Αποστολέας Θέμα: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.  (Αναγνώστηκε 5918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάνω καμιά φορά κάποιες σκέψεις επισκεπτόμενος τις σελίδες αυτές και σκέφτηκα ότι είναι καλό θέμα συζήτησης αφού και το κάθε φόρουμ είναι μια μικροκοινωνία που έχει την ομορφιά του να το παρατηρούμε και να το αναλύουμε. Εδώ να πω ότι ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με άλλο φόρουμ και ούτε γράφω ή διαβάζω κανένα άλλο. Έτυχε και βρέθηκα εδώ, έτυχε και έμεινα. Να επισημάνω επίσης ότι η εντύπωσή μου ήταν (και είναι) ότι στο ιντερνετ -και ειδικά σε εξειδικευμένα sites όπως αυτό που έχει ως κύριο θέμα τη μουσική και την τέχνη γενικότερα- και σε συχνή βάση  μπαίνουν άνθρωποι (για την Ελλάδα μιλάμε πάντα) υψηλότερου μορφωτικού οικονομικού και κοινωνικού επιπέδου από το μέσο όρο και κυρίως νεαρής ή (άντε) μέσης ηλικίας. Γιατί τα λέω αυτά ως πρόλογο;
Ας αρχίσω λοιπόν τις παρατηρήσεις (και επάνω σε αυτές να παραθέσω τα σχόλιά μου) ως αφορμή για συζήτηση και θα καταλάβετε.

Θα περίμενα από αυτά τα άτομα λοιπόν να είναι προοδευτικότερα του μέσου όρου. Και οι εξαιρέσεις ελάχιστες. Με λύπη μου πολλές φορές όμως ανακαλύπτω το αντίθετο. Δεν είναι ένας και δύο εδώ που έχουν υποστηρίξει -για παράδειγμα- τη θρησκεία (στα όρια της θρησκοληψίας), τις προλήψεις και τις δεισιδαιμονίες, έχουν εκφράσει ρατσιστικές αντιλήψεις (δεν αναφέρομαι μόνο σε ξένους αλλά σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες), έχουν καταφερθεί (και μερικές φορές με μανία) κατά του συνταγματικά κατοχυρωμένου δικαιώματος της προσωπικής ελευθερίας (μιλώντας για την ποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών άρα αυτόματα αναιρούν και το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης και του πράττειν κατά βούληση εφ' όσον ο μόνος που βλάπτουν είναι ο εαυτός τους), κατά του δικαιώματος των γυναικών να αποφασίσουν πότε και με ποιο τρόπο θα γίνουν (αν θέλουν) μητέρες (λες και είμαστε σε καθολικό μεσαίωνα), κατά της ευθανασίας κάτω υπό ορισμένες προϋποθέσεις, υπέρ της θανατικής ποινής κλπ κλπ κλπ.

Θα περίμενα από αυτά τα άτομα να είναι επίσης πιο μορφωμένα από το μέσο όρο και να έκαναν τα λιγότερα δυνατά ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Θα περίμενα ο λόγος τους να είναι πιο συγκροτημένος και η γραφή τους καλύτερα δομημένη. Ας μη μιλήσω άλλο γι' αυτό. Τα ματάκια σας ξέρουν καλύτερα τι έχουν διαβάσει κατά καιρούς.

Θα περίμενα επίσης τα ενδιαφέροντά τους να είναι κάπως πιο.... πως να το πω... πιο εκλεπτυσμένα ίσως; Για ρίξτε μια ματιά στα στατιστικά και θα καταλάβετε τι εννοώ.Τα πρώτα θέματα ανήκουν στον κάδο, είναι του τύπου "τι ζώο είσαι", "τι φυτό είσαι", "τι σκα_τά είμαστε τέλος πάντων;". Καλή η πλάκα δε λέω, αλλά αυτό να μην είναι πρόφαση για την παντελή έλλειψη άλλων ενδιαφερόντων.

Και μια που είπα για ενδιαφέροντα, θα περίμενα να μην είναι τόσο λαικοποπ, τόσο φειμστορίτικα εδώ τα γούστα, με λύπη μου όμως διαπιστώνω ότι είναι μεγάλο το ποσοστό των "βάρβαρων" αυτιών ακόμα κι εδώ.

