Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden - The Final Frontier  (Αναγνώστηκε 17628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Iron Maiden - The Final Frontier
« στις: 11/08/10, 21:04 »
Leakαρε και ακουγεται μουφα...περισσοτερα απο εμενα στις επομενες μερες...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #1 στις: 11/08/10, 21:29 »
Eγω ενα κομματι που ακουσα δεν ηταν ασχημο...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #2 στις: 11/08/10, 23:04 »
Τετοια album βγαινουν απο συγκροτηματα που δεν ξερουν και δεν καταλαβαινουν ποτε πρεπει να σταματησουν. Δυστυχως κλεινουν την καριερα τους με ενα album-πατατα...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #3 στις: 23/08/10, 21:06 »
Λοιπόν....μετά απο πολλές ακροάσεις.......τον δίσκο δεν το λες άσχημο......δεν τον λες καθόλου άσχημο....ακούγεται ευχάριστα....απλά το μόνο κακό είναι οτι εμένα τουλάχιστον μου ακούστηκε "μισό"....δεν ολοκληρώθηκε...πήγαν να κάνουν κάτι πολύ καλό....αλλά έμειναν στο καλό....


κομματάρες τα coming home. alchemist και starblind.....

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #4 στις: 23/08/10, 21:26 »
Πάνω κάτω συμφωνώ με τον master. Πολλές ωραίες ιδέες που δεν μεταφράζονται απαραίτητα σε εξαιρετικά κομμάτια. Το μόνο που μπορώ να πω ότι μου έμεινε σαν τίτλος είναι το Coming Home, γιατί δεν είναι τόσο χαώδες. Σε όλα τα άλλα (εκτός του El Dorado ίσως) υπάρχουν φοβερά μέρη -η riffάρα που σκάει στη μέση του Starblind, ας πούμε- αλλά σαν ολότητες χάνουν στη δομή. Πάντως για την ώρα σαν δίσκο τον θεωρώ τον 2ο καλύτερο μετα-reunion, κάτω απ' το AMOLAD (για όποιον ενδιαφέρεται τα αξιολογώ έτσι: AMOLAD>TFF>DOD>BNW).
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #5 στις: 23/08/10, 21:30 »
(για όποιον ενδιαφέρεται τα αξιολογώ έτσι: AMOLAD>TFF>DOD>BNW).

Οh my God!!!...Εγω παλι, τα βαζω ακριβως αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #6 στις: 23/08/10, 21:36 »
(για όποιον ενδιαφέρεται τα αξιολογώ έτσι: AMOLAD>TFF>DOD>BNW).

Οh my God!!!...Εγω παλι, τα βαζω ακριβως αναποδα...


θα συμφωνήσω με kamelot....BNW>DOD>TFF>AMOLAD

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #7 στις: 24/08/10, 02:33 »



θα συμφωνήσω με kamelot....BNW>DOD>TFF>AMOLAD
και γω μια απ τα ίδια :-)
αν και το TFF μετά από αρκετές ακροάσεις ακόμα θα μπορούσε ισως να φτάσει, ή και γιατί όχι να ξεπεράσει το DOD.
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #8 στις: 24/08/10, 04:50 »
Καλά το ήξερα ότι θα προκαλέσει πολλαπλά εγκεφαλικά η λίστα...  :P Για κάποιο λόγο ποτέ δε χώνεψα πολύ το BNW, ενώ το AMOLAD το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχουν κάνει μετά το Seventh Son μαζί με το X-Factor.

Ναι ρε, είμαι βλαμμένος, τι θέλετε; ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #9 στις: 24/08/10, 06:15 »



θα συμφωνήσω με kamelot....BNW>DOD>TFF>AMOLAD
και γω μια απ τα ίδια :-)
αν και το TFF μετά από αρκετές ακροάσεις ακόμα θα μπορούσε ισως να φτάσει, ή και γιατί όχι να ξεπεράσει το DOD.


μπααααα...δύσκολα.....και μόνο που το DOD έχει paschendale και journeyman δεν ξεπερνιέται εύκολα απο το TFF.....




Καλά το ήξερα ότι θα προκαλέσει πολλαπλά εγκεφαλικά η λίστα...  :P Για κάποιο λόγο ποτέ δε χώνεψα πολύ το BNW, ενώ το AMOLAD το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχουν κάνει μετά το Seventh Son μαζί με το X-Factor.

