Αποστολέας Θέμα: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's  (Αναγνώστηκε 3615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Καθόμουν κάποια μέρα και άκουγα oldies από τη (μικρή) συλλογή μου και παρατήρησα ότι η πλειονότητα των (αντικειμενικά) hit της κατηγορίας αυτής ανήκει στην δεκαετία του 80.

Αναρωτήθηκα λοιπόν γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και δεν μπόρεσα να βρω μια πειστική για μένα εξήγηση.

Επίσης θα ήθελα να διασταυρώσω μία άποψη που άκουσα και θέλω να δω αν είναι αλήθεια: Λένε λοιπόν ότι από καθαρά συνδυαστικής απόψεως, όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί στις νότες έχει πιά εκλείψει και δεν μπορεί πλέον να δημιουργηθεί τραγούδι που να χαρακτηριστεί ως "παρθενογένεση", γι' αυτό και η σύνθεση ακουλούθησε άλλους διεξόδους προκειμένου να ξεφύγει από αυτό το τέλμα, εκμεταλλευόμενη τις δυνατότητες των Η/Υ.

Αν θέλει κανείς να σχολιάσει ή να παραθέσει απόψεις επί αυτών των θεμάτων είναι ευπρόσδεκτος.

Υ.Γ.#1 Επειδή δεν παρακολουθώ πολύ αυτήν την κατηγορία θα μου δικαιολογήσετε κάποια άγνοια στο αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα.

Υ.Γ.#2 Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα με τα λεγόμενά μου να προκαλέσω την διένεξη μεταξύ των χρηστών που θα υποστηρίζουν ότι αυτή η δεκαετία είναι καλύτερη ή η άλλη επειδή απλώς τότε γράφτηκε το αγαπημένο τους τραγούδι. Θα παρακαλέσω να παραμείνουν ήπιοι οι τόνοι της συζήτησης.
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's
« Απάντηση #1 στις: 29/01/08, 23:43 »
Κατ'αρχάς με το που ζητάς να μείνουν ήπιοι οι τόνοι ,δυσκολεύεις πολύ κόσμο εδώ μέσα ;D Τέλος πάντων...
Για τους συνδυασμούς θα έπρεπε να μας πει κάποιος μαθηματικός ,αλλά πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει "παρθενογέννεση" .Εξού και η συμβουλή ,"αν είναι να κλέψεις ,κλέψε απ' τα καλύτερα".Για τα hit των 80's ή των 90's , πιστεύω ότι η πλάστιγγα γέρνει προς τα 80's για τους εξής λόγους.

α)Στα 80's γραφόντουσαν ακόμα τραγούδια ,με την έννοια μελωδική γραμμή ,στίχος ,κομμάτια που μπορούσαν ανάλογα με το είδος τους ,να ξεφύγουν από τις disco και να σε  συνοδεύσουν και στο σπίτι...Ενώ τα κομμάτια των 90's εξαντλούνταν βασικά στα club. Δεν σημαίνει βέβαια αυτό ότι και στα 90's δεν βγήκαν κομματάρες απλά στα 80's ήταν περισσότερες.

β) Στα 90's η τεχνολογία βοήθησε πολύ τους συνθέτες τους μουσικούς και την ηχογράφηση την ίδια ,αλλά άφησε χώρο και για πολλές μετριότητες...Στα 80s έπρεπε να είσαι πραγματικά πολύ καλός για να ηχογραφήσεις...

γ)Για την Ελλάδα ειδικά , στα 80's το μπουζούκι ήταν "εθνικός εχθρός" για την νεολαία (εκτός από τους fun της "αναβίωσης" του ρεμπέτικου με τις κομπανίες).Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ακούγονται πολύ περισσότερα ξένα κομμάτια απ'ότι στα 90's που έγινε η "επίθεση" των "Ελληνάδικων".Έτσι αναλογικά μας "μείναν" και πιο πολλά τραγούδια.

