Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Μαγνητών με Liberator-Τόσο καλό όσο φαίνεται??  (Αναγνώστηκε 2226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Καλημέρα! Πρόσφατα έπεσε το μάτι μου σε αυτό εδώ το μαραφετάκι http://www.seymourduncan.com/liberator/, το οποίο αν έχω καταλάβει καλά (επειδή δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών) στην ουσία αντικαθιστά το ποτενσιόμετρο και μετά μπορείς απλά να συνδέεις το γυμνό καλώδιο στο ποτενσιόμετρο χωρίς soldering, απλά βιδώνοντάς το (όπως σε κάποια hifi συστήματα..). Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το κατα πόσο είναι συμβατό με όλες τις εταιρείες μαγνητών (λέει βέβαια universal, αλλα ποτέ δεν ξέρεις) και επισης θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για μια τέτοια τοποθέτηση (η οποία αν ισχύει λύνει τα χέρια πολλών απο εμάς που δεν κατέχουμε το άθλημα του soldering)
Thank you!! :)
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εάν θέλεις να κάνεις 1-2 αλλαγές, δεν χρειάζεται..

Εάν θέλεις να φοράς διάφορους και να πειραματίζεσαι συχνά, είναι καλή λύση, ίσως μέχρι να καταλήξεις κάπου.

Πάντως γενικά να έχεις υπόψιν σου ότι η κόλληση με καλάι, είναι πιο αξιόπιστη μακροπρόθεσμα από μία σύνδεση με βίδα, στα λεπτά μεγέθη καλωδίων που αφορούν την κιθάρα και το επίπεδο σημάτων μέσα σε αυτά, που είναι ιδιαίτερα χαμηλό.

Όσον αφορά τα χρώματα, δεν είναι πρόβλημα, υπάρχουν χρωματικοί κώδικες με αντιστοιχίες, για όλες τις εταιρείες, που χρησιμεύουν σαν οδηγός για να μην μπερδεύεσαι:
http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=color_codes
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/11, 12:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!Επίσης κάτι που σκέφτηκα τώρα που διάβαζα την απάντησή σου, με τον επιλογέα των μαγνητών τι γίνεται??? Εκεί πάλι δεν χρειάζεται soldering???Δεν είδα κάτι παρόμοιο για τον επιλογέα...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
8 Απαντήσεις
4303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 04:14
από kostasmel
16 Απαντήσεις
6648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 02:50
από gers
3 Απαντήσεις
4982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/12, 20:46
από kkmspm (φλουτσ)