οι καλικάντζαροι  συνήθως φορούν τριχωτά καπέλα. Είναι αρκετά δόλιοι και πανούργοι, με ιδιαίτερη αίσθηση του χιούμορ και μπορούν να εξαφανιστούν με το πετάρισμα ενός βλεφάρου

Τα τελώνια, ένα είδος μικρόσωμων, μελαψών και μοχθηρών πλασμάτων. Είναι οι κλέφτες και οι πανούργοι της Νεραϊδοχώρας. Πολλές φορές εμφανίζονται με την μορφή ενός ζώου.
 
Τα χτυπητήρια είναι ένα είδος καλών τελωνίων. Κατοικούν στα ορυχεία κασσίτερου και προκαλούν ήχους με χτυπήματα για να υποδείξουν που βρίσκονται οι πλούσιες φλέβες χρυσού, βοηθώντας έτσι τους μεταλλωρύχους

Παγανά, οι Ουαλοί ξάδερφοι των χτυπητηρίων. Εργάζονται σκληρά στα ορυχεία αντιγράφοντας τις κινήσεις των μεταλλωρύχων

Οι Νάνοι, κοντοί αλλά πολύ δυνατοί, συνήθως έχουν γενειάδα και δείχνουν μεγάλοι σε ηλικία. Δεν μπορούν να εμφανιστούν στο έδαφος κατά την διάρκεια της ημέρας. Μια ηλιαχτίδα είναι αρκετή για να τους μετατρέψει σε πέτρα

Τα ξωτικά, χορεύουν στη σκιά των όρθιων βράχων ή χοροπηδούν στις άκρες ρεματιών. Τα καμπανάκια τους μπορούν να ακουστούν βαθιά στην καρδιά πολλών αποτις βραχώδεις κορυφές του βάλτου. Τα ξωτικά, μπορούν να γίνουν πολύ εργατικά αν θέλουν.

Ο άρχοντας είναι ένα Ιρλανδικό τελώνιο με ποικίλες άγριες μορφές ζώου. Με την μορφή ενός φιλικού αλόγου προσφέρεται στον ανυποψίαστο ταξιδιώτη για τον μεταφέρει. Όταν όμως τον καβαλήσει τον περιμένει ένας άγριος και τρομακτικός καλπασμός.

Οι λάμιες, είναι πιθανώς κατάλοιπα των αρχαιότερων γυναικείων θεοτήτων. Κάποιες μετατρέπονται από φρικτά άσχημες γριές, σε πανέμορφες νεαρές γυναίκες. Κάποιες από τις λάμιες είναι ανθρωποφάγες

Τα μπογκλ είναι τελώνια σατανικής φύσης και έχουν την τάση να προκαλούν κακό κυρίως στους ψεύτες και τους δολοφόνους

Ο κοκκινοσκούφης. Ένας από τους σατανικότερους Καλικάτζαρους των συνόρων. Ζει σε αρχαίους κατεστραμμένους πύργους και ερειπωμένα κάστρα. Βάφει το κόκκινο καπέλο του ξανά και ξανά με ανθρώπινο αίμα

Οι Γκυλλιον, Ουαλές νεραΐδες του βουνού που έχουν την συνήθεια να κάθονται ανάμεσα στους βράχους και να παρατηρούν σιωπηλά τους περαστικούς ταξιδιώτες

Η λεναν ση, είναι ένα αιμοδιψές βαμπίρ και στην Ιρλανδία είναι η μούσα των ποιητών. Εκείνοι που εμπνέονται από αυτή ζουν μια λαμπρή αν και σύντομη ζωή.  (Αυτή θέλω να ειμαι εγω  :P )

Το Αγκίσκι ή Εχ- Ούσκυα,  Κατοικεί στις θάλασσες και λίμνες και είναι πολύ επικίνδυνο καθώς παρασύρει τα θύματά του στο νερό και τα καταβροχθίζει

Ο ουρισκ,  Μια μοναχική Σκωτική νεραΐδα που στοιχειώνει ερημικές λιμνούλες. Συχνά αποζητά την ανθρώπινη συντροφιά αλλά η ασυνήθιστη εμφάνιση του τρομάζει όσους επιχειρεί να πλησιάσει.