Θα περίμενα επίσης να υπάρχει μια συνολική εκτίμηση προς τις τέχνες και το πνεύμα γενικότερα. Αλλά.... Μόνο η μουσική ( κι αυτή όχι με την έννοια της τέχνης τόσο όσο της διασκέδασης, αφού τα ποσοστά είναι συντριπτικά υπέρ των θεμάτων που αναφέρονται στα μουσικά όργανα ως διασκεδαστικά αντικείμενα παρά στη μουσική γενικότερα, ρίξτε μια ματιά στη κατηγορία "θεωρία της μουσικής" κάθε πότε μπαίνει θέμα ή απάντηση και θα καταλάβετε) και στα ποιήματα που (κατά τη μάλλον απλοϊκή και φτωχική μου αντίληψη) θα έλεγα ότι δεν είναι αγάπη τόσο για την ποίηση αλλά ανάγκη επιβράβευσης και ανταλλαγής φιλοφρονήσεων. Η ζωγραφική, η γλυπτική, η λογοτεχνία γενικότερα και η φιλοσοφία κύριοι ποιητές;  Η ιστορία; Η Πολιτική;

Δε λέω ότι όλα είναι μαύρα (αλίμονο) ούτε και κατηγορώ. Υπογραμμίζω τα στραβά να τα συζητήσουμε απλώς. Σαφέστατα υπάρχουν και τα καλά. Δεν το αρνείται κανείς.

Απορία μου επίσης είναι γιατί πολλά από τα παλιά μέλη (ή από εκείνα που οι απόψεις τους είχαν μια βαρύτητα, είχαν κάτι να πουν) δε γράφουν πια συχνά. Ειλικρινά δε χαίρομαι να διαβάζω τις σελίδες του κιθάρα όπως παλιά ούτε να συμμετέχω στις συζητήσεις με το ίδιο κέφι που το έκανα παλαιότερα. Παρατηρώ μάλιστα μια μαλθακότητα στις διαφωνίες καλυμμένες κάτω από μια «δήθεν» φιλική ατμόσφαιρα ανταπαντήσεων λες και φοβόμαστε να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας.

Μη βιαστείτε να μου πείτε ότι γκρινιάζω. Αν μιλούσαμε μόνο για τα ευχάριστα δε θα προβληματιζόμαστε ποτέ για τα «δυσάρεστα». Και χωρίς προβληματισμό δεν πάμε πιο πέρα (λέτε αυτό να πάθαμε εδώ; ).

Καλή συνέχεια……

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #1 στις: 09/05/06, 00:10 »
Συμφωνώ με τις σκέψεις σου αυτές... Παρόμοια θέματα μας έχουν απασχολήσει πολλές φορές κατά καιρούς, για το ποιοι μπαίνουν εδώ μέσα, γιατί οι συζητήσεις είναι αυτές που είναι, γιατί υπάρχουν διαφωνίες, γιατί γίνεται αυτό και όχι το άλλο...

Το φόρουμ είναι και αυτό μια μικρογραφία της κοινωνίας. Όσο και να μπαίνουν άτομα ανώτερου μορφωτικού επιπέδου, πιο ανοιχτόμυαλα και πιο προοδευτικά, πάλι θα μπουν και κάποιοι στραβοί, και κάποιοι περίεργοι, κάποιοι αργόσχολοι, κάποιοι βαρεμένοι.

Η πείρα μας έχει δείξει ότι φτάνουν δυο-τρεις "τενεκέδες" για να κάνουν τεράστιο σαματά, διώχνοντας δεκάδες ή εκατοντάδες σοβαρά σκεπτόμενα άτομα που δεν αντέχουν τη "φασαρία". Ομηρικές μάχες και διαφωνίες μπορεί να ξεκινήσουν από μια λάθος λέξη, καθώς σαν έλληνες είμαστε και ολίγον τσαμπουκάδες... Επίσης, η συμπεριφορά σε ένα φόρουμ μαθαίνεται σιγά-σιγά και χρειάζεται και την αντίστοιχη εμπειρία που κάποιος που μπαίνει για πρώτη φορά δεν την έχει.

