Αποστολέας Θέμα: Κυνηγι-Ψαρεμα Το χειροτερο "σπορ" που εφευρεθηκε  (Αναγνώστηκε 27684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
...το ψαρεμα και το κηνυγι ειναι ισως αρκετα ενδιαφεροντα σαν χομπιστικα γεμισματα καποιων ελευθερων ωρων και οχι σαν "σπορ",απο εκει και περα αμα εισαι ασχετος με τα δυο αυτα,νομιζεις οτι ειναι κατι κακο...το χειροτερο οπως ξεκινησε να μας λεει αυτο το ποστ.Ο καθενας μπορει να βρει τα καλα και τα κακα,αλλα αμα δεν ασχολειται καλυτερα να μασας παρα να μιλας...ειναι κι αυτο ενα σπορ :P

υγ.Το ψαροντουφεκο λεει...για οσους ξερουν ;)
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Και αυτο ειναι απαντηση τωρα?Τι σημαινει δεν ξερω?Επειδη δεν εχω κυνηγησει?Δεν βλεπω τα αποτελεσματα?Οχι μονο εγω αλλα ολοι οσοι μιλησαμε.
-Τα καλα ειναι οτι γυμναζεσαι και επισης πυροβολας ζωα αντι να βγαζεις τα ενστικτα σου στυς ανθρωπους..Μπραβο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

stavros75

  • Επισκέπτης
Λοιπόν επειδή άκουσα πολλά εδω πέρα, έχω να πω τα εξής... Τα ζώα υπάρχουν για να τα τρώμε εμείς οι άνθρωποι. Οπότε το κυνήγι είναι κάτι το θεμιτό, αρκεί να μην γίνεται σε εποχή αναπαραγωγής, και σε προστατευμένα είδη.... και γενικά να μην είναι  παράνομο, και να γίνεται με σωστά μέσα.... Υπάρχουν νόμοι, αρκεί να εφαρμόζονται...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Τα ζώα υπάρχουν για να τα τρώμε εμείς οι άνθρωποι.

Τα ζώα που προορίζονται για τους ανθρώπους είναι αυτά που εκτρέφονται. Αν σταματήσει το κυνήγι των άγριων ζώων δεν πρόκειται να επέλθει καμιά ανισορροπία στην πανίδα. Δεν προορίζονται για εμάς.

Εξάλλου ο (ενήλικος) άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει και να είναι υγιής και χωρίς καθόλου κρέας.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/06, 16:19 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τα ζώα υπάρχουν για να τα τρώμε εμείς οι άνθρωποι.

Τα ζώα που προορίζονται για τους ανθρώπους είναι αυτά που εκτρέφονται. Αν σταματήσει το κυνήγι των άγριων ζώων δεν πρόκειται να επέλθει καμιά ανισορροπία στην πανίδα. Δεν προορίζονται για εμάς.

Εξάλλου ο (ενήλικος) άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει και να είναι υγιής και χωρίς καθόλου κρέας.
+1 Υπαρχουν συγκεκριμενα ζωα για μας (γουρουνια κοτες αγελαδες  κλπ) που καλυπτουν πληρως τις αναγκες μας.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