Ναι ρε, είμαι βλαμμένος, τι θέλετε; ;D


Γιατί τόσο παραγκωνισμός στο BNW? έχει τρελές κομματάρες μέσα....όλο το cd για μένα είναι τρομερό...


και btw....ότι μαλ***ες και να λέμε....το καλύτερο cd των maiden είναι ένα......live after death.....το συγκεκριμένο cd...μπορώ να το αφήσω άπειρες ώρες να παίζει στο repeat....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #10 στις: 24/08/10, 14:02 »
Καλά το ήξερα ότι θα προκαλέσει πολλαπλά εγκεφαλικά η λίστα...  :P Για κάποιο λόγο ποτέ δε χώνεψα πολύ το BNW, ενώ το AMOLAD το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχουν κάνει μετά το Seventh Son μαζί με το X-Factor.

Ναι ρε, είμαι βλαμμένος, τι θέλετε; ;D
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετια να σου αρέσει το AMOLAD και όχι το BNW. Εννόω, είναι και αντικειμενικά καλύτερο δεν είναι μόνο θέμα γούστου... ΚΑι το X Factor πάλι αντικειμενικά ΔΕΝ είναι καλός δίσκος, έχει μέτρια ρηχά τραγούδια, αδύναμα σόλο...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #11 στις: 24/08/10, 14:48 »
Καλά το ήξερα ότι θα προκαλέσει πολλαπλά εγκεφαλικά η λίστα...  :P Για κάποιο λόγο ποτέ δε χώνεψα πολύ το BNW, ενώ το AMOLAD το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχουν κάνει μετά το Seventh Son μαζί με το X-Factor.

Ναι ρε, είμαι βλαμμένος, τι θέλετε; ;D
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετια να σου αρέσει το AMOLAD και όχι το BNW. Εννόω, είναι και αντικειμενικά καλύτερο δεν είναι μόνο θέμα γούστου... ΚΑι το X Factor πάλι αντικειμενικά ΔΕΝ είναι καλός δίσκος, έχει μέτρια ρηχά τραγούδια, αδύναμα σόλο...

Αντικειμενι..τι; :P

Αν είναι να μιλήσουμε για κομμάτια: Το AMOLAD έχει μερικά από τα καλύτερα για μένα τραγούδια των Maiden. Brighter than a Thousand Sons, Out of the Shadows, For the Greater Good of God, The Legacy ενώ και τα υπόλοιπα είναι αξιοπρεπέστατα. Το BNW έχει ωραίες μελωδίες και live-ικούς ύμνους αλλά μέχρι εκεί. Τον βρίσκω αρκετά μονότονο σαν δίσκο. Το X-Factor έχει Aftermath, Fortunes of War, Edge of Darkness, Blood on the Worlds Hands, φυσικά Sign of the Cross... Βασικά τι να λέμε, εγκληματικά υποτιμημένος δίσκος.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #12 στις: 24/08/10, 15:03 »
Για το a matter of life and death ουτε λογος, ετσι?


Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #13 στις: 24/08/10, 15:09 »
Βασικά τι να λέμε, εγκληματικά υποτιμημένος δίσκος.
Δεν θα συνεχίσω γιατί εγώ βραχυκυκλώνω με αυτό :P Θεωρώ το X Factor και το Virtual XI ότι χειρότερο έχουν κυκλοφορήσει ποτέ οι Maiden.

G.K. AMOLAD= A Matter Of Life And Death ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #14 στις: 24/08/10, 21:10 »
Ναι το καταλαβα λιγο πιο μετα... Αμαν με αυτα τα ακρωνυμα! Σαν ονομα Μεσοανατολικης βομβιστικης οργανωσης ακουγεται το Amolad...


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #15 στις: 24/08/10, 22:57 »
Δεν ξερω για το αλμπουμ,δεν το εχω ακουσει αλλα να περνας και να το βλεπεις κρεμασμενο σε περιπτερο,δεν το θεωρω και οτι καλυτερο. ::)

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #16 στις: 27/08/10, 10:45 »
Γενικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι από το X-Factor και μετά διίστανται πολύ οι απόψεις για το ποιός είναι καλός δισκός και ποιός όχι...ενώ για πριν δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Κάτι που σημαίνει ότι όντως κάτι πάει "στραβά"...

Το ότι κάποιοι βάζουν ακόμα και σε ανάποδη σειρά(!!!) τους δίσκους που τους αρέσουν...λέει πολλά...