Η γκλεϊστιγκ, νεράιδα του νερού, μισή γυναίκα και μισή γίδα,  παρασύρει τους άντρες να χορέψουν μαζί της πριν τραφεί από το αίμα τους σαν βαμπίρ. Η συμπεριφορά της είναι παράλογη γιατί μπορεί επίσης να είναι καλοκάγαθη και να φροντίσει παιδιά ή γέρους ανθρώπους

Οι ασραϊ
είναι μικρές και λεπτεπίλεπτες νεραϊδούλες, οι οποίες λιώνουν και γίνονται λιμνούλες με νερό αν αιχμαλωτιστούν ή εκτεθούν στο φως του ήλιου (ή αυτή  :P)

Οι γοργόνες, δελεάζουν θνητούς με τα μαγικά τραγούδια τους. Προκαλούν καταιγίδες και ναυάγια και πολύ συχνά τις βλέπουν να χτενίζουν τα μακριά μαλλιά τους καθώς θαυμάζουν τους εαυτούς τους σε καθρέφτες

Μερροους
, τα ιρλανδέζικα πλάσματα της θάλασσας. Ξεχωρίζουν από άλλες νεράιδες που κατοικούν στο βυθό από τους κόκκινους φτερωτούς σκούφους τους που φορούν για να ωθούνται προς τα σπίτια τους που βρίσκονται στα βάθη. Τα θηλυκά μερροους είναι πανέμορφα και εμφανίζονται πριν από την καταιγίδα ως οιωνοί. Συχνά ερωτεύονται θνητούς ψαράδες. Τα αρσενικά μερροους, παρά την τρομακτική και άσχημη όψη τους είναι συνήθως φιλικά και ευχάριστα στον χαρακτήρα.

Το μπραουνι ή ζαλίμι
. Συνήθως  πρόκειται για έναν μικρό τριχωτό άντρα, ρυτιδιασμένο και καφετή στην όψη, με ύψος περίπου 80 πόντους και είναι είτε γυμνός είτε ντυμένος με καφετιά κουρέλια. Το ζαλίμι υιοθετεί ένα σπίτι και μετά το φροντίζει. Παρόλα αυτά δεν ζητάει τίποτα περισσότερο από μια γαβάθα με κρέμα ή καλό γάλα και ένα γλυκό αλειμμένο με μέλι. Αν του δοθεί κάτι περισσότερο θα προσβληθεί και θα φύγει.

Το μπούκα. Ένα είδος ιρλανδέζικου μπράουνι. Απεχθάνεται όσους δεν πίνουν αλκοόλ και όσους έχουν μακριές μύτες.

Ο κίλλμουλις
, είναι ένας ιδιαίτερα άσχημος καλικάτζαρος που στοιχειώνει τους μύλους. Τον χαρακτηρίζουν η τεράστια μύτη του και η απουσία στόματος. Αν και δουλεύει σκληρά για τον μυλωνά, απολαμβάνει και τις φάρσες, άρα μπορεί να καταστεί περισσότερο εμπόδιο παρά βοήθεια


Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #35 στις: 07/01/08, 23:27 »
Ξέχασες τις

Πίξι: Ζουν στις απόμακρες δυτικές περιοχές της Αγγλίας, ιδίως στην Κορνουάλη.Δεν είναι μεγαλύτερα απο μια παλάμι,αλλά μπορούν να αλλάξουν εύκολα και γρήγορα το ανάστημα τους.Έχουν κόκκινα μαλλιά, ανασηκωτή μυτούλα,πονηρό χαμόγελο και μικρά πράσινα μάτια.Φορούν πράσινα ρούχα για να μην ξεχωρίζουν από τα λιβάδια στα οποία κατοικούν. Είναι πολύ σκανταλιάρικα.Το αγαπημένο τους παιχνίδι είναι να κανουν τους ανθρώπους να χάνουν το δρόμο τους, αλλά ακόμα και να τον μαγέψουν ώστε να ξεχάσει ολότελα που πηγαίνει.Κατα τα άλλα είναι αξιαγάπητα, εαν τα αφήσεις στην ησυχία τους βεβαια!!  ;)