stavros75

  • Επισκέπτης
Τα ζώα που προορίζονται για τους ανθρώπους είναι αυτά που εκτρέφονται.
Όχι απαραίτητα...Με βάση ποιά λογική το λες αυτό? Δηλαδή δε μπορώ εγώ να πάω να ψαρέψω καμία γόπα, να πάω να ρίξω καμία μπεκάτσα? καμία τσίχλα ;D Αν είμαι νόμιμος που είναι το πρόβλημα?
Αν σταματήσει το κυνήγι των άγριων ζώων δεν πρόκειται να επέλθει καμιά ανισορροπία στην πανίδα. Δεν προορίζονται για εμάς.
Ανέφερα οτι είμαι κατά του κυνηγιού τέτοιων ζώων...Δεν μίλησα για φάλαινες ούτε για τσιτάχ. Μιλάω για είδη που βρίσκονται σε αυθονία.. Στα υπο εξαφάνιση και γω είμαι αντίθετος...(αν κατάλαβα καλά τι θες να πεις)
Εξάλλου ο (ενήλικος) άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει και να είναι υγιής και χωρίς καθόλου κρέας.
Δε συμφωνώ...Δεν είναι απαραίτητο κανείς να τρώει κρέας, αλλά δε βλέπω κάτι το μεμπτό για αυτόν που τρώει...Φαντάσου τώρα να μη τρώγαμε κοτόπουλο, να μη τρώγαμε σουβλάκια, ζαμπόν, μπέικον...η ζωή μας δε θα ήταν λίγο...άνοστη?  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/06, 22:32 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τα ζώα που προορίζονται για τους ανθρώπους είναι αυτά που εκτρέφονται. Αν σταματήσει το κυνήγι των άγριων ζώων δεν πρόκειται να επέλθει καμιά ανισορροπία στην πανίδα. Δεν προορίζονται για εμάς.
Ναι συμφωνώ, το ανέφερα εξάλλου, κυνήγι για υπο εξαφάνιση ζώα απαγορεύεται...
Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπε.Εννοει οτι αν ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ το κηνυγι δεν θα υπαρξει και κανενα προβλημα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Δεν είπα Ρούφους ότι είναι πρόβλημα να φας καμιά γόπα, καμιά μπεκάτσα, κανένα ζαρκάδι. Νόμιμος θα είσαι στα όλα σου. Εννοούσα ότι με το κυνήγι των άγριων ζώων διαταράσσεται η ισορροπία του οικοσυστήματος.

Ο παππούς μου έβγαινε για κυνήγι και γυρνούσε φορτωμένος λαγούς (που θα πίστευε κανείς ότι βρίσκονται σε αυθονία, όπως λες). Αυτό είναι πια μακρινό παρελθόν για την περιοχή που ζει. Επίσης οι απανταχού ψαροτουφεκάδες βλέπουν τεράστια διαφορά στην θαλάσσια πανίδα τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι χωρίς συνέπειες το κυνήγι και το ψάρεμα λοιπόν (και δε μιλάω για νομικές).

Αυτό το αναφέρω και για αυτούς που ισχυρίζονται ότι το κυνήγι βοηθάει στην εξισορρόπηση της φύσης - στο να ελεγχθεί η απεριόριστη εξάπλωση της πανίδας.

Επίσης δεν είπα ότι είναι μεμπτό να τρώει κανείς κρέας. Είπα ότι μπορεί ο ενήλικος να ζήσει υγιής και χωρίς αυτό. Άρα δεν τίθεται θέμα επιβίωσης.

Το ότι μας προσφέρουν απόλαυση τα απανταχού κοψίδια και τα χταποδάκια, ναι, συμφωνώ και επαυξάνω. Εξάλλου δεν είμαι χορτοφάγος!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

stavros75

  • Επισκέπτης
Δεν είπα Ρούφους
Δε με λένε Ρούφους....!!  ;)
ότι είναι πρόβλημα να φας καμιά γόπα, καμιά μπεκάτσα, κανένα ζαρκάδι. Νόμιμος θα είσαι στα όλα σου. Εννοούσα ότι με το κυνήγι των άγριων ζώων διαταράσσεται η ισορροπία του οικοσυστήματος.
Συμφωνούμε...Δεν μίλησα ποτέ για άγρια ζώα...!!
Ο παππούς μου έβγαινε για κυνήγι και γυρνούσε φορτωμένος λαγούς (που θα πίστευε κανείς ότι βρίσκονται σε αυθονία, όπως λες). Αυτό είναι πια μακρινό παρελθόν για την περιοχή που ζει. Επίσης οι απανταχού ψαροτουφεκάδες βλέπουν τεράστια διαφορά στην θαλάσσια πανίδα τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι χωρίς συνέπειες το κυνήγι και το ψάρεμα λοιπόν (και δε μιλάω για νομικές).
Σ αυτό μπορεί να φταίνε πολύ παράγοντες κι όχι κατ' ανάγκη το κυνήγι. Σου αναφέρω ένα παράδειγμα: η μόλυνση των θαλασσών με τοξικά απόβλητα...

