Αποστολέας Θέμα: Αρπισματα  (Αναγνώστηκε 15136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αρπισματα
« στις: 02/05/03, 21:54 »
Γεια χαρα !!

Θα ηθελα μια βοηθεια με τα αρπισματα (μαθαινω μονος κιθαρα και τωρα εχω κανει την αρχη και μαθαινω αρπισμα).Πρωτα απο ολα πια δαχτυλα και πως χρησιμοποιουνται ( το μικρο χρησιμοποιειται ή οχι?). πως θα μαθω πιο πολυπλοκα αρπισματα? Υπαρχει καποιο σχετικο site?

     

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #1 στις: 02/05/03, 22:21 »
 ;)Για αρχή τα δάκτυλα θα τα πηγαίνεις με τη σειρα...απο πάνω προς τα κατω...δηλαδή αντιχειρας,δεικτης,μέσος,παραμεσος...το μικρο δάχτυλο δεν χρησιμοποιείται...  ::)
Πολύπλοκα αρπίσματα θα μάθεις αργότερα...θέλει πολύ εξάσκηση και υπομονή πρώτα στα απλά...  :)
Δεν ξέρω κανενα σάϊτ για αρπίσματα...θα ψάξω πάντος και αν βρώ θα σου πω... ;)καλη εξάσκηση...



Keep playing...



Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #2 στις: 02/05/03, 22:31 »
Γεια χαρα !!

Θα ηθελα μια βοηθεια με τα αρπισματα (μαθαινω μονος κιθαρα και τωρα εχω κανει την αρχη και μαθαινω αρπισμα).Πρωτα απο ολα πια δαχτυλα και πως χρησιμοποιουνται ( το μικρο χρησιμοποιειται ή οχι?). πως θα μαθω πιο πολυπλοκα αρπισματα? Υπαρχει καποιο σχετικο site?

     

Το μικρο δάκτυλο δεν χρησιμοιποιείται. Σε πολύ γενικές γραμμές έχε στο νου σου ότι ο αντίχειρας (p) χτυπά τις χορδές E, A, D και τα δάκτυλα δείκτης (i) μέσος (m) παράμεσος (a) τις χορδές G, B, e αντίστοιχα. πχ για το αρπισμα:

e|------0--------  <-- a
b|----1---1------  <-- m
g|---2------0----  <-- i
d|---------------
a|-0-------------  <-- p
e|---------------                        ...και πάλι απο την αρχή

Επιπλέον καλό είναι να αποφεύγεις να χτυπάς με το ίδιο δάκτυλο (i, m και a) δύο φορές συνεχόμενα.

Αυτό που σου έγραψα είναι ένας απλός (αρχικός) μπουσουλας με τον οποίο μπορείς να παίξεις αρκετα τραγουδια. Δεν σημαίνει οτι δεν είναι σωστό να χρησιμοποιηθεί ο (p) για να χτυπισει την G ή ότι τα i, m και a απαγορεύονται να χτυπίσουν την D ή την Α χορδή (αν το απαιτεί το άρπισμα)

Για sites δεν ξέρω να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω ψάξει για αυτό το θεμά. Νομίζω όμως ότι αξίζει το κόπο αντί να παλεύεις από sites  να μάθεις αρπίσματα να πας σε ένα δάσκαλο να σου δείξει 5-10 πράγματα. Θα αποφύγεις έτσι να μάθεις κάτι στραβά πουνα μην μπορεις να το αποβάλεις μετά και σίγουρα θα μάθεις αυτό που θέλεις πιο γρηγορα.
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #3 στις: 03/05/03, 19:10 »
Dike mou acoustice to ekfalaio ARPISMATA einai mia apo tis mageies ths kitharas.

Osa eipan ta aderfia pio panw einai swsta gia na xekinhseis.

yparxei ena fovero vivlio sta katasthmata tou Euaggelou mpoudouni pou legetai "Arpegios", arpismata dhladh opou kyriolektika exei TA PANTA.

Gia na mh thewrithei ws diafhmish an thes mporw na sou skannarw selides k na stis steilw aplws epikoinwnhse sto pandis82@yahoo.com

Ta leme
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος margarita

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • αρρίμπα, αρρίμπα...
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #4 στις: 03/05/03, 20:18 »
Για αρπίσματα μπορείς να βρεις στο www.people.fas.harvard.edu/~desmith/guitar/ , εκεί που λέει fingerpicking. Γενικά είναι αρκετά ενδιαφέρον site,ειδικά για αυτούς που μαθαίνουν μόνοι τους, αν κι εγώ δεν το έχω πολυψάξει. ::)