- Είτε ότι όλοι αυτοί οι δίσκοι είναι πολύ κοντά σε ποιότητα (καλή ή κακή) και "δεν ξέρεις" ποιόν να πρωτοβάλεις (όπως στα 80' s)...
- Είτε (αυτό που πιστεύω εγώ) ότι απλά όλοι αυτοί οι δίσκοι δεν είναι αντικειμενικά καλοί (όπως τα Number of The Beast, Powerslave, Piece of Mind, Seventh Son, Somewhere in Time) και ο καθένας βρίσκει κάτι όμορφο σε αυτούς διαφορετικό από τον άλλο...

Για μένα τον καλό δίσκο τον κάνει η διάρκεια στο χρόνο του ακούσματός του. Οπότε βάζοντας σε μία σειρά τους μετά X-Factor δίσκους, με βάση "πόσο συχνά τους ακούω", θα έλεγα ότι:

- Το X-Factor αποτελεί δισκάρα με συνθέσεις-μελωδίες που ακούω συχνά πυκνά
- Το Brave New World έχει όντως πολύ καλά τραγούδια που ακούω, αλλά όχι τόσο συχνά...
- ...μετά το χάος...όχι από πλευράς τραγουδιών, αλλά από πλευράς διάρκειας στο χρόνο. Π.χ. το No More Lies είναι ένα πολύ ωραίο τραγούδι αλλά δεν θα το βάλω να το ακούσω...όπως π.χ. και το When Two Worlds Collide... ;D

Τελοσπάντων...

Πάντως το να διαβάζω στο Metal Hammer για έπη Talisman κλπ που θα γίνουν ύμνοι.......απογοητεύομαι αλλά και...εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Δυστυχώς η έμπνευση έχει σχεδόν τελειώσει (και είναι λογικό)...όχι μόνο στους Maiden...στο Metal γενικότερα, εδώ και πολλά χρόνια.

Ό,τι ήταν να βγει....βγήκε. Τέρμα. :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #17 στις: 27/08/10, 11:35 »
Δυστυχώς η έμπνευση έχει σχεδόν τελειώσει (και είναι λογικό)...όχι μόνο στους Maiden...στο Metal γενικότερα, εδώ και πολλά χρόνια.

Ό,τι ήταν να βγει....βγήκε. Τέρμα. :'( :'( :'(

Μαλλον τα γουστα σου εχουν αρχισει κ αλλαζουν, γιατι αυτο που λες ειναι πιο γραφικο και πιο απολυτο κ απο το "οποιος δν ακουει μεταλ, ειναι φλωρος"...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #18 στις: 27/08/10, 12:25 »
"""Μαλλον τα γουστα σου εχουν αρχισει κ αλλαζουν...""""


Δηλαδή τί εννοείς; Μάλλον κάτι μπερδεύεις......

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #19 στις: 27/08/10, 12:35 »
Eννοω αυτο που εγραψα...δε μπορεις να λες οτι εχει τελειωσει η εμπνευση γενικα στο μεταλ, υπαρχουν πολλες μπαντες με καλους κ πολυ καλους δισκους...ηπως το οτι βρσκεις ανεμπνευστο ενα ολοκληρο γενος μουσικης οφειλεται στο οτι προτιμας κατι διαφορετικο πλεον?

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #20 στις: 27/08/10, 12:59 »
.....μηπως το οτι βρσκεις ανεμπνευστο ενα ολοκληρο γενος μουσικης οφειλεται στο οτι προτιμας κατι διαφορετικο πλεον?

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;;; Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μου άρεσαν ούτε αυτά των 80's...που αναφέρω ότι μ αρέσουν.... γούστα δεν άλλαξα...ό,τι γούστα είχα έχω και τώρα.

Μέταλ άκουγα/έπαιζα, ακούω/παίζω και θα ακούω/θα παίζω.

Ίσως το είπα λίγο χοντρά ΟΚ. Άποψή μου είναι ότι το μέταλ είναι "δύσκολη" μουσική. Δεν είναι beatάκια.

Για να το πω πολύ μπακαλίστικα, πόσους ρυθμούς να "σηκώσει" επιτέλους η κακομοίρα η εξάρχοδη σε αυτό το είδος μουσικής.

Πεθαίνω για 80'ς και ξέρω ότι δεν πρόκειτε να ξανακουστεί τέτοιο μεγαλείο (στ αυτιά μου). Υπάρχει πλέον κάποιος κορεσμός.