Παράθεση
Επίσης δεν είπα ότι είναι μεμπτό να τρώει κανείς κρέας. Είπα ότι μπορεί ο ενήλικος να ζήσει υγιής και χωρίς αυτό. Άρα δεν τίθεται θέμα επιβίωσης.
Ναι το κυνήγι και το ψάρεμα είναι, καθαρά, για χόμπυ...
Παράθεση
Εν κατακλείδοι να πω οτι το ελεγχόμενο ψάρεμα και κυνήγι δεν είναι τόσο επιβλαβή για το οικοσύστημα, όσο κάποια άλλα πράγματα (βιομηχανίες κλπ). Υπάρχουν νόμοι, οι οποίοι είναι φτιαγμένοι από ειδικούς, περιβαλλοντολόγους κ επιστήμονες κλπ.. αρκεί να εφαρμόζονται σωστά. 

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Α με συγχωρείς για το μπέρδεμα. Black sheep λοιπόν.

Πάνω σε αυτό που λες για το επιβλαβέστερο των βιομηχανιών, είναι νομίζω πολύ λάθος αντιμετώπιση. Αν λειτουργούσαμε έτσι δε θα είχε νόημα να μην πετάμε σκουπίδια κάτω, να χρησιμοποιούμε σπρέι φιλικά προς το όζον κλπ κλπ.

Γιατί τι είναι η τιποτένια δική μου πλαστική σακούλα που πετάω μέσα στη θάλασσα (που θα τη φάει το δελφίνι πιστεύοντας ότι είναι μέδουσα και θα πεθάνει από ασφυξία) μπροστά στα τοξικά απόβλητα των βιομηχανιών ή τι είναι το επιβλαβές αέριο της λακ μου μπροστά σε αυτά που χρησιμοποιούνται από τα εργοστάσια; Τίποτα.

Και όμως όλοι συνεισφέρουμε ή όλοι καταστρέφουμε αντίστοιχα, στο βαθμό που το κάθε μεμονωμένο άτομο μπορεί. Δεν έχει σημασία η αναλογία.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τα ζώα υπάρχουν για να τα τρώμε εμείς οι άνθρωποι.

Τα ζώα που προορίζονται για τους ανθρώπους είναι αυτά που εκτρέφονται. Αν σταματήσει το κυνήγι των άγριων ζώων δεν πρόκειται να επέλθει καμιά ανισορροπία στην πανίδα. Δεν προορίζονται για εμάς.

Εξάλλου ο (ενήλικος) άνθρωπος μπορεί να επιβιώσει και να είναι υγιής και χωρίς καθόλου κρέας.
Αλήθεια?
Για ρώτα και τους γεωργούς που σε περιόδους μη κυνηγίου βλαστημούν!Τότε να δεις σωρούς από δηλητηριασμένα άγρια ζώα προκειμένου να διαφυλάξουν την παραγωγή τους!
Το κάθε τι αποτελεί ένα αναπόσπαστο κρίκο της οικολογικής αλυσίδας!Αρκεί να γίνεται με μέτρο και σύνεση!!!
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Πώς ακριβώς σχετίζεται η οικονομική ζημία των γεωργών με το θέμα μας; Ναι τους τρώνε μέρος της παραγωγής. Και; Επέρχεται οικολογική ανισορροπία; Ή μήπως το κυνήγι γίνεται για να ωφελήσει και εκείνους;

(Τα άγρια φυτοφάγα ζώα είναι μέρος του ρίσκου που παίρνουν οι εκτός θερμοκηπίων γεωργοί, όπως και οι κλιματικές αντιξοότητες και άλλα πολλά. Ας πάρουν εκείνοι τα μέτρα τους. Δε νοείται να σκοτώνουμε ζώα προληπτικά)
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν δεν υπάρχει κάποιος παράγοντας που θα μπορέσει να μειώσει δραστικά τους πληθυσμούς των επιζήμιων πτηνών και θηλαστικών, τότε το προβλημα είναι πολύ μεγάλο!!!!!
Τότε μιλάμε για οικονομική ζημιά και μεγάλο αντικτυπο στην οικονομική ζωή της εκάστοτε χώρας!
Δεν πρεπει πάντα να σκεφτεσαι με το συναίσθημα αλλά και με την λογική!!!Γιατί δεν αντιδράς όταν μιλάμε για καταπολέμηση εντόμων και άλλων παθογονων οργανισμών!!!
Ή μήπως αυτοί δεν αποτελούν μέρος των οικολογικών σου ανυσηχιών?
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