Πουκ: O Πουκ ζει στις νότιες κομητείες της Αγγλίας.Μοιάζει με πίξι στην εμφάνιση επειδή φοράει πάντα πράσινα.Αλλά σε αντίθεση με τα πίξις, αυτός εχει φιλίες με τις νεράιδες.Όταν οι νεράιδες χορεύουν αυτός παίζει φλάουτο.Φροντίζει όλα τα ζώα και τα φυτά στα δάση και στις εξοχες.Αγαπάεο τους λαγούς, τους σκίουρους,τις αλεπούδες και τ'αλλα αγρίμια.Κάνει φάρσες που είναι όμως αθώες και άκακες.Γίνεται όμως πολύ σκληρός με τους νεαρούς που πλανεύουν και ύστερα εγκαταλείπουν τις χωριατοπούλες.Αυτούς τους τιμωρεί αυστηρά.Οι νεαροί που φέρονται ετσι στις κοπέλες μπορεί να καταντήσουν και ανίκανοι!! (Σωστόοςς! ;D)

 Όλα αυτά από την ''Μικρή Εγκυκλοπαίδεια τους Υπέροχου Κόσμου της Φαντασίας''!!Εαν θελετε σας παραθέτω και άλλα!!  :D

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #36 στις: 07/01/08, 23:29 »
Α! για πες κανενα βιβλίο που να είναι τέτοιου στυλ όπως αυτό που έγραψες.... αν μπορείς και εκδόσεις/συγγραφέα...αυτο που εγραψες τι εκδόσεις είναι?

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #37 στις: 07/01/08, 23:38 »
Βιβλία:To στοιχείο μου..!  :D

Λοιπόν αυτό που ανέφερα πριν είναι το ''Η Μικρή Εγκυκλοπαίδεια του υπέροχου κόσμου της Φαντασίας'' που είναι όντως μια μικρή εγκυκλοπαίδεια και είναι φοβερή επειδή έχει όλα τα φανταστικά πλάσματα και τις θρυλικές ιστορίες και είναι εκδόσεις ''Παπαδόπουλος''

 Επίσης ενα τέλειοοοοο λεύκωμα για νεραιδες είναι το ''Νεραιδες'' σε σχέδιο και κείμενο των Brian Froud και Alan Lee από τις εκδόσεις ''Φανταστικός Κόσμος''

Από τις ιδιες εκδόσεις κυκλοφορεί και ένα άλλο βιβλίο του Brian Froud που λέγεται ''Καλές Νεράιδες-Κακές Νεράιδες'' (Αυτό ειναι ΤΕΛΕΙΟΟ!!)

Ακόμα η ''Αστερόσκονη'' του Neil Gaiman, και το κόμικ και το βιβλίο, μπορεί να μην μιλάεο για τις νεράιδες καθεαυτές αλλα τα σπάει.

Επίπρόσθετα, ένα κόμικ που διάβασα πρόσφατα του Pierre Dubois και λέγεται ''Το Μαγικο Βιβλίο των Θρύλων'' σε εκδόσεις ''Φανταστικός Κόσμος''.Είναι πολύ καλο!  ;)

 Τώρα μέχρι στιγμής αυτά μου ρχονται στο μυαλο.Θα σκεφτώ και άλλα και θα σας τα γράψωω!! Έαω κόλλημα λεμεεε...!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #38 στις: 07/01/08, 23:48 »
''Your fairy is called Lichen Agaricweb
She is a bringer of hallucinations.
She lives in stony places and tumbling wastes.
She is only seen in the mist of an early morning.
She wears heather-coloured dresses. She has russet-coloured wings like a brightly coloured butterfly.''

Ωωω η ο τύπος μου σαν νεράιδα μ'αρέσει!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #39 στις: 09/01/08, 09:31 »
"Your fairy is called Lichen Rainbowglow
She is a fortune bringer.
She lives in stony places and tumbling wastes.
She is only seen in the light of a full moon.
She wears heather-coloured dresses. She has multicoloured wings like a butterfly."

Not bad...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #40 στις: 09/01/08, 09:37 »
Your fairy is called Juniper Goblindancer
She is a bringer of riches and wealth.
She lives in clear-headed pine forests.
She is only seen when the bees swarm and the crickets chirrup.
She wears purple juniper colours. She has gentle green wings like a butterfly.

 ;D

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #41 στις: 09/01/08, 10:53 »
Μπράβο fairy και Μίκα! :)
Πολύ ενδιαφέροντα και διασκεδαστικά τα όσα γράψατε!
(κανα λινκ παίζει?  ::) )

"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #42 στις: 09/01/08, 14:00 »
Your fairy is called Gossamer Moonglitter
She is the moon goddess's messenger.
She lives in spiderwebbed wonderlands and insect grottos.
She is only seen in the light of a shooting star.
She wears tiny black spiders on her dresses. She has beautiful blue butterfly wings.

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #43 στις: 09/01/08, 14:10 »
Δεν ξερω αν υπαρχουν..ομως τρελαινομαι γι αυτα.Λετε να γινοταν τιποτα καλο αν βγαιναμε και φωναζαμε ολοι
" Ι DO BELIEVE IN FAIRIES, I DO I DO "
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #44 στις: 09/01/08, 14:16 »
http://www.emmadavies.net/fairy/   ;D ;D ;D ;D





ξέρεις καποια διευθυνση που να έχεις τετοιες όμορφες εικόνες με νεράιδες;τρελαίνομαι για αυτές τις εικόνες. ήδη την έβαλα στην επιφάνεια εργασίας! :)

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #45 στις: 09/01/08, 14:37 »
Σε ένα τέταρτο θα τις έχετε!!!  :D
Αυτό είναι το πιο πρόσφιλες μου θέμα!!  :D

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #46 στις: 09/01/08, 14:39 »
Σε ένα τέταρτο θα τις έχετε!!!  :D
Αυτό είναι το πιο πρόσφιλες μου θέμα!!  :D
να ΄σαι καλά :) δεν έχεις ιδέα πόσο καιρό ψάχνω :D

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #47 στις: 09/01/08, 15:42 »
Your fairy is called Buttercup Hailfilter
She is a protector of the lonely.
She lives in clover fields where fairy rings grow.
She is only seen on midsummer's eve.
She wears bright clover green. She has cheery turquoise wings like a butterfly.
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #48 στις: 09/01/08, 18:19 »
Λοιπόν αυτά κάποια από τα αγαπημένα μου λινκς για νεράιδες!!

Αυτό είναι ένα site του θεού Brian Froud!
http://www.worldoffroud.com/index.html

Kαι αυτό είναι πολύ καλό site και έχει καλλιτέχνες από όλο τον κόσμο που ζωγραφίζουν νεράιδες
http://www.fairiesworld.com/

Εδω είναι το site του δεύτερου μετρ του είδους του David Delamare
http://www.fairiesworld.com/

Kαι εδω κάποια άλλα πολύ καλά λινκς!!
http://fairies.artpassions.net/
http://www.irelandseye.com/animation/intro.html
http://www.artpromote.com/fairy.shtml

Eλπίζω παιδιά να βοήθησα λίγο..! ;)Ο,τι άλλο θέλετε στο συγκεκριμένο θέμα πειτέ μου!   :D

Αποσυνδεδεμένος freakyway

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: *ΝΕΡΑΙΔΕΣ-ΞΩΤΙΚΑ*....
« Απάντηση #49 στις: 10/01/08, 14:04 »
καποιοι λενε πλασματα του μυαλου μας.... αλλοι τα αποκαλουν ανοησιες...παραμυθια..
Η αληθεια ειναι καπου αναμεσα σε ολα αυτα..! στην δικια μου πραγματικοτητα ολα αυτα ειναι αληθινα..ή τουλαχιστον θα ηθελα να ειναι.. ειναι ενα κομματι του μυαλου μου που καθε φορα μου θυμιζει πως χωρις λιγη μαγεια η ζωη δεν ειναι και τοσο ωραια... Καθε στιχος στα τραγουδια μου..καθε μελωδια στην κιθαρα μου.. καθε ταξιδι του μυαλου μου γυρναει γυρω απο το μυστηρια του σκοταδιου τους...γυρω απο την αυρα τους ...γυρω απο την μαγεια που εκπεμπουν και αν θελησουν μας δινουν λιγη απο αυτη Μηηηηπως και εκτημησουμε τη ζωη που μας δωθηκε και την ευκαιρια να δημιουργησουμε σε αυτον τον κοσμο!!!! :) :) ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 19:50
από schizm
8 Απαντήσεις
3754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 17:56
από Blacksheepιος
2 Απαντήσεις
2122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/16, 23:06
από ivikos
0 Απαντήσεις
573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/21, 10:35
από ivikos