Ερώτηση: Το μικρό δάχτυλο δε χρησιμοποιείται ποτέ; Δηλαδή όταν πρέπει να χτυπήσεις 4 χορδές ταυτόχρονα χρησιμοποιείς τον αντίχειρα με τα υπόλοιπα τρία;

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #5 στις: 03/05/03, 22:33 »
Akrivws margarita opws to eipes o antixeiras me ta upoloipa tria
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Sl@sh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #6 στις: 25/05/03, 09:06 »
to mikro einai to pio adinamo daktilo kai apofeugetai.kati paromoio ginetai kai sto aristero xeri

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #7 στις: 25/05/03, 10:57 »
Ante omws na paikseis solo tis prokopis me tria daktula  ;D
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

nick the greek

  • Επισκέπτης
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #8 στις: 02/06/03, 17:13 »
Το μικρό δάχτυλο έχω δει πολλές φορές να το χρησιμοποιούν, σε πιο Latin ρυθμούς.Μια φορά είχα δει στην τηλεόραση μία εκπομπή για Latin μουσική και ήταν ένας με μία κλασική και έπαιζε και με το μικρό δάχτυλο.

nick the greek

  • Επισκέπτης
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #9 στις: 18/06/03, 18:04 »
to mikro einai to pio adinamo daktilo kai apofeugetai.kati paromoio ginetai kai sto aristero xeri

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι ένα μεγάλο λάθος, το οποίο κάνουν πολλοί κιθαρίστες.

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #10 στις: 18/06/03, 18:13 »
to mikro daktilo to xrisimopoiume arketa apla oi neoi kitharistes den to poli xrisimopoiun
Για τι παλιές αγάπες μην μιλάς
τα πιο μεγάλα θέλω κάνουν πίσω
δεν αντεξαν πολύ και χάθηκαν μακριά
και κρύφτηκαν στις σπυλιές χαμένων παραδείσων

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #11 στις: 27/06/03, 22:46 »
Το μικρό δάχτυλο θεωρητικά δεν χρησιμοποιείται οι σολίστες όμως της κλασσικής κιθάρας το χρησιμοποιούν ορισμένες φορές καταχρηστικά. Είναι εκ φύσεως αδύνατο δάχτυλο και όσο εξασκούνται τα άλλα τέσσερα, τόσο πιο αδύναμο φαίνεται. Ο κανόνας είναι πάντως ότι όλα επιτρέπονται, όταν είναι ανάγκη, προκειμένου να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Υπάρχουν δύο βιβλία που θεωρώ εξαιρετικά για εξάσκηση στην κλασσική κιθάρα, και στο δεξί χέρι και στο αριστερό. Δεν γνωρίζω όμως αν θεωρείται διαφήμιση οπότε προτιμότερο να το τσεκάρω και να σου τα στείλω κάποια άλλη στιγμή είτε στο forum είτε στο e-mail σου εάν το έχω. Και τα δύο όμως προϋποθέτουν να γνωρίζεις νότες. Αλλιώς είναι δύσκολο. Τα βιβλία αυτά είναι για γενική εξάσκηση. Για αρπίσματα είναι πολύ καλό το βιβλίο που σου συνέστησε ο Anemos. Πάντως χονδρικά μπορώ να σου πω ότι καλό είναι να κάνεις μόνος σου αρπίσματα με συνδυασμούς των τεσσάρων δαχτύλων δηλαδή : p-i-m-a, p-a-m-i, p-a-i-m, p-a-i-a-m-a κ.ο.κ. όπου p ο αντίχειρας, i ο δείκτης, m ο μέσος και a ο παράμεσος.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Αρπισματα
« Απάντηση #12 στις: 29/06/03, 17:40 »
Λοιπόν να ψάξεις να βρεις το βιβλίο του Κώστα Κοτσώλη "Ο ΒΙΡΤΟΥΟΖΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΗΣ" και του Pujol "Η ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ". Το δεύτερο είναι σε σειρές, νομίζω η 2η έχει αρπίσματα. Του Κοτσώλη είναι πιο σοβαρό και με ενάμισι χρόνο καθημερινή εξάσκηση σου κάνει τα δάχτυλα κρέμα. Του Pujol το πήρα πριν δεκαπέντε χρόνια δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμη έτσι ή αν έχει αλλάξει. Αν θεωρηθεί διαφήμιση ας κρύψουν το μήνυμα οι συντονιστές.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
10785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/05, 22:32
από profsokin
6 Απαντήσεις
16487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/05, 03:55
από parlats
11 Απαντήσεις
18619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 14:14
από cashman
0 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 18:48
από theo182
4 Απαντήσεις
4608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 20:47
από Moonchild_
1 Απαντήσεις
5202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 22:59
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
6925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/13, 11:57
από CosmosKGr
0 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 13:33
από Giannisxania