stavros75

  • Επισκέπτης
Α με συγχωρείς για το μπέρδεμα. Black sheep λοιπόν.

Πάνω σε αυτό που λες για το επιβλαβέστερο των βιομηχανιών, είναι νομίζω πολύ λάθος αντιμετώπιση. Αν λειτουργούσαμε έτσι δε θα είχε νόημα να μην πετάμε σκουπίδια κάτω, να χρησιμοποιούμε σπρέι φιλικά προς το όζον κλπ κλπ.

Γιατί τι είναι η τιποτένια δική μου πλαστική σακούλα που πετάω μέσα στη θάλασσα (που θα τη φάει το δελφίνι πιστεύοντας ότι είναι μέδουσα και θα πεθάνει από ασφυξία) μπροστά στα τοξικά απόβλητα των βιομηχανιών ή τι είναι το επιβλαβές αέριο της λακ μου μπροστά σε αυτά που χρησιμοποιούνται από τα εργοστάσια; Τίποτα.

Και όμως όλοι συνεισφέρουμε ή όλοι καταστρέφουμε αντίστοιχα, στο βαθμό που το κάθε μεμονωμένο άτομο μπορεί. Δεν έχει σημασία η αναλογία.
Εγώ καταλαβαίνω το πνεύμα σου, και συμφωνώ με το να είμαστε όλοι οικολογικά ευαισθητοποιημένοι. Η φύση όταν δε τη σέβεσαι, σε εκδικείται...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Γιατί δεν αντιδράς όταν μιλάμε για καταπολέμηση εντόμων και άλλων παθογονων οργανισμών!!!
Ή μήπως αυτοί δεν αποτελούν μέρος των οικολογικών σου ανυσηχιών?

Όταν μπαίνει στη μέση η λέξη "καταπολέμηση" καταλαβαίνουμε όλοι ότι αναφερόμαστε σε δραστικά μέτρα που λαμβάνονται για την αποσυμφόρηση μιας κατάστασης.

Εδώ μιλάμε για ένα χόμπι ή μάλλον για δύο χόμπι. Αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα με τα άγρια ζώα όπως με τα έντομα, θα γίνονταν συντονισμένες προσπάθειες αποσόβησης του κινδύνου. Και φυσικά δε θα αφηνόταν το θέμα στα χέρια του οποιουδήποτε επιπόλαιου κυνηγού/ψαρά, που μπορεί να υπερβάλλει εαυτόν και να οδηγήσει στην εξάλειψη ειδών από μια περιοχή.

Το ότι επιτρέπεται  το κυνήγι κάποιους μήνες μπορεί να εξυπηρετεί χιλιάδες σκοπούς (από τους οποίους δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε έναν), αλλά είναι αφελές να πιστεύουμε ότι είναι ένα μέσο της πολιτείας για την προστασία των καλλιεργειών από τα άγρια ζώα που κατεβαίνουν από τα βουνά.

Εξάλλου η φύση έχει τον τρόπο της να εξισορροπεί τα πάντα χωρίς την επέμβαση του ανθρώπου και όταν αυτή χρειάζεται είναι γιατί κάπου κάναμε λαλακία και τη διαταράξαμε. (πχ αποξηραίνουμε για καλλιέργεια περιοχές όπου ζουν βατράχια, τα οποία τρέφονται μεταξύ άλλων και με κουνούπια και έτσι τα τελευταία αναπτύσσονται ανεξέλεγκτα και πάει λέγοντας - και μετά ξανάρχεται ο άνθρωπος να κάνει ψεκασμούς)
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
μια χαρα ειναι το ψαρεμα και το κυνηγι,οποιος δεν το γουσταρει,απλα δεν το κανει.Οχι επειδη δεν του αρεσει ειναι ταυτοχρονα και το  χειροτερο "σπορ" που εφευρεθηκε....ελεος ρε βετζετεριανς.Αυτα,τωρα αν καποιος δεν τηρει αυτα που οριζει ο νομος  και  το πλαισιο που οριζουν οι κυνηγετικοι σύλογγοι ,ε τοτε αυτοι ΝΑΙ δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ζωντανα...αλλα χαλαρωστε λιγο... ;) :-*
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Το κυνήγι το έχω απορρίψει στο μυαλό μου εξ αρχής.Δεν εξεταζω καν την πιθανότητα να πάω ποτέ για κυνήγι ούτε καν για το χαβαλέ.Δε βρίσκω το λόγο να σκοτώσω για να φάω.Μια χαρά ειν τα κρεοπωλεία.
Τώρα όσον αφορά το ψάρεμα επειδή πρόσφατα ο πατέρας μου πήρε βάρκα και πάει για ψάρεμα απλά δε μου προκαλεί ενδιαφέρον.Το βρίσκω λίγο βαρετό και εκτός αυτού δεν πιστεύω πως τα 2-3 κιλά ψάρια που θα βγάλει προκαλούν τεράστια ζημιά.Σαφώς βέβαια τα τρώμε μετά και σε καμία περίπτωση δεν πετιούνται.
Απλά δε μπορώ να κατανοήσω την ψυχολογία αυτού που διασκεδάζει σκοτώνοντας απλά για να σκοτώσει και όχι για να ζήσει.Ας πάει σινεμά ας πάει μια εκδρομή ας παίξει PS για να διασκεδάσει.
Η αφαίρεση οποιουδήποτε είδους ζωής δεν είναι ψυχαγωγία.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δλδ επειδη οτι ειναι εντος των νομων ειναι μια χαρα?Ζητω που καηκαμε..
Συμφωνω απολυτα με πασκαλ.Ουτε εγω ειμαι βετζετεριαν.Αλλα αμαν πια ρε παιδια τα τρα επιχειρηματα σας ειναι 1)Αν οι υπολοιποι ειμαστε βετζετεριαν..Γιατι αν δν ειμαστε ειμαστε υποκριτες
2)Το χαρακτηριστικο υπαρχουν και χειροτερα.Αφου οι βιομηχανιες σκοτωνουν με τον τροπο τους χιλιαδες ζωα να μην σκοτωσουμε και μεις μερικα?Θα γινει τπτ? ::) Λες και οταν πας να χτισεις μια πολυκατοικια δεν ξεκινας απο τα θεμελια..
3)Αυτο ειναι και το πιο αστειο..Το κυνηγι συντελει στην ισορροπια της αλυσιδας.Αν δεν σκοτωνουν οι κυνηγοι μερικες εκατονταδες λαγους και μπεκατσες θα επελθει η καταστροφη..Μηπως δεν αφανιζονται πολλα απο αυτα απο την τοπικη μολυνση?

Και αλλαζω τον τιτλο γιατι βαρεθηκα να το αναφερετε συνεχεια ;D ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
κανεις δε σου τρωει το δικιο και κανεις δε λειε οτι εισαι βετζετεριαν με την κακη εννοια(με ειρωνεια),στο λεω απλα γιατι για κατι που δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να εχεις καλη εικονα και ολοκληρωμενη αποψη.Αυτο και μονο ::)
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Δλδ επεειδη δεν εχω ξυπνησει τα ζωωδη ενστικτα μου ,που λεει και κοργκυ,δεν εχω ολοκληρομενη αποψη?Κρινω βασει αποτελεσματων.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Δηλαδή δε μπορούμε να καταδικάσουμε ένα έγκλημα παρά μόνο αν το έχουμε διαπράξει προηγουμένως?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

stavros75

  • Επισκέπτης
ε αμα είναι να πλήττεται η ισοροπία της φύσης, να καταργηθεί το ψάρεμα και το κυνήγι...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τωρα μιλας σωστα ;D
Ενταξει δεν προκειται ποτε να συνηδητοποιηθει πληρως ο ανθρωπος αλλα παντα θα υπαρχει χωρος για προσπαθειες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κανεις δε σου τρωει το δικιο και κανεις δε λειε οτι εισαι βετζετεριαν με την κακη εννοια(με ειρωνεια),στο λεω απλα γιατι για κατι που δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να εχεις καλη εικονα και ολοκληρωμενη αποψη.Αυτο και μονο ::)