Πρόσθεσε σ' αυτό ότι γενικά οι καλλιτεχνικές ψυχές γενικά είναι πιο περίεργες και μυστήριες, και νομίζω ότι έχουμε ερμηνεύσει πλήρως το φαινόμενο.

Από την άλλη πλευρά, όσο το ίντερνετ "εκδημοκρατίζεται" και "εκλαϊκεύεται" και η χρήση του απλώνεται σε πιο πλατιές μάζες, τόσο περισσότερος κόσμος θα μπαίνει, με οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται (κουτσοί, στραβοί, φεϊμστορίτες, άσχετοι, κλπ). Άτομα που ίσως στη ζωή τους να μην έγραφαν πάνω από 3 γραμμές κείμενο, γράφουν τώρα αναγκαστικά δεκάδες μηνύματα, στολισμένα με κάμποσα μαργαριτάρια...

That's life... Αυτό είναι το καλό και το κακό της δημοκρατίας, ο καθένας μπορεί να σηκωθεί και να πει το μακρύ και το κοντό του, είτε είναι σχετικός είτε άσχετος. Από μια άποψη ίσως είναι καλύτερα έτσι, παρά να δημιουργήσουμε έναν τεχνητό παράδεισο που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Γλέντια, καυγάδες ως να φέξει
Αρρώστιες, αμφιθέατρο, Συγγρού
κι ενέσεις εξακόσια έξι
Πνιγμένου καραβιού σάπιο σανίδι
Όλη η ζωή μου του χαμού
 
Μ' από την κόλασή μου, σού φωνάζω
Εικόνα σου είμαι, κοινωνία, και σού μοιάζω


Δεν ξέρω, αλλά οι στίχοι μου ήρθαν αυτόματα στο μυαλό...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #2 στις: 09/05/06, 03:01 »
θα συμφωνησω και εγω μαζι σου. εγω λογω μη συνδεσης ελειπα 5 μηνες απο το δικτυο γενικως (δεν μου ελειψε και πολυ) τωρα που ξαναμπηκα μου φαινεται λιγο διαφορετικο το kithara. ειδικα καποια ατομα που θεωρουσα ενδιαφερουσες τις αποψεις τους δεν γραφουν ή γραφουν πολυ σπανια ποια οπως επισημανες και εσυ. και εγω προσωπικα δυσκολευομαι να βρω να απαντησω σε κατι... ισως υπαρχει κορεσμος θεματων τι να πω. παντως φατσα αστεια πιστευω οτι η  γενια των δεκαπεντε με εικοσι σε γενικες γραμες ειναι ποιο συντηρητικη απο την γενια των τριανταρηδων. οχι οτι οι τριανταρηδες ειναι κατι το ιδιατερο αλλα λεμε τωρα. Γνωμες διαβαζω πολλες στο κιθαρα επιχειρηματα δεν διαβαζω. αν βαλεις θεμα για λογοτεχνια,ιστορια κλπ  ζητημα ειναι να γραψουν πεντα εξι ατομα. δεν θελω να φανει ελιτιστικο το ποστ απλα αυτη ειναι η γνωμη μου...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #3 στις: 09/05/06, 07:30 »
... Αυτό είναι το καλό και το κακό της δημοκρατίας, ο καθένας μπορεί να σηκωθεί και να πει το μακρύ και το κοντό του, είτε είναι σχετικός είτε άσχετος. Από μια άποψη ίσως είναι καλύτερα έτσι, παρά να δημιουργήσουμε έναν τεχνητό παράδεισο που δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα....

Από όλες τις απόψεις είναι καλύτερα έτσι, πράγματι. Παράδεισοι δεν υπάρχουν, πόσο μάλλον τεχνητοί.

Μετα λοιπον απο μια κουραστικη ημερα (ή νυχτα για αλλους) στη δουλεια, οπου αναγκαζομαστε πολλες φορες να ειμαστε "καθως πρεπει" και μας φορανε ταμπελακια/ρολους τους οποιους πρεπει να παιζουμε αψογα, ειναι λογικο να ξεφευγουμε απο τα ορια της σοβαροτητας και να αρκουμαστε να συμμετεχουμε σε συζητησεις με πιο light θεματα - οπως αυτα που ανεφερες.