Παλιά υπήρχαν γίγαντες του μέταλ, γιατί πέρα από όλα τα άλλα (ικανότητες παιχτικές/συνθετικές, έμπνευση, χάρισμα κλπ) υπήρχε "άγραφτο υλικό" γι αυτό και βγήκαν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ.

Τελοσπάντων...απόψεις....μπορεί και παλιομοδήτικες.
 



Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #21 στις: 27/08/10, 13:58 »
Παλιά υπήρχαν γίγαντες του μέταλ, γιατί πέρα από όλα τα άλλα (ικανότητες παιχτικές/συνθετικές, έμπνευση, χάρισμα κλπ) υπήρχε "άγραφτο υλικό" γι αυτό και βγήκαν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ.


Μαλλον σου φαινεται αυτο επειδη στα 80's η metal ηταν στο απογειο της. Κι ετσι τα οσα καλα εβγαιναν τοτε ειχαν και το κοινο αλλα και την ανταποκριση (διαφημιση, air play) που τα μετετρεπε σε αριστουργηματα. Γιατι κακα τα ψεμματα αριστουργημα θεωρειται κατι που εχει βρει ανταποκριση και σχεδον καθολικη παραδοχη...


Αυτη την εποχη, στην οποια η metal εχει κανει μεγαλη κοιλια και στην ουσια ειναι πλεον ειδος μουσικης των μειοψηφιων, ειναι λογικο να μην υπαρχουν αυτες οι προυποθεσεις που ανεφερα παραπανω για να αναδειχθουν αριστουργηματα.
Οτι βγαινουν μια χαρα τραγουδακια πιστευω πως ακομα βγαινουν. Οι maiden δε νομιζω οτι ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα για να κρινεις τη μεταλ του σημερα. Υπαρχουν τοσες μπαντες (αλλες θα τις ξερεις, αλλες μπορει να στις προτεινει ο Kamelot) που, αν εισαι ακομα μεταλας, θα τις βρεις τουλαχιστον ενδιαφερουσες. ;)


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #22 στις: 27/08/10, 14:17 »
Παντως κι εγω συμφωνω οτι σημερα κατι λειπει απο την metal σκηνη γενικοτερα. Παλια ακουγες καινουρια κυκλοφορια απο maiden πχ και ολα τα τραγουδια ηταν 1 και 1, τα ακουγες μια φορα και σου κολλουσε στο μυαλο μεχρι και το σολο της κιθαρας... Σημερα... αν εχει κανα καλο riff σε καποιο σημειο, κανα καλο σολακι σε καποιο αλλο σημειο, καλα ειναι...
Υπαρχουν βεβαια μπαντες metal που κανουν το καλυτερο που μπορουν αλλα ειναι πολυ πολυ δυσκολο να συγκρινω καποιους απο αυτους τους δισκους με πιο παλιες κυκλοφοριες...
Και δεν νομιζω μονο οτι ειναι θεμα εμπνευσης και οτι ολα εχουν παιχτει, αλλα και θεμα δισκογραφικων, συμβολαιων κτλ (κονομα με λιγα λογια) που αναγκαζει τους δημιουργους ανα τακτα χρονικα διαστηματα να βγαζουν δισκο, να κανουν συναυλιες κτλ, ακομα κι αν στην πραγματικοτητα δεν εχουν κατι να πουν στην παρουσα φαση. Και ετσι παρα πολλοι ειναι αυτοι που βλεπουν την μουσικη που αγαπανε σαν εργολαβεια και οτι ΠΡΕΠΕΙ να κυκλοφορησουν κατι.
Νομιζω οτι αν οι μουσικοι ειχαν την δυνατοτητα να βγαζουν δισκο οποτε ΑΥΤΟΙ ηθελαν και ενιωθαν οτι εχουν αναγκη να κυκλοφορησουν κατι νεο, τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα...
Τεσπα, προσωπικα για μενα οι maiden (που ειναι η αγαπημενη μου μπαντα στο metal απο τοτε που μουν 11 χρονων) ηταν οι απολυτοι αρχοντες μεχρι και το 7th son, αντε μεχρι και το fear. Μετα τους πηρε ο κατηφορος... Οχι οτι δεν εβγαλαν και καλα κομματακια μετα, απλα, απο την μια καλα κομματια αλλα απαραδεκτη φωνη (Baley), απο την αλλη μετρια τραγουδια και σε στυλ που οι maiden δεν πολυ-"κατεχουν" (βλεπε επιρροες progressive), απο την τριτη οι αρπαχτες και η αναγκη να "μεινουμε στην επικαιροτητα"... Ε. οσο να ναι, πιστευω για καποιον που ακουει maiden απο παλιααααα, οι δισκοι μετα fear δεν ειναι μεν κακοι (αν εξαιρεσουμε το απαραδεκτο για μενα virtual XI και τα live δισκους-αρπαχτες), αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να συγκριθουν με τα αριστουργηματα του παρελθοντος.
Βεβαια ακομα κι αυτο σχετικο ειναι, μιας και πολλοι που ειναι πιο πιτσιρικαδες και ακουσαν για πρωτη φορα maiden με το x factor πχ, ειναι πολυ πιθανο, ακριβως επειδη πρωτα αυτα ακουσαν, να νιωθουν οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα, αλλα για τους περισσοτερους απο αυτους που ακουνε maiden καμια 20αρια χρονια και βαλε, η γενικοτερη διαπιστωση ειναι αυτη που ανεφερα... Και βεβαια οχι μονο για τους maiden αλλα για τις περισσοτερες μπαντες του τοτε που συνεχιζουν και σημερα (βλεπε: Metallica, Slayer, Megadeth, Blind Guardian, Judas Priest κτλ)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #23 στις: 27/08/10, 14:34 »
....που αναγκαζει τους δημιουργους ανα τακτα χρονικα διαστηματα να βγαζουν δισκο, να κανουν συναυλιες κτλ, ακομα κι αν στην πραγματικοτητα δεν εχουν κατι να πουν στην παρουσα φαση...............

.........Βεβαια ακομα κι αυτο σχετικο ειναι, μιας και πολλοι που ειναι πιο πιτσιρικαδες και ακουσαν για πρωτη φορα maiden με το x factor πχ, ειναι πολυ πιθανο, ακριβως επειδη πρωτα αυτα ακουσαν, να νιωθουν οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα,

- Ρε παιδιά στα 80'ς ξεσκίζονταν όλοι στους δίσκους. Δίσκος, live και ξαναμανα-δίσκος σε 1 χρόνο. Τότε γιατί ήταν ο ένας καλύτερος από τον αλλον. Στον ύπνο τους τα είδαν τα τραγούδια; Υπήρχε υλικό...πενιά και riff. Τώρα...σταγονόμετρο

- Εγώ Maiden άκουσα πρώτη φορά το 96, δεν άκουγα στα 80'ς για να επηρρεαστώ από το κλίμα.


Johnie Darko:
- Επαναλαμβάνω άρχισα να ακούω το 96. Στα αυτιά μου αριστουργήματα δεν τα έκανε ούτε η διαφήμιση, ούτε το κλίμα των 80'ς που ήμουν μπέμπης.  Τα έκανε η ΜΟΥΣΙΚΗ από τις κασσέτες (ούτε καν ήξερα ότι αυτά που άκουγα και με τρέλαιναν ήταν σχεδόν μόνο 80'ς.....)

« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 14:36 από jackson »

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden - The Final Frontier
« Απάντηση #24 στις: 27/08/10, 15:09 »
Γνώμη μου είναι ότι απλά η metal προχώρησε σε άλλους δρόμους πέραν του κλασσικού heavy. Όπως άλλωστε έκανε και το κλασσικό ροκ με το ενα από τα παρακλάδια του να είναι η metal. Και βέβαια βγαίνουν αριστουργηματικοί δίσκοι από νέες μπάντες (βλέπε toxicity απο system ή once απο Nightwish) αλλά φυσικά δεν είναι 80's metal. Εγω πιστέυω ότι η μουσική του είδους, τα ριφ και οι ρυθμοί της εξάχορδης δεν εξαντλούνται απλά είναι επόμενο από συγκροτήματα που η ακμή τους ήταν πριν 25 χρόνια σήμερα να βγαίνουν απλώς "αποδεκτά τραγούδια" που απλώς θυμίζουν ποιοί ήταν κάποτε, όπως στην περίπτωση των maiden. Εδω οι φωτεινές εξαιρέσεις είναι λίγες (όποιος έχει ακούσει το Nostradamus των Priest θα καταλάβει για τι μιλάω). Και γω εραστής των κλασσικών είμαι αλλά δε μπορώ να μη δεχτώ ότι ό,τι είχε ακμή τότε ανγκαστικά θα έχει παρακμή σήμερα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
0 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 22:01
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
4212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
2 Απαντήσεις
2562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
56 Απαντήσεις
17823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
153 Απαντήσεις
44979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets