Καλλιτεχνικές μας δημιουργίες > Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές

Έλενα Παπαρίζου - Teardrops (metal cover)

(1/2) > >>

Stratos VR:
Αν και "metalhead", πάντα προσπαθώ να στηρίξω την ιδέα, ότι η μουσική δεν έχει σύνορα και πρέπει να είμαστε ανοιχτοί σε όλα τα μουσικά ιδιώματα καθώς παντού μπορεί να βρει κανείς κάτι που του αρέσει. Έτσι κατά καιρούς κάνω κάποιες διασκευές σαν κι αυτή.  ;D

Ελπίζω να σας αρέσει και για όσους μπουν στον κόπο να το τσεκάρουν κάθε πρόταση/παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη.

https://www.youtube.com/watch?v=RkBC4gY3ou4

BitCollector:
Ωραία προσέγγιση και όμορφο αποτέλεσμα!
Να υποθέσω ότι πήρες acapela και το «έντυσες» με δική σου μουσική ή τα έβαλες από πάνω τα δικά σου;

Stratos VR:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 20/04/22, 23:08 ---Ωραία προσέγγιση και όμορφο αποτέλεσμα!
Να υποθέσω ότι πήρες acapela και το «έντυσες» με δική σου μουσική ή τα έβαλες από πάνω τα δικά σου;

--- Τέλος παράθεσης ---

Καταρχάς ευχαριστώ που το τσέκαρες! Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν μπόρεσα να βρω acapela τα φωνητικά, τα απομόνωσα με κάποια εργαλεία (στα πλαίσια του δυνατού φυσικά) και από εκεί και πέρα, όπως λες έστησα όλο το backing track (κιθάρες, μπάσο, τύμπανα) πάνω σε αυτά.

BitCollector:

--- Παράθεση από: tezcatlipoca4 στις 20/04/22, 23:16 ---Καταρχάς ευχαριστώ που το τσέκαρες! Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν μπόρεσα να βρω acapela τα φωνητικά, τα απομόνωσα με κάποια εργαλεία (στα πλαίσια του δυνατού φυσικά) και από εκεί και πέρα, όπως λες έστησα όλο το backing track (κιθάρες, μπάσο, τύμπανα) πάνω σε αυτά.

--- Τέλος παράθεσης ---
Ε ναι, να τα βρεις «καθαρά», από στούντιο μάλλον δύσκολο. Ακούγεται ελάχιστα, κυρίως στις δεύτερες φωνές, η αλλοίωση από την εξαγωγή.
Θέλω να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο (σε εντελώς άλλο ύφος), όμως δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να απομονώνει τα φωνητικά με καλό αποτέλεσμα. Είχα πετύχει πριν από χρόνια έναν οδηγό για «χειροκίνητη» εξαγωγή (με χρήση μόνο ενός audio editor), αλλά δεν υπάρχει πια. Διάβασα κάτι για ένα πρόγραμμα της Steinberg (Spectral... κάτι) που υποτίθεται κάνει θαύματα. Εσύ τι χρησιμοποίησες;

Stratos VR:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 21/04/22, 00:33 ---
Ε ναι, να τα βρεις «καθαρά», από στούντιο μάλλον δύσκολο. Ακούγεται ελάχιστα, κυρίως στις δεύτερες φωνές, η αλλοίωση από την εξαγωγή.
Θέλω να κάνω κι εγώ κάτι αντίστοιχο (σε εντελώς άλλο ύφος), όμως δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να απομονώνει τα φωνητικά με καλό αποτέλεσμα. Είχα πετύχει πριν από χρόνια έναν οδηγό για «χειροκίνητη» εξαγωγή (με χρήση μόνο ενός audio editor), αλλά δεν υπάρχει πια. Διάβασα κάτι για ένα πρόγραμμα της Steinberg (Spectral... κάτι) που υποτίθεται κάνει θαύματα. Εσύ τι χρησιμοποίησες;

--- Τέλος παράθεσης ---

Για το συγκεκριμένο κατέφυγα σε μια online λύση. Προφανώς έχει κάποιες αδυναμίες και ειδικά αν ακούσεις το αποτέλεσμα a capella, κάνει μπαμ, αλλά πιστεύω σε μίξη είναι "ψιλοτίμιο". Επίσης θεωρώ ότι και η ποιότητα του αρχικού αρχείου παίζει τεράστιο ρόλο! Αν δηλαδή μπορείς να βρεις ένα wav ή flac σε καλή ποιότητα, θα έχεις σίγουρα και καλύτερο extraction.

https://vocalremover.org/

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό της Steinberg που αναφέρεις, θα το τσεκάρω. Επίσης κάποιος μου πρότεινε και το iZotope RX που έχει αντίστοιχο tool. Δυστυχώς βέβαια αυτές οι λύσεις ξεφεύγουν λίγο στο οικονομικό, δεδομένου ότι δεν είναι κάτι που θα το χρησιμοποιώ συχνά. Ίσως αξίζουν όμως, θα γίνει ένας trial έλεγχος! :-)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View