Αυτά τα ολίγα ,έτσι πρόχειρα. Πάντως επειδή εγώ ήμουν έφηβος στα 80's, δηλώνω ότι προτιμώ τα 60's και τα 70's.Οπότε η άποψή μου δεν έχει να κάνει με νοσταλγία...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/08, 23:45 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's
« Απάντηση #2 στις: 31/01/08, 09:20 »
Σε ευχαριστώ MACMISIAS για τις απόψεις σου και προσθέτω και εγώ πάνω σε αυτά:

1.   Στα 90's πιστεύω ότι οι δισκογραφικές εταιρείες στράφηκαν πιο πολύ στις αρπαχτές και δεν έψαχναν πλεον στο ποιοτικό κομμάτι των τραγουδιών με την προοπτική να γίνουν κλασικά, μιας και αυτό πιστεύω ότι είναι μεν προσοδοφόρο, αλλά σε μακροπρόθεσμη κλίμακα.

2.   Τα 60's και τα 70's συμφωνώ ότι μας έδωσαν αρκετά καλά κομμάτια με αποκορύφωση το 2ο μισό των 70's αλλά δεν νομίζω ότι η ταυτότητά τους ήταν κατασταλαγμένη. Εννοώ ότι ακόμη ψάχνονταν, με βάση και την τάση που δημιουργήθηκε εκείνη την εποχή με τους Hippies. Το Rock 'n Roll ήταν κάτι καινούριο (σχετικά πάντα γιατί στην Αμερική είχε εδραιωθεί πολύ πριν τον υπόλοιπο κόσμο) και μαγνήτιζε τον ακοατή. Αν βάλουμε και το γεγονός ότι οι πολύ μεγάλοι ερμηνευτές (αν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις έτσι μιας και κάθε πρωτοπόρος στο είδος του θεωρείται πολύ πιο έυκολα "μεγάλος") πρόσφεραν πολλά στις δεκαετίες αυτές, τότε ναι θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου.
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's
« Απάντηση #3 στις: 06/02/08, 13:02 »
βλεπωντασ το θεμα απο λιγο διφορετικη οπτικη θα ελεγα οτι την εποχη των 80´ς ο κοσμος ειχε ''περισσοτερη'' ορεξη για την μουσικη,χωρισ να θελω να πω οτι σημερα δεν την αγαπουμε... στην εποχη μασ που ολα εχουν γινει τοσο ευκολα στην βιομηχανια τησ μουσικης με την βοηθεια των η/υ που δεν υπαρχει πλεον τοση εξαψη και αναμονη για την  κυκλοφορια ενοσ δισκου αφου την εχουν στο λεπτο μεσω ιντερνετ... ετσι και οι τραγουδοποιοι,λογω ιντερνετ,λογω μεγαλου συναγωνισμου βιαζονται να κανουν καποια δουλεια αντι να προσπαθουν να την κανουν  σωστη!!!αλλα και σιγουρα πλεον εχουν γινει οι βελτιστεσ μετατροπες στα μουσικα ηδη που εχουν αρχισει να εκλειπουν οι ευριματικες ιδεες...!!! περιμενουμε τα καλυτερα παντα και οχι μονο ηλεκτρονικα... beijos!
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's
« Απάντηση #4 στις: 07/02/08, 03:54 »
Κατ'αρχάς με το που ζητάς να μείνουν ήπιοι οι τόνοι ,δυσκολεύεις πολύ κόσμο εδώ μέσα ;D

χαααχαχαχ ;D ;D


τραγουδια σαν αυτα των 80s κ 90s δν προκειται να υπαρξουν ξανα....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Ανταλλαγή απόψεων: Περί μουσικής 80's & 90's
« Απάντηση #5 στις: 07/02/08, 04:02 »
δεν εχεις ακουσει,αυτο που λεμε..eightiλα?
ετσι 80's,σκησμενο παντελονακι,μαλλουμπα,απλυσια,και μπανιο με μπυρα και καργα groopies..

αυτο δεν ειναι αποψη..ειναι σταση ζωης..
κλειδωστε το θεμα,η απαντηση δωθηκε...
ευχαριστω!






:P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 15:19
από dorry_sings
3 Απαντήσεις
6114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:27
από KYRIAKOYLA123
11 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
14 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 19:10
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 10:41
από nikos_cfh
7 Απαντήσεις
3627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 19:19
από Stinky
1 Απαντήσεις
39429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/11, 22:04
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 05:10
από ΚΕΠΕΜ
6 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/14, 12:20
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/14, 12:32
από hot_sauce (φλουτσ)