Σίγουρα, έχεις δίκιο κι εγώ το κάνω πολύ συχνά. Και να διευκρινίσω εδώ ότι δεν είναι η γνώμη μου ότι θα έπρεπε το φόρουμ να είναι "σοβαρό" και "βαρύ". Έτσι ανάλαφρο και χαρούμενο πρέπει να είναι. Η ένσταση είναι ότι τις φορές που πρέπει να πούμε κάτι που είναι από τη φύση του σοβαρό, να έχουμε και κάποια άποψη και -κυρίως- η άποψη αυτή περίμενα να είναι κατά κάποιο τρόπο προοδευτική.

θα συμφωνησω και εγω μαζι σου. εγω λογω μη συνδεσης ελειπα 5 μηνες απο το δικτυο γενικως (δεν μου ελειψε και πολυ) τωρα που ξαναμπηκα μου φαινεται λιγο διαφορετικο το kithara. ειδικα καποια ατομα που θεωρουσα ενδιαφερουσες τις αποψεις τους δεν γραφουν ή γραφουν πολυ σπανια ποια οπως επισημανες και εσυ.....

....Γνωμες διαβαζω πολλες στο κιθαρα επιχειρηματα δεν διαβαζω. αν βαλεις θεμα για λογοτεχνια,ιστορια κλπ ζητημα ειναι να γραψουν πεντα εξι ατομα....