'Ημουνα (και φυσικά παραμένω) πολύ καυστικός στις απόψεις και τις απαντήσεις μου σε αυτό το θέμα. Το θεωρώ όπως είπα έγκλημα και μάλιστα εκ προμελέτης. Και κατά συρροή κατ' εξακολούθηση κλπ κλπ κλπ. Αν ο νόμος ήταν δίκαιος θα προέβλεπε τις ίδιες ποινές για όλα τα θηλαστικά (και πτηνά κλπ ) και όχι μόνο για το θηλαστικό "άνθρωπος". Εν πάσει περιπτώσει αν αυτό είναι το πρόβλημά σου να σου πω ότι η μεγάλη μου απέχθεια για το κυνήγι προήλθε όταν (και επειδή) πήγα για κυνήγι με παρέα κυνηγών κι ενώ μέχρι τότε απλά δεν το έβλεπα με καλό μάτι από τότε και μετά (βλέποντας αφ' ενός τη στυγερή δολοφονία και αφ' ετέρου το πρωτόγονο χαμόγελο και ικανοποίηση που ένιωθαν αυτοί οι πρωτόγονοι και απολίτιστοι τελικά άνθρωποι) το σιχάθηκα βαθιά. Λυπάμαι αλλά αυτή η εικόνα (το μαρτύριο που κράτησε δύο μέρες γιατί δε μπορούσα να φύγω από τα βουνά μόνος μου) είναι που μου έδωσε όπως θα ήθελες την ολοκληρωμένη άποψη που έχω σήμερα γι' αυτό.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
κανεις δε σου τρωει το δικιο και κανεις δε λειε οτι εισαι βετζετεριαν με την κακη εννοια(με ειρωνεια),στο λεω απλα γιατι για κατι που δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να εχεις καλη εικονα και ολοκληρωμενη αποψη.Αυτο και μονο ::)

'Ημουνα (και φυσικά παραμένω) πολύ καυστικός στις απόψεις και τις απαντήσεις μου σε αυτό το θέμα. Το θεωρώ όπως είπα έγκλημα και μάλιστα εκ προμελέτης. Και κατά συρροή κατ' εξακολούθηση κλπ κλπ κλπ. Αν ο νόμος ήταν δίκαιος θα προέβλεπε τις ίδιες ποινές για όλα τα θηλαστικά (και πτηνά κλπ ) και όχι μόνο για το θηλαστικό "άνθρωπος". Εν πάσει περιπτώσει αν αυτό είναι το πρόβλημά σου να σου πω ότι η μεγάλη μου απέχθεια για το κυνήγι προήλθε όταν (και επειδή) πήγα για κυνήγι με παρέα κυνηγών κι ενώ μέχρι τότε απλά δεν το έβλεπα με καλό μάτι από τότε και μετά (βλέποντας αφ' ενός τη στυγερή δολοφονία και αφ' ετέρου το πρωτόγονο χαμόγελο και ικανοποίηση που ένιωθαν αυτοί οι πρωτόγονοι και απολίτιστοι τελικά άνθρωποι) το σιχάθηκα βαθιά. Λυπάμαι αλλά αυτή η εικόνα (το μαρτύριο που κράτησε δύο μέρες γιατί δε μπορούσα να φύγω από τα βουνά μόνος μου) είναι που μου έδωσε όπως θα ήθελες την ολοκληρωμένη άποψη που έχω σήμερα γι' αυτό.


...κανενα προβλημα,αλλα δεν ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ :-*
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
3 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/06, 16:36
από parlats
13 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/06, 14:48
από pascal.
7 Απαντήσεις
8093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia