Αποστολέας Θέμα: Με κοιτάς φιλικά  (Αναγνώστηκε 6695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Με κοιτάς φιλικά
« στις: 02/02/10, 02:00 »
  ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ ΦΙΛΙΚΑ   (Blues)

  Δεν μπορώ να ζω με ψευδαισθήσεις
  Σ' ένα παραμύθι ερωτικό
  Μη μου φέρνεις άλλο, αντιρρήσεις

  Γιατί με κοιτάζεις φιλικά μες τα μάτια
  Ξέρω με κοιτάς φιλικά
  Και με κάνεις κομμάτια

        μ....μ...

  Σε γυρεύουν όλες μου οι αισθήσεις
  Μέρα με τη μέρα πιο πολύ
  Μα θα ζω μονάχα μ' αναμνήσεις
  Θα χαθώ στο πρώτο σου φιλί

  Τώρα με κοιτάζεις φιλικά μες τα μάτια
  Ξέρω με κοιτάς φιλικά

  Και με κάνεις κομμάτια
   ''    ''     ''         ''
   ''    ''     ''         ''
   Με κοιτάς φιλικά

   Με κοιτάς μες τα μάτια
   Και με κάνεις κομμάτια
   Μην με κοιτάς φιλικά
   ''     ''      ''        ''
   Μες τα μάτια
   Μην με κοιτάς φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #1 στις: 02/02/10, 02:38 »
Θα μπορούσα να πω, ότι το φαίνεσθαι, δεν είναι και η ουσία. Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις βαθύτερα και όχι στα μάτια...
Θα μπορούσα να πω, ότι βλέπουμε, αυτό το οποίο θέλουμε να δούμε.
Θα μπορούσα να πω, έαν σε βλέπει κάποιος φιλικά, είναι γιατί εσύ δεν φρόντισες όσο θα έπρεπε για να σε δει αλλιώς.
Αλλά επειδή καθένας, έχει και το βίτσιο του, θα το λάβω απλά ως, με κοιτάς έτσι όπως δεν θα ήθελα να με κοιτάς, δίχως να το χαρακτηρίσω κάπως συγκεκριμένα.
Βέβαια αναρωτιέμαι, έαν υποσυνείδητα, ήθελε να γίνει κομμάτια και διάλεξε αυτόν τον τρόπο για να προετοιμάσει το έδαφος απέναντι στον εαυτό της, δικαιολογώντας τον εαυτό της.
Δεν γράφει πουθενά ότι πρόκειται για γυναίκα, αλλά την αναγνωρίζω ως γυναίκα. Είμαι λάθος ?

Έχει την μουσικότητα και το ύφος του Blues, με ταξιδεύει στο σκηνικό που δύο άνθρωποι κοιτάζονται στα μάτια και ίσως να ήτανε πιο "εξηγήσιμο" έαν όντως είχε να κάνει με την νοοτροπία άλλου λαού, πιο σκούρου, μιας και εκεί τα πράματα όσον αφορά την σεξουαλικότητα νομίζω, είναι στην ουσία τους πιο απελευθερωμένα.
Μην του στερήσεις την μουσική επένδυση, αλλά μην την στερήσεις και από εμάς.

« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/10, 02:40 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #2 στις: 02/02/10, 06:46 »
Θα μπορούσα να πω, ότι το φαίνεσθαι, δεν είναι και η ουσία. Ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις βαθύτερα και όχι στα μάτια...

Κι εγώ μπορώ να πω άνετα , Πάνο φίλε καλέ , ότι κοιτώντας βαθιά και ίσια
μέσα στα μάτια , με τρόπο άδολο , όχι πονηρό ,
θα βρεις αυτό αυτό που δε θέλει να πει το άτομο αλλά το λένε τα μάτια του .
Πώς να το κάνουμε ?
Ναι μεν από τα μάτια πιάνεται και στα χείλη κατεβαίνει ,
αλλά τελικά στα μάτια ξανά ανεβαίνει αν θέλει να λέγεται αγάπη κι όχι ερωτας  :)
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #3 στις: 02/02/10, 09:51 »
Πολλές φορές, όταν κάποιος γράφει στίχους για ένα τραγούδι, μπορεί να περιγράψει κάτι που ίσως δεν τον εκφράζει ή τουλάχιστον δεν τον εκφράζει τη δεδομένη στιγμή. Μπορεί ακόμη να γράψει κάτι επηρεασμένος από την ιστορία κάποιου άλλου. Για μένα λίγη σημασία έχει το τι και το πώς εάν το τραγούδι τελικά καταφέρει να ακουμπήσει μερικούς από αυτούς που το έχουν ανάγκη, άσχετα αν εμένα μου αρέσει στην τελική ή όχι…
 
Μην του στερήσεις την μουσική επένδυση, αλλά μην την στερήσεις και από εμάς.

Είμαι τυχερός, γιατί ήμουνα μπροστά όταν στίχοι και μουσική γεννιόνταν ταυτόχρονα δημιουργώντας ένα καινούργιο τραγούδι και ακόμα πιο τυχερός γιατί η δημιουργός του τραγουδιού μου έδωσε τη χαρά να προσθέσω σε αυτό λίγες μουσικές ιδέες μου.
Ελπίζω ότι σύντομα θα είμαστε σε θέση να το ακούμε όλοι μαζί και να το «κρίνουμε» στο σύνολό του, όπως του πρέπει δηλαδή. Όπως πρέπει σε κάθε τραγούδι, όπου μουσική και στίχοι είναι ένα και όχι κάτι ξεχωριστό… 

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #4 στις: 02/02/10, 10:51 »
Θα απαντήσω κι εγώ επί τούτου παιδιά...Δηλαδή, γιατί θα πρέπει ό,τι μα ό,τι γράφουμε να αφορά εμάς προσωπικά;
Δεν μπορεί κάποιος να εμπνέεται από όσα συμβαίνουν γύρω του ή σε κάποιο κοντινό του πρόσωπο; Είναι κι αυτός ένας από τους λόγους που σταμάτησα να γράφω, γιατί βαρέθηκα πια να απαντώ σε όσους νομίζουν ότι όλοι μου οι στίχοι αφορούν προσωπικά μου βιώματα και μάλιστα προς δημόσιο σχολιασμό...
Ανθή, μου άρεσαν πολύ οι στίχοι σου, περιμένω να τους ακούσω κιόλας! :)

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #5 στις: 02/02/10, 11:45 »
...Δηλαδή, γιατί θα πρέπει ό,τι μα ό,τι γράφουμε να αφορά εμάς προσωπικά;...

Καλημέρα Γεωργία ,
δε γίνεται να γράφουμε αληθινή λογοτεχνία ή ποίηση
χωρίς αληθινά βιώματα .
Σε κάθε άλλη περίπτωση γράφουμε μόνο ... "φαντασία" κι ό,τι μάς κατέβει ,
κάτι όπως "ο Πόλεμος τών Άστρων" .
Αλλά και πάλι τότε η φαντασία δε μπορεί να είναι ξεκομμένη από τα βιώματα
κι απ' ό,τι κουβαλάμε μέσα μας.
Με κάποιον τρόπο , έστω κρυμμένο , αυτά θα εμφανίζονται σ' αυτά που γράφουμε .

Αν εσύ θέλεις να λες ότι αυτά που γράφεις δεν αντιπροσωπεύουν δικά σου βιώματα
και λοιπά ,
δικαίωμά σου , όμως δε βλέπω σε ποια βάση στέκει αυτό .
Εντελώς αντιεπιστημονικό μού μοιάζει και δε συμφωνεί με αυτό που λένε όλοι οι καλλιτέχνες :
"τα όσα έφτιαξα είναι παιδιά μου" , με την έννοια ότι βγήκαν από την ψυχή τους
κι όχι από τη φαντασία τους απλώς και μόνο .

Τα σχόλια μου για το ποιήμα τής Ανθούλας τα έγραψα ήδη , περιμένω κι εγώ τη μελοποίησή του .
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #6 στις: 02/02/10, 12:03 »
Άποψή σου, αγαπητέ Αλκιβιάδη! ;)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #7 στις: 02/02/10, 12:33 »
Εφ'όσον μου δώσει η Ανθία, το λόγο, θα μπορούσα να σχολιάσω, τα σχόλιά σας. Εδώ όμως μπήκα για να σχολιάσω το ποίημα, με τον δικό μου προσωπικό τρόπο.
Έαν η Ανθία, έχει κάποιο λόγο να συζητήσει μαζί μου αυτά που λέω, θα το κάνει. Έαν όχι δεν θα το κάνει. Μπορώ όμως να ανοίξω ένα θέμα που να λέει : Ποια η γνώμη σας, για το ποίημα της Ανθίας ? Όταν μπαίνω και διαβάζω ένα έργο, απευθύνομαι σε αυτόν που έχει γράψει το έργο και όχι σε όλους τους υπόλοιπους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #8 στις: 02/02/10, 12:47 »
Αν και εσύ Πάνο, το ίδιο με εμάς κάνεις τώρα, οκ, δεκτό, συγνώμη από όλους για την παρέμβασή μου. Δε θα επαναληφθεί.
Αν και θα προτιμούσα να μου κάνει την παρατήρηση κάποιος υπεύθυνος για την στήλη. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/10, 12:49 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #9 στις: 02/02/10, 12:51 »
Εσείς είστε οι ποιητές, εσείς ξέρετε.

Αναγνώστης είμαι και ίσως να πέφτω έξω αλλά, σαν αναγνώστης, δεν ενθουσιάστηκα με το δημιούρμημα αυτό!
Είτε εκπροσωπεί "φαντασία", είτε "πραγματική κατάσταση συναισθημάτων" της δημιουργού, για μένα είναι ένα
κοινό και τετριμμένο στιχοπλόκημα.

Είπαμε, αναγνώστης είμαι!
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #10 στις: 02/02/10, 13:50 »
Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω το τραγούδι
Πάντως, αν μου επιτρέπετε, και ο Ν. Καββαδίας την ποιητική συλλογή ''Μαραμπού'' [1933]
την έγραψε πριν ταξιδέψει
Για μένα η φαντασία παίζει μεγάλο ρόλο στην δημιουργία

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #11 στις: 02/02/10, 14:15 »
Παιδιά καλημέρα και από μένα....
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και νιώθω πολύ συγκινημένη διότι αυτό το τραγούδι είμαι εγώ μέσα σε απλούς στίχους !!!!
Δεν ντρέπομαι καθόλου μα καθόλου να πω ότι είμαι παιδί του έρωτα και του πάθους......
Ένα τραγούδι λοιπόν άλλους τους εκφράζει για τους δικούς τους λόγους και άλλους όχι

'' Στην αρχή ενός παράφορου έρωτα τα μάτια πετάνε  φλόγες....
  Νιώθεις ένα κάψιμο παντού ......Πιστεύεις ότι αυτό θα κρατήσει για πάντα......
  Όσο περνάει ο καιρός έχεις την ψευδαίσθηση πως έτσι ακριβώς θα γίνει....
  Μα ο καιρός είναι αμείλικτος και ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι κάτι έχει αλλάξει......
  Το συζητάς λοιπόν και σου φέρνει αντιρρήσεις!Τίποτα δεν έχει αλλάξει σου λέει....και όντως
  τη στιγμή που στο λέει σε κοιτάζει γλυκά και με αγάπη....
   Εσύ όμως νοσταλγείς αυτή τη φλογερή ματιά που πετούσε σπίθες αναζητώντας τη μέσα σε  αναμνήσεις και χάνεσαι....
  Θέλεις να παραμείνεις εκεί.....Όπως στην αρχή....
  Μήπως όμως  αυτά συμβαίνουν μόνο στα παραμύθια?

  Πολλές φορές θυμώνεις και ξεσπάς ρίχνοντας τις ευθύνες αλλού ενώ μπορεί να έχεις αλλάξει και εσύ ο ίδιος....''


Δεν ξέρω αν σας βοήθησα καθόλου παιδιά....Δεν είμαι και καλή σ' αυτό!!!!!!!


Κάτι άλλο που ήθελα να πω είναι ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις βιώσει κάτι, για να γράψεις ......
Συνήθως όταν κάποιος μου διηγείται μια ιστορία και μπω στο πετσί της , είναι σαν να τη ζω μαζί του!!!!!!!
Δεν πιστεύω λοιπόν σε καμία περίπτωση ότι αν έχω έμπνευση και γράψω κάτι πάνω σε αυτό δεν θα είναι αληθινό.....
Όμως για να με αγγίξει τόσο ώστε να γράψω  .....κάτι συμβαίνει! Σίγουρα θα ταιριάζει με την ψυχοσύνθεσή  μου!!!!

Αυτά.......σας κούρασα ε?

Το τραγούδι όπως είπε και ο m.k (thanks για τις όμορφες πινελιές σου στο κομμάτι) θα το ακούσετε σύντομα....


P.S      Δεν χρειάζεται κανείς την άδειά μου για να γράψει οτιδήποτε!


Σας ευχαριστώ όλους Θερμά

Αποσυνδεδεμένος kuiper

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1074
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #12 στις: 02/02/10, 15:38 »
Θέλω να σας πω κι’ εγώ δυο λόγια χωρίς να σχολιάσω τους συγκεκριμένους στίχους, μα πάνω στα όσα συζητάτε.
Ο λογοτέχνης που συνθέτει έργα σε στίχους δεν είναι και κατ’ επέκταση άνθρωπος που πήγε στο σχολείο να μάθει την τέχνη της ποίησης για να ασχοληθεί μ’ αυτό το επάγγελμα. Είναι μάλλον έμφυτο προτέρημα.

Ο ποιητής κατά τη γνώμη μου δεν αντιγράφει μόνο την ίδια την ψυχή του, έχει τη δυνατότητα να γράψει διαβάζοντας την αύρα του αόρατου και είναι μέσα σ’ όλες τις μορφές του έρωτα, της αγάπης του πόνου.

Συμφωνώ λοιπόν με τα παραπάνω λόγια της Γεωργίας. Γιατί δηλαδή και καλά αυτά που γράφω είναι και το ημερολόγιο της ψυχής μου;
Μπορεί να επηρεάζομαι σαν άνθρωπος από την ηλικία και νοσταλγώντας το χθες να γράψω για μένα, μα πολλές φορές αυτά που γράφω έχουν θέμα διαφορετικό ακόμα και από τα πιστεύω μου. 

Είναι λάθος μας να πιστεύουμε πως όσα στιχάκια γράφουμε εδώ είναι και το δικό μας καθρέφτισμα. Ο ποιητής ξέρει το χθες, πλάθει το σήμερα, μαντεύει το αύριο.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/10, 07:57 από kuiper »

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #13 στις: 02/02/10, 16:09 »
Anthia, εμένα μου άρεσε και περιμένω να το χαρώ και ως τραγούδι! (υπολογίζω θατο ζεις τραγουδώντας το για να το εισπράξουμε καλά λίαν) :)

Με έχει εκφράσει κιόλας στο παρελθόν κάθε φορά που υπήρχε ευγενική απορρόφηση ενός προσώπου και καλλιεργείτο ισχυρή ερωτική κ συναισθηματική έλξη τόση, που ντρεπόμουν να την εκφράσω!  :-[ ::)
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #14 στις: 02/02/10, 17:41 »
Η Ανθία, απάντησε σε όλους. Σε αυτούς που γράψανε πριν από την απάντησή της, αλλά και μετά από την απάντησή της. Εμένα με κάλυψε εντελώς.
Στο συγκεκριμένο ποίημα έπεσα ακριβώς μέσα. Ναι, ίσως αν ήτανε κάποιο άλλο ποίημα να έπεφτα ακριβώς απ'έξω, δεν διαφωνώ μαζί σας.

Αλκιβιάδη, κοιτώντας βαθιά ίσια στα μάτια, λένε και ότι τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής. Είναι γνωστό τι συμβαίνει ότι βάλεις 2 καθρέφτες τον ένα απέναντι στον άλλο και κοιτάξεις μέσα τους.Ξεκινάνε οι αντικατοπτρισμοί. Δεν ξέρω λοιπόν, ο άλλος σε ποιον αντικατοπτρισμό θα σταματήσει.Το εξηγεί και η Ανθία όλο αυτό καταλήγοντας "Πολλές φορές θυμώνεις και ξεσπάς ρίχνοντας τις ευθύνες αλλού ενώ μπορεί να έχεις αλλάξει και εσύ ο ίδιος....''.
Δεν γνωρίζει. Απλώς προσπαθεί να πιστέψει. Αλλά δεν ξέρει και τι να πιστέψει.

Δεν είναι τυχαίο ότι η απάντηση της, είναι σε γραμμένη σε δεύτερο πρόσωπο, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μόνο σε πρώτο.

Kuiper, όταν λες, δεν αντιγράφει μόνο την ίδια του την ψυχή, εννοείς ότι και σε κάθε άλλη περίπτωση, αντιγράφει ΚΑΙ την ίδια του την ψυχή ? ή καταφέρνει κατά κάποιο τρόπο να βάζει στην άκρη την δική του Ψυχή και να γράφει ανεπηρέαστος για τις άλλες ψυχές ?

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #15 στις: 03/02/10, 02:06 »
Παίρνει μάκρος το πράγμα με το δημιούργημα τής Ανθής ή Ανθίας και με τα σχόλια
επί σχολίων αλλά αυτό είναι φυσιολογικό σε κάθε κοινωνική συζήτηση.
Διότι από τη στιγμή που ένα πρόσωπο παρουσίαζει δημόσια κάτι δικό του ,
με οποιοδήποτε μέσο κι αν το κάνει αυτό , ανοίγει πόρτα στην κοινωνική επαφή και
κατά έναν τρόπο εκτίθεται , και μ' αυτό εννοώ ότι εκτίθεται στην κριτική και τα σχόλια
που άλλοτε μπορεί να είναι ευμενή , άλλοτε δυσμενή , και άλλοτε αδιάφορα .
Πέρα από τις κρίσεις και τα σχόλια , εκείνο που παρουσιάζεται οδηγεί πολύ συχνά
σε παράπλευρες συζητήσεις που δε θεωρούνται άσχετες με το θέμα αφού με αιτία αυτού
ξεκίνησαν οι συζητήσεις , κι όχι από άλλη αιτία .

Διάβαζα σήμερα σε μια εφημερίδα για την παράσταση στο Παλλάς τής "Όπερας τής Πεντάρας" .
Ο συντάκτης έγραφε για το πόσο επίκαιρο είναι στην εποχή μας το έργο αυτό ,
κι έκανε συσχετισμό τής οικονομικής κρίσης <Κραχ> τού 1929 με τη σημερινή κρίση ,
και έκανε λόγο για το πώς το κοινό αντιδρούσε ενεργητικά με παλαμάκια ή φωνές
στα μηνύματα τού συγγραφέα , τού Μ. Μπρεχτ δηλαδή , που τα έγραψε στην τοτε εποχή του .
Ποιος θα έλεγε ότι το κοινό ήταν "off topic" επειδή συσχέτιζε τα όσα λέει ο Μπρέχτ
με τις σημερινές κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες τής χώρας μας ?
Για μήπως ήταν "off topic" κι ο συντάκτης που έδωσε περισσότερο βάρος στο κοινό
και στις αντιδράσεις του και λιγότερο στο πασίγνωστο αυτό θεατρικό έργο ?
Άρα ο,τιδήποτε γράφεται ή παρουσιάζεται εδώ ή όπου αλλού στο Κιθάρα είναι αναμενόμενο
να έχει μιαν ανταπόκριση μικρή η μεγάλη , κι όσο πιο μεγάλη είναι η ανταπόκριση
τόσο πιο μεγάλη θα είναι και η ικανοποίηση τής ή τού δημιουργού .
Η αδιαφορία σκοτώνει την ή τον καλλιτέχνη κι όχι το ενδιαφέρον.

Τώρα άλλο ένα σχόλιο που μοιάζει με "off topic" αλλά δεν είναι στην ουσία .
Ο Ν. Καββαδίας ξεκίνησε να γράφει ποιήματα ήδη από το Γυμνάσιο.
Η θάλασσα κι οι ναυτικοί ήταν ήδη μέσα στην ψυχή του γι' αυτο και μπαρκάρισε στα 19 του , το 1929 , τέσσερα χρόνια πριν το "Μαραμπού" .
Περισσότερα για τον αγαπημένο από πολλούς , κι από εμένα , ποιητή θα βρείτε εδώ :
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%B2%CE%B2%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82

Δε γνωρίζουμε βέβαια τα βιώματα και την ψυχή τής Ανθής αλλά νομίζω ότι κι εγώ έπεσα μέσα όταν έγραφα πως όλο και κάτι δικό μας βγάζουμε με κάθε τρόπο.
Η ανταπάντηση τής Ανθής το επιβεβαιώνει .

ΥΓ
Τι γίνεται με τη μελοποίηση και το τραγούδι ? Πότε θα το ακούσουμε ?
Διότι είναι άλλο να διαβάζεις κι άλλο ν' ακούς , έτσι δεν είναι ?  :)
μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #16 στις: 03/02/10, 07:17 »
Αναλογίζομαι το πόσο άσχετος είμαι!!!

Δεν κατάλαβα το μέγεθος του μεγαλείου του εν λόγω ποιήματος, το βαθύ του νόημα που εκφράζεται μέσα από ένα χείμμαρο ομορφιάς λέξεων και τη σχέση του με τα "ποιηματάκια" του Ν. Καββαδία.

Να με συμπαθάτε αλλά έχω διαβάσει εδώ πραγματικά αριστουργήματα που δεν  εκτιμήθηκαν δεόντως και μου κάνει εντύπωση η επιμονή σας εδώ. Βέβαια, σαν απλός αναγνώστης που είμαι, καταλαβαίνω πολλά περισσότερα από τους ποιητές. Συμφωνώ απόλυτα ότι η έκθεση έχει συνακόλουθο την κριτική αλλά και η κριτική κρίνεται ανάλογα με την προέλευση.
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #17 στις: 03/02/10, 09:18 »
Αναλογίζομαι το πόσο άσχετος είμαι!!! ...

Αν σου πω ότι ίδιο σκέφτομαι κι εγώ , θα τα βρούμε ?

Πάντως ανάφερα τον Καββαδία όχι για να κάνω σύγκριση τού εδώ δημιουργήματος
τής φίλης μας Ανθής με τα ... "ποιηματάκια" <!!!> τού φτηνιάρη <!!!> Καββαδία ,
για τον οποίο ο καθένας απορεί πώς έγινε κι αναγνωρίστηκε διεθνώς ως ποιητής. :)

Ένας άλλος φίλος μας εδώ :
...Πάντως, αν μου επιτρέπετε, και ο Ν. Καββαδίας την ποιητική συλλογή ''Μαραμπού'' [1933]
την έγραψε πριν ταξιδέψει ...
ανάφερε τον αγαπημένο Καββαδία , κάνοντας ένα χρονικό λάθος ,
μένοντας όμως ο φίλος μας "χωριάτης" στο βασικό πνεύμα τών σχολίων μου
που μιλούσαν για βιώματα και για ψυχικές τάσεις καθαρά προσωπικές.

Εσύ προφανώς είσαι αλλού φίλε "επισκέπτη" κι όχι στη δημιουργική συζήτηση
για το δημιούργημα τής φίλης μας Ανθής .


μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #18 στις: 03/02/10, 20:21 »
http://www.melodia.gr/4dcgi/_w_articles_mel2_1_21/01/2010_130704

Μιας και μιλήσατε για τον Καββαδία, καλό είναι να μάθετε τι συνέβει όταν τον μελωποίησε ο Μικρούτσικος!
Την άποψη της ΕΛΙΤ των Κριτικών της Εποχής. Τους οποίους εμπιστευότανε ο Μικρούτσικος.
Γνώμη μου δε, ότι οι Κριτικοί αυτοί, δεν άλλαξαν γνώμη μετά την επιτυχία του Μικρούτσικου και της αναγνωρισιμότητας των ποιήματων του Καββαδία.
Και πολύ καλά κάνανε!
Πως γίνεται να συγκινηθείς από κάτι, το οποίο δεν σε συγκινεί, μόνο και μόνο επειδή γνωρίζει μεγάλη επιτυχία? Δεν μας συγκινούνε όλους τα ίδια πράγματα.
Άλλοι τα θεωρούμε επιτυχία και άλλη αποτυχία.
Κάποιοι θεωρούνε το λαικό τραγούδι και στίχο μάπα, άλλοι θεωρούνε πως αυτό που αξίζει είναι το έντεχνο.....
Πάρτε μία γεύση και από αυτό..Συνέντευξη του Σωκράτη Μάλαμα..Μιλάει και για την Πριγκηπέσσα που τραγουδάει ο Καρράς.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_civ_1_08/02/2009_302251

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #19 στις: 04/02/10, 00:27 »
Να και το τραγούδι για εσάς που το ζητήσατε, με αγάπη για ΟΛΟΥΣ!
Με κοιτάς φιλικά  
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/10, 00:32 από Αnthia »

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #20 στις: 04/02/10, 06:17 »
Γεια σου Ανθη!!Περιμενα να ακουσω την μουσικη για να πω και εγω την γνωμη μου...Οι στιχοι οταν ειναι γραμμενοι για καποια μουσικη και τραγουδι,δεν μπορουμε να τους χαρακτηρισουμε η να τους βαθμολογησουμε αν δεν ακουσουμε ολοκληρο το αποτελεσμα...Δεν ειναι παντα με ποιητικες εκφρασεις,αλλα παντα στο μετρο και στο υφος της μουσικης που υπηρετουν και αντιστροφα...Ετσι πιστευω εγω...Το αποτελεσμα που ακουσα ειναι πολυ καλο,και ταιριαστο.Καλη συνεχεια!!!!! ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #21 στις: 04/02/10, 10:56 »
Θα παρακαλούσα όσοι συμμετέχουν στο σχολιασμό αυτής της περιοχής να έχουν διαβάσει, τουλάχιστον, λογοτεχνία...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #22 στις: 04/02/10, 12:01 »
Αν και είσαι κάπως αυστηρός και υπερβολικός, δεν έχεις άδικο στην τελική. Αλλά, μήπως θα πρέπει οι συντονιστές να φτιάξουν ξεχωριστές περιοχές για τα ποιήματα και τους στίχους? Σίγουρα, για να σχολιάσει κάποιος ένα ποίημα καλό θα ήταν να είναι «έμπειρος» αναγνώστης. Για να σου αρέσει όμως ένα τραγούδι με απλά στιχάκια ή να σου αρέσουν οι στίχοι ενός τραγουδιού και να το πεις δημόσια, δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει και φιλοσοφική! Είμαι σίγουρος ότι και στους πιο μορφωμένους ανθρώπους αρέσουν τραγούδια και «τραγουδάκια» με πολύ απλούς στίχους και «στιχάκια» και τα γούστα τους πολλές φορές συμπίπτουν με αυτά των λιγότερο μορφωμένων ή και τελείως αμόρφωτων ανθρώπων.

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #23 στις: 04/02/10, 13:29 »
Θα παρακαλούσα όσοι συμμετέχουν στο σχολιασμό αυτής της περιοχής να έχουν διαβάσει, τουλάχιστον, λογοτεχνία...

Όχι μόνο να έχουν διαβάσει λογοτεχνία αλλά θα έλεγα να τους "έχει διαβάσει" και η λογοτεχνία...

Παράθεση
Αλλά, μήπως θα πρέπει οι συντονιστές να φτιάξουν ξεχωριστές περιοχές για τα ποιήματα και τους στίχους? Σίγουρα, για να σχολιάσει κάποιος ένα ποίημα καλό θα ήταν να είναι «έμπειρος» αναγνώστης.

Σωστά αναρωτιέσαι, αλλά θα υπάρξει μεγαλύτερο πρόβλημα. Τόλμησε να πεις σε κάποιον ότι δεν είναι "έμπειρος" αναγνώστης και δεν κάνω, ασφαλώς, λογοπαίγνιο με το nick  μου. Αναφέρομαι σε όλους μας...
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #24 στις: 04/02/10, 14:09 »
Δεν θα τολμούσα ποτέ να κρίνω την αναγνωστική εμπειρία του καθενός. Το τι και πόσο έχει διαβάσει ο καθένας είναι δικό του θέμα και δε νομίζω ότι πέφτει λόγος σε κανέναν άλλο. Άσε που δύο άνθρωποι που έχουν διαβάσει ακριβώς τα ίδια πράγματα, μπορούν να έχουν διαφορετική άποψη για ένα ποίημα ή στίχο (ή και βιβλίο, δοκίμιο, άρθρο κ.ο.κ.). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να χλευάζει ο ένας τα γούστα του άλλου.
Για αυτό ο καθένας από εμάς θα πρέπει να θέτει μόνος του τα όριά του και να σκέφτεται πιο ώριμα πριν απλώσει τα χέρια του να πιάσει κάτι, ό,τι και αν είναι αυτό, είτε γιατί έχει να πει κάτι καλό για αυτό, είτε για να πει κάτι αρνητικό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 12:57
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
1339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 15:07
από mantinada
15 Απαντήσεις
4409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 12:49
από Αnthia