Αυτό μου φαίνεται κι εμένα. Νομίζω ότι γίνεται κι εδώ αυτό που γίνεται γενικά και έξω, στον κόσμο. Αυτοί που έχουν να πουν κάτι βαριούνται να προσπαθούν να γεμίσουν το κεφάλι κάποιων και τελικά σταματούν να μιλάνε (αφού πρώτα σε ένα συντηριτητικό σύστημα περιθωριοπούνται λόγω των "ακραίων" απόψεών τους) ενώ οι "άλλοι" μιλούν αστάμητα είτε λόγω βλακείας είτε λόγω συμφέροντος (για τον πραγματικό κόσμο μιλάω τώρα). Αφού κι εδώ είμαστε μια μικρογραφία της κοινωνίας γιατί να μη συμβαίνει το ίδιο;
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #4 στις: 09/05/06, 08:46 »
Καλημέρα σε όλους.
Αντώνη πρέπει να ξέρεις ότι οι χρήστες των forums, και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, υιοθετουν e-περσόνες που απέχουν, συνήθως, πολύ από την πραγματική τους προσωπικότητα. Μάλιστα, πολλές φορές η περσόνα αυτή διογκώνεται τόσο πολύ που αποκτά αυθύπαρξη κι επισκιάζει την πραγματική (με την έννοια της μη εικονικής) προσωπικότητας του ατόμου. Άρα, δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για την ποιότητα, το ύψηλό ή χαμηλό επίπεδο, ενός χρήστη αποκλειστικά και μόνο από της δημοσιεύσεις του μέσα σ' ένα, οποιοδήποτε, forum.
Γνωρίζουμε ότι, μέσω του internet, ο καθένας έχει άμεση και ταχύτατη πρόσβαση σε πληροφορίες, που δίνουν την, μερικές φορές κίβδηλη, εντύπωση ότι είναι μορφωμένος ή καλλιεργημένος, ενώ μπορεί απλώς να αναμασά και να αναπαράγει πληροφορίες και "γνώσεις" που αλιεύει ακριβώς την στιγμή που δημοσιεύει μια "εμβριθή" τοποθέτηση γύρω από ένα θέμα για το οποίο, ενδεχομένως, να μην γνωρίζει στην πραγματικότητα και πολλά πράγματα.
Παρά ταύτα, ο τρόπος που εκφράζεται κανείς και, κυρίως, ο τρόπος που συμμετέχει στις συζητήσεις, δηλαδή αν συνεισφέρει σ' αυτές ή απλώς τις μπαχαλεύει, μπορούν να σκιαγραφήσουν, υποτυπωδώς, μια εικόνα της προσωπικότητας του κάθε χρήστη.
Η αλήθεια είναι ότι μέσα στα forums συμμετέχουν άτομα, συνήθως, μοναχικά. Μπορεί να ισχυριζόμαστε όλοι, ή εν πάσει περιπτώσει οι περισσότεροι, ότι συμμετέχουμε για την ποιότητα και την αμεσότητα των συζητήσεων, αλλά στην ουσία μας βολεύει η ανωνυμία και το γεγονός ότι πίσω από την οθόνη δεν φαίνεται η καμπούρα που ο καθένας κουβαλάει στην πλάτη του.
Αντώνη, το θέμα της προοδευτικότητας, εντός ή εκτός εισαγωγικών, είναι σχετικό.
Ο συντηρητισμός κι η ηθικολογία είναι, οπωσδήποτε, αναχρονιστικά φαινόμενα στην εποχή μας, αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην προσκόλληση σε "προοδευτικές" εμμονές και ιδεοληψίες που δεν εκφράζουν την ευρύτερη λαϊκή συνείδηση και αίσθημα. Φεριπείν, το να πω εγώ σήμερα ότι η μεταναστευτική πολιτική των ανοιχτών συνόρων είναι μια βαθειά ανθρωπιστική και σοσιαλιστική πρακτική μπορεί να ακούγεται σαν μια θέση political correct, αλλά η αλήθεια είναι ότι η πολιτική των "ανοιχτών συνόρων" είναι ιδιαιτέρως επιζήμια προς τα συμφέροντα των εργαζομένων, αφού η μάζα των οικονομικών μεταναστών δεν διαθέτει ταξική συνείδηση. Κι αυτή είναι μια θέση που μπορεί να ακούγεται αντιδραστική και συντηρητική, αλλά δεν είναι καθόλου.
Ή, ας πούμε, μπορεί να υποστηρίζει κάποιος με θέρμη την "ποιοτική" μουσική, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο λαός μας διασκεδάζει με μουσικές που, υποτίθεται, ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα τις βρίσκουμε "άτεχνες" και "προϊόντα υποκουλτούρας", αν και αμφιβάλλω αν έστω κι ένας από εμάς δεν έχει πάει κάποτε στα μπουζούκια για να "ξεσκάσει".
Τέλος, για την απουσία κάποιων παλιών μελών που δεν γράφουν πιά και τόσο συχνά, να πω ότι καμιά φορά η σιωπή μπορεί να είναι και εκκωφαντική.
Ο Κιθαρωδός μιλάει για εκείνους που "φωνάζουν" κι εκείνους που "δεν αντέχουν στην φασαρία". Να πω ότι όποιος "φωνάζει" δεν είναι απαραίτητα και e-μπάχαλος. Ειδικά στο "Κιθάρα" δεν παρατηρείται τόσο έντονα το τρολλάρισμα και το μπαχάλεμα των συζητήσεων, που είναι πολύ έντονο κι απογοητευτικό σε  κάποια άλλα forums.
Κι, εν κατακλείδι, να πω ότι δεν υπάρχουν "χαζοθέματα", παρά μόνον χαζοαπαντήσεις. Υπάρχουν θέματα "ελαφρά", που είναι απαραίτητα γιατί μας χαλαρώνουν και μας διασκεδάζουν και υπάρχουν και θέματα που είναι απλώς "σκουπίδια", οπότε η καλύτερη πρακτική είναι, κατά τη γνώμη μου, να μην σχολιάζονται και να πηγαίνουν αμέσως στον Κάδο.
Κι έχεις δίκιο Αντώνη. Καθρέφτης της κοινωνίας μας είναι και το διαδίκτυο.
Παραμορφωτικός όμως. Μπορεί να μεγενθύνει μετριότητες και να συρρικνώνει πραγματικές αξίες.

ΥΓ: Για να μην φανώ "υπεράνω" και "δήθεν", να πώ ότι συμφωνώ κι εγώ ότι το επίπεδο των συζητήσεων κάπου έχει "καθίσει" τον τελευταίο καιρό κι αυτό μπορούν να το καταλάβουν εύκολα όσοι συμμετέχουν κάποιο ικανό χρονικό διάστημα στο "Κιθάρα".
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/06, 09:24 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #5 στις: 09/05/06, 11:14 »
Κάθε λίγο και λιγάκι εμφανίζεται ένα θέμα με παράπονα για το φόρουμ γεμάτο με γενικεύσεις, ισοπεδώσεις και καταστροφολογία. Κι όμως... είμαστε ακόμα ζωντανοί στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα...

fatses asteies, έχεις ελάχιστη εμπειρία (όπως είπες) στα φόρουμ για να μπορείς να κάνεις μια τέτοια διαδικτυοκοινωνιολογική ανάλυση. Όπως και να'χει, στο φόρουμ και "εκεί έξω", κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι. Ακόμα και συντηρητικοί έφηβοι, ώριμοι έφηβοι, προοδευτικοί ενήλικες, ανώριμοι ενήλικες, κλπ. και αυτό είναι άσχετο από το αν ασχολούνται με τη μουσική, αν παίζουν μουσικά όργανα, αν διαβάζουν ποίηση, κλπ.

Συμφωνώ με τον Ιανός. Θα μπορούσα να πώ άλλα τόσα, αλλά δεν έχει νόημα. Αναλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια, τις ίδιες γκρίνιες που ξεκινάει κάποιος που κάτι του στράβωσε στο φόρουμ. Γιατί δεν απαντάμε σε αυτούς που λένε πόσο τους άρεσε; έτσι για αλλαγή...

Επίσης:

Μπορεί κάλλιστα κάποιος να είναι μορφωμένος αλλά να του ξεφύγει κάποιο ορθογραφικό/συντακτικό λάθος (πχ. Σημίτης) ή να είναι δυσλεκτικός.

Μπορούμε κάλλιστα να υποστηρίξουμε τις απόψεις μας σε μια φιλική ατμόσφαιρα. Δεν χρειάζεται να τσιτώνουν τα νεύρα μας. Αλλά ακόμα και αν είναι "'δήθεν' φιλική ατμόσφαιρα ανταπαντήσεων" (όπως λες), είναι καλύτερο από το να αρχίσουμε τις προσωπικές επιθέσεις, προσβολές, βωμολοχίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/06, 11:17 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #6 στις: 09/05/06, 11:26 »
ΤΟ θεμα της ηλικιας ειναι μαλλον κομβικο.Ευχερεια με το συγκεκριμενο διαολο (ιντερνετι) εχουν κυριως οι νεες (ηλικιακα) γενιες.Παιδια απο 14 μεχρι 20κατι ειναι οι (μαλλον-η στατιστικη θα μπορουσε να δειξει) δραστηρια κατηγορια ηλικιακα.Ηλικια που δεδομενου χαρακτηριζεται απο μια ελαφροτητα ,χαβαλεδιαρικη διαθεση και λιγοτερο "σοβαρες" αναζητησεις.Απο την αλλη οι "μεγαλυτεροι" που μπαινουν σε κοινοτητες οπως αυτη εδω ειτε θα ψαχνουν μια διεξοδο απο την καθημερινοτητα και μοναξια τους (οποτε να η ευκαιρια για χαλαροτητα) ειτε θα ψαχνουν συγκεκριμενα πραγματα (μουσικη τεχνη) (οποτε να η σοβαροτητα).Γενικευσεις κανω αλλα αυτη την αισθηση εχω.

Αυτο που εμενα τουλαχιστον με ανησυχει ειναι οι νεολαια  :o :o
Παραειναι απροβληματιστη και παραειναι χειραγωγημενη και το χειροτερο στενομυαλη.
Ισως φταιει η ευκολια με την οποια αρθρωνει λογο οποιοσδηποτε σ'αυτο το μεσω που τον κανει να πιστευει οτι εχει αυτοματως δικιο...

