Αποστολέας Θέμα: Αλλαγες στις τιμες thomman  (Αναγνώστηκε 8003 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Αλλαγες στις τιμες thomman
« στις: 21/07/16, 15:15 »
Xαιρετω τα παιδια! :)
Εχει κανενας ιδεα γιατι διαφερουν τοσο οι τιμες,ειδικα οταν πχ το στοκ σε μια κιθαρα τελειωνει? Πχ η κιθαρα Χ εχει κανονικα τιμη 1000 ,σε καποια φαση η τιμη παει στα 850(χωρις να ειναι β στοκ ) κ αμεσως μετα out of stock. Λογικα ειναι κομματια απο επιστροφη?
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #1 στις: 21/07/16, 15:34 »
λογικα θελουν να ξεφορτωθουν το τελευταιο κομματι/κωδικο
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #2 στις: 21/07/16, 15:58 »
Xαιρετω τα παιδια! :)
Εχει κανενας ιδεα γιατι διαφερουν τοσο οι τιμες,ειδικα οταν πχ το στοκ σε μια κιθαρα τελειωνει? Πχ η κιθαρα Χ εχει κανονικα τιμη 1000 ,σε καποια φαση η τιμη παει στα 850(χωρις να ειναι β στοκ ) κ αμεσως μετα out of stock. Λογικα ειναι κομματια απο επιστροφη?

προσοχη στις εκπτώσεις του Thomann..... Εγώ κάηκα και ακόμα τρέχω μετά από 2 χρόνια.....

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #3 στις: 21/07/16, 16:42 »
Οι τιμές δυστυχώς αλλάζουν, συχνά προς τα πάνω
Για παράδειγμα πέρυσι που πήρα μεταχειρισμένη την Classic Vibe strat 60s, o Thomann την είχε 390 ευρώ και τώρα την έχει 455
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #4 στις: 21/07/16, 17:02 »
ελα ελα παρε παρε κοσμε ολα 1€ το αφεντικο τρελαθικε κοσμε ολα 1€ :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #5 στις: 21/07/16, 17:10 »
λογικα θελουν να ξεφορτωθουν το τελευταιο κομματι/κωδικο


Αυτό συμβαίνει όταν βλέπεις αλλαγές στις τιμές προς τα κάτω. Όταν κάτι είναι second hand, επιστροφή κτλ, το αναφέρει η περιγραφή.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #6 στις: 21/07/16, 18:12 »
Ξερω εναν αιμοδοτη εε..πελατη του θωμα που εχει κανει και παζαρια μαζι του.Πηρε ρακ προενισχυση και την εβρισκε 45€ κατω απο τον θωμα και ο θωμας την εδωσε κανα ταλιρο πιο κατω πιο κατω απο το αλλο καταστημα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #7 στις: 21/07/16, 20:44 »
"Εγώ κάηκα και ακόμα τρέχω μετά από 2 χρόνια....."

Για πες τι παιχτηκε?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/16, 07:58 από Βραζίλης »
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #8 στις: 21/07/16, 22:35 »
Xαιρετω τα παιδια! :)
Εχει κανενας ιδεα γιατι διαφερουν τοσο οι τιμες,ειδικα οταν πχ το στοκ σε μια κιθαρα τελειωνει? Πχ η κιθαρα Χ εχει κανονικα τιμη 1000 ,σε καποια φαση η τιμη παει στα 850(χωρις να ειναι β στοκ ) κ αμεσως μετα out of stock. Λογικα ειναι κομματια απο επιστροφη?

προσοχη στις εκπτώσεις του Thomann..... Εγώ κάηκα και ακόμα τρέχω μετά από 2 χρόνια.....




τι σου συνέβη;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #9 στις: 22/07/16, 09:45 »
είναι γνωστή η ιστορία, αλλά επειδή ενοχλήθηκαν μερικοί "υψηλά ιστάμενοι" thomanno-φιλοι απο εδώ και με μούταραν, θα αρκεστώ σε αυτό που είπα. Όταν βλεπετε προσφορά απο Thomann να έχετε το νού σας ακόμα και αν δεν αναφέρει επιστροφή ή B-stock.
Στην περίπτωσή μου, πήρα μια κιθάρα 883 ευρώ, την στιγμή που πριν 1 βδομάδα την είχε 1177 και σημερα νομίζω γύρω στο 1400άρι, με την οποια ακόμα τραβιέμαι με μαστόρους.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/16, 10:03 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #11 στις: 22/07/16, 13:25 »
"να έχετε το νού σας ακόμα και αν δεν αναφέρει επιστροφή ή B-stock."

Nαι αυτο μου ειπαν  ολοι οσοι παιρνουν συχνα απο τομαν.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/16, 14:48 από Βραζίλης »
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #12 στις: 22/07/16, 18:36 »
H αμήχανη στιγμή που νόμιζες ότι οι Γερμανοί "δεν κάνουν τέτοια πράγματα", αλλά τελικά η φάση είναι χειρότερη από την Ελλάδα, δεδομένου του μεγέθους και του βεληνεκούς του καταστήματος.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #13 στις: 22/07/16, 18:57 »
Η διαφορες Ελληνα/Γερμανου ειναι οτι εμεις εχουμε λιγο φιλοτιμο (χωρις φτωχεια η λατερνα) ενω αυτοι ειναι πιο τυπικοι.Απλα λαμογια υπαρχουν παντου.Εχω παρει και b-stock πεταλι απο καταστημα Αθηνας και ενω στο τηλ μου ειπαν οτι απλα το ειχαν εκει για να το δοκιμαζει ο πελατης,στανταρ ειναι απο επιστροφη και μαλιστα πολυ δουλεμενο.Εκτως αν οι υποαλιλοι εικει ειναι τσαπατσουλιδες και πεζαν ποδοσφαιρο με αυτο η το πετουσαν οπου να ναι.Ενταξει,δουλευει σχεδον 99%αψογα,αλλα πες την αληθεια ρε μαστωρα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #14 στις: 23/07/16, 10:50 »
η λαμογιά δεν έχει εθνικότητα.
εδω πάντως το έχουμε παρακάνει .
τον τελευταίο καιρό μου έχει τύχει πολλές φορές να πετύχω πονηρίδιδες σε αγγελίες (όχι του kithara) που πουλάνε παπά.
Ο ένας πουλάει κιθάρα και στις φωτογραφίες εντέχνως κρύβει λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.
Ο άλλος πουλάει partcaster υποστηρίζοντας οτι είναι απο αμερικάνικα κομμάτια ενώ έχει τρίψει τα όποια διακριτικά στο headstock και όταν ζητάω φωτογραφίες απο neck pocket και neck heel υποστηρίζει πως είτε δεν έχει χρόνο να ξεβιδώσει 4 βίδες , είτε φοβάται να το κάνει μήπως πάθει τίποτα η κιθάρα.
οι περισσότεροι εντωμεταξύ υποστηρίζουν οτι βρέθηκαν στα χέρια τους απο ανταλλαγή και γι'αυτό δεν έχουν τις απαραίτητες πληροφορίες . θες να μας πεις δηλαδή ρε φιλαράκι ότι ,τη σήμερον ημέρα που ο κόσμος όλος κάνει το σκτό του παξιμάδι , έδωσες κάτι και πήρες κάτι άλλο απο ανταλλαγή και δεν έψαξες να δεις αν αυτό που πήρες είναι αυτό που σου είπαν .
έχει γεμίσει λαμόγια ο τόπος γι'αυτο παιδιά το νου σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/16, 12:56 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #15 στις: 23/07/16, 11:36 »
Ο κλασικος Ελλην..θελει να βρει ενα θυμα και να του πουλισει φικια για μεταξοτες κορδελες,και ταυτοχρονα θελει να βρει εναν που ειναι τοσο αφελης και να αγορασει (αν δεν μπορεσει να το παρει τζαμπε) κατι σε αξια "πηρα εισιτιριο για το μετρο και μου εμειναν λεφτα ισα ισα για εναν καφε"..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/16, 09:29 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #16 στις: 23/07/16, 19:17 »
Ναι δυστηχως το ιδιο εχω να δηλωσω κ γω σα βιωμα. Ο ελληνας θα σε κοροιδεψει οπως οπως για να σου παρει 30 ευρω... Ο ενας μου πουλησε μαγνητη χωρις βιδακια κ ελατηρια στο κουτι,φωτο ειχε στην αγγελια απο αλλο μαγνητη γιατι ο δικος του ειναι χιλιοταλαιπωρημενος κτλ..


Ειδικα στις αγγελιες μεταχειρισμενων γινεται χαμος πραγματικα! Αλλα αν ειναι το 1/4 λαμογια..
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #17 στις: 23/07/16, 23:54 »
Ετσι για να παρεις μια γευση..
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=89545.msg714158#msg714158
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #18 στις: 24/07/16, 20:03 »
τελικά φίλε @saved πήρες το μαγνήτη που ήθελες ή πήρες τον αλλο που είχαν σε στοκ?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #19 στις: 24/07/16, 23:24 »
Τιποτα δεν υπιρχε σε στοκ.Και αφου βαρεθικα να περιμενω αλλα ηθελα να τελειωσω το μπασο,πηρα την 2η επιλογη απο αλλο καταστημα μεσω νετ,η 1η δεν υπιρχε πουθενα Ελλαδα,και κατοπιν συζητησης με dimarzio η 2η επιλογη ηταν πιο κοντα σε αυτο που ηθελα,απλα με χαλαει λιγο που εχει μεγαλυτερο output και ισως τον γεφυρωσω με καμια αντισταση,αλλα θελει ψαξιμο.
Φυσικα η τραγωδια δεν σταματησε ετσι απλα,ειχα δωσει 100 ευρω και επρεπε να τα εξαργιρωσω.Πηρε η αρραβωνιαστικια βιβλιο για ακορντεον και κατι ψιλοπραγματα,δεν θυμαμαι τι,και ζητησα και μια βαση για πιατινι για εναν ξαδερφο μου.Η βαση δεν ηταν διαθεσημη και επρεπε να περειμενω ως την Δευτερα,και μετα ξανα ως την Δευτερα,και ξανα..ξανα..βγηκε Ιανουαριος..βγηκε Φεβρουαριος..μπηκα στο site του συνεργατη του (επαρχια πολλα μαγαζια συνεργαζοντε με μεγαλυτερα απο μεγαλες πολεις,μου εχει τυχει να παρω τηλ σε μεγαλο καταστημα Θεσσαλονικης και πανω στην κουβεντα ειπα απο που ειμαι και με παρεκαμψε σε τοπικο καταστημα εδω να αγορασω αυτο που ρωτουσα στην ιδια φυσικα τιμη) βλεπω μια αλλη heavy duty βαση που ειναι σε στοκ και παω και ζηταω αλλαγη.Οκ,περιμενω Δευτερα,ξανα Δευτερα,ξανα,ξανα..ε δεν αντεξα,πηρα τηλεφωνο στην Αθηνα και λεω οτι μεσω του ταδε καταστηματος παρηγκηλα την ταδε βαση και ενω ειναι στοκ δεν μου την στελνετε,Μαντεψε..μου ειπαν οτι δεν εβλεπαν πουθενα την παραγκελια μου..πηραν τηλ εδω στο μαγαζι,και με πηρε αυτος.Ε λοιπον,την Δευτερα ηρθε η βαση..μετα απο 3-4 μηνες ξερω γω..καταντια?
Στο ικα να πηγενα,πιο γρηγορα θα ξεμπερδευα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #20 στις: 25/07/16, 08:08 »
... θυμάμαι την είχα διαβάσει την ιστορία αυτή και είναι πραγματικά εξοργιστική. Στη χειρότερη περίπτωση απάτη, στην καλύτερη άγνοια για το αντικείμενο που περνιούνται για ειδικοί μαζί με αδιαφορία.


Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό, είναι η αντίδραση όταν συνειδητοποιείς ότι έχει η γίνει η πατάτα (το λέω ευγενικά) ακούσια ή εκούσια, και το πήρε είδηση ο πελάτης. Αντί να σκίζονται αυτοί να να κάνουν κάτι για τον πελάτη, να σκίζεται ο πελάτης. Και το κερασάκι που διάβασα τώρα, δεν σου δίνουν πίσω τα λεφτά σου αδελφέ αλλά πρέπει σώνει και καλά να αγοράσεις κάτι άλλο. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά!!


Δυστυχώς είναι θλιβερός ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τη δουλειά που κάνουμε καμιά φορά. Τέτοια καταστήματα απλά δεν πρέπει να υπάρχουν (και λέω για κατάστημα και όχι για τους πωλητές γιατί το να μη δίνεις πίσω λεφτά προφανώς είναι πολιτική του καταστήματος).


Ουφ, τα είπα χεχεχε
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #21 στις: 25/07/16, 09:28 »
Ξερεις τι;ο Ελληνας η θα ξεσκιστει να σε εξυπιρετισει η θα ξεσκιστεις εσυ να σε εξυπιρετισει.
Και για μενα το χειροτερο ειναι "ε μωρε ανθρωπος και εγω,ενα λαθος εκανα.."
Και ρωταω,ο χειρουργος αν κανει λαθος και βγαλει τα νεφρα του αλλου αντι για σκολικοηδιτη,η ο δικαστης, να αθωοσει τον παιδεραστη και να χωσει μεσα εναν αθωο,θα πει κανεις μετα "ε μωρε ανθρωπος και αυτος,ενα λαθος εκανε.."
Τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη.Αν κατι πληρωνεσε να το κανεις και δεν το κανεις να περασει η ωρα η γιατι εισαι λαρτζ,τοτε υποχρεουσε να το κανεις υπευθινα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγες στις τιμες thomman
« Απάντηση #22 στις: 28/07/16, 12:36 »
 καλώς η κακώς όμως η ευθύνη βαραίνει και τον αγοραστή...
 
 την μια φορά που αγόρασα μεταχειρισμένο μπάσο το έκανα μαζί με άνθρωπο που δουλεύει με μουσικά όργανα, δεν υπήρχε περίπτωση να μπορώ να καταλάβω αν η βέργα είχε τερματίσει, αν το μπράτσο είχε θέματα ή αν υπήρχαν ζημιές...
 
 ...και επείδή το όργανο ήταν semi hollow το παιδί είδε μια μικρή ρωγμή πάνω στο καπάκι (που εγώ δεν θα την έβλεπα εκείνη τη στιγμή) και μπόρεσε να δει πως ήταν κάτι επιφανειακό και το σημαντικότερο πάνω στο ξύλο που περνάει κατά μήκος του σώματος...
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
43863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 11:20
από freemind
46 Απαντήσεις
33108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/07, 15:04
από 2be
2 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 10:49
από Solstafir
45 Απαντήσεις
58331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 12:22
από Μelexdy
10 Απαντήσεις
6144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 10:26
από chrislour96
6 Απαντήσεις
8160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/12, 12:12
από Vaiking
11 Απαντήσεις
5565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/12, 17:39
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
6548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 17:38
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
15031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/13, 18:00
από kostasdante
6 Απαντήσεις
3931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 21:20
από Spyros Delta