Κατα τα αλλα ειμαστε ολοι ΚΑΜΕΝΟΙ που καθομαστε και μιλανε για μας οι οθονες  αντι να μιλαει το κρασι  :o :o :o :o ;D ;D
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #7 στις: 09/05/06, 15:32 »
δυστυχως δεν μπορω παρα να συμφωνησω με το αρχικο ποστ οσο και αν αυτη δεν ειναι δημοφιλης αποψη και δεν κανει πολλους φιλους..........οπως το σχολειο , ο στρατος, το πανεπιστημιιο, η δουλεια ετσι και το φορουμ ειναι και αυτο μια μικρη κοινωνια......θα βρεις καθε καρυδιας καρυδι.....απο τον πανιβλακα μεχρι τον εξυπνο, τον αναγωγο και ττον ευγενικο, τον ανωριμο και το σοβαρο......
Μια και εγω εχω εκφρασει πλειστες οσες φορες την επιφυλαξη μου για τα λεγομενα, τις συμπεριφορες και γενικοτερα για την ολη υφη του αυτου εδω του φορουμ να πω πως αυτο που περισσοτερο με ενοχλει κα με κανει να νιωθω ολο και λιγοτερο την αναγκη να το επισκεπτομαι ειναι η εμπειιρια μου απο αλλα ελληνικα (μουσιικα και μη) και ξενα φορουμ στα οποια συμμετεχω¨......ισως υστερουν σε ποσοτητα αναμφσβητητα ομως η υπεροχη τους σε ποιοτητα ειναι συντριπτικη(χωρις αυτο να σημαινει πως και εδω δεν υπαρχουν εξαιρειτικες.συζητησεις και μελη αξια προσοχης).....ισως η αποψη αυτη να μην αρεσει ομως η αληθεια δεν αρεσει παντα.....  Εν πασει περιπτωσει ομως νομιζω πως ισχυει οτι ισχυει και για την γκρινια περι τηλεορασεως.....το τηλεκοντρολ ειναι στα χερια μας.......παρομοιως και το ποντικι.....
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/06, 17:37 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #8 στις: 11/05/06, 10:04 »
Δυστυχώς ποτέ δεν μπορούν να είναι όλοι ευχαριστημένοι την ίδια στιγμή. Αν επιτρέπουμε μόνο τις σοβαρές συζητήσεις, θα γκρινιάζουν αυτοί που θέλουν και λίγο χαβαλέ. Αν επιτρέπουμε τον χαβαλέ, θα γκρινιάζουν αυτοί που θέλουν μόνο σοβαρές συζητήσεις.

Το kithara.gr λοιπόν είναι μια διαδικτυακή κοινότητα και το περιεχόμενο εμπλουτίζεται από τα μέλη του. Οι διαχειριστές δίνουν εργαλεία, επιλογές, δυνατότητες στα μέλη, και μια κατεύθυνση (πχ. σε μουσικό site θα μιλάμε πρωτίστως για μουσική) και προσπαθούν να βρουν τη χρυσή τομή για να είναι ικανοποιημένοι όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Πόσοι από αυτούς που γκρινιάζουν λέγοντας οτι το kithara.gr δεν προχωρεί / δεν έχει καλό περιεχόμενο / κλπ. έχουν κάνει κάτι για να βοηθήσουν; Χαλαρώνουν μπροστά στο πισί τους όπως χαλαρώνουν μπροστά στιν τιβί, και το ποντίκι έγινε τηλεκοντρόλ...


Συγκρίσεις με site του εξωτερικού (στην αγγλική) δεν μπορούν να γίνουν, καθώς υπάρχουν εκατοντάδες εκατομύρια αγγλόφωνων ανθρώπων και το ποσοστό αυτών που μπαίνει στο internet είναι πολύ μεγάλο. Μέσα σε αυτούς, αυτοί που έχουν τις σούπερ κιθάρες/κλπ και τις σούπερ γνώσεις και γράφουν άρθρα, οργανώνουν εκδηλώσεις, και γενικά προσφέρουν στην κοινότητα, είναι στατιστικά πάρα πολύ περισσότεροι από ότι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #9 στις: 11/05/06, 21:23 »
     Νομίζω πως οι σχολιασμοί και οι παρατηρήσεις του fatses asteies ήταν πολύ σωστές. Και το λέω καθώς και εγώ έχω αρκετές φορές πιάσει τον εαυτό μου να παραφέρεται και ίσως να ξεφεύγει λίγο από τα όρια. Συμφωνώ επίσης και με τους προηγούμενους, δεν μπορούμε δυστυχώς να υποδυκνείουμε τρόπους συμπεριφοράς και στάσεις ζωής όμως. Ο καθένας πράττει όπως ορίζει.
     Νομίζω πάντως, πως δεν είναι κακό να εκφράζει κανείς τα πιστεύω και τη γνώμη του, έστω κι αν αυτό σημαίνει πως θα συστηθεί ως άτομο θρησκευόμενο ή ακόμα και πολιτικά προσανατολισμένο. Το θέμα είναι να μην αποδεσμευόμαστε από την ουσία και την επιχειρηματολογία. Όμως επίσης είναι σημαντικό να είμαστε ευγενικοί και ανοιχτόμυαλοι, χωρίς να γινόμαστε υπερόπτες. Ένα σχόλιο που κάνω συχνά.., καθώς έχει μεγάλη σημασία για μένα.
    Δεν είμαι καιρό στο site, δεν θα τοποθετηθώ περισσότερο. Παρ'όλο που δεν έχω σύνδεση πια, προσπαθώ να κλέβω χρόνο και να συμμετέχω και εγώ. Αυτό σημαίνει πως πραγματικά με ενδιαφέρει να έχω και εγώ φωνή και άποψη..
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #10 στις: 26/05/06, 10:10 »
Και μόνο που μπαίνει αυτό το θέμα όπως μπαίνει με ευχαριστεί και με καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα επιχειρήματα απόψεων των μελών που παίρνουν μέρος.
Για να μη σας κουράζω θέλω μόνο να προσθέσω πως η θετική πλευρά των πραγμάτων μπορεί να αναδεικνύεται πολύ πιό αντιπροσωπευτική από την ανάδειξη των αρνητικών διαστάσεων και αυτό να μην είναι απλά γκρίνια[απαισιοδοξία και άρνηση]αλλά θέση με πρόθεση εξέλιξης.
Γενικά το επίπεδο σε αρκετά σημεία μου φαίνεται κατά πολύ ανώτερο από άλλα αντίστοιχα.Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος tassarass

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • αν κρεμάσουν τους κιθαρίστες .... εγώ θα πάω άδικα
    • Προφίλ
Απ: Μερικές σκέψεις για το φόρουμ.
« Απάντηση #11 στις: 27/05/06, 15:23 »
εγώ πιστεύω..ότι το kithara.gr... τα περιέχει όλα.

όπως το δικοί μας στοίχοι και συνθέσες...
όπως το άνθρωπος και ζωή...
όπως τα χιουμουριστικά κείμενα...
όπως τα μουσικά όργανα και ...αναβαθμίσεις..θα το πω εγώ έτσι..
συναντήσεις...
δεν πιστεύω ότι λείπει κάτι από το foroum.

αυτό που λείπει..είναι ο σεβασμός προς κάθε έναν που γράφει την  άποψή του...

έχει δικαίωμα και αυτός...όπως και εσύ...
σωστή η λάθος..δεν έχει σημασία...έτσι..αποκτήσαν εμπειρία...και αυτοί που νομίζουν ότι τα λέγαν σωστά...

υπάρχει κανείς...που την πρώτη φορά που οδήγησε αυτοκίνητο ή μηχανή..και δεν έτρεμαν τα πόδια του?

υπάρχει κανείς..που βούτηξε  βαθιά στη θάλασσα...και δεν καρδιοχτύπησε?...
άλλος είναι η πρώτη του φορά..και άλλος είναι έμπειρος...

υπάρχει κανείς..άν και οδηγάει χρόνια πολλά...δεν έκανε...μ------ίες στην οδήγησή του?
όταν υπάρχει θέληση....υπάρχει και τρόπος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
11443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/07, 20:39
από sterghios
48 Απαντήσεις
15703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
23 Απαντήσεις
9777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
7 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 00:00
από Nazgul
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
79 Απαντήσεις
21833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
2 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 18:17
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
2972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 19:26
από DeniaHD